Krekels weer beste Nederlander (7e) EDDY MERCKX LEIDDE ZELF GESLAAGDE STRAFEXPEDITIE Adrie Duyker op de tweede plaats LOUIS WESTRUS WACHTTE DE EINDSPRINT NIET AF Niloc na zege op Swift bijna zeker van titel Blauw Wit kon zegereeks van Eibers niet afbreken Terug van weggeweest mSmm 1 Haarlem-reserves aan de leiding Fusie ter sprake in bijeenkomst van NKGB Feeke werd kampioen 57/2 15 MAANDAG 20 APRIL 1970 Niet verrast Beslissing Slotfase DOOR DICK BRUYNESTEYN WAT •-5S jimuumnnnnnnnwwwwwwwwïwifr- jWUUWWWniWWWlWMWVWWWIftV-""*-',,'-"',.....'"*,"'"""*MI*M*MMMM'wwtw|l|WWIIWIIIMIIIIMIWWWMIWIWWWW'WMMI>l'M''MW'MWWMMMMWW (Van onze sportredacteur) MARCINELLE Drie grote rijks wachten liepen als body-guards rond Eddy Merckx: Niemand mocht dicht bij het hoge wielerwezen komen, want dat moest onmiddellijk na zijn triomf in de Waalse Pijl naar een receptie van de minister gevoerd wor den. Er was inderdaad een minister afgereisd naar het smoezelige Marci- nelle om Merckx de hand te drukken. Merckx bleef er ijskoud onder. Wel had hij, onmiddellijk na zijn glorieuze aankomst in het sombere mijnstadje, staande op het erepodium met een griins neergekeken op het gewone volk onder zich, waartussen wèèr de grote verslagenen rondscharrelden, zoals met name de gebroeders De Vlaeminck. Die twee. Roger en Eric, hadden hem vrijdag in Luik-Bastena- ken-Luik dwarsgezeten Merckx was toen derde geworden Roger had ge wonnen door wat Merckx noemde: Onregelmatig duwwerk van Eric. Merckx had eerst niet willen starten in de Waalse Pijl. het tweede (klas sieke) deel van het Ardense week einde, maar toen hij Luik-Bastenaken- Luik niet kon winnen, werd het Bel gische wielerwonder vertoornd. Hij besloot de hele rennersmeute dan zon dag met ziin banbliksems te treffen. Zo gpbeurde het dan op de hellingen van de Ardennen, dat Merckx nog eens een keer flink uithaalde. Hii kwam alleen aan in Marcinelle. nadat bij iedereen losgereden had. Daarom d'e grijns naar het wielervolk aan zijn voeten, toen hij de bloemen met een gewoontegebaar in de vuisten klemde. Deze zege deed hem zeer goed. Dat was een duidelijke zaak Merckx was vrijdagavond kwaad ge weest, want de Belg kan alles, behalve verliezen. Dat is het grote probleem van de wielerwereld. Merckx is niet bereid tot gemarchandeer. Hij rijdt voor wat hij waard is en dat weet iedereen nu Merckx had het vrijdag goed laten mer ken dat hij geïrriteerd was. Want wat te denken van zo'n groot sportman, die ver- sehrikkeliik kwaad wordt als een jonge tje, opgegroeid in de Merckx-cültus, de pet van het idools hoofd afgrist. Merckx riep een agent, die tenslotte het jongetje achterna zette, het netje afnakte en dat aan de heer Merckx teruggaf. Merk waardig man, die Merckx. Merckx was dus zondag naar Luik ge komen voor een strafexpeditie. Iedereen wist dat. Men kon in het begin van de Waalse Pijl, een koers die hij in 1967 al eens gewonnen had, nog denken dat het sluwe brein van ploegleider Lomme Driessens een simpel maar doeltreffend plan had uitgebroed. Iedereen zou op Merckx letten en dan zou een andere ploegmaat van Merckx kunnen ontsnap pen. Maar Merckx persoonlijk trok een streep door alle plannenmakerijen. Merckx reed, zoals steeds, zeer attent, niet verontrust over vroegtijdige acties, omdat hij zijn mannen weer de duidelijke opdracht had gegeven alles te controle ren en het tempo hoog te houden. De activiteiten op het vóór-front kwamen ditmaal niet alleen van de Belgen. Ein delijk lieten ook de Nederlandse coureurs en