Angst in „Kuip" voor Engels voetbal, na Arsenal-Ajax FEIJENOORD - Happel: tegen Engelsen moet vertraagd worden zoals Dukla tegen Ajax deed ZEKER VAN ZEGE OP LEGIA - DENKT AAN FINALE Fadrhonc: regelmatig naar clubtrainingen Pentermann ontbreekt in zwemgroep Barcelona Rinus veel Michels: „We zullen risico's moeten nemen Machtsstrijd in bestuur Holland Sport Schaakvierkamp in Leiden tussen Spasski, Botwinnik, Bent Larsen en J. H. Donner Beslissingsduel in Luik C-hockeyelftal tegen België KNAU-complex misschien in Haarlem 15 DINSDAG 14 APRIL 1*70 A ngst Stom gevoetbald Moraal f s ;,f 1 DOOR DICK BRUYNESTEYN D/WE°&MLTr./ eecutbc (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In het langwer pige zaaltje, ergens in de grijze cata comben van de Rotterdamse „Kuip", waar Fegenoord vlak voor zijn ver trek naar het KNVB-retraiteoord te Zeist een persconferentie gaf, zei Guus Brox: „Wy praten professioneel in Nederland, maar van professioneel voetbal zijn we nog ver ver wijderdGuus Brox, vergrijsde manager van Rotterdams troeteldier Feijenoord, haalde om zijn woorden te staven zich de wedstrijd Arsenal Ajax voor de geest en het voor fer vente Feijenoord-aanhangers af- schuwlijke duel New Castle United Feijenoord. „Ajax heeft vorige week ondervonden hoe groot het verschil is tussen het beroepsvoetbal in Enge land en in Nederland. Met al zijn er varing werd het simpelweg door een keihard werkend Arsenal overspeeld. De mensen, die zeggen dat kan Ajax overkomen met zijn zwakke achter hoede, maar Feijenoord niet, hebben ongelijk. Het gebeurde ons vorig jaar ook! In het Jaarbeursstedentoernooi. New Castle United klopte ons met maar liefst vier-nul. Thuis wonnen we met twee-nul". Brox trachtte het verschil gedeeltelijk te verklaren toen hij zei: „In Engeland kla gen de spelers niet als ze in één week drie topwedstrijden moeten verwerken. Het is hun job en dus wordt het werk met volle inzet geklaard. Ze blijven voetballen, tot dat ze er van uitputting bij neervallen en dan nog proberen ze op te staan. Dat was zaterdagmiddag tijdens de Cup-Final dui delijk te zien. Ja, in Engeland is voetbal pas echt bussiness, maar daar heeft men dan ook een enorme ervaring, terwijl wij Iets meer dan tien jaar aan prof-voetbal trachten te doen In „de Kuip" leeft een angst voor het Engelse voetbal. Gistermiddag werd er na tuurlijk druk gepraat over het komende duel tegen het Poolse paradepaardje Legia, dat gistermorgen gesecondeerd door een legertje officials op Schiphol landde. Gezegd werd dat op dit moment slechts FeijenoordLegia telt. Ernst Happel be weerde zelfs dat hij zijn team zo ver wilde krijgen, dat het woensdagavond om half negen met de zelfde instelling het veld in gaat als een elftal, dat een twee-nul ach terstand heeft. „Er moet", zei Feijenoords plannenmaker, „volledig op een voor ons gunstig resultaat worden gespeeld. Be langrijk is slechts dat we de finale halen. Of de toeschouwers mooi voetbal zullen zien valt te betwijfelen. Ik ben er overi gens vast van overtuigd dat we in de eind strijd komen. In mijn elftal staan spelers van wereld-, Europese en nationale klasse." Dat Feijenoord de finale zal bereiken, geloofde bijna iedere speler. Als de moge lijkheid wordt geopperd, dat Legia mis. schien voor een verrassing zal zorgen werd wél hard gelachen om het lange ge zicht dat Brox dan zou trekken, maar er werd niet echt rekening gehouden met