Maanlandingsvaartuig fungeert als reddingboot APOLLO-13 KEERT VOORTIJDIG TERUG NA UITVALLEN ENERGIEVOORZIENING Reddingsplan is zeer riskant r Toch landing in Stille Oceaan Radio blijft vannacht uitzenden Na Theodorakis nog twee Grieken vrij IJmondfusie opnieuw in de raden D'66 niet in raad van Beverwijk Brezjnev uit beschuldiging tegen China Onderzeeër van Russen zou zijn vergaan HET WEER Semjonov in Wenen Belofte aan Servan-Schreiber: Breuk met PPR AGENDA pagina 10 Verder in de krant openhaarden- showroom (Van onze correspondent) WASHINGTON Op honderdduizenden kilometers afstand van de aarde worstelden drie astronauten vandaag met een onklaar geraakt ruimtevaartschip in een poging veilig terug te keren naar de wereld der levenden. Hun kansen zijn goed, maar de gevaren en risico s zijn groot. Om vier uur in de morgen onze tijd. kort nadat astronauten James Lovell en Fred Haise na een inspectie van het maanlandingsvaartuig „Aquarius" terugkeerden in het moeder schip „Odyssee", deed zich in het ruimtevaartuig een hevige explosie voor. TWEE MAM IN D£ L.M m rEN MAM IN CABINE Alleen terug Zonnige perioden Geen overzicht Het woord is aan Schopenhauer: Verzoek van minister „DE OPEN HAARD" 60e JAARGANG NUNÏMER 135 DINSDAG 14 APRIL 197 0 Kantoor: Lange Nleuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie teL 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjk» E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, f 16,— franco per post. 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij. onderdirecteur Hoewel precieze gegevens ont breken, wordt aangenomen dat de ontploffing plaats had in een van de meest essentiële compartimenten waar zich de opslagtanks bevinden van zuurstof, waterstof en de elek triciteitscellen. Speculaties in het ruimtevaartcentrum in Houston hou den het op twee mogelijkheden: de inslag van een meteoriet, of een in terne kortsluiting. Van de twee wordt de laatste het meest waarschijnlijk geacht. De astronauten namen een snel afne mende toevoer van zuurstof en elektrici teit waar en schakelden in opdracht van Houston onmiddelliik het enige functio nerende van de drie elektrische circuits uit. Lovell en Haise begaven zich op nieuw naar het maanlandingsvaartuig, «n schakelden daar de zuurstofvoorziening in. Eerst zes uur na de ontploffing aan boord van de Apollo-13. om tien uur van morgen, scheen het ruimtevaartcentrum in Houston voor het eerst het gevoel te hebben dat het inderdaad mogelijk was de drie astronauten heelhuids terug te doen keren. Dat was het ogenblik dat de motoren van het maanlandingsvaartuig voor het eerst werden ingeschakeld om •de machteloze „Odyssee" in een ellipti sche baan om de maan te brengen. «psiliiSg 1 *5 De situatie tijdens de „boog om de maan" HOUSTON. Het is niet mogelijk een nieuwe Apollo-capsule naar een baan om de aarde te zenden om daar de mannen van de Apollo-13 op te halen In de eerste plaats duurt de voor bereiding voor een dergelijke lance ring te lang en voorts kunnen maar drie man in de Apollo. Het zou dus een onbemande capsule moeten zijn en deze kan niet door de maantaxi geënterd worden. De ruimtevaarders beschikken bovendien niet over een uitrusting om buitenom van het ene naar het andere ruimtevaartuig over te stappen of een onbemande Apollo- capsule te openen, zodat ze naar binnen kunnen gaan. Met de maantaxi zelf kunnen de astro nauten niet in de dampkring terug keren. Deze is daarvoor niet zwaar genoeg en in de juiste aërodynami sche vorm geconstrueerd. Hun enige kans is derhalve de lamgeslagen Apol lo met behulp van de maantaxi als een soort kosmische kraanwagen naar de aarde terug te zenden, ver volgens boven de atmosfeer over