Zeer ernstige beschadigingen aan dienstcompartiment PERFECTE LANDING VAN GEHAVENDE APOLLO-13 Sihanoek wil zelf geen macht meer Praag verwacht „hoog bezoek" uit Moskou Ook gezin Theodorakis binnenkort land uit Leider Engelse Black Power opgepakt Felle hetze tegen zionisme achter het ijzeren gordijn V Biggs schreef verslag van treinroof PAUW Herdenkingsdienst in St. Gervais Nederlander in VS veroordeeld Russische kolonel door Belgrado uitgewezen EMANUEL LITW1NOFF IN NEDERLAND administratieve medewerksters en (steno-)typistes HOOGOVENS IJMUIDEN ZATERDAG 18 APRIL 1970 Falen boeddhistisch socialisme erkend Voor slachtoffers van lawine-ramp Opluchting Nauwkeurig A. Hl 4# i - - - SERVAN-SCHRE1BER WEER IN ATHENE Wegens „vijandige propaganda SCHIPHOL Al worden de jood se burgers tegenwoordig in de Sovjet- Unie en in de satellietlanden van Rusland fysiek wat milder behandeld, dan destijds door Stalin en zijn tra wanten, toch is in moreel opzicht de discriminatie en de vervolging der joden de laatste jaren in Rusland uit gegroeid tot een in Stalins tijd niet de 1 i I n expert voorgekomen openlijke hetze tegen wat algemeen wordt gerangschikt onder de noemer „zionistisch com plot ter verovering van de wereld". Voor Engelse krant (Van onze ruimtevaartmedewerker) HOUSTON Het schijnbaar on mogelijke is toch gebeurd. In de nacht van maandag op dinsdag werd het ruimtevaartuig Apollo-13 op een af stand van 330.000 kilometer van de aarde in de buurt van de maan vol komen wrak geslagen. Niettemin stapten de bemanningsleden Lovell, Haise en Swigert gistermiddag dode lijk vermoeid maar grijnzend en in prima conditie op het dek van het vliegkampschip Iwo Jima dat nog geen 6 kilometer weg lag van de plaats waar zij in de Stille Oceaan terechtkwamen. Een perfecte landing, een precisielan- ding en een landing die door tientallen miljoenen over de gehele wereld door di recte televisieuitzendingen kon worden gevolgd. Hoe rampzalig deze derde maanlandings- vlucht ook is verlopen de prestatie dat de bemanning van de Apollo-13 behou den is teruggekeerd is veel groter en PARIJS (Rtr). Prins Norodom Siha noek, het afgezette staatshoofd van Cam bodja, heeft in een gisteren in het Franse dagblad Le Monde gepubliceerde verkla ring gezegd, dat zijn strijd tegen de huidige leiders in Pnom Penh erop gericht zal zijn Cambodja een nieuwe door communisten en jonge progressieve nationalisten ge vormde regering te geven. Hij erkende het falen van het „boeddhistische socialisme", dat hij vroeger verdedigde en zei dat hij niet van plan was de macht te heroveren „die me meer teleurstelling dan bevredi ging heeft gebracht". Bij zware gevechten in de Cambodjaanse provincie Takeo zijn volgens onbevestigde berichten verscheidene honderden doden gevallen. In het land wonende Vietname- zen zouden met hulp van Vietcongstrijders de stad Takeo hebben aangevallen, die 72 kilometer ten zuiden van Pnom Penh ligt. De gevechten zouden zijn uitgebroken naar aanleiding van geruchten dat prins Noro dom Sihanoek zijn terugkeer naar Cam bodja voorbereidt. Inwoners van de plaats Banam, aan de Mekong, hebben de overtuiging, dat de honderden lijken, die de afgelopen dagen de rivier zijn afgedreven, afkomstig zijn van executies door Cambodjaanse rege ringstroepen. Zij verklaarden, dat de te rechtstellingen hebben plaatsgehad op het eilandje Ta Sjoor, enkele mijlen van Neak Peoeng, waar men ongeveer vierhonderd lijken in de rivier telde. Volgens de Ba- nammers hadden zij series schoten gehoord op het onbewoonde eiland, enkele uren na dat daar een boot uit Pnom Penh was aan