Juridische nasleep van Beverwijk" W. Sprenger in beroep tegen ontslag: „Alleen ik heb mijn plicht gedaan" Belangrijke versterking van Jeugd Rode Kruis Race naar SVB-visafslag Combinatie PPR-D'66 v/el in Velsen en Heemskerk Ds. M. Wendte onverwacht overleden T weede dode na brand in Haarlem in de vishal en op zee Bestuur van fascisme beschuldigd Afscheid van dr. J. Broekhuysen in De Schouw Bejaarde fietser slachtoffer van aanrijding Dief bekent nog meer inbraken HBO-diploma's uitgereikt Aanvaring tussen twee trawlers voor Noorderpier H. A. Fruin treedt af als voorzitter ftr&M? .lïr.=1KÏKÜ-K Begroetingsavond voor De Maer Kunstmestbrand levert grote gifwolken Van Lier: Vervroeg vakantie-uitkering voor AOW'ers Deel technisch personeel KLM staakte 24 uur Gegriefd KANDIDATENLIJST BEKEND DINSDAG 14 APRIL 1*70 TJMUTDER COURANT Bewijsmateriaal Bij Van Gelder Papier Huisarrest" in het Waterweggebied Geen politiepersoneel voor extra bewaking 7800, 127—10.300, 136—5600, 137—7300, 155 r\ederlander omgekomen 6000, 160—6200, 165—9000, 180—7700, 187—6800, 189—17.800, 190—7000, 194— in steengroeve (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De „kwestie Beverwijk" heeft voor het eerst een juridische na sleep gehad, al was dat dan niet voor een rechter maar voor een onderwijskun- Commissie van Beroep voor het Katho liek Voortgezet Onderwijs behandelde maandagmiddag het beroep dat de heer W. Sprenger had ingesteld tegen zijn ontslag als docent van de Katholieke Pe- had bijgehaald zou hij zijn plicht niet hebben gedaan. „Alleen ik van de docen ten heb mijn plicht gedaan door bij mijn studenten te zijn en niet in een nage noeg ontvolkt academiegebouw", aldus de heer Sprenger toen hij sprak over de periode vóór de bezetting, waarin de stu denten zich achtereenvolgens in enkele Beverwijkse zalen hadden verzameld. Een zware beschuldiging was dat de heer Sprenger bij de bezetting fysiek ge weld had gebruikt en dat nog wel tegen een invalide docent. In de verwarring was hieraan geen aandacht besteed, al dus De los Santos. De heer Sprenger zei i daarop dat juist deze docent lichamelijk dagonsche Academie Beverwijk. I I geweld had gebruikt door met zijn loop stokken op de studenten in te slaan. De heer Sprenger had alleen tegen deze do cent gezegd, dat hij tegen zijn zin fysiek geweld zou gebruiken, indien de ze docent dit deed en daarbij misbruik maakte van zijn invaliditeit. Bij de stukken had het bestuur een de zitting bleef de heer Sprenger erbij, dat hij het schoolbestuur beschuldigde van fascisme, zoals hij diverse malen, onder andere tijdens een TV-uitzending, had gedaan. De zitting in de zaal van het kanton gerecht in Haarlem duurde van drie uur tot bijna half zes. Commissievoorzitter lijst van citaten van de heer Sprenger mr. F. F. Stolwijk wees aan het einde in kranten gedaan. Deze vond nu. dat de ervan op de mogelijkheid dat er nog een samensteller ervan zichzelf te kijk zet zitting nodig zal zijn. als fascist, indien hij meende dat deze ujuitspraken in een democratisch land laak- Er wordt schriftelijk uitspraak gedaan. ljaar zouden zyn_ pje term „fascisme" is Voor het schoolbestuur waren aanwezig diverge malen gevallen. Men was door waarnemend voorzitter P. J. A. Hmjs |iet gebruik hiervan in combinatie met mans, bestuurslid G. Kok en de heer jiet bestuur gegriefd. Het woord sloeg op B. N. de los Santos als raadsman. De de nazi_beweging in de oorlog en de heer heer Sprenger was alleen gekomen, doch I gprenger had bet daarmee doen