Geen regeringscrisis wanneer Radio Veronica verdwijnt Handelsblad worden één en NRC uitgave KABOUTERS BIJ HET LEGER DES HEILS I :i Vijfjarenplan in Suriname is succes VVD wil meer woningen in het westen Patiënt helpen eigen dood te sterven ENQUÊTE ONDER POLITIEKE PARTIJEN: Solidariteitsactie met de joden in Rusland PSP royeert statenlid VANAF 14 SEPTEMBER Echtgenote van Soekarno wil proces Prof. Verkuyl werd steeds geschaduwd Geen vaststelling produktie Jongen verongelukt met gestolen auto STELLING OP MEDISCH-ETHISCH CONGRES: Moderne mensen ventileren óók de woonkamer mm, en natuurlijk met Yi itno MAANDAG 2 0 APRIL 1970 In Limburg NAMEN Een EXTRA TAS is nooit weg UW Tegen de Telegraaf •is Minister Bakker: Blad in Zuid-Afrika: *5- Geblokkeerd Euthanasie Werkgroep P.v.d.A.-FRACTIE Onderzoek nodig naar verhouding man en vrouw AMSTERDAM De Portugees-Israëli tische synagoge aan het Mr. Visserplein in Amsterdam was zondagavond geheel ge vuld met zowel joodse als niet-joodse sympathisanten om deel te nemen aan een manifestatie uit solidariteit met de joden in de Sowjet-Unie. Sprekers op deze bijeenkomst waren Simon Wiesenthal en de Engelse dichter Emanuel Litvinoff, die zich reeds lange tijd met de problematiek van de joden in Oost-Europa heeft beziggehouden. Zij spraken over de situatie, waarin hun 3 miljoen medebroeders in Rusland verke ren, en de steun die de mensen daarbuiten aan hen zouden kunnen geven. Aan het eind van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin de aan wezigen een beroep doen op de regering van de Sovjet-Unie om de joden in dat land de gelegenheid te geven hun eigen cultuur op te bouwen en hun nationale tradities aan hun kinderen over te dragen. Voorts werd de verspreiding van anti- zionistische propaganda veroordeeld. MAASTRICHT. Het landelijke partij bestuur van de P.S.P. heeft besloten de propagandaleider van deze partij in Lim burg, de heer E. J. M. Moolhuijsen uit Schaesberg, te royeren als lid van het gewestelijke bestuur. Het nam dit besluit tijdens een tweedaagse vergadering in Maastricht. Het partijbestuur is voorts van mening dat de heer Moolhuijsen zijn zetel in de Provinciale Staten van Limburg, waarin hij op 18 maart jongstleden als enige P.S.P.-er werd gekozen, ter beschikking moet stellen. Het partijbestuur is van mening dat de propagandaleider voor Limburg, tegen de wens van het partijbestuur in, op laakba re wijze publiciteit heeft gegeven aan en kele controversiële zaken. UTRECHT Als de regering besluit het Verdrag van Straatsburg te onder tekenen, waardoor een einde zou komen aan het bestaan van Radio Veronica, zal er geen kamermeerderheid tégen zijn. Hoewel de VVV geen noodzaak ziet voor maat regelen tegen de illegale zender, zal zij van een eventueel ingrijpen geen regerings crisis maken. Dit is de conclusie die in de VARA-radiorubriek „Dit is het begin" werd getrok ken naar aanleiding van een reeds vraaggesprekken met woordvoerders van de vier regeringspartijen en van de PVDA en D' 66. Het VARA-jongerenradioprogramma was ditmaal geheel gewijd aan het 10-jarige bestaan van Radio Veronica, dat volgende week wordt gevierd. De heer H. J. Vonhoff van de VVD noemde Radio Veronica niet zo'n heet hangijzer. Hij zei geen behoefte te hebben aan eventuele maatregelen van de rege- ring tegen de piratenzender, die minister dr. M. A. M. Klompé op 25 februari in de Eerste Kamer op korte termijn heeft aangekondigd. „Maatregelen zouden ook zeker niet de instemming van de VVD kunnen hebben", aldus de heer Vonhoff. Hij liet daar evenwel op volgen, dat