Gevangenen Breda ontevreden over uitblijven van gratie „Laat ons 5 mei meevieren In Nederland meer hotels nodig Agent klaagt regisseur aan Op een muisje Hoofdbestuur NVSH wil praten met curatorium KNIPSELKRANT Schooljeugd kooot bos te Pierlot Haarshow Brief naar buiten gesmokkeld aan minister Polak Bureau Toerisme: Eeuwenoud graf ontdekt PvdA-motie over Rijnmond werd verworpen Affaire consultatiebureaus Moord Gaanderen nog onopgelost ZATERDAG 18 APRIL 1970 (Van onze correspondent) BREDA In een naar buiten gesmokkelde brief aan de minister van Justitie, prof. mr. Polak, hebben gedetineerden uit de strafgevangenis in Breda hun grote ontevredenheid uitgesproken over het niet-verlenen van gratie op 5 mei en over het uitblijven van een verbetering van het Neder landse gevangeniswezen. Namens de gedetineerden heeft de inspraakcom missie gevangenis-Breda afschriften aan de pers verzonden. Het schrijven is ondertekend door commissievoorzitter J. J. Leonhart. HUWELIJK Peuk in pand gegooid Soldaat krijgt 10 dagen verzwaard wegens Angola-affiches i vf '*;,v Achtste universiade in lurijn Een muisje liet, door alle lampen Met baggerlaarzen stuk te stampen, Een dikke duisternis ontstaan. Hij voerde als verklaring aan Voor wie dit moeilijk kon begrijpen: „Dat is om katten in te knijpen". Trijntje Fop Rotterdamse raad Het ziet er naar uit dat de aluminiumhandel uit het buitenland in West- Suriname straks heel wat geld gaat verdienen als hij beslag zal kunnen leggen op waarschijnlijk de grootste bauxietvoorraad ter wereld. Maar of exploratie van de bauxiet ook de Surinaamse economie ten goede komt in de mate die men zou kunnen verwachten is iets waar vooralsnog geen zekerheid over bestaat. De Nederlandse regering sprak onlangs de hoop uit dat Suriname de best mogelijke resultaten uit onderhandelingen met de industrie zou halen. „De besprekingen zijn voor de Surinaamse economie en de bevolking van het land dus van het grootste gewicht", zo schreef DE WAARHEID deze week. Centrale verwarming Thermo Techniek Tensen Keuzelijst Verzet 1 ilburgse hogeschool tijdelijk bezet Bredase gedetineerden hebben de minister hun wensenpakket voorgelegd: Vrije toegang in alle gestichten voor de pers; Afschaffing van censuur. Wanneer geen al gehele opheffing kan volgen dan voorlopig op brieven aan ouders, echtgenoten en kinderen. Een behoorlijke vergoeding voor geleverde arbeid. De kans om alsnog het 25-jarige bevrijdingsfeest te kunnen meevieren in de vorm van een begenadiging, zoals in 1955. Een snellere behandeling in het ministerie van Justitie van verzoeken die door de gedetineerden of namens hen worden gedaan. De inspraakcommissie reageert in de 1 brief op een radio-interview op 6 april, I waarin minister Polak onder meer ver klaarde dat er op 5 mei geen gratie ge- geven zal worden. Hij zei toen onder an dere dat er de laatste jaren in Nederland geen amnestie is gegeven. Verder dat er bij het huwelijk van prinses Beatrix een algemene gratie is verleend. Voorts dat tegen een dergelijke maatregel in het al- I gemeen verzet wordt gepleegd. Ook merkte de minister op dat dat verzet de laatste tijd groter wordt, omdat tegen woordig de straftoemeting zeer sterk is gericht op de individuele persoon en een algemene gratie dan tot onbillijkheid kan leiden. De Bredase gedetineerde zijn het op alle punten oneens met de minister. „In Nederland is nog nooit amnestie gegeven en dat zal ook nooit gebeuren. Men ver wart dit amnestie met gratie. In het bui tenland is men ruimer in het denken wat de amnestie betreft. De drie maanden gratie die bij het hu welijk van prinses Beatrix zijn verleend, vinden de briefschrijvers „niet om achter over te vallen." „Dat er de laatste tijd meer verzet komt tegen gratieverlening bevreemdt ons ten zeerste. Wie zijn het, die met het leven en de vrijheid van de gedetineerden, alsmede hun echtgenoten en kinderen en familie durven te mar chanderen? Was het door ons te veel ge vraagd om het 25-jarige bevrijdingsfeest, dat miljoenen guldens kost, te mogen meevieren? Op