te stappen in de Apollo en de maantaxi af te stoten. De risico's van deze onderneming zijn bijzonder groot. De Apollo moet na melijk zeer nauwkeurig een bepaal de stand in een bepaalde baan inne men wil zij niet onherroepelijk terug gekaatst worden in de ruimte of bij de vlucht door de atmosfeer verbran den. Het is dynamisch niet mogelijk een ruimtevaartuig eenvoudig om te ke ren en direct terug te laten komen. Daarvoor is de energie van de raket motoren bij lange na niet voldoende De enige mogelijkheid is de baan van de Apollo om te laten buigen door de aantrekkingskracht van de maan Dus om de baan te zwenken en dan door een vuurstoot van de raket op het juiste moment deze baan om de maan weer te verlaten in een baan naar de aarde. IJmuider ourtant Uit het Binnenland2, 9 Buitenlands Nieuws3, 9 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk Nieuws 4, S, 7 W eerrapporten 10 Beeldverhalen 10 Feuilleton 10 Aangestipt10 Kunst 11 Radio en TV 11 Economisch Nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Deze krant bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Droog weer met weinig wind. Plaatselijk nachtvorst en hier daar mist. Morgen zonnige pe rioden en hogere middagtempe- raturen dan vandaag HOUSTON (AFP/DPA) Volgens de laatste berichten uit Houston zal de Apollo-13 vrjjdag omstreeks 19.00 uur onze tijd in de Stille Oceaan landen. Da koerscorrectie die het ruimteschip in een vrije-terugkeerbaan naar de aarde moest brengen, is volgens Houston uitge voerd met een „perfecte ontsteking". De ruimtevaarders hebben van de vluchtlei- ding opdracht gekregen de stuwmotor van de maansloep vannacht om 03.40 uur onze tijd voor de tweede maal te ontsteken om de snelheid op te voeren. Volgens de vluchtleiding is de zuurstofvoorraad aan boord voldoende voor de terugreis naar de aarde. HILVERSUM. In verband met de moeilijkheden met de Apollo-13 zal de NOS-radio gedurende de gehele komende nacht via de zender Hilversum één in de lucht blijven. In de nachtuitzending zullen de ontwik kelingen met betrekking tot de Apollo-13 op de voet worden gevolgd in berichten en rechtstreekse reportages. Op elk heel uur zal een uitzending van de radio nieuwsdienst volgen. Om drie uur morgenochtend onze tijd zal voor de tweede en laatste keer ge bruik gemaakt worden van de brandstof van de „Aquarius" om de astronauten Lovell. Haise en Swigert op een veilige koers naar de aarde te zetten. De „Aqua rius", die anders op de maan geland zou zijn, zal dan worden afgestoten, waarna het moederschip op de reste rende batterijen duizenden kilometers naar de wereld alleen moet afleggen Het maanlandingsvaartuig zal in dat ge val hebben gewerkt als een reddingboot. Het is ironisch te bedenken dat de oor spronkelijke bemanning van de Apollo-13 grapjes maakte over het ongeluksnum mer dat hun vlucht ten deel viel. F.en hunner stelde zelfs voor de lancering te doen nlaatsvinden op vrijdag de dertien de. Maar in Houston, zoals in alle we tenschappelijke centra, werden zulke verwijzingen naar het bijgeloof automa tisch van de hand gewezen. Gedurende de eerste uren na de ont ploffing waren in het ruimtevaartcen trum in Houston ruim duizend experts bezig om een veilige retourvlucht moge lijk te maken, ongeveer zeven keer zo veel als er anders onder normale om standigheden gewerkt zouden hebben. Het succes van de eerste inschakeling van de motoren van het maanlandings vaartuig leidde in Houston echter niet tot blijvende ontspanning. Men was er zich piinlijk van bewust dat men geen overzicht meer had van wat wel en wat niet accuraat functioneerde. En zo blijft het wachten tot drie uur morgenochtend wanneer de tweede ontbranding van de