met name de jonge garde, zien dat ze niet voor niets naar Oost-België geko men waren. Daar was de jeugdige Van Beers, die bij de eerste ontsnappingspo ging was, daar was Poortvliet, die voor de serie „muren" zijn naam genoemd wilde zien als uitloper, daar was een Dolman, die als eerste bovenop de muur van Ambray arriveerde en toen met Huysmans, Catiou en Monseré ook door ging. Toen de Portugees Mendes, de Deen Mortensen en de Italiaan Zilioli aanslui ting hadden gekregen, scheen er kans op een belangrijke afscheiding te ontstaan. Dolman: „Toen Zilioli er bij was ging het tempo omhoog". De coup mislukte. Daar was ook de Nederlandse kampioen Jaak Friiters die nu eens niet als traditioneel achterlicht" van het peloton diende, maar met Mendes een lange vluchtpoging aan den volke toonde. De voorsorong van dit tweetal liep tot 2 min. 40 sec. op, maar verdween op de nijdige klim naar de citadel van Namen. Daar was ook een Cees Zoontjens die het eerst met een groepje en later alleen probeerde. Kort om: er was nu eindelijk eens Nederland se activiteit op het voorplan. De kans bestond dat men door de wig zou kunnen glippen, die in het onderlinge gevecht tussen Merckxisten en Mars mannen (De Vlaeminck'sï zou kunnen ontstaan Ook de Belgische groepering Mann met Van Springel loerde op die kans. Maar Merckx zelf hanteerde de teugels zeer strak en gag geen ruimte weg. Men neemt tenslotte vurige wraak of niet. Daar konden ook geen combines iets aan veranderen. (Van een medewerker) HAARLEM Door een krappe 1-0 overwinning op Helmond Sport ROD A JC bracht het bij Hermes DVS niet verder dan een 1-1 gelijkspel hebben de re serves van Haarlem in de tweede klas B van de competitie voor B-elftallen de leiding in handen genomen. EDO zege vierde met 2-0 over hekkesluiter VVV en RCH kwam tot een 1-1 gelijkspel tegen ZFC. In de eerste klas bleef Telstar met 4-1 duidelijk baas over PSV. In de eerste helft bracht Telstar het niet verder dan een goal van Monne de Wit: 1-0. Een kwartier na de hervatting kwam PSV weer langszij: 1-1. Deze ge lijkmaker schudde het beter spelende Tel star wakker en door toedoen van Muskee De Wit en alweer Muskee na een listig overstapje van De Wit greep de thuis club met een 4-1 score de volle winst, Haarlem had aan het stug verdedigende Helmond Sport de handen meer dan vol De gasten probeerden bovendien met ver tragend spel de thuisclub uit zijn ritme te halen. Het maken van goals wilde bij de roodbroeken dan ook niet vlotten. Een kwartier voor het eindsignaal zorgde Van Ingen na goed aangeven van Krug tenslotte voor het bevrijdende doelpunt: 1-0. Ook een sterk aanvallend EDO zag in de eerste helft geen kans om tegen VVV tot scoren te komen. Pas vijf minuten na rust had Van Ame- rongen eindelijk succes (1-0) en in de slotfase stelde Van der Mey met een tweede treffer de zege veilig: 2-0. ZFC nam fortuinlijk een 1-0 voorsprong op RCH. De Racing deed alle mogelijke moei te om het verlies ongedaan te maken en slaagde daarin halverwege de tweede helft door Cees Smit: 1-1. Van der Horst trof nadien nog een keer de lat. t De standen: eerste klas: Feijenoord 25-38; Volendam 25-37; Ajax 24-34. Tel star 25-32; FC Den Bosch 25-29: ADO 24-28; Holl. Sport 24-27; Sparta 24-25; DWS 25-24, SVV 25-23; AZ 67 25-23; NEC 23-21; MVV 25-20; GVAV 25-18; NAC 25-18: PSV 23-17; Blauw Wit 25-15; FSC 23-11. Tweede klas B: Haarlem 25-36 RODA JC 24-35; Helm. Sport 23-32; For tuna VI. 24-30. Limburgia 24-29; Excelsior 25-29: NO AD 25-27; Eindhoven 