Experimentele visserij door acht Nederlandse kotters in Ierse Zee „Pendeldienst" met vliegtuig C0R0LY C0R0LY Lamers moest capituleren voor Veeke EXTRA Een nachtje relaxen in een bootje op de zee Burgerlijke stand van Velsen Schriftelijke eindexamens MMS-ers KREGEN HET NIET CADEAU BROMFIETSEN IJMUIDEN S.H.0. SVHB blijft in IJmuiden otnews utt a a riem, IJntond en mm mm VRIJDAG 17 APRIL 1970 7 K|« Ir (Van een medewerker) IJMUIDEN In verscheidene Nederlandse havenplaatsen wordt er thans hard aan gewerkt om de acht kotters, die zijn uitverkoren om deel te nemen aan een experiment op het gebied van de Nederlandse visserij, maandag 20 april uit Scheveningen te laten vertrekken. Deze plaats is ge kozen omdat het gemeentebestuur van Den Haag zijn plastic vishalkisten gratis voor dit doel ter beschikking heeft gesteld, echter onder voorwaar de dat de eventueel gevangen vis op de markt in Scheveningen zal worden verkocht. Op deze wijze wordt de andere visafslagen in Nederland en de handel behoorlijk concurrentie aangedaan, want wil men zich immers van de waarschijnlijk te vangen tong voorzien, dan zullen deze aankopen in Scheveningen moeten geschieden. Hetgeen niet altijd een besparing van kosten zal betekenen. Risico's Twee maanden Extra aanbieding HONDA 3 versnellingen, sportief model 649,— VESPA 379,- Alleen bij Breestraat 108 Beverwijk MAANDAG 20 APRIL de gehele dag gesloten. Dinsdagochtend geopend Velserduinweg 137 IJMUIDEN Telefoon 1 23 46 Ce/ De romantiek van de zee, de ont spannende rust van een sterren nacht, gekke, ruige, rustige, melan cholische, Javaanse, Spaanse mu ziek, veel mooie vrouwen en lek kere jongens, drank, vruchtensap pen, dit allemaal en nog veel meer (zoals ze in de reclamewereld zo fijntjes kunnen zeggen) ligt binnen het bereik van iedere swingende Haarlemmer of Haarlemse die mee gaat met de bootreis van Electric Centre van vrijdagavond 24 april tot zaterdagmorgen 25 april. Pezig Duits Lastige wiskunde WEEKABONNEMENTEN >r$ -••• S? v - m mm -WW» «58888» v 9 ■<X>.v-:'::. -; Zoals bekend is ook in vorige jaren al met de tongvisserij in de Ierse Zee geëx perimenteerd, waarvan de uitkomsten nu niet bepaald lonend zijn geweest. Vandaar dat een en ander thans groter zal worden opgezet. Deze vangplaats in de Ierse Zee bevindt zich ongeveer dertig mijl uit de Engelse kust, gemeten vanaf de bekende vissersplaats Fleetwood.-Het ligt nu in de bedoeling de gevangen tong eenmaal per week in Fleetwood aan wal te zetten, waar de vis in containers zal worden opgesla gen. Vervolgens vervoert men deze con tainers per vrachtauto naar de Engelse oostkust, waar zij tenslotte met een roll- on en roll-off schip van de Norfolk-Line naar Scheveningen zullen worden overge bracht. Voor dit transport denkt men vier entwintig uur nodig te hebben. Uiteraard zijn aan dit alles de nodige risico's en kosten verbonden, zodat hier al diverse vergaderingen aan zijn gewijd. Het Ministerie van Landbouw en Visserij, dat vooral onder leiding van minister Bies heuvel veel belangstelling voor de visserij is gaan tonen,, is ook nu weer bereid ge weest dit experiment krachtig te onder steunen. Door een insider die dikwijls met dit departement in aanraking komt, werd dan ook reeds met grote erkentelijkheid vastgesteld dat men hier thans weer men sen kan ontmoeten, die het gezicht naar de zee hebben gekeerd. Op deze wijze is dit experiment mogelijk geworden met een deel van het geld, waar het departement voor bepaalde noden of verbeteringen bij de visserij, over kan be schikken. De vergoeding voor