Partnerschap tussen Neuwied en Beverwijk moet blijven! Verdienstelijke opvoering in het genre volkstoneel •Haar journaal Maxi-jurk voor mannen Veel bezoek op Beverwijks „Waterlooplein Toekomstige structuren spelen geen rol Voet schiet van pedaal: helper van chauffeur dodelijk gewond Vendel winnaar in clubrit Hakenkruisen op Duitse tanks „SONJA" BIJ „DE HONDSRUG" Sterke opmars van ODIN in zaterdagvoetbal „Reportageploeg in Zuid-Afrika niet belemmerd MAANDAG 20 APRIL 1970 7 (Van een onzer verslaggevers) NEUWIED/BEVERWIJK De jaarlijkse uitwisseling tussen de ge meentebesturen van Beverwijk en Neuwied, waarbij in het afgelopen weekeinde de Beverwijkers aan de beurt waren in Neuwied te verschij nen, heeft sterk in het teken gestaan van de toekomst der beide gemeen ten. Allebei de partnersteden zijn in fusie-aangelegenheden gewikkeld Neuwied wordt aanzienlijk groter allebei staan ze voor één of twee ge meenteraadsverkiezingen en in geen van beide partnersteden weet men hoe de nieuwe gemeenteraden er zul len uitzien in de nabije toekomst. Dit is tijdens het afscheid zondagmorgen in Neuwied door Oberbürgermeister L. Schön nadrukkelijk naar voren ge bracht, waarbij hij met klem betoog de, dat hoe dan ook het partnerschap dient te blijven bestaan en de uitwis selingen behoren voort te duren. „Het gaat niet om officiële en ambtelijke contacten, maar om de menselijke as pecten van het elkaar leren kennen en vriendschap sluiten" zo was zijn uitspraak, welke mening met een luid applaus door de aanwezigen werd onderstreept. Schietterrein Botgat VAN DE RIJ BOETIEKS waar Haarlem de laatste paar jaar nogal opvallend mee is ver rijkt, is zaterdag een heren boetiek toegevoegd. Eigenaar is de 25-jarige ontwerper Lex Daniëls, die in Amsterdam reeds twee van dergelijke zaken heeft, mogelijk tot grote vreugde van de zeer moderne „mode-bewuste" jonge hoofdstede lijke heren. Het Haarlemse filiaal, gevestigd aan de Gierstraat 77, is zeer eigentijds, maar bijzonder smaakvol door Daniëls ingericht, waarin men bovendien veel van zijn eigen ontwerpen aantreft. Sieraden en tassen SNOEP GEZOND DRINKWATER Ambassade beweert Kerkelijk nieuws Overigens hebben de Beverwijkers dit maal met een traditie gebroken. Namelijk die van het te Iaat in Neuwied arriveren. In voorgaande keren had men steeds met zoveel omstandigheden te kampen, dat het uur van aankomst ver werd overschreden. Ditmaal echter was men to vroeg, dat vóór de grens van Neuwied aelfs werd gepauseerd om niet te vroeg aan te komen. Klokslag vier uur reed men bjj het Hei- matshaus voor. Daar had men al zo ha'f- en-half gerekend op de Beverwijkse tra ditie, doch niettemin het zekere voor het onzekere genomen, zodat de Beverwijkse gasten toch nog. juichend konden worden begroet. Het programma voor dit weekeinde was rijk afwisselend, maar niet overbelast, zo dat men voldoende tijd had om zich met de gastfamilies bezig te houden. Direkt bij aankomst werd men onthaald op koffie met Neuwieder Kuchen en maakte men kennis met de gastvrouwen en gastheren, voorzover dat althans nodig was. Daarna ging het naar de respectieve huizen, waar men zich snel kon verfrissen, want om half zeven werden allen verwacht in het gemeentelijk ziekenhuis, dat in aan bouw en ten dele reeds gereed is. Vol ge rechtvaardigde trots werden de verschil lende afdelingen getoond en wandelde men door het verpleeggedeelte en de modern ingerichte keuken, waar de allerlaatste snufjes werden getoond. De rondleiding werd halverwege onderbroken voor de televisie-uitzending over de landing van de maanreizigers. In de resterende rondlei ding vernam men dat het ziekenhuis maxi maal 550 bedden zal tellen en de kosten ongeveer 65.000 Mark per bed zullen be dragen. In de kantine van het ziekenhuis werd de uitstekende en rijk voorziene koude maaltijd alle eer aangedaan, waarna men hier nog enige uren bijeen bleef. Het was in die uren, dat men kennis kon maken met een in Neuwied