Na critiek op oorlogsverleden niet geschikt voor EEG-commissie ACHENBACH TREKT ZIJN KANDIDATUUR IN Pijnlijke kwestie voor Westduitse regering Man houdt vier gijzelaars vast Ray wil nieuwe rechtszaak fhtiS oudecpreijt biFBoldoot deodorarjt Robot als politieagent Guerrilla is effectief" RUFAY ■■■■■■■■■■■■■■■li Nixon gaat verdere troepeninkrimping bekendmaken Kritiese leraren en de democratie D D E D la (te gravin Het zal je band maar wezen C3ÏÏD Grote activiteit van Russen in Noordzee Ford in Moskou Nog 50.000 man terug uit Vietnam DOOR HELGE BONSET Zeer belangrijke archeologische vondst in Egypte DINSDAG 14 APRIL 1970 9 (Van onze correspondent) BONN Het liberale Westduitse parlementslid Ernst Achenbach zal zijn kandidatuur voor het lidmaatschap van de Europese Commissie in Brussel vrijwel zeker intrekken. Daarmee komt snel een einde aan een voor de regering in Bonn pijnlijke affaire. Politie belegert huis in Engels dorp Na moord op Luther King BOL-DOOT Slechte dienst MMNP Brits Instituut voor Strategische Studies: uw bandenspeciaïïst^^j Cambodja Ook uw zakenrelaties zullen een bezoek aan de exclusieve SHERRY BODEGA bijzonder waarderen. Geopend: dagelijks (ook 's zondags) van 16-20 uur. GRAVINNESTEEG 9 (aan hét Spaarne, tussen Oudegracht en Melkbrüg) Achenbach, 60-jarig Bondsdaglid van de FDP en lid van het Europese Parlement, heeft namelijk als ambassaderaad bij de Franse Vichy-regering het Hitler-regim» gediend. Op zijn kandidatuur was met name door organisaties van oud-strijders en van voormalige concentratiekampge vangenen felle critiek geleverd, terwijl ook in Parijs en Brussel duidelijk te ver staan was gegeven dat Bonn op het punt stond een ernstige fout te maken. Op 1 juli komt er verandering in de TOWNVILLE, Engeland. (Reuter) De politie in het dorp Townville in het Engelse graafschap Yorkshire bereidt zich voor op een langdurig beleg van een huis, waar zich een gewapende man heeft verschanst die een vrouw en vier kinde ren bij zich heeft als gijzelaars. Twee agenten werden uitgezonden naar aanleiding van een melding, dat er bij een huis in het dorp werd geschoten. Toen zij daar aankwamen, dreigde een man twee kinderen dood te schieten als de agenten naderbij kwamen. Er viel een schot uit het jachtgeweer van de man, dat een agent aan een oog verwondde. De politiemannen gingen versterking halen. Inmiddels had de man zich met de gijzelaars in een woning verschanst. MEMPHIS (Reuter). De advocaten van James Earl Ray, die veroordeeld is tot 99 jaar gevangenisstraf wegens de in 1968 gepleegde moord op Martin Luther King, hebben bij een rechtbank in Mem phis een verzoek om revisie van de zaak van hun cliënt ingediend. Naar hun me ning is Ray door vorige verdedigers tot een bekentenis geprest. In het verzoek beschuldigt Ray de of ficieren van Justitie Hanes en Foreman ervan, belang bij zijn veroordeling te heb ben gehad omdat zij winstdelingcontrac- ten hadden gesloten met de auteur van een nog te verschijnen boek. waarin zijn zaak wordt beschreven. Een eerder revisieverzoek van Ray is door het hooggerechtshof verworpen. ADVERTENTIE IMPERIALE oe*u*en, SCxmen. afler-jfaurden, d.C.BQLDOOT Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. <vff> Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. samenstelling van de Commissie, het uit voerende orgaan van de Europese Ge meenschap. Het aantal leden wordt van veertien teruggebracht tot negen. Van de twee zetels die de Duitsers mogen bezet ten, komt er een vacant. Minister Scheel van Buitenlandse Za ken heeft zich gehaast