VAN DAG TOT DAG REEKS MOEILIJKHEDEN VOOR RUIMTEVAARDERS Verdwenen onderzeeër Demonstratie tegen bezoek van Sisco Het Griekse treurspel Houston: „Situatie lijkt nogal goed" Gewaarborgde veiligheid Ruimtevaartuig benauwd en bevuild Earle Wheeler met pensioen TROEF VAN DE WEEK Cambodja zou Indonesië en India hulp vragen Weer onrust in Jordanië commentaar op actuele zaken Uitgaansverbod Zoon van Slansky uit partij gezet In Italië worden Griekse schepen uit protest geboycot Incidenten in universiteit van Parijs Drie Starfighters verongelukken op één dag Speciale politie voor Parijse universiteit Eban vraagt VS meer hulp VS stoppen met middel voor ontbladering GOUDEN 14-KARAATS BROCHE 2 DONDERDAG 16 APRIL 1970 3 Vietnam-demonstranten slaags met politie T sjechoslowakije Druk Xoud Controlelampje nffe DUTCH GEKEVA 'JA J Zes jaar voorzitter chefs van staven In West-Duitsland Troefprijs.. ƒ50.- (ƒ72.-) 'T SILVER-STOEPKE Hulp A. SCHIPPER UIT KAMER n m Bij tijd en wijle wordt de belangstelling van de wereld op een voor „de kolonels" zeer hinderlijke wijze gericht op Grieken land en op hetgeen daar aan ongerechtig heden plaatsheeft. De vrijlating van de componist Theodorakis en een aantal andere politieke gevangenen is door de buitenwereld met ongewone intensiteit ge volgd. De woorden van de Franse politicus Jean-Jacques Servant-Schreiber over de rol van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) in de Griekse tragedie hebben grote beroering gewekt. Wanneer er iets van waar is dat de CIA achter de schermen van het Griekse toneel aan de touwtjes trekt die bevestigd zijn aan de ledepoppen- ln-kolonelsuniform, dan beleven wij een grotesk barbarisme in politieke zin. Want Griekenland is niet zomaar een land dat toevallig op dictatoriale wijze wordt gere geerd. In Griekenland is de Westerse bescha ving geboren, in Athene bevindt zich de bakermat van de Europese democratie van Pericles, en de Griekse filosoof Socrates (volgens het orakel de wijste man der we reld) heeft de term „moraal" een geheel nieuwe, volkomen inhoud gegeven, waar mee de mensheid een nieuw tijdperk kon binnentreden. In het Griekenland van 490 voor Christus werd de mens geestelijk ge boren, ongeveer tegelijkertijd met de uit barsting van geestelijke vernieuwingen over de gehele wereld: in China stonden Confucius en Lao-Tse aan de wieg van de nieuwe mens, in India Boeddha, in Perzië Zarathoestra, in Palestina de profeten Elia, Jeremia en Jesaja. En in Griekenland voltrok zich met medewerking van filoso fen en treurspeldichters de „bevalling van het menselijke bewustzijn" waardoor de tot dan toe gesloten moraal de gouden sloten van mystiek en taboes doorbrak tot de weg naar het menselijke geweten openlag. Socrates heeft meer dan wie ook de menselijke geest ontworsteld aan de duis ternis van een verstard traditionalisme en hem duidelijk gemaakt dat het zijn eerste roeping was, de waarheid in zichzelf te achterhalen zichzelf te zien en te kennen en te weten dat gedrag en gedragsregels slechts kunnen worden bepaald door het rationeel denkende bewustzijn. Socrates onthulde de mens dat hij een geweten heeft, een eerste en een laatste sleutel tot alle dingen, en dat de moraal door dat geweten diende te worden gedic teerd. In de samenleving die deze nieuwe, schokkende ontdekking moest verwerken, wees het conservatisme Socrates als pro vocateur en scheurmaker aan. Hij bekocht zijn wijsheid met de dood, zoals vele wijze mensen door alle tijden heen hun inzich ten met hun leven hebben moeten betalen. Maar door rechtbankvonnissen worden grote