Geen officiële verklaring na bezoek NIXON SCHENKT BRANDT VOLLEDIG VERTROUWEN Promotie voor aanhanger van Kroesjtsjev „Beschuldiging is niet juist" Ambassades bedreigd s mmmmm Ia -A Nasser: „Langdurige oorlog" Geheim bezoek van Russen aan Irak Bevrijding van Bergen-Belsen herdacht Harde gevechten in Zuid-Vietnam Cambodja's strijd moet nog beginnen Geen beslissing over troepen in Europa Staf Cambodjaanse ambassade mag Peking niet uit Spaans schip in Kanaal gezonken DEZE MAAND MASSAPROCES TEGEN STUDENTEN IN SAIGON NIEUWE LEIDERS ONTMOETEN OP PLATTELAND TEGENSTAND MAANDAG 13 APRIL 1970 3 Nieuwe economische leiders in Moskou Duitse EEG-kandidaat Ernst Achenbach: Inhoud EEG In Chili ft| p ,x 1 Demonstranten (Van onze reisredacteur) PNOM PENH Hoewel Cambodja wettelijk gesproken nog geen repu bliek is, zal het zeker niet lang meer duren of deze nieuwe staatsvorm zal een feit zijn. Een overweldigende demonstratie van meer dan 500.000 over wegend jónge Cambodjanen in het plaatselijk stadium van de hoofdstad heeft overduidelijk bewezen dat het merendeel van de bevolking haar steun geeft aan de wens van de regering om formeel een eind te maken aan een van de oudste monarchieën van de wereld. Loom Neutraliteit (Van onze correspondent) WASHINGTON Hoewel geen officiële verklaring werd uitgegeven als afsluiting van het staatsbezoek van Bondskanselier Willy Brandt, heeft president Nixon in privége- sprekken „volledig vertrouwen" geuit in de door de kanselier op gang ge brachte gesprekken met Oost-Duits- land. De twee staatshoofden besloten, volgens welingelichte bronnen, om nog geen beslissing te nemen over de MOSKOU (AFP). In de leiding van twee belangrijke economische lichamen in de Sovjet-Unie, het Gosplan (staats plan) en de staatscommissie voor weten schap en techniek heeft een verschui ving plaatsgevonden. Dit blijkt uit een bericht in het Russische partijdagblad „Pravda". Tikhon Sokolov. tot op heden eerste partijsecretaris van het gebied Orel, wordt eerste vice-voorzitter van het Gos plan. Leonid Efremov, eerste partijse cretaris in het gebied Stavropol, is be noemd tot eerste vice-voorzitter van de commissie voor wetenschap en techniek. Waarnemers zien in deze benoeming een promotie voor Efremov, die na de val van Kroesjtsjev in ongenade was ge vallen. Hij werd in 1962 gekozen tot plaatsvervangend lid van het politburo en het jaar daarop kreeg hij de verant woordelijkheid voor de landbouw in de Russische federatie. Na de val van Kroesjtsjtev kreeg hij echter zijn benoe ming in Stavropol en werd hij niet in het politburo„ gekozen. Waarnemers wij zen erop dat één van de eerste vice-p.re- zidenten van de staatscommissie voor ■wetenschap en techniek, Djermen Gvis- jiani, de schoonzoon is van premier Ko- lygin. De benoeming van Sokolov en Efre mov wordt door waarnemers geïnterpre teerd als een versterking van de rol van de partijbonzen ten koste van de tech nocraten. BONN (DPA) Het Westdnitse liberale parlementslid Ernst Achenbach heeft zich gisteren verdedigd tegen aanvallen op hem gedaan na het bekend worden van zijn mogelijke benoeming tot lid van de Euro pese Commissie. De beschuldigingen, verschenen in Fran se en Belgische bladen en aan Luns mee gedeeld door Beate Klarsfeld, betreffen Achenbachs verleden als lid van de am bassade in Parijs tijdens de oorlog. In 1943 stuurde Achenbach een telegram naar Berlijn, waarin bericht werd over het doodschieten van twee Duitse officieren door Franse verzetsstrijders. „Als voor lopige represaillemaatregel is besloten 2.000 Joden te arresteren en naar het oos ten te sturen," staat in het telegram. Gisteren verklaarde Achenbach er al in 1953 op te hebben gewezen, dat dit tele gram,, niet begrepen is". Volgens hem be trof het een aankondiging van generaal Von Stülpnagel, die wegens zijn rol bij de mislukte aanslag op Hitler in 1944 werd gedood. De generaal wilde voorkomen dat Hitier opdracht zou geven tot het dood schieten van gijzelaars, aldus Achenbach. Daarom had Von Stülpnagel de indruk wil len geven, dat