deze houding van de VVD niet tot een breek' punt in de regering zal leiden. „Dat is trouwens theoretisch praten, want ik zie niet dat die maatregelen er komen", aldus de heer Vonhoff. PvdA-fractieleider drs. J. M. den Uyl, die zei ervan overtuigd te zjjn dat Radio Veronica in de afgelopen tien jaar heel veel mensen plezier heeft bezorgd, noem de het desondanks fout Rat Veronica be staat, omdat binnen het Nederlandse om roepbestel vrijheid van organisatie bestaat. Ook programma's als van Veronica kunnen legaal worden gebracht, meende de heer Den Uyl. Hij betreurt het daarom dat deze illegale zender nog bestaat, ter wijl andere (kleinere) etherpiraten wor den gepakt en voor de rechter moeten komen. Onjuist vindt de heer Den Uyl het dat een dergelijke commerciële maat schappij buiten schot blijft. „Wij wensen een radiobestel, dat ook programma's brengt als Radio Veronica, maar wij wen sen dat niet op een illegale-commerciële manier", aldus de heer Den Uyl, die aan kondigde dat zijn fractie zal streven naar veranderingen en vernieuwingen, bijv. door uitbreiding van de zenduren van Hilversum 3 in de avonduren. De AR-woordvoerder, Kamerlid G. A. Kieft, sprak de hoop uit, dat de regering het Verdrag van Straatsburg eindelijk eens gaat ratificeren. Het KVP-standpunt, vertolkt door frac tie-voorzitter drs. W. K. N. Schmelzer, was, dat Radio Veronica in tien jaar kans heeft gezien in een behoefte van een niet onaanzienlijke groep van mensen te voor zien. Hij verkondigde als het standpunt van zijn fractie, dat zij zich aan interna tionale verdragen wenst te houden. Als het nodig is dat Veronica op grond van AMSTERDAM De Nieuwe Rotterdamse Courant en het Algemeen Handelsblad zullen van 14 september af als één uitgave vanuit Rotterdam verschijnen. Vooralsnog blijven de namen van de twee dagbladen gehandhaafd. De beide redacties zijn zater dagmiddag door de directie van de Nederlandse Dagblad Unie van dit besluit in kennis gesteld. Het moet waarschijnlijk worden geacht dat twee hoofdredacteuren, mr. A. Stempels (NRC) en H. J. A. Hofland (Algemeen Handelsblad) tegen het eind van bet jaar zullen aftreden. De nieuwe hoofdredactie van de samengevoegde kranten zou worden gevormd door mr. J. L. Heldring (thans NRC) en drs. A. Spoor (thans Handelsblad). De directeur van de NDU, die beide kranten uitgeeft, de heer. W. Pluygers, heeft zaterdagmiddag in Rotterdam ge weigerd een verklaring te accepteren waarin beide redacties onder meer ver langden in toekomstige gevallen te wor den betrokken in overleg waarbij het be lang van redacteuren in het geding kan zijn. Een deel van de NRC-redactie heeft zich van de verklaring gedistantieerd. Overigens hebben de redacties van bei de bladen meegedeeld de opheffing te betreuren, maar het principe van samen voeging noodgedwongen te aanvaarden. Gevraagd worden de best mogelijke so ciale voorzieningen zo er toch ontslagen zouden vallen. In een vergadering in Den Haag hebben beide redacties de achter uitgang van de twee kranten verweten aan het directiebeleid. Met name de sa menwerking in de Unitel, waarin ook De Telegraaf zit. Besloten is de nieuwe uitgave voorals nog onder de twee bestaande namen te laten verschijnen. Beide kranten krijgen één wisselpagi na: Algemeen Handelsblad een pagina voor Amsterdams nieuws, de NRC een pagina voor Rijnmond en Den Haag. Voor het overige zijn de kranten identiek. Het technisch bedrijf van het Handels- ADVERTENTIE voor lederwaren speciaalzaak Grote Houtstraat 125 Tel. 31 10 28 blad in Amsterdam blijft functioneren in verband met