Philharmonikaanse nacht in Haarlems concertgebouw GRANDIOOS FEEST BIJ N.PH.O. mm J Groothertogdom Damiate van Haerlem opgericht Minister steunt aanvraag Europese fondsen voor bouw bollenbeurs Ruim 2,5 miljoen ton afval in jaar 2000 Haar journaal N Wegwerpmode niet „in Herman van Veen als clowneske gastdirigent Vorming van belten in nota sterk veroordeeld Ongevallen op de weg Auto slipte bij lifster MAANDAG 13 APRIL 1970 6 HAARLEM Het waagstuk is ge lukt. De stoutmoedige onderneming van de „Vrienden van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest" om in onze toch altijd nog wel rustige stad Haarlem (enkele wilde uitschieters daargelaten!) een Philharmonikaanse Nacht op touw te zetten is een gran dioos succes geworden! Ze zijn ge komen, de Haarlemmers en de andere Kennemerlanders, die het goed me nen met het provinciale orkest, ster ker nog: wier hart met sneller slagen gaat kloppen, wanneer zij daaraan denken en die voor het orkest in de bres gaan staan, wanneer gevaren (dit zijn er meer dan men vermoedt!) „hun" orkest gaan bedreigen. Mini-recitals WEEKABONNEMENTEN LUDIEKE KABOUTERACTIE Closse harmony IN PROVINCIE NOORD-HOLLAND Middeleeuws Geen groei Christelijke Metaalbedrijfsbond a OG ALTIJD bestaat er een grote drempelvrees tegen de wegwerpkleding. In Londen is vorige week de tentoonstelling „Dispo '70" geopend. Een tentoon stelling van „koop, gebruik en gooi dan wegkleding", waaruit bleek dat de techniek vooruit is gegaan, maar dat de esthetische vorm geving geen gelijke tred met deze ontwikkeling heeft kunnen hou den. VLEPOMO KLEDINCWEDSTRlJD Zaterdagavond en zondagnacht waren zij bijeen in de feestelijk versierde za len van het Gemeentelijk Concertgebouw De grote concertzaal, uitbundig versierd was het centrum van dit unieke muziek feest. In deze ruimte had het dansorkest „De Bolero's" onder leiding van Ab van der Molen met de vokalisten Syliva van der Molen en Frans Wanders het, met tus senpozen dan, voor het zeggen gekregen. Eén van die tussenpozen, was de drie kwartier durende show van Herman van Veen. Deze muzikale grappenmaker liet zien en met assistentie van het Philhar- monische Orkest ook horen, wat hij als orkestaanvoerder kon presteren. Zelfbe wust, rechtop in zijn exclusief dirlgen- tenpak bedreef hij directie. Als zovele maestro's en zeker gastdirigenten hoor de je ook Herman (met Willem Kloos) denken: „Ik ben een god in het diepst van mijn gedachten!" Dat ging Her man-Harlekijn waar maken. Met de vu- rig-meeslepend uitgevoerde overture van Mozarts „Le nozze di Figaro". Toen hing hij de dirigentenstof aan de wilgen (hoe, dat is zijn zaak) en ging het zoeken in de muzikale clownerie, waarbij een heel dure vleugel en een violoncel en een viool het moesten ont- geldem. Zotte toestanden allemaal, afge wisseld met een paar „serieuze" gevoe lige liedjes en met een soort psychede lische licht-show als fniale. Ik mag niet vergeten de „rose" gast dirigent te noemen, die met het orkest de goed geïnstrumenteerde arrangemen ten ter begeleiding van Van Veen liet Jtlinken. In de grote zaal werd daarna nog da nig gedanst op de muziek van het dans orkest en het Dixielandorkest. In de Tuinzaal ging het niet minder ipannend toe. Alleen het accent lag hier anders. Dit werd eerst bepaald door de fameuze Zigeunerkapel van de Boeda- bethsers: Gijs, Jenö jr., Wout, Jack en Jenö Nemeth sr. Alles wat de tuinzaal betrad werd in de ban gebracht van het meeslepende magische vonkenspattende en amoureus-verleidende spel van dit zeldzame kwintet van rasmuzikanten, van wie Jenö Nemeth Sr. een verbluf fend staaltje van cimbaal-beheersing te horen gaf. Van Hongarije naar Wenen, „il n'y a qu'un pas". Die stap werd gemaakt door een attractief Weens Damesensemble met Bethskovsky als aanvoerster. Echt iets voor Koninginnedag of zo! Tot zo ver de kapellen van zigeuners en dames. De mini-recitals, ook al in de Tuinzaal gaven enkele orkestleden de kans om te laten horen, dat zij ook als solisten