ontdekkingen nooit ongedaan ge maakt. Van Griekenland uit drong een nieuwe geestelijke inhoud de mensheid binnen. De democratie van Athene is ln wezen dezelfde democratie die de Griekse kolonels al of niet met de hulp van de CIA in een handomdraai om zeep hebben ge bracht. Socrates en de eerste democraat Pericles zijn opnieuw gevonnist en ver moord. Wonder dat de wereld dat voelt als een vreselijk ongeluk en de adem in houdt bij het kijken naar het meest mo derne Griekse treurspel. Noch de CIA, noch de kolonels hebben op die aandacht en die gevoeligheid gere kend. Misschien is in Amerika niet vol doende belangstelling aanwezig voor de oudste geschiedenis van de Europese be schaving. Als de Griekse democratie alleen omwille van de NAVO doodgeknepen Is, heeft de CIA de Europese beschaving een slechte dienst bewezen. Dan is er immers iets doodgeknepen omwille waarvan de hele NAVO in het leven is geroepen. Dat zou een vreselijke vergissing zijn, een gro tesk gegeven voor een treurspel, waarin menselijke waarden worstelen in de greep van een technocratisch-militair oppor tunisme. Een treurspel gegeven dat om een nieuwe moderne Socrates en een herrijzende Pe ricles vraagt niet omwille van het Griekse publiek alleen, maar in het belang van de hele wereld. i Van onze medewerker ruimtevaart) HOUSTON Op ruim een kwart miljoen kilometer van huis hebben de drie ruimtevaarders in hun kreupele Apollo de afgelopen nacht weer met een reeks problemen geworsteld. Ze moeten niet voorziene operaties uit voeren om hun behouden terugkeer mogelijk te maken. Om half zeven vanochtend had men het hoofd kun nen bieden aan deze nieuwe moeilijk heden en de vluchtleiding in Houston verklaarde dat de situatie nogal goed lijkt. De astronauten zijn begrijpe lijkerwijs zeer vermoeid en de emo ties beginnen nu kennelijk hun in vloed te doen gelden. Gisteravond werden de ruimtevaarders met een nieuwe moeilijkheid geconfron teerd. De baan van de Apoilo bleek niet uist te zijn. Het was niet duidelijk of de koerscorrectie van bijna een etmaal eerder toch niet zo zuiver is geweest als men aanvankelijk dacht. Mogelijk is ook dat de afwijking van de juiste koers veroorzaakt is door het raketeffect van de verdere desintegratie van de servicemodule. In elk geval we zen berekeningen uit dat de Apollo de dampkring op 170 kilometer zou passé ren wanneer niet een nieuwe koerscor rectie zou worden uitgevoerd. Dat zou betekenen dat het ruimtevaartuig zeker veertien dagen in een langgerekte ellip tische baan om de aarde zou blijven wentelen alvorens ongecontroleerd in de dampkring terug te Vallen en verbran den. Terwijl men calculaties maakte over de richting en sterkte van de vuurstoot die nodig zou zijn om de zaak weer in het reine te brengen, meldde een nogal geëmotioneerde Lovell dat één van de vier hoofdbatterijen niet in orde leek te zijn. Zonder deze ene van vier hoofd batterijen die voor de landingsoperatie gekoppeld in actie moeten zijn zou de behouden terugkeer naar aarde niet mo gelijk zijn. Bij het kennisnemen van het Kamer verslag van dinsdag, waarin is weerge geven wat de minister van Defensie, Den Toom, heeft geantwoord op de interpel latie van D'66 over de NAVO-strategie, moet menigeen toch worden bekropen door het weeë gevoel dat militaire be windslieden, ook al zijn zij leden van een burgerlijke regering, in een heel vreem de, aparte wereld leven. Het is een wereldje van hypothesen, van veronderstelde cijfers en gecomputo- reerde feiten, van imaginaire situaties en koppig volgehouden formaliteiten, waar in geen plaats schijnt te zijn