„We moeten aankloppen bij Sociale Zaken" Protest wijkverpleegsters tegen „armoe-pensioenen „We worden aan het lijntje gehouden" Protesten tegen kruidendokter 15 tot 50% korting F. J. DRIESSEN N.V. Curatoren leggen functies neer Nieuw Rechts bedreigt „Sex- manifestatie" „Lacunes in honden- en kattenbesluit" Debat over Griekse vestiging Nijverdal-Ten Cate Nijmeegse school tijdelijk dicht Werkende jongeren over uitstel streekcentra: Meer redactionele samenwerking aangekondigd SCHOOL VOOR JOURNALISTIEK Oud-burgemeester Verontrust drietal verzamelde 21.000 handtekeningen uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 14 APRIL 1970 99 Kleuter zou zijn mishandeld Henk Groot mogelijk in raad van Zaandijk DEN BOSCH Ruim duizend wijkverpleegsters en andere verpleeg kundigen in de maatschappelijke gezondheidszorg hebben gistermiddag in Den Bosch een demonstratieve bijeenkomst gehouden om te protesteren tegen hun pensioenregeling. „Wij willen een hoger pensioen. Kom op met de poen stond er op één van de spandoeken in de Brabanthallen. nteresse Invitatie it - v H andelsblad-NRC WEGENS VERBOUWING LEERPLAN Misbruik Controle Wassen neus te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie f 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. ALMELO. Het openbare debat dat Sisteravond werd gehouden over de deel neming van de NV. Nyverdal-Ten Cate in de Griekse spinnerg IIlios-Ten Cate SA in Tessaionici heeft twee concrete zaken op geleverd. Er werd een delegatie samenge steld, die een onderhoud zal aanvragen by de directie van het textielconcern (op de vergadering afwezig) om achtergronden van het besluit tot deelneming te verne men. Het tweede concrete punt was een me dedeling van het Tweede Kamerlid P. Dankert (P.v.d.A.) dat hij vragen zal stel len aan de ministers van Economische- en Buitenlandse Zaken. Hij zei te hopen dat de Kamerledeen Wiegel (WD) en Bos (KVP), als leden van het comité Vrij Grie kenland bereid zullen zijn mede vragen te stellen. De bewindslieden zal worden ge vraagd, of zij het standpunt van het comité delen, dat de handelingen van de directie van Nijverdal-Ten Cate moeten worden afgekeurd. NIJMEGEN. De 116 leerlingen en 12 docenten van de Martinus van Beek- school voor slechthorende en spraakge- brekkige kinderen in Nijmegen zijn voos minstens veertien dagen naar huis ge stuurd. Het schoolbestuur acht de tijde lijke sluiting noodzakelijk omdat men eerst orde op zaken wil stellen na het in cident met onder meer de 4-jarige leer linge Agnes Leenders, die zou zijn mis handeld door het schoolhoofd. Allereerst wil men een oplossing zoe ken voor de conflicten die tussen een deel van de leerkrachten en het schoolhoofd zijn ontstaan. Het schoolbestuur heeft de leerkrachten voorgesteld hiervoor een ar bitragecommissie van drie personen te benoemen. Deze commissie moet binnen veertien dagen adviseren welke maatregelen er moeten worden genomen om de rust op school te herstellen. ZAANDIJK. Henk Groot, vorig jaai nog topspeler van Ajax, hoopt binnenkort een stoel te bezetten in de raad van de gemeente Zaandijk. Hij is door een nieuwe partij met de naam „Gemeentebelangen" op een verkiesbare plaats gezet. De partij is opgericht na een breuk bin nen de afdeling Zaandijk van de Partij van de Arbeid. Het huidige opbouwpensioen in de maatschappelijke gezondheidszorg is niet waardevast, het bereikt het sociaal minimumloon lang niet en bovendien gaat het al op 60-jarige leeftgd in zodat de gepensioneerden nog vyf jaar lang AOW-, zieken fonds- en andere sociale sociale premies moeten betalen. In de demonstratieve vergadering, die was georganiseerd door de gebundelde sectie maatschappelijke gezondheidszorg van de federatie van verenigingen die de verpleging en andere onderdelen van de gezondheidszorg bevorderen, noemde me juffrouw C. F. A. Maquiné, bestuurslid van de sectie, de pensioenen karig, ar moedig en onleefbaar. „De verpleegkun digen in dienst van de kruisorganisaties", zo zei ze, „moeten hard werken en een hoge pensioenpremie betalen met als uit eindelijk resultaat dat ze moeten aanklop pen bij de Algemene Bijstandswet en het erefonds voor oud-verpleegsters. De maatschappelijke gezondheidszorg