verblijvende Neder lander pater C. Aarden uit Bergen op Zoom, die de geestelijke verzorging op zich heeft genomen van voornamelijk vluchte lingen uit het oosten van Duitsland en van buitenlanders in het ziekenhuis. Zaterdagmorgen werden de heren uit het gezelschap verwacht in het Nieuwieder stadhuis, waar in de raadszaal zeer in teressante verhandelingen werden gehou den over de nieuwbouw van het zieken huis, de bouw van het zusterhuis en van een sporthal in deze partnerstad. De dames waren in die uren in de gelegenheid een Stadtbummel" te maken en inkopen te doen. Om half twaalf kwamen allen bij een bij de machinefabriek Winkler Dün- nebier, welke zich toelegt op de vervaar diging van machines, die enveloppen pro duceren, drukkerij machines en machines voor het maken van bonbons. Hier werden de bezoekers geconfronteerd met de aller nieuwste enveloppenmachine, waarvan de eerste twee juist gereed zijn en vernam men, dat deze Neuwieder firma 1700 per soneelsleden telt, 85 procent van haar pro- dukten exporteert, waarvan veertig pro cent naar Amerika, het land van de groot ste concurrent. Het bedrijf heeft een goed functionerend filiaal in Spanje. Voorts werd er een erwtensoepmaaltijd genuttigd, waarna men uitgerust met een mapje met enveloppen en schrijfpapier en een doos bonbons vertrok. Om zes uur zag men elkander weer aan boord van de Rijnboot „Carmen Sylva" voor het maken van een tocht over de Rijn met gelijktijdig het nuttigen van een uit stekend diner. Teruggekomen in Neuwied werd aan boord de avond gezellig pratend en dansend tot ver in de zondagmorgen doorgebracht. Na enkele uren slaap ging men bepakt en bezakt naar het Heimathaus voor het middagmaal en het afscheid. Het was tij- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een 61-jarige magazijn bediende uil Haarlem is vanmorgen do delijk gewond geraakt, toen hij op de Waarderweg tussen een vrachtauto en een stalen steiger werd geklemd. De man gaf aanwijzingen aan de chauffeur van de wagen, een 23-jarige ÏJmuidenaar. Bij de manoeuvre de chauffeur had achteruit gereden en schakelde om weer vooruit te gaan gleed zijn voet van het koppelinespedaal. De vrachtwagen, waarvan de klep in horizontale richting stond, reed toen met kracht op de man in. dens deze plechtigheid, dat Oberbürger meister L. Schön de boven aangehaalde woorden sprak. Zijn collega burgemeester J. G. S. Bruinsma haakte hier op in door te wijzen op het feit, dat de beide wet houders W. Vessies en E. Gerritse niet meer in de nieuwe gemeenteraad zullen terug keren. Op zijn voorstel werd besloten hen tot ere-leden van de partnerschap te be noemen, zodat hun regelmatige terugkeer in Neuwied verzekerd is. Een grote twee liter fles met een echt-Hollandse inhoud onderstreepte de dankwoorden van Be verwijks burgemeester aan de Neuwieder gemeenteraad, waarna de terugreis in snel tempo werd aanvaard. Laat in de avond kwamen allen moe, doch zeer voldaan bij het Stadskantoor aan. BEVERWIJK. De Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" hield zondag in het sportpark Adrichem een clubrit. De sprint werd gewonnen door John Vendel. Tweede werd Jack van Hooff, derde Henk Duliemans en vierde Theo van Kouteren Kanshebbers als Rob Schelvis en Frans Klardi verspeelden hun winstkansen door lekke banden. Bij de nieuwelingen won Bas Brouwer vóór Albert v.d. Niet en Gerard Steeman. Jan Metselaar ging in de rit voor aspiran ten weer eens met een paar ronden voor sprong als triomfator over de finishlijn Tweede was Wim Niesten en derde Johny Exalto. Met de rit om de „Meyran"-beker wordt woensdagavond om zes uur door „Kennemerland" in het sportpark Adri chem een begin gemaakt met het zomer avondseizoen. (Van onze correspondent) CALLANTSOOG Een vijftal leden van de actiegroep „4" van het centrum voor geweldloze weerbaarheid uit Amsterdam is afgelopen nacht van het strand af doorgedrongen tot het in de duinen gelegen schietterrein Botgat, waar vrijdag een