gekomen, waarop zich ongeveer honderd door Cambodjaanse militairen bewaakte mensen bevonden. Een dag later bracht de boot vijftig gevangenen. Aangezien de ri vier verboden gebied is heeft tot dusver niemand uit het dorp het eiland kunnen bezoeken. SAINT GERVAIS (REUTER) In het Franse alpenplaatsje Saint Gervais op het Plateau d'Assy zal vandaag in de open lucht een herdenkingsdienst worden ge houden voor de 71 personen, merendeels kinderen tussen de vier en vijftien jaar, die eergisteren in of bij het door een aardverschuiving getroffen tbc-sanatorium „Roe du Fiz" om het leven kwamen. Dit is door de Franse autoriteiten bekend gemaakt. Op de plaats van de ramp worden de reddingswerkzaamheden nog steeds voort gezet. Vannacht rond middernacht had men de lijken van 48 slachtoffers (38 kin deren en 10 ouderen) onder puinhopen van het sanatorium vandaan gehaald. De hoop dat er nog overlevenden zullen wor den aangetroffen is opgegeven maar de plaatselijke prefect Henri Coury zei dat de reddingswerkzaamheden nog steeds worden voortgezet. Aangezien gisteren twaalf redders gewond raakten toen op nieuw een grote hoeveelheid aarde, sneeuw en stenen naar beneden kwam zal men vandaag met behulp van dynamiet pro beren de gevaarlijkste ijsschotsen en rots blokken op de hellingen van de berg te laten springen. Coury zei dat hij verzocht heeft een officiële onderzoek-commissie in het leven te roepen. Mocht aan zijr ver zoek worden voldaan dan zag hij het liefst dezelfde commissie die de lawine-ramp van Val d'Isere heeft onderzocht, waarbij in februari in totaal 42 mensen om het leven kwamen. op den duur ook veel belangrijker - dan de maanlanding die bij deze vlucht geen doorgang kon vinden. De mens blijkt toch nog zijn eigen techniek de baas te zijn. Gistermiddag was voor de astronauten en voor de vluchtleiding in Houston een zeer enerverende periode. Het liep alle maal wel vlot maar de situatie was pre cair en er mocht eigenlijk zelfs geen detail misgaan. De laatste koerscorrec tie tegen twee uur gistermiddag werd perfect uitgevoerd. Meer zorgen maakte men zich over het afstoten van de wrak- geslagen service-module en de maantaxi die als reddingssloep en kosmische kraan wagen had gefungeerd sinds het ogen blik van de fatale explosie. Ook die laatste afstotingsmanoeuvres lukten echter wonderwel zonder enige storing. Het was voor de astronauten en de vluchtleiding een grote opluchting, omdat bij deze operaties de apparatuur van het Apollo-moederschip iets moest doen. Deze was dagen geleden uitge schakeld en was kort voor de landings manoeuvres weer op gang gebracht op inmiddels via een noodsysteem opgela den batterijen. De afstoting van de service-module le verde een ontstellende onthulling op. De astronauten hadden nog niet kunnen zien wat de schade aan dit onderdeel van de Apollo-eombinatie was. Deze bleek zeer groot te zijn. Lovell meldde met zeer geëmotioneerde stem dat over de gehe le zeven meter lengte van de service mo dule de buitenwand voor een groot deel was weggeslagen. Dat een deel van de raketmotor en de uitlaat verdwenen wa ren en dat delen van het instrumenta rium van het inwendige buiten het ruim teschip bungelden. Haise en zijn collega's hebben een groot aantal foto's van deze beschadiging gemaakt. Men hoopt daar uit meer te concluderen over de oorzaak van de explosie die zich in de nacht van maandag op dinsdag heeft voorgedaan. Dezelfde omvang van de beschadigingen die het tot een wonder maakt dat de as tronauten toch nog veilig de aarde heb ben bereikt, veroorzaakte even de angst dat het hitteschild