voorko- wist achter zich op de publieke tribune men a]s0-p bet bestuur autocratisch was een twintigtal alternatieve studenten, aan opgejreden Onder andere in de TV-uit- wie mr. Stolwijk na afloop speciaal dank zendjng bad de heer Sprenger, nadat hij bracht voor hun correct gedrag. had vernomen dat vijftien studenten wa- Tijdens de zitting werd een ge u - ren geschorst, geroepen: „Ik wil de waar. band afgedraaid (meegebracht door he schijnlijk tien- of honderdduizend Neder bestuur), waarop een gedeelte stond van [anders d;e nu kijken vragen zich duide- de TV-mtzending „Goed leven die zo- te sprehen over de vraag of wij als bekend de directe aanleiding is ge- I jn een dernocratisch of fascistisch land worden tot de bezetting van de kweek- 2jjn» jje beer Sprenger betoogde nu, dat school. De uitlatingen van de heer Spren-1 b;j geen reden zag om een ander woord ger in die uitzending vormden een van kiezen. Men hoefde die term niet te de twee redenen waarom hem ontslag reserveren voor de nazi's, maar kon hem was gegeven. De andere reden was da toepassen op iedere on-democratisch han- hij op 5, 6, 7 en 8 januari niet voldaan dej zoajs bet van school verwijderen van had aan zijn verplichtingen als docent dg studenten, door niet aanwezig te zijn. De heer Sprenger, die als docent het JlllSte nCLCMl eerst aan het woord kwam, bestreed punt voor punt de beschuldigingen. Hij zei on- De verdediging begon met het leroep der meer dat het bestuur hem niet had schrift niet ontvankelijk te noemen, om- laten weten wat er precies laakbaar was dat niet de juiste naam van het school- in wat hij via de TV had gezegd. Hem bestuur was gebruikt. De heer Sprenger was verweten dat hij niet aan de docen- werd tot zijn verrassing bijgevallen door tenvergadering had deelgenomen, maar een commissielid, dat het toch voor nie- hij voerde aan dat hij opzettelijk buiten mand onduidelijk vond tegen wie het be- alle overleg is gehouden en er zelfs geen roepschrift was gericht. „Het was toch uitnodiging voor had ontvangen. Volgens niet voor de A.P.A.?" vroeg hij ironisch, een ander wetsartikel dat het bestuur er Een tweede formeel punt dat de heer De los Santos aangreep was het gemis aan duidelijke motieven in het beroep schrift. Daarop werd ter zitting vastge steld welke die motieven waren en de commissie was hiermee tevreden. Uitge maakt werd dat de docent weer in de (Van een verslaggever) IJMUIDEN Dr. J. Broekhuysen heeft op 1 april zijn functie als rector van het Prins Bernhard College neergelegd. Hij is nu gepensioneerd. Op vrijdag 15 mei van 15 tot 17 uur is I een bijeenkomst in het culturele centrum De Schouw, Blijenhoevelaan 2 in Velsen- Noord, waarbij afscheid kan worden ge nomen van de heer en mevrouw Broek huysen. Deze bijeenkomst is voor genodig- den en officiële instanties. Voor ouders, oud-leerlingen en alle an- dienst van het bestuur wilde worden op- genomen.De heer De los Santos conclu deerde toen, dat het beroep niet oprecht was indien de heer Sprenger zijn idealen serieus meent. Als het beroep wél op recht is, dan laat de docent de alterna tieve studenten in de steek. De zitting duurde zo lang dat een korte pauze werd ingelast, terwijl de heer Huijs- mans de geluidsband op de meegebrach te draagbare recorder gereedmaakte, om dat de commissie zelf ook wel ^ens het gesprokene wilde horen. Dit was weer de aanleiding om te spreken over de term fascisme, waarvan de heer Kok zei. dat het niet de eerste keer was dat de heer Sprenger dit woord had gebruikt in ver band met het bestuur, dat dit als uiter mate grievend had ervaren. Daarop ging de ontslagen docent weer in op de bete kenis die het woord voor hem had. Het geluidsbandje was niet het enige bewijs materiaal. Bij de stukken van de voor zitter zag men ook het witboek „Tot goed begrip" van de KPAB en het APA-kleur- boek. Het ziet er naar uit dat de commis sieleden nog heel wat te lezen hebben voordat zij tot een uitspraak komen. