Amstelveeme kleedt poppen in 92 authentieke drachten DE JAPANSE KRIELEN VAN OOM DIK YEOUW jf bekroonde Uitslag en winnaars van onze paaspuzzel Weduwe met drie jonge kinderen zocht een bijverdienste. Zij ging souvernir^poppen kleden en nu verkoopt ze er 30.000 per jaar recepten *s ZATERDAG 18 APRIL 1970 Erbij 25 11 ÉÉIII§I1éë11 lilt! i ia ia SiM: 4 ;v" -V\ -v HOEVEEL blote souvenir-poppetjes gaan er in een kwart spoorwagen? Mevrouw G. H. J. van Hees-Cino had er geen flauw idee van. Maar de partij kon alleen compleet gek'ocht worden en dus bestelde zij maar. Het bleken er 5.000 te zijn en daar zat zij dan toch wel even moeilijk tegenaan te kijken toen die hele zaak door Van Gend en Loos werd afgeleverd. „Een hele dag ben ik aan het sjouwen en stou wen geweest om al die poppen onder te bren gen in mijn toch tamelijk ruime woning in Amstelveen", herinnert zij zich. Maar nu is zij er al lang aan gewend, dat haar huis letterlijk uitpuilt van de poppen, waarbij zelfs het trap gat en de ruimte tussen trapleuning en muur als poppenopslagpiaatsen dienst doen. Maar nog altijd werkt deze self-made zakenvrouw met dezelfde soort blote poppetjes als grondstof voor haar bedryf. En op het ogenblik gaan er mede dank zy de hulp van vijftig medewerk sters en van haar trouwe buurvrouw mevrouw Stuyf jaarlijks zo'n dertigduizend poppen in 92 verschillende Nederlandse klederdrachten door haar vingers in wat misschien wel de grootste „poppenkleedcentrale" van heel West- Europa is! Mevrouw Van Hees-Cino bij een keur- collectie van haar poppen die vaak, als er een grote order af te werken is. alle hoekjes en gaatjes van het huis in Amstelveen vullen. In de inzet links boven een van haar pronkstukken: een Zuidbevelandse in vol ornaat. TOEN ZIJ 7 jaar geleden weduwe werd en de zorg voor het jonge gezin geheel op haar schouders kwam te rusten, vatte onze gastvrouw haar ver pleegsters beroep weer op. Maar zij ont dekte dat ook voor bijkomstigheden geld heel welkom was. „Ik ging poppen aankeden, omdat ik wat wilde bijverdienen"verklaart mevrouw Van Hees in het gelukkige bezit van een stel meewerkende kin deren (2 dochters van 16 en 14 en een zoon van 11). „Mijn man die houthan delaar was, bracht voor mijn oudste dochter dikwijls goede klederdracht popjes uit het buitenland mee Toen ik eens enkele Nederlandse popjes voor haar kocht, zag ik hoe schandalig die kleertjes daarvan in elkaar waren ge gooid. Het lukte mij die kleding te verbeteren. Gewóón in 'n winkel kocht ik mijn eerste popjes >m een Volen- dams en een Zuid-Bevelands vrouwtje na te maken. Omdat we uit het zuiden komen, kon ik uit mijn hoofd een Bra bants kostuum compleet mèt poffer maken. Ik kreeg er zóveel plezier in dat ik allerlei boeken ging naslaan" DE CLOU van haar popjes was en blééf, -dat ze allemaal aan- en uitge kleed kunnen worden. Ze maakt inmid dels twee maten: de ..verzamelaars- maat" en de iets grotere showpop met werkelijk alles erup-tn-eraan: hemd broek met bandjes, beugeltasjes met beugel en ketting; 1 -alenketting met slot; „kraplap" met lussen en bandjes zwarte kousjes en uitgeboorde klomp jes-op-maat. Niet alleen is het maken van al die kleertjes een geweldig prie- gelwerk, het vinden van