Riskant politiewerk der V.S. \Na protestbetogingen en aanslag op Amerikaans cultureel centrum SISCO ZEGT BEZOEK AAN JORDANIË AF H ssx'.af™'d."bï Ook Kosygin hersteld .Athene bevoorrecht linkse gevangenen Mannen betogen, vrouwen wachten Svoboda krijgt Lenin-prijs Ulsters gekozen in parlement Verdeeldheid in Vs over kernwapens FORD-VERKOOPCENTRUM Griekse ex-minister Averoff: Fouten van Nixons kandidaat nu al gepubliceerd Italië heeft te veel generaals Brand in fabriek te Gent f VRIJDAG 17 APRIL 1970 Niet terecht 5V Rechter Blackmun: Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 (Van onze correspondent) LONDEN Dominee Ian Paisley is gekozen tot lid van het Noor dier se Lagerhuis. Dit was het door velen verwachte, maar niettemin sensatio nele resultaat van de gisteren gehou den tussentijdse verkiezing in het (Van onze correspondent) WASHINGTON.Aan de tweede ronde van gesprekken met de Sowjet-Unie over een wederzijdse beperking van het kernwapenbezit gisteren zijn begonnen, is in de boezem van de regering-Nixon een intense politieke strijd vooraf gegaan. Het ging daarbij om de vraag of de Verenigde Staten in Wenen het voorstel zouden moeten doen voor een tijdelijke „bevriezing" door beide landen van de produktie en installatie van de langeafstands-kernraketten. De aanwijzingen zijn dat president Nixon is gezwicht voor de pressie van het militair-industriële complex, en dat een dergelijk plan niet door de Amerikanen ter discussie zal wor den gesteld. Pressiegroepen Nixon Bannside-district voor het Stormont- parlement. Luidruchtig Het grote en ook zeer bedenkelijke ver schil tussen de aan kant gezette Cambod jaanse regering van prins Sihanoek en het huidige republikeinse bewind in deze Indochinese staat is nu duidelijk aan de dag getreden. Terwijl Sihanoek zich de grootste inspanningen getroostte om op eigen kracht de status quo in zijn land te handhaven, slepen zijn opvolgers de „Aziatische politie-agent" Amerika nog verder in het geding door om wapenhulp te vragen. Prins Sihanoek heeft indertijd vlak na de Franse debacle in Indochina wel Amerikaanse hulp geaccepteerd, maar hij heeft door zijn ervarirgen ten aanzien van de Vietnamese tragedie beseft dat een compromitterend samenwerken met de Verenigde Staten zijn land rijp zou kunnen maken voor eenzelfde lot als dat van Vietnam. De Vietnamese oorlog is begonnen met een binnenlandse opstand in Zuid-Viet- nam tegen een corrupt en terroristisch bewind. De opstandelingen kregen more le steun en daadwerkelijke hulp van Noord-Vietnam, dat de eenheid van het land als een redelijk politiek doel zag en ook in de Geneefse akkoorden geen argu menten bespeurde tegen een streven naar uiteindelijke hereniging van Noord Zuid. In Cambodja heeft de strijd ook aan vankelijk een intern Cambodjaans ka rakter gehad. De tegenstanders van Si hanoek waren weliswaar voor een links gerichte hervorming, maar de opstandige beweging heeft eerst op eigen kracht een guerrilla ontketend, die later is uitge groeid tot een krachtmeting tussen Noordvietnamese hulptroepen en Ameri kaanse luchtbombardementen. Als Sihanoek in het zadel was geble ven, zou hij nog sterker dan voorheen de grenzen van zijn land hebben moeten af grendelen voor communistische eenheden uit Vietnam, die zich vaak over de Cam bodjaanse grens terugtrokken om aan Amerikaanse achtervolging te ontkomen. Zij ontkwamen niet altijd, omdat de Ver enigde Staten er geen been in zagen Cambodjaans gebied te bombarderen, ook il verklaarde Sihanoek zich herhaaldelijk neutraal en ook a1 protesteerde hij vele malen tegen de schending van de Cam bodjaanse integriteit. De wankele evenwichtspositie, die Si- log van 1967. Deze plannen behelzen bi laterale afspraken van Israel met Egyp te en Jordanië, waarbij alleen de weste lijke over van de Jordaan aan de Pale- stijnen zou worden gegeven, maar waarbij geen rekening zou worden gehouden met de Palestijnse aanspraken op het Israëli sche grondgebied. „De afgelasting