elk schip werd aldus vastgesteld op grond van het aantal paardekrachten van de voortstu- wingsinstallatie. Zo ontvangt bijvoorbeeld de KW 34 ruim 8000 per week en de KW 11 9000. Hier mag dan de opbrengst van de gevan gen vis nog aan worden toegevoegd. Het vervoer van deze vis, dat voor de tong op ongeveer twintig cent per kilo is bere kend, is dan weer voor rekening van het betrokken schip. Hiervoor wordt de vangst van elk schip afzonderlijk gehouden, het geen noodzakelijk is omdat met bokken en borden wordt gevist. Voor dit experiment zijn acht weken uitgetrokken, waarbij de bemanningen eenmaal per veertien dagen met een lijn- vliegtuig naar hun woonplaatsen zullen worden overgebracht voor de rustperiode, welke door het CAO is voorgeschreven. Twee bemanningsleden met een zekere angst voor een luchtreis, zullen evenwel op vrijwillige basis gedurende twee maan den in Fleetwood verblijven, waar zij zich voor het bewaken der schepen hebben aangemeld. Door bemiddeling van het ministerie zijn al twee kwartiermakers in Fleetwood aan wezig, evenals men zich hier reeds van een agent heeft kunnen voorzien. Ook is er voor het behartigen der belangen een wal- commissie samengesteld. ADVERTENTIE (Van een verslaggever) IJMUIDEN Er bestaan geen plannen tot verplaatsing van het Staatsvissers- havenbedrjjf naar Den Helder. De geruch ten berusten niet op feiten. Dit deelt de minister van Verkeer en Waterstaat a.i. in antwoord op door het Tweede Kamerlid de heer Egas schriftelijk gestelde vragen mede. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) SCHAGEN. De strijd om het Ne derlands kampioenschap anker kader hoofdklasse 57/2, die gisteren in hotel De Posthoorn in Schagen is begonnen, heeft zeer sterk spel te zien gegeven van de titelverdediger van vorig jaar, Veeke uit Castricum. In zijn eerste partij slaag de Veeke erin Lamers uit Beverwijk te bedwingen met ruim verschil. Hij had maar zeven beurten nodig om de 300 caramboles vol te krijgen. De basis voor deze zege legde hij in de tweede beurt met een fraai gescoorde reeks van 105 In zijn avondpartij deed Veeke het nog beter. Hij had in Van Deventer een te genstander, die hem nauwelijks kon in spireren, maar dat deerde Veeke geheel niet. In vijf beurten was hij al aan de finish. Van Deventer kwam niet verder dan 69. Er is nog een finalist, die de eerste dag bijzonder goed is doorgekomen. Dat was Van Rosen uit Waubach. Deze zege vierde gistermiddag in een vrij moeiza me partij (18 beurten) over de uit En schede afkomstige Bult, die tot 233 ca ramboles wist te komen. Van Rosen speel de een onbevangen spelletje en duidelijk bleek, dat hij geen moeilijkheden kent op de groene tafel. Hij wist aan de kop van de tafel veel punten te scoren en soms, als hij de ballen op de lange lijn weet te dirigeren, kan hij in die positie bijzonder veel caramboles maken door een zuiver, goed afgestoten rappel. Gis teravond kwam Van Rosen opnieuw tot winst. Toen was het Peetoom uit Scha gen, die zijn kracht ondervond. Peetoom bleef wat zielig staan op 83. Stand: Veeke 4 50,00 105 Van Rosen 4 23,07 105 Gerrits 2 22,37 111 Buit- 2 21,80 138 Dekker 2 19,00 95 Lamers 2 14,92 59 Peetoom 0 18,57 125 Van Deventer 0 12,44 48 Spreekuur. De wethouder voor onder wijs in Velsen, de heer H. de Boer, en de wethouder voor openbare werken, de heer C. Ockeloen, houden op woensdag 22 april 1970 geen spreekuur. De jongens van het Centre hebben alles met hun aangeboren talent voor organiseren piekfijn in orde gemaakt. Om half acht ligt volgende week vrij dag een mooie