Nieuzv regime beschuldigt Sihanoek IN CAMBODJA DREIGT VOLKENMOORD Vietnamezen waren altijd vijanden wat neemt u? allebei natuur Politiek asiel voor Ota Sik in Zwitserland Muziek vult je leven 0, Servan-Schreiber voor een gesloten deur Geld voor scholing in Hi3 weken Haarlems dagblad= S ^3wekeniJMUiDER courant= [El Weer zuivering in Geen gehoor in Straatsburg Tsjechoslowakije \ALS WERKGEVERS AKKOORD GAAN MET VAKBONDSVOORSTEL: Treinongeluk in Oostenrijk jam koopt wil fruit proeven of f|§3 weken Beverwijkse Oouran!= CE) machine bankwerkers constructie bankwerkers pijpen- monteurs koel monteurs elektro- monteurs instrumenten monteurs kwaliteits- draaiers/ kotte raars machine bankwerkers elektro- monteurs instrumenten monteurs HOOGOVENS UMUIDEN DONDERDAG 16 APRIL 1970 17 Beschuldigingen Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! V oorlichting Ongeletterd Drie doden KOOPKRACHT (Van onze reisredacteur) PNOM PEN De buitengewoon gecompliceerde buitenlandse betrek kingen van Cambodja weerspiegelen zich ook in het dagelijks leven. De stroom van het dagelijks nieuws be vat al naar gelang een nieuwe wen ding in de politiek, talloze protesten van de regering van Cambodja tegen Amerikaanse lucht- en artillerie- aanvallen op dorpen nabij de Zuid- vietnamese grens. In hetzelfde gebied vechten echter regeringstroepen tegen Noordvietnamese en Vietcong- ADVERTENTIE Sinas Cassis infiltranten Dit betekent vaak niet anders dan het vechten van een ver loren strijd. Intussen beteven de Chinese textielwin- kets in Pnom Pen topdagen. Zij verkopen aan de lopende band uniformen, waar van de meeste nog Amerikaanse leger - I merkjes dragen waaruit valt af te leiden dat de handelaren vanuit Siagon worden I bevoorraad. De handel in dit soort goederen wordt ruwweg bepaald door het feit dat vrijwel alle Cambodjaanse troepen bevoorraad worden via Amerikaanse hulp. De ro mantiek van de wapens heeft zich mees ter gemaakt van de bevolking. Zo loopt iedereen rond met revolverhouders en patroongordels alsof hij meespeelt in een western-film. Vrijwel dagelijks kan men in de door de nieuwe regering beheerste krantebe- richten lezen over het „schandalige ge drag" van de verdreven Sihanoek. De ene beschuldiging volgt op de andere. Professor Ly Kim Long, hoogleraar in I de geschiedenis en staatsinrichting aan de plaatselijke universiteit, zegt plechtig'. „Wat ze over hem zeggen, is waör. Voor al wij intellectuelen hebben een periode gekend die werd gekenmerkt door het feit dat als je maar even tegen iets pro testeerde je kort daarop eenvoudigweg voorgoed verdween. Op die manier heb ik nog kortgeleden twee goede vrienden van mij verloren. Een ander werd door de politie gewoon buiten westen gesla gen, vervolgens in een doodkist gestopt, waarna ze de kist in brand staken. Deze I verhalen werden bekend nadat het hoofd van de politie na de val van Sihanoek was gearresteerd. Desondanks gebruikt Sihanoek de naam van deze man voor propagandistische doeleinden, maar de stem die wij via radio-Peking horen is niet de stem van deze politieman." „Het leven was ook niet erg plezierig I voor ons in die tijd", zo vervolgt hij. „Zo verklaarde ik eens voor mijn studen ten dat het Sanskrit woord „Bakhti" be tekent „devotie voor een godheid" en dat dit begrip niet van toepassing was op Sihanoek. Toen ik dat had gezegd, schrok ik toch wel erg. Ik was namelijk bang dat een van mijn studenten mij zou ver I raden, met alle gevolgen van dien." nog dertigduizend Vietnamezen geves tigd. En is nog een ander angstaanjagend as pect verbonden aan het post-Sihanoek- tijdperk. Men is er namelijk achter ge komen dat vele politieagenten, die zich vroeger onder Sihanoek lieten omkopen in de roerige dagen door burgers werden gearresteerd en uitgeleverd aan de nieu we autoriteiten. Dat gebeurde ook met Chinezen die rijst ver boven de normale prijs verkochten. Op zichzelf is dit alle maal niet erg, maar men vreest nu dat burgers die wapens dragen er in de na bije toekomst toe over zullen gaan eigen rechtertje te spelen. Een buitenlander gaf de volgende ka rakteristiek van een Cambodjaan: „Ze zijn niet erg ijverig, maar