dit verzoek heeft u zich niet eens verwaardigd om een antwoord te geven", aldus de brief aan de minister. (Van onze correspondent) DEN I1AAG. Er moeten in Neder land nog heel wat hotels worden bijge bouwd wil in de komende jaren de capa citeit toereikend zijn voor de stroom toe risten en zakenmensen, die ons land be zoeken. Als minimumeis voor 1975 moe ten er nog 4.000 bedden in hotels bijko men buiten de thans in aanbouw zijnde capaciteit. Tot die conclusie komt het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) op grond van twee lijvige rapporten, die over de in de toekomst nodige hotelcapaciteit zijn uitgebracht. De rapporten zijn respectievelijk opge steld door de stichting voor economisch onderzoek van de universiteit van Am sterdam en de in Den Haag gevestigde Nederlandse Stichting voor Statistiek. Beide rapporten houden zich bezig met prognoses over de jaren tot 1975. Voor Amsterdam bestaat een aanzien lijke behoefte ook nadat de huidige nieuwbouw is gerealiseerd aan uit breiding met grote tweede klasse hotels („toeristenklasse" Van de 4000 bedden die e r landelijk nog, bij moeten komen, zou de helft in zogenaamde „part-time"-hotels kunnen zijn. Na 1975, aldus de NBT, zal de jaar lijkse toeneming duizend bedden moeten bedragen. Voor Rotterdam en Den Haag luidt de conclusie, dat er geen uitbreiding van hotelcapaciteit nodig is als respectieve lijk het Maasboulevardhotel en de beide bij het c ongresgebouw geplande hotels zijn gebouwd. AMSTERDAM De Amsterdamse I hoofdagent J Gaastra heeft vrijdag door de advocaat van de Nederlandse Politie bond, mr. H. Warners, bjj de Amsterdamse officier van Justitie mr. W. Tonckens tegen de free-lance t.v.-regisseur René Coelho een klacht laten indienen wegens smaad en/of laster. De smaak jegens de agent zou zijn ge- I schied in de VARA-radio-uitzending „Dit is het begin" op 28 maart en de VARA- t.v.-uitzending „Dit is het begin" op 1 april. Daarin werden beelden vertoond waarop volgens de t.v.-regisseur de hoofdagent een brandende peuk door de opening in de voordeur van één der twee op 22 maart door de Actie 70 „gekraakte" gemeente panden in de Sarphatistraat in Amsterdam I zou hebben laten vallen. Achter de deur lag volgens de heer Coelho een stapel pam fletten. In de radio-uitzending van 28 maart zou de regisseur over de komende t.v.-uitzen- ding onder meer gezegd hebben dat de agent doelbewust de brandende peuk naar binnen wierp, alleen met het doel een brand te veroorzaken, terwijl er mensen in het pand aanwezig waren, aldus de hoofdagent. Mr. Tonckens deelde, zoals bekend is, I vorige week mee, dat het onderzoek van de rijksrecherche geen gronden opleverde om de hoofdagent te verdenken van poging tot brandstichting of enig ander strafbaar feit. Hoofdcommissaris P. A. Jong besloot geen disciplinaire maatregelen tegen de hoofdagent te treffen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) EDE. In Ede is de dienstplichtige sol daat Cor Laan gestraft met tien dagen ver zwaard arrest, omdat hjj op zijn kamer twee affiches had opgehangen van het An- gola-comité. Het ene affiche stelt vier Portugezen voor die een afgehakt hoofd van een An golees tussen zich in hebben, de andere bevat de leus „Portugal moordt met NAVO-wapens in Afrika". Ook de door prof. Polak aangevoerde onbillijkheid bij een algemene gratie zit de Bredase gedetineerden zeer hoog. „Er zitten er genoeg in Breda", zeggen ze, „die straffen hebben van vóór de tegenwoor dige straftoemeting. Iemand met 12 jaar, zit al negen zonder één enkele dag gratie. Dat de ter beschikking van de regering gestelden jaren volkomen uitzichtloos ge vangen worden gehouden, is een groot onrecht. Na eerst de straf te hebben uitgezeten, worden ze van de ene op de andere dag tot patiënt verklaard, oftewel als pa ria's beschouwd. Desondanks worden de gedetineerden met en die zonder ter be schikking stelling over één kam gescho ren, wanneer er over een kleine gratie of begenadiging wordt gesproken. Gede tineerden met ter beschikkingstelling kunnen