IJmuider Courant PRESIDENT NIXON ZELF ZOU TERECHT MOETEN STAAN VOOR EXCESSEN ZOALS MY LAI!" Als de vrede getekend is devalueert de oorlogsheld tot een massamoordenaar De oorlog onder het ontleedmes (Van een onzer verslaggevers) Oorlogen zonder oorlogsmisdaden be staan niet. Elke oorlog, elke gevechtssituatie is een buitengewone omstandigheid die tot buiten gewoon gedrag leidt. In die omstandigheden zijn oor logsmisdaden geen excessen, maar regel, „normaal" Wie aan een oorlog begint, moet weten dat hij daardooT willens en wetens mensen in buitengewone situaties brengt, en aldus de basis legt voor het plegen van oorlogsmisdaden". Drs. Hylke Tromp, wetenschappelijk OORLOG IS EEN mensonterend bedrijf; daarover kan geen chijn van twijfel bestaan. Is het ook een onvermijdelijk kwaad zoals cynici, maar ook historiekenners en economen wel eens ieweren? Het antwoord daarop kan pas gegeven worden als vij het verschijnsel oorlog" tot op het bot ontleed hebben. De onqe wetenschap die zich daarmee bezighoudt (zo jong dat zelfs de Grote Van Dale anno 1961 haar niet vermeldt) is de polemologie. Een wetenschap in de kinderschoenen die met veel vallen en opstaan de diepste oorzaken en drijfveren van het fenomeen „oorlog" probeert te analyseren. Ook in ons land wordt in dat opzicht baanbrekend werk gedaan, o.m. door het °olemoloqisch Instituut van de Groningse universiteit. Een staf- 'id van dit instituut, de 34-jarige wetenschappelijk ambtenaar Hrs. Hylke Tromp, heeft ons in een vraaggesprek een en ander verteld over deze „oorlogsmotivatiestudie" en over de voor- 'opiqe conclusies die daaruit te trekken zijn. Conclusies die onder meer een nieuw licht werpen op de helaas nog steeds actuele vraag of notoire „oorlogsmisdadigers" persoonlijk ver antwoordelijk gesteld kunnen worden voor hun gruweldaden m- - - "vr-" '■■'ff' OORLOGSMISDADEN EN DE SCHULDVRAAG De door ons geïnterviewde drs. Hylke Tromp Is sinds 1964 verbon den aan het polemologisch instituut in Groningen. Publikaties van zijn hand verschenen onder andere in G-3, Streven, Oost en West en de Militaire Spectator. Daarvoor was hij als officier verbonden aan het bu reau voorlichting, vorming en psy chologische oorlogvoering van het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht. Confrontatie in Viet nam: „Je hoeft die sol daten maar te zeggen: zij waren het! en ze knallen alles neer, vrouwen en kinderen niet uitgezonderd". medewerker van het Polemologisch Instituut in Gro ningen wil af van het fabeltje dat „alleen de andere partij" oorlogsmisdaden kan begaan, dat „onze jon gens", „onze bondgenoten" zich „over het algemeen" netjes gedragen. Twijfelaars, zelfs mensen die met be wijzen van het tegendeel aan komen zetten, wordt ver weten „met vuil te gooien", „het eigen nest te bevuilen". Vaak worden deze mensen gemakshalve uitgemaakt voor „warhoofdige pacifisten", „communisten" of zelfs „landverraders". v'' «r ■WttMNMlIlHIMHaM „JE KUNT mensen ertoe brengen, met dezelfde overgave een massa moord te plegen als een marteldood te sterven. Het gaat er maar om wal voor normen en gedragsregels hun zijn bijgebracht. Het bedrijven van misda den kan in een oorlog een dwingende norm zijn. Later wordt zo'n gedrag als misdaad bestempeld Dat is in eite meten met twee maten De Ameri kaanse luitenant Galley moet binnen kort terecht staan omdat het „inct dent" in My Lai „toevallig" aan het licht kwam. Maar menige geünifor meerde massamoordenaar is als „held" gedecoreerd, zo niet heilig ver klaard" „U wilt een voorbeeld? De geschie denis is er vol van. De „geuzen schijnen in de tachtigjarige oorlog in Den Brie! een twaalftal monniken te hebben opgehangen. De r.k. kerk heeft die paters heilig verklaard Maar „geuzen" is bepaald geen scheld woord zoals SS'ers. Geuzen waren hel den. staat in de geschiedenisboekjes. En