Terrible team" Arsenal gaf Ajax Engelse voetballes voor gevorderden AMSTERDAMSE VOORHOEDE KON ZICH GEEN RUIMTE SCHEPPEN Mühren: „Als Ajax weer tegen Arsenal moest speelden we hetzelfde" Manchester City veegde Schalke '04 van het veld Bergholtz schoot Anderlecht naar finale runnersup-cup Haller bij Duitse selectieploeg AS Roma en Gornik Zabrze moeten weer aantreden voor finaleplaats EC II Recordtijden bij zweminterland ^GRATIS: Gosens (SVV) naar Heracles SERVICE-BEDIENDE POMPDEDIENDE „DE SPAARNE5TAD" nv PRETVOGEL NO. 4 DONDERDAG 16 APRIL 1970 Ongevaarlijk GEVRAAGD TOTAL Geen mandekking Rust tijdelijk elke fles van-Pff'voor PEPSICOLA (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Bertie Mee, coach van Arsenal en nu ineens met zijn ploeg als finalist van het runnersup- cuptoernooi een meespeler op Euro pees niveau, zei het wat korzelig gisteravond: „Wat kletst men hier toch steeds weer over een Ajax, dat niet zijn normale spel gespeeld zou hebben. Ik hoor dat alsmaar opnieuw Maar is het dan niet zo, dat een ploeg speelt, zoals de tegenstander dat toe laat? En heeft Arsenal Ajax niet in bedwang gehouden? En heeft Arsenal Ajax geen kans gegeven om in zijn normale spel te komen? Welnu dan Ajax is door ons verslagen, uitgescha keld. Klaar Uit". De typische Brit. die zich er over verbaast, dat men op het continent pleegt te denken, dal men het Engelse voetbal iets zou kun nen leren, had in dat opzicht gelijk: Arsenal drong Ajax uit zyn normale doen. Arsenal maakte Ajax tenslotte nerveus. Arsenal was geen Carl Zeiss en geen Napoli. Arsenal was geen briljante, maar wel een degelijk ar beidende ploeg. Voor Ajax is het Europese voetbal (na de 30 neder laag en 10 zege) dit seizoen beëin digd, men moet zich nu volledig gaan concentreren op het kampioenschap van Nederland. „Natuurlijk", zo zei Krol na afloop, „hadden wij graag de finale gehaald, maar het is geen ramp. We hoeven ons nu geen zorgen meer te maken buiten het nationale voetbal". De klap kwam na die zware afstraf fing op Highbury niet zo zwaar meer aan nu. „Slechts een wonder had ons nog kunnen redden na die 3-0 nederlaag", zo gaf Michels nu volmondig toe, een Michels, die tenminste niet meer, zoals in Londen uiterst zuur kijkend, enkele spe lers moest kapittelen wegens een gebrek aan inzet en durf. Iets anders is of er effectief gewerkt is door Ajax. Daar heeft men dan drie uur „Engelse les voor ge vorderden" voor gehad van Arsenal. Met name de voorhoede kon zich niet losma ken uit de Britse greep. De aanvallers van Ajax konden zich geen meter ruimte scheppen, omdat de ruimtedekking van de Engelsen goed was georganiseerd en de afwezigheid van een sweeper niet werd gevoeld. Cruyff: „We hebben wel van al les geprobeerd. Ik ben af en toe helemaal teruggegaan. Keizer ook. We probeerden het over de vleugels. We probeerden het door het centrum, maar steeds was daar die enorme afweerkracht van Arsenal. Natuurlijk werd er druk met het woordje „als" gegoocheld. „Als we ten minste één strafschop voor de rust hadden gekregen, dan hadden we het ge red. Als we niet zo ongelukkig gespeeld hadden en de bal vaak schlemielig had den verspeeld" Michels zelf verschool zich niet achter dat „als": „Onze aanval lers waren ongevaarlijk vanavond. We hadden moeilijk anders kunnen spelen. Kort spel met opbouw lukt tegen een ploeg als Arsenal niet. Je moet wel als maar pressie uitoefenen* en hopen op goals. Maar wij