Voormalige PEN-centrale gereed voor jeugdfestiviteiten op 5 mei i Schriftelijke eindexamens FABELTJESKRANT EN TOTOPRIJS ONDERWERP VAN OPDRACTEN J •T'A sap VERENiGINGSNIEUWS UIT DE IJMONb IN DE IJMOND KT IJmuiden Beverwijk Heemskerk Haarlems elftal oefent tegen VEW Hearing De Loods- De Meerpaal mm DONDERDAG 16 APRIL 1970 7 Pi Velsen-IJ muiden Beverwijk Pelsen-Noord Heemskerk City MEN KOMT er niet onder uit, of men nu van „Easy rider" houdt of niet, niemand zal kunnen ontkennen dat deze film van Dennis Hopper en Peter Fonda nu al bezig is historie te maken. Met uitzondering van de „undergroundfilms" die niet in open bare circulatie komen, is hier na melijk sprake van een eerste poging door jonge filmers om gestalte te geven aan een eigen levensgevoel. Deze goedkoop opgezette onder neming blijkt vooral bij de jongeren over de hele wereld een groot succes te zijn, hetgeen bewijst dat er bij de jeugd nog wel degelijk belangstelling voor de bioscoop kan worden ge stimuleerd. Bovendien kan er bijna algemeen goede tot enthousiaste ont vangst bij de pers worden geconsta teerd, waaruit mag blijken dat de film ook daar zijn doel heeft bereikt Het is aldus duidelijk dat „Easy rider" het model zal worden voor veel produkties in de naaste toe komst, die alle zullen speculeren op dit directe contact met de jongeren van nu en op de nieuwsgierigheid van ouderen naar de mysterieuze samen leving, welke de jeugd op het ogen blik bezig is te ontwerpen. Stadsschouwburg Kennemer theater Luxor Cinema Marquette Lang stuk Rekensom B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken De jeugd ^van Veisen actief bij de restauratie van het gebouw. DONDERDAG 16 APRIL Gem. Huishoudschool, P. J. Troelstraweg IJmuiden, 19.30-21 u. demonstratie „Oven- ichotels zaterdag gemaakt, zondag klaar''. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Santpoort-Zuid, Wijkcentrum De Duinpan, Willem de Zwijgerlaan, 19-21.15 uur. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19.30-22.30 ti.: badminton BC Velsen. VRIJDAG 17 APRIL Stadsschouwburg, concert en cabaret door Accordeonvereniging IJmuidens Roem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945. IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord, 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Vel- sen-Noord, Banjaertstraat 13, 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, jongerenclubs, tiener soos, judoles. DONDERDAG 16 APRIL Verenigingsgebouw, IJsselstraat. 20 u. ledenavond aquariumvereniging Kenne- merland. Sociëteit Labyrinth, Raamveld. 20 u. vergadering Oranje Vrijstaat. Statenhuis, Velserweg 12, 19.30 u. club avond Beverwij kse damclub. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u. spreekuur Beverwij kse Sportraad. Kleine Akademie, Hoflanderweg 104. 20 u. tekenen en schilderen. Het Groene Huis, Raamveld. 20 u. bok sen (jongens vanaf 14 jaar). Clubhuis hockeyclub Scheybeeck, Pa rallelweg. 20 u. clubavond schaakclub Pat Mat. De Slof, Raamveld. 19 u. repetitie ba zuinblazers drumband De Zwervers, so ciëteit en contactavond sport- en ontspan ningsvereniging. 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. open huiskamer voor de jeugd vanaf 16 jaar. 39 20 u. repetitie operettekoor Animo. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend 20.15-21.30 u. VRIJDAG 17 APRIL De Magneet, Vlaanderenstraat. 20 u. sociëteit Darowash. Julianaschool, Akerendamlaan. 16.45 u, jeugdvolksdansen 19 u. volksdansgroep Zieme. Harmoniegebouw, Groenelaan 72. 20 u. repetitie mannenkoor Zanglust. Barakkenkamp Rooswijk, Westerhout weg. 17.30 u. judo (meisjes). Kleine Akademie, Hoflanderweg 104. 20 u. wandkleden maken. Het Groene Huis, Raamveld 16 u. mei? jesclubs (9-10 jaar) modelbouw (11-12 jaar), toneelclub (vana 12 jaar), sport- groep (jongeren vanaf 12 jaar) ,20 u. so ciëteit Labyrinth. Be Slof, Raamveld 2. 19 u. sociëteit en cursus kunstschilderen, 20 u. Fré Meis vervult spreekbeurt voor CPN. 