Westduitse legereen heid voor het houden van schietoefe ningen is aangekomen. Twaalf tanks werden met hakenkrui sen beschilderd uit protest tegen het feit, dat het Duitse oorlogsmaterieel naar ons land is gekomen, terwijl het Nederlandse volk zich opmaakt om het vijfde lustrum van de bevrijding te vieren. Ook dit jaar heeft de Beverwijkse Harmoniekapel op de Plantage een geslaagde rommelmarkt gehouden, al is de opbrengst zaterdag dan ook bijna f 400 minder geweest dan vorig jaar. Er is veel bezoek geweest op het Beverwijkse „Waterlooplein", waar voor een bedrag van f 2.800 netto werd omgezet. De markt was een bonte verzameling van meubelen, bedden, speelgoed, brommers en fiet sen, wasmachines, kinderstoelen, grammofoonplaten, gereedschappen, snuisterijen, kleding, schilderijen, lampen, kinderwagens, radio's en t.v.-apparaten en nog veel meer dingen. De prijzen, die betaald wer den, lagen over het algemeen iets lager dan vorig jaar. Voor enkele dingen werden echter toch nog fan tastische prijzen betaald. Met name voor nog goede artikelen was dit het geval. Ofschoon het er aanvankelijk niet naar uit zag, werkten de weers omstandigheden uiteindelijk toch mee om deze markt te doen slagen. (Van een medewerker) BEVERWIJK. In het Hervormd Ver enigingsgebouw aan De Schans trad za terdagavond de toneelgroep van de Gro nings-Drentse vereniging „De Hondsrug" voor het voetlicht met het naar het melo drama neigende toneelspel „Sonja" van de bij toneelminnaars in het noorden van het land alom bekende schrijfster C. Hoekstra- Kloosterhuis. „Sonja" zou kunnen worden ondergebracht in het genre van het gevoe lige volkstoneel. Het stuk handelt over de lotgevallen van een meisje dat van In dische afkomst is en haar licht bruin ge tinte huidskleur is er vooral de oorzaak van dat de moeilijkheden des levens haar niet blijven bespaard. (Van een medewerker) HEEMSKERK. Op eigen veld greep ODIN uit Heemskerk zaterdag het kampi oenschap in de eerste klas zaterdag voet bal van de afdeling Haarlem KNVB en promoveert daardoor naar de vierde klas KNVB. Een positie die nog niet eerder werd bereikt in het pas tienjarig be staan. Het ontketende onder spelers en aanhang dan ook grote vreugde. Het kampioens- en promotiefeest zal zater dag 25 april van drie nnr tot half zes ge vierd worden met een receptie in zaal Nijman te Heemskerk. Daarna volgt er een meer intiem feestje van het bestuur en de spelers met hun dames in het club gebouw. Drie keer eerder eindigde ODIN in de eerste klas van het Haarlemse zaterdag voetbal op de tweede plaats achter SAC en Jong Hercules (tweemaal). In de voor bije competitie heeft de club uit Heems kerk zich onbetwist de sterkste getoond en had in feite alleen concurrentie te duchten van VVRA, dat een week eerder voor uitstel van het kampioenschap zorg de door ODIN in Heemskerk met 1-0 te kloppen. Ook De Kennemers slaagde erin om ODIN met 2-1 te verslaan. Voorts werden door remises punten verspeeld aan Telefonia en Halfweg. Zes tien keer brachten de Heemskerkers het tot een overwinning en zij sloten de com petitie af met de fraaie doelcijfers van 71 voor en 9 tegen. Met twintig treffers was veertien keer raak. Groot had dertien maal succes en Wijnstra bracht het tot tien goals. De productie werd voorts verzorgd door Van Dijk (6), Kossen (4), Bruggenkamp (2), Van Wendel en Van der Koele. Kos sen scoorde alle vier zijn doelpunten uit strafschoppen. Voorts maakten Bos en Schouten regelmatig deel uit van het elf tal. De eerste tien wedstrijden stond Kaa senbrood in het doel hij werd acht keer gepasseerd en daarna nam Hietbrink zijn taak onder de lat over. Hij hoefde slechts een keer de bal uit het net te ha len. Die ontwerpen zjjn soms zeer origi neel. in andere gevallen schuilt de originaliteit meer in de stofkeuze In zijn kleding Iaat Daniëls veel suède en leer verwerken. Zijn safarip&kken zijn daar een goed voorbeeld van, hoe wel hij ze ook 'n andere materialen heeft