van de Apollo, dat min of meer als deksel voor de service-module fungeerde, beschadigd zou zijn. Niemand kon dat controleren, omdat de astronauten zich niet buiten het ruimteschip kunnen begeven. De perfecte terugkeer naar de dampkring logenstrafte deze vrees. Om 19.07 uur onze tijd plofte de Apol lo-13 in de vrij ruige golven van de Pa cific. Zo nauwkeurig op het gestelde lan- dingsdoel dat de aan grote parachutes dalende Apollo vanaf het bergingsvaar tuig en de rondcirkelende reddingsheli- copters duidelijk was te zien. De vlucht had vijf etmalen, 22 uur en 53 minuten geduurd, in welke tijd een afstand van 930.000 kilometer werd afgelegd. Maar onder die bijna miljoen kilome ters waren niet de laatste 100 die Lovell in zijn laatste ruimtevlucht had willen volmaken. Hij hoopt vurig vooral na zijn befaamde kerstvlucht rond de maan die laatste 100 kilometers toch te mogen vliegen en op de maan te kunnen landen. In de kerstvlucht kwam hij pas 100 kilo meter van de maan vandaan. Zelfs hem, de man met veruit de meeste uren ruim te-ervaring en de eerste mens die vier maal in de kosmische ruimte is geweest was het niet gegeven om over de maan te lopen. Vrij spoedig na de landing konden de bebaarde en vermoeide astronauten door kikvorsmannen in een bergingssloep wor den geholpen, vanwaaruit zij na de nu langzamerhand vertrouwd geworden onbeholpen hijsoperaties met helikopters naar het bergingsschip werden gebracht. Bij de eerste medische controle ble ken zij in uitstekende conditie te zijn. Afgezien van de grote vermoeidheid door dat zij na de rampnacht van maandag op dinsdag nauwelijks hebben geslapen. Uit vele peilingen i^ gebleken dat over vrijwel de gehele westerse wereld bijna ieder televisietoestel een aantal mensen als ooggetuigen heeft gehad van het ein de van deze adembenemende vlucht. Een vlucht die naar de opzet gemeten mis lukt is, maar in de uitkomst een triomf omdat gebleken is dat de systemen die door de Amerikanen vandaag voor een vlucht ontworpen zijn, voldoen. Zelfs in de meest uitzonderlijke omstandigheden. De astronauten van de Apollo-13, van links naar rechts Fred Haise, James Lovell en John Swigert, breed lachend nadat zij uit de bergingsheli kopter zijn gestapt. PRAAG (AP) De Tsjechoslowaakse communistenleider dr. Gustav Husak heeft vanavond verklaard dat volgende maand in Praag een gezelschap „hoge Russische gasten" verwacht wordt voor de onder tekening van een nieuw vriendschaps verdrag tussen beide landen. Husak sprak voor de televisie, in een herdenking van de 100ste geboortedag van Lenin. Deze gebeurtenis viel samen met het feit, dat Husak een jaar geleden de partijleiding overnam van de liberale her vormer Alexander Dubcek. ATHENE (Rtr.) De Franse politicus Jean-Jacques Servan-Schreiber pleegt overleg met Griekse funktionarissen over het vertrek uit Griekenland van mevrouw Theodorakis, de echtgenote van de compo nist Mikis Theodorakis, en hun twee kin deren. Servan-Schreiber, die secretaris generaal van de Franse radicaal-socialisti sche partij is, heeft gezorgd voor de vrg- lating van de 44-jarige Griekse componist en vloog met hem naar Parijs. Servan- Schreiber, die donderdagavond naar Athe ne terugkeerde, zou tegen mevrouw Theo dorakis hebben gezegd dat zq dezer dagen LONDEN (Reuter) De Britse leider van de Black-Power-beweging Michael-x (ook wel Michael Abdul Malik geheten) is gisteravond met nog zeven anderen in Londen gearresteerd op beschuldiging van roof en chantage. Gewapende politie-agenten deden daar toe een inval in het zogenaamde „Zwarte Huis", een gemeenschapscentrum