Drukke tijd voor atelier in Vlaardingen Grote vraag vlaggenook Russische naar naar dinsdagavond Identiteit nog geheim van kaartenverzender Op koude niet altijd lente volgt lang een mooie zomer VenhoJk, koek Gymnasia in voortbestaan bedreigd Lid Manson-groep schuldig bevonden aan moord Honderden meters Michael-X op borgtocht vrijgelaten voor 120 winnaars m Russische jagers dwingen toestel met kinderen tot landen HOOGOVENS IJMUIDEN Grafoloog dineerde met Basje Burgemeester van Bunnik is nieuwsgierig mals en geurig met boter...mmm! Iets meer winst bij Jean Heybroek Drie gewonden op W aterlooplein Demonstratie tegen de ENCK MAANDAG 20 APRIL 1970 11 v.:v life's 'ó-;;V zaak van de moord op Sharon Tate, werd 0"|qJ*i0(joCk gaan eergisteren schuldig bevonden aan de DEN HAAG Er zijn 191 landen op de wereld en die hebben allemaal een eigen nauwkeurig omschreven rijksvlag. Op één na. Dat is Neder land. Sinds 1937 ligt wel in de wet vast, dat de Nederlandse vlag is „op gebouwd" uit de kleuren vermiljoen- rood, helderwit en kobaltblauw. Maar er staat niet bij dat zij moeten wor den verwerkt in drie horizontale banen van gelijke breedte, zodanig dat de lengte van de complete vlag zich verhoudt tot de hoogte als 3 tot 2. samen 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). Onverwacht aspect n de DDR Wie vooruit wil komt eens met ons praten DINSDAG 21 APRIL a.s. te HAARLEM, voorlichtingsavond bouw uw toekomst op (Van onze correspondent) BUNNIK Basje heeft een tipje van de sluier rond zijn identiteit op gelicht. Na ruim tien jaar achtereen kaarten gestuurd te hebben aan de burgemeester van Bunnik, de heer F. R. M. Meltzer, is hij in de openbaar heid getreden. naam:„ straat:.. plaats: Knip het grapje uit, stuur het met uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade-postbus 666-Zaandam. U kunt iedere week meedoen! Verontruste ouders: 3ij achtervolging bromfietsen ?M Eén van de vijf Thurmer-ateliers in Vlaardingen, waar honderden meters gloriedoek tot vlaggen worden ver werkt. LOS ANGELES, (Reuter). Robert Beausoleil, een 22-jarige volgeling van Crarles Manson, de hoofdverdachte in de moord op de musicus Gary Hinman (34) in I t~ flf ITlflchineS juli van het vorig jaar. VI Ar Een Amerikaanse jury, bestaande uit ze-1 (Van onze correspondent) ven vrouwen en vijf mannen, zal deze week beslissen of hij levenslange gevangenis straf krijgt of de doodstraf. Beausoleil is de eerste van de „hippie-1 familie" van Manson die berecht wordt. Het proces van de zeven anderen, die beschuldigd worden van de moord op de actrice Sharon Tate, echtgenote van de regisseur Roman Polanski, is uitgesteld I tot 15 juni. LONDEN. (Reuter) Britse Black-Powerleider, is zaterdag in Londen voor de rechter verschenen op beschuldiging van roof en chantage. Hij was de avond tevoren met zeven ande ren gearresteerd bij een inval van de politie in het zogenaamde „Zwarte Huis", een gemeenschapscentrum voor gekleur de noord-Londenaren. Alle acht zijn door de rechter in staat van beschuldiging gesteld. Zij zijn tegen een borgsom van 500 pond sterling vrij gelaten. ADVERTENTIE In Vlaardingen woont een man, die dat allemaal precies weet en die over vlag- Michael-X, de I gen alles vertellen kan. Hij doet het graag en in deze weken vaker dan ooit, want met de vijfde mei in zicht laat vlaggen fabrikant J. Thurmer weer vele honder den meters vermiljoenrood, helderwit en kobaltblauw gloriedoek door de naaima chines glijden. In september vorig jaar heeft hij alle overheidsinstanties, strijdkrachtonder delen en bedrijven waarmee hij relaties onderhoudt, aangeschreven. Hij wees ze er op, dat de viering van vijfentwintig jaar bevrijding aanstaande was en dat er dan weer hoge eisen zouden worden ge steld aan ons nationale vlaggenbezit. Van de grotere afnemers kreeg hij in de loop van de winter wel bericht, maar de klei nere wachtten eerst nog even af. Maar nauwelijks heeft de zon een paar keer geschenen of -de bestellingen stromen bin nen. De telex en de telefoon staan niet stil „Kunt u ons binnen drie weken leveren: honderd exemplaren nationale driekleur 80 x 120 en honderd stuks 225 bij 337?" Maar de heer Thurmer vangen ze niet Hij heeft van alles voldoende voorraden Vlaggen fabriceren is moeilijker dan men denkt. Het is meer dan wat doek bedrukken en enkele repen stof aan el kaar naaien. Om te beginnen is ieder van de honderd werknemers in het bedrijf van de heer Thrumer doordrongen van zijn standpunt: „Een staatsvlag is het hoge symbool van de vrijheid en onafhanke lijkheid van een volk". In dj tweede plaats komt daar het persoonlijke credo van de bedrijfseigenaar bij: „Wat niet goed is, is niet waard hoog aan de mast te wapperen. Dat hoort in de prullemand". Ten derde zijn er een paar fabrieksgeheimen, die te maken hebben met het feit, dat niet alle doek gloriedoek is en dat niet alle verf zich leent om in het zeer speciale zeef- drukprocedé op krimpvrij watervast en weerbestendig textiel te worden aange bracht. Dan is er nog de unieke kennis, die de heer Thurmer in brandvrije kluizen opge tekend heeft staan over geschiedenis, aard en afmetingen van de duizenden vlaggen en wimpels, die op deze aardbol in ge bruik zijn, de basis voor een bedrijf waar de exportorders uit Ceylon, Zambia en Stockholm binnenstromen, tegelijk met het verzoek één vlag te fabriceren voor het zwembad van Rozenburg, dat op 5 mei door de burgemeester zal worden geopend. Een onverwacht aspect is de grote vraag naar Russische vlaggen. Menig ge meentebestuur herinnert zich 25 jaar na dato, dat ons land de bevrijding niet al leen aan Engelse, Franse, Canadese en Amerikaanse troepen te danken heeft. Als er dan voor onze bevrijders wordt gevlagd dan ook voor allemaal. Nijvere handen in elk van de vijf ateliers vouwen even veel vuurrode rechthoeken met okerkleu rige hamer en sikkel als Union Jacks, Tricolores en Maple Leafs. Nederlandse vlaggen gaan in acht ma ten de deur uit, van 70 bij 100 centimeter tot 3 bij 4.5 meter. Het is deze vlag, die de heer Thurmer, president-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde Gemeente het liefst is. Hij heeft er al meer dan 250 lezingen over gehouden. „De mensen weten niet, dat de onze waarschijnlijk de oudste land vlag te wereld is. Officiéél komt die eer toe aan de vlag van Denemarken. Die is in 1219 voor het eerst omschreven. Maar ik heb redenen om aan te nemen, dat ons rood, wit en blauw ouder is. Vermoedelijk zijn deze kleuren in die volgorde al tij dens de kruistochten door Nederlanders gevoerd, het rood van de adel, het wit van de geestelijkheid en het blauw als kleur van het gewone volk". Graag ziet de heer Thurmer haar weer wapperen, straks op 30 april en 5 mei. Voorwaarde is wel, vindt hij, dat het vlaggeprotocol in acht wordt genomen. Dat betekent, dat de vlag gestreken moet wor den bij zonsondergang, tenzij zij door schijnwerpers helder wordt verlicht Hangt zij in het gezelschap van andere nationaliteitsvlaggen, dan dient de Neder landse de ereplaats in het midden in te nemen. De andere naties kommen beurte lings rechts en links daarvan in volgorde van het Franse alfabet. Dus rechts eerst l'Amerique en dan links l'Angleterre, Zou l'Allemagne ook meedoen, dan zou die l'Amerique en dan links l'Angleterre. Zou l'Allemagne ook meedoen, dan zou HAMBURG (DPA) Twee Russische straaljagers die waarschuwingsschoten af vuurden, hebben gisteren in de buurt van de grens tussen de DDR en West-Duits- land, ongeveer 100 kilometer ten zuidoos ten van Hamburg, een Westduits sport- vliegtuig gedwongen een landing op Oost- duits gebied te maken. In het eenmotorige vliegtuig zaten be halve de piloot vijf kinkhoestpatiëntjes. Het toestel, dat eigendom is van een vlieg sportvereniging, was gisterochtend in Lü- nenburg, ten zuiden van Hamburg, opge stegen om met de zieke kinderen een uur in ijlere lucht te blijven. Daarbij passeerde de piloot, vermoedelijk