die mogelijkheid. Neen, veel meer dan met Legia zijn de Feijenoorders bezig met de finale; met het Engelse voetbal ook. waarmee ze in dat geval onherroepelijk weer zullen worden geconfronteerd. De spelers vrezen die con frontatie. Zelfs Brox, de zakenman met een pokerface, erkende zich niet van de ge dachte te kunnen losmaken dat het voor Feijenoord opnieuw een pijnlijke ervaring kan worden. De vier-nul nederlaag tegen het niet sterke New Castle werkt lang door Ajax' moeilijkheden in Londen hebben de angst bij de Feijenoord-spelers slechts aangewakkerd. Het tijdelijk vernagelde Zweedse kanon Kindvall, die voor een jaar bij Feijenoord heeft bijgetekend, bijvoor beeld heeft weinig voorkeur als hem wordt gevraagd of hij liever Leeds United of Celtic als tegenstander in de finale treft. Beide teams zijn even erg," zegt Kindvall. Hij herinnerde zich speciaal de granieten muur, die New Castle optrok voor eigen doel in Rotterdam. Ernst Happel, die aan het eind van het seizoen zijn naam als trainer internationaal wil hebben gemaakt, houdt met alles re kening en heeft dus ook de Engelse men tale hindernis op zijn weg naar de Euro pese beker onderkend. Hij heeft de verha len van zijn spelers over New Castle ge hoord. Hij heeft met geduld geluisterd en hij heeft zijn conclusie getrokken: „Ik ben toen niet in Engeland geweest. Ik heb wel de wedstrijd in Rotterdam gezien. Feijen oord heeft gewoon stom gespeeld. Het voetbalde nota bene zonder een vrije ver dediger. In Rotterdam kreeg Feijenoord genoeg kansen. Het heeft gewoon te veel mogelijkheden ongebruikt gelaten." „Tegenwoordig hoeft niet meer verloren te worden van een Engelse ploeg. De Cup- Final van afgelopen zaterdag en ook Ar- senal-Ajax hebben dat wat mij betreft nog eens bewezen. Er wordt door de Engelsen hard gewerkt. In een hoog tempo. Anders niet. Het is erg simpel voetbal. Ouderwets zou ik bijna zeggen. Een modem spelend team kan daar alles tegen doen. Het moet vertragen. Op een zelfde manier vertragen als Dukla enkele jaren geleden deed tegen Ajax. De Tsjechen hadden maar één speler die dat kon. Masopust. Een man van vijf endertig jaar. Hij klopte Ajax. Wij hebben wel drie Masopusts in ons team, zouden wij dan Leeds of Celtic niet kunnen ver slaan? Natuurlijk kunnen we dat1" Aldus Happel. Woensdagavond om kwart over tien weten we of hij zijn stelling mag bewijzen. ROTTERDAM. Wanneer woensdag avond de wedstrijd FeijenoordLegia op nieuw doelpuntloos zou eindigen en een derde wedstrijd noodzakelijk is, zal deze op 22 april in Luik gespeeld worden. ,<wz. De spelers t riMtiïtfi'lfciiii MnmtfMtW'i van Legia Warschau hebben gisteravond stadion verkend. even het Feijenoord- (Van onze sportredactie) DEVENTER. Dr. Fadrhonc is een se cuur man. Hij staat ervoor bekend bij Go Ahead. En dus zegt de nieuw be noemde trainer van het Nederlands elf tal: „Kijk eens, voor alles zullen we de plaats van het Nederlands elftal moeten bepalen. De vereniging van betaalde clubs de vereniging van contractspelers, de scheidsrechtersorganlsatie en de KNVB moeten rond de tafel gaan zitten om over het belang van het Nederlands elftal te praten. Pas als iedereen zijn medewer king heeft toegezegd kan ik aan de slag gaan. Ik moet zeker weten dat elke be trokken instantie wil meewerken, anders is er geen gezonde basis om op te werken. Als die organisatorische problematiek rond is, moeten we zover zien te