aankoopadres sen voor haar vreemdsoortige beno digdheden mag een even groot speur werk worden genoemd! DE EERSTE popjes liet zij aan haar patiënten zien. De gevolgen bleven niet uit: de bestellingen vlogen binnen! Er kwam zelfs vraag naar nog andere klederdrachten. Er was bijvoorbeeld een patiënt die het leuk vond. zijn van de Veluwe afkomstige moeder op het bezoekuur met een Veluws boerinne tje te verrassen. De één na de ander kwam met bijzonderheden aandragen. Niet alles was uit foto's of verhalen af te leiden, maar vooral bejaarde pa tiënten en bezoekers wisten nog te vertellen hoe bijvoorbeeld een kap moest worden opgespeld Mevrouw Van Hees is nog altijd dankbaar voor gefundeerde gesede raad En menig keer kan ze als gevolg daarvan nog verbeteringen aanbrengen. Dan geeft zij bijvoorbeeld een speld een andere stand; of zij maakt voortaan voor het Puttense vrouwtje (dat altijd in de rouw loopt 1 geer rode maar °en zwar kralenketting met zilveren slotje. De authenticiteit var haai kostuums graaft zeker so :->a> r hei verleden! DE PATIéNTEN wilden, behalve met raad, ook graag helpen met het aankleden van de poppen. Uiteinde lijk hoefde mevrouw Van Hees alleen nog maar te naaien. Wel moest zij eerst natuurlijk alles zelf uitvinden, tot en met het pruiken-maken van (per kilo uit Italië geïmporteerd) ny- lonhaar toe. Het werd haar duidelijk welk een uitstekende arbeidstherapie zij aan haar patiënten gaf! Zij heeft haar oud-patiënten altijd in ere gehou den; die brachten haar bovendien met vele andere werklustigen in aanraking. Zorgen betreffende het vinden van vol doende medewerkers kent zij dan ook niet. „Sommigen hebnen er een dagtaak aan, zoals bijvoorbeeld een Hongaarse vluchtelinge", vertelt mevrouw Van Hees. „De naaisters zijn handig in het produceren van grote hoeveelheden; anderen ligt het geduldwerk van aan kleden weer beter. Ik moet altijd een reserve-voorraad poppen in huis heb ben, want forceren kan ik mijn mede werkers niet. Die voorraad is echter niet verzendklaar; aan de bestellingen moeten we nog een laatste hand leg gen, omdat bijvoorbeeld de kapies te veel in de verdrukking zouden komen als de poppen kant-en-klaar hoog opgesta peld zouden liggen" Hoe ongelooflijk het ook klinkt, toch was na één jaar de uit het ziekenhuis stammende klantenkring zo enorm gegroeid dat mevrouw Van Hees er over peinsde haar verpleegsterschap vaarwel te zeggen. Het bleef immers niet bij 10, 20 of 50 popjes; zij had er dikwijls wel honderd tegelijk nodig. Nergens kon aan die vraag worden voldaan. Via de Kamer van Koophan del belandde ze bij een poppen-impor teur, die wel „een kwart wagonnetje vrij had". Zij zette de grote stap van het verpleegsterschap naar de poppen nadat ze die eerste zending betaald had. „IK MOEST de zaak toen over een andere boeg gooien en ook in winkels gaan vragen of men poppen wilde af nemen", vertelt de jaarlijks in haar bestelwagen ruim 30.000 km afleggen de mevrouw Van Hees. „Ik m'aakte aanvankelijk als full-timer gemiddeld 20 poppen per dag en had acht ver schillende klederdrachten. Er werd echter naar meer gevraagd en ik wil de uiteraard wel!" Voor sommige stre ken ging ze zelfs zowel werkkleding als zondagse kostuums maken, het