Jaap van Kesteren: „Wij willen zelf beslissen of we zvel of niet op zondag spelen" GESPREK AMATEURS NA BESLUIT VAN SECTIE ZATERDAGVOETBAL Consulaat helpt niet UEFA-jeugdteam oefent morgen tegen Telstar Jan Brouwer gelukkig met benoeming tot KNVB-trainer Terug van weggeweest /TGeWbl p/(g/| wwAfe^j Larsen versloeg Botwinnik in schaakvierkamp Auto-fabriek kiest jeugdvoetballer van het jaar WAARSCHUWING AAN CELTIC-SUPPORTERS: Open Italiaanse Spreekverbod voor Go Ahead spelers Haarlem- Feijenoord uitgesteld Tommy Gemmell tennistitel licht gewond Schalke wil met kunstlicht betalen Hill winnaar van marathon Boston DINSDAG 21 APRIL 1970 19 jKiéO-NUL. Pele onderscheiden DOOR DICK BRUYNESTEYN (Van onze sportredactie) NOORDWIJK Er zullen vanmid dag op het KNVB-sportcentrum in Zeist harde noten worden gekraakt. Voorafgaande aan de wekelijkse cen trale training van de amateurselectie van bondstrainer Arie de Vroet is, op verzoek van de spelers, een bijeen komst uitgeschreven om over de consequenties van het besluit van de zaterdagsectie in Italië mogen de vijf geselecteerde zaterdagvoetballers niet de finale of de verliezersronde van het Europese kampioenschap spe len bepraten. „Het zal er wel eens erg heet aan kun nen toegaanJaap van Kesteren (23), de stoere vleugelverdediger van Noordwijk met aanvoerder Henk Kiel (Go Ahead, Kampen), centrale verdedi ger Aalt Kok (IJsselmeervogels), wissel speler Jan den Rooyen (SSC '55) en re serve-doelman Henk Schouten (Rijs- oord) afkomstig uit het zaterdagvoetbal - heeft alle hoop op de bijeenkomst van vanmiddag gevestigd. De hoop, om met Kiel de door NAC benaderde Den Rooyen en Schouten (alleen Spakenburger Koek Evereets heeft reeds verklaard niet op zondag te zullen voetballen) toch nog in de eindronde van het toernooi om de Europa Cup voor amateur-landenteams van de partij te kunnen zijn. Vooral de wijze waarop het sectiebe- ttuur zaterdagvoetbal onder leiding van voorman Fokke Remmers de beslissing heeft genomen gebaseerd op een twee jaar geleden gemaakte afspraak met de zondagsectie heeft bij alle betrokken internationals nogal bedenkingen doen oprijzen. Van Kesteren: „van enige in (Van een medewerker) spraak van onze kant is geen sprake ge weest. Het bestuur van de zaterdagsectie heeft ook nooit gevraagd of we soms wel voor die ene keer op zondag wilden voet ballen. Voor bepaalde bestuursleden is het kennelijk een geheel principiële zaak. Van het überhaupt op zondag spelen en van een indertijd gemaakte afspraak. Daarmee is voor hen de kous af." Voor Jaap van Kesteren zelf niet? „Ach, voor die ene keer had ik best op zondag willen voetballen. Waarom niet? Niet dat ik er een gewoonte van zou maken, maar gewoon als bekroning van alles. Per slot van rekening hebben we met alle jongens dit resultaat bereikt en die finale of als we van Joegoslavië ver liezen, die verliezersronde is een hele be levenis. Het hoogste dat je als amateur kunt bereiken." Met ZVV'er Gert Jan Hoek als woord voerder zal het gehele amateurelftal met oefenmeester Arie de Vroet zich vanmid dag in Zeist rond de tafel scharen om zich te beraden over de ontstane situatie. Want vorige week is in Enschede tijdens de oefenwedstrijd tegen FC Twente (6-2) wel duidelijk gebleken dat de amateur selectie zonder zaterdagspelers vooral verdedigend als los zand aan elkaar hangt. Van Kesteren: „ook voor de overi ge zondagspelers is het natuurlijk een Vanavond speelt AMVJ voor de Europa-Cup volleybal