In Amsterdam bezette huizen op aandrang politie ontruimd Nieuwe kliniek voor acute hartpatiënten Veel fouten bij automatisch gireren Grosheide wil eind maken aan crisis Amsterdamse agent schiet twee man neer Ffedosan Prof. Wiersma voorgedragen Vlieg met wapens naar de maan" Leerlingen critiseren Defensie o Morgen 2 jaar LIKDOORNS Burgemeester Samkalden wilde televisie weren bij debat lege woningen Transplantaties over vijf jaar veilig Kamervragen over NRC-Handelsblad School voor de Journalistiek Hoofdbestuur PvdA neemt vergadering over Half jaar wegens mishandeling Bij opstootje Wijzigingen in hoofdredactie van De Telegraaf De zoetmaker zonder bijsmaak zonder nasmaak DONDERDAG 16 APRIL 1970 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Met de politie voor de deur verlieten woensdagavond de 30 jongelui de panden 85 en 87 aan de Sarphatistraat in Amsterdam weer, die zij in de loop van de avond voor de tweede keer hadden bezet Enige weken geleden werden de leegstaande huizen voor het eerst ge kraakt. Dat zorgde rechtstreeks voor het debat dat de Amsterdamse ge meenteraad gisteren voerde over de woningnood en het desondanks leeg staan van vele panden in Amsterdam. ACTIE 70 Escort N.V. HAG AM SIGNALEREN VEILIG N.V. Cap r i HAGAM Dienst Omroepgelden bleef zwijgen Cortina N.V. HAGAM of eelt? voer slechts f2.85 weer lopen zonder pijn! VORMING DISCUSSIE Provo kwam met een motie om een afbraakverbod voor de hele binnenstad af te kondigen: zjj werd verworpen. Slechts succes op de publieke tribune had een motie van de PSP'er W. de Wolf die de twee panden aan de Sarphatistraat weer wilde openstellen. „Die zijn alweer bezet", werd van de publieke tribune geroepen. Voor burgemeester Samkalden hadden enkele lieden op de tribune de maat daarmee volgemaakt. Zli werden verwijderd. Oe politie zorgde er later met dringende verzoeken voor dat in de Sarphatistraat de twee met planken dichtgespijkerde panden werden ontruimd. Het maken van opnamen voor het tele visiejournaal bracht woensdagmiddag nog heel wat beroering in de Amsterdamse gemeenteraad. Hij is nog steeds niet zo ver dat alle nieuwsmedia er vrijheid van nieuwsgaring hebben. „U mag vier minuten sfeerbeeld ma ken aan het begin van «de vergadering", zo hadden de gemeentevoorlichters het NOS-journaal in eerste instantie laten weten. „U kunt aan het begin van de verga dering een kwartier uw gang gaan", zei burgemeester Samkalden later. Toen de vergadering aan de gang was en de raad was toegekomen aan de be handeling van het kraken van lege wo ningen door Actie 70 merkte de burge meester op tegen de tv-mensen: „Wilt u uw zaken dan nu inpakken, het kwartier is al royaal voorbij." Maar P.v.d.A.-lid Van Thijn kwam de televisie te hulp. „Ik neem niet aan dat de heren zijn ge komen voor de notulen, maar voor het punt dat nu wordt behandeld." K.V.P., P.S.P. en V.V.D. vielen de heer Van Thijn bij. En na een motie mocht de tv-ploeg blijven. Actie 70, de laatste tijd actief met het „kraken" van leegstaande panden, boekt in Amsterdam succes. De gemeente gaat leegstaande gebouwen weer bewoonbaar zien te maken. In de gemeenteraadsvergadering van ADVERTENTIE WAGENWEG 166-168 HAARLEM. TEL. 319109 woensdag zei burgemeester Samkalden dat „in principe en in bescheiden mate geld zou kunnen worden geput uit het fonds woningonttrekking". Volgens Actie- 70 zit in dat fonds ruim vier miljoen gulden, opgebracht door bedrijven die van woonhuizen kantoren of andere be drijfsruimte hebben gemaakt en daar voor aan de gemeente moesten betalen. Zo zullen in een voormalige drukkerr enige kamers worden gebouwd. Naar het idee van B. en W. Ls een deel van de panden echter ook bruikbaar voor collec tieve bewoning. Er zou voor tienduizend