motoren nas zal bewijzen of de mens in derdaad kan triomferen over zijn eigen techniek. De astronauten werd kort na de ont branding opdracht gegeven het ruimte vaartuig met de hand te besturen. Een wacht werd ingesteld, waarbij één hun ner steeds wakker zou blijven om aan nieuwe crises het hoofd te bieden. Eén van de onverwachte problemen was hier bij het om zijn as rollen van het moe derschip een beweging die alleen ten koste van meer broodnodige elektriciteit in bedwang gehouden kan worden. De crisis in het heelal heeft het Ame rikaanse ruimtevaartprogramma zeker zes maanden achterop gebracht. Voordat een nieuwe landing plaats kan hebben, zal het moederschip van de volgende Apollovluchten aan een nieuwe beoorde ling onderworpen moeten worden. De moeilijkheid hierbij is dat men geen ze kerheid zal hebben over wat de ontplof fing veroorzaakte het getroffen deel van het vaartuig zal worden afgestoten, Ook zal Houston zich opnieuw moeten bezinnen over toekomstige landingster reinen op de maan, nu de Apollo-13 is uitgevallen. (Zie verder pagina 31 WENEN (AFP). Vladimir Semjonov .hoofd van de Russische delegatie naar de .Salt-conferentie" in Wenen, is vanmorgen per trein in de Oostduitse hoofdstad aan gekomen. Honderden mensen bevonden zich bij de uitgang van het station om Semjonov en zijn delegatie te begroeten. Mikis Theodorakis (links op de voorgrond) wordt op Le Bourget begroet door een ontroerde Melina Mercouri. ATHENE, (Reuter, AP en AFP). Volgens Griekenland mocht le be roemde componist Mikis Theodorakis gisteren Athene verlaten „als de zaak niet politiek zou worden uitgebuit". De ernstig zieke Griek kwam gister middag per vliegtuig in Parijs aan. Hij reisde in gezelschap van de secre taris-generaal der Franse Radikale Partij, Servan-Schreiber. Servan-Schreiber is van plan nog de ze week naar Griekenland terug te keren, waar hem is beloofd dat ook de Frans-Griekse journalist Jean Sta- rakis en prof. Mangakis op vrije voe ten zullen worden gesteld, Starakis en Mangakis werden zon dag tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Morgen zou Servan- Schreiber naar Straatsburg gaan, waar de Europese ministerraad ver gadert. De Europese ministers zullen dan een lijvig document van 2000 pa gina's over de wandaden van net hui dige Griekse regime onder ogen krij gen. Servan-Schreiber zal zijn recente ervaringen in Griekenland en zijn ont moeting met de Griekse premier Pa- padopoulos hier nader toelichten. (Zie verder pagina 3) Servan-Schreiber op Le Bourget op het moment, dat Theodorakis in een ambulance van het vliegveld wordt gereden. Goede raad geeft men het best in de vorm van scherts. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De gemeentebesturen in de IJ mond hebben een brief ontvangen van de minister van Binnenlandse Zaken, waar in liun gevraagd wordt zo spoedig moge lijk, in elk geval vóór 1 mei, de mening van hun gemeenteraad te kennen te geven omtrent de mogelijkheid tot het vormen van twee gemeenten met de grens in het Noordzeekanaal. Dit verzoek houdt verband met een vraag in het eindverslag van de vaste commissie van de Tweede Kamer met betrekking tot de opheffing van de ge meenten Beverwijk, Heemskerk en Vel- sen en de vorming van een nieuwe ge meente IJmuiden. Gevraagd werd of ooit in concreto aan de drie gemeenten om een uitspraak is verzocht omtrent de mogelijkheid van een grens in het Noordzeekanaal. Aan het slot van zijn brief schrijft de minister: „Ook al heeft de raad daar omtrent reeds eerder van zijn opvattingen doen blijken, lijkt het mij toch wenselijk, dat hij zich terzake nogmaals bezint en een categorische uitspraak doet" In Velsen zal tijdens de op 29 april te houden openbare raadsvergadering hier over worden gesproken. De colleges van B. en W. van Beverwijk en Heemskerk zullen zich er nog over beraden of er een speciale raadsvergadering voor moet wor den uitgeschreven of niet. (Van een onzer verslaggeefsters) BEEVRWIJK. Het bedanken van het Beverwijkse K.V.P.