nu nog zijn de geuzen op z'n minst ruig volk waarvoor ie begrip moet hebben" De geschiedschrijving zou volgens drs. Tromp grondig moeten worden herzien, zodat een minder geïdeali seerd beeld ontstaat, en dat geldt voor alle landen ter wereld. Generaal Westmoreland, ex-opperbe velhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam, zon hebben ge- zged dat een militair niet gehouden is. een bevel van een meerdere op te volgen als dit het «loden van een bur ger betekent. Gehoorzaamt hij, dan kan hij daarvoor later voor een krijgs raad of tribunaal ter verantwoording worden geroepen! Drs. Tromp: „De generaal kan we) zo veel zeggen. Probeer maar eens als „mindere" een bevel niet op te volgen in een oorlogssituatie. Volgens de adv«M:aat van kapitein Medina had deze de opdracht van zijn directe chef, luitenant-kolonel Barkei (onlangs bij een vliegtuigongeluk om gekomen) om My Lai met de grond gelijk te maken, wel „ongewoon" ge vonden maar geaccepteerd omdat ze van een meerdere kwam. Kapitein Medina gaf de opdracht op zijn beurt door aan luitenant Calley. Drs. Tromp: „Dat is het probleem van de hiërarchische structuur de ge trapte onverantwoordelijkheid En nu kan Westmoreland makkelijk zeggen dat ie geen burgers mag doodschieten maar beter is te zeggen dat je men sen niet in dermate buitengewone si tuaties mag brengen waarin het ple gen van misdaden onvermijdelijk is De advocaat van Callev heeft gezegd „niemand is schuldig voor het tegen deel is bewezen" Dat is een norm die in de burgermaatschappij opgaat maar die in My Lai bepaald niet is toegepast Daar werd 'edereen neerge knald zonder dat was onderzocht of iedereen „schuldig" was. Niet luitenant Galley zou dus we gens oorlogsmisdrijven terecht moe ten staan, maar, volgens de hiërar chische structuur, Nixon en zijn zoge naamde „zwijgende meerderheid" Drs. Tromp: „Een oorlogsverkla ring betekent het stilzwijgend en s priori accepteren van oorlogsmisda den. Zij die een oorlog verklaren en- of politiek verkopen" zijn verantwoor delijk voor de misdaden die uit die door hen geschapen situatie voort vloeien" „Er wordt wel eens gesteld dat oor log wordt veroorzaakt door agressie Dat zou ik niet willen onderschrijven. Wei dat oorlog agressie opwekt. In de oorlog worden mensen dingen aange daan. die wraak- en haatgevoelens op roepen. terwijl ook angst, het bedreigd zijn, ons gedrag bepalen. Toen die overgehouden. Het aantal Amerika nen, dat na terugkomst uit Vietnam aan anomie lijdt, is schrikbarend groot" (Anomie is het gevoel, geen normen meer te hebben) Dat kan de samenleving in de VS op den duur ontwrichten," Als een chirurg iemand onder het mes heeft, is de patiënt object gewor den, ont-menseiykt. Er zijn chirurgen, die bij een operatie geen emotie ken nen. Maar als ze naar een instructie film kijken waarop dezelfde operatie wordt uitgevoerd, vallen ze bij het zien van al dat bloed soms flauw. Reageert een soldaat ook ongeveer zo, name lijk dat mensen, die hij „onder han den" heeft object zijn geworden? Drs. Tromp: „Dat is een voorwaarde voor oorlogvoeren. Daarom is het tóch rotzakken" Veel Zuid Vietnamese soldaten lopen over, gezegd wordt één op de tien. Dat zijn waanzinnige ge tallen. Bij die overlopers bestaat een fundamentele twijfel aan de motiva tie, dat is: aan het waarom van hun strijd. Men heeft ook met hun cultuur patroon te maken: ze vechten immers tegen landgenoten. En in hun hart sympathiseren vele Zuidvietnamezen met de Vietcong. Amerikaanse solda ten hebben daar minder last van. Ze zijn beter geselecteerd dan hun Zuid- vietnamese .wapenbroeders", zijn minder betrokken bij het conflict en hebben een ander cultuurpatroon." Een helikopterpiloot, die bij My Lai zestien kinderen heeft gered, heeft daarvoor een Amerikaanse onderschei ding gekeregen. Hoe is zijn gedrag