zonder het te we ten, de grens met Oost-Duitsland. Onmid dellijk schoten straaljagers van een Rus sisch type toe en gaven de piloot door middel van waarschuwingsschoten te ken nen dat hij moest landen. Toen het vlieg tuigje aan de grond stond, slechts enkelè kilometers van de grens, zagen ooggetui gen een hefschroefvliegtuig van het Oost duitse leger er vlakbij landen. Inmiddels waren de piloot en de kinderen, kennelijk ongedeerd, uitgestapt. De jongste van de kinkhoestpatiëntjes is negen maanden, de oudste zes jaar. Hun ouders laten hen geregeld vliegtochtjes maken in de hoop, dat de ijlere lucht genezing zal brengen. De piloot en de vader van een der kinderen zijn door de Oostduitse helikop ter meegenomen. De kinderen werden later per militaire auto weggevoerd. Later werd contact met de Russische autoriteiten in Oost-Berlijn opgenomen. Die hebben verzekerd, dat alle inzittenden van het vliegtuigje in goede welstand verkeren Westduitse autoriteiten vertrouwen, dat de twee volwassenen en de zieke kinderen spoedig naar de Bondsrepubliek zullen mogen terugkeren. die vooraan komen. Maar dat is op deze da gen niet waarschijnlijk. ADVERTENTIE Op de voorlichtingsavond van Hoogovens hoort u alles over de mogelijkheden, die deze steeds groeiende industrie biedt. De voorlichting zal speciaal gericht zijn op belangstellenden voor functies in de produktie- en onderhoudsafdelingen en in de be- drijfsdiensten. De verscheidenheid van functies biedt zowel voor vaklieden als voor niet-vaklieden aantrekkelijke mogelijkheden. Er zal aandacht worden besteed aan o.a.: de aard van de werk zaamheden, salaris, arbeidsvoorwaarden. Als een goede toekomst u één avond luisteren waard is, komt u dan naar onze voorlich tingsavond. Datum en plaats staan hieronder in deze advertentie. Knip deze bon uit of noteer deze datum. De voorlichting wordt gehouden op in Restaurant Brinkmann, Grote Markt 9. Er wordt een kleurenfilm over het bedrijf vertoond. Aanvang 's avonds half acht. De max. leeftijd voor aanneming is gesteld op ca. 45 jaar Hij heeft met zijn vrouw gedineerd met de speurder naar zijn persoon, de grafoloog Heere van Wijk en diens echt genote in een Utrechts restaurant. Dit echter onder geheimhouding omdat Bas je dit wenste. Publiciteit vond hij nog niet gewenst. Volgens Heere van Wijk beantwoordt Basje precies aan de beschrijving die hij destijds van hem gegeven heeft. .Basje reist ontzettend veel en hij doet zaken op behoorlijk niveau. Hij en zijn vrouw zijn uiterst charmante mensen, waar het goed mee tafelen is. Zijn vrouw gaat in de regel met hem mee op reis". De handschriftkundige vindt het moei lijk te praten zonder de identiteit van Basje bekend te maken of ook maar een kleine aanwijzing te geven. Op de vraag waar de prentbriefkaartenverzender van daan komt zegt hij voorzichtig „Ver weg". Uit Bunnik in geen geval. Aan Bun- nik heeft hij wel wat herinneringen, maar toch niet zo veel", aldus Heere van Wijk. „Hij woont waarschijnlijk verder dan wij denken. Ongeveer tot zijn 25ste jaar heeft hij in Utrecht gewoond. Ik heb de indruk dat hij burgemeester Meltzer van Bunnik niet kent. Diens voorganger ontving ook al kaarten van Basje". Heere van Wijk kreeg verleden week een telefoontje van Basje, zoals beloofd was op een prentbriefkaart van de grote onbekende. Afgesproken werd dat Basje zaterdagmiddag zou terugbellen voor een afspraak voor een diner. Die afspraak werd gemaakt en Heere van Wijk heeft er geen spijt van gehad. Het werd een genoeglijk tafelgesprek waarin Basje zich een uitstekend gastheer toonde. Over zijn beroep zegt Heere van Wijk (Van onze weerkundige medewerker) Twee meteorologische ex- I tremen zijn er vast te stellen. In de eerste plaats de bijzon der lange periode van koud weer, waarbij in De Bilt gedu rende 21 weken, van 12 novem ber tot 8 april, de temperatuur beneden 12 graden bleef. Daar komt nog bij het bijzonder gro te aantal vorstdagen in