Hevige gevechten ten zuiden van Pnom Penh CAMBODJAANSE LEIDERS ONDER ZWARE DRUK Tegenstanders van Lon Nol vormen bevrijdingsfront Brandt eert Poolse joden m ROUWDIENST IN PLATEAU D'ASSY m Sisco bezocht Libanon Starakis niet vrij Spaans-Russische toenaderingspoging Bemanning van Apollo-13 is weer thuis Landing contra revolutionairen op Cuba SERVAN-SCHREIBER MET LEGE HANDEN NAAR HUIS Gezin Theodorakis mocht niet mee Wilde betogingen in Italiaanse steden Egyptische aanval langs Suez-kanaal Weer aardschokken in Turkije MAANDAG 20 APRIL 1970 3 V oedselvoorziening B evrijdingsfront lÉllllll HM li J! Demonstraties van studenten (Van onze correspondent) MADRID „Daar komen de Russen". Deze aankondiging, die nog maar weinige jaren geleden iedere rechtgeaarde volgeling van generaal Franco naar het geweer had doen grijpen, werd dezer dagen in Madrid met grote voldoening uitgesproken door een hoge functionaris van de Spaanse regering. Want eind vorige maand ontving de regering van generaal Franco officieel de leden van de eerste officiële missie die de Sovjet-Unie sinds 1939 in Spanje opent. De Spaanse pers verzekerde dat deze delegatie zich in Madrid zal vestigen en dat Spanje waarschijnlijk spoedig een vaste afvaardiging naar Moskou zal sturen. Oud zeer T enerife Uitkijkpost „Vrije Grieken Alleen materiële schade HAVANNA (AFP). Een groep con tra-revolutionairen is vrijdag ten oosten van de Cubaanse stad Baracoa aan land gegaan. Volgens een gisteren in Ha vanna uitgegeven verklaring, waarin van de landing melding werd gemaakt, zet ten Cubaanse militaire eenheden onmid dellijk een achtervolging in, daarbij wer den twee contra-revolutionairen gedood en een gevangen genomen. De Cubanen verloren vier man aan doden. De Cubaanse leider Fidel Castro zei gisteren in een toespraak, dat het om een kleine groep contra-revolutionairen ging, die uit de Verenigde Staten waren geko men en moderne Amerikaanse wapens bij zich hadden. SANTA BARBARA. CALIFORNIË (AFP) Een jonge betoger is zaterdag ln Santa Barbara gedood bij ongeregeld heden voor een bijkantoor van de „Bank of America". Men weet niet wie op de jongen heeft geschoten. De avond tevoren waren al vier studen ten gewond door hagel uit een jachtge weer. PNOM PENH (Reuter) Van militaire zijde wordt in de Cambodjaanse hoofdstad vernomen, dat linkse guerrilla-strijdkrachten en Cambodjaanse troepen in een hevig gevecht zijn gewikkeld bij de stad Takeo, 85 kilometer ten zuiden van Pnom Penh. De stad, die door 2.000 Cambodjaanse mili tairen wordt verdedigd, is al enkele dagen door de Vietcong omsingeld. Uit Saigon wordt vernomen dat de Cambodjaanse regering Zuid-Vietnam heeft Laten weten, dat het een delegatie kan sturen om de levensomstandigheden van de Vietnamezen daar te onderzoe ken. De regering in Saigon wil al het moge lijke doen om de Vietnamezen com munistisch gezinden incluis uit Cam bodja te repatriëren. Het zijn er naar schatting 600.000. De Russische ambassadeur bij de VN, Jacob Malik, heeft in New York tegen over een Amerikaanse verslaggever ver klaard, dat naar zijn mening het bijeen roepen van een nieuwe Geneefse confe rentie over Indo-China „onrealistisch" is. Alleen terugtrekking van de Amerikaan se en daarmee verbonden strijdkrachten uit Indochina zou het de volken daar mo gelijk maken hun zaken te regelen en de vrede te herstellen. Terwijl de militaire toestand voor de De Westduitse Bondskanselier Willy Brandt (midden) en burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn gisteren tijdens een kranslegging in het Berlijnse joodse centrum bij de herdenking van het feit dat 27 jaar geleden de joden in het getto van Warschau in opstand kwamen. regering Lon Nol nijpender is geworden, schijnt het buitenland nog niet te drin gen om voorrang bij het