van het bezoek van Sisco aan de Jordaanse hoofdstad is on gerechtvaardigd". Dit staat in een offi hanoek op deze wijze heeft geprobeerd te continueren, is door zijn opvolgers vol ledig tenietgedaan. Zij hebben partij ge kozen voor de Zuidvietnamese regering en de Amerikaanse zaak in Vietnam en AMMAN (Reuter, AFP en DPA) Jordaanse militairen en politie be dat hebben zij nu door hun verzoek aan waakten gisteren met machinegeweren en achter zandzakken de Ameri- Washington om wapenhulp nog eens kaanse ambassade in Amman, waar Palestijnse betogers voor de derde openhartig getoond. Natuurlijk betekent achtereenvolgende dag protestmarsen tegen de, inmiddels afgelaste komst dit voor Cambodja een enorm risico, met yan de Amerikaahse onder-minister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco name door het escalatiegevaar dat dreigt hielden. De betogers, opgetrommeld door het radicale Volksfront voor de het land tot een nieuw slagveld in de BevrytHng van Palestina, gingen later op de dag uiteen zonder dat zich Amerikaanse strijd tegen de Indochinese pen herhaling had voorgedaan van de gewelddaden van woensdag tegen communisten te maken. Aan de andere de Amerikaanse diplomatieke en culturele gebouwen in de hoofdstad kant was de kans dat Cambodja uit de greep van een links bewind zou blijven. Hoewel tot het laatste ogenblik was vrijwel nihil. De keus in hoeverre gehoor volgehouden, dat Sisco zich mrtvanzijn J voorgenomen bezoek aan Amman zou la- moet worden gegeven aan het verzoek tot ten afbrengeni moest de Amerikaanse re- wapenhulp is voor Washington niet ge- gering uit veiligheidsoverwegingen gister makkelijk, nu de terugtrekking van troe- avond besluiten haar onder-minister op pen uit Vietnam in volle gang is en de Je dragen het bezoek aan Amman te la- ten vervallen. Sisco, die al m Egypte is Amerikaanse politiek van inmenging een I geweest verblijft momenteel in Tel Aviv, aanmerkelijke wijziging heeft ondergaan. waar hij gisteren een onderhoud van twee De Pathet Lao, de communstische re- uur had met de Israëlische premier, me- bellenbeweging in Cambodja, kan onge- vrouw Meir. Na het gesprek werd geen twijfeld rekenen op versnelde en ver-1 verklaring verstrekt. hoogde hulp van Moskou en Peking nu I Na Israel zal Sisco nu naar Libanon Sihanoek is vervangen door een „rechts" I gaan en vervolgens naar Perzië. Hij zal bewind. Men kan zich echter voorstellen de 'daar °P 21 en trfvLame^ambassa6 conferentie van Amerikaanse ambassa- welke perspectieven zich in Washington deurg in het Midden-Oosten bijwonen, openen, als men daar denkt aan de lij densweg die Vietnam geworden is. Of- L Citer schoon Cambodja alleen militaire uitrus- woordvoerder van het ministerie ting en geen troepen vraagt, moeten de ln Buiteniandse Zaken in Washington moderne wapens die het land zou willen Bet de mogelijkheid open, dat Sisco op hebben, toch door Amerikaanse techni- I een later tijdstip alsnog naar Amman zal sche en strategische adviseurs worden ge- gaan. In de Jordaanse hoofdstad stond voor mtroduceerd bij het nog in zijn kinder- vandaag een door het Verenigde Pale schoenen staande Cambodjaanse re- I stijnse Commando uitgeroepen algemene geringsleger. Zo is het in Vietnam ook I staking en een stilstand van een half uur begonnen. Daarbij komt nog dat een van het gehele openbare leven op het opdringende rebellen slechts kan worden windsman. De Palestijnse leiders vrezen uitgevoerd met sterke luchtacties, zodat dat Sisco bezig is de Arabische landen vliegvelden en daar gestationeerde vlie-I over te halen de Amerikaanse plannen 1e ge„ „odig zijn op Cambodjaans gebied. Ti.3o°oï Grondpersoneel, beveiligingseenheden voor de vliegvelden, patrouilles in de om geving en zonder mankeren is de si tuatie zodanig uitgegroeid dat Amerika nen in Cambodja een onverklaarde oor log tegen Cambodjanen voeren. Het is duidelijk dat president Nixon zich voor een netelige keuze bevindt en I MOSKOU (Reuter). Premier Kosy- dat zijn