tegen de Rus sische kampioen Burovestnik. De Russen arriveerden gisteren op Schiphol. bijzonder nare kwestie geworden. Immers wij hebben ons het hele jaar gezamenlijk voorbereid. We hebben ons met elkaar naar Italië geknokt en nu, nauwelijks twee weken voor het vertrek, wordt plot seling besloten dat het halve elftal niet in de finale of de strijd om de derde plaats mag uitkomen, omdat die wedstrijd nu toevallig op zondag is. Had men soms niet verwacht dat we ons voor die eind ronde zouden plaatsen?" Wanneer het zaterdagbestuur bij het eerder verkondigde standpunt blijft is er volgens Van Kesteren een kans dat er helemaal geen amateurelftal naar Italië zal gaan. Van Kesteren: „hoe alles nu verder gaat? De aardigheid is er wel af, want stel dat er toch normaal een elftal naar Italië gaat dan is het niet onwaar schijnlijk dat daarin geen zaterdagvoet ballers uitkomen. Want om alleen die eerste halve finalewedstrijd op vrijdag avond tegen Joegoslavië te spelen is na tuurlijk zinloos en, als we winnen, alleen nog maar pijnlijker. Per slot van reke ning zijn wij toch oud genoeg om zelf te beslissen of wij wel of niet die ene keer op zondag willen voetballen." Of de betrokken zaterdagvoetballers over twee weken in Italië van de partij zullen zijn zal vanmiddag definitief wor den besloten. Van Kesteren: „voor de training wordt er gepraat. Dan zullen wij als spelers duidelijk ons standpunt en onze argumenten naar voren brengen en of we daarna nog gaan trainen moet maar worden afgewacht. ((Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De automobielfa briek Ford in Amsterdam gaat op zoek naar jeugdvoetballers van het jaar. In alle streken van het land kunnen jon gens van acht tot en met dertien jaar hun capaciteiten op voetbalgebied gaan tonen in een aantal tests die worden ge organiseerd door Ford-dealers en door plaatselijke voetbalclubs. De besten komen nog voor de zomer vakantie tegen elkaar uit in een lande lijke finale. Zo moet men dan komen tot zes voetballertjes van het jaar, één in elke leeftijdsklas. Als het in Nederland van de grond komt, wil Ford er een Europese zaak van gaan maken. De Ne derlandse deelnemers aan een Europese finale zouden dan samen met hun ouders naar de stad mogen reizen waar de finale wordt gehouden. Tot de test horen: dribbelen en drijven met de bal, doelschieten, zuiver aange ven. In de Verenigde Staten worden der gelijke tests al gehouden met het Ameri kaanse football. Vorig jaar deden er ruim een miljoen jongens aan mee. MWWIMIIIIVlMWIIIIIMIIWIIWWIlWIIWWIIIIWIflIWWWWWIMWIA LONDEN. De voetbalsupporters, die Celtic steunen, hebben de volgende waarschuwing van het Britse ministerie van buitenlandse zaken te horen ge kregen: Als u naar Milaan gaat voor de finale van de Europese beker op 6 mei, geel dan niet uw geld voor de terugreis uit aan drank. Als u in Milaan blijft steken dan zullen wü u niet helpen Verwacht wordt dat tussen de 20.000 en 30.000 Celtic-fans naar Milaan zullen gaan om de wedstrijd Celtic—Feijenoord b(j te wonen. Het ministerie is echter nog niet vergeten, wat er in 1967 in Lissabon ge beurde, toen Celtic daar de Europa-cup won. Meer dan 100 fans hadden geen geld meer om naar huis te gaan en de Britse ambassade leende iedereen 40 pond (96 dollar) om de terugreis te betalen. 