aanbieden van de materiële militaire hulp waarom Cambodja vorige week officieel heeft verzocht. Zo heeft Amerika laten weten het verzoek in studie te hebben, maar Washington zou er niet veel voor voelen nog dieper in het Indochinese conflict te verzinken. Met spanning wordt dan ook de Vietnam-rede van president Nixon te gemoet gezien die hij aanvankelijk vorige week donderdag zou uitspreken, maar die hij in verband met de drastische ontwikkelingen rond de Apollo-13 uit stelde tot vandaag. Men verwacht in Washington dat hij opnieuw een terug trekking van 50.000 man uit Vietnam zal aankondigen, ondanks verzet van de ho ge militaire leiders, die liever enkele maanden zouden willen wachten juist in verband met de ontwikkelingen in Cam bodja. In Pnom Penh is men niet alleen be zorgd over het tekort aan oorlogsmate- rieel, maar ook over de levensmiddelen voorziening. In de Cambodjaanse hoofd stad zijn verscheidene levensmiddelen al schaars geworden en de bevoorrading van het platteland ondervindt grote moei lijkheden. De visserij op de Mekong is tot stilstand gekomen in verband met het grote aantal lijken van Vietnamezen die door Cambodjanen zouden zijn ge dood. Tegelijktijd is de sluiting van Cam- bodja's enige zeehaven Sihanoekville voor de aanvoer van levensmiddelen al duidelijk merkbaar geworden. Politieke waarnemers wagen zich vier weken na de machtsgreep in Pnom Penh nauwelijks nog aan voor spellingen over de toekomst. Zij zien nog maar twee mogelijkheden: de Vietcong krijgt steeds meer provincies in handen met als gevolg een mogelijke terugkeer van prins Norodom Sihanoek of het land blijft in handen van de regering Lon Nol en wordt volledig bij de oorlog in Viet nam betrokken. Op Cambodjaans gebied is een „Na tionaal Front voor de Bevrijding van Kampoetsji" (Cambodja) gesticht. Dit hebben enkele Franse journalisten tij dens een bezoek aan „bevrijd gebied" in de buurt van de Zuidvietnamese grens vernomen. „Wij vormen een nationale Cambod jaanse beweging en het is onze taak de hele bevolking de zin van deze beweging uit te leggen. Daarvoor moeten we tot Pnom Ppnh f?aan", zei een kaderlid van het NBFK. Naast de politieke organisa tie is er een „bevrijdingsleger" waarvan de sterkte onbekend is maar dat beschikt over voertuigen en mitrailleurwagens, buitgemaakt op de regeringstroepen. Ver der bezitten ze soortgelijke wapens als de Vietcong en de Noordvietnamezen. De journalisten vertelden te hebben kunnen constateren dat zich bij het „be vrijdingsleger", dat o.a. Sihanoek-aan- gers telt, Vietnamese adviseurs bevon den. Een guerillawoordvoerder ver klaarde: „Wij zijn een revolutionair le ger dat strijdt met het volk en voor het volk". v .-ivMi' v .N..... Ouders en familieleden van de 72 slachtoffers van de lawine van sneeuw en aarde die in Plateau d'As sy een Frans kindersanatorium ver woestte hebben een begrafenisdienst bijgewoond. Tijdens de rouwbijeen- komst deed zich een nieuwe verschui ving van aarde en sneeuw voor op de plaats van de ramp. Hoewel deze geen ongelukken veroorzaakte werd toch nogmaals het gevaar onder streept dat nog steeds dreigde voor de deelnemers aan de bergingswerk zaamheden. Gisteren werden de lichamen van nog negen vermisten onder het puin vandaan gehaald. BEIROET (AP). De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Jo seph Sisco, is gisteren aangekomen in de Libanese hoofdstad, waar speciale maat regelen waren getroffen om zijn veilig heid te verzekeren. Sico werd van het vliegveld in een he licopter naar de residentie van de Ame rikaanse ambassadeur, Dwight Porter ge bracht om een incident met de Palestijnse guerrilla's te voorkomen. Terwijl Sisco overleg pleegde met de Libanese president Helou trokken duizen den demonstranten in Beiroet door de straten met