Kamer tegen verwijdering van atoomwapens uit Nederland Zeewater wordt met voorrang onderzocht Kinderen opvangen in huiselijke sfeer „Mirabel" m Nederland wil publikatie van rapport Natuurgebied moet direct worden uitgebreid Politiek ben ik een nieuwkomer 11 %ue Bourgondisch feest in Nieuwkoop MOTIES IMKAMP (D '66VER WORPEN Besluit van Consumentenbond Bus ramt abri; vrouw omgekomen B ankbedienden willen betere beveiliging Onderzoek naar \verklaring van ALTERNATIEF VAN CRÈCHES Ongeveer vijftien journalisten weg bij de N.R.C. Bioloog De Smidt waarschuwt voor plagen en ziekten Kabouters bezetten Krasnapolsky PROF. WIERSMA OVER ZIJN NIEUWE TAAK BIJ JUSTITIE: Minister betreurt interview van advocaat-generaal VRIJDAG 17 APRIL 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer ziet geen reden bij de NAVO aan te dringen op verwijdering van in ons land opgeslagen atoomwapens. Een motie van D'66, waarin dat werd gevraagd, werd gisteren met grote meerderheid verworpen. Vóór stemden slechts D'66, P.S.P. en de P v d A 'er Franssen. 1 Bij wet te regelen Politieman in beroep In verband met fusie tengevolge van het samengaan van NRC burgemeester en Algemeen Handelsblad ongeveer vijf tien journalisten een kwart van de to- ROERMOND. Tegen de burgemees- tale sterkte moeten afvloeien. Morgen 'er van het Limburgse Montfort is op last zal de redactie van de NRC over de ko- van de Prooureur-generaal te Den Bosch «en* i—organisatie worden ingeiich, i\ ïeuw Slütion schil met een plaatselijke rentmeester. De Boutique ZOEKT U IETS ïn SUÈDE-, NAPPA- of LEDEREN-KLEDING? (iriekse gevangenen SPAARNDAM 99 Vernieuwing Een modebewuste vrouw weet waar ze gaat kopen UW (Van onze correspondent) OEN HAAG. De Consumentenbond gaat een onderzoek instellen naar de mate van vervuiling van het zeewater aan de Nederlandse kust. Extra aandacht zal worden besteed aan het gedeelte van het strandgebied tussen Oostvoorne en Kat wijk. Ook een aantal watersportcentra in ons land zal in het onderzoek worden be trokken. Aanvankelijk waren er financi ële problemen die het onzeker maakten of dat onderzoek gerealiseerd kon wor den. Het bestuur van de Consumentenbond heeft nu echter definitief besloten dat het doorgang zal vinden. Het is niet bekend hoeveel tijd het zal vergen. De consumen tenbond is echter van plan wanneer alar merende feiten aan het licht komen on middellijk tot publikatie van deze gege vens over te gaan. Onlangs is de Belgische Verbruikers- Unie, een zusterorganisatie, gekomen met een rapport over de vervuiling van het zeewater aan de Europese kusten, waarin ons land er niet best afkwam. De Con sumentenbond, die in de afgelopen jaren wel heeft samengewerkt met de Belgi sche organisatie, heeft vertrouwen in dit rapport, omdat men weet dat deze or ganisatie zeer nauwkeurig werkt. Het is echter wel de bedoeling dat het Neder landse onderzoek uitgebreider zal zijn. Het onderzoek gaat de Consumenten bond relatief veel geld kosten. Het gehe le onderzoekprogramma van de bond moet worden omgebouwd, andere taken zullen moeten worden uitgesteld. Een woordvoerder van de Consumentenbond zei in verband hiermee vanmorgen: „Wij staan niet te springen om dit on derzoek uit te voeren. Het griezelige is dat de gegevens over de vervuiling van het zeewater ongetwijfeld ergens in een bureaula op het ministerie liggen, per slot van rekening gaat het hier om een zaak die op het terrein van de volksgezond heid ligt. Het is een vrij zotte geschie denis dat de beschikbare cijfers in deze tijd van „openheid" niet