iÈMftiÉ Udo J. Buys (Van een onzer redacteuren) ,,HET LAND waar het leven goed is". Een verkoop bare, veel waarheid bevattende commerciële „goed- doener" die talloze televisiekijkers voor of na het jour naal wel eens in de oren zal hebben geklonken. De geo grafische ligging van het bedoelde beloofde land, we weten het, is in Zuidwest-Nederland. In een beetje een vergeten hoek, die lang geleden, door de aanwezigheid van veel, heel veel, water de naam Zeeland verworven heeft. aanwinst voor Zeeland. Het bedrijf telt 1.100 werknemers en denkt voor 1970 aan een personeelsuitbreiding met 100 nieuwe mensen. DE GEMIDDELDE Nederlander zal zich zeker nog van de schoolban ken weten te herinneren dat de hoofd stad Middelburg is, weten dat Vlissin- gen op zijn boulevard de stoere zee bonk-admiraal De Ruyter in brons heeft staan, en tenslotte ook nog wel eens gehoord hebben van het jaarlijk se fruitcorso in Goes op Beveland. Wanneer we met de beperkte ver wachting dat maar weinigen het Zeeuwse land van nabij kennen, op een onverwacht aantal gevoelige te nen trappen is dat een uiterst goede zaak. Want het mag gekend worden, dat Zeeland. En bovenal is die verza meling schiereilanden beslist een reis je waard. Over dat reisje gesproken, er is een instantie in die zuidelijke provincie en met haar een fors aantal bedrijven die liever zouden zien dat het niet tot die ene trip be perkt blijft, maar dat er een ver liefdheid op het Zeeuwse land op volgt, die een permanente vestiging tot ge volg heeft. DIE INSTANTIE is het Districtsbu reau Arbeidsvoorziening in Middel burg dat kort geleden in een aantal dagbladen Neerlands aandacht op Zeeland vestigde. Met forse letters, bijna- een uitverkooplokkertje, stelde het Bureau de lezers de vraag: „Pret tig wonen en werken in Zeeland?" Een vraag die het zelf al lang beant woord heeft, zo bleek ons bij een be zoek aan hoofdinspecteur-directeur mr. J. S. P. Rietema. „Wanneer je naar Zeeland gaat doe je dat niet om er slechter van te worden", zo wist hij en somde met zijn stafleden C. J. Buissing en F. A. Minderhout een aantal vestigingsvoordelen van het Zeeuwse land op. Achter de adverten tie gaan zo'n zesentwintig bedrijven schuil in de chemische, bouw- en me taalnijverheid, maar ook in de con- fectienij verheid, houtbewerking, in de textiel en op grafisch terrein. En ach ter die bedrijven, leeft een enorme vraag naar vakmensen en ongeschool den. DAT HET BUREAU de aantrekke lijkheid van de provincie niet enkel in de open arbeidsplaatsen ziet, blijkt DE ARBEIDSMARKT in Zeeland heeft altijd een agrarisch karakter gedragen. Vóór de oorlog was de landbouw de voornaamste bestaans- bron. In die tijd bestond er enkel een beperkte industrie in bepaalde gebie den in Walcheren en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Na de oorlog voltrok zich geleidelijk een kentering. De onderge lopen gebieden, als bijvoorbeeld Wal cheren werden verkaveld, en de be schikbare landbouwgrond kon daar door op zo economisch mogelijke wij ze worden bewerkt. De overstromings in 1952 was dat nog meer dan het dub bele. De noodzaak van industrialisatie werd daardoor steeds meer ingezien. De overheid stimuleerde in vele delen van Zeeland de vestiging van nieuwe of uitbreiding van bestaande indu strieën. Het Sloehavengebied ten oos ten van Vlissingen kwam tot ontwik keling. Meer schoorstenen in Terneu- zen en Sas van Gent en St. Maartens dijk; Goes en Zierikzee werden ontwik kelingskernen. HOE DE INDUSTRIE in Zeeland 'floreert blijkt nu wel uit de bouw van de economische kerncentrale bij Vlis singen. De directeur van de Provin- De Deltawerken ontsloten de Zeeuwse eilanden. Met/ uitzondering echter van Zeeuws-Vlaanderen, dat bij mistige dagen alleen via Brabant en België te bereiken is. Tenzij men een paar wachtuurtjes bij de boot prefereert. wanneer de inlichtingenbon naar Mid delburg gezonden wordt. Per omgaan de weet men zich dan in het bezit van een uitgebreide map met documenta tiemateriaal, met het wat en hoe van de bedrijven en oh Zeeland wat bent u mooi een stapel kleurige folders met veel blauwe zee met wit gekopte golven, blanke brede stran den, watersportcentra en lieflijke bruggetjes en geveltjes. Ja, Zeeland blijkt op zijn nieuwe toeristische toer zo zelfbewust als een erg mooie vrouw. De geschiedenis van de provincie is bekend. ramp en dijkdoorbraak