spandoeken. Eerder hadden Palestijnse studenten de Amerikaanse ambassade al met stenen bekogeld. Sisco heeft van de demonstraties niets gemerkt. Zijn verblijf van vier uur bracht hij door op enige kilometers van de Li banese hoofdstad. Overal in de stad had de oproerpolitie strategische punten bezet. De organisato ren van de betoging hadden wel beloofd dat hun demonstratie vreedzaam zou ver lopen. maar de autoriteiten wilden geen risico's nemen en een betoging zoals eerder deze week in Amman voorkomen. Sisco is inmiddels naar Teheran vertrok ken. Voor zijn vertrek zei hij: „Ik ben hier komen luisteren naar alle stemmen van alle mensen van het Midden-Oosten, vriendschappelijk of kritiekvol. De VS zoeken druk naar een vreedzame oplos sing van de fundamentele problemen van het Midden-Oosten". In de Perzische hoofdstad werd Sisco bij zijn aankomst verwelkomd door de door Jordanië uitgewezen ambassadeur Symne. ATHENE (Reuter). De Franse poli ticus Jean-Jacques Servan-Schreiber is gisteren uit Athene vertrokken zonder geslaagd te zijn de Frans-Griekse journa list Ioannis Starakis of de vrouw en kin deren van Mikis Theodorakis mee te ne men naar Frankrijk. Servan-Schreiber, die vorige week een onderhoud had met premier Papadopou- los en toen de vrijlating van Theodorakis wist te bewerkstelligen, arriveerde enke le dagen geleden voor de tweede maal in Athene, waar hij toestemming wilde ha len om Starakis naar Parijs te brengen. Deze werd vorige week tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij te gen de regering zou hebben samengezwo ren. Het Franse ministerie van Buitenland se Zaken maakte vorige week bekend, dat de Griekse regering had toegezegd dat Starakis gratie zou krijgen en zou wor den uitgewezen. Op grond van deze toezegging ging Ser van-Schreiber wederom naar Athene. Waarnemers geloven, dat zijn onderhan delingspositie is verzwakt als gevolg van recente verklaringen, waarin hij kritiek op het Griekse bewind uitte. Hij zou te genover het Franse blad „Le Monde" heb ben verklaard, dat de Amerikaanse ge heime dienst en het Amerikaanse leger de werkelijke aanstichters van de staats greep zijn geweest, een verklaring die de woede -van de Griekse leiders had ge wekt. De zaak van de familie-Theodorakis schijnt moeilijker te liggen dan aanvan kelijk was verondersteld. De Griekse re gering heeft namelijk in het verleden mevrouw Theodorakis een uitreisverbod opgelegd. Zij heeft inmiddels paspoorten voor haar en haar twee kinderen aange vraagd en de veiligheidsdienst verzocht het uitreisverbod op te heffen. Verder is MILAAN (Reuter). In Rome, Mi laan en Genua hebben zaterdag linkse studenten gevochten met politie en recht se groepen. In Milaan was de strijd het hevigst. Daar hebben naar schatting 5.000 linkse studenten zich drie uur lang geweerd. Zij betoogden tegen „imperialisme en onder drukking" en zongen anti-Amerikaanse leuzen. Zij bestookten de politie met ste nen, flessen, loden pijpen en enkele ben zinebommen. Een tiental agenten en vijf voorbijgangers werden niet ernstig ge wond. De politie, die was uitgerust met hel men en schilden, streed met de wapen stok en wierp talloze traangasgranaten. De studenten richtten in de universiteit eerste-hulpposten in. In Rome waren 2.000 studenten op de been. In Genua kwam het tot een tref fen tussen linksen en rechtsen tijdens en na een redevoering van Giorgio Almiran- te, secretaris van de neo-fascistische so ciale beweging. CAIRO (Reuter) Egyptische jacht bommenwerpers hebben zaterdag aanval len gedaan op Israëlische stellingen over de hele lijn van het Suezkanaal. Volgens Cairo zijn enige doelen v er- nield en andere in brand gestoken. De vliegtuigen zouden behouden op hun ba sis zijn teruggekeerd. Door het s lechte weer waren verrassingsaanvallen m