namelijk geen gratie krijgen, want ze hebben geen gevangenisstraf meer, ze zijn patiënt geworden." „Waar blijft die vernieuwing of ver betering in het gevangeniswezen, waar de directeur-generaal van het gevangenis wezen in 1969 in De Volkskrant zo hoog van opgaf", zo vraagt de inspraakcommis sie zich af. „Onze arbeid wordt zwaar onderbetaald, zodat iedereen het gevoel heeft dagelijks te worden bestolen. We kunnen amper onze rookartikelen betalen en eens per week een pakje margarine betalen om de helft van de helft geen droog brood te moeten eten. Voor de men sen in het ministerie, die de touwtjes in handen hebben wat het gevangeniswezen betreft, geldt naar onze mening nog steeds de stelregel, de gevangenisstraf als ver gelding of als straf alleen te zien, met heel weinig inachtneming van artikel 26 van de nieuwe beginselwet. Hoelang zal men nog dit conservatieve systeem handhaven? Denkt men hiermee de mensen te verbeteren, namelijk door hen elke dag weer opnieuw in veel din gen tekort te doen? De hoogleraren in het strafrecht zijn daar al langer achter ge komen." Volgens de Bredase gedetineer den zouden hun wensen snel verwezen lijkt kunnen worden, wanneer de pers in alle huizen van bewaring en gevangenis sen vrije toegang zou krijgen. „De nade len hiervan kunnen nooit opwegen tegen de voordelen", aldus besluit de brief van de Bredase gedetineerden aan minister Polak. Onder drie oude huisjes in Maastricht is een massagraf gevonden. Ver moedelijk is het een restant van een oud kerkhof dat heeft behoord bij de Waalse Kerk. De ouderdom van de beenderen wordt op 300 tot 400 jaar geschat. np DEN HAAG. Aan de achtste uni versiade, die van 26 augustus tot 7 sep tember in Turijn wordt gehouden, neemt Nederland deel met een studentenploeg van 60 man, verdeeld in 24 dames en 36 heren. De afvaardiging staat onder leiding van de chef de mission W. J. S. van Alphen, chef d'equipe H. A. Aarsse, chef medische begeleiding dr. A. Drijver en perschef M. Kerkhof. ROTTERDAM. In de Rotterdamse gemeenteraad is een motie van de socialistische fractieleider, drs. A. j. Lems, over de toekomstige struc tuur van de Rijnmond met 24 tegen 18 stemmen verworpen. De socialistische motie pleitte voor de vorming van een stadsgewest met opheffing van de 23 Rijnmondgemeenten en het openbaar lichaam Rijnmond, uiterlijk in 1978, Voorts zouden, aldus de motie, op kor te termijn met Rijnmond besprekingen moeten worden begonnen over het voor 1 januari 1972 overdragen van een aan tal Rotterdamse taken aan het openbaar lichaam. De motie van de socialistische fractie leider werd een week geleden ingediend, toen de raad in eerste termijn discus sieerde over een nota van burgemeester en wethouders van Rotterdam over de structuur van Rijnmond. In deze nota spreekt het college (inclusief de vier so cialistische wethouders) zich uit voor de vorming van een stadsgewest met daar aan verbonden een sterke decentralisatie van bestuurlijke bevoegdheden. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) wil thans wèl praten met het curatorium van de Stichting Consultatiebureaus voor HuweRjks- en Geslachtsleven, nadat het vorige week een poging van curatoren om met partijen rond de tafel te komen, had afgewezen. Het hoofdbestuur van de NVSH, tevens bestuur van de Stichting Consultatiebu reaus, heeft meegedeeld dat het in overleg zal treden met het curatorium „teneinde na te gaan op welke wijze zou kunnen wor den bemiddeld om een uitweg te vinden uit de gerezen problemen". De secretaris van het curatorium, de heer M. Dörr, deelde mee dat, na de afwijzing van het verzoek tot een gesprek met partijen, het cura torium afzonderlijk met het bestuur zal praten en afzonderlijk met het bestuur van de medische raad, die gevormd wordt door de artsen van de consultatiebureaus. is (25,— per m3 te duur? Beslist I ZELFBOUW bespaart u t 2300.U wordt gesteund door een erkende vak man. die de gasaanslulting inregeling en garantie-service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20°/o