wel vreed zaam. Zodra zij opgewonden raken, kun nen zij echter zeer wreed worden. Boven dien zijn zij, vooral door het gemis aan goed onderwijs, weinig ontwikkeld en kin derlijk. Zij zijn nooit opgeleid om nuch ter te denken. Bovendien heeft het re gime van Sihanoek ze afgestompt voor vele zaken. In die tijd konden zij alleen in leven blijven door voor het regime te applaudisseren." Wat denken de Cambodjanen over hun toekomst? Prof. Ly Kim Long zegt: „De ouderen weten nog niet wat zij er van moeten denken. Zij moeten nog wen nen aan deze tijd, terwijl ze nog nauw gebonden zijn aan de tradities uit het verleden. Sommige van mijn verwanten geloven niet dat de Amerikanen ooit op de maan zijn geweest, omdat naar hun mening de maan goddelijk is en door hen vereerd wordt. Op een dag zagen zij een komeet en vertelden mij in volle ernst dat er moeilijkheden te verwachten wa ren. Gelooft hij niet dat de Vietnamese min derheid in Cambodja gevaar loopt afge slacht te worden? Ly Kim Long: „Het zou de regering I aan te bevelen zijn als zij iets meer deed aan de voorlichting om de bevolking dui delijk te maken dat er verschillen be staan tussen de Vietnamezen en de Viet- cong. De Cambodjanen en Vietnamezen zijn altijd vijanden van elkaar geweest en de Cambodjanen zijn enkele malen het slachtoffer geweest van het verraad door hun koningen. In 1620 gaf een Cam- bodjaanse koning zijn Vietnamese konin i gin drie provincies als bruidsschat. De I Vietnamezen zijn doodsbang. Ik ken ge vallen van Vietnamezen die uit vrees voor een uitbarsting de grens naar Viet- I nam zijn overgevlucht." Pratend over dit onderwerp met vele I andere Cambodjanen komt men tot de conclusie: „Misschien gebeurt het ook niet". En dat op zichzelf al illustreert de I gedachtengang van de Cambodjanen. Het is vrijwel zeker dat de nogal beperkte programma's van de Cambodjaanse tele visie, niet bevorderlijk zijn voor het ver minderen van de spanning. Amerikanen die hier al vele jaren wonen merken op „De tv vergroot alleen maar de haatge voelens. En dat is nu net niet meer nodig, want de geschiedenis heeft dat al genoeg gedaan." En dan is er nog iets: de Vietnamezen l zijn vaak in verschillende zaken beter dan de Cambodjanen. De Vietnamese za kenlui doen het bijvoorbeeld uitstekend En ondanks het feit dat dit alles tot vele wrijvingen leidt, moet men toegeven dat als men iets gedaan wil krijgen men zich het beste tot een Vietnamees kan wen I den. En dan is er nog iets: de Vietnamezen I zijn vaak in verschillende zaken beter dan de Cambodjanen. De Vietnamese za kenlui doen het bijvoorbeeld uitstekend En ondanks het feit dat dit alles tot vele wrijvingen leidt, moet men toegeven dat als men iets gedaan wil krijgen men zich het beste tot een Vietnamees kan wen den. Volgens een ruwe schatting wonen er I over het hele land verspreid in Cambodj zo'n drie- tot vierhonderdduizend Viet namezen. In de hoofdstad zijn bovendien BERN. (AP) Ota Sik, de vroegere Tsjechoslowaakse plaatsvervangende mi- nister-president, en een van de grote voormannen van de liberale hervormin gen in zijn land tijdens Dubcek, heeft in Zwitserland politiek asiel gekregen. In dit land houden zich thans, sedert augustus 1968, ongeveer 10.000 Tsjecho- slowaken op. Sik heeft, sinds hij in het najaar van 1968 in Zwitserland aankwam, research- werk gedaan op de universiteit van Basel. Verleden jaar was hij in Tsjecho- Slowakije, waar hij al zijn partijfuncties verloor en werd gebrandmerkt als een rechtse opportunist". ADVERTENTIE Zij weten ook niet meer wie ze moeten vertrouwen. Ze zien dezelfde agenten van vroeger over straat lopen en bedenken zich dan dat die mensen ze vroeger ver volgden. In sommige domen ontvangt men al het nieuws via radio-Peking om dat het daar onmogelijk is radio-Pnom Penh te ontvangen. Naar mijn schatting is ongeveer zestig percent van de bevol king ongeletterd. Deze arme mensen heb ben hun vertrouwen in de maatschappij verloren en toch proberen zij in leven te blijven. Maar wat wilt u als u terugdenkt aan vroeger. De meeste Cambodjanen zagen in tijdschriften foto's waarop Sihanoek door het land trok en telkens