heel wat mans zijn. Daar vas om te begin nen de ciolada-gambaspeelster Corry Jan sen-Reden, die samen met de pianiste Ans Bouter heel mooi een verfijnd mu- r WHwminnnfii'winnwnnfummoPBOCiOOOOOOOOOOOOOlüOOflQ dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE zikale sonate van Abel vertolkte. Verder een voortreffelijk blaas-kwintet, dat veel muzikaal genot schonk met zelden ge hoorde werkjes van Ibert, Arnold en Vat- kas. Een echte verrassing werd de voor dracht van drie delen uit het Trio in F Herman van Veen in de dirigenten pose voor het N.Ph.O. van Mendelssohn door Jan Hesmerg, Wout van Wilgenburg en Ans Bouter. Het mini-recital van de trompettiste Nel ly Gaffel-Boerée met Ans Bouter aan (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Ook Haarlem mag zich sinds dit weekeinde met recht een ka- bouterstad noemen. De kabouters heb ben zich vanaf de oprichtingsvergade ring van zaterdagmiddag van het „Groothertogdom Damiate van Haer lem van de Oranje Vrijstaat" al via di verse acties op de Grote Markt gemani festeerd. Zij zullen echter niet, zoals eer dere geruchten luidden, aan de gemeen teraadsverkiezingen deelnemen. In het nieuwe alternatieve stadhuis, het Electric Centre (een Haarlems jon gerencentrum), vond zaterdagmiddag de eerste volksvergadering plaats. Hierop werd besloten dat men niet tot de op richting van een partij zal overgaan, geen politiek zou bedrijven, maar zich zou bezighouden met buitenparlementai re acties. De departementen die werden opgericht liepen ongeveer parallel met die in andere steden: onderwijs, milieu hygiëne, verkeer, sabotage, bejaarden hulp etc. Het belangrijkste departement lijkt vooralsnog dat van volkshuisvesting, dat zal gaan samenwerken met de Haarlem se actiegroep '70. Het departement voor recreatie riep 5 mei uit tot de „Nationa le natuurbeschermingsdag". Na afloop van de vergadering toog men naar de Grote Markt, die met bezems en emmertjes water gereinigd werd. Dit ter voorbereiding van de actie van zondag middag: de presentatie aan de bevolking van de stad Haarlem. Deze eerste con frontatie verliep in een relaxte en ludie ke sfeer. Het beeld van Laurens Jans- zoon Coster kreeg een zilverkleurige ka boutermuts op, er werden spelletjes ge speeld, onder begeleiding yan diverse muziekinstrumenten kinderliedjes zongen, glaasjes ranja rondgedeeld en de kabou- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Zowel het ministerie als de minister zijn bereid een aan vraag om financiële steun uit de Europese fondsen voor de bouw van de bloembollenbeurs in Hillegom in Brussel te deponeren en positief te steunen, zo deelde voorzitter drs. A. L. J. Coenen vanmorgen mee in zijn openingsrede van de algemene ver gadering van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloem bollencultuur Haarlem. Voorzitter Coenen liet daarmee een op timistischer geluid horen dan tijdens de vorige bijeenkomst, toen het ministerie van landbouw nog aarzelde de verdedi ging van een aanvraag in Brussel op zich te nemen. „De beslissing ligt nu in Brus sel en we zijn daarmee verder gekomen dan ooit te voren", aldus voorzitter Coe nen, die vertelde dat een bijdrage goed ▼an pas zou komen om de financiering van het miljoenenproject zonder extra-le ningen rond te krijgen. Drs. Coenen deed nadere mededelingen over de herstructuering in het bloembol lenvak. Hij vertelde dat twee der belang rijkste partners, de Bond van Bloembol lenhandelaren en zijn vereniging elkaar op zeer vele punten gevonden hebben. En dat binnenkort de resterende in een be spreking zullen komen. Drs. Coenen vervolgde dat hij een in discretie heeft begaan door argeloos te stellen dat hij in het najaar als full-time voorzitter zou optreden. Hij verklaarde nu dat deze wens mede ingegeven werd door het inzicht dat dit de enige mogelijkheid is om de herstruc turering tijdig rond te krijgen en later uit te bouwen. Het hoofdbestuur dat inmiddels voor een derde vernieuwd is, is nog niet tot een