hij zelf reeds tot de streng ste represailles had besloten. PNOM PENH (Rtr) De stal' van de ambassade van Cambodja in Peking heeft van de Chinese autoriteiten geen toestem ming gekregen het land te verlaten, zo i van goedingeilchte zjjde in Pnom Penh vernomen. eventuele terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit West-Europa. Zij kwamen overeen dat deze kwestie nader bestudeerd moet worden, waarbij kanselier Brandt de Amerikaanse presi dent verzekerde dat West-Duitsland niet van plan is om de eigen gevechtstroepen macht in te krimpen. West-Duitslands nieuwe politiek ten aanzien van Oost-Duitsland vormde een belangrijk onderdeel van de gesprekken, maar de Amerikaanse regering onthield zich van enig commentaar uit vrees een nieuw element te introduceren in de rela ties met de Sovjet-Unie, vooral nu deze week in Wenen de tweede ronde begint van de in Helsinki gestarte conferentie over een vermindering van het weder zijdse kernwapenbezit. Op een persconferentie zei kanselier Brandt over Oost-Duitsland onder meer: „Wij kunnen nu eenmaal Oost-Duitsland niet beschouwen alsof het' een willekeurig land is. Tenslotte zijn er niet duizenden, maar miljoenen familiebanden en een ge meenschappelijke taal en cultuur. Iedere De ambassadeur had twee weken gele den om uitreisvergunningen voor hem en een aantal andere leden van zijn staf ge vraagd. Maar de Chinezen hebben zich tot dusver doof gehouden. Voorts heeft de ambassadeur van China in de Cambodjaanse hoofdstad nog steeds niet gereageerd op de sinds het afzetten van prins Norodom Sihanoek op 18 maart herhaaldelijk gedane uitnodigingen zich op het Cambodjaanse ministerie van Buiten landse Zaken te melden. Prins Sihanoek verblijft sinds zijn afzet ting in Peking en de Chinese regering heeft zich achter zijn oproep geplaatst de huidige Cambodjaanse regering ten val te brengen. tmmt Een oude invalide Cambodjaanse vrouw leidt haar kleinzoontje weg uit het dorp Poi Meau, waar de laat ste dagen hevig is gevochten tussen Cambodjaanse troepen en de Viet- cong. oplossing van dit vraagstuk moet van deze feiten uitgaan." Hij zei verder dat de DDR de neiging heeft een overeenkomst als een zuiver mechaniek verdrag te zien. „Oost-Duitsland is geïnteresseerd in het etiket op de fles", zei hij, „maar ik ben geïnteresseerd in de inhoud ervan." Brandt legde er opnieuw de nadruk op dat het Duitse vraagstuk niet geïsoleerd moet worden van het grotere Westeurope- se verband. Op een vraag zei hij ook dat West- en Oost-Duitsland misschien eens zouden toetreden tot de Verenigde Na ties, maar dat dit afhangt van de Oost- duitse bereidheid om het Duitse vraag stuk tot een bevredigende oplossing te brengen. Het Amerikaanse Congres dringt al ge ruime tijd aan op een aanzienlijke ver mindering van Amerikaanse troepen macht (310.000) in West-Europa. Een der gelijke reductie past ook in de opzet van het Duitsland-beleid van president Nixon, maar de vraag waarover de nationale vei ligheidsraad zich in de komende weken zal beraden, is in hoeverre het wenselijk is om unilateraal tto een dergelijke stap over te gaan zonder garanties te eisen dat ook de Sovjet-Unie over zal gaan tot een reductie van de strijdkrachten. Een tweede kwestie die hierbij een rol speelt, is de overeenkomst tussen West- Duitsland en de Verenigde Staten, waar bij Bonn zich heeft verplicht om 80 per cent van de kosten te dragen van de jaar lijkse deviezenlast van bijna 3V4 miljard gulden ten behoeve van Amerikaanse troepen die in West-Duitsland gestatio neerd zijn. Deze overeenkomst loopt op 30 juni 1971 af. Kanselier Brandt zou de Amerikaanse president hebben gezegd dat hij de verlenging van deze afspraak ter discussie wil stellen bij de NAVO, voor dat nieuwe onderhandelingen beginnen tussen Bonn en Washington. Sprekend over de toelating van Enge land tot de EEG zei de kanselier dat er geen enkele reden is waarom de gesprek ken daarover deze zomer niet op gang gebracht zouden kunnen worden. Hij waarschuwde dat het hele proces van de toelating