weer een nieuw ziekenhuis opende. Maar ze wis ten niet dat de medicijnen en de instru menten met de koning meetrokken en dat ook de inventaris van het „nieuwe" ziekenhuis telkens opnieuw moest wor den aangevoerd. Maar de arme zielen kregen de indruk alsof Sihanoek zich in spande voor de nationale gezondheids zorg." „Deze mensen moeten nu een keuze doen tussen de eerlijke voorlichting van de mensen van de nieuwe regering en hun kennis uit het verleden. De legende van die tijd beloofde immers een over vloed aan goud en zilver. Nou ja, met die overvloed had het volk niets te maken. Daarvan bouwde Sihanoek zijn nu ge sloten casino. De legenden willen ook dat na de overvloed de tijd aanbreekt van bloed dat een hoogte zal bereiken tot aan de buik van een olifant." NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel 0 De Koninklijke Luchtmacht heeft een mil joenenopdracht geplaatst bij Nederlandsche Standard Electric I.T.T. (International Telephone en Telegraph Corp.) voor de levering van een informatie verwerkend systeem ten behoeve van de militaire luchtverkeersbeveiliging. „Muziek vult je leven", moet deze jongedame denken. Ze vat haar taak in elk geval ernstig op. De foto werd in Tokio gemaakt waar ongeveer tweeduizend jeugdige Japanners een massaconcert gaven voor ouders en muziekonderwijzers. PARIJS. De secretaris-generaal van de Franse Radicale Partij Jean Jacques Servan-Schreiber, die maandag in Athene de beroemde Griekse componist Theodorakis wist te bevrijden, heeft gis teren in Straatsburg vergeefs gepoogd de Europese ministerraad verslag van zijn jongste bevindingen uit te brengen. Hij werd alleen door de Luxemburgse voor zitter Gaston Thorn ontvangen die liet we ten dat hij die audiëntie aan de journa list en niet aan de politicus Servan-Schrei ber had toegestaan. In Parijs was de voortvarende radi cale leider tevoren trouwens ook al van verschillende kanten op sceptisisme en Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement ven 3 weken voor ƒ1.13 op A B C. NAAM ADRES WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. zelfs verzet gestuit. Zo had de bekende oud-minister van Onderwijs, Edgar Faure, die als parlementariër nog altijd tot de gaullistische meerderheid behoort en die als speciale raadgever Servan-Schrei ber eerst naar Straatsburg zou begelei den, zich uiteindelijk toch weer terugge trokken. Ook van de zijde van de anti fascistische Griekse studenten in Parijs, die vorige week de stoot tot Servan- Schreibers reis naar Athene hadden ge geven, werd gisteren een communiqué ge publiceerd. Daarin werd de radicale voorman ervan beschuldigd de kolonels van hun smetten te willen schoonwassen. Een reactie die de Griekse studenten was ingegeven door een opmerking van Servan-Schreiber dat de zwaarste verant woordelijkheid over het huidige lot van he Griekse volk door de Amerikaanse mi litairen wordt gedragen. Tenslotte heeft de bekende Griekse actrice Melina Mer- couri gisteren na een bezoek dat zij aan het ziekbed van haar vriend Theodorakis bracht, verklaard dat de componist bin nen enkele dagen zijn eigen visie op de grote problemen van vrijheid en demo cratie zal toelichten. Een aankondiging die weer in verband kan worden gebracht met de verzekering van Servan-Schreiber enkele dagen eerder, dat Theodorakis het communisme zou hebben afgezworen. Zonder de onmiskenbare verdiensten van Servan-Schreiber met betrekking tot de bevrijding van Theodorakis te kunnen verkleinen wordt de oud-directeur van „I'Express" nu toch wel verweten dat hij aan zijn reis naar Athene een publicitai re operatie had verbonden, die door discre tie niet heeft uitgemunt. Het lijkt onder deze omstandigheden dan ook niet waarschijnlijk dat Servan- Schreiber deze week een tweede reis naar Athene zal ondernemen, waar hij, na diens amnestie, eerst ook de Frans- Griekse journalist Jean Starakis had wil len ophalen. Vermoedelijk zal Starakis in Athene nu aan de Franse ambassade worden toevertrouwd, die dan zonder de medewerking van Servan-Schreiber voor diens terugkeer naar Frankrijk zal kun nen zorgen. PRAAG, (AP). Eduard Goldstücker, de vroegere voorzitter