HONDERD ZIEKEN OP REIS MET DE „ALEX VAN WAIJENBURG" Nieuw tarief voor kamperen op „Schoonenberg" Sanering van voetbal Gymzaal op drie grondslagen Teleurgestelde Siem Kistemaker: EDO hield zich niet aan gentleman's agreement Vragen van PSP-raadslid in Velsen Jaarvergadering dierenbescherming Afscheid bij TNO I in IJmuiden Bejaarde man stak onverhoeds de weg over m IN DE VISHAL Carillonklanken VRIJDAG 17 APRIL 1970 IJMUTDER COURANT advertentie - a unieke aanbieding j RECORDERTAPE Standpunt B. en IV. „BRANDENBURG" MW11 a Bierenpension CORDUROY PANTALONS VAN LEWS JEAN CREATION HEUPPANTALONS SPAANSE MODELLEN S O MARKTFLEIN-UMtHDEN (Van een verslaggever) VELSEN. Mevrouw B. G. Harms Matser, lid voor de PSP in de gemeente raad van Velsen heeft het college van bur gemeester en wethouders de volgende vra- j gen voorgelegd met betrekking tot de sa nering van voetbal in Velsen. 1. Volgens de N.R.C. van 6 november I960 hebben de wethouders van sportzaken van de gemeenten 's-Hertogenbosch, Breda, Eindhoven en Tilburg het plan om hun collega's van alle andere ge meenten met. betaald voetbal uit te no digen voor gezamenlijk overleg inzake de sanering van het betaald voetbal in ons land. Heeft het college hetzij uit de pers hetzij doordat het reeds benaderd is door ge noemde wethouders, kennis genomen van dit bericht? -.-v- In een pre-advies aan de raad van Bre da worden de volgende argumenten aangevoerd' a. Sanering moet landelijk aangepakt, derhalve overleg van alle betrokken gemeenten. b. Het gemeentelijk subsidie voert de transferbedragen omhoog en daarmee de salarissen van de voetballers. c. De subsidies van de verschillende gemeenten dienen zoveel mogelijk gecoördineerd en gelijk getrokken te worden. Deelt het college de standpunten, die in I het voorgaande summier zijn weergege ven? Is het college bereid het streven van de Brabantse gemeenten positief tegemoet te treden en ook zelf aktivi- teiten te ontwikkelen, die kunnen bij dragen tot sanering van het betaald voetbal? 3. Indien hét college het beter oordeelt de behandeling van bovenstaande vragen onderdeel te maken van de binnenkort te verschijnen nota over Telstar, kan dat een extra bijdrage zijn voor de j openbare behandeling van deze nota. Het antwoord van het college luidt als VOlgt,! 1. Twee leden van het college hebben op 16 februari de in 's-Hertogenbosch op (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De afdeling Velsen en om streken van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren houdt woens dag 22 april haar jaarlijkse algemene le denvergadering in zaal „Terpsichore' aan de Zeestraat in Beverwijk. De agen da hiervoor vermeldt de gebruikelijke jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester, terwijl voorts een be stuursverkiezing noodzakelijk is gewor den wegens periodiek aftreden van me vrouw T Wermerbol-Bulens. Ook moet worden voorzien in de vacatures, ont staan door het vertrek naar elders van mevrouw Boonstra, mevrouw Bührman en de heer Zijlstra. Door het bestuur zijn hiervoor kandidaat gesteld mevrouw Berkhout uit Beverwijk, mevrouw Van Dongen uit IJmuiden en de heer Lancel uit Driehuis. initiatief van vier Brabantse gemeen ten gehouden bijeenkomst van gemeen tebestuurders bijgewoond over een lan delijke aanpak van de problemen, ver bonden aan het betaald voetbal, vooi zover de gemeenten daarbij betrokken zijn. Tijdens het overleg is overgegaan tot het instellen van een commissie, welke de opdracht heeft gekregen te rappor teren over de vraag of en zo ja onder welke voorwaarden van de zijde van de plaatselijke overheid direct en/of indi rect subsidiëring dient plaats te hebben van het betaalde voetbal. De commissie dient daarbij contacten te onderhouden