oge- lijk geweest. In Tel Aviv werd meegedeeld dat bij deze luchtaanval drie Israëlische mili tairen zijn gedood en acht gewond. narische Eilanden druk bezoek van Russische schepen. De Russen, die vroeger in Gibraltar bunkerden het geen Madrid natuurlijk een doom in het oog was, en die later Spanje's an- ti-Gibraltar-politiek in de Verenigde Naties hartelijk ondersteunden, zen den nu jaarlijks honderden schepen naar Tenerife. Ondanks alles onder hield de voorgaande Spaanse regering geen officiële betrekkingen met Mos kou en beperkte zij zich tot contacten via derden. Waarschijnlijk omdat generaal Franco, die heel slechte herinnerin gen heeft aan de laatste Russische ambassadeur in Madrid die de rode republiek tot het laatste moment aan moedigde om zich Franco's troepen te verzetten, absoluut geen brood zag in een omgang met de Russische beer. MAAR FRANCO'a nieuwe kabinet van technocraten, dat hoe dan ook de Spaanse economie wil recht trekken, Over diplomatieke betrekkingen voorlopig nog geen woord, hoewel men weet dat de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken op 26 december 1969 een verrassend „privé" bezoek aan Moskou bracht en daar sprak met Kovoliev, de Russische vice-mi nister van Buitenlandse Zaken. Het gaat in Madrid om een kantoor van de Russische koopvaardijvloot, die natuurlijk geheel door vadertje staat wordt bestuurd. De leden van de eerste officiële Fussische delega tie in Madrid zijn derhalve ambtena ren. OVERIGENS brengen de Spaans- Russische contacten ter zee voldoen de werk mee. Sinds Spanje en de Sov jet-Unie in 1967 op de wederzijdse am bassades in Parijs voor het eerst een officieel akkoord ondertekenden waar door zij elkaar faciliteiten voor hun burgervloot beloofden, krijgen de Ca- voelt er niets voor om vanwege een oud zeer de grote exportmarkten in Oost-Europa ,te verliezen. Klaarblijke lijk hebben de kabinetsleden generaal Franco kunnen overtuigen dat officië le betrekkingen met Moskou het ge vaar van het communisme in Spanje niet zal vergroten en dat zij derhalve nog steeds zijn belofte vervullen van jaren geleden, toen hij verklaarde: „Waar ik ben, krijgt het communisme geen voet aan de grond". Waarschijnlijk nebben zijn minis ters gelijk. Want de aanwezigheid van de Russische „ambtenaren" in Ma drid zal het communistische gevaar zelfs wel eens kunnen verminderen. Volgens deskundigen moet men één van de redenen waarom Moskou na jarenlang gebrek aan belangstelling nu opeens zo grif is ingegaan op con tacten met Madrid, zoeken in de be trekkingen die Spanje de laatste ja ren met andere communisten aan knoopte. Men begon (natuurlijk) met de minst orthodoxe communisten van Europa, de Roemenen, met wie men in 1967 consul-generaals uitwisselde. Omstreeks dezelfde tijd werd een soortgelijk plan vooi Joegoslavië ge torpedeerd door het Joegoslavische parlement, waarvan verscheidene le den in de internationale brigades te gen Franco hadden gestreden. IN 1969 volgden consulaire overeen komsten met twee andere satelliet staten: Polen en Hongarije. In komen de maanden verwacht men consulaire betrekkingen met Tsjecho-Slowakije en Bulgarije. Wat het belangrijkste is men gelooft dat de Roemeense mis sie nog dit jaar de rang van ambas sade zal krijgen en het personeel dus danig kan uitbreiden. Een Spaanse diplomaat vertrouwde ons onlangs toe: „Als ik het hoofd v?n de Russische geheime dienst was, dan zou ik kriegel worden van het idee dat er zoveel socialistische broeder- staten mensen in Madrid hebben waar ik geen oogje op kan houden". Inderdaad heeft het Kremlin nooit problemen gehad met de vraag „Ben ik soms mijn broeders hoeder?" Als het om Socialistische broeders gaat. getuige het voorbeeld van Tsjecho- Slowakije,dan is het antwoord onge twijfeld „ja". Voegt men