„Alte Kameraden" herdenken hun zege op de „roden" li In het berezonnetje Altenburg" Lawine in Assy eiste 72 mensenlevens 3 x bedenkelijk eerbewijs in roergebied SPNKER BROEKEN EN JOCKETS HENSEN Protest rond Gandalf en Pattontank I §1 ill3 VOOR MARINE-BRIGADE LÖWENFELD" VRIJDAG 17 APRIL 1970 E.LEVIS. ROGER (Van onze correspondent) BONN. Stokoude strijdmakkers vieren het komende weekeinde in Bottrop, midden in het Roergebied dat zij eens in bloedige strijd verover den, een merkwaardig jubileum. Zij zijn de laatste leden van de „Kame- radschaft der Marine-Brigade Löwen- feld", mannen die in 1920 onder hun onvergetelijke fregattenkapitein Von Löwenfeld („een Führer in de zui verste zin van het woord", aldus zijn j vroegere stafofficier Von Bose, 81 jaar) het Roergebied zuiverden van de moordende en folterende commu- nisten die er de macht hadden ver overd. Zo is althans de visie van de oud-strijders zelf. IN BRUSSEL BRUSSEL Op het Brouckère- toning van de film „Patton". M achine geweren Eindelijk schijnt dan dat voorjaars- zonnetje, en kun je uit dat be nauwde winterhok naar buiten. Je kijkt je ogen uit want je had, net drieëneenhalve maand oud óók geen idee hoe het er daar buiten uit zou zien. Je verdringt je, onder het wakend oog van moeder, voor de spijlen van het hek, om naar de mensen te kijken die zich ook in het eerste zonnetje lopen te koes teren, en als je helemaal niets kunt zien klim je maar op de rug van je gewillige ma. Die ook eén gewillig oor heeft voor alle vragen die deze wereld maar bij een berejong kan oproepen. Hotel-Café-Restaurant Egmond aan Zee Examens opgebracht. Iem" SAINT GERVAIS (Reuter en AFP) Niet een lawine maar een aard verschuiving is vermoedelijk de oor zaak van de ramp die gisternacht op het plateau d'Assy in de Franse Al pen aan 72 mensen het leven heeft gekost. Nog nooit zijn bij een lawine in Europa zoveel slachtoffers ge vallen. ,Dof rommelen ip bekertjes of driekantjes voor Herdershonden ADVERTENTIE RIBCORD VELDURS DENIM KINDERMATEN VA= DAMES EN HERENMATEN VA- Het gemeentebestuur van Bottrop ver- I leent zi,in medewerking aan het 50-jargie jubileum. Tot dusver is jaarlijks in op dracht van de plaatselijke overheid een krans gelegd op een herdenkingsplaats voor de gevallen manschappen van Lö wenfeld in Kirchhellen, niet ver van de stad. Zondag echter zal Oberbürgermeis- ter Ernst Wilczok deze taak zelf op zich nemen. Of de iaatste eer voor aan het vaderland bewezen dienst op zijn plaats I is, valt moeilijk te beoordelen omdat nu eenmaal in de rommelige jaren na de I eerste wereldoorlog alle verhoudingen in Duitsland onduidelijk waren. De litera tuur over Löwenfelds wapenfeiten wekt echter twijfels. Vijftig jaar geleden deden eenheden I van de Reichswehr in Berlijn een greep naar de macht (de Kapp-putsch) in de jonge republiek. Zij faalden, maar de re gering zag zich gedwongen tot nood maatregelen om het gevaar te bezweren. Onder andere riep ze op tot een algeme ne staking. In het Roergebied werd aan die oproep onmiddellijk gevolg gegeven. De spanning tussen de arbeiders (be I reid voor hun vrijheid te strijden, zij vormden een 100.000 man sterke arbei ders-militie) en de met de Kapp-putschis ten sympathiserende militairen was in het Roergebied zo groot, dat de regering min of meer een frontlijn tussen beiden moest accepteren, toen zij de toestand 1 weer meester was geworden. Da arbeiders kregen opdracht hun wa I pens in te leveren. De regemig zette hen onder druk, door uit andere delen van het land militaire eenheden een cor- don om het Roergebied te laten vórmen. plein in Brussel hebben gisteren on- Qnder die eenhe|en was de marine-bri- geveer tweehonderd jongelui ge- gade Löwenfeld, herkenbaar aan het gele demonstreerd uit protest tegen de ac- anker met eikenloof op de kraag en het ties van de justitie jegens schrijver hakenkruis op de helm. Het hakenkruis TT /~uwas het teken van de troepen die aan de en boekhandelaar Herman Claeys en hadden deelgenomen tegen het opstellen van een oude Von Bose, de stafofficier die nog altijd legertank ter gelegenheid van de ver- van de partij is, schreef in 1937 een boek over de veldtocht tegen „de roden" in het Roergebied. In 1943 leverde een na- tionaal-socialistische historicus zijn bij drage. Het optreden van de marine-bri gade zou als een voorbeeld voor Hitiers PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM Claeys