met al die instanties welke geacht kunnen worden een zin volle bijdrage te kunnen geven aan de vervulling van de opdracht. De vraag of, en zo ja op welke wijze de regio-provinciale of landelijke over heid hierin dient te participeren, kan mede tot de opdracht van de commissie worden gerekend. Het college heeft in het verleden enige malen duidelijk laten blijken voorstan der te zijn van het streven naar een sa nering van het betaalde voetbal. Ini tiatieven in die richting, waarbij van zelfsprekend de ontwikkeling in de voetbalorganisatie van grote betekenis is, zullen dan ook voor zoveel in het vermogen ligt worden ondersteund. Vandaar de deelname aan het onder 1 bedoelde gesprek. Overigens mag hier uit niet worden afgeleid, dat de argu menten, vermeld in het door vragen stelster aangehaalde pre-advies, zonder voorbehoud worden onderschreven door het college. 3. In het licht van het vorenstaande be hoeft niet nader te worden ingegaan op het gestelde onder 3 van de vragen. Burgemeester II. Nielen van Heems kerk maakt een genoeglijk babbeltje met twee bedlegerige patiënten, die vandaag de trip met het zonne bloemschip Alex van Waijenburg meemaken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Uitgeleide gedaan door burgemeester H. Nielen en begeleid door tamelijk gunstig voorjaarsweer zijn ruim honderd langdurig zieken vanmor gen om negen uur vanaf de Pijpkade ver trokken voor een dagtrin met het Zonne bloemschip „Alex van Waijenburg". De zieken kwamen uit de parochies van de H. Agatha, O. L. Vrouw van Goede Raad, Regina Caeli, H. Joseph en de Twaalf Apostelen uit Beverwijk, de Odul- fusparochie uit Wijk aan Zee en de pa rochies van de H. Laurentius en de H. Maagd uit Heemskerk. Zij werden per auto van huis gehaald door een groot aan tal particulieren, die zich hiervoor be- schikbaar hadden gesteld. De bedlegerige patiënten werden met twee ambulances vervoerd. De verpleging wordt verzorgd door een aantal verpleegsters van onder meer het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk, die hiervoor hun vrije dag hebben opgeofferd Ook enkele verpleegsters uit Beverwijk hebben op dezelfde manier hun medewer- king verleend. De leiding van de ver- pleegsters is in handen van zuster Mar tina uit Heemskerk Als feestelijk ver zorger heeft pastoor Th. Scholtes van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad de reis meegemaakt. De reis gaat via het Noordzeekanaal en de Zaan naar het Alkmaardermeer. Om vijf uur zijn de zieken weer in Beverwijk terug. De organisatie van deze bootreis ligt in handen van de afdeling Beverwijk van de Zonnebloem onder leiding van de heer A. van Lent. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Dr. J. Reuter, direc teur van het Laboratorium materialenon derzoek van TNO welke afdeling kort geleden van Utrecht naar het Instituut Visserijprodukten TNO in IJmuiden is overgebracht heeft donderdagmiddag, in verband met zijn pensionering, af- I scheid genomen. De heer Reuter gaat wegens gezond- I heidsredenen met vervroegd pensioen. Hij wordt in IJmuiden opgevolgd door de heer M. Kotte, ing. Er was grote belangstelling voor dit afscheid ook van de zijde van vele bui tenlandse relaties. Onder de zeer vele aanwezigen waren ir. J. van Mameren voorzitter van de Voedingsorganisatie, dr. Tienstra, directeur der Visserijen, prof. dr. