Eerste meiweek voor velen snipper-buitenkans j e Langs sluizen en havens O""*?,' Eerste klas underground in het Concertgebouw Q-65 Top de pop pop dertien Schoolkinderen volgen slalom- onderwijs Tucht in B.B. wordt strenger Gemeente vraagt gegevens Soosagenda Single voor Ghizlane Bankoverval mislukt HOTELS VERWACHTEN VEEL TOERISTEN Pers gearresteerd voor valsheid in oorlogsgraven in Nederland Kerkelijk nieuws Kamer akkoord geschrifte Schepen van Knud Knudsen Verzending zeepost DONDERDAG 16 APRIL 1970 II (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De eerste week van mei is een week om nooit te vergeten. Wie op één, vier, zes en acht mei een snipperdag kan nemen, krijgt er zeven vrije dagen bij cadeau. Dit is mogelijk doordat koninginnedag, be vrijdingsdag en Hemelvaartsdag zo I Nabestaanden naar gunstig vallen. Kijkt u het maar na, er komen ook nog twee weekends aan te pas. IJs en weder dienende, zou het eerste weekend in mei (met een vrijdagse snipperdag een weekend van vier hele dagen) wei eens een echt paasweekend kunnen wor den. Pa en moe met de kinders naar de bloembollen, of een paar dagen naar liet familiepensionnetje op de Veluwe. Dat zóu kunnen.en het kan ook wel voor sommige bevoorrechten onder ons. Want allemaal zijn wij niet uitverkoren. Aan banden Dagje weldagje niet Na 10 jaar in de val Goed bezet otnews uit uariem, IJmond ee/ en and Nadat alle eer deze winter wat betreft het organiseren van pop evenementen van niveau naar de omgeving van Haarlem is gegaan (Treslong-Hillegom, IJmuiden) komt onze goede Spaarnestad op de valreep toch nog voor den dag met wat een fijn concert beloofd te wor den. De grote faam die de Engelse underground-groep Warm Dust zeer korte tijd heeft verworven, staat daar wel borg voor, evenals trouwens de bekendheid die de Bergense groep Turquoise in den lande geniet. Deze groep verzorgt vrijdagnacht 24 april om half één in het Concertgebouw het voorpro gramma. Éf\ U minjmnnnnnnwwiwwwwwww hindernissen heen gelaveerd zijn en een hele week of zelfs elf dagen veroverd hebben met zalig nietsdoen of een explo sie vanactiviteiten, dan staat de horeca voor u klaar. Volgens het Nationaal Bureau voor het Toerisme wordt vooral het 1 mei-week end heel druk, omdat 1 mei een nationale feestdag is in België, Duitsland en Frank rijk. Er zijn veel reserveringen gedaan door buitenlanders, zegt het bureau. Die komen naar de bollen kijken, waarvan men hoopt, dat die wél beseffen dat het lente is. Nederlanders hebben niet zo'n grote belangstelling voor bloeiende tulpen, nar cissen en hyacinten, velen gaan liever naar het buitenland. De KLM merkt daar Een steekproef bewees dat het lang niet voor ieder bedrijf mogelijk is het voorbeeld te volgen van bijvoorbeeld Or- ganon of Philips, en het personeel drie of vier snipperdagen te schenken. De meeste bedrijven werken gewoon door. Het snipperdagsysteem verschilt van bedrijf tot bedrijf. Hier geldt het principe „Wie het eerst komt, het eerst maalt". Daar moeten de werknemers onderling „uitvechten", wie van hen in aanmerking komt voor een onverwacht lange vakan tie. Wilton-Feyenoord-Bronswerk ver wacht, dat per dag ongeveer tien percent van de werknemers het bijltje erbij zal neerleggen. Bij Jamin dacht men dat het wel mee zou vallen: „Het gaat toch van hun vakantie af." Bij het personeel van de grote gemeen ten hetzelfde beeld: er wordt gewoon doorgewerkt. Sommigen verwachten veel snipperdagen, anderen zijn zo doordron gen van hun dienstverlenende taak, dat zij het opnemen van één of meer vakan tiedagen bij voorbaat aan banden hebben gelegd. Bij de gemeente Haarlem zullen heel wat ambtenaren snipperdagen kunnen op nemen. B. en W. hebben verklaard dat de mensen als het enigszins kan weg mogen. De normale dienstverlening moet echter gewaarborgd blijven. De bedrijven in Haarlem hebben af zonderlijke regelingen getroffen. Bij Droste bijvoorbeeld moet men de eerste en vierde mei blijven werken, maar van vijf tot en met acht mei sluit de fabriek. Vroom en Dreesmann blijft gewoon „doordraaien", misschien minder prettig voor het winkelpersoneel, maar wel veel belovend voor de kassa. Want als de golf toeristen hier is en het is minder goed weer, dan is de binnenstad een grote trek pleister voor kooplustige gasten. Al met al zullen toch nog heel wat mensen uitkijken naar die eerste mei- week als naar een vakantie. Ze zullen al plannen maken om dit onverwachte ge schenk zo goed mogelijk te gebruiken. Maar dan komen de scholen. Verscheide ne daarvan roepen de argeloze vakantie planner een donderend „halt" toe. De examens staan voor de deur, de proef werken, er moet worden gestudeerd. Dus gaan de kinderen naar school, één dagje wel, één dagje niet, één dagje wel, één dagje niet. Pa heeft vakantie, maar kan niet weg en doet dus maar de bood schappen voor ma. Enfin, mocht u door de slalom van AMSTERDAM Dank zij de opbrengst van de in november 1969 gehouden „klap rooscollecte" kan het Nederlands Oorlogs graven Comité weer gastvrijheid bieden aan talrijke nabestaanden van hen, die in de jaren 1940-1945 tot de geallieerde le gers behoorden en in ons land sneuvelden, zo deelt het comité mede. Behalve degenen, die individueel naar Nederland komen, zal het comité zes grote groepen nabestaanden ontvangen. De eer ste groep, afkomstig uit Engeland, is van 1 mei tot 6 mei in Nederland en zal lo geren ir Nijmegenen Groesbeek. Deze groep telt 80 personen, evenals de tweede Engelse groep, die van 29 tot 2 juni in Amersfoort en Bergen op Zoom wordt ondergebracht. Van 19 tot 25 juni worden 40 tot 45 Poolse nabestaanden ontvangen, die bij families in Breda logeren. (Bij de bevrij ding van het zuiden van ons land in 1944 en 1945 waren veel Poolse militairen be trokken). De Engelse pelgrimage, die 80 nabestaan den van 21 tot 25 augustus maken, heeft twee grote oorlogskerkhoven in Duitsland tot doel, namelijk „reichswald cemetery" en „rheinberg cemetery". Hier werden vele duizenden geallieerde soldaten begraven, die kort tevoren waren betrokken bij de bevrijding van oostelijk Nederland, onder andere Nijmegen en om geving. De nabestaanden logeren op Ne derlands grondgebied, in Nijmegen en Groesbeek. De laatste twee groepen komen met chartervliegtuigen van 7 tot en met 15 september uit de Verenigde Staten (110 personen) en van 21 tot 30 september 136 personen uit Canada. De Amerikaanse nabestaanden worden ondergebracht in Maastricht en Margra ten, waar het grote Amerikaanse oorlogs kerkhof is; de Canadese gaan naar Nij megen, Groesbeek en Holten. Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen in Kats en Wilhelminadorp, mej. A. M. Attema, kandidate te Almelo. Bedankt voor Austerlitz, toezegging H. Faas te Hemelum. Bedankt voor Nijkerk, T. Lekkerkerker te Oosterwolde (Gld.). Gereformeerde Kerken: Beroepen in Lei derdorp, J. A. van Netten te Winterswijk. Aangenomen naar Nijkerk W. Haverkamp te Aalsmeer. niet zo veel van, ten hoogste concentre- ren de boekingen rond deze tijd van het j jaar zich wat meer op de bewuste periode. Haarlems Bloei is ook bijzonder opt,i- mistisch gestemd, omdat een flink aantal hotels al vanaf de 26ste april zijn volge- boekt. Er zijn veel schrifteliike boekingen verricht voor Duitsers en Engelsen, wat j minder voor de Fransen. Het is echter nog steeds mogelijk op goed geluk aan de kust neer te strijken en een kamer te reserveren .Tenzij het nog harder gaat met het boeken voor de eerste meiweek. Volgens Haarlems Bloei hebben alle VVV's in het westen van het land goede bezetting van de logiesaccommodatie ge- meld voor de snipperweek. Merkwaardig is in verband hiermee, dat een arrangement van de Zeeuwse VVV 11 dagen (30 april tot en met 10 mei) logeren, 7 dagen betalen maar matig succes heeft. De spoorwegen hebben wél op reislus- tig'en gerekend en gooien voor die tijd de dienstregeling een beetje om. Dat be tekent dat de treinen op woensdag 29 april volgens de vrijdagse dienstregeling rijden en dat de zondagse dienstregeling geldt voor donderdag 30 april, dinsdag 5 mei en donderdag 7 mei (respectievelijk koninginnedag, bevrijdingsdag en Hemel vaartsdag). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De linkse oppositie heeft zich gisteren in de Tweede Kamer vruchteloos verzet tegen een verzwaring van het straf- en tuchtrecht voor nood- wachters van de BB. De Tweede Kamer keurde een wetsontwerp goed waarbij noodwachtplichtigen die niet opkomen gestraft kunnen worden met een boete tot 3000,- of een gevangenisstraf van maximaal een jaar. Het niet-opvolgen van bevelen van BB-commandanten kan de noodwachters een tuchtmaatregel op leveren variërend van een berisping tot veertien dagen strenge afzondering. Het wetsontwerp kreeg de steun van de regeringspartijen, maar niet van de P.v.d.A., de P.S.P., en de C.P.N. Drs. Franssen (P.v.d.A.) deed een dringend beroep op minister Beemink (Binnen landse Zaken), die het wetsontwerp ver dedigde, elke straf- en tuchtbepaling te laten vallen om de pogingen om van de BB een krachtige en parate organisatie te maken die ook bij rampen in vredes tijd doeltreffend kan optreden, niet te frustreren. Zo'n organisatie zal het vooral van de goodwill en burgerzin moeten heb ben. Drs. Franssen begreep niet waarom de regering op dit moment de tucht ver zwaard en daardoor van de BB een soort semi-militaire organisatie maakt. Minister Beemink vond straf- en tucht- bepalingen echter onontbeerlijk voor de handhaving van de orde in de organisa tie. Hoewel ook hij met de BB de kant op wil van een hulporganisatie in vre- destij d, was hij niet bereid de straf- en tuchtbepalingen te schrappen. De ver zwaart en daardoor van de BB een soort dig om over een groter scala van straf maatregelen te kunnen beschikken. De hoge strafmaxima zullen naar zijn me ning een preventieve werking hebben. AMSTERDAM. De Amsterdamse centrale recherche heeft een 40-jarige Perzische koopman aangehouden, die er van wordt verdacht in 1959-'60 door mid del van valsheid in geschrifte twee bank rekeningen in Londen en New York van zijn landgenoot en collega H. Ker nloos te hebben leeggehaald. Door beta lingsopdrachten van de vervalste hand tekening van de heer Kermoos te voor zien zou hij erin zijn geslaagd van beide rekeningen in totaal 50.000 op te nemen. Het geld liet hij daartoe via hun bui tenlandse vertegenwoordigingen in Lon den overschrijven naar in Amsterdam ge vestigde handelsfirma's, waarmee hij re- laties onderhield. In de hoofdstad, waar hij toen woonde, kreeg hij ten slotte het geld uitbetaald. Het destijds ingestelde onderzoek wees uit, dat hij de schuldige moest zijn. Zijn naam verscheen in het opsporingsregister, waardoor hij maandag aan de Nederlandse grens kon worden aangehouden. Volgens de recherche had de koopman inmiddels een deel van het geld aan de benadeele terugbetaald. Hij wordt morgen aan de officier van Justi- tie voorgeleid. DE Emma Bakke is een vrachtmotor schip van Skips A/S Marie Bakke, onder directie van Knut Knudsen te Haugesund in Noorwegen. Het schip is in 1962 ge bouwd in Gothenburg door A/B Göta- verken. De inhoud bedraagt 6442 bruto reg.ton, draagvermogen 8750 ton, de lengte over alles is 149,34 m, de breedte 19,86 m en de holte 7,84 m. De hoofdmotor is een 7 cil. diesel van 8750 pk voor een vaart van 17 knopen. De I Emma Bakke heeft 6 ruimen en is een schip van het open shelterdecktype. De vorige Emma Bakke was een vracht- motorschip van 4721 bruto ton en afkom stig van de Kockums werf in Malmö. Dit schip was in augustus 1929 opgeleverd aan de Stockholms Rederiaktieb Svea Stock holm en heette toen Sveadrott. De rederij Knut Knudsen kocht het schip in 1937 en het kreeg toen de naam Emma Bakke. I Deze vrachtvaarder werd op 9 oktober 1954 door een explosie getroffen, toen het schip zich bevond op 250 mijl ten westen van Casablanca. Er brak brand aan boord uit: de 40 leden van de bemanning en 9 passagiers moesten van boord omdat het schip zonk. De geredden werden opgepikt I door het stoomschip Corrientes. De rederij Knut Knudsen beschikt thans over 27 schepen, verdeeld over 8 maat schappijen. Bijna alle schepen hebben