reeds geplaatste drukor ders. De gezamenlijke redactie, die uit 122 man bestaat, zal worden ingekrom pen. Vijf man gaan naar andere kranten binnen de NDU, te weten drie naar het Algemeen Dagblad, twee naar Het Va derland. Acht journalisten van 60 jaar of ouder worden vervroegd gepensioneerd. Als oorzaak van het samengaan wordt genoemd de geleden schade door de ether reclame. De compensatieregeling kon deze niet goedmaken. internationale verdragen moet verdwijnen, hoopt de heer Schmelzer dat anderen de taak van Veronica „op even bekwame wijze" overnemen. Mej. mr. A. M. Goudsmit van D'66 toonde zich een duidelijk tegenstandster van het verdwijnen van Radio Veronica „een zender die duidelijk het zuilensysteem doorbreekt". D '66 heeft nog geen fractie standpunt bepaald, maar mr. Goudsmit verwacht niet dat het anders zal luiden, Zij verwacht ook niet dat de beslissing nog dit jaar zal vallen, omdat dan de regering uit elkaar zou vallen. „De WD maakt er stellig wel een breekpunt van" aldus mej. Goudsmit. Freule C. W. I. Wttewaall van Stoet wegen van de CHU, die Veronica altijd heeft beschouwd als een buitenbeentje in omroepland, wenst vast te houden aan de internationale verdeling van zendtijd en golflengten. „Nu Veronica tien jaar be staat, vraag ik me wel af of de zender niet een gewoonterecht heeft gekregen en daardoor een soort titel om te mogen blij ven bestaan", aldus de CHU-woordvoerd- ster. „Orde en regel moet er bestaan, ook in de ether maar ze hebben zo lang ge aarzeld, dat je maatregelen beter achter' wege kunt laten als er geen dringende noodzaak is", aldus freule Wttewaal van Stoetwegen. Zij zal echter een regerings voorstel om in te grijpen waarschijnlijk wel steunen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Mevrouw Ratna Sari Dewi, echtgenote van ex-president Soe karno van Indonesië, arriveerde zaterdag voor een kort bezoek aan Nederland in een plaats nabij Den Haag, ten einde hier de mogelijkheden na te gaan tegen de bladen De Telegraaf/Nieuws van de Dag een proces aan te spannen. In een interview, dat een onzer verslag gevers met haar had, vertelde mevrouw Soekarno dat zij buitengewoon onaange naam verrast was geweest over de wijze waarop De Telegraaf/Nieuws van de Dag had gereageerd op haar „open brief" aan president Soeharto van Indonesië die in het jongste nummer van Vrij Neder land over anderhalve pagina werd ge publiceerd. Deze brief was volgens haar zeggen „allerminst fanatiek". „Ik denk zelfs", aldus mevrouw Soekarno, „dat In donesië vandaag de dag in betere handen is dan voorheen. Maar zoals uit de brief blijkt ik kan gewoon geen massa moord goedkeuren en ik kan evenmin goedkeuren dat mijn man zo slecht be- handerd wordt, ja zelfs doodgetreiterd wordt. „En wat De Telegraaf betreft, als dit blad mijn artikel fair had gecritiseerd, had ik dat aanvaard. Maar men is mij persoonlijk gaan aanvallen en heeft mij onder andere volslagen ongefundeerd van corruptie beschuldigd. Ik heb dit des te ernstiger opgenomen, omdat er in De Te legraaf op 17 april een hoofdartikel over de gehele kwestie verscheen, dat slechts gebaseerd was op geruchten en roddel, maar dat als hoofdartikel duideliik het standpunt van De Telegraaf zelf naar voren brengt". Voorts verklaarde mevrouw Soekarno nog het bijzonder kwalijk te vinden dat De Telegraaf en trouwens niet alleen dit blad volgens haar alles in het werk had gesteld om de verhinderen dat de NOS zondagavond een gefilmd interview zou uitzenden dat de Nederlandse journa list Willem Oltmans onlangs met haar in haar Parijse