adviseurs heel voorzichtig zijn grjn jg hersteld van een ziekte, die hem met hun raadgevingen. De openbare me- gedurende veertien dagen het werken be ning in de V.S. zal geen tweede Vietnam (et beeft. Dit heeft het Russische minis accepteren. mmmmmwmwwwwwwwwwmwwwwmwwmwwmvmwwwmmwwwwwwvmwwwwmkvwwwwwwwwwmwmwi «VVVUVWWbA/WVWWWVMWWWVWWWWWWWMMWWWWWllWWWWWMWWVVWVWWWWWWVWWWWWWVWWWWWWWVWWIWVWWWWWW terie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend gemaakt. De premier was als gevolg van com plicaties na een verkoudheid in een zieken huis opgenomen. Men verwacht dat hij volgende week bij de plechtigheden ter gelegenheid van de Lenin-herdenking weer in het openbaar zal verschijnen. Twee andere leden van het politieke bu reau, president Podgorny en vakbondslei der Sjelepin, die in dezelfde periode als Kosygin op de ziekenlijst kwamen te staan, zijn inmiddels geheel hersteld en hebben hun functies hervat. ciële verklaring, die gisteravond in Am man werd uitgegeven nadat koning Hoes sein met zijn ministers had geconfereeerd. In de verklaring staat voorts, dat de ge beurtenissen van de afgelopen dagen, waarbij de Amerikaanse ambassade en het culturele centrum werden aangeval len, „de algemene gevoelens tegenover de Amerikaanse politiek weerspiegelen". De Jordaanse autoriteiten waren zich echter bewust van hun verantwoordelijkheden _<*n plichten en vertrouwden op hun veilig heidsmaatregelen. Zij vonden het besluit van de Amerikaanse onder-minister dan ook niet'terecht. Behalve met premier Meir heeft Sisco gisteren ook gesproken met minister van Defensie Dajan, minister van Buitenland se Zaken Ëban en vice-premier Allon, Dajan zou hebben aangedrongen op levering van Amerikaanse vliegtuigen als tegenwicht voor de „Sovjetisering van Egypte, laatstelijk versterkt door komst van Russische raketten van type Sam-3 en Russische experts. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Justitie heeft be kendgemaakt dat rechter Harry Black mun, als rechter betrokken is geweest bij drie rechtszaken tegen ondernemingen, waarin hij zelf aandelen had. De regering heeft niet willen wachten tot de tegenstanders van Blackmun met deze feiten komen en zal ze zo spoedig mogelijk op schrift laten stellen en publi ceren. Dit zou gebeuren op voorstel van Blackmun zelf. de het ROME, (AFP). De Italiaanse mi nister van Defensie Mario Tanassi, heeft in het parlement gezegd dat Ita lië 528 generaals heeft, maar dat er eigenlijk slechts 192 nodig zijn. De vloot heeft 207 admiraals in plaats van de nodige 64 en de luchtmacht telt 221 generaals hoewel met 64 volstaan kan worden. De minister heeft aangekondigd, dat hij een wetsontwerp voorbereidt voor de reorganisatie van de strijdkrach ten. Hij.deelde op een vraag nog mee, dat sinds 1946 319 dienstweigeraars door krijgsraden zijn veroordeeld. a Een demonstratie van tienduizend boeren vanuit geheel Italië heeft gis teren het verkeer in het centrum van Rome totaal Verlamd. Terwijl de mannen betoogden wachtten de vrou wen op café-terrassen in zijstraten van het centraal gelegen Piazza del Populo. ATHENE. (Reuter en AFP) De li berale Griekse politicus Evangelos Ave- roff-Tositas heeft de Griekse regering be schuldigd van bevoorrechting bij de vrij lating van politieke gevangenen. Averoff-Tositas, die tot 1963 minister van Buitenlandse Zaken was, zei in een verklaring voor buitenlandse persbureaus in Athene dat het regime linkse gevange nen vrijlaat, maar veel democraten en legerofficieren, die tegen het communis me hebben gestreden, in de gevangenis houdt. Het Griekse persbureau ANA bericht dat alle institutionele wetten, die in de grondwet zijn vastgelegd, voor het einde van 1970 weer van kracht zullen worden. Hierbij zal voorrang worden gegeven aan de wetten, die betrekking hebben op het recht van vergadering en vereniging, het opperste gerechtshof en de bepalingen voor verkiezing van parlementsleden. De Europese commissie heeft gisteren het optreden van het militaire