zondagse pak altijd mèt schoenen, want vroeger klepperde heus niemand op klompen naar de kerk". Omdat de vraag vooral naar fleurige kleding uit gaat, maakt zij alleen zondagse Kle ding, wanneer die niet „te zwart" is. TOCH HEEFT mze gastvrouw vóór alles zwarte stof nodig, omdat die praktisch in elke klederdracht voor komt, direct gevolgd overigens door het fleurige schortebont. Terloops ver telt zij dat het aantal oprij gj es in een schort de rijkdom van de draagster bepaalde; wie veel geld aan stof kon uitgeven, had wel 6 oprijgjes! Zij be wandelt nu de gulden middenweg met 2 oprijgjes in het poppeschort. Als zij de kans krijgt, haar voorraad „exclu sieve" stof aan te vullen, slaat zij on middellijk toe. Er zijn ook stoffen die een jaar levertijd vragen, zoals bij voorbeeld het Huizer,schortebont, dat nog maar door één fabriek wordt ge maakt. UIT ENKELE toegestane mogelijk heden kiest mevrouw Van Hees voor het Friese japonnetje altijd een don kere stof, omdat het kanten schortje dan zo mooi afsteekt. Alleen al voor Zeeland levert "ij klederdrachten in aantal. Zo kent Zuid-Beveland zowel een protestantse als een katholieke kap; Walcheren is weer anders en Tho- len vraagt al evenzeer specifieke de tails. Dat doen bijvoorbeeld Goeree en Flakkee. Ouddorp °n Oostvoorne even eens. In Zeeuw-Vlaanderen zijn Hulst, Cadzand en Axel even uiteenlopend als Huizen. Blaricum en Laren in het Gooi. „DE FRIEZEN hangen zózeer aan hun folklore dat het 1!jkt of iedere boer die de veemarkt bezoekt zo'n poppe Friezinnetje meeneemt naar huis", vertelt mevrouw Van Hees, die haar poppen zelf naar alle Nederlandse oor den brengt. „De Veluwe met zijn vele toeristen kan er ook mee over weg. Trouwens, nu Zeeland door de bruggen is ontsloten, is de vraag ook daar steeds stijgende. We hebben 's winters praktisch evenveel omzet als 's zomers, waaruit blijkt dat ook de plaatselijke bevolking koopt. De her innering aan wat gaat verdwijnen wil iedereen kennelijk graag behouden"! Haar lezingen dragen tot dat behoud bij. De jonge meisjes kunnen dan eens hartelijk lachen om hun overgroot moeders, die zichtbaar in hun corset liepen. Oudere toehoorsters tonen nog wel eens de roodbaaien borstrok welke zij ook nu nog onder moderne boven kleding dragen. HOEWEL WIJ het onze hartelijke gastvrouw zeker niet toewensen, zou het wellicht nuttig zijn wanneer zij bijvoorbeeld haar enkel eens verzwik teZelf ziet zij namelijk daarin de enige mogelijkheid om ertoe te komen, haar kennis omtrent klederdrachten op papier te zetten. Het nageslacht mag dat alles niet onthouden worden; door spekt met haar vele belevenissen zou het een boeiend verhaal kunnen zijn. Eén van die belevenissen is de ontmoe ting met een Amerikaan, die uit haar uitstalling juist het Walcherse boerin netje pikte. Waarom? Omdat zo'n Wal cherse boerin de eerste Nederlandse was, die hij na zijn dropping-in-oor- logstijd tegenkwam. MONIQUE FLOOR. MET PASEN u herinnert het zich is de familie Snoek: oma, pa en ma annex zes klei ne Snoekjes uit logeren geweest bij oom Dik, de pluimveemaniak. En aangezien oompje het niet kan laten, had hij ook ditmaal weer een verrassing voor zijn gasten bereid. Zij moesten uit oom Diks wijd en zijd