Voor Eddy Trey tel geen daverend feest Celtic bewees grote krocht op elk door zege op Leeds Willem van Hanegem met ijsmuts naar bed voor het geluk FEIJENOORD - ZONDER GROEN SHIRT - NAAR FINALE VAN EUROPA CUP IN MILAAN Zientara: „Laseroms beter dan Israel Lo Bello fluit finale van EC I Terug van weggeweest m k DONDERDAG 16 APRIL 1970 Geruchten Opdracht Tweede helft 99 99 DOOR DICK BRUYNE STEYN ineaj'r SCUEBBMBg (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Nadat de kleine parmantige scheidsrechter Howley van reserve-doelman Eddy Pieters Graafland een andere bal had gekre gen (de wedstrijdbal was de arbiter ondanks een lange rush dwars over het veld en diverse harde tackles ont gaan) en nadat diverse Feijenoord- spelers boven, in de ontvangstzaal van „de Kuip" met gejuich waren ont vangen omdat de Europa-Cup-finale was bereikt, sloop Eddy Treytel weg. Treytel, de doelman van het twee de Nederlandse team, dat de door voetballers zo begeerde eindstrijd be reikte, ging teleurgesteld en volledig uit het lood geslagen naar huis. Voor hem geen daverend feest. Voor hem geen felicitaties. Wel medelijden en begrip van zijn teamgenoten en van trainer Ernst Happel. Begrip voor de problemen van de jonge doelman, die dit seizoen door de Oostenrijkse oefenmeester werd aangewezen om routenier Eddy Pie ters Graafland als laatste man van het elftal te vervangen. Moeilijkheden, die er waarschijnlijk toe leiden dat Eddy Treytel ook gisteravond zijn tra ditionele fout maakte. Het gebeurde in het midden van de tweede helft. Rechtsbuiten Zmijewski nam een vrije schop, waaruit de bal hoog voor het doel werd geplaatst. De Feijenoord- doelman wrikte zich door de oploop om voor de zoveelste maal dit seizoen bal te vangen. En wat niemand ver wachtte de bal was op het oog ge makkelijk te pakken gebeurde: voor de zoveelste maal dit seizoen gleed de bal door Treytéls handen. Vlak voor de voeten van de attente spits Pieszko. De Pool, die ook sprong was echter uit balans, zodat de bal zonder al te veel gevaar door het gou den duo Laseroms, Israel kon worden weggewerkt. Trainer Happel was na de wedstrijd vergevingsgezind: „Ach Eddy krijgt bij ons nooit de mogelijkheid om zich in een duel warm te draaien. Slechts bij de training kan hij laten zien wat hij kan. Ik begrijp best dat het dan moeilijk is om zo'n hele lange wed strijd geconcentreerd te blijven. Bo vendien: ik was zaterdag in Amster dam waar ons B-elftal tegen Blauw Wit speelde. Daar heb ik de doelman van het tweede (Eddy Pieters Graaf land, red.) veel meer fouten zien ma ken. Ik kan u daarom verzekeren dat de beste doelman vanavond in ons doel stond Het keepers-probleem, dat aanlei ding gaf tot allerlei nog niet bevestig- EDDY TREYTEL de geruchten (zoals een driehoeksruil tussen Sparta, PSV en Feijenoord; Treytel naar PSV, Pim Doesburg te rug naar Sparta en Jan van Beveren naar Feijenoord) laat bijna niemand van het elftal van Rotterdams Euro- pa-Cup-finalist onberoerd. Van Duive- bode zei er het volgende over: „Het is nog al begrijpelijk. Die jongen (Treytel, red.) hoort die verhalen ook. Hij staat tot aan zijn tenen gespannen in het doel. Hij weet dat het publiek die geruchten ook kent. Hij wil bewij zen dat hij en hij alleen in het hok hoort. En dan krijg je zulke fouten Slechts één man was het niet eens met deze theorie: Eddy Pieters Graaf land. Hij werd aan het begin van dit seizoen, toen duidelijk werd dat zijn springkracht achteruitliep, door Hap pel zonder opgave van redenen, naast het elftal gezet. Dit seizoen zag hij alle wedstrijden van Feijenoords eer ste vanaf de reserve-bank. „Ik worstelde vorig seizoen ook met het probleem me te moeten concen treren, terwijl ik nauwelijks een bal in handen kreeg. Vóór mij stond bijna dezelfde voorhoede. Ik maakte zulke fouten nooitMaar ja, zo lang Ha- pel trainer van Feijenoord is zal ik niet meer in het doel staan". (Van een speciale