bewind in Athene veroordeeld en aangekondigd, dat de associatie-overeenkomst met Grieken land opnieuw zal worden bezien. Aanlei ding hiertoe zijn de herhaalde schendin gen van de rechten van de mens in dat I land. In een commentaar op de woensdag ge- I nomen besluiten van het ministerscomité van de Raad van Europa, schrijft het Griekse dagblad „Nea Politia" dat de Raad van Europa zijn eigen vonnis heeft ondertekend door een voor Griekenland vijandige beslissing te nemen. Volgens I het blad lopen de wegen van Griekenland en de Westelijke democratieën „nu defi- nitief uit elkaar". MOSKOU (AFP) De „Lenin-prijs voor de versteviging van de vrede tussen de volken" is gisteren toegekend aan de president van Tsjecho-Slowakije, gene raal Ludvik Svoboda, zo meldt het Rus sische persbureau Tass. Zeven anderen zijn eveneens met deze prijs onderscheiden. Onder hen zijn de Amerikaanse chemicus Linus Pauling, de voorzitter van het Soedanese vakverbond Sjafi Achmed, de Japanse vakbondsleider Akira Iwai en de Zweedse journalist Ber til Swanstroem. GENT (AFP). In de afgelopen nacht is een nieuwe cartonnagefabriek van Phi lips-Bowater in het Gentse havengebied volledig door rand verwoest. Zes van de 150 man personeel, die in de fabriek aan het werk waren toen de brand uitbrak zijn in het vuur omgeko men. Zeker 25 arbeiders raakten gewond Meteen na het uitbreken van de brand ontstond paniek. Velen zochten een' heen komen via de ramen op de eerste ver dieping. Hierbij zijn verscheidene men sen gewond. ADVERTENTIE Inmiddels wordt uit Londen bericht, dat communistische diplomaten in de Britse hoofdstad hebben losgelaten dat de Russische regering een voorstel in de pen heeft voor de „bevriezing" van offensieve en defensieve strategische wapens. Het is niet onmogelijk dat, wanneer de Russische delegatie dit voorstel inderdaad ter tafel brengt, de Verenigde Staten alsnog bereid zullen zijn om er deels of helemaal op in te gaan. Maar dat zal dan afhangen van het evenwicht tussen de voor- en te genstanders van een dergelijke kern wapenbeperking in Washington. PRESIDENT Nixon heeft in dit ge val te maken met een ingewikkelde combinatie van pressiegroepen, met als inzet het al of niet tot verdere ont wikkeling brengen van de plannen voor een uitgebreid net van defensieve ABM-raketten, raketten. en offensieve Mirv- De chefs van staven van de strijd krachten, het militair industriële com plex, en een aantal Congresleden en functionarissen van het ministerie van Defensie geloven dat de Verenigde Staten een ernstig risico zouden ne men, wanneer besloten zou worden om de plannen voor de ABM- en Mirv- raketten in de ijskast te zetten. Ieder van deze groepen heeft daarvoor zijn eigen, vaak ingewikkelde argumenten. De Senaat daarentegen nam verle den week een resolutie aan met twee enzeventig tegen zes stemmen, waarin de regering werd gevraagd om in We nen een onmiddellijke wederzijdse stop voor te stellen in de installatie van verdere strategische wapens. Dr. Wolfgang Panovsky van Stanford Uni versity, die de zegsman is voor een groep van geleerden die tegen een ver- MUMMMMMIHMMMMIMHHHiminililMMWinMIIinMIMIBnniMMHMflIVMIHIMVWIMHHMMinfin dere uitbreiding van het ABM-systeem is, verklaarde in een subcommissie van de Senaat voor de ontwapening, dat het tot ontwikkeling brengen van de ABM-raketten het welslagen van de onderhandelingen in Wenen onmisken baar in gevaar zou brengen. TOT NOG toe zijn de aanwijzingen dat president Nixon geen sympathie heeft voor het standpunt van de Se naat. Hij noemde de resolutie „niet belangrijk" en zijn in januari op een persconferentie gemaakte opmerkin gen lieten er geen twijfel aan bestaan dat hij het ABM-systeem van harte onderschrijft. Minister van Defensie Meivin Laird neemt in deze controverse een merk waardige plaats in. Na oorspronkelijk de ABM-plannen gesteund te hebben, lijkt hij zich nu wat te hebben terug getrokken uit de debatten erover. Ge speculeerd wordt dat hij, als