Nieuwe ledenstroom PvdA wast ondanks opzeggingen Bevrijdingsdag wordt bloedig Amsterdamse artsen organiseren noodhulp (fe gravw Actie '70 nu legaal in bedrijfspand w w Gefingeerde overval op bank Vis houdt fit Gegriefde Zuidmolukkers: dekolonisatie faalde Tocht langs Westduitse erevelden "O DS '70 ZOU PARTIJ WEINIG KWAAD DOEN sprong overboord Conflict consultatiebureaus Echtpaar dood bij auto-ongeluk Vijf weken voor laster en smaad Tocht van Assen naar Den Haag Drie militairen omgekomen bij botsing INITIATIEF VAN DE OORLOGSGRAVENSTICHTING Ambassade wilde resolutie niet aanvaarden Advocaat-generaal weer aan het werk uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 21 APRIL 1970 2 „OEFENING" Nederlander Binding Jong Rechts: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De nieuwe ledenstroom van de Partij van de Arbeid wast gestaag. Ondanks de vele bedankjes die de afgelopen tijd zijn binnen gekomen is op het ledenbestand toch een aanzienlijke winst geboekt. Naar het secretariaat ons meedeelde heeft de partij thans ruim honderdduizend leden. Een aantal dat in de Drees-periode aanzienlijk werd overtroffen (honderddertigduizend), maar nadien tot onder de honderdduizend was gezakt. De winst is geboekt ondanks de strubbelingen en afsplitsingen, zoals Democratische Socialisten '70, die zich hebben voorgedaan. Zo werden bijvoorbeeld alleen al in maart zevenhonderd nieuwe leden ingeschreven. TIEN PLAATSEN ONNODIG Ook uw zakenrelaties zullen een bezoek aan de exclusieve SHERRY BODEGA bijzonder waarderen. Kamers voor 30 mensen mm MM i De demonstranten met hun span doeken op weg naar Den Haag waar ze zaterdag hopen aan te komen. Regeling De „slagen Uitkammen Joden in Rusland Gerechtshof Den Haag Geopend: dagelijks (ook 's zondags) van 16-20 uur. GRAVINNESTEEG 9 (aan het Spaarne, tussen Oudegracht en Melkbrug) PERTH. Tijdens een sloepenrol- oefening, die tussen Las Palmas en Kaapstad op het passagiersschip „El- linis" van de „Chandris Lines" werd gehouden, is de Nederlander J. H. Da- men met zijn zwemvest overboord ge sprongen, misschien in de veronder stelling dat zulks bij de oefening hoor de. Dit dachten in elk geval wel de an dere passagiers, die pas bij de kapi tein gingen informeren wanneer hij die overboord gesprongen man dacht op te pikken toen het schip al vijf mijl verder gevaren was. De kapitein liet onmiddellijk rechtsomkeert ma ken en gelukkig werd de op zijn zwemvest ronddrijvende passagier nog gevonden. Ter behandeling van eventuele nadelige gevolgen werd hij bij aankomst in Kaapstad onder me dische behandeling gesteld. AMSTERDAM. In een adres aan de Amsterdamse gemeenteraad eist de poli tieke jongenorganisatie Binding Jong Rechts van de raad de nodige maatrege len te nemen om te voorkomen dat op 5 mei het nationale monument op de Dam wordt „ontheiligd". Wanneer u, als ge meentebestuur van Amsterdam, in gebreke bljjft vrezen wg een bloedige bevrijdings dag. Verschillende mensen die door de oorlog getekend zijn. zullen het niet lan ger nemen dat op hun hart wordt getrapt. Zjj zullen voor eigen rechter gaan spelen en met geweld optreden. In het adres zegt Binding Jong Rechts voorts: „Onze informanten uit de studen- tengroepen, die met de CPN gelieerd zijn, hebben ons bericht dat zij op 5 mei ver schillende acties bij en op het vrijheids monument op de Dam zullen ontketenen. Smalend wordt er gezegd: het is jammer voor de nabestaanden van de oorlogs slachtoffers en oud-verzetsmensen, maar er moet iets gebeuren". Het P.v.d.A.-Kamerlid W. J. Schuitemaker, die pas enkele maanden een zetel in neemt, heeft verklaard dat hg „vandaag of morgen" zal besluiten de partij te ver laten. Hg zegt in de P.v.d.A. „zeer teleurgesteld" te zün. In DS '70 ziet hy een „gun stige ontwikkeling voor de party-politieke verhoudingen". Volgens de heer Schuite maker is een vergroting van de breuk in de P.v.d.A. onvermgdelgk. In Ede heeft zich van de PvdA ook een groep afgesplitst. Deze zal onder de naam Onafhankelijke Democratische Partij gaan deelnemen aan de gemeenteraadsverkie zingen. In Vlaardingen heeft PvdA-wet- houder T. de Bruin het lidmaatschap van de PvdA opgezegd. In Rotterdam is het raadslid