verslaggever) GLASGOW. Wat moet Feijenoord dan wel doen om Celtic in Milaan bij de Europese beker vandaan te houden? Dat Celtic, dat gisteravond in Ilampden Park voor 134.000 lyrische Schotten een ererondje liep, omdat de 2-1 zege op Leeds United zijn finale was geweest. Dat Celtic, dat na gruwelijke examens tegen Benfica en Leeds Feijenoord nog slechts als een afsluitend proefschrift, als bewijs van kunnen voor Europa, ziet. Feijenoord is, zo het dat al niet lang was, ernstig gewaarschuwd. Want terwijl het Legia verlamde, schreef Celtic een triomf op alle onderdelen van het voet balspel bij op zijn al zo dicht beschreven ereblad. Het werd een triomf van men tale kracht. Leeds United raakte Celtic in de eerste helft hard met een magni fieke treffer van Billy Bremner. Het werd een triomf van onblusbare aanvals drift, nadat het zélf door die vroege tref fer aan de misstap tegen Aberdeen was (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Eigenlijk had Feijenoord het belangrijke duel tegen Legia moeten verliezen en niet zoals gisteravond gebeurde triomfantelijk met twee tegen nul winnen. Eigenlijk had niet Feijenoord de Europa-Cup finale moeten binnenstappen, waar het het kwikzilverachtige Schotse Celtic zal ontmoeten. Volgens een in de zo succesvolle Rotterdamse voet balploeg diep geworteld bijgeloof kan Feijenoord namelijk geen goed gat in een pak boter schoppen in een Euro pa-Cupwedstrijd als het niet het groen-witte shirt om de schouders voelt. En gisteravond droeg Legia en niet Feijenoord groen. „Een voorop gezet plan", aldus Feijenoords „toe verlaat in bange dagen" Ernst Hap pel. „De Polen wisten, dat wij aan het groene shirt grote waarde hechten en daarom verschenen ze gisteravond in die kleur". Feijenoord wend door deze vroege tak- tische manoeuvre, die volkomen past in het kader van de koude oorlog, die altijd wordt gevoerd rond dit soort bekerwed strijden, volkomen verrast. Het elftal wend zelfs zo laat op de hoogte gesteld dat het reeds de bij het groene shirt be horende wit-groene kousen aan de stoere benen had. Het was psycholoog Happel die op het laatste ogenblik zijn keur troep er van wist te overtuigen dat het zonder groen shirt ook wel zou gaan. „Het legioen", aldus Happel voor de wedstrijd, „wondt helemaal gek als ze jullie weer eens in het rood-wit zien. Het publiek begint dan onmiddellijk te zingen. Nou, wat kan jullie dan gebeu ren Er gebeurde Feijenoord helemaal niets; zelfs niet de super-bijgelovige Willem van Hanegem, die door het leven gaat met de bijnaam „De Kromme". Vooral hij hecht bijzonder aan bijna middel eeuwse gebruiken. Zo ging hij in het trainingskamp, dat Feijenoord hield in het KNVB-centrum te Zeist, naar bed met een kleurige ijsmuts „voor het ge luk". In de overtuiging, dat hij boven dien de volgende avond het groene shirt zou dragen leefde ijzeren Willem op een bijzonder rustige manier naar de laatste wedstrijd van deze halve finale toe. „Ik mag me niet bewust concentreren en steeds maar aan zo'n wedstrijd denken. Dan speel ik stukken minder. Ik moet gewoon blijven doen. Wat roken en zo Ja, dan gaat het meestal goed." Van Hanegem, gisteravond onwrikbaar in zijn buitenmodel schoenen en keihard voor zijn directe opposant Deyna, schrok zich echter, zo jzei hij gisteravond, rot toen hij hoorde dat Legia en niet Feijen oord groen zou dragen. „Ja, wat moest ik. Ik hield me maar vast aan Happels woorden. Het ging wonder boven won der goed Het ging voor de gisteravond weer uit blinkende „Kromme" zonder groen shirt zelfs uitstekend. In de tweede minuut maakte hij een magnifiek doelpunt. Aus- putzer Israel nam een vrije schop, die nauwkeurig neerdaalde op het hoofd van Wim van Hanegem, die volkomen onge stoord zijn voor Legia desastreus werk kon verrichten. De eerste treffer werd aangetekend. Een mentale ontwrichting van het Poolse team was het gevolg. Trainer Edmund Zientara, zou later be kennen, dat hij bij