Nieuw Scheveningen Radio in opbouw Q m n DEM-dames kwamen prima voor de dag om NKS-beker Rederij en visgroothandel in conflict met haringverordening Twee miljoen voor controle Expositie in Roos wijk PCH verhuist van Sluiseiland naar Marktplein M m i® Titelgevecht biljarten 57/2 in Schagen VEEL SUCCES VOOR SETH GAAIKEMA IN VELSEN Driejarig contract voor De Goede Economische Politierechter Rond jubileum van KIC PSP-kandidaten gemeenteraad 7 DINSDAG 14 APRIL 1970 wm& WÊ p Ondergronds Service HAARLEM Ofschoon de ge vreesde haringworm inmiddels vrij wel als verdelgd kan worden be schouwd, komt deze zo schadelijke pa rasiet toch van tijd tot tijd nog wel eens ter sprake. Zoals maandagmor gen in Haarlem tijdens een zitting van de economische politierechter, mr. J. D. Vink, waar de directeuren van een zeevisgroothandel en een rederij uit IJmuiden zich moesten verantwoor den op grond van geconstateerde overtredingen van de haringverorde ning 1969. Deze zitting kenmerkte zich overigens door het begrip dat beide gedaagden zowel bij mr. Vink, als bij de substituut officier van jus titie, mr. E. Schilder voor hun moei lijkheden mochten ontmoeten. Een der omstreden partijen haring was trouwens ook al niet in beslag geno men, doch door de ofcicier van Jus titie tijdig voor de export vrijgege ven. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Niet in Petten zoals aanvankelijk in de bedoeling lag maar in Nederhorst den Berg bij Bussum komt het antennepark voor het nieuwe Scheve ningen Radio, dat thans nog in opbouw is aan"het IJmuidense Marktplein. De nieuwe situering van PCH's (roepletters van Sche- veningen Radio) oren heeft geen invloed op het schema voor de installatie van de apparatuur in het kapitale gebouw te IJmuiden, die thans in volle gang is. NERA (afkorting voor Nederhorst den Berg Radio) ligt hemelsbreed ongeveer 65 kilometer van IJmuiden. Daar zal het cen trum zijn voor de ontvangst van de korte- golf-signalen, die via straalverbinding worden doorgestuurd naar de relaistoren in de Waarderpolder bij Haarlem om van daar door te worden geschoten naar de gerichte parabool-straalantenne op het dak van het PCH-gebouw in IJmuiden. Tussen eind september en half oktober van dit jaar moet alles technisch voor el kaar zijn; er resten dan nog veertien we ken voor het testen alvorens op 1 februari 1971 (zo is althans de streefdatum) de nieu we vestiging de taak van PCH op het IJmuidense Sluiseiland officieel over neemt. Er zal geen vacuüm zijn. Men ver keert nog geheel in het onzekere wie de officiële ingebruikstelling zal verrichten, maar gefluisterd wordt dat prinses Mar griet, de beschermvrouwe van de Neder landse koopvaardij (die immers niet weg te denken is van PCH) het zal doen. Dat er intussen nog heel wat werk zal moeten worden verzet is duidelijk als men een kijkje neemt op de verdiepingen 3 tot en met 6 van het indrukwekkende bol werk, waar ogenschijnlijk voor een leek hoogstverwarde toestanden heersen: in de ruime lokalen is het een warwinkel van draden, waardoor men twijfelen gaat of radiotelefonie en -telegrafie inderdaad wel zo draadloos gaan. De nieuwe apparatuur is van Siemens, maar alles wat er bij komt en dat is heel veel is ontwikkeld in het Dr. Neher Hier komt de verbinding tussen IJmuiden en de abonnees in geheel Europa tot stand. Radiotelefonietafels Laboratorium en dat is zuiver Nederlands. Nieuw Scheveningen Radio introduceert met haar straaloverbrenging een wereld primeur. De apparatuur en de antennes op het Sluiseiland hebben het twintig jaar gedaan en zijn dus wel aan pensionering toe. Wat met het gebouw daar gaat gebeuren, is niet bekend. Mogelijk