woning had. ...x.viX-:- Leidsepleinkabouters hebben zich zondag musicerend „aangesloten" bij het Leger des Heils. Uit de reacties van de Heilssoldaten bleek dat dit niet als een dissonant beschouwd werd. SCHIPHOL Vice-premler Bakker heeft zaterdag op Schiphol zjjn vreugde uitgesproken over de voortgang van het vijfjarenplan in Suriname, waarvoor Ne derland 240 miljoen gulden fourneert. De eerste drie jaren werden vooral gemar keerd door voorbereidend werk. Thans echter is bjj de meeste van de zeventig projecten de fase van uitvoering bereikt. Enkele projecten zjjn gereed gekomen. Voor het tweede vijfjarenplan, dat zal lopen van 1972 tot 1977, kan Suriname re kenen op 400 miljoen gulden. Over de plannen om bauxiet te gaan winnen in het Bakhuysgebergte in West- Suriname merkte minister Bakker op dat de Nederlandse regering op het standpunt staat „dat de Surinaamse regering haar uiterste best moet doen om ten aanzien van de bauxietwinning te komen tot een maximale opbrengst van deze bodemschat ten ten bate van de gehele Surinaamse sa menleving". Suriname zou een 120 km lange spoorlijn willen aanleggen van het Bakhuysgebergte naar de Corantijn-rivier, waar een aluin aarde fabriek zou moeten komen. Zolang de onderhandelingen nog niet zijn afgeslo ten staat in dit opzicht nog niets vast. Met minister Bakker keerde ook minis ter Witteveen uit Suriname zaterdag in Nederland terug. JOHANNESBURG De Nederlandse theoloog prof. dr. J. Verkuyl heeft volgens het Zuidafrikaanse blad „Sunday Times" bij de afsluiting van een bezoek aan Zuid- Afrika verklaard, dat hij door de autori teiten nauwlettend in het oog is gehouden. Prof. Verkuyl, een bekend tegenstander van de apartheid, zei dat het merendeel van de mensen die hjj in Zuid-Afrika had gesproken, later ondervraagd was door de geheime politie. Hetzelfde blad beschuldigde ook impli ciet de geheime politie ervan, de samen stelling van een gefilmd verslag over het bezoek van prof. Verkuyl en de verkie zingsstrijd in Zuid-Afrika door een repor- tageploeg van de NCRV te hebben ver hinderd. (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM De partijraad van de V.V.D. is zaterdag in Hilversum in grote trekken akkoord gegaan met eipi aantal resoluties over woningbouw, onderwijs en milieuhygiëne, die door de Tweede-Kamerleden van de V.V.D. waren opgesteld. Alleen ir. Tuynman, die een apart ministerie voor Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer wilde, moest een kleine nederlaag verwerken, daar de partijraad slechts een onderzoek wil naar de mogelijkheid van een coördinatie van die ministeriële diensten, die te maken hebben met de milieubeheersing. SCHOORL In de nacht van zaterdag op zondag is op de rijksweg bij Schoorl- dam een 17-jarige jongeman net een gestolen auto verongelukt. Twee mede inzittenden, twee jongens van respectie velijk 19 en 16 jaar, bleven ongedeerd Zij vluchtten, maar ze werden in de loop van de nacht gearresteerd. Het drietal was in de gestolen wagen naar Den Helder geweest waar het auto's had opengebroken. BENTHUIZEN. Eveneens in de nacht van zaterdag op zondag is op de pro vinciale weg tussen Boskoop en Bent huizen een sportwagen met twee inzit tenden verongelukt. De 24-jarige be stuurder A. Schellingerhout uit Bent huizen verloor het leven. De andere in zittende, de 20-jarige J. Kroon uit Ha- zerswou de-Dorp, werd ernstig gewond DEN HAAG. Zaterdag is de 11-jarige Anton Jacobs uit Zeeland (NB), om het leven gekomen op de provinciale weg Uden-Veghel-Reek, toen hij plotseling met een fiets aan de hand de weg