L. den Adel lid van DS '70 ge worden. Hij zat sinds 1950 in de raad. DS '70 zal in tien plaatsen deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen, name lijk in Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Leiden, Vlaardingen, Gorinchem, Zeist, Ermelo, Capelle aan den IJssel en Leider dorp. Aldus de landelijk voorzitter van het voorlopig bestuur, drs. A. J. van Stuy- venberg uit Eindhoven, gistermiddag op een persconferentie in Rotterdam. De Kamerverkiezingen in het volgend jaar kunnen DS '70 vijf tot zeven zetels opleveren, zo verwachtte drs. Van Stuy- venberg. De party wil met iedereen samengaan als een redely k deel van haar verlangens wordt gerealiseerd, mits men van andere zyde geen dingen verlangt waartegen wy principiële bezwaren hebben, zo zei drs. v. Stuyvenberg over de instelling van zijn partij ten opzichte van politieke samen werking. Hij merkte verder op, dat een samen werking met de KVP, met de bedoeling om een kabinet-De Jong te continueren, niet de bedoeling van DS '70 is. Samen werking met de VVD ziet de partijvoor zitter op korte termijn niet, gezien de mentaliteit en instelling van de VVD ten opzichte van de sociaal-economische poli tiek. Hij voegde er echter aan toe: Nee zeggen is altijd fout, maar de kans op een samenwerking met de VVD acht ik niet zo groot. De heer Van Stuyvenberg zei verder, dat hij het niet eens is met de financieel- AMSTERDAM De Amsterdamse artsen, die tot voor kort de hulpverlening ver richtten aan de Amsterdamse Dr. Aletta Jacobshuizen thans verenigd in M.R. '70 afd. Amsterdam hebben aan het hoofdbestuur van de Nederlandse Stichting Consul tatiebureaus voor Huwelijks- en Geslachtsleven in Den Haag per brief medegedeeld dat zy een noodhulpdienst hebben georganiseerd. Daar zullen gedupeerde cliënten toch hulp kunnen krygen buiten de Aletta Jacobshuizen. Deze noodhulpdienst (ge vestigd in het Beatrixoord aan de Mauritskade) is bestemd voor die gevallen, welke onmiddeliyk hulp eisen. Met ingang van afgelopen zaterdag heeft het hoofdbestuur de beheerster van de huizen om technisch-administratieve redenen geschorst. „Dit grijpt opnieuw en weer zonder enig overleg in in de hulpverlening", aldus de artsen in hun brief. Wij zien niet in, hoe nu de ruim 30 niet-routine niet-receptie cliënten per week te woord gestaan kunnen worden. Hierbij dient te worden vermeld, dat elke week ongeveer 20 verzoeken tot abortus binnen het kader van de wettelijke mo gelijkheden van advies worden gediend. Dit is dan ook de reden, dat wij op een eventueel verzoek uwerzijds om de hulp verlening voort te zetten binnen de A. J.- huizen niet zullen ingaan. Zelfs indien u het onslag van de medisch leider, dokter F. P. Wibaut en de beheerster en de schorsing van de beheerster ongedaan zoudt maken, willen wij niet meer met uw huidige stichting consultatiebureaus samenwerken". Uitdrukkelijk delen de artsen in hun brief mede, dat zij wel be reid zijn tot overleg voor een samenwer king in de op te richten Rutgersstichting. Het bestuur van de stichting consulta tiebureaus voor huwelijks- en geslachts leven, tevens hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervor ming (NVSH), constateert, dat er in Am- ADVERTENTIE sterdam sprake is van een onnodig door de artsen geschapen noodsituatie. Het bestuur van de stichtig consultatie bureaus zegt met verbijstering van het besluit van de Amsterdamse artsen ken nis te hebben genomen. Het kondigt aan via advertenties artsen te gaan werven om de opengevallen plaatsen in te nemen. Ook zal op artsen van andere bureaus een beroep worden gedaan om in Amsterdam hulp te bieden. Het stichtingsbestuur vindt voorts, dat de Amsterdamse artsen voor alles erkenning willen van de MR'70. Daar mee zouden zij het stichtingsbestuur wil len dwingen hun ontslagen collega Wi baut weer aan de Aletta Jacobshuizen toe te laten, aldus het stichtingsbestuur. economische politiek van het kabinet-De Jong. Verder is het beleid ten opzichte van de middenstand, aldus een andere DS '70-woordvoerder, de heer H. Pors, visieloos. In de middenstandssector treedt een groot aantal faillissementen op, er is een schrijnende nood. Ook in verband met de werkgelegenheid (een derde van de be roepsbevolking werkt in het midden- en kleinbedrijf) moet de overheid meer aan dacht aan de middenstand besteden. Op het congres van DS '70 in het najaar zal een nota over het midden- en kleinbedrijf in discussie komen. AMSTERDAM. Binnen een maand nadat de Actie '70 twee gemeentepanden in Amsterdam „kraakte" om daarmede de aandacht te vestigen op de nog tal rijke onbewoonde panden in de hoofd stad, heeft de militante actieleider, de kunstschilder Joop Peters, gistermiddag officieel de sleutel in handen gekregen van een voormalig bedrijfspand aan Het Singel. De gemeente heeft het verhuurd aan de vereniging „Hulp voor Onbehuis- den", die liet op haar beurt heeft onder verhuurd aan Actie '70. Deze heeft aan 30 mensen kamers verhuurd voor huren van 10-/ 30 per kamer. De gemeente stelde 10 mille ter be schikking waarmede de centrale verwar ming, de elektriciteit, water en gas, ge bruiksklaar worden gemaakt. De rest van de werkzaamheden, die nodig zijn om de kamers bewoonbaar te maken worden door de jonge bewoners zelf uit gevoerd. „Pas op vallend gesteente" stond ter waarschuwing boven een schoorsteen in een der kamers. Bij de feestelijke en officiële ingebruikneming waren een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en het ere-lid van HVO, mr. U. W. H. Stheeman, president van de Amsterdamse rechtbank aanwezig. HVO-directeur, drs. O. W. Heldring, zei dat ingebruikneming van bedrijfs panden als woon- en leefruimte natuur lijk geen echte oplossing van het woning tekort is. „Maar voor heel wat kamer-, zolderkamer- en souterrainbewoners, al leenstaanden en gezinnen zal het betrek ken van een bedrijfspand een verbete ring zijn. Het is geen druppel op een gloeiende plaat". De hoofdleider van het YMCA ver klaarde voorts: „Wij eisen voor de jon geren dat zij in de Bijlmermeer in de huizen met hoge huren kunnen wonen in een soort gezamenlijke bewoning, van de huizen, want de werkende jeugd heeft net zoveel recht op een kamer als een student". VREELAND. Op de Provinciale weg bij de Vechtbrug in Vreeland is bij een autobotsing het echtpaar A. Lam-Zelden- rijk uit Vreeland om het leven gekomen. Het echtpaar laat vijf kinderen achter, onder wie een baby van twee maanden. De heer Lam zou met zijn wagen par does de Provincialeweg zijn opgereden. Zijn auto wend aangereden door een zware vrachtwagen. AMSTERDAM Drie leden van de In- donesië-groep hebben gistermiddag een ge fingeerde overval gepleegd op het kantoor van de Algemene Bank Nederland. De overval was een demonstratie tegen de con ferentie van donorlanden van Indonesië, die gisteren in Rotterdam is begonnen. De demonstranten menen dat westerse con cerns, waaronder onder meer banken en oliemaatschappyen, Indonesië gebruiken als winstobject. Tijdens de overval het drietal was met nylonkousen gemaskerd werden pamfletten uitgedeeld. Buiten werd door dertig leden van de Indonesië groep gede monstreerd. De overvallers werden korte tijd later aangehouden. Zij zijn inmiddels vrijgelaten. De groep heeft aangekondigd meer acties tegen bedrijven te gaan hou den. AMSTERDAM Het Amsterdamse Ge rechtshof heeft vanochtend in hoger be roep de 44-jarige Utrechtse koopman en schrijver van het boek „Alias Teixera" bij verstek veroordeeld tot drie en twee we ken gevangenisstraf wegens smaad en laster jegens de heer R. Zwolsman en de Amsterdamse advocaat mr. L. de Roy van Zuijdenwün. ADVERTENTIE SCHOL, SCHAR OFTONG' A LA MEONIÈRE 1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel melk, bloem, boter of margarine, 2 citroenen, peterselie. De vis met wat zout inwrijven en 20 minuten laten intrekken. Door losgeklopt ei met melk en vervolgens door bloem wentelen. Bakken in veel gebruinde boter of margarine op niet te fel vuur. Wat citroensap, fijn gehakte peterselie en de overgebleven boter over de vis doen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor'Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. (Van onze correspondent) ASSEN Honderden Zuidmolukkers (verenigd in de Badan Persatuan, de Zuid- molukse eenheidsparty van ir. Manusama en de Susunan Pusat Pemuda, de centrale Zuidmolukse jongerenorganisatie in Nederland) zün