witte boot bij de Prin- senbrug aan het Spaarne te wachten. Waar het allemaal heen gaat weet geen mens, behalve dat wijde landschappe lijke vergezichten niet en badende Duit sers wel zullen ontbreken. Aan boord behalve een slordige 300 opvarenden een uitgelezen gezelschap van meer dan 50 musici waaronder een steelband uit Trinidad, een flamen co-groep uit Sevilla, een krontjong-as- semble en als klap op de vuurpijl die 's nachts om 12 uur zal worden afge stoken de CCC Folk Blues Inc., een groep van tien musici uit een commune van twintig die zich in Neerkant aan de Belgische grens ophoudt en die ge weldig fijne muziek maken. Over krontjong-muziek zei ons een deskundige: „Het is van oorsprong Por tugees-Spaanse muziek. Met de Portu gese bezetting zijn instrumenten als gitaar en ukelule overgewaaid naar Polynesië. Later kwam daar een viool bij. De Polynesiërs gebruikten de in strumenten om er liefdes- en spotlied jes op te maken. Het woord Krontjong betekent eigenlijk ukelele zonder frets". Centre-staflid Floor de Vos, als altijd enthousiast als het om stille wateren en relaxte sfeertjes gaat, zegt over de bootreis: „Het is de bedoeling dat het een gezellige en ontspannende tocht wordt, waarbij we hopen dat de opva renden zich volledig van zichzelf kunnen losmaken. Voor de kabouters is het te vens een unieke gelegenheid een eerste glimp van de Beloofde Kabouterwe reld op te vangen". Een extra attractie vormen de toe- gangsbewijzen. Geen duffe, gemeente lijke knipkaartjes maar 300 verschil lende, met de hand door de Haarlemse kunstenaar James van Gennep ver vaardigde kleurenprenten. Daarbij komt dan nog dat de boot opgetuigd zal worden met fleurige bloemen en dat eventueel aanwezige zweetluchtjes afdoende bestreden worden door heer lijke geuren. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Elec tric Centre, Bakenessergracht 10. De prijs 13,25 is volgens de stafleden ge baseerd op een zeer nauwkeurige be- Achterop deze foto schreef onze fotograaf in een melancholische bui: „Avond aan zee. In elk jaar getijde biedt het strand zijn ver anderlijke doch steeds imponeren de charme van water, wolken en meeuwen". De goede man kon des tijds nog niet weten dat hij hier mee precies de sfeer van de ko mende bootreis typeerde. rekening van de kosten en dient alleen ter dekking daarvan, want „niemand hoeft er iets aan te verdienen". ADVERTENTIE Zaterdag a.s. aanvang 3.30 uur VOETBALWEDSTRIJD Waterlooterrein Volwassenen f 1, Jongens 25 cent GEBOREN: M. M. WebbeRaspoort, zoon, Evertsenstraat 16, IJmuidgn; C. M. HansonRowntree, dochter, Driehuizer- kerkweg 14, Driehuis; J. Karemaker Ekamper, zoon, Lange Nieuwstraat 292, IJmuiden; F. C. M. J. van den BergKol- ster, zoon, Dennekoplaan 171, IJmuiden; G. VallenduukVisser, zoon, Kerkerinklaan 28, Santpoort. ONDERTROUWD: F. P. J. M. Bonge- naar, Frans Netscherstraat 43, Haarlem, en A. A. H. Koekenbier, Gijzenveltplantsoen 47, IJmuiden, t.a. Haarlem, Olieslagerslaan 2; C. Broek, Sirenestraat 5, IJmuiden, en W. T. Kaan, Sirenestraat 5, IJmuiden; H. de Jong, C. Schulzlaan 10, Bloernendaal, en (Van een medewerker) HET UITHOUDINGSVERMOGEN heeft nog niet geleden: donderdagmorgen konden de MMS en het gymnasium A uitslapen. Hun beurt kwam pas 's mid dags. Het gymnasium B en de HBS-B kregen het derde wiskundeonderdeel voor zich. Tweeëneenhalf uur voor drie flinke opgaven stereometrie: een vierzijdige pi ramide plus bol, een kubus plus bol en een kubus gesneden door kegel en cilin der. Het gehele gymnasium kreeg 's mid dags een cultureel-historische