voelt zich sterk gediscrimineerd vergele ken bij andere sectoren van de gezond heidszorg. Verpleegkundigen in overheids dienst vallen onder de Algemene Burger lijke Pensioenwet (waardevast pensioen volgens eindloonsysteem), terwijl voor verpleegkundigen in dienst van particulie re^verplegingsinrichtingen per 1 januari 1970 de regeling van het pensioenfonds voor de gezondheid, geestelijke en maat schappelijke belangen, die vrijwel met die van het ABP overeenkomt, verplicht is gesteld. De werkers in de maatschappelijke ge zondheidszorg zijn verplicht verzekerd via het Pensioenfonds Volksgezondheid en Maatschappelijk Werk (PVM). In overleg tussen de kruisorganisaties en de PVM is een ontwerp van een nieuwe pensioenre geling opgesteld, die de overheidsregeling benadert. Met de daarin voorziene verbe tering van de pensioenrechten zou een be drag van 1,5 miljoen gulden zijn gemoeid, uitgaande van de huidige personeelsbezet ting van de drie kruisorganisaties: 50 ze- kenverzorgsters, ruim 3400 wijkverpleeg sters, 51 hoofdwijkverpleegsters, 387 dis trictsverpleegsters, 50 verpleegsters in algemene dienst en 515 leidsters-do- centen. De nieuwe regeling is door de drie kruisorganisaties en de organisaties van verpleegkundigen aanvaard, maar de meerkosten ad 3 percent (premie) die via subsidie moeten worden verkregen zijn tot nu toe door minister Roolvink afgewezen. Wijkverpleegsters moeten na de gewone verpleegstersopleiding nog een speciale opleiding van twee jaar volgen. De sec tie maatschappelijke gezondheidszorg van de federatie vreest dat de belangstelling voor dit beroep snel zal teruglopen als de sociaje voorzieningen zover achter blijven bij die in andere sectoren van de gezond heidszorg. Als voorbeeld van de noodsituatie waar in gepensioneerde wijkverpleegsters gera- UTRECHT „De werkende jongeren worden aan het lgntje gehouden. Je kunt net zo goed zeggen: „We worden belazerd" Toezeggingen blijken niets anders te zijn dan mooie maar lege woorden". Deze kwalificaties gebruikt het blad van de Katholieke Werkende Jongeren voor de gang van zaken met de experimenten voor streekcentra, waarin mogelgkheden voor vorming en opleiding van werkende jongeren moeten worden samengebracht. Op 31 maart is na een bijeenkomst op het ministrie van Onderwijs en Weten schappen bekend gemaakt dat pas op 1 september van het volgend jaar met deze centra kan worden gestart. Dit omdat de voorbereidingen zoveel tijd zouden kosten dat niet op 1 september van dit jaar kan wonden begonnen. „Het lijkt een heel redelijk argument, waar weinig tegen in te brengen valt", zo schrijft het blad, „en dat is juist het beroerde van de zaak. Want het tijdge brek waar men nu mee zit is veroorzaakt door de traagheid van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen". Vervolgens wordt een chronologische opsomming van de gebeurtenissen gege ven, waaruit de traagheid moet blijken. Op 23 oktober van het vorig jaar is door de drie landelijke stichtingen voor vor mingswerk voor werkende jongeren en het centraal overleg beroepsbegeleidend onderwijs een brief aan het ministerie ge stuurd, waarin een gesprek over de opzet van de streekcentra wordt gevraagd. Volgens het blad hoorde men niets en het wachten beu werd in december het ministerie gebeld. Daar bleek de brief on vindbaar waarop een afschrift werd toe gezonden. In februari kwam antwoord: men is bereid tot een gesprek op 19 maart. Op 18 maart wend telefonisch meegedeeld dat dit gesprek niet kon door gaan. De briefschrijvers eisten op hoge toon nog in maart een gesprek. Op 31 maart had het gesprek plaats. De KWJ menen dat in deze vertraging ook een gevaar schuilt. Want op enkele plaatsen in het land is men al op weg met. een voorzichtige poging het experiment te beginnen. De KWJ vrezen dat, daar dit experiment op eigen houtje en zonder we tenschappelijke begeleiding moet werken, het een flop kan worden. En dat zou dan voor het ministerie en de betrokken or ganisaties „een prachtige smoes" kunnen zijn om zich terug te trekken en hele maal niet meer aan de streekcentra te beginnen, aldus het blad. ken noemde zuster Maquiné nog een in 1910 geboren verpleegster die op 1 sep tember 