maandag in Assen begonnen aan een demonstratieve tocht, die pas zaterdag in Den Haag zal worden ontbonden. Ze herdenken hiermee het feit, dat ze twintig jaar geleden een vrije en souvereine Zuid molukse Republiek hebben geproclameerd. Jongeren in de stoet die niet alleen in Assen maar ook daarbuiten veel belang stelling trok droegen spandoeken met zich mee, waarmee zij hun misnoegen kenbaar maken over het feit dat door „het falen van het Nederlandse dekoloni- satiebeleid twintig jaar geleden het Zuid molukse volk nu in een grote geestelijke, sociale en economische nood verkeert" Zij zullen minister-president De Jong en de ambassadeur van Indonesië zaterdag een petitie aanbieden, waarna zij hun demonstratie afsluiten met een herden kingsbijeenkomst in de Haagse Houtrust- hallen. Premier De Jong en de Indonesische am bassade zijn schriftelijk op de hoogte ge steld van de bedoeling van de demonstra tie. De organisatoren maken er mee ken baar, dat de Zuidmolukkers zich zeer mis kend en gegriefd voelen omdat „nog nim mer tevoren een minister-president of een lid van de Nederlandse regering zich heeft verwaardigd een delegatie van hen te ont vangen". In de brief wordt ook aangedrongen op een wettelijke regeling van de rechtspo sitie van de Zuidmolukse gemeenschap in ons land, waarvan de meesten weigeren het Nederlandschap te aanvaarden of In donesiër te worden. Voorts wordt gevraagd om meer inspraak van de Zuidmolukkers in Nederland. Volgens de organisatoren gaat het ver blijf van de Ambonezen in Nederland zo wel voor de regering als voor de bevol king grote problemen met zich meebren gen. (Van onze correspondent) ROERMOND. Drie militairen van het korps geneeskundige troepen uit Amers foort een dienstplichtig soldaat en een beroepskorporaal hebben gisteravond het leven gelaten toen hun jeep op een kruispunt bg Horn werd aangereden door een Belgische vrachtwagen. De Belgische chauffeur zou geen voorrang hebben ver leend. De jeep werd door de vrachtwagen ver pletterd. De vrachtauto vloog direct na de botsing in brand. De bestuurder kreeg ernstige brandwonden. (Van een onzer verslaggevers) FRANKFORT A/D MAIN Op uit nodiging van de Nederlandse Oorlogs gravenstichting is gisteren een groep Ne derlandse persvertegenwoordigers begon nen aan een vijfdaagse reis langs erevel den, internationale begraafplaatsen en voormalige concentratiekampen in de bondsrepubliek Duitsland en in Oostenrgk. De stichting heeft daar (en elders in de wereld waar Nederlanders in de tweede wereldoorlog zgn omgekomen) erevelden laten aanleggen die ze laat verzorgen en onderhouden. Naar schatting hebben in die oorlog, die voor Nederland op 10 mei 1940 begon en officieel op 8 mei 1945 eindigde voor zover het West-Europa betrof, ruim 270.000 landgenoten het leven verloren. Met de herdenking van die doden op 4 mei en de viering van het bevrijdingsfeest op 5 mei voor ogen, is het goed te weten dat Ne derland in die vijf jaar bezetting ongeveer 104.000 joodse landgenoten verloor, 30.000 dwangarbeiders, 20.400 bombardements slachtoffers, 18.000 doden door honger oedeem, 4570 militairen, 2800 gevallenen door executies, 1500 zeelieden, 258 krijgs gevangenen en nog een 500 vermisten. In dat aantal van 270.000 is voorts een extra getal van 65.500 vrouwen, mannen en kinderen begrepen. Men heeft nu door vergelijking van sterftepercentages van voor mei 1940 en na mei 1945 (met uit schakeling van de zeer hoge percentages in de hongerwinter) de conclusie getrok ken dat de bezetting aan 65.500 meer land genoten het leven heeft gekost. Als ei geen orlog was geweest zou dat aantal op grond van het vooroorlogse sterftepercen tage, in leven zijn gebleven. Over sterfgevallen na de oorlog maar wel als gevolg van die oorlog zijn geen cijfers bekend. Het is een groot getal: 270.000. Maar al die mensen hadden toch een individueel leed. In 270.000 gevallen werd aan de hoop en de levensverwach ting van de mens een einde gemaakt Laten we er één nemen. Het is een 19- jarige jongen uit het oosten des lands, Willem van D. Zijn stoffelijk overschot rust met dat van 753 Nederlandse slacht offers op het ereveld op het Waldfriedhof in Frankfort aan de Main. Willem