overstak. Hij werd aangereden door een auto en was op slag dood. WIERDEN. In Wierden is zaterdag de 75-jarige J. Noltus uit Wierden bij een frontale botsing tussen zijn bestelauto en een vrachtwagen omgekomen. De heer Noltus bestuurde de bestelauto. HILVARENBEEK. Zaterdagavond is de 16-jarige Mathilda Stoop uit Mourik verongelukt toen de auto van haar broer, met wie ze meereed in een bocht begon te slingeren en tegen een boom botste. De broer en de moeder, die ook in de wagen zat, werden licht gewond. DEN HAAG. De 74-jarige A. H. van der Burg uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag overleden In de avond was hij aangereden door een personenauto. De chauffeur van d ize wagen is, zonder zich om het slacht offer te bekommeren, doorgereden. UTRECHT. „Stervenshulp moet als een medisch-ethische plicht worden ge zien." Deze stelling poneerde dr. C. P. Sporken, directeur van het Mgr. Bekkers Centrum van de Katholieke Universiteit in Nijmegen, dit weekeinde in Utrecht op een congres van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Werkelijke stervenshulp bestaat vol gens dr. Sporken uit het „bespreekbaar" maken van de dodelijke afloop van de ziekte en van de gevoelens van angst, eenzaamheid en verdriet die daarmee ge paard gaan. De arts moet de zieke door gesprekken helpen, „zijn eigen dood te kunnen sterven." Alleen deze vorm van stervenshulp, aldus dr. Sporken, is ster vensbegeleiding in de volle zin van het woord. Onze samenleving lijdt nu eenmaal aan een sterke doodsverdringing, aan een doodstaboe. Er zijn mensen die niet willen weten dat ze moeten sterven en die dus ook geen behoefte hebben aan ster vensbegeleiding. Maar uit talloze onder zoekingen van artsen, p sychologen en pastores is gebleken, dat veel meer dan wordt aangenomen bij stervenden de be hoefte aan begeleiding wel degelijk aan wezig is. De Engelsman J. Hinton con stateerde bij een enquete, dat tachtig procent van de patiënten geïnformeerd wil worden over de naderende dood, ter wijl daarentegen 85 procent van de art sen niet bereid is om deze informatie te geven. Dr. Sporken vindt medisch-ethisch het standpunt, dat de patiënt er recht op heeft te weten dat hij gaat serven tenzij uitdrukkelijk blijkt dat hij het niet zal kunnen verwerken, te verkiezen ooven de opvatting dat niets moet worden gezegd tenzij uitdrukkelijk blijkt dat de patiënt ermee gediend is. Omdat de arts in de totale zorg voor de patiënt een centrale plaats inneemt, meent dr. Sporken dat door de inmacht van de arts en diens weigering, de zieke een eerlijk antwoord te geven over zijn toestand, in de praktijk van de zieken zorg de weg van anderen en vooral van verplegend personeel en pastor, wordt geblokkeerd. Dit kan tot uiterst pijnlijke situaties leiden. Artsen, verpleegsters en pastores erva ren het als een van de grootste moeilijk heden, dat de stervende soms op ien an dere manier in het leven hierna gelooft dan zijzelf. Bevestiging van een geloof aan een voortbestaan na de dood door mensen die zelf op zijn minst op dit punt ernstige twijfels kennen, kan de indruk wekken van een leugen. Toch is dat vol gens dr. Sporken niet noodzakelijk het geval, omdat het gaat om het geloof van de patiënt: „Wij dienen de stervende te helpen om zichzelf en daarmee het ge loof in zijn God te hervinden." Stervenshulp tenslotte is niet noodzake lijk identiek aan actieve euthanasie Of schoon euthanasie in uitzonderlijke ge vallen in overweging kan worden geno men, aldus dr. Sporken, is de medisch- ethisch meest gewenste manier van ster venshulp