doen uitvoeren. t Een mooie combinatie zag ik van een beige, suède pantalon met lange franje afgezet en een bijpassend vest met vetersluiting. Het vest liep voor en achter in punten uit en was even eens met lange franje versierd. Lex Daniëls heeft voorts in zijn col lectie zeer nauwsluitende tunieken met een lange ritssluiting opzij. Voor zijn overhemden, waaronder extrava gante, gebruikte hij vele stofsoorten onder andere beeldig gedessineerde, zuivere zijde. Ook aparte broeken ge maakt van trijp, fluweel en uiteraard leer en suède, vaak in combinatie met jacks en vesten, kan men er aan treffen. Voor feestjes en een gezellig avond je thuis vindt Lex de mannen-maxi- jurk een leuke dracht, maar voor naar winkel en kantoor toch minder ge schikt. (Gelukkig maar!) Hele gekke dingen vindt u in deze boetiek. Als u het plezant vindt om in een „omgebouwde" geborduurde jute zak te gaan rondhuppelen, dan kan dat Wilt u nog andere dolle zaken laten maken, dan kunt u bij Daniëls terecht. U weet het zo langzamerhand al: kettingen, armbanden, fantasieringen, metalen ceintuurs en zelfs schouder tassen zijn niet alleen meer voor privi lege van de vrouw. De heren kunnen zich nu ook tooien met armbanden en dan liefst aan iedere pols één. De armbanden-sets kunnen nog worden gecompleteerd met bijpassende ringen en manchetknopen. Ik heb onder meer voor u gezien een paar grappige man chetknopen gemaakt van horlogerader tjes, die de jonge boetiekeigenaar naar een Londens voorbeeld hier voor u heeft laten kopiëren. De hier opgesomde mode en mode artikelen zijn volgens Lex Daniëlshet meest geschikt voor 17- tot 30-jarigen en voor hen die zich nog zo jong moch ten voelen. En al is het dan een herenboetiek, de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook jonge vrouwen er orgineel ge kleed naar buiten kunnen komen. Bé TER MAAT De handeling vindt plaats in de provin cie Groningen, waar het meisje Sonja al dadelijk een uitzondering vormt op de autochtone bevolking, niet alleen door haar huidskleur, die maar weinig donkerder is, maar vooral doordat zij de taal van de Groningers slecht kan verstaan en niet zelf kan spreken. De moeilijkheden begin nen wanneer Sonja verkering krijgt met een zekere Karei, een sympathieke jonge man, machinist op de grote vaart, die zielsveel van het meisje houdt. Maatschappelijk voelt de familie van Karei zich eveneens veruit de meerdere ten opzichte van Sonja's familie. Kareis vader bekleed een directiepositie op een groot kantoor terwijl de vader van Sonja een eenvoudige handelaar is in alles, waar maar enigszins brood in zit. De spelers van „De Hondsrug" voerden het stuk op onder regie van de heer Aal- dring Sr., waarbij zij de dreigende sfeer redelijk wisten waar te maken. En al ver liep lang niet elke scène volkomen vlekke loos, het werd toch een voorstelling die door het talrijke publiek met animo werd gevolgd. Het meisje Sonja werd wat aarzelend gespeeld door mevrouw Stocky-De Vries, hoewel zij toch goede momenten had, zoals de reactie op het schriftelijk verbreken van haar verloving. De heer Roling liet een eerlijke goedwillende Karei zien die niet tegen de moeilijkheden op kan en zijn ver getelheid in de drank tracht te zoeken. Jaap Westers, de vader van Karei werd met verve en gevoel neergezet door de heer Aaldring, terwijl zijn vrouw gestalte kreeg van mevrouw Kort-Pluister. Een wijze grootmoeder werd gecreëerd door mevrouw Panman-Poeder en een kordate zuster van Karei door mevrouw Roling- Russchen. De overige spelers sloten zich aanvaard baar bij dit gezelschap aan. De voorstel ling had verscheidene gevoelige momenten, maar had over het geheel wel wat meer vaart kunnen hebben. Niettemin lieten de bezoekers er na afloop weinig twijfel over bestaan dat zij aan deze toneelopvoering een genoeglijke avond hadden te danken. Eén op de twintig kinderen is te dik in onze steden één op de 40 op het platteland. Dit is gebleken uit een onderzoek