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Tegen vijf uur maan dagmiddag stak een 73-jarige man uit Santpoort op de Hagelingerweg bij het kruispunt met de Broekbergenlaan zon der op het verkeer te letten en zonder richting aan te geven op zijn fiets plotse ling de weg over. Een achter hem op de Hagelingerweg rijdende automobilist, een 26-jarige Haarlemmer, deed alles om de man de ontwiiken, maar kon een aanrij ding niet voorkomen. De oude man werd tegen het wegdek geslingerd en moest met vermoedelijk een schedelbasisfrak- tuur door de Ongevallendienst naar het Antonius Ziekenhuis worden gebracht. BEVERWIJK De 25-jarige metselaar zonder vaste woon- en verblijfplaats, die door de Beverwijkse politie is aangehou den als dader van de inbraken bij de dienst van sociale zaken en het algemeen ziekenfonds, heeft nog meer insluipingen bekend. Zo heeft hij onder meer toegegeven op 22 maart te zijn binnengedrongen in de Zeewijkschool en een woning aan de Duin wij klaan. Ook heeft hij ingebroken in de Willem de Zwijgerschool in de ge meente Velsen. (Van een onzer verslaggeefsters) naderd, heeft de IJmuidenaar een onaan vaardbaar risico genomen. De schipper van de Vlaardinger trawler spoedde zich met zijn zijn schip eveneens naar de visafslag om dezelfde redenen als zijn IJmuidense collega. Hij wist heel goed wat zijn rivaal van plan was. Op korte afstand van de Noorderpier was de IJM 36 met haar voorschip ge vaarlijk dicht bij het achterschip van de VL 90 genaderd en bezig op te lopen. De IJM 36 nam zelf nog steeds geen mei ue visiraivicr liuuuuc 1. v\i «p wim i 200 meter van de IJmuidense Noorderpier maatregelen om deze gevaarlijke situatie (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Vorig jaar, op 29 maart is het vissersvaartuig Kemphaan IJM 36 met de vistrawler Caroline VL 90 op circa I veel werk, dat zij nooit moeite zullen heb ben om taken te vinden. Bij voorbeeld de bezetting van de strandpost van het Rode Kruis gedurende het gehele seizoen is geen sinecure voor de vrijwillige helpers en helpsters van het Rode Kruis, afde ling IJmuiden/Velsen. Daar kunnen ze VELSEN Het Jeugd Rode Kruis in best wat hulp van de jongeren gebruiken de gemeente Velsen ontwikkelt zich zeer en voor deze jongeren zelf is het een voorspoedig en uit de jeugd zelf zijn ver- prachtige gelegenheid om na het behalen schillende initiatieven naar voren geko- van hun EHBO-diploma praktijk op men die tot belangrijke activiteiten kun- doen. In 't ziekenhuis en in de bejaarden- nen leiden tehuizen drie worden binnen afzienba- Maandagavond kon in het Rode Kruis- re tijd geopend zullen er altijd kar- centrum „Slingermuur" aan tweeënder- weitjes zijn waarmee men de taak van tig jongeren tussen dertien en achttien de vaste staf eens even kan verlichten, aar het EHBO-diploma B of C worden Tijdens de Rode Kruis-rally m septem- uitgereikt. Alle cursisten van de groepen ber, bij allerlei andere Rode Kruis-acti- in IJmuiden en Velsen-Noord waren ge- viteiten. altijd is de hulp van handige slaagd en dat zegt iets over het enthou- jongeren