op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44 Het gaat erom of opnieuw een enorm deel van de rijke bodemschatten voor een appel en een ei worden uit geleverd aan de grote concerns, of dat er regelingen worden getroffen die de koloniale structuur van de Surinaam se economie grondig zullen verande ren en ook de bevolking laat meepro fiteren van de rijkdommen die het land bezit. Dat laatzte zit er niet in. De Surinaamse regering heeft uitge rekend SER-voorzitter De Pous ge vraagd haar bij de besprekingen van advies te dienen en gezien de staat van dienst die De Pous in Nederland heeft bij het behartigen van concern belangen (Philips-NKF) kan men niet aannemen dat hij zich in Paramaribo zal ontpoppen als de grote strijder te gen de koloniale uitbuiting van Suri name. Alle tekenen wijzen erop, dat de Su rinaamse regering al talrijke eisen heeft laten vallen, die op de eerste besprekingen met de concerns zijn ge steld. De exploitatie van de bauxiet- voorraden werd toen gekoppeld aan een verplichting van de concerns om de bouw van waterkrachtcentrale in het stroomgebied van de Corantijn en de Orinoco rivier te financieren. Volgens het Surinaamse ministerie van opbouw is de bouw van water krachtcentrales niet langer centraal gesteld. En verder: Hoe belangrijk de besprekingen zijn maakt een voorbeeld uit het verleden duidelijk. Toen in 1929 die bauxiet- winning in Suriname begon kwamen alle toen bekende voorraden in het bezit van de Alcoa, die het toen we reldmonopolie in de aluminium-indu- strie bezat. De contracten werden voor zestig jaar gesloten en zijn dus nog steeds geldig. De Alcoa betaalt de Surinaamse regering in ruil voor de concessie het vorstelijke bedrag van40 cent per ton bauxiet. Ter vergelijking: de wereldmarktprijs van een ton aluminium is f2000,-. Daar zijn dan vier ton bauxiet voor nodig en een aluminiumfabriek. De tijd van de uitverkoop nadert weer. Het recente jaarverslag van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) roept om een krachtiger aanpak van de inflatie. Voor 1971 wordt door economen niet veel goeds voorspeld: huurverhoging, het stijgen van de wegenbelasting, het omhoog gaan van de sociale premies en ver hoging van de BTW. Het VNO wil een keuzelijst voor de collectieve bestedin gen in de komende jaren. TROUW commentarieert dat duide lijk moet worden vastgelegd: Hoe en door wie dat alles moet wor den opgebracht. Aangezien deze pro grammering geruime tijd zal vergen, valt niet te ontkomen aan een tijde lijke maatregel ter beteugeling van de inflatie-spiraal. Het verbond denkt aan een nieuw noodverband voor 1971, zoals de SER voor dit jaar aanlegde met zijn bekende „anti-inflatie" ad vies. Deze suggestie lijkt onder de gege ven omstandigheden weinig reëel. Twee van de drie vakcentrales, be langrijke partners in het centraal overleg, weigeren immers hardnek kig aan de top te praten over loon politieke zaken en hun consequen ties. Vooral als het gaat om het for muleren van conclusies zullen deze vakcentrales zeker niet thuis geven. Mogelijk mede :.iet het oog hierop heeft een VN O-woordvoerder deze week een waarschuwing laten horen. Als het bedrijfsleven zelf geen wegen vindt om het vrije loonoverleg in goe de banen te leiden zo zei hij, is het gevaar van een gebonden loonpolitiek door ingrijpen van de overheid groot Dit gevaar is beslist niet denkbeel dig. Of in dat geval de belangen van de werknemers het beste zijn gediend is zeer de vraag. NVV en NKV moe ten er zich goed van bewust zijn dat hun houding hen kan brengen in eer, situatie die ze nimmer hebben be geerd. ALGEMEEN DAGBLAD geeft in deze problematiek de volgende oplos sing: De enige oplossing is wil men al thans niet beknibbelen op die gemeen schappelijke voorzieningen het ver lagen van de directe belastingen waartegenover dan een forse verho ging van de indirecte belastingen moet komen te staan. Hiermee valt immers niet of nauwelijks te konkelefoezen. In het buitenland, waar het geweten in fiscale zaken vaak nog kleiner is DOETINCHEM Er zjjn niet voldoende