een partijgenoot kandidaat te stellen. Hij heeft ongetwij feld bewust een vooraanstaand politicus uit de rechts-liberale groepering, die cri- tisch staat tegenover zijn politiek, geko zen. Dit zou zijn positie jegens die groep ten goede komen, terwijl het wegpromo veren van de al wat oudere Achenbach hem de gelegenheid zou bieden in Bonn weer een jongere en progressievere poli ticus naar voren te schuiven. Dat op de rechtervleugel in het Duitse politieke leven verschillende mensen ope reren met een bedenkelijk politiek ver leden, is vermoedelijk in eerste instantie over het hoofd gezien. Toen de critiek op Achenbach loskwam, werd van libera le kant vernomen dat als tegenargument zou worden aangevoerd dat Achenbach in zijn Parijse positie juist tal van men sen heeft kunnen helpen. Zelfs als dit argument juist is, zal de regering in Bonn de Europese Gemeen schap echter een slechte dienst hebben bewezen met het aanwijzen van Achen bach. Op een moment dat Brandt zich inzet voor hechtere integratie en vergro ting van de gemeenschap zou deze be noeming koren op de molen van tegen standers der integratie zijn geweest. Ook in de communistische landen zou de ge beurtenis zeker dankbaar zijn aangegre pen voor critiek op Brussel. Daarbij komt dat het afvaardigen van een politicus, die zijn laatste actieve jaren in Brussel mag slijten, ook allerminst past in Brandts politiek. Wat lijkt op een ernstige fout van mi nister Scheel, zal naar het schijnt in de loop van deze week worden gecorrigeerd. Achenbach heeft een onderhoud met kan selier Brandt en met Scheel, waarna hij een verklaring zal afleggen. Het probleem lost zichzelf op, aldus regeringswoord voerder Ahlers in Bonn. OSLO (AP. Het Noorse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat de Russische marine een ongewone ac tiviteit heeft ontplooid voor de Noorse kust, in de Noorse zee en de Noordzee. Ongeveer 30 vaartuigen uit Russische bases aan de Oostzee varen in weste lijke richting na betrekkelijk dicht bij de Noorse kust te hebben gevaren. De vloot bestaat uit kruisers, torpedo- hulpschepen, spionageboten en een onge woon groot aantal bevoorradingsschepen waaronder acht tankers. „Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Russische marine zullen de Rus sische vlooteenheden op de verschillende oceanen gelijktijdig manoeuvres uitvoeren, die vanuit één centrum geleid worden". Dit meldt „Rode Ster", het orgaan van het Russische ministerie van Defensie. LONDEN (AP). In Azië komen als ge volg van de kernimpasse tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten twee grote mogendheden op de voorgrond: China en Japan. Dit heeft het Britse Instituut voor Strategische Studies in een jaarrapport be kend gemaakt. Andere belangrijke ontwikkelingen zijn volgens het instituut: De geleidelijke verspreiding van de guerrilla-oorlog als sociale, ethnische of culturele bewegingen, die de militaire su perioriteit van de geregelde troepen in een open gevecht niet aankunnen, is de meest doeltreffendste methode van opstand of agressie gebleken, De neiging om een conflictsituatie tot buiten de nationale grenzen uit te breiden. Arabische guerrilla's hebben bijvoorbeeld Israëlische kantoren aangevallen in Grie kenland, Groot-Brittannië, België, West- Duitsland en Nederland. Bovendien hebben zij gretig de verantwoordelijkheid op zich genomen voor bomaanslagen op de kan toren van drie der grootste Amerikaanse concerns in Manhattan. Het instituut, waarvan de Canadese oud premier Lester Pearson voorzitter is, is een onafhankelijke