op tafel komen". (Van onze correspondent) HILVERSUM. Gistermiddag is op het Stationsplein in Hilversum de 84-jarige mevrouw C. Boonacker om het leven geko men toen een autobus het wachthuisje, waarin zij stond, ramde. Twee andere da mes werden ernstig gewond. De slachtof fers werden getroffen door het betonnen dak, dat door de aanrijding naar beneden kwam. Mr. Imkamp (D'66), die de motie had ingediend, vreesde dat de opslag van atoom wapens de kans op vijandelijke represaillemaatregelen met nucleaire middelen ver groot, waardoor Nederland desastreus kan worden vernietigd. De meerderheid in de Kamer vond het echter onjuist wel de lusten van het bondgenootschap te dragen maar niet de lasten en wilde niet alleen de bondgenoten met atoomwapens opknappen. „Een eng nationalistische motie", zei de radicaal Janssen. Dat vond ook de heer Franssen, maar hij stemde net als de frac tie van de P.S.P. uit principiële redenen tegen de opslag van atoomwapens. De Kamer bleek ook geen behoefte te hebben om de NAVO een strategie voor te schrijven, waarbij slechts in allerlaatste instantie, als blijkt dat een conventionele afweer heeft gefaald, naar atoomwapens wordt gegrepen. Een tweede motie van mr. Imkamp, waarin dat werd voorgesteld, werd eveneens met grote meerderheid ver worpen. D '66 kreeg hierbij alleen de steun van een zestal fractieleden van de P.v.d.A. Mr. Imkamp, die bang was dat de NAVO in geval van een conventionele aanval di rect met atoomwapens wil antwoorden, heeft tevergeefs getracht boven tafel te krijgen hoe de NAVO-strategie nu eigen' lijk in elkaar zit. De meerderheid was het met minister Den Toom van Defensie eens, dat de tegen stander beter in het ongewisse gelaten kan worden over de houding die de NAVO bij een vijandelijke aanval inneemt. Om met de heer Dankert (P.v.d.A.) te spreken: „De Nieuwkoop gaat voor de bevrijdings feesten verder terug dan de periode 1940-1945. Men wil op 5 mei een feest vieren in Bourgondische stijl, da terend uit de tijd dat Floris V de heerlijkheid Nieuwkoop onder zijn beheer had. Bij de repetities van het feestmaal wordt kennelijk met echte worst geoefend. (Van onze correspondent) UTRECHT. De BVA, de vereniging van werknemers in bank- en verzeke ringsbedrijf en administratieve kantoren meent dat er wettelijke minimumeisen moeten komen voor bescherming van bankbeambten en cliënten tegen gewa pende roofovervallen. De vraag is gerechtvaardigd, aldus het BVA-maandblad „Perspectief", of de sug gesties tot beveiliging, die de bankiers vereniging zijn gedaan, minimaal beant woorden aan redelijk te stellen veilig heidseisen. Verder zijn er geen sancties voor „ontduikers" van die aanbevelingen. Wel heeft minister Polak onlangs in de Kamer meegedeeld dat een wettelijke re geling niet uit kan blijven, wanneer de banken zelf geen maatregelen treffen. Het wordt echter lang niet zeker geacht dat alle instellingen, waar veel baar geld aanwezig is, spontaan gehoor zullen geven aan de beveiligingssuggesties van de ban kiersvereniging. De BVA is van mening dat de bankiersvereniging in dit verband het wettelijk ruggesteuntje zeer goed kan gebruiken. huidige NAVO-strategie draagt wezenlijk bij tot het voorkomen van conflicten". De radicaal Janssen vond de motie van D '66 zelfs gevaarlijk, omdat zij een ge weldloos antwoord op een vijandelijke aan val uitsluit. Ook een derde motie van mr. Imkamp, waarin de regering werd gevraagd de po- lemologische instituten bij de besluitvor ming over vraagstukken van oorlog en vrede te