komen dat de Nederlandse voetballei* het natio nale elftal weer gaat zien als het hoogst bereikbare." Dr. Fadrhonc heeft in deze dagen nau welijks tijd voor zijn gezin. In en buiten de uren waarin hij bezig is voor zijn huidige werkgever Go Ahead wordt hij belaagd door verslaggevers. Go Ahead- supporters en bekenden. De telefoon in zijn woning aan de Rielerweg in Deven ter staat niet stil. Zijn vrouw, bekend Tsjechisch atlete (oud-nationaal kampioe ne speerwerpen) en zijn twee kinderen nemen even vaak de telefoon op als hun echtgenoot en vader. Fadrhonc zegt: „Het trainerschap van het Nederlands elftal is niet alleen een kwes tie van 20 spelers kiezen voor een inter land. Ik heb mij voorgenomen regelmatig de trainingen van de belangrijke clubs te bezoeken. Als ik een weekje bij Feijen oord, Ajax, FC Twente en PSV doorbreng, leer ik de spelers beter kennen dan tij dens een driedaagse bijeenkomst in Zeist. Een trainingskamp voor een interland is wel nuttig, al kan ik daar de spelers SCHIEDAM. Vroeger dan aanvan kelijk de bedoeling was zijn SVV en Slo bodan Dutina, de 25-jarige Joegoslaaf in het dagelijks leven bouwkundige, tot een akkoord gekomen. DEN HAAG. De Koninklijke Neder landse Zwembond heeft de leden van de Ploeg aangewezen, die zal worden afge vaardigd naar de Europese zwemkam- pioenschappen te Barcelona. Deze kam pioenschappen zullen plaats vinden van 5-12 september. Eén naam, die van Hennie Pentermann, komt niet voor op het lijstje van de zwembond. Het bestuur van de KNZB motiveert dit als volgt: „het bestuur van de KNZB zal met betrekking van de zwem ster Hennie Pentermann het medisch ad vies afwachten over de plotseling bij haar opgekomen kwaal, die haar verhinderde te starten op de winterkampioenschap- Pen te Den Haag". Ook de overige zwemmers en zwem sters, die wel door de KNZB genoemd worden, zijn nog niet helemaal zeker van hun plaats. Over hen zei de woordvoer der van de KNZB: „De KNZB behoudt zich het recht voor genoemd besluit te herroepen indien de voorbereiding voor de Europese kampioenschappen niet in over eenstemming is met de richtlijnen, die met de trainer zullen worden besproken ?f indien de vorm zodanig terugloopt dat inschrijving niet verantwoord is" De definitieve samenstelling van de es tafetteploegen zal pas in Barcelona wor den bekend gemaakt. De ploeg is als volgt samengesteld: Dames: 100 m. rugslag: Mia Plantinga (ZAR) 400 m. wisselslag persoonlijk: Gerda Las- saooy (HDZ), 100 m. vrije slag: Cora Schouten (VZC), 400 m. vrije slag: Anke Rijnders (AZPC Amersfoort) en Astrid Verver (PSV). 200 m. wisselslag persoonlijk: Gerda Lassoy, 200 m. vrije slag: Anke Rijn' ders, 200 m. rugslag: Els Droog (De Kikker), Mia Plantinga, 800 m. vrije zlag: Linda de Boer (Naarden), Astrid Verver 4x100 m. wisselslag: Mia Plantin Sa, Alie te Riet, (Zwemlust),Marie Jose Janzen (Mosa), Cora Schouten (VZC). 4x 100 m. vrije slag: Cora Schouten, Fras- quita Smits (Zwemlust), Cora van der Veer (VZC), Yvonne van Kuilenburg (HPC). Heren: 100 m. rugslag: Bob Schoutsen (Dol fijn), 200 m. wisselslag persoonlijk: Fran cois van de Kruidijk (PSV), 4x100 m. wis selslag: Bob Schoutsen, Addie Nijhuis (ZVE), Arnold Rood (Het IJ), Elt Drenth (Zwemlust). 