1970 met pensioen gaat. Ze ver dient nu ruim 15.000 per jaar, neemt sinds 1950 verplicht deel in het PVM, en krijgt in september 'n pensioen van 3122 plus een „overbrugging" van 800. De jaarpremie bedraagt ruim ƒ3.000. Mej. M. Lught verpleegster in algemene dienst van het Groene Kruis schetste uit voerig wat er zou gebeuren als de maat schappelijke gezondheidszorg door gebrek aan personeel zou moeten verdwijnen. Op haar retorische vraag wie dan bijvoor beeld de jonge moeders moet helpen, thuis in het kraambed of op de consultatie bureaus voor baby's en kleuters, riep de vergadering massaal „Roolvink!" Minister Roolvink en staatssecretaris Kruisinga waren voor de protestvergade ring uitgenodigd. Hun enige reactie was een spoedinvitatie aan zuster M. E. M. Schreurs, voorzitster van de federatie, voor een onderhoud op het departement vorige week met de directeur-gene raal van de Volksgezondheid. „Het heeft ons verontrust", aldus mej. Schreurs, „dat de overheid, die toch een zware verantwoordelijkheid draagt voor de totale gezondheidszorg, terwille van het relatief lage bedrag van 2 a 3 miljoen gulden, de voortgang van een belangrijk deel van deze gezondheidszorg in de waag schaal durft te stellen. Zij uitte ook critiek op de bonden van overheidspersoneel die volgens haar niets hebben gedaan om deze gevaarlijke situatie uit de wereld te helpen en die daarmee naar haar oordeel de zin en de noodzaak van een categorale organisatie die alle aandacht aan de eigen beroepsgroep kan geven, duidelijk hebben onderstreept. Op het congres wenden talloze telegra fische adhesiebetuigingen voorgelezen van verpleegsters, docenten, artsen, provinci ale kruisverenigingen, Dolle Mina's en politieke partijen. r V s\\ **.'e .>v. MMi •V Toornige Belgen hebben gisteren ge demonstreerd voor de villa van de kruidendokterin Casteren (N.-Br.). Zij eisten de gegarandeerdeterug betaling van het geld dat zij voor kruiden betaalden waar ze geen baat bij vonden. In eerste instantie hadden ze willen wachten op het proces in hoger beroep dat in Den Bosch zou spelen. Maar op het laatste moment trok de man zijn appèl in. Eerder was hij in Eindhoven al veroordeeld wegens het onbevoegd uitoejenen van de geneeskunde. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM-AMSTERDAM. In een communiqué, opgenomen in het Alge meen Handelsblad en de Nieuwe Rotter- damsche Courant, heeft de directie van de Nederlandse Dagbladunie NV meege deeld, dat overwogen wordt de sinds een aantal jaren bestaande journalistieke samenwerking tussen Handelsblad en NRC verder te intensiveren. Besluiten hierover zijn niet genomen. Enkele we ken geleden heeft de directie aan het technisch personeel van Algemeen Han delsblad NV meegedeeld, dat geen ont slag of afvloeiing van dit personeel in overweging was. Hierin is geen wijziging gekomen, aldus het communiqué. ADVERTENTIE TOTALE OPRUIMING! (met toestemming van de Kamer van Koophandel) AANVANG WOENSDAG 15 APRIL OM 9 UUR Briljant, goud, zilver, horloges. Topmerken: Omega, Tissot, Longines, Certina, Prisma, Indus. Juweliers sinds 1776. Barteljorisstraat 1 hoek Smedestraat Haarlem Telefoon 023—320300. DEN HAAG De leden van het curatorium van de School voor de Journalistiek hebben unaniem besloten, hun functies ter beschikking te stellen. Teneinde de lopen de zaken te kunnen afdoen en om het voortbestaan van de school niet in gevaar te brengen, hebben zij de volgende procedure van aftreden gekozen. Elk van hen zal aftreden zodra zyn opvolger zal zijn benoemd. Op het tijdstip dat zes opvolgers zijn i aangewezen, doch uiterlijk 1 oktober zullen de overige demissionaire cura toren hun functie neerleggen. De nieuwe curatoren moeten worden aangewezen door de navolgende organi- I saties en instellingen: drie door de ver- uie m ae opieiaing eniging de Nederlandse Dagbladpers, drie ^.ae or°e kc>men zijn cursussen Frans, door de Nederlandse Vereniging van I r en- e van weken in het Journalisten, telkens één door de sena- talenPr£}cticum, stages, projecten, een cur- ten van de universiteit in Utrecht, van SUSj ehe,ersl.ng Nederlands voor ge I eerste-jaars en daarna de rest van de opleiding. Het geheel valt uiteen in een groot aan