welkom. v-.s. siasme van de deelnemers(sters) en de Nu het met het Jeugd Rode Kruis zo deskundige leiding. goed gaat in deze gemeente kan er ook I worden gedacht aan EHBO-posten op de De voorzitter van het Rode Kruis, afde- sportvelden en bij meer belangrijke ma ling Velsen-IJmuiden, gaf duidelijk blijk nifestaties en evenementen, want dank- van zijn waardering. De heer W. Sepp zjj de assistentie van de gediplomeerde benadrukte dat het diploma de eerste stap jongens en meisjes beschikt het Rode is op een lange weg van „dienen" die Kruis over veel meer mogelijkheden, al de geslaagde jongeren nu kunnen afleg- zuiien zij bijvoorbeeld op de sportvelden gen, in Rode Kruis-verband, privé of in natuurlijk altijd slechts onder leiding van een ander verband, maar steeds met de een ouder colonnelid kunnen optreden, bekwaamheid die zij zich tijdens de cur- Aan enthousiasme en initiatieven ont- sus eigen hebben gemaakt. Persoonlijk breekt het de nieuwe groep gediplomeer- zouden wij het woord „dienen" liever ver- den niet. Aan taken evenmhn Daarom vangen door het in Rode Kruis-kringen werden de verworven diploma's maan- dachten we veel meer gebruikte „hel- dagavond met zoveel plezier aan deze jon- pen", maar de bedoeling achter beide geren uitgereikt tijdens een feestelijke woorden is wel duidelijk en die bedoe-1 bijeenkomst in „Slingermuur", ling hebben de jongeren uitstekend be grepen. Met het verworven diploma kunnen de geslaagde jongeren zich voegen binnen de reeds bestaande Jongeren Hulp Dienst van het Rode Kruis, welke nu al weer ge ruime tijd onder meer assistentie ver leent in het Antonius Ziekenhuis, in het Vissershuis, in de strandpost op het va kantieschip Henri Dunant" als dat in de in aanvaring gekomen. De schipper van de Kemphaan is door de Raad voor de Scheepvaart gestraft: hij mag twee maan den niet als schipper varen. De oorzaak van de ramp dient te wor den gezocht in het feit dat de IJM 36 in I ven. teniet te doen. Op dit moment had de VL 90 nog een weinig naar stuurboord van koers kun nen veranderen, om zo doende ruimte aan de IJM 36 te geven en te zorgen dat beide schepen goed vrij van elkaar ble- zicht van en dicht bij de Noorderpier ge tracht heeft tussen deze pier en de VL 90 dit laatste schip op te lopen en voorbij te varen. De schipper van de IJmuidense hek- trawler wilde met zijn schip vóór de VL 90 afmeren bij de visafslag, aangezien hij De schipper van de VL 90 heeft dit om min of meer begrijpelijke redenen niet gedaan en hij bleef koers en vaart behou den, daarbij denkende dat de ander veel beter door vaart te verminderen uit de weg zou kunnen blijven. Door deze handelwijze heeft de Vlaar- had vernomen dat daar nog maar voor I dinger schipper schuld aan het feit dat één schip plaats was en hij anders een hij niet op het laatste moment heeft ge dag voor het lossen zou verspelen. Zijn tracht een gevaarlijke situatie, waarin schip liep sneller dan de VL 90 die voor hij tegen zijn zin werd gebracht, te ver hem uitvoer en zodanig koers hield on mijden. de Noorderpier dat deze zeer krap wor den gerond. Toen beide schepen de Noor derpier op zeer korte afstand waren ge- (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND In Beverwijk komt de Poli tieke Partij Radikalen als gevolg van een breuk in de samenwerking met D'66 (zie voorpagina) uit met een eigen kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen deren is er een afscheidsbijeenkomst op de 1 op 3 juni. In de gemeenten Velsen en zelfde dag, echter