speelden nerveus, waar door we veel ballen onnodig kwijt raak ten." Arsenal vond het allemaal best. Het liet de aanvalsgolven van Ajax rustig komen. Het was, zoals Bertie Mee zei: „Neder- FRANKFORT. Bij de veertig spe lers, die de Westduitse voetbalbond 45 dagen voor het begin van het toernooi om het wereldkampioenschap moest op geven, behoort ook Helmut Haller. De voor Juventus Turijn spelende blonde Duitser is sinds enige tijd geblesseerd waardoor het op zijn minst twijfelachtig is of hij in Mexico zal kunnen voetballen Pas acht dagen voor het toernooi be gint, moet een definitieve opgave gedaan worden van ten hoogste 22 spelers uit wie een keuze gedaan zal mogen wor den bij de wedstrijden om het wereld kampioenschap. ADVERTENTIE voor spoedige indiensttreding: (mnl. of vrl.). Leeftijd: boven 20 jaar. Friese Varkensmarkt 210 Telefoon 023-310440 Hét enige doelpunt van Ajax. Mühren schuift de hal langs Kelly en de op de grond liggende doelman Wilson (rechtsonder). landers mogen over de grond knapper voetballen dan wij, maar Engelsen zijn in de lucht veel sterker." Nu had Ajax wel op de hoogte van die superioriteit in de lucht bedacht, dat de kopballen van de Engelse verdedigers door de opkomen de Ajax' tweede-lijnspelers zouden kun nen worden opgevangen en ingeschoten met name Mühren en Rijnders maar dat lukte toch ook niet al te best, omdat de Engelsen in Kelly en Sammels slimme en ook vastbijtende tegenspelers had. Daarbij kwam,-dat Ajax toch altijd op zijn qui vive moest zijn voor snelle uit vallen, omdat Arsenal niet van plan was het continentale voorbeeld van vertragen op het middenveld over te nemen. Ajax speelde natuurlijk heel anders dan in Londen. De consequente mandek king was verlaten, zodat men meer man kracht voor de aanval kreeg. Hulshoff en Vasovic gingen om beurten en tegen het einde, toen het va banque-kwartiertje aangebroken was, constant naar voren. Die zware druk op het doel van Arsenal scheen tastbaar resultaat te gaan opleve ren, toen na achttien minuten een doel punt begroet kon worden. De oprukkende Suurbier had Keizer gelanceerd. Wilson stopte diens schot wel, maar moest toezien, hoe Mühren de weg springende bal tussen de palen schoof, 1-0. Er kwam een situatie, waarin scheids rechter Schiller voor een strafschop had kunnen fluiten. Cruyff werd door doel man Wilson, die evenals Bals bepaald geen betrouwbare indruk maakte, grof weggeduwd bij een reële scoringskans. Aanvoerder Bals: „Dat was nog een zwaardere overtreding dan die van Wil son na de rust, toen hij Cruyff bij zijn benen pakte en die scheidsrechter ook geen strafschop wilde geven." En Johan Cruyff, de enige in de Ajax-voorhoede, die 'zich echt een lastige Amsterdammer toonde, al maakte hij ook nu weer zijn kredietwaardigheid als supervoetballer niet waar: „Ik had recht op drie penal ties. Ik werd drie keer duidelijk gepakt." Ajax kreeg wel kansen, vooral in de eerste helft. Toen had het ook moeten ge beuren, want in die periode was Arsenal, zo gaf Mee toe, zeer zenuwachtig: Storey redde met geluk bij een schot van Müh ren, Mühren schoot even later over, Kei zer wilde het in een goede positie te mooi doen en Swart zag de van richting veranderde bal rakelings naast gaan. Bo vendien knalde Graham keihard vlak langs zijn eigen doelpaal. MANCHESTER/CHORZOV. Het Westduitse Schalke '04 dat thuis met een 1-0 overwinning had behaald, is door Manchester City niet 5-1 verplet