vermaarde collectie Japanse krielen in zes verschillende ras sen! bij ieder haantje de bij passende hennetjes zoeken. Al die diertjes waren door hun speelse fa milielid voorzien van een plakplaat je met een of meer letters en de letters van één soort moesten, in de juiste volgorde gezet, telkens een regel van een gedichtje vor men, welk dichtwerkje, gezien de zes krielrassen, dus ook uit zes re gels diende te bestaan. OM ZIJN bezoekers wat te hel pen, had oom Dik de hanen stuk voor stuk beplakt met de beginlet ters van de te vormen zinnetjes. Maar om de zaak niet te makke lijk te maken, had de smiecht ook een paar niet-„raszuivere" krielen laten opdraven, wier letters echter niet meetellen mochten voor zijn paaspuzzel-poëem. Ook de lezers en lezeressen van dit blad werden uitgenodigd op pluimvee-speur tocht en dat hebben vele honder den dan ook gedaan. Ze zijn er op een heel enkele uitzondering na wel uitgekomen. De oplossing luidde: „Na heel wat zoeken Door de Snoeken Waren alle hennen bij hun haan Het snelst door Leopold gedaan. Hij kreeg als hoofdprijs van oom Dik Een chocolade paasei met een strik". OOM DIK heeft ook onze puzzel redacteur terzijde gestaan bij de niet geringe taak, uit de stortvloed van goede inzendingen de prijswin naars te kiezen. Die tien gelukki gen die tenslotte uit de bus kwa men, vindt' u hieronder. Hun prij zen worden dezer dagen thuisbe zorgd. Aan alle deelnemers tenslot te, mede namens de Snoeken, onze dank voor het moeizaam puzzel- werk. 100,-: Mevr. P. Dijkhuizen- Glas, Gen. Bothastraat 16. Haar lem; ƒ50,-: Mej. M. Schoute, Spaamestraat 61, Haarlem: 25.- N. Mittendorf, Oostenrijklaan 63, Haarlem; 25,-: W. Tilstra Kz, A. J. v.d. Moolenstraat 78 Sant poort; 25,-: Mevr. L. Staats, J. X. Cremerlaan 28, Santpoort; ƒ25,-: P. Rem, Wijkerstraatweg 174, Velsen-Noord; ƒ25,-: Mevr. v.d. Weele, Zomerluststraat 20, Haarlem; 25,-: E. A. Scholder, Keetberglaan 138, IJmuiden; 25,-: C. J. Ultee, Hoofdstraat 38, Hillegom; 25,-: D. G. Ver- weij, Engelandlaan 9 Haarlem. U HEBT natuurlijk allemaal gelezen over die landelijke vleesbraadfinale in Haarlems Concertgebouw. U kent ook de namen van de winnaressen, en nu popelt u van verlangen om hun win nende recepten te kennen. Welnu, dat kan. Landelijk winnares mevrouw C. E. Aussems-Van der Worm uit Arnhem won een elektrische grill met haar creatie „Vlepomo." Vlepomo U hebt ervoor nodig: 4 stukken kalfsschenkel (2Vz cm dik), 2 eetlepels bloem, 3 eetlepels olijfolie, zout, pe per, 2 eetlepels boter, 1 takje rozema rijn of Vz theeiep elgedroogde rozema rijn, 3 eetlepels gehakte uit, 1 eetle pel gehakte wortel, 1 eetlepel gehakte selderij knol, 2 eetlepels dragonazijn, 1 klein blikje tomatenpuree, 1 kopje wa ter, 1 eetlepel geraspte citroenschil, 2 teentjes knoflook, 2 eetlepels gesneden peterselie. Rijst: 2Vz rijst, 1 eetlepel boter, 3 eetlepels gesneden peterselie. Slaatje: Pot paprika, 1 kleine kom kommer, klein blikje ananas, stukjes, 1 eetlepel olijfolie, 2 theelepels suiker. In een braadpan de olijfolie verwar men daarna de boter erbij. De stuk ken schenkel eerst met keukenpapier afdrogen, daarna elk stuk kruislings over het mergpijpje vastbinden met een draad. Dan door de bloem