van 19.30 tot 21 uur, Heemskerk nemen D'66 en de PPR met ten; 6. G. N. J. Rijs; 7. mevr. J. L. Roorda- v. d. Boon; 8. Ben E. H. Kriek; 9. B. Hoo ning en 10. H. K. Wilmink. Op basis van de uitslag van de laatste I statenverkiezing rekent de combinatie D'66-PPR in Heemskerk op drie zetels en in Velsen op vier. eveneens in De Schouw. gezamenlijke kandidatenlijsten aan de ver kiezingen deel. De lijsten zijn als volgt samengesteld: PPR Beverwijk: 1. mevr. T. G. van Oostveen geb. Van Meegen; 2. P. C. Dijkman Dulkes; 3. J. M. Molenaars; 4. N. J. Zuurbier; 5. mevr. I. C. van Barneveld geb. Dorlandt; 6. W. J. J. Vermeer; 7. A. N. J. Notebos; 8. P. F. M. Punt. Velsen Gezamenlijke lijst PPR en D'66: 1. J. H. G. Koreman; 2. Jac. Zuurbier; 3. J. M. v. Horick; 4. H. G. A. Brouwers; 5. L. Miessen ing.; 6. ir. K. Heller; 7. H. Bonjenoor; 8. J. v. d. Gaag; 9. P. C. Kaandorp; 10. W. J. Hamers; 11. L. de (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In het St. Jozefzieken huis is zaterdagavond onverwacht overle den ds. Matthijs Wendte, predikant van de Hervormde Gemeente Heemskerk. Iljj is 54 jaar geworden. Na een hartinfarct was de dominee woensdagmorgen opgenomen in het zieken- I 'D* Manten 'jr*ri3~H.' A.Bos'; 14. huis. Zijn toestand leek met ernstig, maar A Klaver; 15 Th c. Vermeij; 16. H. J. zaterdagavond bleek hij toch nog onver- Rotmans; 17. G. Vosse; 18. F. P. Schei- De voorzitter van de federatie Velsen van het N.K.V., de heer P. C. Kaandorp, komt als kandidaat voor op de lijst D'66- PPR. De heer Kaandorp volgde in 1969 de I zeer „root geweest, heer A. J. Kwakkenbos op als voorzitter van de federatie Velsen van het N.K.V. Behalve een kennismaking met de le De heer Kwakkenbos maakte deel uit van den Van het gemeentebestuur en de ver wacht overleden te zijn, Ds. Wendte is meer dan twaalf jaar pre dikant in Heemskerk geweest. Hij werd hier benoemd op 26 januari 1958. De over leden predikant, die werd geboren op 6 december 1915, is op 1 september 1939 be gonnen als hulppredikant in Oosterhout, lings; 19. F. Th. Bruinenberg; 20. F. Kerk- hoff. Heemskerk Gezamenlijke lijst PPR en D'66: 1. H. van Klaveren; 2. J. P. Kroon; 3. waarna hij op 1 december als vicaris in J. M. Nijssen; 4. K. Boer; 5. J. van Zan- Eindhoven heeft gewerkt. Op 28 juni 1942 volgde zijn benoeming tot predikant te Terhorne (Friesland). Na de oorlog heeft ds. Wendte drie jaar bij de Nederlandse troepen in het voormalige Indonesië ge werkt. Vanaf 1948 stond hij in Dedems- vaart tot zijn benoeming in Heemskerk. In juni 1968 heeft hij zijn 25-jarig ambtsju bileum gevierd. De overleden predikant is iemand ge weest die zich als persoon op de achter-I yrjj'j BCStUUI" grond plaatste en zijn ambt slechts be schouwde als een middel om de Boodschap I over te brengen. Het gebeurde vaak dat anderen dat verkeerd begrepen. Ds. Wendte stond bekend als een ernstig hardwerkend mens, die trachtte zoveel mo gelijk het persoonlijk contact te onder-1 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De voorzitter van de Raad van Bestuur van Van Gelder Pa pier, de heer H. A. Fruin zal in de jaar- zeer snel gegroeid; thans zijn er niet min der dan 1400 contactadressen. De overledene laat een vrouw en zes kin deren achter. Woensdagmiddag om drie uur vindt de begrafenis plaats op de be graafplaats Duinrust in Beverwijk na een rouwdienst in de Hervormde Kerk te den voorgesteld hem te benoemen tot commissaris van deze onderneming. De heer Fruin is sedert 1 januari 1966 voor zitter van de