Morgen parlementsverkiezingen in Zuid-Afrika BANTOES MOGEN NOG STEEDS NIET NAAR DE STEMBUS Vorsters partij is zeker van de overwinning Direct beschikbaar: INDUSTRIETERREIN \mis oldoot eodorarjt De Kleine Wereld c oudecpreqt Twintig gulden belasting Alleen protestanten (vlakbij Haarlem) In Alkmaar/Oudorp 6 ha; in Schagen12 ha; in Grootebroek 3 ha; in Heerhugowaard 15 ha in Wieringermeer 3 ha. Goede verbindingen, uitstekende woningen beschikbaar, prettig leefklimaat. Prijzen van f 8.- tot f 33.- Noord-Holland-Noord Vlakbij Amsterdam WORLD PACK-MACR0PAK Nog7beursdagen Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant Wederzijds dienstbetoon Ongeioof Discriminatie Alank en zwart E3 O L-DOOT (Van onze correspondent) PRETORIA. Meer dan 2.200.000 Zuid-Afrikaners zullen morgen naar de stembus gaan om hun afgevaardigden voor het Zuidafrikaanse parle ment te kiezen. Het is zeker dat de Nationale Partij (NP) van John Vorster ook dit jaar weer de verkiezingen met een zoals Dawie, de politieke commentator van het dagblad „Die Burger" het noemde „verpletterende meerderheid" zal winnen. Interessant is deze keer de deelname van een nieuwe politieke groepe ring, de „Herstigte Nasionale Partij" (HNP), die vorig jaar oktober door enkele „verkrampten" tegen het bewind van John Vorster werd opgericht. In perskringen verwacht men dat deze „Herstigten" slechts één of twee zetels zullen behalen, maar dat de Nationale Partij wel enige kiesdistricten zal moeten afstaan aan de sinds 1948 oppositionele Verenigde Partij (VP). Het beleid van „afzonderlijke ontwikkeling" zal niettemin tijdens de ko mende vier, vijf jaar geprolongeerd worden. De organisatoren van de VP verwachten i zoeken, honderden kilometers van zijn huis dat er dit jaar nogal wat „ghost voters" I en gezin. In zijn apart Bantoedorp, de zullen zijn die op naam van gestorven mensen of stemgerechtigden die al lang uit een bepaald kiesdistrict verhuisd zijn, stemmen. Zij wijten dit aan het nog niet inwerkingtreden van de nieuwe kieswet, die bepaalt dat elke stemgerechtigde bur ger een identiteitskaart moet kunnen to nen b(j het stemmen. De gang van zaken is nu anders. Een ieder die in Zuid-Afrika wil stem men, is verplicht zich voor een bepaalde datum in zijn kiesdistrict te laten inschrij ven. Morgen gaat de Zuidafrikaner naar het stemlokaal en zegt zijn naam, die ver- lokatie", waar hij zonder vrouw en kin deren (die hij niet mee mag nemen) leeft, heeft hij niets te vertellen. Op deze manier heeft de niet-blanke bijzonder weinig aan zijn politieke rechten, die hij alleen in zijn tuisland" kan gebruiken. In de „lokaties" bestaan wel de zoge naamde Bantoe-adviesraden, maar hun zeggenschap bij gemeente en provinciale autoriteiten is van nul en generlei waarde. De Zuidafrikaanse bevolking stond ook toe dat er wetten aangenomen werden die Bantoes verboden zich in vakbonden te volgens op de kieslijst doorgestreept wordt. organiseren of 's avonds in blanke woon- De stemmer krijgt hierna zijn stembriefje DE VILLIERS GRAAF gebieden te vertoeven. Er werden lange ljjsten van baantjes gepubliceerd die voor taan alleen door blanken vervuld mochten worden en er zjjn nog steeds bepalingen waardoor iemand zonder vorm van proces 90 of 180 dagen vastgehouden kan worden. Toch moet er opgemerkt worden dat de Nationalen voor de Bantoes veel gedaan hebben. De toestanden twintig jaar ge leden waren schrikbarend. Tengevolge van de grote trek tijdens de oorlogsjaren naar de grote industriecentra, die enorm in om vang toenamen, waren de woontoestanden bij de grote steden voor de Bantoes on mogelijk. Gezinnen vestigden zich zomaar op het veld en leefden in hutjes van zink, planken