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. speciaal programma voor de jeugd vanaf 17 jaar. Clubhuis hockeyclub Scheybeeck, Pa rallelweg 20 u. ledenvergadering (met discussie) van hockeyclub. Clubhuis De Boog, Hoflanderweg.20 u. algemene ledenvergadering DEM-voetbal Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Amstel straat 44: volwassenen 15-17.30 en 19- 21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 18.30- 20-30 u.; jeugdbibliotheek Stumphius- straat 15.30-17.30 u. VRIJDAG 17 APRIL Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13. Geopend van 19-21 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560 Geopend van 9-12 14-17 en 19-22 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 16.15 en 17.15 u.kinderclubs (5-10 jaar), 19 u. meisjesclubs (9-13 jaar), jeugd-EHBO (12-17 jaar) modpub (vanaf 13 jaar), jeugdkaffee: 15-17 en 18.45-20 u. vanaf 13 jaar, 18.45-22 u. vanaf 15 jaar. De Schouw, Bleijenhoevelaan. 20 u. badminton. DONDERDAG 16 APRIL De Zandkraai, Handelstraat 93. 19.30 u. tienersoos. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. le zing volièrevereniging Tropica. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 19.30 u. kaarten, schaken en dam men (volwassenen). De Lichtboei, Maasstraat 5. 19 u. tafel tennis (tieners en jongeren), 20.30 u. ta feltennis (Volwassenen). VRIJDAG 17 APRIL De Lichtboei, Maasstraat 5. 16.15 u. meisjes- en jongensclubs (6-9 jaar) 19 u. buurthuiscommissie, 20 u. bijeenkomst medewerkers. De Zandkraai, Handelstraat 93. 13.30 u. bejaardensoos en kinderoppas. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 19 u. knutselclub (jongens 12-16 jaar). De vrijburcht, Vrijburglaan. 19.45 u. jaarlijkse uitvoering chr. jeugd- en tie nerkoor. Openbare lagere school, Prof. ten Doe- schatestraat 199a. 20 u. derde begroe tingsavond voor De Maer. Zaal Flora, Deutzstraat 11. 20 u. rui len, kienen en quiz postzegelclub Heems kerk. De Magneet, Ten Katestraat 11. 20 u. platenavond Volksmuziekschool. De Vlotter, Oosterweg 20 u. feestavond senioren ADO. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u. Ruijsdaelsraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Onder supervisie van het aannemersbedrijf W. A. Rolvink uit IJmuiden, wordt thans in de voormalige P.E.N.-centrale aan de Kanaalstraat door de jongeren van Velsen hard gewerkt om dit nog sombere gebouw gedeeltelijk voor de bevrijdingsfeesten op 5 mei in te rich ten. Men concentreert zich hiervoor geheel op de grote benedenzaal van 11 bij 21 meter, welke ruimte werd verkregen door het slopen van muren uit reeds bestaande vertrekken. Op deze wijze moesten reeds veertien grote laadbakken met puin wor den afgevoerd. Voor de werkzaamheden meldt zich dagelijks een bevredigend aantal jeugdige vrijwilligers van zestien tot ongeveer vier entwintig jaar, zodat met inbegrip van de tien geregeld aanwezigen, telkens een ploeg van vijfentwintig man kan worden samengesteld. Zij die niet vakkundig een bepaald gereedschap kunnen hanteren, maken zich verdienstelijk door het ruimen van puin en allerlei schoonmaakkarwei- tjes. Onderwijl wordt door personeel van de aannemer een ruim podium van 3 bij 10 meter opgetrokken, dat over enkele weken met muziek van „Ekseption" en „Modesty Blaise" zal worden ingewijd. Met het oog op eventuele projecties blijft de achtergrond daarvan geheel wit. Het ligt daarbij in de bedoeling ook de rest van de grote zaal in sobere kleuren te houden, terwijl enige toiletten en garde robes evenmin zullen ontbreken. Na de bevrijdingsfeesten zal de restau ratie van het gebouw worden voortgezet met het inrichten van de kelder en een kleinere zaal, zodat hiervan ook door andere verenigingen gebruik kan worden gemaakt voor repetities en bijeenkomsten. Door het gemeentebestuur is inmiddels ook de heer Martin Luersen uit IJmuiden als toezichthouder aangesteld. Nierstichting. De groepsleden van het vormingscentrum Mater Amabilis hebben voor vrijdag een feestavond ge organiseerd in het vrijetijdscentrum De Slof, waar op die avond een actie wordt gevoerd ten baite van de Nierstichting. Men haakt hiermee in op het desbetref fende initiatief van