Raad van Bestuur. Om ge zondheidsredenen heeft hij moeten be sluiten af te treden. Het lid van de Raad van Bestuur drs Heemskerk, die om twee uur begint en die I A. D. Habbema, die sedert 1 januari 1969 wordt geleid door ds. J. A. Don. I zitting heeft, zal hem opvolgen. Maar de oorzaak van de ramp ligt in de handelwijze van de schipper van de IJM 36. Bij het bepalen van de strafmaat ten aanzien van hem neemt de raad in aanmerking dat hij al eerder voor een nagenoeg gelijk feit door de raad werd gestraft. De raad acht de schuld van de Vlaar dinger schipper niet van zodanige aard dat een tuchtrechtelijke correctie dient te worden toegepast. HEEMSKERK. In de openbare lage re school aan de Prof. ten Doeschate straat 199a wordt een derde begroetings avond gehouden voor bewoners van de woonwijk De Maer op vrijdag 17 april s avonds om acht uur. De belangstelling voor de twee vorige bijeenkomsten de gemeenteraadsfraktie van de KVP. VLAARDINGEN. Gisteravond zijn bewoners in het gebied ten zuiden van de Nieuwe Waterweg omstreeks tien uur gealarmeerd door giftige, met chloor vermengde nitreuze dampen, die vrij kwamen bij een brand in de Eerste Ne derlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek (ENCK) in Vlaardingen. Tegen midder- tegenwoordigers van de Gemeenschaps raad Heemskerk heeft deze derde begroe tingsavond ook tot doel het geven van in formaties over de ontwikkeling van Heemskerk, over het ontstaan en de ver dere uitbreiding van de woonwijk en over de mogelükheden die de gemeente Heemskerk op het gebied van onderwi," en op sociaal-cultureel en recreatief ter rein biedt. Uiteraard bestaat er eveneens gelegenheid tot het stellen van vragen en het naar voren brengen van wensen. Bur gemeester H. Nielen spreekt een wel komstwoord. 1 DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid IJmuidense haven ligt. etcetera. Nu een yan j^jer (P.v.d.A.) heeft minister Rool- grote groep geslaagden deze Jongeren ljnk gevraagd om het zijne ertoe bij te Hulp Dienst komt versterken is er een drageni dat de uitbetaling van de AOW- vaste commissie gevormd uit de jeugdige vakantiebijslag var drie percent, voorzien leden, die weer subcommissies hebben in septernber van dit jaar met enige samengesteld om de taken goed te verde- maan(jen zal kunnen worden vervroegd, len en de werkzaamheden vlot te doen verlopen. Eens per maand komt men bij een om onder meer te bespreken wat er te doen valt. Buiten de reeds genoemde ta ken zien deze jongeren ook een taak in het helpen van gehandicapten en bejaar den vaak individuele initiatieven -in de vorm van boodschappen doen, vuilnis emmers aan de straat zetten, kortom die kleine handreikingen in de eigen omge ving, door deze jongeren graag even ge daan en voor de gehandicapten en hoogbe- jaarden toch vaak van grote betekenis. uur heeft ruim 70 percent van de 400 Er ligt voor deze jongeren eigenlijk zo- (Van onze Amsterdamse redactie) SCHIPHOL. Gedurende vier en twin- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De brand die zondag avond in een huis aan de Bosch en Vaart straat heeft gewoed, heeft maandagmid- vu* dag een tweede slachtoffer geëist. Nadat bond waarbij het personeel van de moto- haar toestand eerst aLs „redelijk" was renafdeling is aangesloten, omschreven, overleed in het Diacones- senhuis de 79-jarige mevrouw K. Verha- H^mnrQVPril nCtfl ve-WUnbrands, vermoedelijk aan rook- A A£ll UU1 a V Cl IJ llctvi vergiftiging. Mevrouw Verhave was zon- dagavond on bezoek bij de 85-jarige