-raadslid J. W. G. Reijkers als lid van de Katholieke Volks partij en als lid van de K.V.P.-fraktie in de gemeenteraad lijkt vérstrekkende consequenties te krijgen met betrekking tot de gemeenteraadsverkiezingen in juni aanstaande. De Politieke Partij Radikalen en D'66 zouden in de gehele IJmond namelijk met gezamenlijke kandidatenlijsten uitkomen en in de drie gemeenten zijn de beide partijen als één partij geregistreerd. De Politieke Partij Radicalen heeft zich in alle drie de gemeenten ook afzonderlijk laten registreren. D'66 evenwel niet. Enige tijd geleden waren de beide par tijen overeen gekomen dat de heer Reij kers in Beverwijk als no. 1 op de geza menlijke kandidatenlijst zou worden ge plaatst. De P.P.R. in Beverwijk kan met deze kandidaatstelling nu echter niet meer akkoord gaan en dit feit betekent een breuk in de samenwerking met D'66, althans in Beverwijk, want in Heemskerk en Velsen spelen deze moeilijkheden voor lopig niet. Nu wreekt zich echter het feit, dat D'66 niet afzonderlijk geregistreerd is als een aan de raadsverkiezingen deelnemende partij. De datum tot welke men zich kan laten registreren is al geruime tijd ver lopen. Dat betekent, dat zoals de zaken nu staan D'66 in Beverwijk niet aan de ge meenteraadsverkiezingen zal kunnen deelnemen. MOSKOU (AP) Leonid Brezjnev, de leider van de Russische Communistische Partjj, heeft vandaag gezegd dat de strijd om de heerschappij van het communisme nog zal worden geïntensiveerd. China wordt ervan beschuldigd de besprekingen met de Sovjet-Unie tegen te werken. Brezjnev zei verder dat de gok van de generaals in het Amerikaanse ministerie van Defensie op een militaire oplossing van het Vietnamese vraagstuk is mislukt. Hij deed voorts een beroep op Israel zich terug te trekken uit de in de juni- oorlog van 1967 bezette gebieden en zich te houden aan de VN-resoluties. ADVERTENTIE «ucmararwNJDMsam ^F>i woNNtnexm P BlJ W - woninginrichters SNELLIUSSTRAAT 23 27 - IJMUIDEN WASHINGTON. (Reuter en AP) Op de Atlantische Oceaan, 600 kilometer ten noord-westen van de Spaanse kust, is ADVERTENTIES Bezoek onze unieke Keuze uit vele modellen, ook naar eigen ontwerp. Alle bijkomende werkzaamheden worden door ons verricht. Graafwijkstraat 40 - Beverwijk Zijstraat Jan Alsweg Tel 02510- 23377 Na 6 uur 25166 30224 28380 eergisteren mogelijk een Russische kern- onderzeeboot vergaan. Vorige week werd de onderzeeboot door een Amerikaans patrouillevliegtuig ge signaleerd. Het schip leek in nood te ver keren. Later werd gezien dat beman ningsleden op het dek stonden en dat twee Russische koopvaardijschepen de onderzeeboot trachtten te slepen. Vanwe ge de ruwe zee scheen dat niet te lukken. Eergisteren zagen Amerikaanse en Engelse vliegtuigen de onderzeeboot niet meer, maar wel werden twee olievlekken waargenomen. De koopvaardijschepen wa ren nog in het gebied, zij hadden red dingsboten op het dek en schenen te zoe ken. In de lucht heerste aanzienlijke ac tiviteit van Russische vliegtuigen. „Het is mogelijk dat de onderzeeboot is gezonken. Het lot van de bemanning is niet bekend" staat in een verklaring van de Amerikaanse en Britse ministe ries van Defensie De onderzeeboot be hoorde tot de ,November"-klasse waar van er vijftien zijn gebouwd. Zij zijn on geveer 120 meter lang en hebben een be manning van 88 mariniers.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1