voor een wat menselijker, simpeler ethiek dan die van de militaire handboeken, overeen komsten en dogma's. Minister Den Toom gaf cijfers. Cijfers over de aantallen slachtoffers door even tuele atoombomaanvallen op ons land, afgeronde duizendtallen die blijkbaar vastgelegd zijn in de documentatie van het ministerie van Defensie. Er zullen 270.000 doden vallen in de doelgebieden, indien tenminste tevoren een alarm is gegeven. Bij uitblijven van dit alarm zullen er 450.000 doden te be treuren zijn. Bij explosies van atoombom men in de lucht zal het aantal van 450.000 verdubbeld worden. Daarnaast zullen ve le honderdduizenden worden getroffen door straling, al of niet meteen dodelijk. Wat staat er tegenover deze slachtings getallen? Als de nood aan de man komt, zullen huis-aan-huis stencils worden ver spreid, waarin wordt verteld wat men moet doen en laten. Ook zijn evacuatie maatregelen voorbereid. Geen woord over de bouw van schuil- gelegenheden in grote bevolkingscentra, waar evacuaties praktisch onmogelijk zijn. Geen woord ook over de gebieden, die eventueel als vijandelijk doel zullen dienen. De vijand kent die gebieden wel, de minister ook, maar de bevolking mag er „om redenen van staatsbelang" slechts naar raden. Wat zullen we raden? In de eerste plaats zullen de gebieden waar atoomkoppen liggen opgeslagen, doelwit zijn. Ten tweede, afhankelijk van de stra tegische situatie, zullen grote havens, vliegvelden en industriële concentratiege bieden mikpunt zijn. Behalve de beveiligende stencils wil de minister niet nóg verder gaan en over wegen de atoomkoppenopslag uit ons land te verwijderen. Men kan, aldus de mi nister, zich niet aan verplichtingen ont trekken. Nuchter beschouwd onttrekt defensie zich nagenoeg aan alle verplichtingen die de veiligheid van de bevolking zouden kunnen verhogen. Dat kan blijkbaar wél. Stencils en volkomen uit de lucht gegre pen cijferreeksen moeten de weegschaal in evenwicht houden, waarop aan de an dere kant de bijzonder zware defensie- uitgaven drukken. Dan wijst de naald van de weegschaal feilloos in het midden de mate van veiligheid aan, waarin Ne derland zich dank zij die defensie bevindt. Het zou een lugubere weddenschap zijn, met minister Den Toom te gokken op de getallen der te verwachten doden. Het zou een weddenschap zijn die nooit zou kunnen worden afgerekend. Men kan met evenveel of even wei nig overtuigingskracht betogen dat er niet 270.000, maar 800.000 doden zullen vallen. Men kan beweren dat de stencils zullen verbranden voordat zij zijn be zorgd, en dat de evacuaties nog nauwe lijks begonnen zullen zijn als de te eva cueren gebieden al in zwartgeblakerde woestijnen zijn veranderd. Wie zal er ge lijk blijken te hebben gehad? Niemand zal het ooit weten. De enige zekerheid is, dat de atoom koppen in ons land blijven, dat de bur gerbevolking het minimum aan veilig heid mist en dat Defensie vasthoudt aan hetgeen in de documenten is vastgelegd. En dat vragen van Kamerleden, inclusief moties, worden afgewezen om redenen van staatsbelang of internationale ver plichtingen. En tenslotte, dat alle vragen in het Nederlandse parlement en alle ant woorden van een Nederlandse minister nutteloos zijn, omdat elders op de wereld wordt beslist over ons lot. Maar dat laat ste zal men niet uit de mond van een militair bewindsman horen. CAMBRIDGE. (Reuter) In de Ame rikaanse stad Cambridge is een uitgaans verbod uitgevaardigd. Drieduizend de monstranten tegen de oorlog in Vietnam waren slaags geraakt met 1500 man poli- tietroepen. Volgens mededelingen van de politie