me- QfO0(l 13.3.1" vrouw Stallinga-Hoekstra, die dezelfde J avond aan rookverstikking overleed. (Van een onzer verslaggevers) man personeel van de motorenafdeling van de KLM gestaakt. Na een uiteenzetting door de bedrijfsleiding van de technische dienst werd het werk op de motorenafde ling vanochtend echter weer hervat. Het personeel legde het bijltje er giste ren bij neer, omdat nog geen reactie van de directie was ontvangen op de wens dat de functies op de motorenafdeling zouden worden heringedeeld. De bedrijfsleiding van de technische dienst heeft vanochtend het uitgangspunt uiteengezet volgens welk het werk wordt geclassificeerd. De vakorganisaties stonden niet achter de actie. Zij zijn wel in gesprek met de I directie van de KLM en de groepscommis- sie van de motorenafdeling, waarbij ook een herindeling van de functies onderwerp van gesprek is. Men heeft echter te maken i met een CAO die pas eind van dit jaar afloopt. Aan dat contract hebben wij ons te houden, zo zei een bestuurslid van de HEEMSKERK. De harddraverijve- (Van een medewerker) IJMUIDEN. Achttien vaartuigen heb ben dinsdagmorgen in IJmuiden aange voerd: 4450 kisten en 2384 kleine kisten vis, 13.000 kilogram tong en 2500 stijve ka- nacht was de brand deskundigen spre- beljauwen. Bij de aanvoer waren: 195 kis- ken van een ontlcdingsnroces door broei ten en 330 kleine kisten schelvis, 190 kisten in een bulkvoorraad van duizend ton I en 940 kleine kisten wijting, 300 kisten gul _i p„_ pm en kabeljauw, 2440 kisten koolvis, 78 kleine kunstmest - onder controle. Een em- I kleine kisten haring 96Q ployé van de fabriek, die een mengsel kisten schol, 9 kisten tarbot en 106 kisten van bluswater en kunstmest over zich varia, heen kreeg werd enige tijd voor onder- Prijzen, per kilogram, in guldens: heilbot zoek in een ziekenhuis opgenomen. 7,60 3,60, tarbot 10^50—9,60, grote tong 5,47—5,24, grootmiddel tong 5,69—5,28, De bevolking van de Rotterdamse stads- kleinmiddel tong 6,31—5,81, tong I 7,57— wijk Hoogvliet en van Rhoon, Portugaal 17,11, tong II 7,33 6,93. Den Briel, Rozenburg en Spijkenisse Per 125 kilogram: grote kabeljauw 136- werd gewaarschuwd ramen en deuren ge- 134, middel kabeljauw 156—136, grote kool- sloten te houden en zich niet op straat vis 66—58, m'ddel koolvis ^~4^'0 grot^ te begeven. De wind dreef de giftige witte koolvis 170—158 grote leng 134—132. damp zuidwaarts. Per tien stuks: grote kabeljauw 98-78. I middel kabeljauw 6651. Direct werd begonnen met metingen Per hoop: vleet 216, rog 58. om de verontreiniging van de lucht vast Per 50 kilogram: schelvis I 9280, schei- te stellen. De damp was in korte tijd zo vis II 7444, kabeljauw I 6255, kabel- verdund. dat zij geen gevaar meer ople- jauw II 5754, kabeljauw III 5040, kool- verde. Spoedig werd daarna het sein „veilig" gegeven. Het scheepvaartver keer, het wegverkeer op Rozenburg als mede het goederenvervoer per snoor kwa men enkele uren tot stilstand D° schade vis I 2318, koolvis II 2016, witte kool vis I 6560, grote schol 5026, schol I 56—35, schol II 60—36, schol III 56-^44, schar 45—32, gestripte wijting 4537, ha ring 38—14, tarbot 380—210, griet 190—120, blijkt achteraf te zijn meegevallen. Zij [heek I 204—194, heek II 186—136, heek III wondt geraamd op 15.000. 