terd in de halve finales van de strijd om de Europese beker voor bekerwin naars. Deze overwinning brengt Man chester City in de finale, waarin het of Gornik Zabrze of AS Roma zal ontmoe ten. Schalke was eigenlijk in de eerste 14 minuten al een geslagen ploeg. De En gelsen scoorden in die periode tweemaal. Na acht minuten schoot Mick Doyle raak na een korte dieptepass van Alan Oakes en zes minuten later voegde Neil Young er een tweede doelpunt aan toe. In de 28e minuut was het weer Young, In de tweede helft had Arsenal de rust teruggevonden. De ploeg kreeg toen, om dat Ajax met praktisch alle mankracht naar voren stormde, ook enkele heel goede scoringskansen, waarbij Bals niet vrijuit ging. De beste kans was George toebedeeld. Hij kwam toen Bals een schot van Keliy had weggeslagen al leen voor het Ajax-doel. Hij schoot naast, De beste kans bij Ajax werd door een volkomen falende Van Dijk (zeer zwak evenals Swart en Keizer) verprutst. De grootste sensatiepunten: het ten val bran gen van Cruyff door Wilson en een handsbal in het Arsenal-doelgebied. De heer Schiller wuifde alle protesten dui delijk weg. Dat alles ontmoedigde Ajax. Dat alles bemoedigde Arsenal, dat werkte aan een great job door de finale te bereiken, zo als een glunderende mister Mee dat noemde. Blijft het feit, dat Ajax te wei nig persoonlijkheid demonstreerde. Het liet zich weer muilkorven. Kortom, Ajax speelde een zwakke wedstrijd. Het werd terecht door dit Arsenal uitgeschakeld, een Arsenal, waarvan Engelse journalis ten bleven zeggen: een terrible team, een afschuwelijk elftal. Maar wél een team dat Engelse les kon geven. HANS ROMBOUTS NOVOSIBIRSK. Bij de landenwed strijd RuslandOost-Duitsland heeft de Oostduitse rugslagzwemmer Roland Mat- thes als startman van de 4x100 meter wisselslagploeg zijn eigen wereldrecord op de honderd meter rugslag geëvenaard. Voor hem werd een tijd genoteerd van 57.8 sec. Er werden ook twee Europese records verbeterd. De Oostduitse dames wissel slagploeg, bestaande uit Barbara Hof- meister, Hannelore Putz, Helga Lindner en Gabrile Wetzko verbeterde het reeds op naam van Oost-Duitsland staande re cord met niet minder dan 4,6 seconden. Nieuw record: 4.30.2. Het oude record dat van vorig jaar dateerde en dat werd gevestigd door vrijwel dezelfde p loeg (in plaats van Hannelore Putz zwom toen Eva Wittke) stond op 4.34,8. Ter verge lijking Nederland was jarenlang in het bézit van dit record met 4.35.5. Verder vestigde de Rus Vladimir Kravtsjenko met 2 min 13.0 seconden een nieuw Europees record op de 200 meter wisselslag. Het oude record was met 2.13.5 in handen van de Oostduit sers Frank Wiegand (sinds 1967) en Ro land Matthes (sinds vorig jaar). Deze negende wedstrijd tussen beide landen eindigde voor het eerst met een overwinning voor Oost-Duitsland: 181-163 die Manchester City aan een 3-0 rust stand hielp. In de tweede helft kwam Schalke weer onder zware druk te staan. Manchester City's internationals Colin Bell en Fran cis Lee, maakten de laatste twee doel punten. Lee schoot na zeven minuten raak en Bell wist het doel te vinden in de tiende minuut voor het einde. Schal- ke's international Reinhard Libuda maak te enkele seconden voor het laatste fluit signaal het Duitse doelpunt. De tweede wedstrijd tussen Gornik Zabrze en AS Roma in Chorzov is na verlenging in 2-2 geëindigd Beide ploe gen zullen nu in een beslissingswedstrijd op 22 april in Straatsburg