na men uit de familie Bakke en Knudsen. De grootste schepen zijn nu de Anna Knudsen jen de John Knudsen, motortankschepen van 41.000 bruto ton en gebouwd in 1966 en 1967 door de Gotaverken in Gothen burg. Onder het aantal schepen bevinden zich nog vier die dateren van voor wereld oorlog II. Knut Knudsen heeft ook nog belangen in de walvisvaart. Een van de walvisjagers is in 1952 verbouwd tot motortrawler. Dit is de Duderoy V, die in 1930 was afge leverd; een schip van 326 bruto mhoud en uitgerust met een 520 pk motor. Er zijn enkele scheepsnamen die bij de maatschappij geschiedenis hebben ge maakt. De tanker John Knudsen heeft een voorganger gehad, en wel een vrachtschip dat in 1916 nieuw in de vaart was ge komen, groot 1670 ton. Deze John Knudsen werd op 22 september 1917 in de Middel landse zee getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Toen in 1957 de nieuwe Ida Knudsen in de vaart kwam, een schip van 20.592 bruto reg.ton, verving deze het motorschip Ida Knudsen van 8913 ton, dat in 1925 nieuw in de vaart was gekomen. Dit schip werd op 21 juli 1941 (met 13.000 ton petroleum als lading) door een Duitse onderzeeër ge torpedeerd en is daarna gezonken. Bij deze ramp vonden vijf leden der bemanning de dood. Van de schepen waarvan de naam niet eindigt op Bakke of Knudsen ging op 31 maart 1917 nog de Lisbeth verloren en op 7 september 1941 zonk de Eikhaug. Beide schepen werden getorpedeerd. ARIE VAN DER VEER De achtjarige Emma Bakke". ,M4 Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermijn voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. is:b« -i Warm Dust kwam in september 1969 van de grond. Zij spelen wat tegenwoor dig algemeen „free music" wordt ge noemd en waar verder bijzonder weinig over gezegd kan worden omdat „free" nu eenmaal inhoudt dat iedereen er maar het zijne van moet denken. Wat wel vaststaat, is dat vele Europeanen erg goed over Warm Dust denken. Er is al een opvallende en boeiende dubbel- LP op de markt gekomen „And it came to pass", die verschillende platenrecen- senten de vergelijking met groepen als Mothers en Blood, Sweat and Tears ont lokte. De heren Dransfield Walker (zang, harp, gitaar), Paul Carrack (orgel, piano, De gemeentelijke dienst voor Sport en Jeugdzaken zou graag alle namen en adressen en overige gegevens van alle in Haarlem en omgeving gevestig de jongerensociëteiten en beat- en soul- groepen willen hebben. De reden is overleg over onder meer Buma-aange- legenheden („Hou je gedeinsd", hoor ik de hele meute al roepen) en te organi seren stedelijke jongerenactiviteiten. Wees eens lief voor de gemeente en stuur je gegevens op naar de Kleine Houtweg 47, postbus 288, Haarlem. WARM DUST gitaar), Dave Pepper (drum, percussion), Terry Comer (bas, gitaar), John Surgey (tenor-sax, alt fluit, hobo, klarinet) en Alan Soloman (bariton-sax, alt, fluit, hobo. piano) willen overigens liever niet een groep genoemd worden, omdat dat volgens hen te veel verband houdt met popmuziek. „Wij zijn gewoon zes mu sici die het fijn vinden om met elkaar te spelen", zeggen ze. Geld is dan ook een noodzakelijk kwaad voor hen. Mu ziek is voor Warm Dust meer een ge voel dan wat dan ook. Voor hun stuk ken gebruiken ze praktisch alle geluid wat hun bruikbaar lijkt. Deze conceptie heeft tot gevolg dat niets vaststaat, dat alles veranderen kan en soms ook moet. Als Warm Dust dan ook volgende week vrijdag de stukken van de dubbel-LP gaat spelen, hoeft geer bezitter van die plaat thuis te blijven omdat hij het al lemaal al gehoord heeft De voorverkoop begint maandag 20 april aan het Concertgebouw, dagelijks van 10-15 uur. Q-65, bjj het horen van die naam spoelt een golf heimwee door velen van ons heen. De „Kjoe" zoals ze zich graag lieten noemen, roept herinnerin gen op aan wilde feesten, kapotte stoe ien, gillende meisjes en vooral aan keiharde „hard rock", die voor hits zorgde als „You're the victor", „I des pise you", „Ann" en „Life I live". Op 6 januari 1968 was het allemaal ineens afgelopen. De Kjoe verdween, maar niet de enorme schare fans. Nu, 27 maanden later, hoor je iedereen plotseling weer praten over Q-65. Mu ziek Express wijdde in het maart nummer een complete fotoreportage aan de heren. Teenbeat volgde uiter aard in het aprilnummer, er verscheen een single „Don't let me fall", gevolgd door een LP. Kortom, de Kjoe is terug. Dat wil zeggen, zonder Jay Baar, die is vervangen door Beer Klaassen. Maar Peter Vink, Wim Bleker, Joop Roelofs en Frank Nuyens zijn er weer bij. Za terdagavond is de groep dicht bij huis, in Hillegom, te zien en te horen. 