gaat in de toekomst het hele eiland verdwijnen, want er zijn immers grote plannen voor de toegang tot het Noordzeekanaal. De nieuwe radiotelefonie-afdeling krijgt 15, de marifoon (voor het verkeer op de binnenwateren) 10 bedieningsplaatsen. Hoofdzakelijk vrouwelijk personeel komt hier te werken. De seinzaal met 22 bedieningsplaatsen zorgt voor de draadloze verbindingen met de scheepvaart over de gehele wereld op basis van telegrafie. Vier tafels zijn be stemd voor telex over radio. Beneden in de kelder staat een sterk noodaggregaat opgesteld voor de stroom voorziening in geval het PEN mocht falen. Als deze noodvoorziening het eveneens niet zou doen, dan zal toch het noodverkeer via PCH kunnen doorgaan want ook hierin is voorzien. Nog talloze andere veiligheidsmaatrege len zijn op alle verdiepingen getroffen. Zo is er een Cerberus-installatie. Rookontwik keling, verhoogde temperatuur worden onmiddellijk verklikt. In enkele seconden is de Velser brandweer gealarmeerd. Zelfs de Dief uit Washington zou bepaald geen eenvoudige klus hebben om door te drin gen tot de vele plaatsen waar geen onbe voegde mag zijn, zonder onmiddellijk be trapt te worden. Ondergronds bevinden zich voorts de verwarmings- en de airconditioning-instal laties, bom- en gevaarlijke-uitstralingsvrije schuil- en bedieningsruimten, EHBO-voor- zieningen, een enorme garage en werk plaats. Er is, voor de bewakingsdienst, zelfs een schietbaan om te oefenen. Wie voor de altijd gesloten ingang van het ge bouw komt, staat meteen op het gesloten De Marifoon in opbouw. (Van onze atletiekmedewerker) BEVERWIJK. Met een prachtige verbetering van het nationale meisjes record speerwerpen door Lida Kuijs en een fraaie zege van de damesploeg heeft DEM het prille baanseizoen uitstekend ingezet. Voor de opening van het atle- tiekseizoen trok de atletiekvereniging DEM met haar ploegen naar het knusse gemeentelijk sportpark in Uden. waar De Keien zich met de organisatie belast te van de jaarlijkse Nederlandse Sport bond bekerwedstrijden. Tijdens deze wedstrijden werden diverse goede pres taties geboekt. Vooral de speerworp van Lida Kuijs baarde tijdens deze vroege wedstrijden veel opzien. De zeventienjarige Bever- wijkse atlete wierp de speer naar een afstand van 44.90 m., waarmede zij het nationale meisjesrecord op dit nummer, dat op naam stond van H. Janssen (Cae sar, Beek) met liefst 86 cm. verbeterde. An ja Lamers nam dit nummer bij de meisjes voor haar rekening. Ook zij kwam met 38,86 m. heel goed uit de verf. De Beverwijkse damesploeg kon de ze ge veilig stellen dankzij uitstekende pres taties vooral op de technische nummers. Marjan Ackermans sprong in haar eer ste wedstrijd dit seizoen 1,60 m. hoog en zij liep de 100 m. horden in 15,3 sec. Ma- rietje Valkenberg stootte de kogel 12,36 m., terwijl zij bij het verspringen een afstand van 5,54 m. bereikte en alleen haar meerdere moest erkennen in Rietje van den Berg, het jongere zusje van Wil- ma van den Berg, die tot 5,71 m. kwam. Voorts bereikte Lida Kuijs bij het dis cuswerpen voor dames een respectabele afstand van 37,89 m. Op de loopnum mers viel de snelle tijd op, die Mieke Ackermans op de 800 m. op de klokken bracht. Met haar goede tijd van 2.22,5 sec. werd zij tweede achter E. Ernest van Thor, doch vóór enkele andere be kende atletes. Ria Lammers trof in haar serie 100 m. de snelle Wilma van den Berg, die al direct 11,8 sec. liet aanteke nen. De DEM-atlete kwam tot 13,3 sec. De estafetteploeg liepde 4 x 100 m. in de snelle tijd van 50,1 sec., slechts weinig achter de ploeg van De Keien. Bij de meisjes kwam Anja Lamers SCHAGEN. Van 16 tot 19 april