moeten uitma ken wie zich in de finale van het toer nooi om de Europese beker voor beker winnaars plaatst. Na de reglementaire speeltijd was de stand nog 1-1, dezelf de score als in de eerste wedstrijd De regel, dat doelpunten, die in een uitwed strijd tot stand komen, dubbel tellen gaat niet op voor extra speeltijd. Bij de rust had AS Roma de leiding door een treffer van Capello, die in de tiende minuut een strafschop benutte Pas in de laatste minuut kwamen de Polen op gelijke hoogte door een straf schop van Lubanski. Ruim honderdduizend toeschouwers za gen daarna een enerverende verlenging In de 93e minuut bracht Lubanski zijn ploeg dichtbij de overwinning door zijn tweede doelpunt. Vlak voor het eindsig naal redde Karosa althans een beslis singswedstrijd voor de Italianen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Terwjjl met het ver strijken van de minuten de kans op een finaleplaats voor Ajax steeds kleiner werd, terwjjl de Engelse verdedigers keer op keer benadrukten dat zij baas in eigen huis waren, terwijl de Amsterdamse voor hoede de moed in de schoenen zonk, bleet net achter die voorwaartsen Gerrie Müh ren zakelijk en hard werken voor een be ter resultaat. „Toen ik zag dat die Engel sen achter alles hadden, besefte ik dat wij het niet meer zouden halen", zei de 22- jarige ex-Volendammer na afloop van de wedstrijd. Ondanks het feit dat de hoop langzaam wegebde, bleef Gerrie Mühren zjjn opdracht tot en met de negentigste minuut punctueel vervullen. Mèt de ver wezenlijking van het eerste en enige doel punt, behaalde hij daardoor als een van de weinige Ajaxieden een ruime vol doende. Zoals in deze thuiswedstrijd te verwach ten was kreeg Mühren van Michels op dracht om dit keer aanvallend achter de voorhoede te spelen. „Die ballen moeten uit de tweede lijn voor het doel gebracht worden", commandeerde de Ajax-oefen- meester. Gerrie Mühren wist wat men van hem verwachtte: „Zo'n opdracht ligt mij wel. Ik speel veel liever aanvallend zoals vandaag, met een mannetje achter mij aan, dan verdedigend met een mannetje om te bewaken, zoals vorige week in Londen". Wat een Mühren in zijn element waard is, werd ook tegen een moeilijke ploeg als Arsenal duidelijk. Het rendement van de rossige middenveldspeler steeg reeds in de achttiende minuut flink door het doel punt dat hij maakte: „Hoe de bal voor mijn voeten kwam weet ik nu nog niet. Ik reageerde in een reflexbeweging en hij zat". Met die eerste treffer zou het begin van het einde voor Arsenal worden in geluid, dacht Mühren op dat moment nog. Ik had door dat doelpunt goede hoop dat het net zo goed zou gaan als in de tweede wedstrijd tegen Jena, maar dat viel tegen, Wij hadden pech met onze schoten; er werd zelfs een bal van de lijn gehaald. Had het voor rust 2-0 geworden dan wa ren er nog mogelijkheden geweest", aldus Mühren. Ook toen al lang duidelijk was dat Arse nal zich niet zoals Jena onder de voet zou laten lopen, handhaafde Ajax in de aan val hetzelfde stramien: de ballen moesten via de kortste weg naar het Arsenal-doel, Mühren: „Toch geloof ik dat het tegen deze ploeg de enige mogelijkheid was. Wij kregen gewoon geen gelegenheid om een leuke combinatie op te zetten, omdat die Engelsen steeds met acht man voor het doel stonden. Ik geloof niet dat wij er fout aan gedaan hebben door weinig over GERRIE MÜHREN de vleugels te spelen. Als wij deze wed strijd over zouden moeten spelen