voor kleurlingen in het noorden van de Engelse hoofdstad. Volgens een woordvoerder van Scotland Yard zullen de acht mannen van daag reeds voor de rechter moeten ver schijnen. De 38-jarige Michael-x ging in 1967 reeds voor een jaar de-gevangenis in om dat hij tijdens een redevoering alle „zwar ten" in Engeland dringend had verzocht alle „blanke ezels" neer te schieten die in gezelschap van een zwarte vrouw werden gezien. In een interview met het Britse persbureau Reuter drie maanden geleden zei hij „erg te zijn gekalmeerd" nadat hij zijn Straf had uitgezeten. Hij voegde er toen aan toe dat het doel van het „zwarte huis" voornamelijk was de betrekkingen tussen de rassen in Londen te verbeteren, terwijl het tevens zou kunnen dienen als een plaats waar kleurlingen zich in cul tureel opzicht kunnen ontspannen. het land uit mag. Donderdag vroeg zy pas poorten aan. Het Griekse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft hierop nog niet gereageerd. Servan-Schreiber zou ook pogen de 35- jarige journalist Stakaris, die nog steeds gevangen zit, vrij te krijgen. Van doorgaans betrouwbare zijde is vernomen dat het Griekse ministerie van Binnenlandse Za ken Stakaris de Griekse nationaliteit heeft ontnomen. Verwacht wordt dat hij nu gra tie zal krijgen en het land zal worden uit gewezen. Stakaris, die de Griekse en de Franse nationaliteit heeft, is zondag tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens pogingen tot omverwerping van de rege ring. De organisatie voor de democratische jeugd „Lambrakis" heeft gisteren ontkend dat zijn stichter Mikis Theodorakis geen communist meer is. Zoals bekend heeft Servan-Schreiber dinsdag in Parijs meege deeld dat Theodorakis hem verzekerd had dat hij geen communist meer is. „Lambra kis" noemt de verklaring van Servan- Schreiber belachelijk. i Opluchting in het controlecentrum in Houston. Apollo-13-commandant Lo vell is te zien op het televisiescherm na de behouden landing. JERSEY CITY (AP) Vrijdag is in Jer sey City een 34-jarige Nederlander ver oordeeld tot „negen tot tien jaar" gevan genisstraf wegens het vermoorden van de 28-jarige Frangaise Danielle Galan. De man was eerst beschuldigd van moord. Later werd dit veranderd in doodslag. BELGRADO (RTR). Een gepensioneer de Russische kolonel van Joegoslavische afkomst moet binnen 24 uur Joego-Slavië verlaten, nadat hy schuldig was bevonden aan „vüandige propaganda", aldus verluidt in goed ingelichte kringen in Belgrado. De kolonel, Nikola Grufic, werd donder dag in Bihac tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Aangezien hij deze tijd al in voorarrest had doorgebracht, kreeg hij gisteren aanzegging het land te verla- ten. Grufic was kort na de tweede wereld oorlog met een beurs naar de Sovjet-Unie gegaan. Toen Joego-Slavië in 1948 met dit land brak werd hij Sovjet-burger en lid van de communistische partij. Toen hij drie jaar geleden met pensioen was gegaan, kwam hij jaarlijks naar Joego-Slavië om verwanten op te zoeken. Kort na de invasie in Tsjecho-Slowakije in augustus 1968, had hij al in Joego-Slavië pro-Russische opmerkingen gemaakt. Vol gens genoemde kringen hadden Joegosla vische autoriteiten, die deze invasie altijd scherp hebben veroordeeld, daar toen geen werk van gemaakt. Het jaar daarop had hij bij een nieuw bezoek zijn „vijandige propaganda" hervat. Tegen het eind van 1969 werd hij aangehouden en drie maan den in voorlopige hechtenis gehouden. ADVERTENTIE U kunt de Knaus Süd- wind, die U in „Cam ping en Caravanning" van april hebt gezien, in onze showroom ko men