zijn tot dusver zeker 200 mensen gewond geraakt, onder wie zeventien politie-agenten. PRAAG (Reuter). De zoon van Ru dolf Slansky, de Tsjechoslowaakse com munistische leider die in 1952 werd ge executeerd, Is uit de communistische par tij gezet omdat hij er hervormingsgezin de ideeën op zou nahouden. Slansky verloor tevens zijn baan als technicus bij een fabriek in Praag. De vader van Slansky werd met nog tien anderen opgehangen omdat zij tij dens de Stalinistische periode zouden hebben deelgenomen aan een Joodse sa menzwering tegen de staat menten optreden is iedere nieuwe start van de motor een gok. Overigens moet de motor wanneer deze intact blijft ten minste twintigmaal kunnen starten. En dit is tot nu toe pas vier maal gebeurd. Er is brandstof genoeg voor 910 secon den werking en hiervan is nog niet de helft verbruikt. Na deze kritieke operatie waren er nog problemen met te grote druk in een heliumtank die dienst doet bij de brand stofinjectie in de raketmotor. Het is mogelijk dat deze druk te hoog wordt waardoor een veiligheidsventiel in werking treedt. Dit zou weer tot gevolg kunnen hebben dat de tot dusver ge bruikte landingsmotor van de maantaxi uitvalt. Dan kan men nog een deel van de maantaxi afstoten en verder manoeu vreren met de stijgmotor van het ruim tevaartuig, maar men hoopt toch verder te kunnen gaan met de middelen die men tot dusver heeft gebruikt en waar mee men in deze situatie wel vertrouwd is geraakt. Overigens blijkt het met de voorraden aan boord dankzij een zeer economisch gebruik enigszins mee te vallen. Kan men het verbruik zo laag houden als tot dusver, dan is er bij de landing op het voorgenomen tijdstip nog voor zeventien uur water, zesentachtig uur zuurstof en vijfhonderd ampère-uren stroom. Dat is ruim voldoende. Later 's nachts kon Houston na een reeks controles melden dat de batterij wel degelijk in orde is maar dat een alarmlampje ten onrechte was gaan branden. De vluchtleiding gaf kennelijk om de zenuwen van de ruimtevaarders te spa ren opdracht om de controlelampjes uit te schakelen. „Wij zullen het op aarde wel in de gaten houden en jullie waar schuwen als er iets aan de hand is". Om vijf uur eenendertig werd tenslot te de raketmotor van de maanlander voor korte tijd in werking gesteld waar door de snelheid van het ruimtevaartuig met bijna acht kilometer per uur werd verminderd. Deze bedroeg daarna 4940 kilometer per uur. De Apollo bevond zich op dat moment nog 278.000 kilome ter van de aarde. Het kritieke van zulk soort operaties is dat telkens een beroep op de daling motor van de maantaxi moet worden gedaan voor zaken waarvoor deze niet is bestemd. Vooral nu overal in het sys teem van de Apollo-combinatie manke- ADVERTENTIE literfles gratis fles Met kans J.D.KII The oldest and most popular Aperitif to Holland Drink it straight, and where possible serve from an ice cold bottle. 35% ALC. Voor slechts enkele centen méér per glas geniet U van een jonge jenever van wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER Inmiddels proberen de ruimtevaarders af en toe te slapen maar dit lukt niet zo best. De atmosfeer is benauwd, het ruimtevaartuig ongemakkelijk, romme lig en bevuild en de temperatuur onple zierig laag: circa twee graden Celsius. Toen Houston vroeg hoe de mannen zich voelden antwoordde Haise: „niet meer vermoeid dan je onder onze om standigheden verwachtte". Toch zullen de drie ruimtevaarders zo fit mogelijk moeten zijn wanneer ze in de laatste fase van de rampvlucht hun capsule door de atmosfeer naar him be houd moeten brengen. Een geruststelling