wordt in de Schager Posthoorn het Nederlant biljartkampioenschap ankerkader 57/2 gehouden. De deelnemers zijn: F. Dek' ker, W. van Rosen, J. Veeke (titelverde diger), P. Gerrits, J. van Peetoom, J. Lamers, J. van Bult en W. van Deventer. De eerste partijen worden gespeeld tus sen Veeke-Lamers, Gerrits-Peetoom, Dekker-Van Deventer en Van Rosen- Bult. Het noodaggregaat in de kelder. televisiecircuit: in de algemene controle kamer wil men weten wie wat wil of doet. Het PCH-gebouw beschikt behalve over royale werkruimten over een prachtige recreatiezaal, met podium, een vergader zaal en een rustkamer voor degenen die een zo genoemde gebroken dienst hebben in dit continubedrijf. Vier lokalen zijn bestemd voor de oplei ding. Alle getroffen veiligheidsmaatregelen doen niets af aan de vlotte service die het publiek gewend is te krijgen als het PCH nodig heeft. Mensen die telefoongesprekken met sche pen wensen of telegrammen willen opge ven kunnen gebruik maken van het tele foonnummer 0014, het nummer van de TTA (telegram-telefoonafdeling); 0014 bel len kost niets. Met het verlaten van Sluiseiland gaat een stuk historie verdwijnen. Het perso neel waaronder een voorbeeldige team geest heerst (het verloop is gering) zal het water en de scheepvaart daarop missen. Op Sluiseiland geeft dit alles een soort ge voel van contact met de mensen voor wie Scheveningen Radio er ten slotte is. Maar de nieuwe situering aan het Markt plein heeft ook haar voordelen. Het is er niet zo winderig en de bus stopt voor de deur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Seth Gaaikema, een der meest talentvolle vertegenwoordigers van een nieuwe generatie Nederlandse cabare tiers, heeft maandagavond ook het publiek in de vrijwel geheel uitverkochte Velsense Stadsschouwburg kostelijk geamuseerd. „Maar goed dat er een kunstkring is!", dient hierdoor opnieuw te worden gecon stateerd, want anders zou de IJmond waarschijnlijk dergelijke artistieke evene menten moeten ontgaan. Deze jeugdige cabaretier is er in be trekkelijk korte tijd in geslaagd zich door een geheel eigen stijl van zijn confraters te onderscheiden. Zijn optreden kenmerkt zich dan ook door een plezierige uitbun digheid, waardoor het publiek onweer staanbaar wordt aangetrokken. Daarbij wenst Seth Gaaikema zijn Groningse af komst nimmer te verloochenen, waardoor hij in staat is zijn programma van allerlei amusante jeugdherinneringen te voorzien, waarbij hij van de satire en zelfspot even min afkerig blijkt. En met zijn vrolijke liedjes, gebaseerd op meestal originele tek sten, wist hij het publiek meermalen tot een enthousiaste samenzang te stimuleren. Seth Gaaikema werd in dit programma geassisteerd door een eveneens jeugdig zangeresje, aangekondigd als „Natascha, de dochter van een brandwacht". Zij zorg de voor enige grappige divertissementen, die in dit programma uitstekend op hun plaats bleken. En het zal wel nauwelijks behoeven te worden vermeld dat het suc cesvol optreden zijn vrolijke climax vond in het beroemd geworden lied van de knappe spreker, dat door het publiek eveneens uitbundig werd meegezongen. (Van onze sportredactie) DEVENTER. Go Ahead zal ex-RCH er Gerrie de Goede een driejarig contract aanbieden. De Goede heeft zijn plaats in het eerste elftal in de tweede helft van de competitie veilig gesteld. Go Ahead is in onderhandeling met de doelman van FC Den Bosch Leo van Straaten. (Van een onzer verslaggevers) Handel en rederijen vonden in de ge daagden deskundige en bekwame woord voerders, toen zij verzet aantekenden tegen het feit dat terwille van de controle maat regelen worden genomen, die voor beide bedrijfstakken