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek, en de heer De Wit, directeur van het Tech nisch Visserijonderzoek De scheidende werd zeer waarderend toegesproken door onder anderen ir. Van Mameren en de waarnemend directeur van het Instituut Visserijprodukten TNO, I de heer Houwing ing (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Naar aanleiding van de bij de exploitatie van het kampeerterrein „Schoonenberg" opgedane ervaringen acht het Velsense college van B. en W. het wenselijk in de verordening op de heffing van kampeergeld enige wijzigin gen aan te brengen. In de eerste plaats wordt hierbij gedacht aan een staangeld voor tenten, omdat tot dusver slechts een bedrag was verschuldigd voor het kam peren zelf en er voor de tent niet apart behoefde te worden betaald. Op deze wij ze betaalden kampeerders met drie of vier tenten hetzelfde bedrag als zij, die slechts van één tent gebruikt maakten. Dit geldt ook voor de caravankam- peerders, die bij hun caravan een dag tent gebruiken en voor hen die op het terrein een bagagewagentje plaatsen. Ook hiervoor wil het college een apart recht berekenen. Voorts wordt het als een bezwaar gezien dat de kampeerder die zich des morgens met zijn tent komt melden evenveel moet betalen als hij, die pas in de avonduren arriveert. En in de derde plaats dient de regeling volgens het college in overeenstemming te wor den gebracht met het feit dat in „Vel- serbeek", als gevolg van de wijziging van de Parkweg geen kampeergelegen heid meer aanwezig is Vandaar dat het college de raad heeft voorgesteld de nieuwe tarieven als volgt vast te stellen: Voor het kamperen door een persoon van elf jaar of ouder, 0,60; jonger dan elf jaar ƒ0,30; voor het hebben van een tent of een dagtent bij een caravan 0,60 voor het hebben van een auto, caravan of zogenoemde vouwcaravan, 1; voor het hebben van een bagagewagentje, 0,60. Deze tarieven gelden voor een een dag, of gedeelte daarvan. Dit voor stel zal in de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad worden behandeld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud Service en storingen binnen 24 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een 73-jarige voetganger, stak donderdagavond om kwart "ver ze ven zonder op te letten de straat over. De bestuurder van een personenauto, een 53-jarige ambtenaar uit Santpoort, kon hem onmogelijk ontwijken. De bejaarde man is met snijwonden en een hersen schudding in het Antonius Ziekenhuis op genomen. Donderdagmiddag klapte een 42-jarige bromfietser, een betonvlechter uit Haar lem in de Van de Vondellaan in Driehui# tegen het wegdek, toen zijn voorspat bord los raakte. Bij onderzoek bleek, dat het spatbord niet aan de voorvork vast had gezeten. Met een diepe hoofdwond en een hersenschudding is de man naar het Antonius Ziekenhuis gebracht. V-P- - v I w?,-*' In de convocatie voor deze vergadering wordt tevens de aandacht gevestigd op de mogtiiikheid, gedurende de vakantie- tijd huisdiere^ in het Kerbertasiel te la ten verzorgen. De pensionprijzen hier voor bedragen pei dag f 4 voor een gro te hond f 3.50 voor een kleine hond en f2,50 voor een kat, alles excluxief 12 per cent BTW. Met het oog op de te verwach ten drukte is tijdige aanmelding gewenst. (Van onze sportredactie) IIAARLEM/IJMUIDEN. EDO-trai- ner Siem Kistemaker (29 jaar) koestert ?een rancune. Hij is alleen teleurgesteld. Een deceptie die zijn oorzaak vindt in twee feiten. Zes weken geleden namelijk leek de zaak beklonken. In een gesprek met EDO-voorzitter Laan werden de ver houdingen scherp afgebakend. Er zou een nieuwe voorzitter komen, terwijl Nico Laan zich zou belasten met het mana gerschap van de Haarlemse vereniging. Samen met Kistemaker zou hij de zaken met betrekking tot het betaalde voetbal gaan regelen. Er werd met geen woord gerept over een nieuwe trainer. Integendeel. De uitge stippelde'lijn van dit jaar zu het volgend seizoen nog verder worden doorgetrok ken. Het kwam bepaald als een donder slag bij heldere hemel toen Kistemaker dinsdagavond in zijn woning in IJmuiden van voorzitter Laan vernam dat