het eerste doelpunt van Feijenoord al het laatste restje hoop, dat hij bezat, had laten varen. „Kijk eens", zei hij zuchtend, „om te beginnen hadden wij in Warschau moeten winnen. De kansen, die we kregen werden niet benut. Toen als klap op de vuurpijl, die Van Hanegem in de eerste minuten al inkopte geloofde ik niet meer in een zege van Legia." De Pool liet zich zeer lovend uit over zijn tegenstander. „Feijenoord was het sterkste team. Ik bewonder vooral Mou- lijn, Israel, Laseroms en ook Van Hane gem. Al Toegrijp ik niet waarom zo'n schitterende voetballer boksend over het veld moet wandelen. Hij was erg ruw. ik «êi „Ruw", zei Van Hanegem, die door scheidsrechter Howley op de bon werd gezet, „hoe komt zo'n man er bij. Ik heb mijn werk gedaan." Daar was Happel het helemaal mee eens. Hij noemde Van Hanegem als één van de twee spelers in zijn voorhoede, die intelligent voetballen. „Moulijn en Van Hanegem kunnen een bal vrijmaken en als dat nodig is vasthouden. Voor de andere twee (Henk Wery en Ove Kind- vall) luidt de opdracht: voortdurend be wegen, zodat je je vrijloopt." Kindvall kweet zich zeer goed van zijn taak; Wery viel tegen. Ove was een con stant gevaar voor de zeer middelmatige achterhoede van Legia. Aan de Zweed kleefde echter duidelijk een nadeel. Het kanon van Feijenoord, dat zich verplicht voelt elke wedstrijd een voltreffer te pro duceren, was te gebrand op een doelpunt merk Kindvall. „Ove", zei Happel, „zou zich moeten losmaken van die druk. Ik heb het hem al vaak gezegd. Hij hoeft namelijk niet alleen voor de goals te zor gen. In Feijenoord lopen nog meer men sen rond, die een keeper kunnen passe ren." Zoals Franz Hasil bijvoorbeeld. De middenvelder, die evenals Van Hanegem een aanvallende rol kreeg toebedeeld van zijn trainer, maakte in de tweeëndertig ste minuut een nog mooier doelpunt dan „IJzeren Willem". Uit een hoge terug speelbal van Kindvall scoorde de Oosten rijker ineens. De bal, ver buiten het strafschopgebied gelanceerd, spatte via de vuisten van doelman Grotynski in de ny londraden van het net." Hasil, zo trots als een aap: „Het is na tuurlijk voor vijfenzeventig percent ge luk. Maar ik maak op deze wijze wel meer doelpunten." Het doelpunt van Van Hanegem. De bal draait van het hoofd van de Rotterdamse speler over doelman Grotynski heen. herinnerd, terwijl Leeds zijn glorieuze daden in de cupfinal op Wembley leek te continueren. Het werd een triomf van grimmig verdedigen tenslotte, toen doel punten van Hughes en Murdoch Leeds tot een wanhoopsoffensief dreven, dat echter niet één werkelijke kans opleverde. Celtic is een complete ploeg. Zoals zich liet zien in de eerste minuten, toen Hampden Park „Hosanna" zong onder razend aanvalsvertoon van zijn helden. Leeds' linkerverdediger Terry Cooper rende als een dwaas heen en weer zon der het „duiveltje" Jimmy Johnstone ook maar één keer te kunnen volgen. Mana ger Don Revie had linkshalf Hunter als tweede stop voor de „dreumes" opgeof ferd, maar Johnstone nam ook die „hor de" alsof hij hem had verwacht. Het was dan ook steeds op links, dat Celtic venijnig beet in de hoop van Leeds. Doelman Sprake, ook op Wembley onze ker, haperde met Cooper als eerste? Hij liet de bal tot drie keer toe uit zijn han den glippen, maar alleen Celtic's rechter- verdediger Gemmell rook aan succes, toen hij twee keer langs de geslagen Sprake een muur van benen beukte. Leeds snakte naar adem, die het diep in de longen mocht zuigen, toen de kleine Billy Bremner in de eerste de beste En gelse uitval (14de minuut) resoluut toe sloeg. Van 25 meter joeg hij de bal haar- zuiver in de linkerbovenhoek. Williams had tot dan geen bal gezien en deze ook niet: 0-1. Celtic schrok duidelijk. Het had welge teld een kwartier nodig om zich te her stellen. Toen vond het weer zijn centrum spits Hughes door manager Jock Stein geprefereerd boven Wallace die Spra ke, ondanks geniepigheidjes van de lange