25-27; RBC 25-27: F.SDO 25-26; DFC 25-25: HDVS 24-22: RCH 24-21; ZFC 24-19; Willem II 24-17. Volewijckers 24-17; Baronie 23-15; VVV 25-4. ik achter Merckx reed brak ik bijkans"), Wouters („Ik kwam kilometers te kort"), Den Hartog en Rentmeester (die opnieuw zijn aankomend professioneel talent toon de). Maar wat prettiger was: voorin, bij die twintig sterken, zaten vier Nederlanders: Gerben Karstens („Na mijn val deze week was het pijn lijden"), Gerard Via- nen, Jan Krekels en Wim Schepers. Voor al voor Caballero-leiders Peters en Van den Enden brak dan eindelijk de zon door. Vianen, die sterk is maar altijd te bang was om in de aanval te gaan („Ik dacht altijd dat de anderen beter reden dan ik") legde alle vrees terzijde. Hij opende de jacht op Bruyere en greep hem terug. Maar juist op dat moment flitste Pintens naar voren, met in zijn spoor Eddy Merckx. Dat was op een zevental kilometers voor het einde. Vianen: „Je schrikt toch wel even als je Merckx zo keihard langs ziet komen". Hij bleef op dertig meter van het duo Merckx-Pintens hangen en kwam er niet meer bij. „Het was een goede kans", momnelde Vianen later. „Maar je moet bij Merckx direct aan het wiel zitten anders ben je ver loren". Daar was bovendien Lomme Driessen, de lepe. die met zijn auto een rookgordijn achter Merckx optrok. Merckx schudde Pintens af en won ten slotte zoals hij wilde en gepland had. Krekels werd tenslotte de beste Neder lander (7de), niet alleen in de Waalse Pijl maar ook in het totale Ardense week end. Als jonge prof doet hij het bepaald niet slecht. Blijft na de serie voorjaarsklassiekers die nu op de Amstel Gold-race (zater dag) na is beëindigd, de vraag: Ne derlandse profwielrennerij, wat nu? En met name wat nu in de Tour? Het ziet er somber uit. Willem II gaat zeker naar de tour, maar de ploeg is zeer zwak. Vissers: „Ik weet niet wat het is. De vorm is er nog niet. Maar die moet komen in de Ronde van Spanje". Wagt- mans, de grote troef, werd steeds weer losgereden en stapte af. Pijnen moest, na enkele malen pech, ook afhaken. Al leen Dolman rijdt constant. Hii was de eerste Willem li-er gisteren (28ste). Bij Caballero ziet Van den Enden nog hoop op de Tour. Maar Gé Peters blijft on danks de stijgende kracht van de ploeg pessimistisch. Men mag aannemen dat de Nederlandse vertegenwoordiging in de Tour niet sterk zal zijn. En dat is dan een zeer sombere zaak natuurlijk. De uitslag: 1. Merckx (Belg.) de 225 ki lometer in 5 uur en 49 minuten, 2. Pintens (Belg.) op 53 seconden, 3. Eric de Vlae minck (Belg.) op 1.06, 4. Rosiers (Belg.) op 1.18, 5. Van Rijckeghem (Belg.) z.t., 6. Ver- beeck (Belg.) z.t., 7. Krekels (Belg.) z.t., 8. Monsere (Belg.) z.t., 9. Dierickx (Belg.) z.t., 10. Poulidor (Fra.) z.t., 12. Schepers (Ned.) z.t., 13. Vianen (Ned.) z.t., 16. Karstens (Ned.) z.t., 23. Beugels (Ned.) op 2.33, 26. Den Hartog (Ned.) z.t., 28. Dolman (Ned.) z.t., 43. Steevens (Ned.) op 3.27, 44. Zoete melk (Ned.) z.t., 45. Rentmeester (Ned.) z.t., 48. H. Jansen (Ned.) op 3.55, 50. Wouters (Ned.) op 7.40. HANS ROMBOUTS De grote klap viel op de steile glibber- keien van de muur van Thuin, 20 km. voor het einde. Daar werden de krachten gewogen. Er bleef nadat Merckx va zal Bruyere het tempo had opgedreven door een solo te beginnen, als misleiden de poging voor de anti-Merckxisten, een groep van 20 man over. Bii de afvalligen (waarin vedetten als Van Springel, maar ook een rits Nederlanders): Harry Jans- n „Ik had teveel moeten geven om een lekke band goed