23 personen hebben het paspoort nog steeds niet terug. Die avond waren overal in Lissabon dronken Schotten. Een ambassadefunc tionaris zou hebben gezegd: „Iedere keer dat ik een kast open doe, valt er een dronken Celtic-supporter uit". De supporters uit Glasgow zijn een soort apart. Velen hadden niet eens het geld voor de terugreis toen zij naar Lissabon gingen. Anderen ruilden hun kaarten voor de terugreis in en bleven in Lissabon om de overwinning te vieren. flJuuwuinnnnjwtnnnnn>wvwwwvw««««««««a««a««««aa«a«naMWBMWW«»A»«««ltBaiUIWIIIIIUUIIIIIIIIIIIWIIIWb (Van onze sportredactie) ZWOLLE. Het Nederlands UEFA- jeugdelftal (spelers van 16 tot 18 jaar) speelt woensdag in de namiddag (aan vang half vijf in IJmuiden een oefen wedstrijd tegen de eredivisieclub Telstar ter voorbereiding op het Europese eind- toernooi dat volgende maand van 16 tot en met 25 mei in Schotland zal worden gehouden en waarvoor Nederland zich automatisch heeft geplaatst. Trainer Arie de Vroet zal woensdag niet de beschikking hebben over de twee ling Willy en René Kerkhof die tot na het finaletoernooi in Italië voor de nationale amateurploeg blijven gereserveerd. Het ligt in de bedoeling de gebroeders Kerk hof daarna op te nemen in de jeugdse- lectie voor Schotland. De Vroet zal met 16 spelers op 14 mei naar Aberdeen gaan waar de ploeg gedurende het toernooi zal worden gehuisvest. Nederland is ingedeeld in groep C sa men met Zwitserland, Engeland en West- Duitsland. Op 16 mei speelt de ploeg de eerste groepswedstrijd tegen Zwitserland in Aberdeen of directe omgeving. Daar na volgt, waarschijnlijk op maandag 18 mei, de ontmoeting tegen Engeland. Trainer De Vroet: „We zijn wel zo on geveer in de sterkste groep ingedeeld. Hoewel ik over goed spelersmateriaal be schik verwacht ik toch niet dat de ploeg tot de kanshebbers in het eindtoemooi moet worden gerekend. Fysiek hebben landen als Engeland en West-Duitsland namelijk nog altijd een voorsprong op ons jeugdvoetbal. Sterk acht ik trouwens ook groep A waarin Bulgarije (winnaar van het vorig jaar in Leipzig gehouden toernooi), Schotland, Zweden en Italië zijn geplaatst". In groep B komen uit: Noorwegen, Hongarije, Finland en de nog niet beken de winnaar van voorronde poule 1. In groep D zijn geplaatst: België, Oost- Duitsland, Turkije en de komende win naar van voorronde poule 6. Het restant van de voorrondewedstrijden moet voor 22 april worden afgewerkt. De finale wedstrijden in Schotland zullen op 22 respectievelijk 23 en 25 mei in Glasgow worden gespeeld. (Van onze sportredactie) DEVENTER. De eerste elftalspe- lers van Go Ahead hebben van het be stuur een spreekverbod tegenover ver slaggevers opgelegd gekregen. Het Go Aheadbestuur wil daarmee voorkomen dat nog meer geruchten over op handen zijnde transfers van Go Aheadspelers ge publiceerd worden. Aanleiding tot dit spreekverbod zijn onder meer de berichten geweest als zou doelman Nico van Zoghei zijn plaats moeten afstaan aan Leo van Straaten, de doelman van FC Den Bosch. Middenveld speler Gerrit van Tilburg zou dan naar Den Bosch vertrekken. Hoewel Van Straaten vol houdt dat de besprekingen met Go Ahead in een ver gevorderd sta dium zijn, blijft het Go Aheadbestuur en het bestuur van Den Bosch ieder con tact ontkennen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De wedstrijd Haarlem Feijenoord, die op 7 mei zou worden ge speeld, gaat niet door. Feijenoord heeft de KNVB gevraagd het duel uit te stel len in verband met de Europa-Cupfinale. De KNVB heeft geen bezwaar tegen uitstel. Wanneer de wedstrijd nu zal wor den gespeeld is nog niet bekend. LEIDEN Gistermiddag is de partjj