geruime tijd in beslag zou nemen. Hij schatte de onderhande lingsperiode op één tot anderhalf jaar, waarna de rectificatie dan ook moet plaatsvinden en een overgangsperiode noodzakelijk is. Wanneer er deze herfst verkiezingen worden gehouden in Engeland, zei Brandt zou het proces echter vertraging kunnen ondervinden. Niettemin, zei hij, ben ik ervan overtuigd dat we het punt gepas seerd zijn waarop we nog terug kunnen. SANTIAGO, (AFP). In de Chileense hoofdstad Santiago hebben de ambassa des van Noorwegen, Roemenië en Para guay dreigbrieven ontvangen. De Roemeense ambassade werd met een bomaanslag bedreigd als niet 10.000 dollar ter beschikking werd gesteld van niet nader genoemde personen. De Para guayaanse ambassadeur, Gonzales, werd gesommeerd 8.000 dollar te betalen als hij de ontvoering van een van zijn ver wanten wilde voorkomen. In de brief aan de Noorse ambassade werd geen eis ge steld. Volgens een Chileense politiefunctiona ris zou hier sprake kunnen zijn van stu dentengrappen. Er zijn momenteel in Santiago grote ontgroeningsfeesten gaan de. Overigens is de bewaking van de ambassades na de moord op de West- duitse ambassadeur in Guatemala ver scherpt. In het voormalige nazi-concentratiekamp Bergen-Belsen is door tienduizenden mensen de bevrijding van het kamp, vijfentwintig jaar geleden, herdacht. Op de foto is op de achtergrond het centrale gedenkteken zichtbaar. President Heine- mann van West-Duitsland zei in een toespraak: „De namen Bergen-Belsen Dachau, Auschwitz, Theresienstadt en Mathamen hebben 25 jaar na de oorlog nog niets van hun verschrikking verloren. Duitsland draagt de verantwoorde lijkheid voor de concentratiekampen, die onder Hitier werden opgericht BEIROET (Reuter, AFP en AP) Een Russische militaire missie heeft in de af gelopen weken een geheim gehouden be zoek aan Irak gebracht. De Russen hebben er grote militaire manoeuvres bijgewoond. „De strijd heeft nog niet zijn hoogtepunt bereikt, maar de bestandslijnen bestaan vrijwel niet meer, zo ze ooit hebben be staan", aldus president Nasser op een bijeenkomst van het „burgercomité voor de strijd" in Cairo. Deze organisatie is on langs opgericht om de Egyptische bevol king op de oorlog tegen Israel voor te be reiden. Nasser zei dat er geen alternatief is voor deze oorlog, die volgens hem lang zal duren en hevig zal zijn. De Egyptische president deed een aanval op de Verenigde Staten omdat dit land zo wel militair als politiek Israel steunt. De Verenigde Staten voorzien Israel steeds weer van nieuw materiaal, aldus Nasser, die zijn toespraak hield op het moment dat de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Joseph Sisco, in Cairo verblijft om met de Egyptische leiders de crisis in het Midden-Oosten te bespreken. Zaterdag heeft Sisco een onderhoud van twee uur gehad met de minister van Buitenlandse Zaken, Mhamoed Riaad. Deze heeft Sisco gezegd, dat Egypte vasthoudt aan de terugtrekking door Israel van de tijdens de zesdaagse oorlog van 1967 be zette Arabische gebieden. Ook moet het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen worden geregeld, aldus een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken. In Jeruzalem zijn acht Israëliërs in staat van beschuldiging gesteld in verband met een demonstratie voor de woning van pre mier Golda Meir op zaterdag. Hun worden onwettige samenscholing, huisvredebreuk en ordeverstoring ten laste gelegd. Zij zullen op 3 mei moeten voorkomen. De betrokkenen protesteerden tegen het plan om nieuwe joodse nederzettingen te vestigen nabij Hebron in het bezette deel van Jordanië. Een Israëlische krijgsraad heeft in He- bron een inwoner van deze plaats tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een handgranaat naar een auto met Israëlische toeristen had gegooid. Elf personen liepen daarbij verwondingen op. Vijf andere verdachten kregen gevange nisstraffen van acht tot vijftien jaar. HANNOVER (DPA) In het voormalige concentratiekamp Bergen-Belsen is gis teren het feil herdacht, dat op 15 april 1945 