te verklaren? temationaal tribunaal ter berechting van alle oorlogsmisdaden, of ze nu bijvoorbeeld door Amerikanen of de Vietcong werden bedreven. Drs. Tromp: „Dat zou een stap in de goede richting zijn. Ik ben het dan ook eens met Oe Thant. secretaris generaal van de VN. wanneer die stelt dat de bestaande conventies ter be scherming van de mensenrechten in oorlogstijd verouderd zijn." „Het bombarderen van steden en dorpen, het ontbladeren van bomen en gewassen, het gebruiken van gas en napalm („barbecuen" zeggen sommige Amerikanen!) zijn evengoed oorlogs misdaden. Maar de piloot die met zijn bommen een dorp uitmoordt, staat niet terecht. Wel luitenant Calley, omdat het „oog in oog" gebeurde, omdat hij nnrnnnnrnnnn rmnnnnnniv nnnfinilfwwiivyvw¥lfviivwwvwuw ""w***MM*ll*wwww^^ww^1nnl1J^flnnnnjuinnnjuiJHiiuijuuu|HnnAimAj\jMinf,Anjinnnnfw,f,n< gMIIIIMUMmfMIfMIfMIIMMtflKHIWiimifMWMMIIW»* nnrtnnnnnnnnnnnnnrairvinnnnnnr— inAnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnrnnri Amerikanen bij My Lai aankwamen, waren ze buiten zichzelf. Hun waren „dingen" aangedaan, die hen razend hadden gemaakt. Je hoeft die soldaten maar te zeggen: „zij waren het" en ze knallen alles neer. kinderen, grijs aards, dieren. Hun woede ontlaadt zich! Dat zie ie ook bij lynchpartijen Je hoeft maar een willekeurige ven) aan te wijzen en te zeggen: „Hii heeft het gedaan en de woedende massa scheurt hem aan stukken". Amerikaanse militairen, die in Viet nam hebben gevochten, gingen pas over door hen bedreven oorlogsmisda den praten toen ze alweer geruime tijd in de burgermaatschappij waren opgenomen. Drs. Tromp: „In die buitengewone omstandigheid, die een oorlog is, was het voor deze soldaten geen oorlogs misdaad. maar voor hun gevoel een .gerechtvaardigde" actie Pas toen ze weer werden geconfronteerd met de normen van de burgermaatschappij, waar moord een van de ernstigste mis drijven is gingen ze nadenken: „mijn God, wat heb ik gedaan!" „Dat verklaart waarom aan het eind van de Atjeh-oorlog het aantal krank zinnigen en geestelijk gestoorden zo uitzonderlijk was toegenomen Atjeh heeft aan die oorlog een uitermate moderne psychiatrische inrichting makkelijk, een dorp plat te branden en een vrouw op tien pas afstand neer te knallen Men ,ziet" dan geen dorp meer geen vrouw. Het zijn in derdaad op dat moment objecten." De Zwitserse socioloog dr. Rolt Big Ier heeft gezegd dat de soldaat vecht voor zijn eigen 'Heine groep, voor zijn kameraden. Oók als hij politiek is ge indoetrineerd. Hij vecht voor zijn ge sneuvelde kameraad die hij „wreken" wil. Excessen zijn dan onvermijdelijk. Drs. Tromp: „De overtuiging dat communisme „slecht" is en daarom moet worden bestreden, heeft in het gevecht tegen communistische tegen standers niet zo veel betekenis Maar een tegenovergestelde mening, of zelfs twijfel aan de juistheid van dit voor oordeel kan wel degelijk het gedrag en de gevechtsmotivatie beïnvloeden. Gedrag en overtuiging zijn dan name lijk niet met elkaar te rijmen. Dat za) op de langen duur onoverkomelijke problemen opleveren. Of het gedrag wordt veranderd (passiviteit in het be vecht. zelfs overlopen naar de vijand) óf de overtuiging wordt aangepast „Een Amerikaanse soldaat, die twij felt aan de Vietnam-politiek van zijn land. kan in het gevecht tegen de Vietcong op twee manieren reageren: 1) „die verdomde rotoorlog moet op houden" of 2; „die communisten zijn Tromp: „het is absurd, maar in een oorlog gebeuren ook zulke dingen. In My Lai hadden de Amerikanen maar één gewonde. De man had zich door z'n voet geschoten. Het kan zijn dat hij twijfelde aan de Vietnam-politiek van zijn land en zich daarom aan de strijd onttrok Het zou interessant zijn. na te gaan wat zijn beweegrede nen waren Zelfverwonding in oorlogstijd is een misdrijf. Zo'n man kan toch voor de krijgsraad