100 geleden geboren Een der grootste paradoxen 2 w »dilï|f Grootscheepse campagne in Sovjetbladen 17 l 'V KRISTALLETJE PARIJS HUIS' IN GEDACHTEN Ö26Ö f mn m. mmm t GROOTSCHEEPS GROF ZATERDAG 18 APRIL 1970 mnmm i m mrnê H**» |e 11 m mmWÊÊÊtm Jl LENIN OP 22 APRIL 1870 wordt in de Russische stad Simbirsk (nu Oel- janovski) Vladimir Iljitsj Oeljanov (Lenin) geboren. Zijn vader is in specteur bij het onderwijs, zijn moeder een Duitse van afkomst. Lenin, de derde van zes kinderen, heeft een gelukkige jeugd. Hij ont popt zich als een boekenwurm en geeft al gauw blijk van grote intel ligentie. Als Lenin zestien jaar oud is sterft zijn vader. Eén jaar la ter wordt zijn broer Alexander op gehangen, omdat de jonge, als re volutionair bekend staande student betrokken raakt bij een aanslag op het leven van tsaar Alexander III. Sindsdien vooral koesterde Le nin, die zijn oudere broer bewon derde, een diepe haat tegen de be zittende klasse en het conservatis me. 1890: Lenin gaat naar de univer siteit van Kazan. Omdat hij op een protestbetoging wordt gesignaleerd mag hij daar niet verder studeren. In deze periode komt hij in aanra king met de werken van Marx en Lenin. De 20-jarige jongen leest van de vroege ochtend tot de late avond waardoor hij, tenslotte toege laten op de universiteit van Pe tersburg, als beste van zijn jaar de juridische examens aflegt. 1895: Lenin gearresteerd en naar Siberië verbannen. Eén jaar voor zijn verbanning (als straf voor zijn ondergrondse revolutio naire arbeid) ontmoet Lenin zijn Kroepskaja. Belangrijk voor zijn ontwikkeling is vender in dat jaar de ontmoe ting met Plekhanov, de beroemde theoreticus van het Russische re- volutionisme. Op dertig-jarige leeftijd verlaat Lenin Rusland. Hij woont als ban neling onder meer in Parijs, Lon den en Zürich, werkt als redacteur voor het revolutionaire blad „Is- kra" en wordt de belangrijkste lei der van de linkse groepering der sociaal-democraten. 1905: Eerste Russische revolutie. Lenin keert naar zijn vaderland terug, maar moet na de nederlaag uitwijken naar Finland. Pas twaalf jaar later krijgt hij opnieuw de kans om terug te keren. Inmiddels is in 1914 de Eerste Wereldoorlog uitgebroken. 1917: Tsaar Nikolaas II wordt ge-dwongen de macht over te dra gen. Rusland wordt een republiek, geregeerd door wankele kabinetten, die elkaar in hoog tempo afwisse len. De rol van de sociaal-demo craat Kerenski wordt in deze rege ringen steeds belangrijker. Lenin's commentaar is: „Provisorische re geringen van de gegoede burgerij." Er heerst in dit jaar een onvoor stelbare chaos in Rusland. Het le ger is verslagen door de Duitsers. Talrijke groeperingen betwisten el kaar de macht. Lenin ruikt zijn kans. Geholpen door de Duitse ge heime dienst verlaat hij per trein Zürich met bestemming Petrograd Hij roept op tot een revolutie: „Al le macht aan de soldaten- en ar beidersraden." De „tien dagen die de wereld de den sidderen" zijn aangebroken en op 7 november hebben de Bolsje wieken de macht in handen. Lenin wordt president van het land, Trot- ski minister van Buitenlandse Za ken. De nieuwe republiek sluit in 1918 de vrede van Brest-Litovsk met Duitsland. Vier jaar van „oorlogs- communisme" volgen. Het ond°r de laatste tsaren verziekte, onde mocratische, achterlijke land wordt opnieuw verscheurd door strijd tus sen reactionaire „witte" generaals en de communisten. Lenin's trouw ste medewerkers Trolski en Voro- sjilov slagen erin een goed leger op te bouwen en alle aanvallen af te slaan. Dan staan de nieuwe machthebbers in Moskou voor de kolossale taak het land weer op te bouwen. 1924: Lenin heeft die taak niet kunnen volbrengen. Te vroeg al (Churchill schrijft later: „Alleen hij had de weg uit het moeras naar de vaste grond terug kunnen vin den") overlijdt de revolutionaire leider na een reeks hersenbloedin gen. aller tijden W/F'' 'S/sïteivï&ts/* (Van een onzer redacteuren) „HIJ LIEP ALTIJD SNEL. Daarbij bewoog hij alleen zijn benen, hij zwaaide niet met zyn armen. Hij zwom, hield van schaatsen, reed graag op een fiets. Verder glimlachte hij vaak. De uitdrukking op zijn gezicht was open. Zijn gebaren waren duidelijk. En lachen dat hij kon: de tranen stroomden dan over zyn wangen. Zijn stem was krachtig, het geluid welde diep op uit zijn borst. Hij zong veel. Zijn repertoire: „Ik houd van je, ik houd oneindig veel van je" en „Jullie hebben Elzas en Lotharingen ge nomen" een lied dat hij in Parijs een Franse werkster had horen zingen". DEZE KARAKTERSCHETS van Lenin is afkomstig van zijn vrouw Kroepskaja. Dergelijke beschrijvingen van de voormalige Russische leider kan men op het ogenblik in extenso lezen in alle Oosteuropese en Rus sische kranten nu de dag nadert dat het honderd jaar geleden is dat Lenin werd geboren. Die datum kunnen vrijwel alle Russische schoolkinderen dromen: 22 april 1870: Vladimir Iljitsj Oeljanov in Simbirsk geboren. .'