te maken"), Eef Dolman („Mijn benen werden als kurk"), Zoetemelk (weer naar dienstverlenend werk aan zjjn Belgische collega's), Zoontjens („Ik had teveel gedaan. Toen (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN. De 21-jarige Louis Westrus uit Amsterdam kreeg met de eerste plaats in de Ronde van Friesland eindelijk zijn grote triomf. Het frêle cou- reurtje etaleerde in de laatste kilometers van de sprankelende 13de klassieke ron de verrassend veel macht. Louis Westrus liet het niet op zijn twijfelachtige eind- schot aankomen. In de straten van Leeu warden demarreerde hij onweerstaan baar en behield tot de eindstreep 4 se conden voorsprong op zijn Peugeot-ploeg- makker Ad Duyker, die in de spurt Hen- nie Kuiper, Juul Bruessing en Frits Schür overtroefde. Al 3 km. na de start in Leeuwarden vond er een eerste grote schifting plaats. Ruim vijftig renners smakten bij Marssum tegen het asfalt. Het uiteengeslagen rennersveld werd daarna aangevoerd door een groep van (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM. De damesploeg van Ni- loc kan de volgende week de kampioens- vlag uithangen. Ook zaalhandbalkampioen Swift kon de Amsterdamse dames giste ren weinig in de weg leggen. Binnen en kele minuten leidde Niloc met 4-0 en de ploeg hoefde niet tot de bodem van haar kunnen te gaan om de ruststand op 5-1 te brengen. In de tweede helft voerde de thuisclub vooral door Marjan Fols (Die zesmaal HAARLEM. Op de vergadering van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek- Bond, zaterdag in 's Hertogenbosch ge houden, is de door deze organisatie af gewezen fusie met het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond uitvoerig aan de orde geweest .De afwijzing had enkele weken geleden nogal kritiek opgeleverd in het district Haarlem en Noord-Holland van de katholieke organisatie. De discussies op deze vergadering in Den Bosch hebben geen nieuwe gezichts punten opgeleverd. Het enige dat mis schien In het vooruitzicht ligt is, dat het hoofdbestuur van de NKGB waarschijn lijk opnieuw contact zal opnemen met het KNGV-bestuur om nader te bezien wat er op het gebied van het samengaan van beide organisaties kan worden bereikt. Eerst zullen hoofdbestuur en kringbe stuurders van de NKGB zich vermoede lijk in juni in Zeist gezamenlijk beraden op de fusievoorstellen van het KNGV, van welke organisatie een delegatie op de vergadering in Den Bosch aanwezig was. scoorde) de stand moeiteloos op tot 9-1. Pas in de laatste minuut kon Swift nog eenmaal doel treffen, zodat de eindstand 9-2 werd. Het Haagse Hygiëa won opnieuw. Nu werd Zeeburg slachtoffer van het aan trekkelijke spel. Bij de rust leidde Hy giëa met 4-2 en won uiteindelijk met 5-3. Tjits de Groot schoot tweemaal raak. Ook de tweede Haagse ploeg, Hellas, won. In Vlissingen werd Walcheren met 7-4 geklopt. De belangrijke ontmoeting voor de bezetting van de laatste plaats tussen Velo en Posterholt eindigde in een 6-4 overwinning voor Velo, zodat de kans op redding voor Posterholt gering is gewor den. Bij de heren is de spanning aan de top door de verrassende uitslagen van giste ren volkomen terug. Er zijn nu drie kans hebbers, te weten Aalsmeer, AHC'31 en Hellas. Aalsmeer moest verdiend de pun ten aan Attila laten. Het beter spelende Attila leidde bij de rust met 6-4, vooral dank zij de trefzekerheid van Nico Suu- renbroek. Aalsmeer kon z'n topplaats geen moment waarmaken en stelde zowel verdedigend als aanvallend teleur. Het dient echter gezegd, dat de