van schoolartsen. Het dikmakende eten (te calorierijk) wordt meestal niet tijdens de maaltijden ge bruikt maar ertussendoor. U kent het verschijnsel: zeurende kinderen wor den tevredengesteld met een snoepje, met extraatjes zoals patat, chips, fris dranken etc. Versnaperingen die wei nig of geen onmisbare stoffen bevat ten, maar alleen vet en suiker of zet meel waarvan al voldoende in het da gelijks voedsel voorkomt. Er worden op het gebied van de kindervoeding genoeg acties gevoerd, door tandartsen (tandbederf) zowel als gewone artsen. „Snoep verstandig eet een appel" is daar een voorbeeld van al beweerde laatst iemand dat er in een appel óók suiker zit. Het ver weer van de actievoerenden: suiker zit vrijwel overal in. Het voorlichtingsbureau voor de voeding heeft nu een aantal algeme ne regels opgesteld voor de kinder voeding. „Er is geen bezwaar tegen een enkel snoepje per dag en één maal per week een „extraatje", zegt men. Het bureau zet systematisch een aantal voedingsmiddelen voor drie leeftijdsgroepen naast elkaar. De groe pen zijn: 4-7 jaar (I), 8-10 jaar (11), en 11-14 jaar (III). Dagelijks moeten ze alle drie één vrucht hebben (110 gr.)„ aardappelen en brood naar be hoefte, boter en margarine met ma te. Enige malen per week eieren. Melk, karnemelk, yoghurt: I- en II 2 grote bekers (Vz 1.), III -3 grote be kers ('/i 1.). Kaas I en II- plak van 15 g„ III- 20 g. Vlees I- 50 g„ II en III 75 gr. Of vis: I- 75 g„ II en III- 125 g. Groente I en II- 2 lepels (200 g.), III- 3 lepels (300 g.). Twee van de drie op bovenstaande foto getoonde modellen zijn ontwerpen van Lex Daniëls. Links een tweed pak met plastic garnering. Rechts een leren safaripak, waarbij de opgestikte zakken met schuine kleppen tot zelfs op de pantalon, bijzonder opvallen. De vrouwelijke deugd in het midden gaat gekleed in een door Daniëls geïmporteerd linnen safari-tuniek. Hoeveel vakanties zijn al niet be dorven door plotselinge maag- en darmklachten veroorzaakt door het drinken van onzuiver water. Vooral kampeerders zullen daarover kunnen meepraten. Er is nu voor weinig geld een „drinkwaterset" in de handel waarmee u het water kunt desinfecte ren en u heel wat ellende kunt bespa ren. De set wordt op de markt gebracht door ACF Chemiefarma NV. Hij be staat uit twee soorten tabletten, 75 blauwe en 75 witte en is toereikend voor 75 liter water (circa acht grote emmers). De gebruiksaanwijzing is simpel: één witte tablet per liter, 30 minuten wachten, en dan het blauwe tablet erin. Na 5 minuten is het wa ter dan voor gebruik gereed. Te koop bij uw drogist en in een aantal sport- en campingzaken. Denkt u er wel aan de tabletten buiten het bereik van kinderen te houden. DEN HAAG. Naar aanleiding van beschuldigingen als zou de Zuid- afrikaanse geheime politie verhinderd hebben, dat een NCRV-reportageploeg een gefilmd verslag leverde van het bezoek van de Nederlandse theoloog prof. dr. J. Verkuyl en van de ver kiezingsstrijd wordt door de voorlich tingsraad van de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag gezegd, dat deze bewering van iedere waarheid ontbloot is. Niet alleen heeft de leider van de reportageploeg geen aangifte gedaan van de beweerde diefstal van zijn koffers uit een hotel noch van het feit dat bandopnamen onbruikbaar zouden zijn gemaakt. De voorlichtings raad wijst er op, dat tal van repor- tageploegen van televisie-, nieuws- en fotoagentschappen met medewerking van de overheid opnamen hebben kun nen maken zonder door de politie las tig gevallen te zijn. Hij verwijst ver der naar de reportages, die een re portageploeg van de NCRV enige ja ren geleden in Zuid-Afrika heeft kun nen en mogen maken. Gereformeerde Gemeenten: Bedankt voor Vinkhuizen-Andijk G. J. v. d. Noort te Capelle a/d IJssel. Vrye Evangelische Gemeente: Aangeno men de benoeming tot legerpredikant: A. D. de Bliek, voormalig zendingspredikant in Zambia.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7