4x200 m. vrije slag: Elt Drenth, Dick Langerhorst (HZPC Den Haag), Henk Mulder (Zian), Roger van Hamburg (VZC). (Van onze sportredactie) WASSENAAR Rinus Michels was gisteren in hotel Duinoord aan de YVasse- naarseslag weer de beminnelijke Ajax-trainer zoals hij zich meestal presenteert. De dag daarvoor bij AZ '67 was hij voor niemand te spreken, maar ditmaal met Ajax Arsenal in het vooruitzicht wilde hij alles kwijt waarvan hjj dacht dat het nuttig was. Natuurlijk de gewone gemeenplaatsen als „we zijn niet helemaal kansloos", „het blijft voetbal", „we gaan aanvallen", maar ook als de ernst even doorbreekt „we zullen veel risico's moeten nemen. Zo niet alle risico's. We hebben een geluk, dat Arsenal een Engelse en geen Italiaanse ploeg is. Natuurlijk zal Arsenal defensief spelen, maar het blijven Engelsen. Verdedigen zit bij die jongens niet in het bloed. Ze willen er wel eens uitbreken. Het is erg moeilijk voor de Arsenal-spelers zich consequent aan een verdedigende opdracht te houden. Ais het Italianen waren zou ik zeggen: jongens laat alle hoop maar varen, die 30 halen we nooit meer in". Rinus Michels vindt dat individueel zijn Ajax-spelers beter zijn dan de Arsenal- boys. „Een Engelse ploeg, die jaren lang onder de maat heeft verkeerd. Nu zien ze een kans om toch wat roem te vergaren. Denk er om, dat ze die Runners Up-Cup serieus nemen. Vandaar die enorme inzet het enthousiasme, dat krachtvoetbal, vo rige week woensdag in Londen. Vergeet echter niet dat daar voor hen veel meer mogelijk was. In Amsterdam zullen ze zich niet zo veel kunnen permitteren. Het enorme gefluit en gejoel dat een Ne derlands stadion weet te ontketenen als het niet naar de zin gaat, zal invloed heb ben. Op de spelers, maar vooral ook op de scheidsrechter". Ajax-trainer Rinus Michels beseft dat hij alle risico's van de wereld moet ne men. „Je kunt niet zeggen: wacht maar af. Nee, we moeten van meet af aan ten aanval trekken. Piet Keizer? Ja, het is vrijwel zeker dat die er bij zal zijn. We vonden het zondag niet raadzaam hem op te stellen zo vlak na Arsenal-Ajax. Dus AZ '67 heeft hij overgeslagen. Maar mor gen zal hij er wel bij zijn. Suurendonk? Zondag bij AZ '67 gefaald. „Ach, we we ten dat hij technisch tekort komt. Tak- tisch past hij zich aan, conditioneel is hij zeer sterk. Hij is er hier in Duinoord nog niet bij. Hij heeft een tamelijk ernsti ge blessure opgelopen, waarvoor hij nog onder behandeling is". Ajax heeft voor de rest geen geblesseer de spelers. Rinus Michels zit niet in de put. Hij lacht hand op als hij zegt: „We kunnen niet stuk. We verliezen bij AZ '67 en anderhalf uur later loten wij weer in die beker". En dan ineens, overschake- graag die finale van die Runners Up-Cup halen. Er is hoop, er zal sfeer zijn en als die geluksfactor ons een beetje welge zind is Johan Cruijff: „Een vroeg doelpunt en we hebben ze, die Londense jongens. Ze missen moraal als het tegen zit. Dat heb ik vorige week na rust al gemerkt. Ze begonnen meteen fouten te maken". Piet Keizer: „Een zwaar programma hebben we voor de boeg. Als je nu uit gaat van het kampioenschap, dan moet je die beker vergeten kunnen. Daar mag ja als kampioen toch niet aan meedoen. Maar zakelijk bekeken, ik teken voor die Runners Up-Cup finale. Brengt een hoop extra centjes in het laatje". Wim Suurbier: „Ik ga als het mag NW tv' weer lekker de aanval in. Dat vind ik fijn. Samen met Hulshoff. Maar wanneer die naar voren mag? Meneer Michels zal het ons wel vertellen. Fijn dat we moeten aanvallen. Heerlijk voetbal is dat en at tractief voor de toeschouwers. Gert