betrekken, werd verworpen. Be halve D'66 stemden nu P.v.d.A., PSP en de groep-Aarden vóór. De regeringspartijen zagen geen reden minister Den Toom voor te schrijven hoe hij op dit punt moet han delen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Van de redactie van de Nieuwe Rotterdamse Courant zullen I Aan één journalist van de NRC-redac- ?ver het ambtenarengerecht op 24 sep- tie is reeds ontslag aangezegd, voor twee f ln •B°ermond. anderen gold een dergelijke aanzegging I burgemeester was toen als getuige al langer. De ontslagtermijn loopt tot 1 °P2eroepen en legde belastende verkla- januari 1971, zo wordt vernomen. ringen af over de opperwachtmeester der Welke konsekwenties de fusie voor de I rijkspolitie de heer De Jong uit Herten redactie van het Algemeen Handelsblad hl' Roermond. zal hebben, is nog niet bekend, Vandaag I Het ambtenarengerecht behandelde is door de raden van commissarissen I officiële klacht van deze rijkspo- opnieuw terzake vergaderd. lineman, die beweert onrechtmatig uit zijn functie van postcommandant te Her- "ïyr* ten te zijn ontheven mede om een ge- opperwachtmeester kwam destijds in de jn Ou etriQvonr\ landelijke pers en voor de televisie. Op- 111 JT UI I lid ClIU per de Jong werd door het ambtenaren- TiTDuniT - gerecht in het ongelijk gesteld, waarop hij UTRECHT. Purmerend krijgt in 1971 terstond in beroep ging. De uitspraak een nieuw station: halte Purmerend moet nog worden afgewacht. Omtrent de Noord. Het spoor tussen de stations Pur- afgelegde belastende verklaringen heeft merend en Purmerend-Noord wordt ver- opperwachtmeester de Jong bij de justitie dubbeld en de spoorbrug over het rivier- een officiële klacht ingediend. Hij heeft tje de Where wordt vernieuwd. Met de de waarheid van deze onder ede afgelegde uitvoering van deze plannen is een be- verklaringen bestreden. De rijksrecherche drag van 1,6 miljoen gulden gemoeid. zal een grondig onderzoek instellen in De snelle aanwas van het inwonertal van Purmerend en omgeving maken de komst van de nieuwe halte noodzakelijk. In 1967 woonden er in Purmerend 18.000 mensen, dit jaar zullen het er 27.000 zijn en naar verwacht in 2000 minstens 100.000. Het aantal NS-reizigers van en naar Purmerend houdt hiermee gelijke tred: in '67 waren het er 672.000, in 762.000 en vorig jaar 1.027.000. ties en heeft al ontdekt dat een actie als „schoolkind te gast" onvermoede dingen kan loswoelen. Zoals reacties van jonge moeders die zich in de nieuwe woonwij ken volkomen verloren voelen, de fami liebanden missen en graag willen mee werken om op deze manier ook hun ver loren gegane sociale contacten te her' stellen. Het plan om gastgezinnen in te scha. kelen was aanvankelijk gericht op de be jaarden. Men ging ervan uit dat heel wat gezonde oudere mensen graag wat ge- DEN HAAG. Terwijl plannen voor al of niet anti-autoritaire crèches en peu terspeelplaatsen in Nederland plotseling als paddestoelen uit de grond schieten, zijn vrouwen in Rotterdam en Den Haag bezig om het opvangen van kinderen op een heel andere manier te realiseren. In beide steden komt de actie „School kind te gast" van de grond. Doel is kin deren van werkende, studerende of zieke moeders tussen de schooluren op te van gen in de huiselijke sfeer. „Op de scholen is immers nog te wei' nig gelegenheid tot overblijven onder goede leiding. Bovendien krijgt een kind in een gastgezin meer persoonlijke aan dacht", zegt mevrouw A. Prins-Van San ten, één van de vrouwen achter de actie in Rotterdam. Ze woont in de uitgestrekte