gulden aan moeten worden verbouwd. Daarnaast zouden nog kookgelegenheid en sanitair moeten worden aangebracht Er zal een werkwijze worden ontwik keld om leegstand sneller dan tot dusver te signaleren. Bevolkingsregister, Dienst V olkshuisvesting en Energiebedrijf zullen daarbij nauw samenwerken. In normale gevallen zal de actie die de gemeente bij leegstaande panden on derneemt, bestaan in het manen van de eigenaar of -de makelaar, opdat snel een nieuwe bewoner wordt voorgesteld. In de particuliere sector, zo liet burge meester Samkalden weten, is de laatste tijd nogal wat kantoorruimte leeg geko men. Hij betwijfelde of bij de eigenaren enige bereidheid aanwezig zou zijn om de ruimte meestal vroeger woonruim te nu weer als woonruimte te verhu ren. De prijs die er als kantoor voor wordt betaald is namelijk veel groter. Het gemeentebestuur wil wel zo ver gaan dat het de Woonruimtewet ter hand neemt om het langdurig leegstaan van kantoorgebouwen tegen te gaan. „Echter", zei de burgemeester, „werke lijke leniging van dé woningnood Ts al leen mogelijk door woningen te bouwen. Tot nu toe is steeds aangenomen dat de genen die door de woningnood zich niet AMSTERDAM „Het nieuwe cardiologische centrum van het academisch zieken huis van de universiteit van Amsterdam, het Wilhelmina Gasthuis dat medio 1971 klaar moet zijn, zal per jaar enkele honderden mensenlevens sparen. De kliniek, met de bouw waarvan men reeds is begonnen, is bestemd voor patiënten, die een acute hartaanval krijgen. In 25 tot 30 van de 100 gevallen is iemand, die plotseling een hartaanval krijgt, niet meer te redden". Dit vertelde het hoofd van de afdeling cardiologie van de medische faculteit, prof. dr. D. Durrer gisteren tijdens een persbijeenkomst. Het leven van een deel van deze mensen kan worden gered, wan neer snel wordt ingegrepen. In de nieuwe kliniek is dit mogelijk. Het cardiologisch centrum komt te staan op het terrein van het Wilhelmina Gasthuis. De centrale lig ging is in verband met de doelstelling van groot belang. De bouwkosten worden geschat op ruim 10 miljoen gulden, waarvan twee miljoen door de overheid wordt gesubsidieerd. De stichting „bijstand cardiologische kliniek heeft drie miljoen uit schenkingen ontvan gen. Bovendien heeft zij twee miljoen ter financiering beschikbaar. Door middel van acties via radio, televisie en andere pu bliciteitsmedia, collectes en bezoeken aan bedrijven hoopt men in de week van 27 april tot 5 mei ongeveer twee miljoen gulden bijeen te krijgen om het gebouw van speciale apparatuur te voorzien. Prof. Durrer zal, ofschoon hij hiertoe reeds enige tijd in staat is, geen hart transplantaties verrichten, voordat alle „veilig" is. De Amsterdamse hartspecia list meende dat het onverantwoord is een hart te transplanteren als niet van te vo ren vaststaat dat de patiënt het vreemde hart niet zal afstoten. Binnen vijf jaar zo voorspelde hij, zal het echter in het Wilhelmina-gasthuis mogelijk zijn tot dit soort operaties over te gaan. Het enige bezwaar is thans nog het probleem van de afstoting van het overgeplante vitale lichaamsdeel. In het academische ziekenhuis wondt thans hard gewerkt aan een onderzoek op dit gebied. Er worden bovendien pogingen ondernomen om het hart door bevriezing ADVERTENTIE WAGENWEG 166-168 HAARLEM. TEL. 31 91 09 langer in leven te houden. Op deze wijze zou een „hart-bank" kunnen worden op gericht om zodoende een keuze te heb ben uit een aantal harten, waarvan de weefsels verschillend zijn. De man, die de harttransplantatie verricht, kan dan het hart met het meest bij de patiënt passende weefsel gebruiken. Prof. Durrer denkt zelfs aan de instelling van een Euro pese organisatie, een soort internationale ruilbeurs van