afgeronde conceptie gekomen. „Dit is" aldus de voorzitter te wijten aan de vernieuwing en aan de verstrek kende uitgangspunten der herstructurering zelf". Dit geldt bijvoorbeeld de financi ering. Binnenkort zal hierover een oriën tatie plaats vinden. ters werden herkenbaar gemaakt door een streep oranje verf over hun neus. Onder het zingen van het eigen volks lied „De uil zat in de olmen" en het vij andige „Wilhelmus" ging men uit el kaar. de piano, betrof een Mini-suite van Ko- pelent, bezonken muziek, die bezonken werd gespeeld. Een kostelijk intermezzo bleek het op treden van het Close Harmonygroepje. Het zong en speelde fantastisch goed „Wachet auf!" van Johann Sebastiaan in hippe-pakjes, waarnaar extra gekeken werd. Waarom ook niet. En ondertussen deed het vaardige ensemble „Jan Gies- bers" geducht zijn best in de bovenzaal. Veel aandacht was er verder voor de knappe schilderijen en cartoons van het orkestlid Joop Koopman, de kostbare te- de sprookjesachtige verzameling van mi neralen en edelstenen van Henri Arends. De „Vrienden" hebben hun zin gekre gen. Het doel: versterking van het con tact van orkestleden en hun toehoorders, is door deze Philharmonikaanse Nacht in alle opzichten bereikt. Daarover zal ieder, die het wèl meent niet het orkest zich verheugen. P. ZWAANSWIJK (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Rond de komende eeuw wisseling zal in Noord-Holland een inwo nertal van rond 3 miljoen worden gecon fronteerd met een hoeveelheid van waar schijnlijk ruim 2,5 miljoen ton per jaar aan vaste afvalstoffen. Op het ogenblik is de hoeveelheid afvalstoffen per inwoner van ons land per jaar rond 370 kg. Lan delijk moet jaarlijks bijna 6 miljoen ton vuil worden weggewerkt. Rond het jaar tweeduizend zal dat ongeveer 14 miljoen zijn. Dit blijkt uit een nota van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland over de vuil verwijdering en -verwerking in de provincie, uitgebracht aan Provinciale Staten. De nota behelst een inventarisa tie van de bestaande systemen van vuil- verwij dering en 'n overzicht van de plan nen die momenteel worden uitgewerkt om te komen tot een meer regionale aanpak van het probleem. In de nota wordt de beltvorming (op een hoop gooien van afval) veroordeeld. Naar de ongeveer 60 belten in de pro vincie wordt jaarlijks ongeveer 600.000 ton aan afvalstoffen afgevoerd. Volgens GS voldoet geen van dit soort inrichtingen volledig aan de eisen en voorwaarden, verbanden aan de Hinderwetvergunning en de ontheffing ingevolge de provinciale verordening landschapsschoon. Ongeveer 65 percent zou als „slecht" kunnen worden beoordeeld. GS menen, dat er langzamerhand geen verschil van me ning meer over is, dat „deze middel- eeuwese methode van beltvorming tegen woordig als ontoelaatbaar moet worden veroordeeld. Behalve dat zij hygiënische en esthetische bezwaren met zich brengen zijn vuilnisbelten kweekplaatsen voor vlie gen en ratten, doen zij door hun aanstoot gevend uiterlijk afbreuk aan het land schapsschoon en veroorzaken zij stank en rookhinder, vooral bij vaak voorkomende branden". Ongeveer 200.000 ton afvalstoffen wordt in Noord-Holland thans langs technische weg verwijderd, hetzij in installaties voor verbranding, compostering of verkleining in combinatie met verbranding (Haarlem) hetzij door afvoer via de VAM (Vuilaf voer Maatschappij). Deze methoden ver gen hoge investeringskosten en worden pas bij grote omzet financieel aantrek kelijk. Een probleem apart vormt de vernieti ging van chemische afvalproducten. Tot medio 1969 bracht het bedrijf van de fir ma Goede aan de Diemerzeedijk in Am sterdam daarvoor uitkomst. De ppheffing daarvan heeft geleid tot. overleg tussen vertegenwoordigers van 't ministerie van sociale zgken en volksgezondheid, de in dustrieën die erdoor in moeilijkheden zijn geraakt, en het bureau milieuhygiëne van de raad van Nederlandse werkgeversver. bonden. Van de zijde van de staatssecretarij van het departement is