nieuwe zuidwijk, zit in diverse vrouwenorganisa- ADVERTENTIE Deze week uit Amerika: BROEKPAK „Miss Hollywood" 34,75 JURKJE „Marylin" 24,75 Ma*en 34 t.m. 44. Iedere week nieuwe modellen. Barteljorisstraat 33 - Haarlem Telefoon 31 08 73 zelligheid in huis willen halen door het ontvangen van jonge kinderen. „Maar dat is een misrekening geweest", zegt mevrouw Prins. Het is niet de bedoeling dat dit alle maal belangeloos gebeurt. „Een redelij ke vergoeding is natuurlijk onmisbaar", vindt mevrouw Prins. „Mensen die tus sen de middag voor de kinderen van werkende vrouwen zorgen hoeven dat niet voor niets te doen. „We adviseren een vergoeding van an derhalve gulden per dag„ maar beide partijen moeten het verkeer zelf in on derling overleg regelen. ADVERTENTIE Kijk en vraag er naar, bij Zijlstraat 29 Haarlem Telefoon 0 23- 31 07 66 De grootste Speciaalzaak in NAPPA en SUEDE KLEDING. I deze kwestie. DEN HAAG. Nederland zal er in de vergadering van het comité van minis ters van de Raad van Europa op aandrin gen dat de grootst mogelijke openbaar heid wordt gegeven aan het rapport over het schenden van de vrijheidsrechten in Griekenland, aldus heeft premier De Jong in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. C. Berkhouwer (V.V.D.) meegedeeld. Het rapport is enige maanden geleden door de Commissie voor de Rechten van de Mens aan het comité van ministers uitgebracht. Premier De Jong onder schrijft de mening van mr. Berkhouwer dat publicatie juist in het licht van de re cente vonnissen die in Athene zijn geveld van belang is. UTRECHT „Het is absoluut noodzakelijk dat het natuurgebied in Nederland wordt uitgebreid. Anders treden onvermijdelijke plagen en ziekten op". Deze alar merende waarschuwing is afkomstig van drs. J. T. de Smidt van het Instituut voor Systematische Plantkunde van de universiteit in Utrecht. Het instituut luidt steedi vaker de alarmklok der milieuverontreiniging. Drs. De Smidt vindt echter dat het niet voldoende is onheilsprofeet te zijn zonder ook te trachten een oplossing te geven. Die oplossing is: onmiddellijk ophou den met verdere aantasting van welk na tuurgebied dan ook. Daarentegen juist de natuurgebieden uitbreiden door omzetting van cultuurgronden in natuurgrond. Ver der: ophouden met de verontreiniging van het milieu door de vervuiling van water, lucht en bodem. Ophouden met het zomaar gebruiken van kunstmest, en gif tige bestrijdingsmiddelen die behalve op de schadelijke insecten en planten ook op andere levende organismen inwerken, De heer De Smidt en de andere mede werkers van het instituut zijn na de Pro- gil-affaire in Amsterdam vorig jaar pas echt in het geweer gekomen. Zij hebben vanuit hun vakgebied critiek geleverd op de plannen met de oefenterreinen voor het leger en op diverse ontgrondingsplan nen van gemeenten in het land. Ook heb ben zij ernstige critiek op de bestuurders van de eigen universiteit die ten oosten van Utrecht een nieuw universiteitscen trum uit de weidegronden stampen. Ook komt het Kuinderbos ter sprake. Drs. De Smidt geeft nog eens aan welk een gruwel het zou zijn dit jonge bos te kappen. Daartoe betoogt hij dat juist dit soort bossen, jong, snelgroeiend en op rijke grond, de vervuiling goed kunnen opvangen. Dergelijke bossen kunnen de extra stoot vuil het beste opvangen. Hetzelfde geldt voor het Spaarndam- merwoud dat wordt aangelegd tussen Haarlem en Amsterdam. „Het is de bc langrijkste gebeurtenis van de jaren ze- AMSTERDAM. Een groep van circa 250 „kabouters" heeft gisteravond op zoek naar