harten. „Maar dat is nog toekomstmuziek", aldus de hartdeskundi- ge, die van mening is dat dit over 25 a 30 jaar gerealiseerd kan worden. zelfstandig konden vestigen zowel ge zinnen als alleenstaanden zich met in- woning tevreden zouden stellen. Dit blijkt steeds minder het geval te zijn. De jongeren van nu vragen, zodra zij behoefte gevoelen het ouderlijk huis te verlaten, een plaats waar zij zich zelf standig^ kunnen vestigen. De volkstelling van 1970 zal leren, dat een nieuwe groep van woningbehoevenden, de groep van 18 tot 23 jaar, aanwezig is, een groep waarmee tot nu toe voor het verschaffen van zelfstandige woonruimte nauwelijks rekening is gehouden." Voor welke groep wellicht een noodoplossing ligt in de lege (kantoorpanden. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid I mevr. Brautigam (P.v.d.A.) heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat gevraagd de dienst Omroepbijdragen vriendelijk maar r» i j wel dringend te verzoeken mensen die haar JjOtenlOOClS Uitgebrand schrijven over bedragen die ten onrechte in AmsterdaiU-Oost Morgen wordt prins Maurits, de oud ste zoon van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, twee jaar. Ter gelegenheid van de verjaardag maak te H. Stokhuyzen deze foto. van hun giro zijn afgeschreven, ten minste te antwoorden, indien het niet mogelijk is deze bedragen terug te boeken. De laatste tijd zouden herhaaldelijk fou- AMSTERDAM, Op de Diemerzeedijk in Amsterdam-Oost is gisteravond een grote botenloods van het watersportbe ten worden gemaakt bij de automatische I fe^^JT^arav/ns"^^"^01^De b°~ overschrijving van de postgiro naar de die ln de loods waren dienst omroepbijdragen. *estald' ^ln^en verloren. Een inwoonster van Amstelveen, die de De brandweer, die omstreeks half acht giro had gemachtigd twee maal per jaar werd. gealarmeerd, bestreed het vuur met automatisch 37,50 gulden over te schrijven veertien stralen en drie kanonnen van de naar de dienst omroepbijdragen, zag haar blusboot Jan van der Heijden. Na ruim tegoed met nogmaals 24 gulden vermin- uur had men de brand onder con- derd. Na twee maanden had zij nog geen tr? m ,W£U5 h€t gevaar voor een nabij- antwoord ontvangen op haar schriftelijk if egen loods en een kantine geweken, verzoek, dit bedrag terug te storten. Later 50113(36 wordt op een half miljoen ge werd opnieuw 37,50 gulden overgemaakt hoewel zij haar machtiging had ingetrok- ADVERTENTIE WAGENWEG 166-168 HAARLEM. TEL. 31 91 09 DEN HAAG. Drie Tweede-Kamer leden hebben de minister van Economi sche Zaken naar aanleiding van berich ten over een samenvoeging van NRC en Algemeen Handelsblad gevraagd of hij de verzekering kan geven dat de vak bonden van typografen, journalisten en Stfl/ltsvprrpf/iri* administratief personeel bij de bespre- kingen over de samenvoeging volledig VÜH Justitie zijn of tijdig zullen worden ingeschakeld. Dr. H. Roethof, drs. G. M. Nederhorst en mevrouw G. Brautigam (allen PvdA) willen van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid weten of de sa menvoeging tot ontslagen zal leiden en of- bij de afvloeiings- of overplaatsings regelingen zal worden voldaan aan de eisen die volgens de momenteel in het bedrijfsleven geldende normen aan der gelijke regelingen kunnen worden ge steld. Tenslotte vragen zij de minister van CRM wanneer de nota over de dagblad pers die zij reeds geruime tijd geleden heeft toegezegd, kan worden tegemoet gezien. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide van Onderwijs zal stappen ondernemen om een eind te maken aan de bestuurscrisis die bestaat aan de School voor de Journ». listiek in Utrecht. Hij heeft dat vanmorgen de vaste commissie voor Onderwijs en Wetenschappen uit de Tweede Kamer toegezegd. De staatssecretaris zal ook aan de de missionaire curatoren vragen de sugges- ties van docenten en studenten, neerge legd in het aangeboden leerprogramma, met hen te bespreken. Naar zijn mening dient dat bij voorkeur te geschieden in het kader van de commissie-Weusten, om dat dan ook de inspectie haar oordeel over HILVERSUM. - De voor vrijdag uit- I he3 l^rplan zal kunnen geven, geschreven vergadering van de veront- L:^ t h verde.r de toezeg, rusten uit de plaatselijke afdeling van K 5 1 de. bjspectie met kracht de P.v.d.A. in Hilversum gaat niet dw, dat lederfen; dl6 aaa omdat de aktiegroep van verontrusten verbonden, zijn taak zal vervul- waarin onder meer het eerste-Kamerlid ,VT,IJ^® dle op grond van zijn Broeksz en de radio- en televisiesecreta- verantwoordelijkheid van hem mag wor- ris van de VARA Jan de Troye zitting - hebben, na een gesprek met het lande- commissieheeft in een communiqué lijk bestuur hebben ingezien dat deze ver- een beroeP gedaan op alle partijen om gadering niet reglementair zou zijn. mee werken aan een oplossing van de gerezen problemen. lik f aVOnd heefj whter. het Reeds dinsdae had de vaste commissie landelijk bestuur een vergadering uitge- gesprekken, eerst met een delegatie van schreven. Plaats en tijd dezelfde als bij curatoren en vervolgens met een dele de afgelaste bijeenkomst de VARA-stu- gatie van docenten en studenten aan d s avonds. school. Docenten en studenten overhandig. dio en acht uur u Het enige punt van de agenda zal zijn I den de d« kandidaatstelling vot» P„S,351 bestuur meent hierin een voortzetting te zien van de vorige week woensdag ge schorste vergadering, die nog voor dat met de eigenlijke agenda werd begon nen, struikelde over de toepassing van het huishoudelijk reglement. ARNHEM. De rechtbank in Arnhem I heeft een 31-jarige kelner uit Nijmegen veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en voorwaardelijke ter- - beschikkingstelling van de regering. Zijn rdamse hoofdagent van politie heeft 22-jarige echtgenote kreeg een straf van vanna,ht omstreeks kwart voor één bij drie maanden voorwaardelijk. 6en opstootje op de Oudezijds Achter- tt burgwal in de hoofdstad kort na elkaar Het echtpaar had zich veertien dagen twee schoten met zijn dienstpistool ge- geleden voor de rechtbank te verantwoor- lost. Een 28-jarige Hagenaar uit Den den voor mishandeling van een van huis Haag werd in de buik getroffen een 35- weggelopen 18-jarige meisje, dat bij hen jarige Amsterdammer in de maagstreek huisvesting had gekregen onder voor- i Beiden zijn ernstig gewond in het Bin- waarde dat zij als kindermeisje zou op- nengasthuis opgenomen, treden. Tijdens haar verblijf :n de woning werd het meisje herhaaldelijk met een De betrokken politieman was met een hondeketting afgeranseld. Bovendien collega van het bijstandsdetachement op werd zij in de prostitutie „opgeleid". voetsurveillance op de Zeedijk en omge- De officier van justitie had tegen de ving- Tot dusver is uit het onderzoek man negen maanden plus voorwaarde- waarbij ook de rijksrecherche is inge- lijke tbr en tegen de vrouw drie maan- schakeld gebleken, dat de hoofdagent den voorwaardelijk geëist. u'' mening als - d cursusjaar zou kunnen gelden. Zoals gemeld werd dit programma reeds eerder overhandigd aan staatssecretaris Grosheide. AMSTERDAM. Een 29-jarige Am- ADVERTENTIE DEN HAAG. Prof. mr. K. Wiersma, hoogleraar in het historisch recht aan de Leidse universiteit, is voorgedragen aLs staatssecretaris van Justitie. Aanleiding hiertoe is het medische advies aan mi nister Polak van Justitie om in verband met zijn gezondheidstoestand zjjn werk zaamheden „te verminderen tot een nor male dagtaak". Aanvankelijk wilde de minister zijn portefeuille ter