dan ad viseerde ik om weer precies hetzelfde te doen". Hoewel Arsenal er geen twijfel over heeft laten bestaan wie de meeste aan spraak op de finaleplaats kon maken, is Gerrie Mühren toch van mening dat de Engelsen niet Ajax's sterkste tegenstan ders in dit toernooi zijn geweest. „Wat het voetbal betreft vond ik Napoli beter dan Arsenal. Gelukkig voor ons hadden die Italianen geen goede conditie, waardoor wij ze in de verlenging van de tweede wedstrijd konden overrompelen, maar wat techniek betreft waren zij stuk voor stuk veel beter dan de Engelsen". Het dubbele duel met Arsenal heeft de Ajaxied geen verrassingen opgeleverd. „Arsenal speelde zoals ik verwachtte. In Londen een spelletje met als enige opzet, zoveel mogelijk doelpunten maken en hier wat voorzichtiger, maar toch in beide ge vallen een spel gebaseerd op conditie en kracht. Voor de toeschouwers is dat mooi om te zien voor een ploeg als Ajax echter bijzonder lastig" De uitschakeling in het Runners Up- toernooi was voor Ajax, na het verlies van zondag tegen AZ. de tweede tegenvaller in vier dagen. Of die slechte generale re petitie een nadelige invloed heeft gehad op het Amsterdamse spel van gisteravond? Mühren: „Ik geloof het niet. Die neder laag tegen AZ was mogelijk omdat wij met onze gedachten al bij de wedstrijd tegen Arsenal waren. Nu we door de Engelsen uitgeschakeld zijn kunnen wij om weer helemaal op de Nederlandse compe titie en het bekertoernooi gaan con centreren". THEO KLEIN ADVERTENTIE MOM MIJ" OPHALEN MILAAN. „Puinmy" Bergholtz heeft gisteravond in Milaan met Ander- lechts tegen Internazionale als invaller de wedstrijd van zijn leven gespeeld. Met twee gave doelpunten bracht hij zijn club. die na de thuisnederlaag (0-1) algemeen als afgeschreven werd be schouwd, alsnog in de eindstrijd van het toernooi om de runnersup-cup, op ?9 april in Wenen tegen Arsenal. Ander lecht speelde zonder Jan Mulder, die In verband met een sterfgeval zijn va der overleed dinsdag plotseling naar Winschoten was afgereisd. Slechts 15.000 mensen woonden de wed strijd bij, zeker als men was van de triomf van Inter. In de tweede minuut sloeg Anderlecht echter toe. Bergholtz slaagde er in om een „afzwaaier" van ADVERTENTIE nu wam. (R) Trademark Bertini te bemachtigen en rende vervol gens op het door Vieri verdedigde doel af. Met een fraai schot trof Bergholtz het net: 0-1. Internazionale, dat zonder Fachetti speelde, antwoordde met een groot overwicht. De pogingen van Maz- zola en Corso werden echter droog ge weerd door de Belgische verdedigers met Heylens aan het hoofd. In de laatste minuut van de eerste helft kreeg Bergholtz opnieuw een „be vlieging" Inter's verdediger Bedin werd na een overtreding met een vrije trap bestraft en Puis zette de bal laag voor het Italiaanse doel. Met een duik kopte Bergholtz de bal vervolgens fraai tussen de op de doellijn staande Italiaanse ver dediger door: 0-2. SCHIEDAM. Rinus Gosens, oefen- meester van SVV, gaat deze club verla ten. In onderling overleg met het be stuur van de Schiedamse eredivisieclub heeft Gosens besloten volgend seizoen trainer te worden van het Almelose He racles. Het vertrek van Gosens, die zes jaar bij SVV onder contract is geweest, en de Schiedammers van de tweede naar de eredivisie bracht, geschiedt in de bes te verstandhouding. Het ligt meer in het persoonlijke vlak en zijn ambities.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25