Utrechtse verdediging wel eens te hard ingreep maar een excuus voor het zwakke aan- valsspel van Aalsmeer, dat alleen in Elenbaas een schutter van formaat nad, was het niet. Ook in de tweede helft was Attila de betere ploeg en vergrootte de marge tot vier doelpunten: 11-7. Het Amsterdamse AHC'31 slecht op dreef tegen Sittardia profiteerde maar gedeeltelijk van de Aalsmeerse misstap. De Amsterdammers keken halverwege tegen een 4-2 achterstand aan. De weinig geïnteresseerde Limburgers speelden de strijd plichtmatig uit, maar bezorgde AHC'31 toch nog handen vol werk. Met 8-8 konden de hoofdstedelingen tevreden zijn. Voor het Haagse Operatie'55 is ook op het veld het doek bijna gevallen. On danks de vijf treffers van Thijs de Haan werd de nogal harde strijd tegen ESCA VC verdiend verloren. Na bij de rust al een 7-3 voorsprong te hebben gehad won ESCA VC met 13-9. Door de 14-11 zege welke Hellas op Olympia behaalde, be zet de Haagse ploeg met een punt ach terstand op Aalsmeer en AHC'31 de der de plaats. Met de strijd tegen AHC'31 in het vooruitzicht liggen er zeker nog kan sen voor de goed veldhandbal spelende Hellenen. zestig coureurs, waarbij vrijwel alle fa vorieten. Alleen Fedor den Hertog, die uiteindelijk op een achterstand van bijna 20 minuten werd gezet, ontbrak in deze groep. Na 72 van de 171 km. viel de definitieve beslissing. Tino Tabak, winnaar van de Ronde van Noord-Holland, was toen al uit de strijd verdwenen. Tussen Bolsward en Sneek maakte het „enfant terrible" van de Ketting- en militaire ploeg een pijn lijke val. Met rugklachten verdween hij in een volgwagen. Bij Spannenburg zorgden Frits Schür, Hennie Kuiper, Henk Brand, Nico Vermeulen, Jan Bakker, Juul Bruessing, Rink Cornelisse en Piet van Straalen voor de beslissende afscheiding. In Heerenveen voegde Ad Duyker zich bij de koplopers en na een 30 km. lange jacht kregen Popke Oosterhof, Louis Westrus, Klaas Balk en Martin van Hoog straten nog aansluiting bij de vluchters. De rest van het uiteengeslagen veld werd snel op een uitzichtloze achterstand ge zet. Er vormde zich nog wel een sterke jachtgroep met Dick Groen, Arie Schef- fer, Michel Bertou, Johnnie Meyer, Pe ter van der Kruys, Albert Huizebosch en Jans Vlot, maar deze renners vormden geen enkele bedreiging voor de kopgroep. Echt zwaar werd de strijd pas 40 km. voor het einde. Na een demarrage van Hennie Kuiper, die zich evenals de jonge Frits Schür volkomen waarmaakte, luidde Juul Bruessing met de harde wind tegen de enerverende slotfase in. Frits Schür voegde zich 17 km. voor de finish bij hem. Samen pakten zjj snel 20 sec. voor sprong. Ad Duyker ging in de achtervol ging. Beide Peugeot-renners kregen gezel schap van Hennie Kuiper. Dit drietal vond enkele kilometers voor de finish aanslui ting bij Juul Bruessing en Frits Schür, Intussen was ook Popke Oosterhof in de aanval gegaan. De sterke Drent naderde de vijf koplopers tot op 100 meters, maar met de finish in zicht zakte Popke Ooster hof plotseling terug. Op dat moment sloeg Louis Westrus zijn slag. Zijn slimme demarrage gaf hem voldoende ruimte om onbedreigd te winnen. Precies 60 van de 200 gestarte renners passeerden met soms meer dan een half uur achterstand de finish. De uitslag: 1. Louis Westrus (Amster dam) 171 km. in 4.31.57: 2. Adrie Duyker (Beverwijk) 4.32.01; 3. Bennie Kuiper (De- nekamp) zelfde tijd; 4. Jules Bruessing (Bovenkerk) zelfde tijd; 5. Frits Schür (Hoogezand) zelfde tijd; 6. Popke Ooster hof (Eelde) 4.32.26; 7 Klaas Balk (Bad