dit vernietigingskamp van de nazi's door Britse troepen werd bevrijd. De plechtigheid werd door ongeveer 10.000 mensen bijgewoond, onder wie de premier van Neder-Saksen, Diederichs, en de Israëlische ambassadeur in Bonn. Naar schatting hebben ruim 50.000 men sen, voornamelijk joden, in het kamp het leven gelaten. DEN HAAG. (ANP) Het 400 ton me tende Spaanse motorschip „Siërra Bra- via" is gistermiddag bij de Engelse zuid kust gezonken, nadat het ter hoogte van Dungeness in aanvaring was gekomen met het 8200 ton metende Liberiaanse schip „Ruhr Ore". Het grote schip pikte 12 opvarenden van de „Siërra Bravia" op. De overige drie leden van de bemanning worden nog vermist. De ,,Ruhr Ore" liet weten geen bijstand nodig te hebben. Een helikopter en reddingboten uit Dungeness en Dover hebben gisteren ge zocht naar de drie vermisten. SAIGON - PNOM PENH (AFP, Reuter en AP) Zuidvietnamese regeringstroe pen hebben zaterdag „met steun van bergkrijgers en Amerikaanse en Austra- Vooral de geestelijke leiders en intel lectuelen blijken hun steun aan de rege ring te geven. Ondanks recente en bloe dige botsingen tussen de door de Viet- cong geïnspireerde massa's en de rege ringstroepen, ondervinden de huidige lei ders veel steun. De regering in Phnom Penh beweert zelfs met succes de Noord- vietnamezen en Vietcong in de ten oosten van de hoofdstad gelegen provincie Svay Rieng te hebben teruggedreven. In dat gebied rukten enkele dagen geleden de communisten op met de klaarblijkelijke bedoeling de strategisch zo belangrijke provincie Svay Rieng te veroveren en terzelfdertijd hun bases op Cambodjaans grondgebied van waaruit zij hun troepen in Zuid-Vietnam bevoorraden, te be schermen. Pnom Penh op zondag rust duidelijk uit van de opwindende, maar in de hitte nauwelijks te verteren belevenissen van de vorige dag. De met soldaten bemande trucks die door de straten rijden trekken nauwelijks enige aandacht van de op de trottoirs lopende wandelaars, die zich loom voorbereiden op de komende drie feestdagen ter gelegenheid van het nieu we Jaar van de Hond. De regeringsge- gebouwen worden bewaakt door solda ten, die zich verschanst hebben achter zandzakken, maar desondanks maken de 700.000 bewoners van Pnom Penh een rustige indruk. En dat is opvallend, voor al als men bedenkt dat Cambodja wordt beschreven als een land waar elk ogen blik een bloedige burgeroorlog kan uit breken. Op vrijwel alle muren zijn propaganda- tekeningen gekrast waarop het verjaagde staatshoofd prins Norodom Shianoek staat afgebeeld in de meest onterende houdingen. De leuzen roepen op tot „Cambodja voor de Cambodjanen, weg met de Vietcong" of .Door ons te ont doen van Sihanoek krijgt Cambodja ein delijk de vrijheid". Het groen van de soms min of meer geïmproviseerde letgeruniformen over heerst vooral onder die jongeren die ge hoor hebben gegeven aan de oproep van de regering haar te willen steunen. De cowboy-achtige zwaar bewapende en op motorfietsen rondrijdende jongelingen passen dan ook geheel in het beeld van een land waarvan de leiders met succes een beroep hebben gedaan op nationale sentimenten om de eenheid van het land te handhaven. De vraag blijft echter waar dit alles toe zal leiden. De nieuwe leiders hebben er met nadruk op gewezen dat zij de weg van de neutraliteit zullen volgen, hoewel zij dit op een andere manier willen be reiken dan Sihanoek zich dat indertijd voorstelde. Maar het is volkomen zeker dat Noord-Vietnam en de Vietcong niet bereid zijn aan dit spelletje mee te doen. Na bestorming van hun ambassades direct nadat de Nationale Vergadering Sihanoek van zijn functie had ontheven hebben beide regeringen hun verte genwoordiger teruggeroepen. Hun ge- gevechtsacties en hun pogingen de platte landsbevolking op te zetten tegen de „ver raders van Sihanoek" vormden wel het duidelijkste bewijs coor het feit dat Noord-Vietnam en de Vietcong zullen proberen om Sihanoek weer in zijn func tie te herstellen. Vandaar dat als de nieu we regering inderdaad een neutrale poli tiek wil volgen, zij