1. El Condor Pasa Simon and Garfunkel 2. Lay down Melanie and The Edwin Hawkins Singers 3. Knock, knock, who's there Mary Hopkin 4. All kinds of everything Dana 5. El Condor Pasa Los Incas 6. Let it be Beatles 7. Sympathy Steve Rowland The Family Dog 8. Down South Rob Hoeke 9. Dear Ann George Baker Selection 10. I.O.I.O. Bee Gees 11. Spirit in the sky Norman Greenbaum 12. Good morning freedom Blue Mink 13. Bridge over troubled water Simon Garfunkel Entre Nous, Grote Houtstraat 176, za terdag en zondag: Dead Dogs Eye. Umpff, Werfstraat 35, zaterdag: Salu tation. Riverside Spaarne 91, zondag: disco. Kamis, Nieuwe Groenmarkt 5, zater dag: dansen. Las Vegas. Berlagelaan 20a, zaterdag: Sea Side Section. T 16, Koudenhorn 34, donderdag: jeugdsoos. Atlantic, HSV-gebouw Engelandlaan, zondag 2-5 en 8-11: dansen. Sfeer 69. Ged. Oude Gracht 24, vrij dag en zaterdag: discotheek. Allison, IJmuiden, zaterdag: CUBY AND THE BLIZZARDS. Scuff, Eemstraat 6, zondagmiddag: dansen. Revival, gebouw VZOD, Werfstraat. zondagmiddag, dinsdag, woensdag en zaterdag om de week ingaande 18 april: dansen, in samenwerking met De Fjord en sociëteit Clan 17. Ars Nova, „De Pauw", Kromhoutlaan Parkwijk, zondag: disco. La Pointe '70, geb., Domi, Overveen, zondagmiddag: Soulful Blues Quality. Het Anker, Parklaan 45, vrijdag: teensoos met Chantays, zaterdag: Fun- house met Art of Music, zondag: Fun- house met Wizard. Electric Centre, Bakenessergracht, za terdag: popgroep Human Orchestra; na 24 uur: Nedley Elstak trio; vrijdag: Volksvergadering Oranje Vrijstaat over indeling departementen. Odeon, Nutsgebouw, v. d. Endelaan, Hillegom, zaterdag: Q-65. Haarlemse groepen zijn aan de lopen de band bezig met het opnemen van plaatjes. Niet allemaal even succesvol maar tochEnkele weken geleden kondigden wij de eerste single aan van de nieuwe Sense of Humor. Van daag de eerste single van Ghizlane, ook al een nieuwe groep die het helemaal op de roek-toer gooit. Negram was zo vriendelijk de heren en één meisje een contract aan te bie den. Op 14 april zijn de opnamen. Op de A-kant van de single, die eind mei uitkomt, staat: „Okefenokee" (jawel), op de B-kant: „Rock with me". ROTTERDAM Een 29-jarige zand- straler uit Rotterdam heeft woensdag middag zonder succes geprobeerd een fi liaal van de Raiffeisenbank aan de Nieu we Binnenweg in Rotterdam te overvallen. „Ik heb geld nodig, want ik zit in moei lijkheden", riep hij de twee bankbedien den achter de balie toe, daarbij dreigend de hand in zijn jaszak houdend, alsof hij daarin een pistool had. Toen één van de bankemployés de overvaller liet weten dat hij beslist geen geld kreeg, vluchhe deze het bankkantoor uit. De emplové achtervolgde de man op straat, totdat een politieagent de zandstraler kon aanhou den. Later bleek dat de Rotterdammer niet in het bezit was van een wapen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Algorab" (21 april); Australië: ms. „Wissekerk" (22 april); Bra zilië: „ms. Algorab" (21 april); Canada: ms. „Beavermondo" (22 april); Chili: ms. „Car tagena de Indias" (21 april); Indonesië: ms. „Darmstadt" (20 april); Ned. Antillen: ms. „Mercurius" (21 april); Nieuw-Zeeland: ms. „Mirrabooka" (23 april); Suriname: ms. „Mercurius" (21 april); Verenigde Staten van Amerika: „ms. Mosel Expres (20 april), ms. „Atlantic Cinderella" (22 april); Zuid- Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms. „Slo- terkerk" (22 april). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11