beschikking stellen. De heer Wiersma werd op 28 februari 1916 in Hengelo gebaren. In Bloemendaal bezocht hij de openbare lagere school en het Kenmmer Lyceum. In 1942 werd hij adjunct-secretaris van het College van Rijksbemiddelaars. Nog datzelfde jaar werd hij adjunct-secretaris van de be drijfsgroep zuivelindustrie. Na de oorlog was hij secretaris van de toenmalige commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Voorts was hij onder meer rechter-plaatsvervanger bij de Haarlem- I se rechtbank (van 1953 tot 1955). In 1964 werd hij ook nog regeringscommissaris voor „boek vier" van het nieuwe Burger lijk Wetboek. Prof. Wiersma, die lid van de V.V.D. is, is commissaris van drie on- dernemingen. De Tweede Kamer zal op verzoek van de heer De Goede (D'66) binnenkort de- toen hij met zijn collega een groep man nen passeerde door een van hen het Haagse slachtoffer was gemolesteerd. Ilij zou een klap tegen de schouder heb ben gekregen en voorts zou zijn pet bij na zijn afgeslagen. Naar aanleiding daar van werd de man gesommeerd tnee te gaan naar het bureau waarop deze ge reageerd zou hebben met: „Bij ons in Den Haag slaan we de agenten in elkaar en gooien we ze in de gracht". Toen de agent zijn pistool trok zou de Hagenaar hebben gezegd dat hij dat ook kon en een beweging hebben gemaakt die de in druk wekte dat hij over een vuurwapen beschikte. De zich bedreigd voelende po litieman loste daarop een schot, dat de Hagenaar in de buik trof. Op de knaJ kwamen mensen toelopen onder wie zich ook het tweede slachtof fer lie vond. Wat zich toen precies heeft afgespeeld is volgens de politie nog niet duidelijk. Vast staat in ieder geval wel dat de hoofdagent nogmaals schoot en de tweede man in de maagstreek trof. I AMSTERDAM. Wegens het bereiken batteren over de staatsrechtelijke aspec- van de pensioengerechtigde leeftijd heeft ten van de benoeming van prof. mr. K. de heer J. J. F. Stokvis, directeur/hoofd- wiersma. Deze discussie zal dan niet gaan redacteur van de Telegraaf/Het Nieuws over d eoersoon van de heer Wiersma van de Dag de wens te kennen gegeven maar over het aspect dat minister Polak zijn functie per I juni van dit jaar neer van justitie om gezondheidsredenen as-1 te leggen, sistentie nodig heeft. De heer De Goede stelde PROF. WIERSMA De vergadering van aandeelhouders aan het begfnTan de*vergade~gda" normaliter een minister die om gezond- Hu heeft dit verzoek aanvaard en met heidsredenen niet in staat is zijn ambt I alSemene stemmen besloten de heer Stok- volledig te vervullen dient af te treden. heidsredenen niet in staat ,ün stemmen Desioten de heer Stok- volledie te ue™,iier, rii0„. ,'f J I V1S m.et lnSa"g van dezelfde datum tot commissaris der vennootschap te benoe men. In de vacature, ontstaan in de hoofd redactie, is voorzien door de benoeming van de plaatsvervangend hoofdredacteur de heer H. Goeman Borgesius, tot hoofd- redacteur. De adjunct-hoofdredactie, bestaande uit I de heren J. G. Heiting en J. Fahren- fort, is aangevuld met de benoeming van de heer J. Langereis, tot dusver chef redactie, tot adjunct-hoofdredacteur. (Van onze correspondent) VENLO De 25-jarige Charles van den Berg, onderwijzer van de 40 leerlingen tellende derde klas van de Petrus Banden- school in Venray staat er bij het ministerie van Defensie gekleurd op. Hij heeft zijn leerlingen de minister van Defensie een briefje laten schrijven, waarin deze zon der schroom diens beleid op de korrel nemen. „Waarom, mijnheer de minister, worden er steeds maar wapens gemaakt? Breek die rotdingen toch af. Vlieg met je rommel naar de maan, want die rommel hebben wtf in de derde klas niet nodig", fulmineerde een der jongens. Voorlichtingsadviseur S. de Jong van het departement