voor hen is dat de dreiging van een or kaan op de landingsplaats is afgenomen. De naderende storm is aanzienlijk in kracht verminderd en van richting ver anderd. ROME, (Reuter). De Italiaanse ha venarbeiders zullen met ingang van vol gende week dinsdag gedurende zes da gen alle schepen boycotten die de Griek se vlag voeren. Op deze dag (21 april) is het drie jaar geleden dat in Grieken land het huidige militaire bewind de macht overnam. De bonden hebben verklaard, dat de actie gericht is tegen de Griekse reders, die zij de krachtigste aanhangers van het bewind in Athene noemen. PARIJS (AFP). In Nanterre, waar een deel van de Parijse universiteit is gevestigd, hebben zich gisteren ongere geldheden voorgedaan tijdens verkiezin gen voor de beheersraad van de literai re faculteit. Anarchistische en Maoistische studen ten verbrandden stembiljetten en organi seerden in de hal, waar werd gestemd, achtereenvolgens een voetbalwedstrijd en een wedstrijd met motorfietsen. Het aantal studenten dat aan de verkiezingen deelnam, was toen nog zeer laag. Van de docenten heeft ongeveer zestig percent Deze foto van een vermoedelijk ge zonken Russische onderzeeër werd ge nomen vanuit een Brits militair vlieg tuig. Het Russische schip bevond zich eind vorige week op ongeveer 550 mijl van Landsend. Later heeft men niet ver van deze plaats olievlekken in zee gezien. Aangenomen wordt dat de onderzeeër is vergaan, hoewel daar over geen officiële mededeling in de Sovjet-Unie is gedaan. WASHINGTON (Reuter). Generaal Earle Wheeler, voorzitter van het comi té van chefs van staven van de Verenig de Staten, gaat 2 juli met pensioen. Hij wordt opgevolgd door admiraal Thomas Moorer, chef operaties van de marine. Het vertrek van generaal Wheeler be tekent in geen enkel opzicht een wijzi ging van de Amerikaanse Vietnampoli- tiek, aldus het Witte Huis. Vorig jaar zou hij al zijn vertrokken maar Nixon vroeg hem toen nog te blijven. Uit betrouwbare bron is vernomen dat Nixon heeft besloten tot een verdere ver mindering van de Amerikaanse troepen in Vietnam, ondanks verzet van zijn hoogste militaire adviseurs onder leiding van generaal Wheeler. De militairen wil den een uitstel van twee maanden om •de situatie in Indo-China na de jongste ontwikkelingen te bestuderen. Generaal Wheeler is 62 jaar. Hij is zes jaar voorzitter geweest van het comité van chefs van staven, twee jaar langer dan de normale termijn voor die functie. LANDAU (AFP). In een tijdsbestek van enkele uren zijn dinsdag in West- Duitsland drie vliegtuigen van het type „Starfighter" verongelukt. Twee toestellen van de Canadese lucht macht stortten 's middags neer in Hes sen. Waarschijnlijk zijn zij in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten brachten zich met hun schiet stoel in veiligheid. De derde Starfighter stortte bij de kust in zee. Het is nog niet bekend van welke nationaliteit het vliegtuig is. ADVERTENTIE 14 sierlijk, tijdloos model, met veiligheidssluiting. (deze aanbieding is 1 week geldig) JUWEL1ERSBEDR1JF Grote Houtstraat 49 Haarlem tel. 321915 PHNOM PENH (Reuter). Cambod ja heeft India en Indonesië benaderd over mogelijke hulp voor de bestrijding van de Vietcong. Dit is in ingelichte kringen in PNOM Pen gezegd nadat pre sident Lon Nol had meegedeeld van on verschillig welk land hulp te willen aan vaarden „voor de verdrijving van in dringers van Cambodjaans gebied". Cambodja zou vooral van de niet ge bonden landen wapens en oorlogsuitrus ting wensen. Het Indo-Chinese land zou geen prijs stellen op de hulp van vreem de troepen bij de strijd. De