van de Tsjecho slowaakse schrijversbond, die nu in En geland woont, is geroyeerd als lid van de communistische partij in zijn vaderland. Zijn naam komt, met die van tien an- I deren, voor op een gisteren in de Rude Pravo gepubliceerde lijst. Tien dagen geleden was er in een TV- uitzending in Praag al kritiek geleverd op de 37-jarige Goldstücker die het had bestaan om ijskoud zijn contributie voor de partij uit Engeland te sturen, waar hij gastdocent is aan de universiteit van Sussex. WENEN (DPA) Vannacht heeft een spoorwegongeluk op het Weense station west drie levens geëist. Van de sneltrein Wenen-Bazul ontspoorde de restauratie wagen. (Van onize correspondent) DEN HAAG. Wanneer de werkgever akkoord gaan met het voorstel van de vakbonden zal volgende week dinsdag een unieke regeling tot stand komen voor scho- lings- en vormings-activiteiten in de klein metaal. Het is de bedoeling dat een speciaal fonds wordt gevormd, waarin de werkge vers per jaar 0,2 percent van de totale loonsom in de metaalnijverheid (exclusief de Bovag) storten. Tien percent van dat bedrag (naar een ruwe schatting drie mil joen gulden) wordt bestemd voor de fi- naciëring van het sociaal overleg in deze sector. Het resterende bedrag wordt en dat is een markant punt gedeeld door vakbonden en werkgevers, die deze gelden zullen gebruiken voor scholings- en vormingsactiviteiten. Op deze wijze kunnen twee belangrijke resultaten worden bereikt, te weten: over eenstemming over het zo omstreden „vak bondstientje", waarmee dan tevens een solide basis is gelegd voor de verdere CAO-onderhandelingen en verbindendver klaring van deze regeling, dat wil zeggen dat zij rechtskracht krijgt. Dit betekent dat niet alleen de georganiseerde werkge vers in de klein-metaal, maar ook de on georganiseerden, die onder de werkings sfeer van deze CAO vallen, moeten mee doen. Gaan de vakbonden het geld dat zij in geval van een akkoord krijgen uit het fonds gebruiken voor uitkeringen aan gepensioneerde vakbondsleden? De heer G. G. Maters van het NVV geeft de of ficiële lezing: „Die gelden zijn bestemd vooar scholing en vorming. Wat wij doen met de bij ons vrijkomende gelden is onze zaak. Die zullen inderdaad worden b e- stemd voor uitkeringen aan gepensioneer de leden". In gesprekken met de heer mr. R. J. Erdbrink, voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, hebben de bonden de indruk gekregen dat deze regeling een goede kans heeft om verbindend te wor den verklaard. Dit college verdwijnt ech ter bij de op korte termijn in werking tredende Loonwet. „Wij zullen met minis ter Roolvink gaan praten over verbindend verklaring", aldus de heer Maters. „Er zijn aanwijzingen dat hij niet afwijzend staat tegenover verbindendverklaring". Komt er definitief overeenstemming over het „vakbondstientje", dan moeten de CAO-onderhandelingen op gang komen Begin van dit jaar hebben de werkgevers een loonsverhoging van 4,75 percent gege ven naast enkele verbeteringen in de se cundaire arbeidsvoorwaarden. De metaal bonden verlangen een reële koopkracht stijging van 3 percent, zowel voor 1970 als voor 1971, te beveiligen door een „tij dige aanpassing aan prijsstijgingen". Verder willen de bonden harmonisering van de acht CAO's die samen als de CAO voor de klein-metaal worden aangeduid. Dat betekent een zo groot mogelijke over eenstemming tussen de arbeidsvoorwaar den van handarbeiders en beambten. De reeds afgesloten overeenkomsten met aparte ondernemingen zullen worden in gepast, de Bovag-CAO (50.000 werkne mers) blijft voorlopig een eigen leven leiden. Hoogovens U muiden heeft voor werktuigkundige en elektrotechnische vaklieden in de leeftijd van circa 25 - 45 jaar met een goede opleiding en ruime ervaring de volgende plaatsingsmogelijkheden: (meet/regeltechn iek) in dagdienst, minimum jaarsalaris 11.610,- in 2-ploegendienst, minimum jaarsalaris 13.170,- (incl. ploegend iensttoeslag) meet regeltechn iek) in 4-ploegendienst, minimum jaarsalaris 13.760,- (incl. ploegend iensttoeslag) Schriftelijke sollicitaties onder nummer HF 164 te richten aan: Hoogovens Umuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17