Britse organisatie ter be studering van 's werelds militaire en ont wapeningszaken. De Japanse verkeerspolitie experi menteert met een elektronische ver keersagent op de snelweg van Tokio naar Nagoja. De voordelen van zo'n robot zijn groot: hij kan op iedere gewenste plaats worden neergezet. Hij heeft eten noch drinken nodig en werkt zo nodig 24 uur per dag. Op het eerste gezicht lijkt de robot pre cies op een levende verkeersagent. Zijn vlag wordt 's avonds door een lichtsignaal vervangen. MOSKOU. (Reuter en AP) De pre sident-directeur van de Ford-automobiel fabrieken, Henri Ford II, is zondag in Moskou begonnen aan een tiendaags be zoek aan Rusland. Met functionarissen van Russische automobielfabrieken heeft hij gisteren gesproken over een mogelij ke samenwerking, aldus het Russische persbureau Tass. ADVERTENTIE IIIIIIIIHIimmimiiif Alle bandentypen in voorraad. UBO banden vanaf f 24,92 (incl. B.T.W.) HAARLEM Dr. de Liefdestraat 14-16 Telefoon (023) 26 29 44 - 26 28 08 uw bandenepecMlet niiiimiiuinHiiinnrniiiiiiiiniiiiiimmmmiiini iiimiimmimimiiiii iitnmi WASHINGTON/SAIGON/BANGKOK, (AFP/RTR en AP). President Nixon heeft gisteren besloten donderdag op zijn persconferentie een nieuwe Amerikaanse troepenvermindering in Vietnam aan te kondigen en daarmee tegen het advies van zijn hoogste militaire raadgevers in te gaan, zo is uit betrouwbare bron in Washington vernomen. Men verwacht een troepenvermindering van 50.000 man. De militairen, onder lei ding van voorzitter van het comité van chefs van staven generaal Earle Whee ler, hebben bij de president hun bezorgd heid geuit over de toegenomen militaire activiteit van de tegenstanders op het In do-Chinese schiereiland, waar de verliescijfers aan geallieerde kant vori ge week scherp stegen tot 139 gesneuvel de Amerikanen en 754 Zuidvietnamezen. Volgens gezaghebbende bron wilden de militairen dat president Nixon een ver dere troepenvermindering twee maanden zou uitstellen om de militaire ontwikke lingen te kunnen analyseren, maar met de steun van minister van Defensie Mei vin Laird zou de president hebben beslo- EMOCRATIE op school, de nieuwe brochure van de Kritiese Leraren Nijmegen, gaat over de zo genoemde interne democratisering, de democrati sering van het schoolbeleid. Hij valt in vier delen uit een: in het eerste deel geven de Kritiese Leraren een uiteenzetting hoe een democratische maatschappij er volgens hen uit moet zien; in het tweede analyseren en verwerpen ze de opvatting van een aantal school leiders over interne democratisering; in het derde pro beren ze een praktisch alternatief te bieden; en het vierde deel tenslotte ontzenuwt een paar populaire vooroordelen over interne democratisering. Sleutel tot begrip van de hele brochure is mijns in ziens het tweede deel. De aanval die de Kritiese Le raren daarin plegen op de „meer vooruitstrevende" schoolleiders (een artikel van enkele Nijmeegse rec toren, een nota uit Venlo, en een artikel van H. J. M. Megens in Omologie) doet sterk denken aan de strijd die de studentenoppositie momenteel voert tegen mi nister Veringa's „technocratisch herstructurering". Ook deze schoolleiders krijgen het verwijt dat ze de demo cratie uitsluitend verbaal belijden, en dat hun ont werpen er slechts op uit zijn een soepeler aanpassing aan het bestaande onderwijs- en maatschappijsysteem te bewerkstelligen. De Kritiese Leraren voeren hiervoor tal van argu menten aan. Ten eerste heeft bij de schoolleiders de inspraak alleen betrekking op onbelangrijke zaken. De Nijmeegse rectoren: „Tot het werkterrein