regering in Pnom Pen maakte" gis teren bekend dat buitenlandse corres pondenten voortaan speciale toestem ming moeten hebben voor reizen van de ene provincie naar de andere. De maat regel volgt op de gevangenneming van negen buitenlandse journalisten door de Vietcong. PARIJS (AFP). De Franse minister van Onderwijs, Olivier Guichard, heeft in de Nationale Vergadering bekendge maakt dat binnenkort een universiteits- politie zal worden gevormd. Driehonderd man zal ter beschikking van de rector van de Parijse universiteit worden ge steld. Zij zullen afkomstig zijn van de gewone politie en niet gewapend zjn. JERUZALEM—AMMAN, (Reuter). De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, Joseph Sisco, heeft gis teren besprekingen gevoerd met de Israë lische minister van Defensie, Mosje Dayan, en de minister van Buitenlandse Za ken Abba Eban. Tegelijkertijd werd in de Jordaanse hoofdstad Amman door onge veer 5000 demonstranten geprotesteerd tegen het voorgenomen bezoek van Sisco aan Jordanië op vrijdag. Het was de tweede achtereenvolgende dag dat in Amman werd gedemonstreerd. Aanvankelijk verliep alles rustig, maar de zaak liep uit de hand toen de menig te onder het uitroepen van anti-Ameri kaanse kreten naar het Amerikaanse Cul turele Centrum trok en het gebouw in brand stak. Enige vertrekken brandden totaal uit. Later trokken de demonstranten naar de Amerikaanse ambassade, waar de vlag omlaag werd gehaald en de Pales tijnse bevrij dings vlag werd gehesen. Ook werd schade toegebracht aan een leeszaal, een bioscoop en een tentoonstelling waar foto's van de Apollovlucht waren uitge stald. Onder de demonstranten bevonden zich ongeveer 400 gewapende Palestijnse guer rilla's. Enkelen van hen schijnen te heb ben geprobeerd de menigte te kalme ren. De menigte demonstreerde omdat naar hun mening de Verenigde Staten een po litieke regeling aan de Arabieren willen voorschrijven, die zou neerkomen op een overgave. Volgens de Palestijnen, die buiten de besprekingen met Sisco worden gehouden, zou alleen vernietiging van de staat Is rael een oplossing betekenen. Over het verloop van de gesprekken tus sen Sisco en de Israëlische ministers is officieel niets meegedeeld, maar volgens goedingelichte kringen in Jeruzalem heeft Israel weer meer vliegtuigen en economische hulp gevraagd. Vorige maand besloot Nixon niet in te gaan op een verzoek inzake de levering van 25 Phantom- en 100 Skyhawk-jacht bommenwerpers. Minister Eban zou vooral meer econo mische hulp wensen, die voor de komen de vijf jaar 1500 miljoen dollar zou moe ten bedragen. WASHINGTON (AP). Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft be sloten het omstreden ontbladeringsmid- del „Herbicide Oranje" niet meer te ge bruiken in de oorlog in Vietnam. Het besluit is genomen omdat het bin nenlandse gebruik van dit krachtige on- kruidverdelgingsmiddel is verboden, nu uit proeven is gebleken dat het middel kanker verwekt bij muizen. Volgens deskundigen kan „Herbicide Oranje" abnormale ontwikkelingen ver oorzaken in ongeboren zoogdieren. Het i» niet bekend of het middel in Vietnam tot misvormingen heeft geleid. Vorig jaar is in Vietnam een gebied ter grootte van 480.000 hectare door de Ame rikanen ontbladerd om te voorkomen dat zich in de oerwouden Vietcongsoldaten zouden verschuilen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid A. Schipper (P.v.d.A zal in verband met zijn benoeming tot burgemeester van de nieuwe gemeente Oostburg (Zeeuws- Vlaanderen) op 24 april zijn functie neer leggen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3