heeft in de afgelopen weken enkele malen huiszoeking gekregen waar bij de aanleiding vooral gezocht moet worden in de aanwezigheid van het blad troepen kunnen worden beschouwd. De Gandalf. Na een recente arrestatie van de schrijver werd aangekondigd dat op het Brouckèreplein tegen het avondspits uur vierduizend Gandalfs zouden worden uitgereikt. De Patton-tank, die niet al leen reclame maakte voor de film maar ook voor het Belgisch leger, vormde een tweede aanleiding tot de demonstratie. Tegen half zes hadden zich ongeveer 200 sympathisanten verzameld rondom de tank. Er was ook politie, niet veel, voor het merendeel jonge agenten. Op een gegeven ogenblik stond Claeys bo ven op de tank. In beide handen hield hij een karton met de woorden: deze tank is zedenschennend. Stencils waarin deze stelling nader werd toegelicht, wer den rondgedeeld. Een paar agenten klommen snel op de tank, pakten Claeys het bord af en he- sen hem naar beneden. Hij werd in een politiebusje gestopt en onder gejuich van de menigte weggevoerd. Intussen had iemand anders een bus witte verf over de tank gegooid en twee meisjes ,die Claeys narcissen wilden aanbieden, kre gen moeilijkheden met de agenten. Een paar jonge mensen, die niet aan het con signe „doorlopen" gevolg wilden geven kwamen ook in de politiebus terecht. Voor de toekijkende Brusselaars, aan wie inmiddels nummers van Gandalf werden uitgereikt, bleef het een wat vreemd ge beuren dat zij met onwennige blik volg den. Guus Dijkhuizen, hoofdredacteur van Gandalf, was er bij. Hij was met deze verkooppromotie van zijn blad heel te vreden. Het is, zo zei hij, hier een aflei dingsmanoeuvre, want terwijl de politie wordt beziggehouden, delen we op andere plaatsen in de omgeving ook Gandalfs uit. Hij is de Belgische justitie overigens heel dankbaar voor haar ingrijpen in verscheidene boekwinkels waar men Gandalf verkoopt. „Voordat zij ermee begon", zo zei hij, „had ik in België zes abonnementen en verkocht ik 250 losse nummers per maand. De laatste maan den zijn dat er 1250 geworden en het aan tal zal nog wel toenemen'. Na een half uur was de manifestatie brigade zou zich aan afspraken tussen overheid en arbeiders niet hebben ge stoord en met grof geweld „rust en or de" hebben hersteld. In Von Bose's beschrijvingen komen passages voor als. „Bij de ingang van het dorp opgestelde machinegeweren kre gen bevel pas op commando te vuren. Op korte afstand werd daarna op de massa geschoten. Wat niet onmiddellijk bleef liggen, vluchtte in de loopgraven. Omdat de roden op de terugweg over de brug moesten, die uitweg naar het platte land bood, konden zij goed neergeschoten worden". Op deze passage is van de week gerea geerd in de „Frankfurter Rundschau". Het blad schrijft over de bewuste schiet partij (in Rasfeld, waar 56 arbeiders in een massagraf werden begraven), dat er een batterijcommandant aan deelnam, die door de nazi's later tot een soort nationa le heilige werd verheven: Albert Leo Schlageter. „In de nazi-tijd heeft de bri gade altijd vol trots op deze kamerad ge wezen, tegenwoordig wordt hij door de Kameradschaft der marine-brigade vol schaamte verzwegen" aldus het blad. Boven een artikel over de bijeenkomst in Bottrop schrijft het: „Wegbereiders van het nationaal-socialisme vieren in Bottrop hun zege op de arbeiders vijftig jaar geleden". De ambtenaar die de voor bereidingen voor de herdenking van za terdag en zondag voor zijn rekening neemt zei mij donderdag, dat hij die „verdraaiing der feiten een schandaal" vindt. Het waren, zo betoogde hij, de communisten die het Roergebied in han den hadden. „Zij hebben geroofd en ge plunderd, onder andere in dit gemeente huis". Het feit dat de Oberbürgermeis- ter aan de plechtigheid deelneemt, is naar zijn oordeel voldoende bewijs dat de zaak het herdenken waard is. In het verhaal van stafofficier Von Bo se, geschreven in de nazi-tijd toen krijgs roem „Gefundenes Fressen" was, en in andere beschrijvingen van de Kapp- putsch en haar nasleep wordt het optre den van de brigade echter beschreven als een toneel van moord en schandali ge rechtsspraak (in Bottrop werden twee krijgsraden te velde georganiseerd die vele doodvonnissen velden). In het ge meentehuis van Bottrop, waar volgens de ambtenaar de communisten huishiel den, richtten de soldaten van Löwenfeld volgens het historische verhaal een fol terkamer in. Hoeveel alte Kameraden er morgen en zondag in Bottrop herinneringen aan hun roemruchte dagen met Löwenfeld zullen ophalen, kon men ons gisteren nog niet zeggen. Het zouden er eerder enkele tien tallen dan enkele honderden zijn, want Löwenfelds vrijwilligers waren in 1920 al royaal boven de 20. Er wordt gedanst en gezongen zoals reünisten in dit land dat tot hun dood kunnen doen en er is een feestrede van een rasechte kapitein ter zee. Plechtig hoogtepunt is echter de eer aan de gevallen kameraden door de Oberbürgermeister van Bottrop, een stad met meer dan 100.000 inwoners in het sterk socialistische Roergebied. j-./s./X-.