zijn con tract aan het einde van dit seizoen niet zou worden verlengd. Kistemaker: „Het kwam als een grote verrassing voor mij Temeer daar wij zes weken geleden overeengekomen waren dat ik zou blij ven. Toen Laan op bezoek kwam ik ben de hele week niet lekker geweest dacht ik dat hij gewoon op ziekenbezoek kwam en de zaken voor de komende week wilde bespreken. U kunt zich voorstellen hoe ik mij voelde. Als mij het zes weken geleden was meegedeeld had ik nog kun nen uitkijken naar een andere vereniging Nu zijn alle plaatsen bezet en kan ik een contract bij een betaalde club voor het komende seizoen wel vergeten". „Ik ben waarschijnlijk in het bestuur weggestemd Dat is verder voor mii niet belangrijk. In feite is Laan één van de weinigen die weten wat betaald voetbal betekent". Het is in ieder geval een feit dat het EDO-bestuur Kistemaker heeft behandeld op een manier die hij niet verdient. Kis temaker: „Ik kom bij JOS vandaan. Juist toen ik daar ook na enige tijd een goed seizoen achter de rug had liep EDO de deur bij mij plat of ik wilde komen. Het was een uitdaging voor mij. Ik wist van tevoren dat er veel moest gebeuren. Ik wist ook dat ik tegen heilige huisjes zou moeten schoppen Er heersten bij EDO toestanden, die er bij JOS nog niet eens waren. Ik ben aan het werk ge gaan. Ik stelde een harde lijn in. Ik heb er mijn vakantie voor opgeofferd en mij een jaar rot gewerkt om iets te bereiken. En wij hebben iets bereikt. Er is disci pline, er is organisatie en er is conditie. De resultaten hadden het volgend seizoen gekomen". Het bestuur wil de resultaten nu. Kiste maker: „Ik begrijp die mensen niet. Ze hebben toch niets te verliezen. Als er slecht wordt gevoetbald zijn er twee mo gelijkheden. Of je koopt een paar spelers daar is geen geld voor of je bouwt de zaak van onderaf op. Dat is momen teel gebeurd. Daarom kan mijn opvolger volgend jaar uit een veel gemakkelijker uitgangsstelling vertrekken dan ik". De argumenten die worden gehanteerd bij het aan de dijk zetten van de EDO- oefenmeester worden door hem ronduit „zwak" genoemd. Kistemaker: Wat ver wachten ze. Dat ze het volgend jaar de beschikking krijgen over een Happel Miehels of Linder? Bovendien wordt er als er een sanering van het betaalde voetbal komt niet alleen naar de resulta ten gekeken Ook de geografische H<»0ine speelt een rol. Het wordt voor EDO in dat geval met ploegen als Haarlem en Telstar in de buurt dan toch niet een voudig." Toch is Kistemaker ervan overtuigd dat zijn opvolger naar alle waarschijn lijkheid betere resultaten zal behalen met EDO dan hij. Maar wiens verdien ste is dat? En daarmee is de sportleraar (aan een school in Alkmaar) op het twee de punt beland waarover hij bijzonder teleurgesteld is. Kistemaker: „Ik heb dit jaar volledig het vuile werk opge knapt. Mijn opvolger kan daar de vruch ten van plukken. Ik ben ervan overtuigd dat ik het volgend seizoen met EDO een goede middenmoter zou zijn. Dan zou het ook niet moeilijk voor mij zijn om te zeggen: ik vertrek. Maar die kans wordt mij niet gegeven. Ik heb altijd gezegd, dat ik een paar jaar nodig zou hebben Dat wist men." De kortzichtigheid van bepaalde be stuursleden bij EDO gaf echter een an dere wending aan het geval Kistemaker Kistemaker: Het niet nakomen van het gentleman's agreement en het niet de tijd krijgen zijn punten die Kistemaker tot de con clusie brengen: „Het is een goede leer Als ik ooit nog eens bij een club als EDO teken en de zaken staan er zo voor dan wil ik wel een contract voor vier of vijf jaar hebben. Alleen op die manier kun je iets bereiken. Het is overigens jammer dat het afgelopen is. Vooral voor de jongere spelers, waarmee de ver standhouding uitstekend was en die al leen nog