beschou wing „An age of revolution" uit het En gels te vertalen. Eigenlijk meer een cul tureel-historische open deur. Zulke stuk ken zijn dikwijls ontleend aan het begin van een boek of artikel Misschien dat de inhoud aan verrassing en aantrekkelijk heid zou winnen als ze eens wat conclu sies uit zulke verhandelingen zouden be vatten. Of zouden de stukjeszoekers nooit verder bladeren dan de eerste bladzijde van een boek of artikel? Men zou het haast gaan denken. Dit stuk bevatte in elk geval een logische, goed te volgen gedachtengang met een galmend woor- dengebruik dat voor leerlingen van dit schooltype helaas maar al te bekend is. De HBS-A vulde de drie ochtenduren met bedrijfsrekenen. In tegenstelling tot andere examens betrof het hier drie pit tige opgaven fabrieksboekhouding. De leerlingen hadden de gegeven tijd royaal nodig, vooral ook gezien het vele reken werk dat erbij te pas kwam. De betref fende docent toonde zich voldaan over het niveau van deze opgave. In de middaguren kon de gehele HBS zijn kennis van de actualiteit ten nutte maken in een lange vertaling uit het Duits: Der Numerus Clausus, een arti kel uit de Frankfurter Allgemeine Zeitung over de beperkte toelating van studenten aan universiteiten. Een beslist niet lastig stuk over een onderwerp dat heel grijp baar was en geen echt moeilijke woorden bevatte. Dit gold beslist wel voor de MMS-ver- taling uit het Duits. De MMS-meisjes heb ben het trouwens deze dagen bepaald niet cadeau gekregen. Thema en inhoud van de Duitse vertaling vormde de man van La Mancha en de plaatsen in Spanje waarlangs deze sympathieke ridder der droevige figuur heeft rondgezworven. Het pezige Duits dat natuurlijk weer cul turele horizonnen en onbegrensde verge zichten moest oproepen, moest in ons eenvoudige Nederlands worden omgezet. Tegen zulk litterair geweld is onze Ne derlandse taal eigenlijk nauwelijks opge wassen. Natuurlijk moesten we er uiteindelijk behalve wijzer ook nog beter van worden: „Die Mancha des Don Quijote findet aber nur der, der da sucht, ja, wahr- scheinlich wird sie sich ihm kaum mit geografischer Bestimmtheit offenbaren, denn diese ewige Landschaft liegt in uns selbst". MAVO-3 kreeg een uur voor een opstel of brief. Het titelaanbod valt op door frisse ideeën: „Het publiek bij de sport". „Stel een plan op voor een binnenstad zonder auto's", „Roken doe ik niet meer" en heel praktisch een solli citatiebrief op een advertentie die een meisje vraagt om met een gezin met twee kinderen een vakantiereis van vier weken naar Zwitserland te maken. En tenslotte nog een brief aan de burge meester namens een groep jongeren om in een leegstaand pand een jongerensoos te mogen beginnen. Actueler kan het haast niet. De HAVO had deze dag behalve Duits ook nog een drie uur vergend wiskunde- examen. Volgens het oordeel van een do cent moest dit werk als lastig worden gekwalificeerd. Het was duidelijk te veel: twee opgaven algebra, twee opgaven analytische meetkunde, één opgave go niometrie en één opgave stereometrie in drie uren. Bovendien week de redactie van de vragen af van het tot nu toe ge volgde type. In het algemeen spreekt uit deze op gave kennelijk nog onzekerheid ten aan zien van het HAVÓ-niveau wiskunde. Ze ker was het niveau hoger dan in voor gaande HAVO-examens. Alles bijeen was dit onderdeel een onaangename verras sing voor docent en kandidaten. De protestantse en openbare MULO- verenigingen zetten de examens voort met Nederlands in de ochtend. Van de tien opgaven voor een opstel of brief werd bij de kandidaten