en jute. Er was geen stromend water, te weinig voedsel, geen riolen, de zuigelingensterfte was enorm hoog. De Bantoes hebben nu hun eigen dorpen waar alles te vinden is wat voor een nor male samenleving van belang is. scholen, kerken, klinieken, winkels, bioscopen, res taurants, sportvelden etc.. Verwonderlijk, als men bedenkt dat deze enorme ver betering voor de 13 miljoen Bantoes die in Zuid-Afrika leven, geheel gefinancierd is uit de belastinggelden opgebracht door slechts 3 miljoen blanken. Immers de wer kende Bantoe betaalt maar twintig gulden belastieg per jaar. John Vorster zal de verkiezingen glo rieus winnen. Toch z(jn er enkele grote moeilijkheden, waarvoor hjj zich geplaatst ziet. Allereerst de problemen rond de nieuw opgerichte HNP. Op 25 oktober 1969 werd in Pretoria door dr. Albert Hertzog, oud-minister van PTT en gezondheidszorg, een nieuwe poli tieke partij opgericht met de naam „die Herstigte Nasionale Partij". De HNP van mening dat de Afrikaner de leiding in zijn land dient te behouden, „aangezien hij het oudste en grootste deel van de blanke bevolking uitmaakt, de enige blan ke is die hier geboren is en bij uitstek de drager is van onze christelijk-nationale levensbeschouwing." ,Het streven naar culturele eenvormig heid, rassenvermenging en de voorberei ding tot één wereldstaat moet steeds tegen gegaan worden, zodat de schepper door een verscheidenheid van christelijke volks culturen verheerlijkt zal worden". De HNP zal alleen protestantse immi granten toelaten; ze is van mening dat apartheid streng gehandhaafd moet wor den en eist dat niet aan buitenlandse druk, bijvoorbeeld op sportgebied, toegegeven mag worden. John Vorster heeft op het ogenblik ook moeilijkheden met de Verenigde Party Wat z(jn de ideeën van de VP? Toelichting door haar leider, Sir De Villiers Graaff, in Zuid-Afrika kortweg Div genoemd: „Ons Aanvragen voor inlichtingen die vertrouwelijk worden behandeld en uitvoerige documentatie- brochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem, telefoon 023 - 31 64 40. streven is een vredige harmonieuze maat schappij van blank en zwart". Er leven in Zuid-Afrika twee miljoen kleurlingen die Div in het parlement door acht afgevaardigden vertegenwoordigd wil hebben. De dertien miljoei Bantoes door veertien en de 500.000 Indiërs door drie vertegenwoordigers. „Wij zijn erop voorbereid elke bevol kingsgroep in Zuid-Afrika in het parle ment te laten vertegenwoordigen, alleen op beperkte schaal." Over Bantoe-arbeid: „Ja de boeren en industriëlen blijven de Bantoes als ar beidskrachten nodig hebben. Zij zullen daarom permanent bij hun werk gehuis vest worden en daar bepaalde rechten hebben. Zij kunnen een stukje grond ko pen of zelf een huisje bouwen. Er moeten en brengt zijn stem uit. Een en ander is het gevolg van het ontbreken van een behoorlijk bevolkingsregister in Zuid- Afrika. waardoor het versturen van stem- kaarten onmogelijk is. Vanaf 1948 is het steeds het beleid van I de Nationale Partij geweest een volledige scheiding tussen blank en niet-blank te scheppen. De vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse kleurlingen werden uit het Kaapse parlement gezet 1970 is het eerste jaar dat het parlement „schoon" is I voor de verkiezingen en kregen een eigen, aparte kleurlingenraad toegewezen. De Bantoes hebben in Zuid-Afrika wel politieke rechten, maar dan alleen in hun eigen stamverband of „tuisland". Doordat het project van de regering om deze ge bieden economisch te ontwikkelen dreigt I te mislukken, is de Bantoe verplicht in de I blanke gebieden van Zuid-Afrika werk te ADVERTENTIE INTERNATIONALE VERPAKKINGSBEURS Voordelige trein-toegangs- büjetten op