Noord- Nederland (van 25 november tot 8 april 105 vorstdagen), dat wedijvert met het grootste aantal, de laatste eeuw waar genomen. Een tweede bijzon derheid mag het volop winter se entree van april worden ge- jnoemd, dat met dat van 1911 tot de koudste behoort. Hierbij viel in een groot deel van het land een weeklang elke dag sneeuw, in de noordelijke pro vincies zelfs meer dan 12 uren sneeuwval achtereen, hetgeen voor april zeer extreem is. De vraag die de laatste tijd dikwijls wordt gesteld is, wel ke invloed deze afwijking heeft op de komende zomer. Of be ter gezegd, hoe vallen de zo mers in de regel uit na een zo koud entree van de lente? Daarvoor hebben wij over de laatste eeuw een aantal lentes opgezocht die belangrijk te koud bleven, vooral in maart en april. Op de tien die wij vonden volgde in drie gevallen een normale (zeker geen slech te) zomer. Drie keer een te koele zomer en vier keer een warme zomer met hittegolven. Beperken wij ons tot deze eeuw dan kunnen wij zowel een voorbeeld van zeer gunsti ge ontwikkelingen noemen als ook enkele ongunstige. In 1911 begon april bijzonder koud. De zomer die er op volg de was zeer warm met in De Bilt 14 tropische dagen boven 30 graden C. In 1917 ook een koud voorjaar met name in april. Hierop volgde een zo merse mei en een zeer warme juni, in zijn geheel een mooie warme zomer. In 1941 duurde het te koude weer tot half mei, gevolgd door een warme zomer met hittegolven in juli. Maar er zijn ook meermalen koude lentemaanden geweest waarop geen mooie zomer volgde. In 1958 en 1962 was het voorjaar koud. De zomer van 1958 was veel te koel en die van 1962 zelfs onaange' naam koud. Zeer voorzichtig mag wor den gezegd dat er na de win terse maanden van 1970 een kleine kans is op een warme zomer, mogelijk zelfs op een betere zomer dan 1969, waar aan wij goede herinneringen hebben maar die in cijfers (uren zon) als „iets boven nor maal" genoteerd staat. ..Hij zit in het grote zakenleven in hoog waardige artikelen. Het zijn produkten waar men een neus voor moet hebben wat overigens niet het juiste woord is. Kaarten sturen is voor hem binding heb ben met zijn oude wereld". Vanuit het restaurant hebben Basje en Heere van Wijk kaarten gestuurd naar oud-politieman J. van Dam en naar de burgemeester van Bunnik, de heer Melt zer. Laatstgenoemde zal waarschijnlijk Basje ontmoeten want op de kaart stond. „We zien elkaar nog. Ook de hartelijke groeten van Heere van Wijk" Burge meester Meltzer zei: „Het lijkt me leuk met Basje kennis te maken. Ik ben nieuwsgierig". Oud-politieman J. van Dam: „Als hij van ver weg komt zit ik er goed naast. Ik dacht dat het iemand van hier was". De naam Odette, welke ook altijd op de kaarten staat welke vanuit alle de len van de wereld worden, verzonden blijkt een heel goede bekende te zijn van Basje. De kaarten die uit het buitenland kwamen gaf Basje aan kennissen mee met het verzoek ze daar te posten Basje blijft nog doorgaan met kaarten sturen naar Bunniks burgemeester als een soort hobby of, zoals grafoloog Heere van Wijk zegt: „De burgemeester is voor Basje eigenlijk een personificatie ten aanzien van zijn nostalgische inslag". HILVERSUM Een vijftigtal vertegen woordigers van oudercommissies van tweeëntwintig zelfstandige gymnasia in ons land zijn zaterdagmiddag in het stedelijk gymnasium te Hilversum bijeengekomen, omdat zij zicli ernstig bezorgd maken over het voortbestaan van de gymnasia. In de afgelopen twee jaren is de tendens ook dit schooltype op te laten gaan in de grote schoolgemeenschappen zeer sterk toege nomen. Tijdens de vergadering werd een reso lutie aangenomen, waarin de ouders ver klaren er van overtuigd te zijn dat de thans bestaande zelfstandige gymnasia in Nederland moeten blijven voortbestaan. Zij achten dit schooltype een zeer waardevol en vitaal element in het Nederlands onder wijsbestel. Zij menen voorts dat voor het zelfstandige gymnasium een opzet kan worden