die wij hebben waargenomen het meeste titel nummer zes: „Ons team werd kampioen" geko zen. Dat de wedstrijden van Ajax en Feijenoord de avond tevoren daar iets mee te maken hebben gehad kan men wel als vaststaand aannemen. Het vervolg verhaal werd in het geheel niet en de briefopdracht zelden gekozen. De centrale tekst voor spelling en stijl oefeningen was een duidelijk, lekker fel stuk van W. F. Hermans over Curagao: „De laatste resten tropisch Nederland", 't Bedrijfsrekenen bevatte normaal werk kredieten, een kostprijsberekening, goe derenexport met omrekening in Duitse marken en een reeks kleine sommen. Bij het Frans kon men kiezen uit ver schillende opgaven. Volgens onze waarneming kozen de meeste leerlingen de centrale tekst plus de vragen. Het betrof hier een uiterst tintelend stukje over een verblijf van de beroemde Russische pianist Sviatoslav Richter in St. Tropez in Frankrijk: „L'homme aux doigts d'or" (De man met de gouden vingers). Een van de leukste examenstukken die wij in deze propvol le dagen hebben gezien. J. D. Hagen, Hofgeesterweg 4, Santpoort, t.a. Santpoort, Hofgeesterweg 4; S. Brink, Abraham Kuiperstraat 17, Zaandam, en H. Bruinenberg, Poolsterstraat 14, IJmuiden, t.a. Zaandam, Morgensterstraat 2; T. Brui nenberg, Poolsterstraat 14, IJmuiden, en E. Wolterman, Waalstraat 58, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Poolsterstraat 14; J. H. Gerber, Keetberglaan 124, IJmuiden, en E. de Rooij, Waalstraat 116, IJmuiden, t.a. IJmuiden Waalstraat 116; W. B. Bakker, Noorder wij kweg 62, Beverwijk, en E. A. Criens, Linnaeusstraat 165, IJmuiden, t.a. Heems kerk, Stijkelstraat 1; W. P. Kaal, Pleiaden- plantsoen 124, IJmuiden, en J. M. Kwak kel, Lijsterlaan 5, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Pleiadenplantsoen 124; H. J. Geukes Fop pen, Hannie Schaftstraat 28, Amstelveen, en A. M. Nieuwenhuijs, Huis te Wissen- laan 39, Santpoort, t.a. Haarlem, Ekama- straat 304; C. J. van Drunen, Hyacinthen- straat 18, Santpoort, en A. C. Schilthuizen, Watermanstraat 20, IJmuiden, t.a. IJmui den, Lekstraat 34; N. Huybens, Tuinders straat 117, IJmuiden, en C. Houtgraaf, Ja cob van Heemskerkstraat 20, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Tuindersstraat 115; R. Goed, Wijkeroogstraat 140, Velsen-noord, en P. E. Martinius, Wijkeroogstraat 36, Velsen- noord, t.a. IJmuiden, Schiplaan 132; M. W. Quax, van Dalenlaan 21, Santpoort, en L. Blom, van Dalenlaan 21, Santpoort. GETROUWD: G. Glas—J. Klinkenberg, IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 140; G. Schenk—j. A. Teske, Heerhugowaard, Mer- curiuslaan 35; G. N. BekkerG. J. van de Kant, Velsen-noord, Wijkerstraatweg 202; J. BuisM. C. van de Vin, Velsen-zuid, Oude Pontweg 10; A. J. BouhofJ. van 't Wout, IJmuiden, Grahamstraat 214; J. KoelersS. van Leeuwen, Bloernendaal, Sterreboslaan 9; A. G. de VriesT. W. van Brederode, Heerhugowaard, Kastanjelaan OVERLEDEN- E. den Engelsman, 73 jr., weduwe van M. C. J. de Witte, Bonaire- straat 27, Santpoort; W. Quax, 85 jr., echt genoot van C. van Gooi, Rijnstraat 4, IJmuiden; A. de Vries, 64 jr., echtgenote van J. van Oevelen, Bestevaerstraat 4, IJmuiden; W. van der Does, 58 jr., Vale- riuslaan 35, Driehuis; A. C. Swart, 89 jr., weduwe van B A. Dammers, Rijnstraat 4, IJmuiden; M. van den Bogaerde, 71 jr., echtgenoot van P. Snel, Waterstraat 4, IJmuiden; U. B. van Bentum, 91 jr., wedu we van P. H. Ouwerkerk, Zeeweg 168, IJmuiden. X)QooonoonaocoooooQOOoooooQooooooooonnfYyiiXOOüOuouuij dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7