-1 UWWAAA/WMAAABAAAAAAAAAAAAAA/WMVAA/SAfVWAAAAAAi ADVERTENTIE Romantische ruimten voor al uw festiviteiten in: exclusieve spitbraadzaal met antieke grill en open keuken uitzicht op zee en Oud-Hollands interieur inlichtingen en tafelreservering tel. no. 02206-1352. Vraagt voor partijen e.d. toezending menufolder en prospectus. DELFT Geslaagd voor examen scheeps- afgelopen. 12 jongens en meisjes werden I bouwkundig ingenieur B. P. Maat, Haar- De Franse minister van Gezondheid Robert Boulin verklaarde dat een enorme massa stenen en aarde 200 meter boven het sanatorium is gaan schuiven, in haar val bomen en rotsblokken meesleurde en daarna met een enorme snelheid de lin kervleugel van het tbc-sanatorium „Roe des Fiz" heeft verwoest. Nadat gistermorgen zeven personen waren gered is 's avonds de hoop opge geven dat er nog overlevenden uit de puinhopen kunnen worden gehaald. De lichamen van 25 slachtoffers zijn inmid dels geborgen. De ravage op de plaats van de ramp is enorm. Zevenenvijftig jongens tussen de vier en vijftien jaar en de andere ver misten liggen onder honderden tonnen sneeuw, zand, rotsblokken en boomstron ken. Een ooggetuige die in het sanato rium werkzaam was verklaarde: „Ik hoorde een dof rommelen. Toen ik daarop het raam opendeed zag ik het verschrik kelijke schouwspel. De sneeuwwals suis de omlaag en de paviljoens werden als strohalmen weggevaagd". Een jonge kinderjuffrouw, Geneviève Raphael, die evenals alle bewoners van ADVERTENTIE SiSi Sinas 99 het sanatorium op het moment van de ramp lag te slapen, vertelde het drama tische verhaal van haar redding: „Ik heb helemaal niets gezien. Ik werd door het lawaai wakker, ben onder het bed ge kropen en heb met mijn armen mijn hoofd proberen te beschermen. Ik geloof dat ik twee uur in die toestand heb ge legen, waarbij ik alleen mijn benen kon bewegen. Plotseling hoorde ik de red dingsploegen dicht bij mij bezig, maar niemand kwam en ik durfde in het be gin ook niet te roepen om lucht te sparen. Toen heb ik echter flink geschreeuwd en met mijn benen gestampt en gelukkig werd ik gevonden." Vanaf het begin van de ramp hebben ongeveer duizend man, onder wie veel vrijwilligers aan de reddingswerkzaam heden deel genomen. Deze verlopen ech ter zeer moeizaam omdat het vooral gaat om zware stenen en honderden tonnen aarde. De aanblik van het rampgebied, zo vertelde een soldaat, was zo overwel digend en zo hopeloos, dat niemand goed wist waar en hoe hij met zijn houweel of ander materiaal opruimingspogingen of eerste hulp moest verrichten. Speciaal gedresseerde herdershonden werden in gezet, maar de voornaamste aanwijzingen werden de eerste uren toch door de slachtoffers zelf gegeven: de huilende en roepende kinderen. Tegen zes uur in de ochtend verstomden die kreten echter en reeds toen moest worden gevreesd, dat alle vermisten niet meer levend onder het puin vandaan zouden komen. Met de ramp in Val d'Isère, twee maanden geleden, nog vers in het geheu gen is de publieke opinie in Frankrijk zeer ernstig geschokt. De Apollo-13 is naar het tweede plan verschoven. Met hernieuwde krachten is de vraag naar voren gekomen wie voor deze nieuwe ramp verantwoordelijk moet worden ge steld. Daarbij wordt met name gedacht aan berichten dat onlangs een van de gebouwen is getroffen door een kleinere lawine waardoor het dak werd bescha digd. Bovendien hebben vele deskundigen dit jaar al vaker gewaarschuwd voor het grote gevaar van lawines en aardver schuivingen. Vooral de Alpen zijn dit jaar met een meer dan normale hoeveel heid sneeuw bedekt en een plotseling in tredende dooi is dan zeer gevaarlijk. In totaal zijn deze winter in Frankrijk meer dan honderd mensen door lawines ge dood. H» Spif s muur'" 1 (ft fe ÉflH St V-. p,"i -i-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19