medewerking toe gezegd aan het creëren van een tijdelijke oplossing, in afwachting van het totstand- komen van definitieve verwerkingsmoge. lijkheden. Gedacht wordt aan verbranding in de openlucht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een zesjarig jongetje stak zondagmiddag onverhoeds de Minister van Houtenlaan over. Hij werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door een 23-jarige inwoner van Alkmaar. Het kind is voor onderzoek het had zo te zien alleen schaafwonden naar het An- tonius Ziekenhuis gebracht. Op de rijksweg 9 raakten zondagmid dag om vijf uur drie personenauto's be trokken bij een aanrijding, toen één der bestuurders bij de rijstrooksignalering voor de tunnel wilde invoegen, hetgeen de aandacht van een andere bestuurder afleidde. Van de drie zwaar beschadig de auto's moesten twee worden wegge sleept. (Van een onzer verslaggeefsters) Een eenentwintigjarige bestuurder van een personenauto uit IJmuiden wilde zaterdagavond om zeven uur op de Park weg zo snel tsoppen voor een liftster, dat zijn auto in een slip raakte en kan telde. De bestuurder leek onder invloed van sterke drank te zijn en de politie nam hem mee naar het hoofdbureau, waar ook zijn aan de linkerzijde zwaar beschadigde auto naar toe werd gebracht (Van onze correspondent) BEVERWIJK De Christelijke Bedrijfs- bond voor de Metaalnijverheid en de Elek trotechnische Industrie ziet zijn ledental in de IJmond. ondanks de toename van de bevolking niet groeien. Volgens secretaris H. Streutker, die hiervan op de jaarverga dering melding maakte, komt dit doordat veel leden verhuizen naar Akersloot, Alk maar en Heerhugowaard. Tijdens de ver gadering heeft voorzitter M. van Veelen enkele leden herdacht die overleden zijn in het afgelopen jaar. De aftredende be stuursleden J. H. van der Schoor en H. Streutker werden bij acclamatie herkozen. tfVX/WVNn/VW/VWWVWWWWWWVWVWWWWWVWWW/WVWVWV ✓wwwvvwwvwvvvvvvvvvvvvwvwvvvvvvvvvvvvvwwvwvvvvv* Bij de vakkleding niet modieus, maar op utiliteit ingesteld was nog de meeste reden tot optimisme. Zie- kenhuiskleding, verpleegstersunifor men etc. wijzen in die richting. Eén firma gebruikte als verkoopar gument de educatieve en creatieve functies van de kleding. Niet zo'n gek idee. Voor kinderen erg leuk: ze kun nen zich met verf geheel uitleven op de witte patronen en dessineren zo hun eigen kleding. Maar ook een avondjurk leent zich best voor deze toepassing. En als het straks mogelijk zal zijn de wegwerpstof per meter te kopen zal dit alleen maar de verkoop be vorderen: denk eens aan de gordijnen, hoeden tafelkleden en al dat soort za ken die u er zelf van kunt maken. Op de tentoonstelling waren alle mo gelijke toepassingen te zien, van de ontzettend handige (vakantie!) weg- werpslipjes tot en met een papieren bruid (weinig romantisch). Maar het interessantst voor de fabrikant is en blijft voorlopig de utiliteitsmarkt, met alle mogelijke gebruiksvoorwerpen zo als bestek, meubilair, koffers, speel goed. Een aantrekkelijk punt zou dan de lage verkoopprijs worden. Het wassen van de stoffen blijft een probleem. Een fabrikant vertelde trots dat zijn kleding wel zes keer in de wasmachine gewassen kon worden. Maar zijn kleding was niet bepaald aantrekkelijk het vlieselineachtige materiaal valt echt niet erg soepel. De vertegenwoordigers van de wasse rijen liepen op de tentoonstelling met sombere gezichten rond. Ze hebben ge lijk. Bij de wegwerpkleding wordt geen wastemperatuur aangegeven, geen en kele behandelingswijze. Een ander be zwaar was ook dat de maten van de lakens dusdanig verschilden van de standaardmaten dat ze niet geschikt waren voor de bestaande mangels Ook het Design Centre in Haymar- ket stond in het teken van de dis posables. Er was een expositie van compleet gemeubileerde kamers waar in je alles kunt gebruiken en weer weggooien. Kindermeubelen van kar ton (een al oud systeem, maar altijd waard te memoreren), kartonnen kle- renkastjes, papieren jurken