worden gebracht? Drs. Tromp: „Inderdaad. Zo'n man komt eerder voor de krijgsraad dan een soldaat die oorlogsmisdrijven heeft gepleegd." De Amsterdamse jurist Rueter zegt. dat bij de berechting van oorlogsmis daden de militaire rechtspleging zich aan de kant van het militaire apparaat opstelt. Zou het daarom geen aanbe veling verdienen, in die rechtspleging ook burgerlijke rechters te betrek ken? Drs. Tromp: „Dat zou misschien zelfs preventief kunnen werken!" Robert Kempner de aanklager in het proces van Neurenberg, heeft ge pleit voor de oprichting van een in de „vijand" zag. Dat spreekt aan. Maar het bombarderen. het zogenoemde „clean en kil doden" wordt geaccep teerd." Ziet u een verschil tussen het bom barderen van Rotterdam en van Dres den? Drs. Tromp: ,lk zie geen wezenlijk verschil. Het was in beide gevallen de tegenpartij een situatie opdringen om een bepaald gedrag af t.e dwingen: ca pitulatie. Het was niet toevallig dat de Duitsers in Neurenberg niet werden veroordeeld voor het bombarderen van steden: anders zouden de geallieerden ook „schuldig" zijn. Het bombarderen van steden en dorpen is sinds Neuren berg gesanctioneerd." De Amerikanen gebruiken in Viet nam geen gifgas, „slechts" traan- en braakgas. „Volgens dr Al je Vennema, die ah hoofd van de Canadese medische dienst vierenhalf iaar in Vietnam werkte, heeft dit gas in de meeste ge vallen wel degelijk een dodelijke uit werking. De Amerikanen proberen met dat gas de Vietcong uit hun schuiltun- nels te drijven In die tunnels werkt het als longgif. De helft van de Viet- namezen heeft tuberculose en is onder voed. Ze krijgen er longoedeem van en dat is dodelijk. Nixon heeft welis waar het gebruik van chemische en biologische wapens in Vietnam verbo den, maar dit gas valt niet onder zijn verbod." De democratisering van het leger? Drs. Tromp: „Door de vertechnise- ring democratiseert het zichzelf. Door de specialisaties is de macht meer ver deeld. Een radarbediener weet op zijn terrein veel meer dan zijn comman dant. Die commandant kan niet zo maar tegen hem zeggen: Zo en zo moet het. Die onderlinge afhankelijk heid is de grote aantasting van zijn autoriteit." Hoe ziet u toekomstige legers? Drs. Tromp: „Ze zullen twee belang rijke taken moeten hebben. In de eer ste plaats als vredestichters (in de goede betekenis van het woord dan) tussen partijen die elkaar in een vlaag van verstandsverbijstering naar de keel zijn gevlogen. En in de tweede plaats zal het civiele functies vervul len, zoals hulp van onze genie in In dia (het slaan van waterputten) en in Tunesië (herstellen waterleiding). Voor zulke „vreedzame" legers zou je heel wat gemakkelijker beroepskrach ten kunnen werven dan voor de hui dige." Drs. Tromp geeft toe dat de V.N. „onvoldoende volgroeid" zijn om der gelijke „toekomstlegers" effectief te kunnen laten optreden. Daarom kan er volgens hem (nog) niets gedaan wor den aan .conflicten" zoals die in Ni geria. Jemen, Koerdistan. Ethiopië en elk jaar zijn er zo'n twintig van derge lijke conflicten." BIJ DE Russische inval in Tsjecho- Slowakije vielen er relatief gezien, weinig doden. Dat was voor een groot deel te danken aan het geweldloze ver zet. dat de Tsiechen boden Maar toen de Russen de duimschroeven aanzet ten, werd het verzet feller Jan Palach was een van de eersten die zich uit protest tegen de bezetting in brand stak. Het scheppen van een sfeer waar in mensen zichzelf verbranden, zou ook tot de oorlogsmisdaden kunnen worden gerekend." MISSCHIEN teren we eens begrij pen dat oorlog niet een zaak is van ferme jongens stoere knapen die de heldendood sterven vooi het lieve va derland. maar van totale verwording en ontmenselijking met alle gruwe lijke excessen die daaruit onvermijde lijk voortvloeien. Jl

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15