een stadhuis voor Oranje Vrij staat Hotel Krasnapolsky in Amster dam gedurende ongeveer een uur bezet. Eerder waren zij in het Sigmacentrum en bij hotel Doelen. De politie heeft niet ingegrepen en na verloop van een uur verlieten de kabouters het hotel weer. Zij amuseerden zich gedurende die tijd met het maken van filmopnamen en geluids banden. Er werden geen vernielingen aangericht. (Van onze correspondent) LEIDEN. Politiek gezien ben ik een nieuwkomer. Ik ben liberaal. Van huis uit. Ik kom uit een Fries-Gronings boe rengeslacht. Maar iets in de politiek ge daan? Nee, daar had ik het te druk voor. Mijn contact met regering en volksver tegenwoordiging dateert van 1964 toen ik regeringscommissaris ben geworden. Ik heb deelgenomen aan het mondeling overleg voor het Nieuw Burgerlijk Wet boek, dat gemakkelijk door de Tweede en veel moeizamer door de Eerste Kamer kwam, maar beide keren toch zonder hoofdelijke stemming. Zo heb ik de mi nisters Scholten, Samkalden en Polak leren kennen." Aan het woord is de Leidse hoogleraar prof. mr. K. Wiersma, aan het eind van de middag waarop de Tweede Kamer be sloot over de voordracht van de minister president tot zijn benoeming tot staats secretaris van Justitie de volgende keer nog eens te praten. De staatssecretaris in spe weet dat dit kabinet volgend jaar ophoudt. „Of het moet eerder vallen." Daarna verder in de politiek? „Ik weet niet of het me be valt en of ze me in het volgend kabinet willen hebben. Ik weet ook niet, hoewel ik het hoop, dat mijn leerstoel in Leiden een jaar „open" blijft. Ik ben nu met studieverlof en kon er dus uitbreken. Maar het is niet aan mij om te beslissen of ik als hoogleraar mag terugkomen. Zelf wil ik de deur graag openlaten, want het hoogleraarschap en speciaal dat in Leiden is me lief. En anders wordt het misschien iets bij de rechterlijke macht. Als jurist kun je vele kanten uit." Prof. Wiersma zit op zijn Leidse praat stoel. Hij is er in 1934 als student geko men en zijn haard is er gebleven, on danks het feit dat hij na zijn promotie als hoogleraar naar Groningen ging. „Ik ben gevoelsmatig aan Leiden gebonden. Net als in Bloemendaal waar ik ben op gegroeid. Groningen was een goede tijd, maar ik ben graag naar Leiden terugge komen. Hij wil blijven wonen 'n de stad waar hij in 1940 trouwde met een jaar genote en waar hun vier kinderen, drie zoons en een dochter, opgroeiden. Twee zijn inmiddels jurist, de andere twee stu deren nog. „Mijn vrouw en ik vinden het hier fijn. Al is Leiden een grote stad geworden vergeleken met de tijd toen we er kwamen. Dat was in de tijd dat ieder een iedereen kende in Leiden. Als student groette je de advocaat en de dokter, maar ook de winkelier. Ik had nooit geld op zak maar kocht volop. Het werd opgeschreven en dat was heel gewoon. Thans gaat hij om met studenten van nu. Studenten die na het kandidaats op gaan voor het notariaat en post-doctora- len. Het is een vrij kleine groep. Zeventig tot tachtig. Is onder hen de vernieuwingsgedachte merkbaar? „Jawel, maar in mindere mate. Zij hebben een afgepaald studiedoel voor ogen en voor „Parijs" had ik al jen stu dieraad met evenveel studenten als hoog leraren en stafleden erin, die vooral over concrete onderwijsproblemen praatten Inspraak is er dus. Overigens kan ik een heel eind meegaan met de wensen die onder de studenten leven. Ik zeg altijd: bij ons kan alles openbaar. Behalve de examenopgaven. Maar ik zeg nee over gelijkelijk verdeeld beslissingsrecht van hoogleraren en studenten bij onderwer pen