opruimer van Leeds, tot sterk verweer dwong. Dat inspireerde Celtic dusdanig, dat Leeds bibberend, maar nog steeds met 0-1 voor, de thee naar binnen slurpte. Lennox rende op een gloeiende dieptepass van Connelly langs Sprake, maar zag zijn inzet door Madeley van de doellijn ge haald. Centrumverdediger en aanvoerder McNeill, die zijn geplaagde enkel net op tijd weer in de schoen kreeg, ramde de Leeds-veste van links en nu moest Coo per de doellijn zuiveren. En toen Auld ten slotte na een serie duistere overtredingen Leeds-spits Jones naar de kleedkamer hielp, had Don Revie, ondanks een hel der uitzicht op Milaan, al zijn persoonlijk heid nodig om de barsten in zijn elftal dicht te praten. Met de opgelapte Jones toch terug in de spits, leek dat aardig te zijn gelukt. Tot, na amper twee minuten, Hughes, een voortdurende plaag voor de ervaren Charlton, het immense Hampden Park toch te klein maakte. Uit een hoekschop van Johnstone kopte hij de voorzet van Auld vallend nog geen halve meter langs de volledig versteende Sprake schuin in de linkerhoek: 1-1. En misschien was Sprake wel hlij toen hij bij een volgende actie van Hughes op de achterlijn werd geraakt en op een brancard naar rusti ger oorden werd afgevoerd. Meedogenloos Celtic koos voor zijn ge nadeslag het meest effectieve moment. Want reserve-doelman Harvey stond nog niet onder de lat, of Johnstone trok de bal van rechts terug, waar de opgerukte centrumverdediger Murdoch laag de rechterhoek zocht. De vuisten van Har vey waren nog te weinig geëelt: 2-1. Deze zweefduïk van Henk Wery zou zonder resultaat blijven. In de tweede helft speelde Feijenoord op „zeker". De twee-nul voorsprong was zo werd in de rust beslist, comfortabel genoeg om freewheelend het laatste fluit signaal van de Brit Howley te bereiken. In de tweede helft dan ook geen schit terende rushes meer van Coen Moulijn, die rechtsback Stachurski, zoals ver wacht, volkomen doldraaide. Na de rust eveneens geen spectaculair werk meer van Kindvall, wél degelijke Rotterdamse arbeid op het middenveld van Van Hane gem en de onopvallende, maar uiterst bruikbare Wim Jansen. Tot slot nog een saillant gegeven van een dolblije Happel, die met hese stem verklaarde dat hij gisteravond een ge heim wapen in de strijd had geworpen „Aparte ballen. Waterafstotend. Ze heb' ben een vreselijk raar effect. We hebben ze gekregen van Pieters Graafland. Mijn elftal heeft ermee geoefend en in de oefenwedstrijd tegen Zwart Wit hebben we die ballen ook gebruikt." JOHN DRIESKENS (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het recept van Feijenoords centrum-verdediger Theo Laseroms miste ook in de wedstrijd tegen Legia Warschau bepaald niet zijn uitwerking. Al in de eerste mi nuten werd Legia-spits Pieszko tot drie keer toe op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt dat hij een moeilijke avond tegemoet zou gaan. Laseroms: „Ik probeer mijn directe tegenstander onmiddellijk te intimi deren. Lukt dit niet meteen, dan pro beer ik het een tweede keer. Lukt het dan nog niet dan ga ik er voor de derde keer hard tegen aan". Het is voor Ernst Happel geen punt meer. Zijn vertrouwen in libero Rinus Israel en zijn secondant Theo Laseroms werd vorige week vrijdag nog een geac centueerd toen hij het duo in het oefen duel tegen Zwart Wit als „oninteressant" voor zijn schuttersexperiment voortijdig verving. Het vertrouwen van Happel in zijn unieke tweetal werd ook gisteravond al lesbehalve beschaamd. Er is echter een andere niet te verwaarlozen factor die deze spelers onmisbaar maken. Want vertelt Guus Haak zelf niet: „Ik ben geen moment benauwd geweest. Je weet dat je mensen als Israel en Laseroms naast je hebt lopen. Dat geeft zoveel zelfver trouwen. Het spel van dit duo is voor Theo (Van Duivenbode) en mij een enorme stimulans". Het optreden van de ijzeren tandem werkte ook in de heksenketel van de uit verkochte „Kuip" zonder meer frustre