Bals: „De blunder van zondag te gen AZ '67? Ja, wat kan je er aan doen. Die jongen was er snel bij. Alle lof. Ik zie nog wel een kansje tegen Arsenal. Het is geen superploeg en die defensie lijkt me te nemen". Rinus Michels tenslotte: „Drie doelpun ten is veel. We stonden tegen Jena na 3-1 en 1-0 ook drie goals achter. En het ging! We wonnen met 5-1. Maar ja. ik weet het, Arsenal zal zich niet zo willig laten slachten als die Oostduitsers". Vandaag traint Ajax op het strand bij hotel Duinoord. Een bioscoop je, natuur, lijk uitgebreid kaarten en dan.„weet je we zijn nu voor de vijfde maal in dit hotel, geloof ik. We hebben al die vOrige malen dat we hier zaten, voor Europa- en runners up-cup gewonnen. Voer voor psy chologen?" v. niet van bepaalde gebreken afhelpen. Het echter nuttiger dat ik iedereen goed leer kennen en dat de kandidaten mij leren kennen. Zij moeten tot het besef komen dat ik net zo'n grote boef ben als zij en dat we samen voor een bepaald doel moeten strijden. Ik wil geen kapitein zijn, maar een van hen", zo liet hij zich gisteren uit. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Een „machtsstrijd" in het presidium van de eredivisieclub Hol land Sport, die het hoofd (maar niet het geld) van de groothandelaar in vlees, Steef van der Laan heeft gekost, zal volgens zegslieden, die dicht hij de top staan geen nadelige gevolgen hebben voor de verdere ontwikkeling van de club. Vast staat, dat president Lucas Kroe- semeijer gisteren de bank opdracht heeft gegeven het geld dat door Van der Laan in de vereniging was geïnvesteerd ge schat op ongeveer 70.000 gulden te zie ner beschikking te stellen. De „gevallen" Van der Laan, die vori ge week nog in volledige kameraadschap een „vette" weddenschap met Kroese mei j er aanging over de afloop van Ajax Arsenal, heeft zich intussen in nevelen opgelost. Noch op de zaak, noch thuis is hij te bereiken, zodat men mag aan nemen, dat hij de periode van zes jaar HollandSport vorige week nog als zijn grote hobby betiteld, waarvoor hij wel „een centje" over had als afgesloten beschouwt. Deze onverwachte inkrimping van het geldschietende bestuursapparaat zal vol gens insiders niet van tijdelijke aard zijn. Dit wil zeggen, dat er voorlopig geen plannen bestaan het overgebleven driemanschap bestaande uit Kroesemeij- er, Fehling en Kattenburg, uit te breiden. De financiële aderlating door het vertrek van Van der Laan zal evenmin beteke nen, dat het vorige week aangekondigde aankoopbeleid voor het nieuwe seizoen van enige spelers, zal worden gewijzigd. Het geld gedacht werd aan een paar ton zal er komen. Het overgebleven trio staat er borg voor. Mocht er nog eens een nieuw bestuurslid worden aan getrokken dan zal het in ieder geval ie mand moeten zijn die eveneens bereid en bij machte is diep in de beurs te tasten. AMSTERDAM. Het Nederlandse C- hockeyelftal, de jeugdploeg, die zondag te Brussel zal uitkomen tegen het Bel gische jeugdelftal, is als volgt samenge steld: Hilhorst (Schaerweijde), Dijkerman (HGC) en Lidt de Jeude (Schaerweijde), Van Veen (Victoria), Kalff (Amsterdam) en Kaanders (HTCC), Mundt (Hattem), Schmeink (BMHC), Kruize (HHIJC), Van Nes (EMHC) en Oost Lievense (Hilver sum). Reserve zijn Doyer (Togo), Van Lennep (HGC) en Groeneveld (HDM). De wedstrijd tussen de jeugdploegen wordt, net als de landenwedstrijd België- Nederland, gespeeld op het veld van de Racing Club