de stations verkrijgbaar. CROESELAAN-UTRECHT 9.30-17.30 9.30-17.30 9.30-17.30 9.30-17.30 9.30-22.00 9.30-17.30 HELEN SUZMAN tan In boekvoiin door Jos Lodewijks Een keuze uit de gelijknamige rubriek die sinds 1948 in onze bladen ver schijnt. In paperback-uitvoering Prijs 3.64 p. stuk, afgehaald aan onze 'oketten. Wilt u het boekje per post gezonden hebben, maakt u dan 3,64 f 1, verzendkosten f 4,64 over op post giro 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Gr. Houtstraat 93 Haarlem Vermeldt u dan op het biljet „De Kleine Wereld" Een speciale uitgave voor de abon nees van Toen er vorige week woensdag een waarlijk fenomenaal voetbal-gast maal door de TV werd opgediend Ajax en Feijenoord als hoofdgerech ten met Arsenal- en Legia-saus liep in de Haarlemse schouwburg het stuk „La Mamma", opgevoerd door een select gezelschap van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg. Ondanks de voetbalmagneet en on danks de tamelijk slechte reputatie van het stuk was de zaal bijna vol. Het vrouwelijke element overheers te weliswaar, maar er waren toch ook heel wat mannen die de kunst hadden verkoren boven de sport of die door hun vrouwen van de beeldbuis waren weggesleurd. Tijdens de pauze werden de uitsla gen van de voetbal-wedstrijden in Rotterdam en Amsterdam per mi crofoon aan het schouwburgpubliek bekend gemaakt. De zaal reageerde maar matig. Het werd toen duidelijk dat de attractie van het TV-voetbal niet zozeer de uitslagen geldt, als- wel het persoonlijk getuige zijn van het voetbaldrama en de spanning van de strijd van minuut tot minuut. Toch moet deze service van de schouwburgdirectie op prijs worden gesteld. Zij wil ermee duidelijk ma ken, dat sport en kunst niet elkan ders tegenvoeters zijn, en dat de keus voor het ene niet de minach ting voor het andere behoeft in te houden. Bij de volgende Cup-wedstrijd op de televisie verwachten wij van de voetbalnotabelen eenzelfde houding. In de rustperiode zal dan op het beeldscherm misschien iets van deze aard verschijnen: „Dames en heren voetballiefheb bers, wij kunnen u mededelen dat op dit moment in de Haarlemse schouwburg het stuk „Gered" zoda nig gevorderd is dat de jongens van de vlakte bezig zijn de baby te ste nigen, waarbij uiteraard nog niets van de afloop kan worden gezegd, al moeten wij aannemen dat bedoel de baby in ieder geval niet onge schonden uit dit bedrijf te voorschijn zal komen." De herinnering aan de spannende uren, waarin de Apollo 13 als een aan - geschoten vogel wanhopig worstelend in de ruimte tussen maan en aarde naar het reddende aardoppervlak fladderde, is na enkele dagen al zoda nig vervaagd dat er weinig over ge schreven en bijna niet meer over ge praat wordt. De goede afloop van het Apollo-avontuur vormt echter in de geschiedschrijving van de ruimte vaart een hoofdstuk apart, dat ons nageslacht bij tijd en wijle zal af stoffen en herlezen als een van de boeiendste voorvallen uit de eerste jaren van de interplanetaire ver- keersontwikkeling. Het is merkwaardig te beseffen dat het eerste verkeersongeluk met Amerikaanse ruimtevaartuigen heel wat gunstiger is afgelopen dan het eerste vliegtuigongeluk in de aan looptijd van de vliegkunst in de dampkring. Mag men daaruit de ge neraliserende conclusie trekken dat ruitmevaart minder gevaarlijk is dan gewoon vliegen? Als dat juist zou zijn, moet men nog verder gaan en constateren dat ruimtereizen minder riskant zijn dan autotochten, want er vallen naar verhouding veel min der doden bij het vliegverkeer dan bij het autorijden. Natuurlijk verzeilt men bij derge lijke vergelijkingen in absurditeiten, omdat één belangrijke factor van on veiligheid zowel bij ruimtereizen