als schadelijk worden ge zien. Hetgeen niet wegneemt dat men ook in deze kringen van harte instemt met de bestrijding van de haringworm, vooral om dat deze controle reeds zoveel goede re sultaten heeft afgeworpen. Een der gedaagden merkte echter op dat men zich toch voor overdrijving zal moeten behoeden, want bij een totaal opbrengst voor het gezouten haringpro- dukt van ongeveer drie miljoen gulden, wordt aan de controle een slordige twee miljoen uitgegeven. Een vraag van de politierechter of deze controle ook voor het buitenland geldt, werd ontkennend beantwoord. „Het wordt hier kennelijk niet van belang geacht of men in België, Engeland en Italië mis schien aan de haringworm krepeert", stel de een der gedaagden vast. Hij voegde er aan toe dat het gelukkig zo ver niet zal komen, hoewel deze con trole toch het nadeel met zich meebrengt dat steeds meer haringverwerkende be' drijven in de omliggende landen worden gevestigd en aldus ook de import naar het buitenland dreikt te worden overgebracht. Spreker meende te weten dat voor het jaar 1970 dezelfde controlemaatregelen zullen gelden, terwijl men op het depar tement van volksgezondheid zelfs zou hebben overwogen de haringvisserij ge heel te verbieden, voor het geval deze be drijfstak niet voldoende onder controle kan worden gekregen. Volgens gedaagde een belachelijke overweging, omdat de visserij wel is gebaat met een doelmatige bestrijding van de haringworm, maar dan wel verantwoord en niet op een manier, waarmee handel en rederijen de nek wordt omgedraaid. De opmerking van de politierechter, dat deze verordening door het bedrijf zelf in het leven is geroepen, werd door gedaag de niet bestreden, ofschoon hy wel even wilde benadrukken dat zy door het mi nisterie enigszins is omgebogen om te kunnen worden gehanteerd. Aan het einde van de behandeling van deze zaken werd door de officier "an Justitie in het ene geval een boete van vijf tig gulden geëist, terwijl hij de andere zaak voor een nader onderzoek wilde aanhou den. Een der gedaagden verzocht om een hogere boete dan vijftig gulden, ten einde in hoger beroep te kunnen gaan, maar dit achtte de politierechter niet in verhouding tot de overtreding. het best voor de dag. Zij produceerde een tweede overwinning bij het discus werpen. Op dit nummer bereikte zij een afstand van 34,54 m. Marian Niesten liep de 800 m. in de goede tijd van 2.36,8 sec. Ria Pasman liep de 100 m. in 13,6 sec. en zij sprong 4,57 m. ver. Coby van der Lem sprong 1,40 m. hoog. In de eindstand be zette DEM met haar meisjesploeg de der-de plaats achter Achilles, welke vere niging ook bij de heren en de jongens won. en THOR. De prestaties bij de heren en de jon gens waren op deze eerste wedstrijddag niet zo indrukwekkend. Stan Ackermans deed het kalm aan op de 100 m. en de 400 m„ waar hij respectievelijk 11,5 sec. en 55.- sec. liet afdrukken. Peter Visser nam deel aan het hoogspringen, waar bij hij de lat op 1,70 m. passeerde, en het nummer 110 m. horden, waarop hij 18,2 sec. nodig had. Chris Postma kan nog goed met de discus overweg ge tuige zijn 36,98 m. Frits Martens wierp de speer 48,04 m. Bij de jongens kwam Cor Quist goed voor de dag met een speerworp van 45,58 m. (Van onze oorrespondent) VELSEN-NOORD. Aan het gouden jubileum van de sportvereniging „Kin- heim-IEV-combinatie" is mede grote luister bijgezet door een in deze feest- week uitgebreide tentoonstelling in de kantine van Sportpark Rooswijk; een keurig gearrangeerde verzameling van foto's uit de loop van de halve eeuw, van kranteknipsels omtrent de verrich tingen, oude reglementen, notulen van de eerste vergadering van de