van Defensie nam dat niet en stuurde het hoofd van de Venrayse basis school een boze brief. Schoolhoofd G. Bek kers, die zich van commentaar onthoudt, weigert inzage in die brief omdat hij persoonlijk" voor hem was bestemd. Vol gens Charles van den Berg, die de brief wel heeft mogen lezen, vraagt de voor lichtingsadviseur daarin of behandeling van het onderwerp oorlog, dat de jongelui te hoog gegrepen was voor kinderen van een derde klas van een basisschool. Voorts trok deze in twijfel of de onder wijzer daarbij wel de juiste toon had aan geslagen en wel voldoende was geïnfor meerd. Om lacunes in zijn kennis op te vullen werd Charles van den Berg voor een gesprek in Den Haag uitgenodigd. Het commentaar van de gehekelde on derwijzer: „Door die brief acht ik mijn deskundigheid als onderwijzer in twijfel getrokken. Ik vraag me af in hoeverre de onderwijsvrijheid door Defensie wordt be knot. Want ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat Defensie zich de bevoegd heid aanmatigt om over vormings- en leer situaties op basisscholen te beslissen", al dus de heer Van den Berg. „Bovendien zou het charmanter zijn ge weest indien Defensie eerst contact met mij had opgenomen vooraleer te reageren. Ik had dan kunnen uitleggen waarom ik het onderwerp oorlog en Defensie bij de kop had gegrepen." „Omdat in de dekenaten Gennep, Venray tot de correspondentie had bewogen, niet en Horst de vastenactie dit jaar werd ge' voerd voor Chili en Bolivia heb ik ge meend daarop te moeten inspelen aan de hand van een documentatiemap daarover van operatie injectie, een groep mensen, die zich voor mentaliteitsvorming beijvert. Ik heb de jongéhs verteld over de feodale toestanden die in die Zuid-Amerikaanse landen nog heersen. De tegenstelling arm en rijk met praktische voorbeelden be licht." „Vanzelf diende zich het probleem oor log en vrede aan. In eenvoudige taal heb ik de jongens gesproken over de bewape ningswedloop, over de dag dat Nixon per ongeluk op de knop drukt en per ongeluk een oorlog uitbreekt. Niet om de kinderen bang te maken, maar om een grotere rea liteitszin te kweken. Oorlog en vrede, leven en dood zijn geen academische vraag stukken, zijn niet enkel problemen van volwassenen. Ook in de geest van het kind spelen die problemen. Via krant en tele visie komen ze dagelijks op het kind af. Waarom zouden de problemen dan niet in de klas mogen worden besproken?" Charles van den Berg, die zes maanden ADVERTENTIE onder de wapenen is geweest en naar zijn zeggen op medische indicatie zijn uniform bij de fourier kon inleveren, voelt zich allerminst schuldig aan indoctrinatie. „Ik ben tegen oorlog, maar ook tegen eenzij dige ontwapening. Er moet met alterna- tieven gewerkt worden. Bijvoorbeeld Ne derland uit de NAVO, Polen uit het War- I schau-pact. Overigens zag ik het hele mili taire apparaat liever omgezet tot een vredesleger. Was het niet geweldig wat de Nederlandse soldaten in Tunesië deden?" Met de affaire-Van den Berg is inmid dels een discussie op gang gekomen, die in de onderwijswereld met belangstelling wordt gevolgd. De Pax-Christibeweging in Noord-Limburg heeft zich achter de onder- wijzer geschaard. In een maandag ver zonden brief vraagt kardinaal Aifrink of I deze dat standpunt kan billijken. Boven dien wil de Noordlimburgse groep de per soonlijke visie van de kardinaal en de zienswijze van het landelijk bestuur van de Pax-Christi-beweging. Het probleem zal voorts worden voorgelegd aan polemo- logische instituten iri Groningen en Nij megen, aan de pedagogische centra en het Hoger Katechetisch Instituut te Nijmegen. Sucrosa Sucrosa, kaloriebesparend zoet voor wie geen suiker mag gebruiken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2