ongetwijfeld de stervensbegelei ding. Een te algemene en te voorbarige conclusie tot actieve euthanasie betekent volgens hem slechts, dat de onmacht tot zinvolle levenshulp word gecorrigeerd door een andere onmacht, namelijk die tot stervenshulp. Op dit te Utrecht gehouden congres werd ook de commissie medische ethiek en beroepsgeheim van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst opgeheven. Onder lei ding van de maatschappij is een werk groep gevormd door vertegenwoordigers van de roomskatholieke artsengemeen schap. de protestants-christelijke artsen organisaties, de remonstrantse artsen vereniging en de humanistische groepe ring „socrates." Deze werkgroep zal zich %aan bezinnen op de mogelijkheden om te komen tot een slagvaardige, eigentijd se vormgeving aan de bestudering van de medische ethiek. Als voorbeeld van nieuwe medisch-eti- sche vraagstukken noemde dr. Van der Drift naast de stervensproblematiek ook orgaantransplantaties en bepaalde vor men van anti-conceptie en kunstmatige bevruchting. Ondanks fel verzet van enkele afge vaardigden uit het noorden en oosten van ons land, slaagde het Kamerlid Wiegel erin zijn resolutie aanvaard te krijgen, waarin gepleit wordt „voor een verschui ving in de regionale verdeling van de woningtoewijzing ten gunste van de ge bieden met het grootste kwantitatieve woningtekort, waaronder de grotere ag glomeraties in het westen van het land". Met name burgemeester Roeien van Am- hem maakte bezwaar tegen de tekst van deze resolutie. Hij wees erop dat een af remming van de woningbouw buiten de randstad een onrechtvaardigheid zal in houden voor die bouwers die eraan heb ben meegewerkt om de bouwcapaciteit in de minder dichtbevolkte gebieden op te voeren. Volgens de burgemeester is er in de periferie van de randstad nog veel te doen aan het opruimen van slechte wo ningen. Het lid van de partijraad, drs. A. M. Bom, verklaarde zelfs dat de bevolkings groei buiten de randstad moest worden gestimuleerd en dat het woningtekort in het westen gehandhaafd moest blijven. Hij was zich ervan bewust dat een dergelijk beleid over de ruggen van met name de jonge mensen zou gaan, „maar deze jonge mensen verhuizen gemakkelijker en zor gen ook sneller voor een uitbreiding van de bevolking", aldus drs. Bom. Het Tweede-Kamerlid Wiegel verklaar de tegen het vaststellen van het aantal huizen waarmee een hogere woningpro- duktie moet worden bereikt, omdat er de gevolgen daarvan moeten worden vast gesteld. De partijraad besloot over het onderwijs op 3 oktober in Apeldoorn een apart con gres te houden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer is van oordeel dat op korte termijn een wetenschappelijk onderzoek moet worden ingesteld naar de verhouding tussen man en vrouw in de maatschappij. De verhouding tussen beide moet een wat meer symmetrische en dus meer gezonde basis hebben. De P.v.d.A. zal er bij de re gering op aandringen op de begroting hier voor een aanzienlijk bedrag op te nemen. De P.v.d.A. heeft dit besluit genomen naar aanleiding van een brochure van het vrouwencontact in de partij, waarin met een aantal critische vragen geïnformeerd is naar de opstelling van de fractie op alle terreinen waar sprake is van achterstelling van de vrouw. De fractie heeft een uitvoe rig antwoord op de brochure opgesteld. Dinsdagmiddag 21 april zal er in de han delingenkamer van de Tweede Kamer een openbare discussie worden gehouden tus sen het vrouwencontact en de Kamerfrac tie van de P.v.d.A. ADVERTENTIE 4

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2