rend op de voorwaartsen van Legia. Zo als het eerder al frustrerend ingewerkt had op Vorwarts en AC Milan. Vooral het geweldige optreden van Laseroms bleef na afloop nog lang hangen bij de men sen uit Warschau. Pieszko zei er dit over „Hij is een uitstekende verdediger. De manier waarop hij attaqueert maakt een aanvaller bij voorbaat kansloos. Hij is echter verschrikkelijk hard. Ik heb zel den zoiets meegemaakt. Ik heb het bij zonder moeilijk gehad". Hoe moeilijk wordt geconcretiseerd door het feit dat Pieszko sechts één reële kans gedurende de gehele wedstrijd kreeg. Een fout van Treytel was hier echter debet aan. Ook Legia-coach Zientara toonde zich onmid dellijk geïnteresseerd toen hem naar zijn mening over nummer vier (Laseroms) werd gevraagd. „De beste verdediger die Feijenoord heeft. Beter nog dan Israel. Als hij een duel aanging dan was er slechts één mogelijkheid: dat hij zou winnen. Hij is bovendien verschrikkelijk geraffineerd. Hij gaat er keihard in maar geeft een scheidsrechter toch nauwelijks het gevoel dat hij over de schreef gaat". En Legia-middenvelder Bernard Blaut: „Hij houdt je constant bezig. Ook al is de bal niet in de buurt dan ziet hij er be slist niet tegenop om je tegen de grond te lopen. Het hoort tegenwoordig alle maal bij het Europacupvoetbal. Daarom vind ik hem ook niet gemeen". Hoewel de positiedekking van de Rotter dammers ook tegen Legia met een preci sie en efficiency functioneerde die geen ruimte gaf voor kritiek, doet het enigs zins vreemd aan om juist uit de mond van Laseroms te moeten horen dat hij er zijn bedenkingen tegen heeft. Laseroms: „We hadden gegokt op een snelle ope ningstreffer. Toen daar voor de rust nog een tweede goal bijkwam was de zaak in feite bekeken. Toch vraag ik mij af of je in dergelijke gevallen niet beter kunt overschakelen op een consequentere mandekking. Je blijft namelijk voor de keuze staan: gewoon doorgaan en probe ren op 3-0 te komen, of het risico lopen dat er een tegendoelpunt valt. Als die lui op 2-1 waren gekomen, dan hadden we nog in grote moeilijkheden kunnen ko men. Legia is mij vanavond trouwens toch erg meegevallen. Vooral dat wisselen in de spits gebeurde vaak uitstekend". Legia was voor Laseroms een half uur na de wedstrijd echter alweer verleden tijd. Een herinnering, zoals de man die via RBC, NAC, Sparta en Pittburgh Phantoms bij Feijenoord terecht kwam, er zoveel heeft. Dat de weg naar de fina le op 6 mei in Milaan al in Feijenoords gedachten open lag vóór de wedstrijd te gen de Poolse landskampioen wordt on derstreept door Laseroms volgende ver haal: „Wij hebben al uitgebreid beelden van Celtic-Leeds zitten te bekijken. Ook beelden van Inter tegen Celtic van de finale in Lissabon. Van dat elftal voet ballen er nu nog acht spelers in. Ze voetballen nog precies hetzelfde als jaren geleden. Wij hebben in onze ploeg genoeg intelligentie om dat te ontregelen en om een grote kans op de Europa-Cup te ma ken. Temeer daar wij als undendog van start gaan". MARC SERNÊ ZURICH. De Europese Voetbal Unie heeft onmiddellijk na de halve finales van de toernooien om de Europese be kers de scheidsrechters voor de finales aangewezen. De Italiaan Concetto Lo Bello leidt op 6 mei in Milaan de eindstrijd der lands kampioenen tussen Celtic en Feijenoord. De laatste wedstrijd in het toernooi der bekerwinnaars, op 29 april in Wenen, tussen Manchester City en de winnaar van de beslissingswedstrijd Gornik Zab- zreAS Roma, wordt gefloten door Paul Schiller, die woensdagavond scheidsrech ter was bij AjaxArsenal. Geen van bei de scheidsrechters is door de FIFA aan gewezen voor de eindronde van het toer nooi om het wereldkampioenschap. &o pas ma ZO D6PËM ZÊ T VROEsee fw pêt Pli^G metw ooic, lie- WEET NO& CjOêR HOC IK TESEM K/ILBZ M/KE MACMUPDS/2 nsv_M0ê-Deens Kjzosyce. <30 KEEK MATTE lawec utiLÉ*j TBGSsJ WEEKO01/S T Hrrrifig

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23