als bij vliegen ontbreekt, namelijk de opeenhoping van vervoersmiddelen. Het is de hoeveelheid auto's die au torijden zo gevaarlijk maakt. Bij het vliegen begint deze factor echter al enigszins mee te spreken. In de drukke vliegseizoenen de zomervakantie-tijd is daarbij het be langrijkste doet zich ieder jaar een grotere piek voor in het lucht verkeer, waarbij volgens verkeers leiders van grote luchthavens een toenemend gevaar voor drukte-onge- lukken optreedt. Het door de ruimtevaart ontsloten gebied van de kosmos zal in de eerst komende decennia dit risico niet ken nen. Daarom zal de veiligheid in de ruimte voornamelijk blijven afhan gen van de betrouwbaarheid der ruimtevaartuigen zelf en de vaardig heid der bestuurders. Aangezien de ze beide factoren door de ontwikke ling van de techniek volkomen kun nen worden beheerst, zal inderdaad bij de voortschrijdende toeneming van het ruimtevaartverkeer op een zeer hoge graad van veiligheid mo gen worden gerekend, die door er varingen als met de Apollo 13 met enorme schreden zal vorderen. En dan te bedenken dat nog pas tien jaar geleden wetenschapsmen sen van grote faam met grote stellig heid betoogden dat interplanetair verkeer als een absolute onmoge lijkheid moest worden beschouwd! Die twijfelaars waren geen dom oren. Zij waren de laatste overblij vers van alle voorgaande generaties die eveneens vast overtuigd waren van de onmogelijkheid voor de mens om ooit de aarse dampkring te ver laten en vaste voet te krijgen op een ander hemellichaam. Op enkele uit zonderingen na heeft het mensdom gedurende de gehele voorgaande we reldgeschiedenis vrede gehad met het idee, dat in het oneindige heelal alleen de aarde bestemd en geschikt was om menselijke wezens te huis vesten. Op school leerden wij indertijd dat is zo'n dertig jaar geleden dat de verplaatsing van een levend we zen van de aarde af door de ruimte naar een andere planeet principieel onmogelijk was. Dat leerstuk maak te deel uit van een uitgebreide be wijsvoering die tot doel had, het godsgeloof een stevige pijler te be zorgen of liever, de bepaalde vorm van godsgeloof die op die bepaalde school gold als de enig ware vorm, tot in het absolute aanvaardbaar te maken. Misschien moge het toch nog voor ons, kinderlijke domoren van die tijd, pleiten dat wij, ondanks onze zekerheid dat ruimtereizen onmoge lijk zouden blijven, oprecht twijfel den aan die bepaalde vorm van godsgeloof op die bepaalde school. Het is ons in de loop van de jaren duidelijk geworden dat wij op die bepaalde school op grove wijze bij de neus genomen werden, niet al leen in aangelegenheden van gods dienstige aard, maar ook op veler lei ander gebied. Er zijn tal van din gen heel anders gebleken te zijn dan zij ons werden voorgespiegeld. Dat is geen reden tot ergernis of boosheid, het is slechts de constate ring van een bijna adembenemend feit, namelijk dit. dat de oudere ge neratie van vandaag zich ondanks haar tot domheid forcerende oplei ding en scholing heeft weten los te werken uit berusting en aanvaarding, nieuwe wegen heeft durven inslaan en onmogeliik schijnende prestaties mogelijk heeft doen zijn. De voor naamste factor daarbij is ongetwij feld geweest de persoonlijke moed van enkelingen om het eigen gezon de verstand te doen prevaleren bo ven de starre stellingen die het brein werden ingegoten. Zo gezien staat het wonder van de maanreizen niet op zichzelf. Het be hoort bij de inventaris van vandaag, het is een onderdeel van glanzende nieuwigheden in het gehele maat schappelijke leven, die in een over donderende stroom zijn losgebroken en van zeer variabele herkomst zijn. Het is niet louter de ontwikkeling van de techniek, die