.v <rl - i-9> 'm W®M In het Leninmuseum in Moskou staat deze oude Rolls Royce waarin de grote man van 1919-1924 werd rondgereden. De wagen zou hebben toebehoord aan groothertog Paul, een oom van tsaar Nicolaas 11. Tot in de zestiger jaren heeft Lenins chauffeur, Stephan Ghil, de be zoekers in dit deel van het museum rondgeleid. Foto links: Lenin als spreker op een schilderij in het Kremlin. Rechts: Lenin-affiche in een Albanees dorp. Hieronder: het Lenin-mausoleum in Moskou. EEN VAN de grote menselijke para doxen aller tijden, zo is Lenin wel ge noemd. Die tegenstrijdigheden waren in het karakter van de revolutionaire leider samengesmolten tot een merk waardig samenhangend geheel van ge dachte en daadkracht. De Amerikaanse schrijver Edmond Taylor geeft een aardig voorbeeld van die tegenstrijdig heden. die zelfs in zijn uiterlijk voor komen konden worden opgemerkt. „Er zat iets van de intellectuele re volutionair in het uiterlijk van deze dikke kleine Slaaf met zijn koepelvor mige schedel, al bijna kaal sinds zijn jongelingsjaren, zijn stompe neus en hoge Tartaarse jukbeenderen, zijn iet wat verontrustende lichtbruine ogen en zijn roodbruin baardje en snor, maar hij had nóg meer van de bakker om de hoek. Lenins goedkope sjofele, maar^ altijd schone en keurige kleren ver hoogden dat burgerlijke effect: gedu rende zijn ballingschap vanaf zijn dertigste tot zijn zevenenveertigste jaar zag men hem vaker met een bol hoed op dan in een arbeiderskiel met pet". TWEE DINGEN, naast de revolutie hebben Lenins leven voortdurend be heerst: het geschreven woord en de daad. Maar wat het laatste betreft: al leen de doeltreffende daad van het vak manschap. Hij maakte er een sport van de politie te misleiden. Zo verzon hij als jonge revolutionair koffers met dubbele bodems om er pamfletten in te vervoeren. Hij bedacht ingewikkel de codes, verstopte notities in de rug van een boek en ontwikkelde een on zichtbare inkt, die eruit zag als melk, maar die, vermengd met thee en daarna verhit, in een bruine kleur op kwam. LENIN SCHREEF hierover aan een vriend: „Je moet met Oostindische inkt schrijven. Het is nog beter als je er een kristalletje kalium-bichromaat bijvoegt, dan gaat het er niet af. Ge bruik dunner papier". Tijdens de zeventien jaren van bal lingschap waren Lenin en Kroepskaja veelal arm. Omdat ze geen geld had den voor een dokter in Londen, moest Kroepskaja Lenin toen hij eens aan gordelroos leed de hele nacht inwrij ven met jodium. Voor buitenstaanders was het leven van Lenin kleurloos en onopvallend. Er bestaat een anekdote over een wat oudere leeszaalwachter in Londen, die jaren na de revolutie werd gevraagd inlichtingen over Lenin te geven. De man moest lang nadenken. „Een klei ne man met een rode baard? Buiten lander? Slordig gekleed?" Eindelijk herinnerde hij zich hem weer: „Ja, natuurlijk. Ik vraag me af wat er van hem geworden is?" IN HET HUIS te Parijs waar Lenin en Kroepskaja van 1911 tot 1912 heb ben geleefd zijn een maand geleden grondige vernielingen aangericht door een rechtsradikale groepering. Lenins buste en afbeeldingen van hem wer den vernield. Merkwaardig dat ook in het jaar 1911 Lenin hier het diepte punt van zijn loopbaan bereikte. De eerste revolutie (1905) was mislukt. Het partijblad van de Bolsjewieken „Proletarii" was opgeheven en op gegaan in het gematigder blad „Prav- da" dat Trotski in Wenen uitgaf. Kroepskaja had in die tijd een zwakke gezondheid. Maar al gauw veranderde alles. Op het partijcongres in Praag werd het Lenin-program aanvaard. Kort daarop brak de Eerste Wereld oorlog uit. Deze oorlog betekende het einde van het tsaristische Rusland. Het