gevonden, zoals staatssecretaris mr Grosheide verlangt,- die aansluit bij de huidige idealen betreffende de ontplooiing van alle talenten van de jeugd. Ter vergadering wezen de vertegen woordigers van de oudercommissies een werkgroep aan, die de opdracht heeft ge kregen het voortbestaan der gymnasia met alle dienstige middelen te bevorderen. Als voorlopig voorzitter van dit continuerings comité is aangewezen prof. dr. J. Hemel rijk van de oudercommissie van het Hil versumse Stedelijk Gymnasium. BILTHOVEN In het boekjaar 1968 1969 heeft Jean Heybroek n.v. een bruto resultaat behaald van f 2,7 min (v.j. f 2, min). Er resteert een winstsaldo van f 181.632 (v.j. f 152.178). Voorgesteld wordt het dividend vast te stellen op 10 pet (onv.) Omtrent de vooruitzichten voor het lopen de boekjaar valt momenteel nog niets met zekerheid te zeggen, aldus het jaarverslag. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Hevige consternatie veroorzaakte zaterdagmiddag op het Wa- terlooplein in Amsterdam de achtervol ging door een motoragent van een 16- jarige jongen die met een opgevoerde bromfiets rondraasde. Er vielen drie ge wonden en de politieman vuurde twee keer in de lucht omdat hij een lynch partij door de opdringende menigte vrees de. De motoragent had de jongen en twee van zijn vriendjes kort tevoren aange houden. De jongens kozen echter het ha zenpad door gas te geven en weg te rij den. De hoofdagent van politie ging een van hen een 16-jarige schilder op zijn motor achterna. Op het Waterloo- plein zag een andere hoofdagent het ge beuren, hij gaf de jongen een stopteken maar daarop werd niet gereageerd. Het werd een halve botsing ten gevolge waar van de hoofdagent viel. De jonge schilder koerste met zijn bromfiets vervolgens tussen de kraampjes door, gevolgd door de motoragent. Diver se voetgangers werden daarbij door de bromfietser aangereden. De 30-jarige En gelse Denise Price uit Birmingham kwam na een aanrijding met de bromfietser te vallen. Zij kwam precies voor de motor van de agent terecht. De motoragent viel eveneens en zijn motor kwam boven op de vrouw terecht. Zij liep daarbij tweede graads brandwonden op, die in het Wees- perplein Ziekenhuis werden behandeld. Inmiddels had de hoofdagent de achter volging te 'voet voortgezet. De bromfietser was even verderop na een nieuwe aan rijding ook gevallen. De schilder werd aangehouden en met een paar klappen van de gummistok tot kalmte gemaand en ingerekend. Het publiek reageerde echter veront waardigd op de manier waarop de hoofd agent te werk was gegaan. Toen de agent even later zijn motorfiets weer ging op halen, werd hij omstuwd door markt kooplui en marktbezoekers. Er wend naar hem gescholden en hij werd een paar maal geschopt. Even later werd hij van de motor af gesleurd. De losse motor sloeg op hol en reed de 18-jarige Haarlemse C. Walker aan. Het meisje brak daarbij een enkel. De mensen drongen daarop steeds verder op naar de agent. Deze greep zijn pistool en schoot twee keer in de lucht, waarop de menigte tenslotte terugdeinsde. VLAARDINGEN Enkele honderden Vlaardingers hebben zaterdagmiddag in een demonstratieve tocht door de binnen stad geprotesteerd tegen de luchtvervui ling, die naar hun mening wordt veroor zaakt door de Eerste Nederlandse Coöpe ratieve Kunstmestfabriek. De recente brand bij dit bedrijf was de directe aan leiding. Spandoeken en kreten als: „Stank is terreur" en „ENCK is moord" onder streepten de protesten De demonstranten werden in de Vlaardingse sprekershoek toegesproken door de chemicus, ir. P de Wit en het gemeenteraadslid H. M J. Dubbeldam (V.V.D.). De eerste bepleitte sluiting van de kunstmestfabriek Deze met luid applaus begroete eis gaf aanleiding tot felle dis cussies met aanwezige arbeiders van de ENCK die de werkgelegenheid van de 850 daar werkzame mensen in het geding brachten. De demonstratie had een or delijk verloop.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11