bekijken. in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579 Aldus vatte gistermiddag op Schiphol de Engels-Russische schrijver, dichter en journalist Emanuel Litwinoff uit Londen de situatie samen, waaronder de 3 mil joen joden van Rusland tegenwoordig „als tweederangs burgers" gedwongen worden te leven. Hij is naar ons land gekomen om mor- synagoge te Amsterdam het woord te synagoge te Amsterdam het woordt te voeren op de grote solidariteitsbetuiging voor de joden in de Sovjet-Unie, die door alle joodse kerkgenootschappen en groe peringen in samenwerking met de Raad van Kerken wordt georganiseerd. Andere sprekers op deze bijeenkomst zullen zijn ir. Simon Wiesenthal uit Oostenrijk, be kend geworden als speurder naar onder gedoken of ongestrafte oorlogsmisdadi gers, sir. Barnett Janner, die evenals Litwinoff mag worden beschouwd als expert op het terrein der jodenvervol gingen en de Amsterdamse wethouder dr. P. J. Koets Als voorzitter van het organisatie-co mité deelde prof. dr. L. Kükenheim van de Leidse universiteit mee, dat de stoot tot de bijeenkomst van morgenavond is gegeven door het World Jewish Congress in Genève, dat tot verschillende landen de oproep heeft gericht te protesteren te gen de toestanden achter het ijzeren gor dijn. Prof. Kükenheim distantieerde zich van het woord „manifestatie" met de op merking, dat hij dit woord besmet acht met de zucht tot wanordelijkheden, het omgooien van auto's en soortgelijke onge regeldheden. Hij hield het daarom voor morgenavond op een demonstratie van sympathie voor de joden achter het ijze ren gordijn, die njet mag worden be schouwd als een politieke of religieuze aaneengelegenheid, doch uitsluitend als een aanklacht tegen het schenden van de rechten van de mens. Na afloop van de bijeenkomst in de synagoge zullen de aanwezigen vanaf het naast de synagoge staande standbeeld „De Dokwerker" zich in een fakkelop tocht begeven naar de Hollandse Schouw burg, waar de Amsterdamse joden in de laatste wereldoorlog bijeen werden gedre ven vooor zij door de bezetters werden gedeporteerd naar de gaskamers in de Duitse kampen. De heer Litwinoff reikte de journalisten op Schiphol gistermiddag een boekje uit met uit de Russische pers verzamelde spotprenten over Israel, waarin dit land en de joden even weerzinwekkend wor den voorgesteld als 30 jaar geleden in de nazi-pers. ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden vraagt op korte termijn voor diverse afdelingen Opleiding minirpaal MULO; afhankelijk van aanvullende opleiding en eventueel reeds opgedane ervaring kunnen zij worden geplaatst in een functie als steno-typiste of typiste dan wel in overwegend algemeen administratief werk. Leeftijd bij voorkeur 18-23 jaar. Sollicitaties met beschrijving van opleiding en ervaring worden, onder vermelding van ons nummer HF 185, ingewacht bij de afdeling Personeelsvoorziening (Hoofdkantoor 2). LONDEN (RTR). Ronald Biggs, de man die nog steeds door Scotland Yard wordt gezocht in verband met de grote treinroof in 1963, heeft een verslag van zqn rol in dit misdryf geschreven. Het Britse blad „The Sun" zal het publiceren. Biggs, die met zijn kameraden toen ruim 22 miljoen gulden buit maakte, heeft dit verslag helemaal zelf geschreven. Op elke bladzijde staat zijn handtekening en vin gerafdruk. Volgens een woordvoerder van „The Sun" ontkent Biggs in zijn verslag dat een „meesterbrein" de plannen voor de roof heeft opgesteld. Biggs zou zich op het ogen blik in Engeland verborgen houden. Zijn kameraden zitten allen in de gevangenis.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3