een weg moet zoeken om deze neutraliteit te kunnen verzeke ren. Het slecht bewapende en onvoldoen de getrainde leger van Cambodja kan het immers nooit opnemen tegen Hanoi's uit stekend geoefende troepen. Daarom kan de neutraliteit van Cambodja alleen maar bestaan als de regering in Pnom Penh steun krijgt van de Westelijke landen. De regering heeft dan ook aan Frank rijk, Engeland en de Sovjet-Unie om wa pens gevraagd. De commandant van de hoofdstedelijke militaire politie, Lon Non broer van de nieuwe leider zegt: „Indonesië heeft beloofd ons te zullen helpen. Ze zullen ons wapens, munitie en uniformen stu ren. Onder Sihanoek telde ons leger maar 35.000 man. Dat was onvoldoende. Sinds dien hebben we er enkele tienduizenden mannen bijgekregen. Voor deze mannen hebben we wapens nodig." Hoewel Lon Non nogal optimistisch blijkt te zijn over het aantal pas onder de wapenen geroe pen soldaten, moet het hem toch wel duidelijk zijn dat er tegen geharde guer rillastrijders vrijwel niets valt uit te rich ten met recruten. Bovendien moet Lon Non toch begrijpen dat de 60.000 man aan communistische troepen uit Noord- Vietnam, die Sihanoeks beschuldiging dat hij op onwettige wijze aan de kant is ge zet ondersteunen, een geduchte vijand vormen. Lon Non wijst er aan de andere kant op dat de steun van het volk voor de nieuwe leiders overweldigend is. „Al leen", zo vervolgt de politiechef, „het minder ontwikkelde deel van het volk, dat deel wat in de koning nog altijd een soort goed ziet die regen kan maken en de zon kan laten schijnen, alleen dat deel steunt ons niet helemaal." De geschiedenis van Azië leert dat re voluties altijd op het platteland begin nen en dat deze dan vrijwel altijd sla gen. Als dat ook geldt voor Cambodja en zijn zes miljoen boeren, dan zal de strijd van de nieuwe leiders nog lang .duren, vooral omdat men te maken heeft met het ..minder ontwikkelde deel van de bevolking." lische adviseurs" een actie uitgevoerd om de Noordvietnamese troepen die sinds twee weken het kamp Dak Seang belege ren, terug te drijven, zo is in Saigon be kendgemaakt. Volgens een Zuidvietname se zegsman zijn bij die operatie 649 te genstanders gesneuveld. Aan eigen kant zouden 105 doden en 389 gewonden zijn gevallen. Dak Seang ligt acht kilometer ten oos ten van de grens met Cambodja. In de buurt bevindt zich een strijdmacht van naar schatting tweeduizend Noordvietna- mezen. Infiltranten van de Vietkong hebben vrijdag geprobeerd het centraal station van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh op te blazen, aldus een regerings communiqué dat zaterdag is uitgegeven. De militie heeft volgens deze bekendma king de aanvallers verdreven. Er zijn geen slachtoffers gevallen en er is slechts lichte schade aangericht. In hetzelfde communiqué werd ook de versie van de Cambodjaanse autoriteiten gegeven over het gevecht van vrijdag in het dorp Prasaut bij de grens met Zuid- Vietnam. Daarbij zouden 62 Vietcong- strijders zijn gedood. Aan Cambodjaanse kant zouden geen doden zijn gevallen. Er werd geen melding gemaakt van de ongeveer honderd geïnterneerde Zuidviet namese burgers die tijdens het gevecht door Cambodjaanse troepen zijn ver moord. In het gebied rond Pnom Penh zijn alle Vietnamezen door plaatselijke legereen heden opgepakt, aldus het communiqué, dat verder niet duidelijk maakte wat er met de Vietnamezen zal gaan gebeuren. Donderdag zouden op vijf kilometer van de Cambodjaanse hoofdstad achttien Viet- congstrijders door de militie zijn gedood. Op 20 april begint voor een militair tri bunaal in Saigon een proces tegen een entwintig Zuidvietnamese studenten, die worden beschuldigd van verraad, verbo den vuurwapenbezit en bedreiging van de nationale veiligheid. Tot de verdachten behoort Hoeynh Tan Mam, de waarnemend voorzitter van de studentenvereniging in Saigon, wiens ar restatie samen met die van veertig andere studenten in februari en maart leidde tot een reeks betogingen tegen de regering.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3