wen telen en naast elkaar op de bodem van de braadpan leggen. Bakken. Zodra het vlees is dichtgeschroeid, zout en peter er overheen strooien, even ver der bakken. Dan de rozemarijn erbij en kort hierna de uit, wortel en selde rijknol. Na ongeveer 5 minuten de azijn, tomatenpuree en het water ver mengen en over het vlees gieten. Met de deksel op de pan een uur laten sto ven. Citroenrasp, knoflook en peterse lie mengen en de laatste 5 minuten meekoken. De saus ongezeefd apart opdienen. De drooggekookte rijst met 1 lepel boter en 3 theelepels fijngesne den peterselie vermengen en er tim baaltjes van vormen. Paprikasla: Fijngesneden verse pa prika in een slasausje van olie, azijn, heel weinig geperste knoflook, zout, suiker en peper. Komkommersla: Schijfjes komkom mer, in een slasausje van azijn, zout, suiker en peper. „Dengdeng Oenke'p" Tweede prijswinnares mevr. I. de Koning-Henkelman uit Enschede maak te een „Dengdeng Oenke'p". Zij gebruikte: 600 gr. varkenslappen of doorregen runderlappen. Zout, sui ker, margarine, 1 grote geraspte ui, 1 teentje knoflook, IV2 theelepel ketoem bar, Vz theelepel djienten, theele pel trasi. 2 a 3 eetlepels ketjap, klein stukje asem, 2 salamblaadjes, 1 mes punt Laos, blik worteltjes, witte kool, komkommer, 1 eetlepel piccalilly, azijn suiker, zout, 1 theelepel sambal oelek. Het vlees in kleine stukjes snijden, de knoflook fijnmaken en de asem in een kopje laten wellen. Het in stukken gesneden vlees in de kruiden mengen en het een poosje laten staan. Daarna wordt het in de margarine gebakken. umnnnnnnnnnnnnnnnnwinnnnnnnnnrnn Dan voegt u het asemwater toe en de ketjap, vervolgens gaan zout en suiker erbij en laat u alles gaar smoren om het tenslotte naar smaak af te maken. Van worteltjes, witte kool en kom kommer maakt u een slaatje. Voeg gesnipperde ui, 1 eetlepel piccalilly, azijn, suiker, zout en sambal aan de heel fijn gesneden groenten toe. Laat alles goed intrekken. Serveer het vlees met de groenten en warme droogge kookte rijst. Kalfsvleesfantasie. Derde prijswinnares was mevr. C. Steinmetz-Aldewereld uit Voorburg. Zij nam: 700 gr. kalfsfricandeau aan één stuk, 6 grote tomaten, 2 teentjes knoflook. Vz blik ananas. 3 uien, 5 eet lepels tomatenketchup, 1 naplepel wor- chestershiresauce. 4 eetlepels ketjap manis, 3 theelepels maizena, 2 bolle tjes gember. 1 mespunt tij, V2 theele pel paprikapoeder, 1 mespunt cayen nepeper, 3 eetlepels maisolie. 100 gr. boter of margarine. U smeert het vlees in met olie, de rest van de olie gaat in de braadpan en wordt zeer heer verhit. Vlees aan alle kanten bruin baden, dan de boter, de in stukken gesneden, ontvelde to maten en het uitgeperste teentje knof look toevoegen met wat zout. Het dek sel half op de pan. Vlees 35 minuten laten braden. Voor de saus: Ui in ringen snijden, maizena aanmaken met ketjap. Al de ze ingrediënten, behalve de ananas in een kom doen. roeren en afdekken. Na de braadtijd de inhoud van de kom toevoegen, gas laag draaien en in 35 minuten gaat stoven met de deksel op de pan. Snijd het vlees in plakken en omring deze met schijven ananas. Giet de suas er omheen. Dien op met stokbrood. GASTON GOURMET v

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25