bewijzen om ais vaststaand aan te nemen, dat een 22-jarige Doetinchemse jongen de moord heeft gepleegd of het 12-jarige meisje Rinie Wielheezen uit Gaanderen. Dit verklaarde mr. Holstein, hoofd van het parket in Arnhem, gistermiddag tijdens een persconferentie in Doetinchem. De jongeman werd, zoals bekend is, op 21 maart aangehouden. Hij werd verdacht van een aanranding op een 20-jarig meisje uit Drempt. Op 25 maart werd hij door de officier van Justitie ook verhoord inzake de Gaanderense moord. Hij legde een be kentenis af. Later kwam hij hiervan terug, evenals van de bekentenis van de aan randing. Het slachtoffer van deze aanran ding had hem echter herkend en later gaf dan bij ons, is deze les al lang ge leerd. Deze week verscheen een integrale facsimile-uitgave van „De Vrije Kun stenaar een uit het kunstenaarsver zet geboren periodiek, dat illegaal in de oorlogsjaren 1941 tot 1945 ver scheen. In een interview deze week in HP Magazine zegt het enig overge bleven redactielid van het illegale blad, Leo Braat: Het verzet was in feite niet levens gevaarlijk. De vijand wel. en de rege ring in Londen Die regering vond hij maar een zwak stelletje. De enige sterke figuur noemt hij koningin Wilhelmina. Ik stuurde bijvoorbeeld brieven aan minister Bolkestein die nooit geopend zijn tijdens de oorlog Wilhelmina ken de de inhoud van die brieven wèl. Ze liet de laden van haar ministers des nachts openbreken om op de hoogte te blijven, vermoed ik. de jongeman de aanranding opnieuw toe. Hij blijft voorlopig wel in hechtenis. Hierbij heeft het curatorium beide par tijen dringend verzocht elke poging tie tot een escalatie in de conflictsituatie zou kunnen leiden, te voorkomen. Curatoren willen van beide partijen het stafidpunt vernemen om vervolgens te kun nen beoordelen welke mogelijkheden er zijn om in het conflict te bemiddelen om een oplossing van de problemen te krijgen. Zoals bekend is meent het bestuur van de medische raad, dat het conflict zijn oorzaak vindt in uiteenlopende meningen over de verantwoordelijkheid van de art sen, die vinden dat zij niet voldoende in spraak hebben in het beleid van het stich tingsbestuur. Voorzitter van de medische raad was de leider van de Amsterdamse consultatie bureaus, dokter F. Wibaut. Hij werd vorige maand op staande voet ontslagen. Dit had weer tot gevolg dat ook andere artsen van de Amsterdamse consultatiebureaus hun medewerking hebben opgezegd. Vi 'CV Lm'T^W r «jf.ïCR DEN HAAG De leerlingen van de 16.000 scholen voor basis- en voortgezet onderwijs in Nederland zouden met elkaar een punt voor de natuurbescherming kun nen scoren, zo is de gedachte van het onderwijzend personeel van de Jacob Wol- tingschool in Westerbork. Op initiatief van de 25-jarige onderwijzer J. Waninge heb ben zij een actie op touw gezet om één dubbeltje per scholier in te zamelen om in het Europese natuurbeschermingsjaar 1970 een bos van 25 hectare op de Veluwe aan te kopen en zo veilig te stellen. Aangezien de rijksoverheid bij derge lijke aankopen gewoonlijk voor 50 pet in de kosten bijdraagt, kan het bos van de schooljeugd alles bij elkaar mogelijk 50 hectare gaan beslaan. TILBURG. Een groep van ongeveer 40 studenten van de faculteit van de sociale wetenschappen van de Katholieke Hoge school Tilburg heeft vrijdagmiddag gerui me tijd enige kamers en zaaltjes bezet van het provisorium waarin de faculteit ge huisvest is. Ze hebben daar langdurig ge discussieerd over de wenselijkheid een al ternatieve sociale faculteit op te richten. De democratisering is in een impasse ge raakt, aldus de studenten. Onder meer werd de werkkamer van prof. dr. R. A. de Moor bezet. ADVERTENTIE 7\<<ffrr MAANDAG 27 APRIL houden wij een unieke haar- en pruikenshow van de nieuwste korte- halflange- en lange modellen. Aanvang s middags van 2.30 tot 4.00 uur. Aanvang 's avonds van 20.00 tot 21.30 uur. teserveer tijdig aan de zaak daar het aantal plaatsen beperkt is. Telefoon 310817 en 310945 ZIJLSTRAAT 88 HAARLEM

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2