uit de tweede ronde tussen de Deense grootmeester Bent Larsen en de drievou dige ex-wereldkampioen dr. ir. Botwinnik voortgezet. De Deen won op de 47ste zet. De stand luidt thans: 1. en 2. Larsen en Spasski IV2, 3. en 4. Botwinnik en Donner th. De partijen zijn vandaag voortgezet met de 3e ronde. De partij Larsen-Botwinnik was afge broken in de navolgende stand: Wit: B. Larsen. Koning h-10, dame d-5, toren c-7 loper d-3, pionnen b-5 e-4, g-3 h-2. Zwart: Botwinnik. Koning h-8, dame g-8, toren b-8, loper f-2, pionnen f-6 g-7 h-7. Het vervolg van de partij luidde: 41loper f-2/b-6; 42. Toren c-7/c6, dame g-8/f8; 43. Dame d-5/f5, dame f-8/ g-8; 44. Koning h-l/g-2, loper b-6/d-4; 45. Dame f-5/d-5, loper d-4/b-6; 46. h-2/ h-4, dame g-8/f-8; 47. e-4/e-5, zwart geeft het op. JAN BROUWER (Van onze sportredactie) VLAARDINGEN. Ambitieuze Jan Brouwer van Fortuna Vlaardingen heeft gekozen. Niet zonder meer, maar na lang aarzelen uit voornamelijk zake- ke overwegingen heeft hij het KNVB- trainerschap, als assistent van de nieuw benoemde bondscoach Fadrhonc aan vaard. Hij, de 29-jarige Vlaardinger, is er intens gelukkig mee. Knaagt het wre de afscheid niet een beetje, nu Fortuna zorgelijke tijden doormaakt? „Ach, ja", redeneert Brouwer peinzend, „natuurlijk gaat het bepaald niet van harte als je ziet wat je achter Iaat, maar ik ben nu eenmaal aan het plafond van mijn mo gelijkheden gekomen". „Uit het beschikbare spelersmateriaal heb ik de laatste weken fors moeten put ten gezien het feit dat vijf spelers uit de top ernstig geblesseerd zijn geraakt. Het maximum is er uit gehaald. Er moet in feite nieuw bloed komen maar dat zal voornamelijk eigen kweek moeten zijn omdat de Vlaardingse club bepaald niet scheutig kan zijn met de ei gen beurs. Contanten zijn er in het ge heel niet, zodat de mogelijkheid van en kele verkopen niet is uitgesloten". Het is een somber relaas van de Vlaar dinger, waaruit ook duidelijk blijkt, dat hij vooruit wil blijven zien. „Ik b en nog jong en wil bij de KNVB veel leren. Na tuurlijk kan ik daar wel tot mijn 65ste jaar blijven, maar dat is echt niet de be doeling. Ik beschouw het ook niet als een erebaantje, wel om er voor te zorgen dat je een uitstekende naam krijgt. De man, die tot vierde bondscoach is uitgeroepen op voornamelijk doorslag gevende stem van Georg Kessler, van wege zijn grote kwaliteiten voor de jeugd, heeft moeilijke weken doorge maakt. In principe was hij al met het bestuur van Fortuna tot overeenstem ming gekomen voor het nieuwe seizoen. Als een donderslag bij heldere hemel is dan ook het bericht op het bestuur af gekomen. De zoveelste slag voor het on der zorgen gebukt gaande Fortuna. Reëel zei praeses Joop Houdijk: „Met iets der gelijks moet je altijd rekening houden. Ik gun het Jan van harte. Dat is ge woon het bewijs dat Brouwer een van de prominente trainers van ons land is, waar wij van hebben mogen profiteren' Dat het gonst in Vlaardingen dat Jan Brouwer het zinkende schip heeft verla ten, is buiten kijf. Puur zakelijk bekeken ga je weg, als je „beter kan", aldus de Vlaardingse voorzitter. In drie jaar tijd heeft Jan Brouwer, in het eerste jaar als assistent van Laszlo Zalai, voornamelijk de kwaliteiten van de jeugd verbeterd en in zijn tweede jaar Fortuna naar de eerste divisie ge bracht. Jan Brouwer: „Ik besef wat ik achter laat, wat ik in enkele jaren bij Fortuna heb losgemaakt. Met groot plezier heb ik de jeugd omhoog gebracht. Een gro ter