in februari 1953 verhaastten dit proces, waarna'de steeds verdergaande mechanisatie ;n de landbouw tot gevolg had dat veel landarbeiders overtollig werden. Veel van deze krachten vloeiden geruisloos af. De Deltawerken werden in uitvoe ring genomen en boden de nodige ar beidskrachten werk. Anderen werden na scholing door de bouw- of metaal nijverheid opgenomen. Met de over wegende rol van de landbouw is het nu wel goed gedaan. Cijfers tonen aan dat van iedere 100 arbeidskrachten in Zeeland nog een zestiental zijn be staan in het agrarisch bedrijf vindt. ciale Zeeuwse Elektriciteits Maat schappij, Neerlands snelst groeiende electriciteitsproducente, ir. T. Bogerd zei nog dezer dagen in een interview dat de kans bijzonder klein is, „dat wij niet binnen drie jaar tot een ver dubbeling zullen besluiten van de kerncentrale, die nu voor ons in aan bouw is." Die verdubbeling hangt af van de contracten die de PZEM zal kunnen sluiten met industriële grootgebrui kers van elektrische energie die zich in het Zeeuwse industriegebied willen vestigen. MEER INDUSTRIE, meer mensen, het stimuleren van immigratie. Mr. Rietema: „Zeeland heeft jaren met een vertrekoverschot te kampen ge had en noteerde in 1966 voor het eerst een vestigingsoverschot." Hij is dan ook van mening dat in de toekomst het percentage niet-Zeeuwen dat de indu strie bevolkt, hoger zal moeten wor den. In de nieuwe industrieën," zo zegt hij, „werken voor twee derde Zeeuwen, de rest is import. In de toe komst zal dat andersom zijn." Daar- v om dus ook de advertenties, die meer dan driehonderd mensen, voorname lijk „Randstadters", er toe heeft ge bracht de coupon in te sturen. De mensen in Middelburg vinden dat een onverwacht goed resultaat, Mr. Rie tema: „We hadden er geen enkel idee van hoeveel het er zouden zijn. Het nieuwe van onze methode is dat je de mensen tot een bepaalde activiteit prikkelt." Die prikkeling durft de hoofdinspecteur-directeur aan, ook al moet ze uitgaan van een arbeidsbureau, dat nog niet zo lang geleden in de volksmond enkel in verband werd ge bracht met het instituut „Werklozen". Mr. Rietema: „Dat was een bepaaid ptempel. Het imago van het Arbeids bureau is aan het verbeteren. Men zoekt ons uit het oogpunt van efficien cy. Dat is landelijk geconstateerd." De ruim driehonderd die inlichtin gen vroegen betekenen zeker nog geen driehonderd nieuwe Zeeuwen. Ook daar zijn de Middelburgers zich van bewust. „Maar", zo vindt mr. Riete ma, „als er twintig uitkomen vinden we dat geweldig". „Ook het nevenef fect moet je er in verdisconteren, want in driehonderd huiskamers heeft zo'n mapje gelegen." Ook de pendel wordt door de Zeeu wen gekend. Inkomend, inclusief met de Belgische grensarbeiders, zo'n 2400. Uitgaand, naar West-Brabant -n Zuid-Holland staan daar 3000 Zeeuwen tegenover die ook naar bijvoorbeeld het Antwerpse havengebied uitvliegen. HET ZIJN MAAR een paar cijfers van het nieuwe Zeeland, van de pro vincie, die met een dynamisch tempo uit zijn groene weiden groeit. Waar de nadruk in de jongste jaren die ach ter ons liggen steeds meer is komen liggen op de nijverheid en de diensten sector. De Deltawerken hebben eiland voor eiland dichter bij de Randstad gebracht. Enkel de Zeeuws-Vlamin gen voelen zich, zeker wanneer de misthoorns over de Westerschelde brullen, en de veerboten lamgeslagen zijn, een beetje dichterbij broer Belg. „Maar", zo zegt de heer Buissing, „ook de gecombineerde brug-tunnel zit te komen en zal dan ook dat ge deelte van de provincie dichterbij brengen." De Middelburgers van het Arbeids bureau zullen binnenkort hun adver tentie opnieuw ,ter lezing leggen." Ze weten zich verzekerd van een De- langrijke troef. De heer Minderhout: „De woningsituatie is hier heel sterk afgesteld op de industriële behoefte. Binnen drie maanden kunnen wij voor huisvesting zorgen, dat is uniek in Ne derland." De Zeelandhrug de langste brug van Europa, verbindt ter hoogte van Zierikzee de voormalige eilanden Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. De vestiging van DOW Chemical in Terneuzen betekende een grote WEIGROEN ZEELAND TREKT DE BLAUWE WERKKIEL AAN De hoofdinspecteur-directeur van het Districtsbureau Arbeidsvoor ziening in Middelburg, mr. J. S. P. Rietema. C. J. Buissing: „Ontsluiting van Zeeuws-Vlaanderen zit te komen".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 18