voorma lig lid van de commissie voor de strijd krachten van het Huis van Afgevaar digden, gevoelig is voor de oppositie van de Senaat. En het is uiteindelijk de Senaat, die straks niet alleen moet stemmen over het beschikbaar stellen van de enorme fondsen voor de in stallatie van de raketten, maar ook over de talloze andere bedragen waar" het ministerie van Defensie om ge vraagd heeft. WAT DIT laatste betreft, verkeert president Nixon in de ongemakkelijke positie dat zou hij in Wenen geen kernbesprekingen willen voorstellen of op een dergelijk voorstel van de Russen willen ingaan, de Senaat dan nog altijd een feitelijk moratorium kan ontwerpen door te weigeren de vereiste fondsen voor de raketten te voteren. En het ziet ernaar uit dat dit inder daad zal gebeuren, wanneer de presi dent voet bij stuk houdt. Maar een „kernvries" kan op een aantal manieren worden toegepast. Men kan beperkingen voorstellen van de omvang van de te installeren ra ketten-systemen, of tot een vergelijk komen over het aantal op het vaste land gestationeerde lange-afstandsra- ketten (in tegenstelling tot de raket ten die door kernonderzeeërs kunnen worden gelanceerd). Daarnaast is er ook de mogelijkheid om het gebruik van de meervoudige kernladingen op één enkele raket te beperken. Nu de kerngesprekken eenmaal be gonnen zijn, is er voor beide partijen veel aan gelegen om bij een falen er van niet uit de conferentie tevoor schijn te komen als de schuldige, dat wil zeggen als degene die de kansen op een oorlog waarin gebruik gemaakt kan worden van kernraketten ver grootte. Om die reden is het waarschijnliik dat deze belangrijke gesprekken in Wenen, hoe lang ze ook mogen duren, in ieder geval een minimaal compro mis zullen opleveren. Hij behaalde als protestantse unionist een meerderheid van 1203 stemmen op de kandidaat van de unionistische regerings partij, dr. Minford. Paisley kreeg 7.981 stemmen, Minford 6.778 en de rooms-ka- tholieke kandidaat van de Noordierse Labourpartij 3.514 stemmen. Dat de daverende demagoog en geest drijver Paisley de Stormont is binnen gestormd is een ernstige tegenslag voor de unionistische regering, omdat zijn ver kiezing de felle tegenstand zal versterken binnen de Unionistische Partij tegen het hervormingsprogramma van premier Chi chester Clarke dat in feite als gevolg van de sinds twee jaar in Noord-Ierland be staande crisissituatie onder druk van de Britse regering tot stand is gekomen. Paisley heeft, nadat hij daar begin vo rig jaar bijna in was geslaagd, nu de zetel veroverd die tot dat tijdstip 23 jaar lang bezet werd door kapitein Terence O'Neill, die Paisley .destijds maar juist de voet kon dwarszetten. O'Neill, die te genover de roomskatholieke minderheid een verzoeningspolitiek trachtte te voe ren, moest het tegen de scherpslijpers in zijn eigen partij afleggen. Hij trad af en werd door premier Wilson als troostprijs tot lid van het Engelse Hogerhuis be noemd. O'Neill's opvolger in de Bannside. de progressieve unionist Ferguson, heeft na korte tijd eveneens als gevolg van op hem uitgeoefende druk van rechts, moeten wij ken. Dat de luidruchtige Paisley nu tot het parlement is doorgedrongen houdt het gevaar in dat de zwakke broeders in de unionistische fractie wellicht onder zijn invloed nog verder naar rechts zullen zwenken. Er zijn tien van derge'ük» fi guren, die samen eenderde van de frac tie vormen. Met Paisley in het parlement en de wilde agitatie van zijn volgelingen daar buiten zal het nog moeilijker voor de Noordierse regering zijn de hervormings plannen door te zetten. Het betekent zo goed als zeker dat het Britse leger nog langer in Noord-Ierland zal moeten blij ven om de orde te bewaren, dan anders misschien het geval zou zijn geweest, ge zien de algemeen verwachte verscherping van de tegenstellingen. Aan de andere kant acht men het beter Paisley in het parlement te hebben dan uitsluitend op de straathoeken. i

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3