van de schoolraad zou kunnen behoren: Bespreken van rege lingen betreffende de algemene orde; het behartigen van belangen van de leerlingen bij de directie of staf; het naar voren brengen van eigen ideeën; het bevor deren van contacten naar binnen en naar buiten; het verzorgen of doen verzorgen van de schoolkrant; het helpen verzorgen van sportfestiviteiten-docentendag". Ten tweede is er geen sprake van meebeslissings- recht, zeker niet voor de leerlingen. De Nijmeegse rec toren: „Iedere belanghebbende heeft naar zijn ver mogen recht op inspraak en medezeggenschap", waar aan dan toegevoegd wordt: „De opvoedingssituatie m.n. in de school veronderstelt een wezenlijke ongelijkheid: Ouder-kind, leraar-leerling, docent-discipel, vol wassene-minderjarige". H. J. M. Megens: „Het komt mij voor dat de inspraak van de leerlingen vrijwel al tijd het karakter zal hebben van een advies, naar ge lang leeftijd en onderwerp meer of minder dringend. (Mede-)beslissing zal om velerlei redenen, waaronder als een van de belangrijkste de onvolwassenheid, vrjj- wel steeds uitgesloten zijn of in schijn mede-beslissend worden". dient de inspraak alleen om de onderlinge communi catie wat te verbeteren, maar aan de traditioneel vast liggende inhoud en doelstellingen van het onderwijs mag niet getornd worden. Die worden nog net als vroe ger bepaald door schoolleiding, bestuur en ouders, als spreekbuizen van de bestaande orde. Volgens H. J. M. Megens mogen leraren zich zelfs „noch direct noch indirect negatief uitlaten over de mensvisie, zoals deze in de pedagogische situatie van het gezin groeiende is of gestalte heeft gekregen". De Kritiese Leraren merken terecht op: „De opstellers van de democratiseringsnota's willen allemaal kritiese leer lingen. Maar een discussie over de mens-wereld-maat schappijvisie van de ouders, die uiteraard in een af wijzing van die visie kan resulteren, is ongeoorloofd". Eenzelfde merkwaardige opvatting over „critisch denken" spreekt uit het artikel van de Nijmeegse ree- toren, volgens wie de opvoeding tot critisch denken inhoudt dat men de kinderen leert „dat in deze steeds meer gespecialiseerde wereld niemand over alles kan oordelen" en „dat men moet leren vertrouwen op de deskundigheid en de goede trouw van anderen". De autoriteiten (de schoolleiders, en waarschijnlijk het departement achter hen) proberen al met al een vorm van inspraak te vinden, stellen de Kritiese Le raren, die enerzijds de onlustgevoelens bij de betrokke nen wegneemt en de onderlinge communicatie ver betert, maar anderzijds niét het gevaar oplevert dat die betrokkenen in alles een stem krijgen en zo de grond slagen van de bestaande orde in onderwijs en maat schappij ter discussie kunnen gaan stellen. R IS DUS nog niet eens van een formeel aan vaardbaar model van democratie sprake in de voorstellen van de schoolleiders. Maar zelfs al was dat wel zo, dan nog zou gekeken moeten worden naar het doél dat het dienen moest. Volgens de Kritiese Leiaren spelen bij de schoolleiders uitsluitend bedrijfs- politieke overwegingen een rol. De nota Venlo: „Inspraak van alle groeperingen biedt voor alle betrokkenen voordelen: 1. Mits de in spraak bekwaam geleid wordt en goed is opgezet be vordert het de goede onderlinge verhoudingen; 2. Het benadrukt de medeverantwoordelijkheid van allen voor het geheel; 3. Het vergroot de kans op het nemen van juiste beslissingen; 4. Het brengt openheid en verschaft inzicht; 5. Sociale vorming voor de leerlingen". Zo .IE BESTAANDE ORDE stellen de Kritiese Le raren zelf ter