leger was abominabel slecht voorbereid. Op som mige fronten was de rantsoenering van geweren één op de tien man. In het eerste oorlogsjaar sneuvelden vier miljoen soldaten. Daarop volgden er nog vijf miljoen in de jaren 1915-T7 driekwart van het totaal aantal ge mobiliseerde Russen. De Duitse generaal Hindeburg, be paald geen teerhartig man schrijft: „Bij de gevechten tegen de Russen moesten we hele stapels vijandelijke lijken uit onze loopgraven verwijderen om weer een vrij schootsveld te krijgen ten einde nieuwe aanvallen te kunnen afweren". De chaos in Rusland werd intussen iedere dag groter. Raspoetin, de hof- intrigant, werd vermoord. Begin '17 deed tsaar Nicolaas II afstand van zijn troon. Maar ook de leiders van de nieuwe republiek, Kerenski, vorst Lvov en Kornilov konden geen einde aan de verwarde toestand maken. Daarvoor was blijkbaar een figuur als Lenin no dig. Begin 1917 keerde hij naar zijn land terug en een half jaar later greep hij zijn kans. PHILIP PRICE, 'correspondent van de „Manchester Guardian" schreef op "/"//„so///,,,/, W" ■1 Wfij| 's .„A /w. -y/<A zelfverzekerd en te gauw geneigd te gen het partijbestuur stelling te nemen. Stalin daarentegen is te grof en houdt te weinig rekening met de mensen". Zo ongeveer moet Lenin het in zijn brie ven bestemd voor het partijcongres, hebben geschreven. Dat congres kwam in mei 1924 bijeen, enkele maanden nadat Lenin was gestorven en de brieven zijn toen niet gepubliceerd. Ook niet de laatste notities van Lenin dat Stalin te veel macht bezat als partij secretaris. Dit beroemde „testament" werd pas tweeëndertig jaar later onder Kroesjtsjev bekendgemaakt. DE GROOTSCHEEPSE campagne in de Russische kranten voor de vie ring van Lenings honderste geboorte dag is in de afgelopen maanden naar een hoogtepunt gegroeid. Regelmatig verschijnen grote herdenkingsartike len in de kranten, die van tijd tot tijd ook speciale „Lenin-pagina's" uitbren gen. de avond van de revolutie (7 november 1917): „In een hoek van de kamer zag ik Lenin diep in gedachten verzonken op en neer lopen. Terwijl ik naar l>em keek vroeg ik me af: „Hoe lang zal dit nu weer duren. Is dit werkelijk de intellectuele kern van een nieuwe lei dende macht in de wereld, of is het alles opnieuw alleen maar een voorbij gaand incident in de Russische histo rie?" Lenin was geen incident. Hij kreeg alleen te weinig ti'd om zijn werk af te maken. Met Duitsland moest vrede worden gesloten. Vervolgens moest af gerekend worden met reactionaire ge neraals en interveniërende ex-gealli eerden (Engeland en Frankrijk). De tijd die de vijftigjarige revolutionair daarna restte was onvoldoende om te bewijzen dat hij zijn land ook in vrede kon leiden. TOEN LENIN zijn einde voelde na deren begon hij zich steeds meer zor gen te maken over zijn opvolgers. Hij zag Stalin en Trotski als de meest bekwame figuren, maar „Trotski is te Russische burgers worden in de ge legenheid gesteld om hun herinnerin gen aan de grote revolutionair te ver tellen en veelvuldig maakt men mel ding van bijeenkomsten of nieuwe pu- blikaties in verband met Lenins leven en werk. Ook het Britse blad „The Times" deed daaraan mee, getuige een recent artikel van de medische medewerker, die de vraag opwierp: „Is Lenin ge storven door een vergiftigde kogel?" Hij memoreerde de aanslag in 1918 gepleegd door Fan ja Kaplan, die drie kogels op Lenin afvuurde. Eén kogel in de hals werd in 1922 verwijderd. Een tweede vond men bij de lijkschou wing in 1924 terug in de schouder van Lenin. IN DE SOVJET-UNIE hebben de lei ders de Lenin-herdenking aangegrepen om de arbeiders aan te sporen tot gro tere prestaties. Dat dit nodig is blijkt uit de recente berichten dat de groei van de economie zou stagneren. Ver wezen wordt in elk geval door het Kremlin naar een uitspraak van Lenin dat de beste manier om een gedenk dag van de revolutie te vieren is zich te concentreren op de niet vervulde ta ken van de revolutie. Zo hebben alle Russische arbeiders op de „communistische zaterdag" (elf april) één dag onbetaalde arbeid ver richt. Kantoorpersoneel mocht de „Soeb- botnik" niet achter het bureau door brengen, maar werd ingeschakeld bij schoonmaakactiviteiten, zoals de stads reiniging.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17