hoevedorp) 4.33.09; 8. Peter van Straa len (Heerhugowaard) zelfde tijd; 9. Rink Cornelissen (Amsterdam) zelfde tijd; 10. Jan Bakker (Zaandam) zelfde tijd. Merckx weer als winnaar over streep. SCHAGEN. In hotel De Posthoorn in Schagen heeft Feeke uit Castricum zijn nationaal kampioenschap ankerkader 57-2 geprolongeerd. In een enerverende slotpartij versloeg hij zijn laatste belager, van Roossen uit Waubach, met een ver schil van 42 caramboles. Zijn enige ne derlaag leed Feeke tegen Gerrits uit Hoensbroek. De eindstand is: 1. Feeke (Castricum) 12 pnt. 133 hoogste serie) 33,14 (alg. gem.), 2. Van Roossen (Waubach) 10 250 30,75; 3. Dekker (Dodewaard) 8 160. 27,14, 4. Gerrits (Hensbroek) 8 156 24,91, 5. Bult (Enschede) 7 138 19,86; 6. J. Lamers (Beverwijk) 6 120 19,53; 7. Van Deven ter (Den Haag) 4 114 20,90; 8. Peetoom (Schagen) 1 144 17,64. (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM. Het ziet er naar uit. dat ons Eibernest naast het microkorfbal- kampioenschap van Nederland ook veld- korfbal kampioen zal worden. Gisteren omzeilde de ploeg een lastige klip., door een 3-2 zege op Blauw Wit uit Amster dam. Bijzonder gunstig voor de Eibers was de uitslag van de wedstrijd Luto- Rohda. die eindigde in een 6-4 zege voor de thuisclub. Voor Den Haag was het trouwens een bijzonder goede dag, omdat Die Haghe met 6-5. van Deetos won en HKV Stanfries op eigen veld versloeg met 9-8. Archipel won opnieuw, nu met 7-2 van Het Zuiden. Blauw WitOns Eibersnest is een te leurstellende wedstrijd geweest. De ze bra's speelden ver beneden hun kunnen, bleken geen conditie te hebben en druk ten het tempo. Ook de Eibers waren lang niet in hun beste vorm, maar toch is de 3-2 zege verdiend, omdat zij vooral het middenvakspel beheersten. In de eerste helft kon Ruud Emmerik twee maal sco ren. Emmerik kreeg wegens een poging tot natrappen een officiële waarschu wing. In de vijfde minuut na de rust had Tom v. Rhee eindelijk succes, maar een minuut later bracht John Tims uit een doorloopbal, nadat hij zijn tegenspeler Jan Wals omspeeld had, de stand op 3-1. Deze stand bleef tot twee minuten voor het einde ongewijzigd. Beide ploegen mis ten veel fraaie kansen. Even voor tijd bracht Jan v. Pareen de eindstand op 3-2. Blauw Wit miste vijf en de Eibers twee strafworpen. Die HagheDeetos is een levendige wedstrijd geweest. Deetos dat aanvanke lijk met 2-0 achterkwam, kon nog voor de rust deze achterstand in een 4-3 voor sprong omzetten, vooral door goed aan- valsspel van John Boogers. Vijf minu ten na de rust miste deze speler een strafworp. Theo Korporaal wist daarvan dankbaar gebruik te maken door de sco re op 4-4 te brengen. Die Haghe won ten slotte wat fortuinlijk met 6-5. LutoRohda was ook geen beste wed strijd. Rohda nam door Anneke Clous de leiding en het had zelfs 2-0 kunnen wor den, wanneer Rik Koper in de tiende mi nuut een strafworp had benut. Toen Jan Soeverein in de dertiende minuut de stand op 1-1 had gebracht, werd Luto sterker. Door Hennie Kool werd het nog voor de rust 3-1. Onmiddellijk na de rust bracht aan voerder Wil Ruter met een ver schot de stand op 4-1, waarna de Luto zege niet meer in gevaar kwam en Rohda tenslot te een verdiende 6-4 nederlaag leed. De stand is: Ons Eibernest 15-25; Westerkwartier 15- 21; Blauw Wit 14-18; Rohda 15-18: Archi pel 15-17; Luto 15-17; HKV 15-16; Die Haghe 15-15; Het Zuiden 14-6; Stanfries 14-5; Deetos 15-4. MOOIE GO AL MOOIE/ KAUS.' HADDEN)

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15