discussie in het eerste gedeelte, als ze hun opvattingen over democratie in de samen leving uiteenzetten. Ze verwerpen het parlementaire stelsel als vorm van democratie, omdat naar hun me ning o.a. de afstand kiezer-gekozene vrijwel onover brugbaar geworden is, de kiezer te weinig informatie krijgt om werkelijk te kunnen beslissen, mensen onder de eenentwintig van ieder beslissingsrecht uitgesloten zijn, het in het algemeen niet gezegd is dat de meerder heid altijd gelijk heeft, en „de invloed van met name het kapitaal zich dermate buiten het parlement om vol trekt dat in het parlement veelal slechts spiegelgevech ten gestreden worden". Daarom wijzen de Kritiese Leraren voor de scholen ook oplossingen als school raden, leerlingenraden of lerarenraden af, die immers analogieën zijn van het parlementaire stelsel (hoewel ze er in het derde gedeelte nog wel iets in zien als mid del om de zaak open te breken). In de plaats daarvan pleiten ze voor een radendemo cratie in school, bedrijf en maatschappij: „Iedere be langhebbende moet directe invloed hebben op wat er gedaan zal worden. Dat kan het best in massale ver gaderingen waar iedereen mee kan denken en mee mag stemmen. Zo'n discussievergadering is de basis van elke echte democratie. En als het dan wat langer duurt voor de besluiten genomen zijn? Dat is niet erg, omdat de beslissing van allen boven een snelle uitvoering gaat. Zo komen de opdrachten van alle belanghebbenden tot stand. De gekozen bestuurders kunnen nu aan het werk, maar ze moeten weer verantwoording voor hun daden afleggen aan alle betrokkenen. Pas op deze manier is er sprake van democratie in het bedrijf en op de school. En als alle kleine eenheden van de maatschappij zo gedemocratiseerd zijn kunnen we gaan denken aan een democratische staat, gebaseerd op een democratische maatschappij". Wie zich ergert aan de verwerping van het parlemen taire stelsel en het maatschappijbeleid van de Kritiese Leraren rijkelijk vaag vindt, neme ter aanvulling ter hand Redelijke ordening van de mensengemeenschap, al uit 1945 daterend en geschreven door Kees Boeke, stichter van de Werkplaats Kindergemeenschap in Bilt- hoven, en groot onderwijs- en maatschappijvernieuwer. Kees Boeke werkt daarin het idee van de radendemo cratie, bij hem „sociocratie" genoemd, uitgebreid uit. Alle beslissingen worden genomen aan de basis in een heden van ongeveer veertig mensen, die in dezelfde buurt wonen en een Buurtgemeenschap vormen. In die kleine Buurtbesprekingen worden ieders belangen tegen elkaar afgewogen, en wordt uiteindelijk een ge zamenlijke beslissing genomen waar iédereen achter moet kunnen staan er wordt dus niet gestemd, om dat niet zeker is dat de meerderheid altijd gelijk heeft, en om een tegenwerkende ontevreden oppositie te voor komen. Wanneer dus iedereen het eens is kan de Buurtbe- spreking iemand afvaardigen (die ook weer het ver trouwen van iedereen moet hebben) naar de Wijkbe- spreking, die een bepaald aantal Buurtbesprekingen omvat. De Wijkbespreking vaardigt op dezelfde manier mensen af naar de Districtbespreking, deze naar de Landsbespreking. Naast en samen met dit stelsel van geografische vertegenwoordiging bestaat een dito stel sel van functionele vertegenwoordiging: Besprekingen in scholen, bedrijven, universiteiten, kantoren. In zijn Werkplaats Kindergemeenschap bracht Kees Boeke zijn opvattingen in de praktijk: bij hem was geen sprake van school- of leerlingenraden, maar alles werd be sloten op Besprekingen van de hele schoolgemeenschap, zonder dat er gestemd werd. kIE