de Bruxelles, aan de ganzen- vijver te Ukkel. HAARLEM De mogelijkheid bestaat dat het sportcentrum van de KNAU, com pleet met tartanbaan in Haarlem wordt gevestigd. Haarlems kandidatuur is gesteld nadat bleek dat de voornaamste gegadigde Rotterdam afviel. In Rotterdam (zowel het athletiekcompiex aan het Lange Pad ais de Nenijtobanen) bleek de bodem te slap te zijn om daarop een tartanbaan te rea liseren. In Haarlem (met name het Pim Muiier- sportpark) zou de grond wel geschikt zijn voor een tartanbaan. De vedetten van Ajax, Keizer en Cruyff, op het strand bij Wassenaar. BERN. De Europese voetbalunie (UEFA) heeft een eventueel noodzakelij ke derde wedstrijd tussen Schalke '04 en Manchester City. twee halve finalisten in de strijd om de „cupwinners cup", toegewezen aan het stadion Feijenoord te Rotterdam. Als datum werd dinsdag avond 21 april vastgesteld. OP DÊ CMOS- lp.JE BBdTAJBT OP? •TSCVE£GM£S &£SCUOJ2E*J IklOÊODAOTT, MAAK SPEELPê DE BAL Wöt ié es ee-o BEueo Wifcé AAM DE WAMP k-HOE&r Die weer-Aie A/au we L'Jks &EI2AAKT WAAB MAAC ALL&- REI z'M.BEkSEM M WÊ&C3E"/ SCHOPT eo&o ©EZiBJ SCHEIDS '«V \it (Van onze sportredactie) OEGSTGEEST. Komende vrijdag begint in het Rijnlands lyceum in Oegst- geest een twaalfrondige schaakvierkamp, waaraan deelnemen: wereldkampioen Bo- ris Spasski, oud-wereldkampioen Michael Botwinnik, de sterkste toernooispeler van het ogenblik, de Deen Bent Larsen en de Nederlandse grootmeester Jan-Hein Don ner. Een unieke krachtmeting, die nog meer reliëf krijgt als men weet dat Botwinnik heeft verklaard dat dit de laatste keer zal zijn dat hij in de internationale schaakarena treedt. Het toernooi wondt georganiseerd door het pas naar de hoofdklasse gepromoveer de Leidsch Schaak Genootschap (LSG), dat zijn 75-jarig bestaan viert. Botwinnik is al jaren erelid vah hét LSG. Aanvankelijk had de Leidse vereniging, die vijf jaar geleden in Noordwijk aan Zee ook al een bijzonder sterk toernooi organiseerde, in het kader van zijn jubi leumviering een tweekamp willen laten spelen tussen Botwinnik en de Amerikaan Robert Fischer. Botwinnik stemde toe en ook Fischer had er wel oren naar. Bei den gingen aanvankelijk akkoord met een tweekamp van 18 partijen. Maar la ter gaf de onberekenbare Amerikaan te kennen dat hij een match prefereerde om wie het eerste zes partijen won. Re mises zouden dan niet tellen. Maar daar voor voelde Botwinnik niets en dat sys teem houdt ook onoverkomelijke prakti sche bezwaren in, want hoe lang zou zo'n tweekamp om zes gewonnen partijen wel niet duren? Twee weken of drie maan den? Fischer werd nog verzocht om voor het einde van 1969 van zijn brief terug te ko men, maar liet niets meer van zich ho ren. Een hard gelag voor Botwinnik, die zich al aan het voorbereiden was op de tweekamp met de jonge Amerikaan. Daarvoor komt nu in de plaats de vier kamp met Spasski, Botwinnik, Larsen en Donner. Het toernooi duurt van 17 april tot en met 7 mei. Met de organisatie is een bedrag gemoeid van een kleine 60.000 gulden. De winnaar krijgt 5.000 gulden, nummer twee 3500 gulden, nummer drie 2750 gulden en nummer vier 2250 gulden. Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer H. J. de Koster zal op 17 april de eerste zet verrichten. In de catacom ben van het Oegstgeester Lyceum zal voor de duur van het toernooi een schaak café worden ingericht.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15