ontwor pen door leerlingen van Londense kunstacademies. Deze wegwerpmode had wel iets meer met mode te ma ken dan die op de Dispo. „Vlepomo" zo heette het gerecht waarmee mevrouw Aussems-Van der Worm uit Arnhem de landelijke vlees- braadwedstrijd heeft gewonnen. „Dat betekent Vlees van de poot in de mond" vertelde zij. „Het is namelijk een recept rond de schenkel. Ik heb hiermee een doel: het uitdragen van het schenkelvlees, dat altijd voor de soep gebruikt wordt en nooit voor iets anders. De slagers zouden er meer reclame voor moeten maken. In Ita lië gebruiken ze werkelijk alle vlees voor de consumptie. Daar heb ik een keer „Osso Bucco" gegeten waarin de schenkel verwerkt is. En toen werd bij mij het idee geboren óók een der gelijke maaltijd te maken". Mevrouw Aussems geboren in In- dië is een fervent kruidenliefheb ster. Ze heeft ook bij haar huis een eigen kruidentuin waarin ze diverse ingrediënten voor haar gerechten zelf kweekt. Dragonazijn bijvoorbeeld, en peterselie en rozemarijn. Dingen die u ook in het recept voor Vlepomo dat hieronder staat, kunt terugvinden. Recept: U heeft nodig: 4 stukken kalfsschenkel (2Y2 cm. dikte), 2 eet lepels meel, 3 eetlepels olijfolie, zout, peper, 2 eetlepels boter, 1 takje roze marijn of V2 theelepel gedroogde ro zemarijn, 3 eetlepels gehakte ui, 1 eetlepel gehakte wortel, 1 eetlepel ge hakte seldereiknol, 2 eetlepels dragon azijn, 1 klein blikje tomatenpuree, 1 kop water, 1 eetlepel geraspte citroen schil, 2 teentjes knoflook, 2 eetlepels gesneden peterselie. Voor de rijst neemt u 2M> ons rijst, 1 eetlepel bo ter en 3 eetlepels gesneden peterse lie. Tenslotte de slaatjes: 1 pot paprika, 1 kleine komkommer, klein blikje ana nasstukjes, 1 eetlepel olijfolie, 2 thee lepels suiker. Bereidingswijze: De olijfolie ver warmen in een braadpan, de boter toevoegen. De stukken schenkel eerst met keukenpapier afdrogen, daarna elk kruislings over het mergpijpje vastbinden, door het meel wentelen Twee voorbeelden van wegwerp kleding: mini-jurkjes met een kleurig, druk dessin. Niet van echt te onderscheiden. en in de boterolie bakken. (Naast el kaar op de bodem van de braadpan leggen). Zodra het vlees is dichtge schroeid zout en peper erover heen strooien, even verder bakken, de ro zemarijn erbij doen en kort hierna de ui, wortel en seldereiknol. Na ca. 5 min. de azijn, tomatenpuree en wa ter mengen en over het vlees gieten. Met het deksel op de pan het vlees 1 uur stoven. Citroenrasp, knoflook en peterselie mengen en de laatste 5 min. in de jus meekoken. De saus onge- zeeft apart opdienen. De droogekookte rijst met 1 eetlepel boter en 3 eetle pels fijngesneden peterselie mengen en er timbaaltjes van vormen. Voor een paprikasla doet u fijn ge sneden verse paprika in een slasaus- je van olijfolie, azijn, heel weinig ge perste knoflook, zout, suiker en pe per. De komkommersla bestaat uit schijfjes kokkommer in een slasausje van azijn, zout, suiker en peper. Laten we hopen dat u er even veel eer mee inlegt als mevrouw Aussems. Het Haarlemse kledingbedrijf G A. van der Steur heeft op 7 maart bij de in Amsterdam gehouden 11e Nationa le Vakwedstrijd van Maatkleerma- kers de Wisselbeker Herenkleding ge wonnen. Deze prijs, de hoogste onder scheiding op het gebied der heren- maatkleding werd gewonnen met een rokcostuum en een colbertkostuum. Het rokkostuum werd geshowd door de coupeur bij de firma, de heer J. H. Woker, die ook de beker in ont vangt nam. De heer Muller showde het colbertkostuum. Ook een andere Haarlemse deelne mer, mevrouw Oosterbaan-S'taverman viel in de prijzen en wel op het ge bied van de dameskleding. >^A/V%AAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAAA/\AAAAAA/W\AAAy\A/\AAAAA^A/V\AA/\A/U\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAOiAAAAAA/>AAA/\AA/\AA/NAAAAAAAAAAAA/\AAA/\AAAAAAAAAA/VXAAAAAAA/V\AA/\AAAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAA/WVA/\AAAAAA/VV

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6