de maatschappijbeschouwing van de Kritiese Leraren Nijmegen, van de studentenoppositie of van de nieuwe Provo-beweging Oranje Vrijstaat analyseert, merkt al gauw dat de ideeën van raden- democratie of sociocratie actueler zijn dan ooit, dat er bij de radicale groeperingen een sterke behoefte is aan decentralisatie, aan meer zelfstandigheid voor de men sen aan de basis, aan een directere betrokkenheid van iedereen bij alles. De ontwikkeling die zich voltrekt lijkt echter in pre cies tegengestelde richting te gaan, en in het onder wijs manifesteert zich dat wel heel duidelijk. De som bere vraag dringt zich op in hoeverre deze ontwikke ling nog tegen te houden is, in hoeverre de technolo gische ontwikkeling (waar niemand op zichzelf een tegenstander van is) onverbrekelijk verbonden is met „technocratie": Centralisatie, specialisatie, en daarmee ongelijke verdeling van macht en invloed. Aan de an dere kant: Als we een tegenwicht tegen de technocra tische tendensen willen geven, moeten we het nu doen. ten de Vietnamisering van de oorlog niet te vertragen. Voor het eerst sedert vier maanden is de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon gis teravond het doelwit geweest van een vij andelijke raketaanval. Er vielen drie ra ketten op de stad, één op een handels kade en twee in het centrum van de stad. Er zouden minstens vijf gewonden zijn. De regering in Pnom Penh heeft be sloten eerst de Vietcong van Cambod- jaans grondgebied te verjagen alvorens zij belangrijke politieke wijzigingen zal invoeren. Dit verklaarde gisteravond de Cambodjaanse minister van Openbare Werken in Bangkok. De minister zei dat uit onderzoek was gebleken dat het volk voor het uitroepen van de republiek is, maar dat hieromtrent nog geen definitie ve beslissing is genomen. Cambodja is bereid de diplomatieke Be trekkingen met Thailand te hervatten maar het initiatief daartoe zou van Bang kok moeten uitgaan. De betrekkingen werden in 1962 na een grensincident ver broken. Oud-kolonel Robert Rheault van de bij zondere Amerikaanse strijdkrachten heeft verklaard dat de Amerikaanse troepen in Vietnam marihuana gebruiken. „Iedere commandant die het tegendeel beweert voert een struisvogel politiek", aldus Rheault. De oud-kolonel en zeven andere „groe ne baretten" werden vorig jaar juli be schuldigd van moord op een Vietnamese dubbelspion. De beschuldigingen werden later teruggetrokken. Rheault verliet het leger in oktober vorig jaar. Hij verklaarde zondag tijdens een bij eenkomst van de „ridders van Colum bus" dat „er wel Amerikaanse oorlogs misdaden voorkomen." „Sommige mensen denken dat Japan ners oorlogsmisdaden pleegden, dat de Duitsers ze pleegden en ook de Russen, maar dat de Amerikanen het niet doen. Nou, dat is gewoon niet zo", aldus Rhe ault. „Sommige militairen zijn jong, bang en onervaren. Soms loopt dat uit de hand. Zij ontmenselijken de vijand. Zij verge ten dat hun vijand ook een mens is." CAIRO. (Reuter) De Britse profes sor Walter Emery heeft in Sakkara (Egypte) een kleitablet opgegraven. De vondst zou kunnen leiden tot de ontdekking van de graftombe van de fa rao Imhotep, de geneesheer die in het hele land als een godheid werd vereerd en die omstreeks 2980 voor Christus heeft geleefd. Archeologen zijn van mening dat dit de belangrijkste opgraving zou zijn sinds 1922, toen het graf van de farao Toet-Ankh-Amon werd gevonden. Emery, professor in de Egyptologie aan de uni versiteit van Londen, doet al veertig jaar opgravingen in Egypte. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9