Radio Veronica. [=f ilms NA ALLES WAT er ook in deze kolom men al over de film is geschreven, zal het voldoende zijn te memoreren dat „Easy rider" het verslag is van een mo tortrip door twee jongelui, die zonder een bepaald doel de wijde wereld van de VS intrekken, daarmee trachtend het van hun voorouders geërfde heimwee naar verre horizonten te stillen. Onderweg be leven zij aardige en minder aardige din gen en hun lot is uiteindelijk een gewel- dadige dood, waaruit kan worden afge leid dat zij nog niet zijn geaccepteerd in de huidige maatschappij. PETER FONDA en Dennis Hopper, respectievelijk regisseur en produktielei der van de film en tezamen ook nog de scenarioschrijvers, spelen bovendien de onaangepaste jongens op hun bizar uit- Dennis Hopper en Peter Fonda in de „verschrikkelijk boeiende" film „Easy rider" die deze week gelijk tijdig in City (IJmuiden) en het Kennemer Theater (Beverwijk) wordt vertoond. gedoste motoren, terwijl Jack Nicholson een opmerkelijk goede creatie geeft van de dronkaard, die zich onderweg bij het tweetal aansluit en daarmee onbewust zijn doodvonnis tekent. Zoals gezegd, een film waar men moeilijk onder uit kan en die nu van vrijdag- tot en met woens dagavond in City mag worden bekeken DIT WEEKPROGRAMMA wordt heden avond ingezet met de griezelfilm „Fran kenstein schiep een vrouw",waarna zon dagmiddag de vertoning volgt van „De zwarte tulp", een avontuur vol sabelge vechten, spanning en ontvluchtingen. Stadsschouwburg IN VERBAND met de feestavond op vrijdag van „IJmuidens Roem", blijven in de Stadsschouwburg voor de oorlogs film „Stoottroepen in de aanval" alleen de zaterdag- en zondagavond nog maar over. De inhoud daarvan is voor een groot deel gebaseerd op de gedurfde lan ding van Amerikaanse commando's op de Italiaanse kust en de bloedige strijd om Napels, gelardeerd met de gebruike lijke romances tussen Amerikanen en Italiaanse schonen. In deze spannende film wordt de rol van de onverschrokken commandant vervuld door James Gar ner. Zondagmiddag een reprise van de klucht „Het pronkstuk van de familie", waarmee de dwaze Jerry Lewis de lach spieren hoopt te masseren in zeven ver schillende typeringen, te weten: chauf feur, circusclown, veerbootkapitein, pi loot, modefotograaf, gangster en privé- detective. TEGELIJK MET CITY in IJmuiden verzorgt dit theater de eerste vertonin gen van „Easy rider" in de IJmond, zo dat voor nadere informaties hierover naar elders in deze rubriek kan worden verwezen. Ook hier draait de film de gehele week, dus van donderdag- tot en met woensdagavond, met als verdere keuzemogelijkheden „Peyton Place' (Dorp der zonde), en „Meisje, minder jarig meisje", voor de respectieve nacht voorstellingen van vrijdag en zaterdag Bovendien wordt in de eerste matinee van zondag de klucht „Stan Laurel en Oliver Hardy in wonderland" vertoond. HET SUCCES van haar eersteling „Ik ben een vrouw" heeft de Zweedse schrijf' ster Siv Holm ertoe gebracht een ver volg te schrijven dat zij „Het huwelijk" heeft genoemd. De naar deze roman vervaardigde film van zondagmiddag tot en met woensdagavond in dit thea ter had ook „Hoe het Siv verder ging kunnen heten, want het gaat weer over deze Siv, die na haar stormachtige jeugd is getrouwd. Gelukkig niet gelukkig ge trouwd, want dan zou het zijn uit ge weest met de pret. NEE, SIV IS gehuwd met een zonder linge antiquair die obscene foto's van haar maakt en dan glunderend toekijkt als anderen toenaderingspogingen wa gen. Het gaat dus mis, Siv keert, na inet een van de klanten een verhouding te hebben gehad, terug naar haar oude beroep als verpleegster en dat geeft weer soortgelijke moeilijkheden als zi- zich nog uit haar jeugd weet te herin neren. Een en ander wordt weer uitge bracht met aanbevelingen als „Een ge waagde film in een soort, dat alleen de Zweden zo durven maken", naar men ongetwijfeld lioopt met hetzelfde succes als „Ik een vrouw". VAN EEN GEHEEL ander genre is „De laatste revolverheld", een voortref felijke western met Richard Widmark en Lena Horne, waarmee dit weekprogram- ma