de maanreizen mogelijk heeft gemaakt. Er zit iets spiritueels in alles wat vandaag aan de dag gebeurt. Voordat de techniek en het geld in actie komen, moet zich de gedachte aan wat gebeuren moet reeds volmaakt hebben gevormd. En de gedachte die de voortgang in de wereld draagt wordt voorname lijk geïnspireerd door een waarlijk heldhaftig ongeloof aan oude schijn waarheden. Dezer dagen kwam ik toevallig nog eens in de buurt van de school, waar ik indertijd met zovelen leerde dat ruimtereizen nooit mogelijk zou den zijn. Zij staat er nog, fier en on beschaamd. Ook nu golven leerlin gen nog door haar deuren naar bin nen en naar buiten. Alle oude lera ren zullen wel vervangen zijn door jongemannen met kwieke puntbaard jes en Baskenpetten op de zwierige haardos. Wij moeten deze pedagogen toewensen dat zij de jeugd zodanig onderwijzen, dat de gebeurtenissen hen niet bij hun volle leven nog voor aap zetten. In de van Engeland afgescheurde republiek Rhodesië heeft de blanke minderheidsregering bij „algemene verkiezingen" een klinkende over winning behaald. Met nauwelijks honderdduizend man sterk tegenover een zwart bevolkingsaantal van an derhalf miljoen heeft blank Rhodesië daardoor een sterk staaltje verricht, maar daarbij moet wel even worden aangetekend dat de term „alge meen" bij deze soort verkiezingen slecht past. Het is een blank onder onsje, dat het kiesrecht zodanig heeft geregeld dat er moeilijk iets anders dan een blanke meerderheid in de volksvertegenwoordiging te recht kan komen. Rhodesië levert daardoor zo'n in teressant voorbeeld van een kunst matige democratie, dat een kleine variatie op de naam van het land de situatie beter weergeeft: wij noemen het voortaan Prothesië. veel verbeteringen komen op gebied van huisvesting, opvoeding en onderwijs, so ciale wetgeving. Maar dit alles zal tot stand komen door de aktiviteiten van de blanken. Wij moeten blijven zien dat alle Bantoe-zaken onder de directe controle van de regering vallen". Helen Suzman richtte in 1959 na een conflict met de leiding van de Verenigde Partij samen met enkele andere <e Pro gressieve Part(j op. De PP nam voor het eerst in 1961 aan de verkiezingen deel en tot iedere stomme verbazing behield zy haar zetel. Helen Suzman, het enige parlementslid voor de Progressieve Partij:" „Ook al heb ik geen succes, toch is het fijn dingen te zeggen die gezegd moeten worden. Je praat niet alleen voor de mensen in het parlement, maar wat veel belangrijker is voor die grote groep buiten dat gebouw". Zij wil de Bantoes als mensen behande len en vindt dat Zuid-Afrika door een gemengd" kabinet geregeerd moet wor den. „Wij blijven hopen dat wij genoeg blan ken ervan kunnen overtuigen dat het 't meest verstandige is, al is het alleen maar uit oogpunt van je veiligheid, concessies te doen aan de aspiraties van dit zwarte volk", zegt Helen Suzman „Je kan niet onmiddellijk grote veran deringen aanbrengen in een land, dat twin tig jaar in eenzelfde lijn voortbewogen is. Het is zaak deze beweging te stoppen en om te buigen. Elke Zuidafrikaanse burger moet het recht hebben om te gaan en staan waar hij wil. Het is belachelijk dat de Bantoe zijn gezin moet verlaten om ergens ver weg werk te zoeken. Ik geloof in een maatschappij van blank en zwart en vind veel artikelen uit de on tuchtwet afschuwelijk en discriminerend". ,Het wordt tijd dat de Bantoes zich in vakbonden mogen organiseren en dat de communistenwet, waardoor heel wat on schuldige mensen verbannen of gevangen zgn, afgeschaft wordt". ADVERTENTIE aroma uit duvr*nd votte- fzorvesv Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. <zb> Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15