als benoeming. Dan krijg ik het ge voel dat een drie jaar meelopende stu dent het beter zou weten dan ik, die zo'n 25 jaar meeloopt en de organisatie goed kent. Wel ben ik voor een beroepsmoge lijkheid voor studenten, zoals minister Veringa die heeft ingebouwd in zijn wetsontwerp." En tot slot: „Er zijn dingen die je moet doen omdat ze gewoon verband houden met je werk. Er zijn andere dingen waartegen je nee moet zeggen, omdat je ook moet slapen." Het trekt hem aan be- stuurswerk te doen, dat voor een deel in het organisatorische vlak ligt. .Neem bijvoorbeeld het gevangeniswezen. Wat organisatie betreft is het een groot hotel- bedrijf". Wat het wennen betreft in zijn nieuwe omgeving, is hij niet bang. „De heer Polak en ik ziin al aan elkaar ge wend. We weten wat we aan elkaar heb ben. Dat is veel waard." ventig", zegt drs. De Smidt erover. „Ook al moet nog afgewacht worden of dit sy steem het kan bolwerken tegen de ver vervuiling rondom. Het heeft veel tijd no dig om tot ontwikkeling te komen en het moet tegen de stroom oproeien, want de vervuiling gaat door. Het streekplan voor het Noordzeekanaal, dat is een gruwel. Het milieu is er al zwaar overbelast". Om de druk van de vervuiling op te van gen bepleit hij dan ook de aanleg van een groot natuurgebied in de Markerwaard. In de omgeving van grote steden zou geen kunstmest meer mogen worden ge- brukt, is een andere waarschuwing van drs. De Smidt. Kunstmest maakt het wa ter zo voedselrijk dat wieren zich enorm kunnen ontwikkelen. Als deze wieren af sterven gaan ze rotten en dat kost zoveel zuurstof dat alle andere leven in het wa ter stikt. Gevolg: het water is biologisch dood en het kost enorm veel moeite om dat weer te veranderen. Tot die biologi sche dood van het water dragen ook de weinig selectieve bestrijdingsmiddelen bij. Is grondwater eenmaal vergiftigd, bij voorbeeld doordat die bestrijdingsmid delen of het vuil van vuilstortplaatsen met het grondwater in aanraking komen, dan is dat water volgens de Utrechtse bioloog voor ongeveer een eeuw onbruik baar. „We moeten ëen revolutie doormaken om de schaarste aan schoon water en schone lucht op te vangen, dat wil zeggen we moeten van vuile industriële produktie overgaan naar schone industriële produc tie", aldus drs. De Smidt. DEN HAAG. De minister van jus titie, mr. C. H. F. Polak, betreurt het dat de advocaat-generaal van het Haag se Gerechtshof, in een interview met een ochtendblad niet in alle opzichten dezelfde objectiviteit heeft betracht die liet ambtelijk optreden van de leden van het openbaar ministerie dient te ken merken. Hij heeft dit deze advocaat-ge neraal ook gezegd, aldus blijkt uit zijn antwoord op vragen van het Eerste Ka merlid dr. P. G. van Vliet (V.V.D.). De advocaat-generaal had in dit inter view nogal pijnlijke opmerkingen gedaan over zowel de Haarlemse rechter (ver oordeeld wegens rijden onder invloed) als over verschillende leden van de Haag se magistratuur. Vertegenwoordigers van het openbaar rhinisterie kunnen door het geven van voorlichting via publiciteitsmedia bij dragen tot een beter begrip van de rechtspleging in strafzaken. Daarbij moet echter niet alleen de persoonlijke levens sfeer van derden worden beschermd, maar moet ook dezelfde objectiviteit wor den betracht die hei overig ambtelijk optreden van de leden van het openbaar ministerie dient te kenmerken, aldus de minister. ADVERTENTIE Haarlem Grote Houtstraat 125 speciaalzaak voor lederwaren Tel. 31 10 28

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2