voldoening kan een trainer niet heb ben". Volgens hetzelfde stramien wordt zijn overkoepelende taak bij de KNVB. Eerst was hij een van de twintig trainers in het kader van het jeugdplan Nederland, afdeling Rotterdam. Nu zou hij ze moe ten „lessen". „Toch wel een vreemd gevoel, maar ik sla me er wel doorheen". Jan Brou wer heeft het bewijs dat hij, in enkele jaren van tennistrainer tot trainer van Fortuna, geslaagd is. Hij omlijst zijn optimistische levens visie met een: „Dat ik wegga, geeft de spelers extra de prikkel niet te degrade ren. Het is ook niet nodig met nog zeven wedstrijden. Ik geloof er n og steeds in. Kwalitatief behoren we in het midden te staan". ROME. De Amerikaanse tennisser Stan Smith, die als eerste was geplaatst in het herenenkelspel van de open Ita liaanse kampioenschappen in Rome, heeft zich wegens een schouderblessure terug getrokken. De organisatoren hebben nu de Australiër Lew Hoad, oud-Wimbledon- kampioen, bovenaan de plaatsingslijst gezet. De eerste wedstrijddag verliep niet zonder moeilijkheden. Door de regen moesten verscheidene partijen onderbro ken worden, zodat er een achterstand op het toemooischema is ontstaan. De grootste verrassing deed zich voor in de eerste ronde van het herenenkel spel. De Australiër Owen Davidson, die jarenlang de Engelse Davis Cup-ploeg on der zijn hoede heeft gehad, verloor in vijf sets van de jonge Italiaan Adriano Panatta: 3-6, 5-7, 9-7, 6-3, 0-6. De belangrijkste uitslagen zijn verder: herenenkelspel, eerste ronde: Pasarell (VS)—Pala (Tsj) 8-6, 8-10, 6-3, 2-6, 6-1 Mulligan (Ita)Ian Fletcher (Aus) 6-4, 6-3, 6-1. Tiriac (Roe)Zednik (Tsj) 6-1, 6-3, 9-7. Het Indiase Daviscupteam heeft maan dag in Bombay ook de laatste twee en kelspelen in de wedstrijd tegen Ceylon gewonnen. Zondag had India zich door een overwinning in het dubbelspel reeds geplaatst voor de finale van de Aziatische zone, waarin het uitkomt tegen Austra lië, dat Japan versloeg. BRASILIA. De Braziliaanse voet baller Pele heeft gisteren met onge veer 200 landgenoten één van de hoog ste onderscheidingen van zijn land gekre gen, de orde van Rio Branco. Dit gebeur de bij de herdenking van het tienjarig bestaan van de hoofdstad Brasilia. GLASGOW Tommy Gemmell, de linksachter van de Schotse voetbalclub Celtic, is gisteren licht gewond geraakt aan het hoofd, toen hij met zijn auto tegen een verkeerszuil opreed. De wond moest met drie krammen gehecht worden. Gemmell is geselecteerd voor het Schotse elftal, dat zaterdag tegen Engeland speelt voor het Britse kampioenschap. GELSENKIRCHEN. De Westduitse voetbalclub Schalke '04 die voor de Tsje chische international Jiri Adamec „in de markt" is, heeft diens club, Spartak Trnava, een nogal merkwaardig aanbod gedaan. Schalke wil Adamec betalen met de aanleg van een kunstlichtinstallatie op het terrein van Spartak. BOSTON. De Engelsman Ron Hill heeft maandag de traditionele marathon van Boston gewonnen. Hij legde het par koers van 42 kilometer en 195 meter af in de nieuwe recordtijd van 2 uur 10 min en 30 sec, 2 min en 44 sec sneller dan de Japanner Yoshiaki Unetani, die vorig jaar zegevierde. Hill is de eerste Engelsman, die de marathon van Boston heeft gewonnen. In september 1969 zege vierde hij tijdens de Europese atletiek- kampioenschappen op het klassieke par koers van Marathon naar Athene. Ron Hill had aan de finish een voorsprong van 42 sec op de Amerikaan Eamon O'Reilly.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19