van D. overleed op de avond van de vijftiende april 1943 bijna op de dag af zevenentwintig jaar geleden in Oberndorf am Neckar, in een der ba rakken van een dwangsarbeiderskamp, die gevuld waren met doodzieke, ijlende, zich zelf en andere bevuilende, aan hun lot overgelaten Nederlanders die aan tyfus leden. Aan zijn krib stonden drie geünifor meerde, zeer jonge Duitse militaire artsen. Ze waren de eerste dokters die zich in het, door een in allerijl enige weken eerder geplaatste schutting van het ba- rakkencomplex afgescheiden tyfuskamp lieten zien. Ze hadden kennelijk nog nooit zo'n verzameling patiënten bijeen gezien. De drie waren in gezelschap van een in witte jas gestoken „Sanitater" die zich geneesheer-directeur voelde, maar van de eerste dag af dat hij hoorbaar de „zorg" voor zieken op zich had genomen, of op zich had gekregen, „de slager" werd ge noemd. Een van de drie artsen ontblootte de door de transpiratie glimmende borstkas van de zieke, telde van bovenaf een aan tal ribben aan de linkerkant en gaf hem een injectie. Een tel later gaf de jongen de geest. Het drietal verliet daarop de barak en kwam niet meer terug. Willem was een van de ongeveer zes honderd dwangarbeiders die begin de cember 1942 met een extra-trein uit Ne derland bij Bentheim Duitsland werden binnengereden. Ze waren niet de eersten en ook niet de laatsten. Ze waren, bij het „uitkammen" van bedrijven door de Duitsers, op lijsten geplaatst van arbeiders, die gedwongen moesten werken in Duitsland. Dr. B. A. Sijes van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie is in zijn studie „De arbeidsinzet 1940-1945" tot een aantal van meer dan een half miljoen gedwongen Nederlandse arbeiders gekomen. Een dertigduizend daarvan hebben in Duitsland het leven gelaten. Willem was er een van. Eén uit velen. De tocht naar Den Haag zal de Zuid- lukkers voeren door Meppel, Zwolle, Er melo, Nijkerk, Utrecht, De Meern, Alphen aan de Rijn en Voorburg. In de stoet wor den meegevoerd een houten kruis en enor me spandoeken waarop de woorden „Met deze ware sleutel (kruis) trachten wij het ijzeren gordijn en de ijzeren deur van Den Haag te openen". En ook „Wij zijn 20 jaar geknecht door Soekarno's en Soe- harto's. Is gerechtigheid voor ons te veel gevraagd?" In Den Haag worden zaterdag zeker 20.000 Zuidmolukkers verwacht. DEN HAAG Rabbijn A. Soetendorp van de Liberaal-Joodse Gemeente in Den Haag is er gisteren niet in geslaagd in de Rus sische ambassade in Den Haag de reso luties te overhandigen, die daags tevoren in Amsterdam op een solidariteitsbgeen- komst met joden in Rusland was aangeno men. In de resoluties wordt een beroep ge daan op de regering van de Sovjet-Unie de joden in Rusland de mogelijkheden te ge ven hun eigen cultuur te blijven beleven. Voorts werd de verspreiding van propa ganda tegen het zionisme en het jodendom veroordeeld. De heer Sorokin tweede se cretaris van de ambassade heeft volgens rabbijn Soetendorp gezegd dat de situatie waarin de joden in Rusland leven, niet zo is als door de rabbijn wordt voorgesteld. Alleen in incidentele gevallen zijn er moei lijkheden geweest met joden in Rusland. De delegatie kreeg voorts wat boekjes mee over de Russische visie op het zionisme. DEN HAAG. Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst heeft zijn werk als ad vocaat-generaal bij het Haagse gerechts hof hervat. Zoals bekend had hij in overleg met de procureur-generaal, mr. Bezier, zich ruim een maand geleden tijdelijk uit de oefe ning van zijn functie teruggetrokken in verband met moeilijkheden naar aanlei ding van zijn uitlatingen in een inter view over de geruchtmakende strafzaak tegen de Haarlemse rechter die onlangs veroordeeld werd nadat hij met zijn auto een jongen had doodgereden. De advocaat-generaal heeft een onder houd gehad met de minister van Justi tie, waarna hij zijn werk weer heeft op genomen. De minister heeft in antwoord op Kamervragen de uitlatingen van de advocaat-generaal betreurd. ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h de graafl grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 profiteer van onze inruilactie f 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2