tal blokcursussen, merendeels van twee weken, die een afgerond geheel moeten vormen. Elementen die in de opleiding ten van de universiteit in Utrecht, van j 1 s lveuenanas voor de universiteit van Amsterdam, van de morderden de interview workshop, de Vrije Universiteit en van de katholieke °?fen*£ant en blokcursussen maatschap universiteit, één door de voorlichtings- 1 plJ ken" raad en een door de NOS, die eerst zeer onlangs tot de Stichting Journalistieke Vakopleiding is toegelaten. Aan het be- I aan onderwijs sluit van het curatorium ligt ten grond- ln ae vorm van cursussen of werkgroe- slag de overweging, dat er een vertrou- Pen' De overige 50 percent van de tijd wenscrisis heerst tussen dit college en tan worclen besteed aan projectonderwijs, de meerderheid van de schoolgemeen- s excursies en hecfmirmire Tijdens de gehele opleiding zal volgens dit leerplan 50 percent van de beschik bare tijd worden besteed aan onderwijs schap. Hierdoor is het curatorium noch in staat noch bereid, met de schoolge meenschap zoals deze thans reilt en zeilt op vruchtbare wijze samen te werken. Het verwijst hierbij naar de ervaringen zowel in het overleg over de bestuurs structuur als in dat over het opstellen van hoofdlijnen voor een nieuw leerplan Bij hernieuwde overweging hebben de onderwijssituatie en het vooruitzicht dat een voldoende geconcretiseerd en uit voerbaar leerplan voor het eerste studie jaar niet tijdig gereed zal zijn, het cura torium doen vasthouden aan zijn eerder genomen besluit, voor de cursus 1970-'71 geen nieuwe studerenden toe te laten. Op medisch advies heeft de directeur van de school, mr. M. Schneider, om ziekte verlof verzocht. Het curatorium heeft dit verzoek ingewilligd, aldus een medede ling van het curatorium. De docenten en studenten van de school voor de journalistiek in Utrecht willen nog geen commentaar geven op het be sluit van de curatoren van deze school, af te treden en hun besluit het komende studiejaar geen eerstejaarsstudenten toe te laten, te handhaven. Men wil de re sultaten afwachten van de besprekingen vanmiddag met staatssecretaris Groshei de van Onderwijs en Wetenschappen en de onderwijscommissie uit de Tweede Kamer. In stages, excursies en bestuurlijke activitei- [ten binnen de school. DEN HAAG. De afdeling Den Haaj van de partij Nieuw Rechts heeft in een brief aan B. en W. aangekondigd tegen het college een klacht bij de justitie te zullen indienen, als het gemeentebestuur toestemming geeft voor het houden van een sex-tentoonstelling van 8 tot en met 17 mei in de Houtrusthallen in Den Haag. Organisator van deze tentoonstelling „Sexmanifestatie '70" is de 21-jarige Zwijndrechtse uitgever J. Sebregts. Deze wil in een dertigtal stands in een 5.000 vierkante meter grote Houtrusthal alles bijeen brengen wat er in ons land op sex- gebied te koop is, uitgezonderd pornogra fie. Nieuw Rechts sluit de mogelijkheid niet uit dat „Hagenaars die zich van hun ver antwoordelijkheid bewust zijn" krachtda dig tegen deze sex-tentoonstelling zullen gaan optreden. het tijdelijk leerplan, dat binnen i veertien dagen door een groep docenten vprnArJQaIJ en studenten van de school voor de jour- ^100100010 VOOT nalistiek is opgesteld en dat vanmiddag aan staatssecretaris Grosheide van Onder- I rinrl/if- wijs en Wetenschappen zou worden voor- fjUClI UllUcl gelegd, wordt de opleiding onderscheiden in een introducerend trimester voor de UlVJOCd (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Zomaar twee Neder landse dames" en „zomaar een Neder landse heer", die uitdrukkelijk stellen geen afgevaardigden te zijn van vereni gingen, bonden of stichtingen, hebben gisteren op het Binnenhof aan twee ver tegenwoordigers van de ministeries van Justitie en CRM een petitie aangeboden, waarmee zij de ministers van beide de partementen nog eens de wet op dieren handel in herinnering willen brengen. De petitie was ondertekend door 21.000 per sonen. die het niet langer nemen", dat deze wet dagelijks ontdoken en grof over treden wordt." Dit drietal bestaat uit mevr. M. van Oosten-Poortman uit Raalte, mej. H. Bot uit Santpoort en de heer H. A. Broek huizen uit Zwolle. Het honden- en kattenbesluit dateert