van donderdag- tot en met zaterdag avond wordt ingeleid, in de eerste mati nee, samengevat in „Singapore, opdracht voor vijf". WIE DENKT dat er nog iets ontbreekt aan zijn liefde leven, kan deze week van donderdag- tot en met dinsdagavond college gaan lopen in het Marquette theater, waar hem of haar onder deskundige leiding van vrouwenarts dr. L. Meinhardt alles zal worden geopen baard over het liefdespeL de lichame lijke vereniging en de doeltreffende hou dingen bij de coïtus. Destijds heeft dr. Gerhard Schwarz, advocaat en notaris in Berlijn een rapport uitgebracht over „Techniek der liefdeskunst", waarin wordt verklaard dat het hier geen por nografische film betreft. Zij die geen behoefte meer hebben aan dergelijke voorlichting, kunnen zondagmiddag ach tereenvolgens gaan kijken naar „De zoon van Lassie" en de klucht Jerry als babysitter". (Van een medewerker) HAARLEM. Als voorbereiding op het Vierbondentoernooi speelt het voor lopig Haarlems elftal zaterdag op het veld van Spaarndam, dat gelegen is aan de Ringweg, een oefenwedstrijd tegen het in de vierde klas zaterdagvoetbal lei dende VEW. Dit treffen begint om kwart over drie. Na een onderling oefenduel van de ge selecteerde HVB-ers werden de navol gende spelers voor het voorlopig Haar lems elftal gekozen: E. Wiedijk (DSK), G. Keirsgieter (Terrasvogels), S. R. Po- lonius (Halfweg), P. H v.d. Hoven (Te- lefonia), L. Cuvelier (DIOS), F. v.d. Well (Kennemers), E. Helder (Terr as vogels), C. J. Zeegers (IJmuiden), B. S. Bosdijk (Spaamestad), Th. Aardenburg en H. Vrouwe (beiden Waterloo) S. Walters (Geel Wit) en J Schrama (DIOS) De spelers van ODIN en VVRA waren niet beschikbaar. Voor het eerst in de geschiedenis is het Haarlems elftal voor het Vierbon dentoernooi, dat zaterdag 25 april op de velden van het sportpark „De Vlotter.' in Heemskerk wordt gehouden en waar van de organisatie in handen is van de afdeling Haarlem KNVB, samengesteld uit zaterdag- en zondagvoetballers. In het sportpark „De Egelshoek" t* Heiloo wordt zaterdag het Vierbonden- toernooi voor junioren gehouden. Aan vang half drie. Deelnemende afdelingen zijn Haarlem, Amsterdam, Noord-Hol land en Utrecht. DE TWEEDE DAG van de grote exa- mengolf is voor de leerlingen dikwijls een dag die lekker zit. Na de eerste zenuwen te hebben weggeslikt komt men op de tweede dag veel meer ontspannen de school en de examenzaal binnen. Men be hoort al tot de geroutineerden. HBS-b en gymnasium-b kregen hun tweede wiskunde-onderdeel te verwerken: goniometrie en analytische meetkunde. Leerlingen die dinsdag wat moedeloos te gen de nogal eenzijdige en tevens wat ouderwetse algebra hadden opgebokst, kregen vandaag de kans zich te rehabi literen. Het goniovraagstuk lag op 5e klasniveau en de analytische meetkunde toetste normale zaken. Het gymnasium-a hield zich in de ochtend bezig met de Griekse vertaling. Dit betekende op elke school een verschillende opgave, naar de schrijver die klassikaal was gelezen. De HBS-a wijdde zich aan een Duitse briefwisseling tussen Nederlandse en Duitse scholieren, die gezamenlijk het pro bleem van de geweldpleging in de wereld en de internationale vraagstukken willen bestuderen. Een pittig onderwerp, ge zien de thema's die men behandeld wens te te zien: de agressie van de mens, het recht van inspraak van de jeugd in politieke zaken, en de democratisering van het onderwijs. Het onderwerp haalt zoals men ziet nogal wat overhoop, maar de betrokkenen, zo bleek ons, voelden zich in het onderwerp thuis. De middag- opgave voor het gymnasium legden de kandidaten voor de samenvatting in het Nederlands een lang fragment voor uit de academische openingsrede van de rector magnificus dr. Snijders gehouden in Gro ningen in 1969. Een op zich heel boeiend stuk over de positie van de wetenschap en de conflicten die in de verhouding met de maatschappij en haar eisen kunnen ontstaan. Met andere woorden een studie over de autonomie en tevens de maat schappelijke verantwoordelijkheid van de wetenschapsbeoefenaar. Slechts twee uur tijd voor een