maar beter kunnen gaan voet ballen. Alleen de aanval is nog een nunt. Behoudens Bosdijk is die niet veel waard. Maar ook daar waren al plannen voor. Wij zouden er een paar aantrekken. Het is daarom verschrikkelijk jammer dat ik dat allemaal niet meer mee kan ma ken. De achterhoede zit dicht. Het mid denveld begint steeds beter te spelen. Daarom kan ik mijn opvolger alleen maar veel succes toewensen". Op de hoek van de Eenhoornstraat en de Dolfijnstraat wordt naarstig gewerkt aan de bouw van een gym zaal bij de Calvijnschool. Een aan winst welke aan bijzonderheid wint, indien men bedenkt, dat de raad in 1953 zijn goedkeuring verleende voor de bouw van deze gymzaal, welke destijds bestemd was voor de H. Hart- school van de r.-k. parochie van Sint Gregorius te Utrecht in IJmuiden, ter vervanging van de gedurende de oorlog afgebroken gymzaal. Bij de bouw van de H. Hartschool was het echter onmogelijk grond voor deze zaal te vinden. Bovendien zou deze gymnastiekzaal ook in gebruik wor den gegeven aan andere scholen, zo dat het beter werd geoordeeld haar in beheer van de gemeente te geven. Daarmede is de gemeente akkoord gegaan. Het was toen nog een kwes tie van het vinden van een geschikt terrein. Dit terrein is nu gevonden bij de Calvijnschool op de hoek van de Eenhoornstraat en de Dolfijn straat van de Vereniging voor lager en meer uitgebreid lager school onderwijs op Gereformeerde grond slag, welke vereniging de grond hier voor beschikbaar heeft gesteld. t HERENMODE unie Marktplem/hk Lange Nieuwstraat IJmuiden (Van een medewerker) IJMUIDEN. Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door 28 vaartuigen aange voerd: 2970 kisten en 193 kleine kisten kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 25 kisten en 80 kleine kisten schelvis, 30 kisten wijting, 113 kleine kisten wijting, 90 kisten gul en kabeljauw, 2000 kisten schol, 15 kisten tarbot, 250 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in gulden: heil bot 7.70, tarbot 7.50-6.90, grote tong 4.96- 4.71, grootmiddel tong 5.18-5.02. klein- middel tong 5.82-5.44, tong I 7.46-6 89, tong II 7.52-7.09. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 188- 150," middel kabeljauw 186-168. Per tien stuks: grote kabeljauw 140-86, middel kabeljauw 94-68. Per hoop: rog 92-71. Per 50 kilogram: kabeljauw I 98-85, kabeljauw II 90-65, kabeljauw III 90-42, grote schol 26-20, schol I 28-26, schol II 30-24, schol III 26-15, schar 44-22, poon 22, gestripte wijting 56-48, tarbot 280-170, griet 150-120, grote schelvis 70, middel schelvis 74, kleinmiddel schelvis 84, schel vis 70, schelvis II 56-42. Schevingen De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 75 kisten en 60 kleine kisten schelvis, 30 kisten en 240 kleine kisten wiiting, 180 kisten gul en kabel jauw, 800 kisten schol, 50 kisten schar en 14.000 kilogram tong. Besommingen var donderdag: Kw 11 ƒ9.100; Kw 178 ƒ2.760; UK 268 ƒ6.400; GO 8 11.400, GO 20 7.900; GO 22 10.400; GO 24 8.400; SCH 65 3.130; SCH 74 3.870; UK 1 11.100; UK 33 ƒ15.100; U 73 11.600' UK 144 11.200; UK 271 11.800, VL 16 17.000; IJM 44 11.800; VD 46 (3.200. IJM 209 en IJM 211 7.200; HD 7 en HD 28 2.800; UK 48 en UK 245 3.740: VD 15 en VD 89 f 3.800. IJMUIDEN Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt zater dag van 16 tot 17 uur op het stadhuis carillon te IJmuiden luidt als volgt: Pre ludium II van Matthias v. d. Gheyn; Ga votte e double van Willem de Fesch; Va riaties over een oud-Nederlands liefdes lied van Cor Kee; Hemony-suite van Al- bert de Klerk; Intermezzo van Leen 't Hart; Triptiek van Leen 't Hart. He Sonatine van Sjef van Balkom; Preludium quasi una fantasio van Jef van Hoof.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5