1118—90, lom 45—40, kleine leng 56—54. Na een onderzoek in het huis, waar tot er alle aanleiding is om aan brandstich- goed jaar achter de rug en ziet met ver ting te denken De bewoners van de bene- trouwen de kortebaandraverij van 3 sep- denverdieping hebben de politie meege- tember 1970 tegemoet, deeld, dat zij de achterdeur op slot had den gedaan, voordat zij weggingen. Hun De draverij van vorig jaar is een ge verklaring staat in tegenstelling tot die [slaagd evenement geworden met een van de brandweer, die ons gisteren mee- spannend verloop ondanks het feit, dat deelde dat zij de achterdeur open had het aantal deelnemende paarden maar gevonden. klein was. De totalisator had een omzet In het Westerhoutkwartier zal geen ex- van ƒ14.500. Financieel is de vereniging tra politiebewaking worden ngesteld. DejQQjj kerngezond. Door een batig saldo Haarlemse politie beschikt daarvoor niei over 1969 van 1.120.78 liep het totale over voldoende personeel. Zij doet daar- bezit op tot f 7.624.20. Het ledental bleef om nogmaals een beroep op de bewoners vrijwel constant. Na verschillende mu- van de buurt om de achterdeuren goed taties steeg dit met een tot 474 af te sluiten. Uit het onderzoek heeft de jn tegenstelling tot vorig jaar vond het oolitie geen enkele aanwijzing gekregen bestuur het niet nodig met een voorstel omtrent de identiteit van de pyromaan. I contributieverhoging te komen. Het voorstel werd vorig jaar overigens ver worpen. Het voorstel van één van de le den om bij de eerstvolgende course in september een twee-in-een-draverij te houden om daardoor het aantal deelne- t, - mende paarden groter te krijgen, kon Besommingen van maandag. Katwijkers om technische redenen geen genade vin- 115400, 34—12.000, 49 '7.000, 5- 3500, den }n de ogen van het bestuur Tenslot- 5512.500,66 22.800,67 11.800, 101—8600, L.e werd ook besloten voor de draverij 14444.600, 14519.600, 152 9300, 164 Van september voorverkoop van kaar- 14.600, 167—7000, 170—61.700, 173—11.000, ten te houden 205—10.900, 206—13.600, 214—3700, 215— 9000, 218—23.000, 93—4400, 110—8300, 113— NT„,1 .,„1 10.900, 197—12.300, 213—4500, 220—8600, GENT (AP) De 21-jarige P. Butter uit 22214.900. Vlaardingers: 110.900, 34Den Haag is zondag in het Belgische 10.200, 7312.300, 10511.200, 1104600, Balegem bij Gent onder neerstortend ge- 1126100, 1219200. 142—6600, 1539400. steente bedolven in een steengroeve. WR 6112.300, IJM 456500, IJM 464900, De heer Butter en twee vrienden zoch- SCH 917.600, SCH 1175500, SCH 261ten in de groeve, die sinds de middel- 5600. Spanvisserij IJM 205 en IJM 221eeuwen reeds bekend is om zijn wit ge 14.300. Scheveningen. De aanvoer in Scheveningen bestond dinsdagmorgen uit: 8 kisten schelvis, 30 kisten en 12 kleine kisten wijting, 1100 kis ten koolvis, 50 kisten gul en kabeljauw, 100 kisten schol, 10 kisten varia en 400 ki logram tong. Urk Maandag werden in Urk door 59 vaar tuigen aangevoerd (in kilogrammen) en ge veild (in guldens): 107.210 tong, 5,217,53; 6114 tarbot, 4,31—10,01; 2033 griet, 2,68— 2,91; 280.000 schol. 0.45—0,82; 12.000 kabel jauw, 0,70—1,10; 4000 wijting, 0,550,71; 2000 schar, 0,490,69. steente, naar fossielen. De twee vrienden zijn niet getroffen door de stenen. LONDEN, (Reuter) De Britse re gering heeft vandaag besloten het spion- nenpaar Ethel Gee en Harry Houghton vrij te laten. Zij werden in 1961 tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeniichti«rheid aan het stelen van Britse marineo-piioinien en het uitle veren daarvan aan de Sovjet-Unie. Al de andere in het proces veroordeel den, onder wie meesterspion Gordon Lonsdale, hebben inmiddels in een soort Russisch-Britse ruilovereenkomst hun vrijheid herkregen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5