samen vatting van een lang stuk van vijf blad zijden bleek voot vele leerlingen een zwa re opgave. Het niveau konden zij zeker aan, maar men had dunkt ons alleen al anderhalf uur nodig om het gehele stuk grondig te bestuderen. De HBS deed in de middaguren de Franse vertaling: „Science et politique", en het thema van het stuk vormde eigenlijk een passende commentaar op de rede van prof. Snijders, waarmee het gymna sium op dat zelfde moment worstelde. De eerste zin hiervan luidde: „l'Evolution ac- tuelle exige une cooperation étroite entre savants et hommes politiques". Het stuk werd als gemakkelijk geoordeeld, helder van gedachtengang en met nauwelijks moeilijke woorden. Dat gold beslist niet voor de MMS, die eveneens in de middag uren de vertaling uit het Frans maakte. De literair-historische beschouwing over het werk van Frangoise Sagan, waarvoor de meisjes toch wel tot op de bodem van hun stilistische kunnen en hun Franse woordenschat moesten putten. Beslist niet zo eenvoudig. 's Morgens hadden de MMS-kandidaten het Nederlandse opstel geschreven, De fa beltjeskrant, de demonstratiemode, open heid als sleutel tot het maatschappe lijk verkeer, vakantie houden alleen, vormden de duidelijkste opgaven. Goe de doordenkers waren: „Mode is de al dan niet geslaagde poging tot verwezenlij king van de illusies die iedere man of vrouw omtrent zichzelf koestert" van de bekende journaliste Constance Wibaut of het korte citaat uit een gedicht van Ellen Warmond: „Wij leven nog wel net als gis ter maar het uitzicht op later wordt al lengs korter". Alle mulo-verenigingen namen vandaag het gedeelte b-examens af. Het algebra werd door een deskundige als rormaal, zonder verrassingen gekwalificeerd. De vlakke meetkunde-opgaven als pittig, maar aan de prettige kant. De natuurkunde bevatte twee moeilijke opgaven waarvan we er hier een laten volgen: een elektrotechnicus is voorne mens in een boiler een nieuw verwar mingselement te bouwen. De boiler kan 48 kilogram water bevatten, dat in 5 uur van 10 graden Celsius tot 82 graden Cel sius verwarmd moet kunnen worden. De elektrotechnicus houdt rekening met 20 pet. warmteverlies. Voor het verwar mingselement gebruikt hij constantaan draad van vijftiende mm2 doorsnede. Eén meter constantaandraad met een doorsnede van 1 mm2 heeft een weer stand van 0,5 ohm. de netspanning is 200 volt. Bereken: a. hoeveel meter draad er nodig is. b. het vermogen van het ver warmingselement bij de gegeven net spanning. c. hoeveel deze verwarming kost als 1 kwh 4,8 cent kost. Mavo-3 verwerkt normale opgaven al gebra en vijf klassieke opgaven voor be drijfsrekenen (handelskennis II) waar van de laatste ging over de belegging van 100.000 gulden, gewonnen in de voet baltoto. Voor 20.000 gaat weg aan de ver bouwing en de inrichting van het huis van de winnaar. De rest wordt belegd in obligaties en 40.000 in een beleggingsre kening, die 7 pet rente oplevert. Voor waar een praktische opgave die wie weet nog eens te pas kan komen. Van het Havo-examen valt tenslotte naast het Nederlandse opstel nog te melden het Franse examen. Zes proza fragmenten worden voorgelegd met bij een- behorende meerkeuzevragen. Een docent uitte, met alle respect voor de makers van die vragen, toch twijfel aan het toet singseffect van deze meerkeuzevragen, Het blijft de vraag wat men nu eigen lijk test: handigheid of echte talenkennis Een kardinale vraag waarover de lera ren in de moderne talen zich in de toe komst het hoofd toch nog wel eens zullen moeten breken. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Zaterdagmorgen om half elf wordt er een hearing gehou den in het buurthuis De Loods over de fusie van dit buurthuis met De Meerpaal en over de verbouwing van De Loods. Ten aanzien van de fusie wil men de mensen nader informeren over de stand van zaken. Belangrijkste onderwerp van gesprek zal wel zijn de noodzakelijke ver groting van De Loods, waarbij het de vraag is of men het buurthuis een ver dieping erbij zal geven of niet.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7