supportersver eniging „Geel-Zwart" en van de activi teiten van de handbalafdeling, tot vorig jaar nog IEV. Maandagavond werd deze tentoonstel ling geopend door de heer E. Sanders, voorzitter, nadat -de heer A. Wisse, voor zitter van de jubileumcommissie, onder de aanwezigen kon begroeten de wel haast oudste Kinheimers: de heren C. Boot en C. Luttik alsmede de heer J. As jes, die nog een heel oude foto van een eerste Wijkeroogs-elftal aandroeg, geno men op het veld aan de oude Stationsweg van Velsen, naast de vorig jaar afgebro ken boerderij. Hij stelde tevens een zil veren horloge met ketting beschikbaar, dat hij als eerste-elftalspeler in het begin van de dertiger jaren verwierf bij een kampioenschap. Voorzitter Sanders bracht dank aan de samenstellers van de expositie, die ber gen werk hebben verzet in de jubileum commissie en het mogelijk maakten het gouden feest op waardige wijze te kunnen vieren. Drie generaties hebben het oude Kin- heim tot heden in stand gehouden. Op de „Bietenkrocht" achter het vroegere hotel De Prins werd gespeeld zonder weerga en lukte het Kinheim bijna eer ste klasser te zijn geworden. Hij herin nerde aan de tijd tussen 1935 en 1940, toen op het vroegere Van Gelder Sport park aan de Wijkerstraatweg (nu Stra- tingplantsoen) werd gespeeld. Een ver huizing naar Tussenwijk volgde en Kin heim speelde dus niet in Velsen. Dank zij de samenwerking met het gemeente bestuur van Velsen kon Rooswijk weer worden gebruikt, zij het met alle begin- moeilijkheden. Ondanks de tegenslag van zondag tegen Renova (1-1) is er goede hoop, dat met totaal 650 leden KIC een hogere plaats in de toekomst kan worden bereikt. Maar dan zal ook het bestuur keihard daartoe moeten bijdragen. De tentoonstelling, die zich uitstrekt over het gehele podium en aan beide kan ten een kwart van de zaal, is ingedeeld in de verschillende decennia en betreft zowel de Kinheim- als de IEV-jaren en de IEV-handbalclub, nu KIC. Ons blad van 25 april 1953 herinnert aan het mislukken van de fusie tussen VVB en Kinheim. Portretten van de oud ste Kinheimers en de oudste elftallen roe- Den vele herinneringen terug aan oude bekenden in de voetbalsport. De oude kan tine, de familiedagen van Kinheim, een verslag uit onze krant van september 1950 over het overkoepelend verenigingsor gaan „Velsen-Noord Vooruit", het bezoek van een Deense club in 1954, verscheide ne plakboeken en ten slotte de verschil lende sportkledingstukken uit de loop van de jaren maken deze tentoonstelling, die wellicht de grootste is ooit van een sport club verzameld, tot een tot de verbeel ding sprekend levend geheel over het wel en wee van vijftig jaren KIC. Donderdagavond komen de oud-leden en dat zijn er velen bijeen voor een gezellig samenzijn, waar uiteraard over de „goede oude tijd" wel een en ander wordt uitgewisseld. Hedenavond is er in de kantine van Rooswijk een demonstratie tafeltennis. Deze week zullen elke avond weer velen bijeen zijn. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Na een hiervoor onder de leden van de IJmondafdelingen van de PSP gehouden referendum zijn de kandi daten voor de komende gemeenteraads verkiezingen als volgt samengesteld: VELSEN: 1. C. Hoek, 2. S. Schoonbergen, 3. F. de Smit, 4 mevrouw D. Harms-Mat- ser, 5. J. Luster, 6. mevrouw T. van Moor- selaar-Groot, 7. C. Bruin, 8. mevrouw Schelvis, 9. J. de Wit, 10. G den Boef. BEVERWIJK: 1. mevrouw A. Bolte- Prent, 2. F. Tongerlirig, 3. R Assendelft, 4. mejuffrouw H van Ton, 5 N Bolte, 6. A. Landman. HEEMSERK 1 P Veth, 2. K Kelder man, 3. J. Heersink, 4. F. Polder, 5. J. Blankert.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7