van 1964. In het besluit wordt gesteld, dat alle honden en katten die door een han delaar verhandeld worden of naar het buitenland getransporteerd worden, van een certificaat (inentingsbewijs) voor zien moeten zijn. Bovendien moeten de dieren drie weken bij de handelaar blij ven, voordat ze weer doorverkocht mogen worden. Ondanks deze wettelijke bepalingen passeren wekelijks honderden katten en honden zonder certificaat de grenzen om verkocht te worden aan laboratoria in West-Duitsland, België en Frankrijk, waar de dieren gebruikt worden voor we tenschappelijke maar ook kosmetische experimenten. Maar ook de laboratoria in ons eigen land bieden hoge prijzen voor honden en katten voor vivisectie doeleinden. Daarvan wordt op een schandalige ma nier misbruik gemaakt door dierenhande laren of althans door personen, die zich daarvoor uitgeven: op alle mogelijke ma nieren proberen zij aan dieren te komen met de bedoeling er geld voor te maken, zo stelt het protesterend drietal. „Vaak worden dieren daartoe ontvoerd. „Deze praktijken worden alleen maar mogelijk gemaakt doordat door de over heid volstrekt geen controle wordt uitge oefend op de naleving van het honden- en kattenbesluit", zegt mevr. Van Oosten. Trieste ervaringen met de honden- en kattenhandel heeft het drietal bij elkaar gebracht, „maar het hadden ook net zo goed drie andere Nederlanders kunnen zijn", zegt mevr. Van Oosten, want tegen over de nationale schande staat de natio nale woede van in eerste instantie 21.000 Nederlanders, die volgens het drietal een veel grotere groep vertegenwoordigen. In hun brief aan de minister eisen deze vertegenwoordigers, dat erop toegezien wordt dat de bepalingen uit het honden en kattenbesluit strikt worden nage leefd en dat bijvoorbeeld alle labora toria in Nederland lijsten ontvangen van vermiste dieren, aan de hand waarvan men de voor vivisectie aangekochte die ren moet controleren. De actievoerders zijn niet principieel tegen vivisectie. Zij ageren alleen tegen het nodeloos gebruiken van dieren voor proeven (volgens mevrouw Van Oosten, die zelf bijna 30 jaar in de verpleging is geweest, is 80 percent van de experimen ten met dieren onverantwoord) en tegen de wijze waarop de laboratoria hun voor raden proefdieren plegen aan te vullen. Met het antwoord van de twee ambte naren van de ministeries, die de petitie in ontvangst hebben genomen, is me vrouw Van Oosten helemaal niet tevre den. Het drietal heeft namelijk de op dracht gekregen bij de „achterban" i .naar» (21.000 handtekeningzetters) te stimule- I geëist, ren, dat zij de onoirbare praktijken van bepaalde dierenhandelaren onmiddellijk bij de officier van Justitie van het be treffende arrondissement aangeven, en wanneer deze niet mocht reageren aan de president van de rechtbank. (Van onze correspondent) ALKMAAR. De oud-burgemeester van Alkmaar, de 64-jarige mr. H. J. Wy- tema, is door de Alkmaarse politierechter wegens ryden onder invloed veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf, 2000 boete en één jaar ontzeg- ging van de rybevoegdheid. „Het is jammer en schrijnend als iemand op het einde van zijn loopbaan zo strui kelt", aldus de politierechter. De officier van Justitie had drie weken voorwaardelijk, 2000 boete en achttien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid ADVERTENTIE Het rijk zou dan voor de grenscontro les zorgen. „Een wassen neus", vindt me vrouw Van Oosten. En: „We zijn duide lijk weer met een kluitje in het riet ge stuurd, want wat kan je als particulier tegen die hondenhandelaren beginnen? Het is toch te gek dat wij als particu lieren op de naleving van de wet moeten gaan letten." Dat wil echter niet zeggen, dat mevr. Van Oosten de haar toegewezen opdracht zal laten voor wat hij is. „We moeten iets doen, anders gebeurt er helemaal niets." En daarom gaan de actievoerders zich nu eerst toeleggen op het aanleggen van .„zwarte lijsten", waarbij zij op de hulp van vele dierenliefhebbers (en vooral de jeugd) rekenen. prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald "s avonds 6 uur thuis h de graaf! grote boutstraat 103 haarlem - telefoon 31 10 23

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2