deze kwes tie nog bij het feit dat onder het ei genzinnige Spaanse volk de laatste tijd meerdere splintergroepjes van maoistische en verdere niet-orthodoxe (lees: pro-Kremlin)-communisten zijn opgedoken, dan wordt het heel begrij pelijk dat Moskou de mogelijkheid van een uitkijkpost in Madrid mei open armen verwelkomt. Dit zou ook voor de Spaanse over heid eerder geruststellend kunnen zijn. Een goed gedisciplineerde maai kleine communistische partij, gecon troleerd vanuit het Kremlin waar de revolutionaire drang al lang is afge zakt, is voor Spanje heel wat mindei gevaarlijk dan een chaotische verza meling heethoofdige volgers van ka meraad Mao Tse Toeng. een schriftelijke toestemming van Theo dorakis nodig om zijn kinderen naar het buitenland te laten reizen. Vijftig Griekse burgers en legerofficie ren, die sinds juli vorig jaar gevangen zitten, zijn eergisteren naar afgelegen eilanden verbannen omdat zij „een ge vaar vormen voor de openbare veilig heid." De officieren werden gearresteerd na dat een samenzwering tegen de regering, waardoor de verbannen koning Constan- tijn weer op de troon zou worden gezet, door de politie was verijdeld. Zij hebben sindsdien in twee hotels in Athene ge vangen gezeten. Aangezien premier Papadopoulos vori ge week een grondwetsartikel waarin willekeurige arrestaties worden verboden opnieuw van kracht had doen worden, hadden de advocaten de vrijlating van de vijftig burgers en officieren geëist. De gevangenen zijn echter naar Cythera bij Pelopponesos en Samothrake in het noor den van de Aegeïsche Zee overgebracht. De officieren zouden lid geweest zijn van de verzetsbeweging „Vrije Grieken". Zij zijn na de mislukte poging van ko ning Constantijn van december 1967 om het militaire bewind omver te werpen, ontslagen of met pensioen gestuurd. HOUSTON. (Reuter) De Apollo-as- tronauten Lovell, Haise en Swigert zijn zondagavond uit Honoloeloe in Houston teruggekeerd acht dagen na het begin van hun ongelukkige maanreis. Onmid dellijk na aankomst op de vliegbasis El lington bij het ruimtevaartcentrum ver trokken ze naar huis. President Nixon, die de ruimtevaar ders tegemoet was gevlogen om ze op Hawaii de vrijheidsmedaille uit te reiken, is ook weer teruggekeerd in zijn buiten- verbliif in San Clemente in Califomië. Tijdens zijn verblijf op Hawaii heeft hij tevens met Amerikaanse militaire lei ders beraadslaagd over de toestand in Vietnam en in Zuid-Oost-Azië in het al gemeen. De astronauten werden bij hun aan komst op Ellington toegejuicht door on geveer 5.000 mensen, onder wie veel NASA-medewerkers. Over een rode lo per liepen ze naar een met vlaggen over dekt podium, waar een huldiging volgde. In een korte toespraak merkte Lovell op dat hij en zijn metgezellen daar helemaal niet hadden gestaan wanneer de mensen in het ruimtevaartcentrum op de grond er niet waren geweest, die hen hadden teruggeleid na de explosie in de Apollo- 13. ISTANBOEL (AFP/Reuter). In het westen van Anatolië, Turkije, hebben zich gisteren omstreeks het middaguur twee hevige aardschokken voorgedaan. Het epicentrum van de bevingen lag in de buurt van Gediz, waar drie weken ge leden by een aardbeving ongeveer elf honderd doden vielen. De eerste berichten uit het gebied ma ken alleen melding van materiële scha de in het plaatsje Cadvar Hisar, bij Emet, waar de weinige na de vorige aardbe ving overeind gebleven gebouwen instort ten. De schokken werden tot in het bijna tweehonderd kilometer verderop gelegen Istanboel gevoeld. Hier scheurden muren en plafonds van verscheidene woningen. Ook in Ankara werd de aa~dbeving waar genomen. In Eskisehir vielen gewonden toen enkele duizenden mensen die een voetbalwedstrijd bijwoonden in paniek het stadion uitrenden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3