ZWEEDSE MINISTER IN IJMUIDEN Nieuw plan van stichting „Onderdak voor verenigingsgebouw in Driehuis l Sfeervol nachtconcert in het Haarlemse Concertgebouw WARM DUST VLOTTE VERTONING VAN TRADITIONELE Winkelsluiting in Velsen VNU: 24 pet dividend „LOODS AAN BOORD" Goede voorstelling van Herv. Toneelgroep ..H Welterusten Haarlems elftal (oefende tegen VEW: 4-1 Verbouwing r.-k. pastorie Geen geld meer voor bus of trein Kandidatenlijst KVP in Velsen Cabaret op koninginnedag NS-personeel in onzekerheid over verlof TWEE DUITSERS DINSDAG 21 APRIL 1970 IJMUIDER COURANT li» mm .j Fietsen gestolen k - ;vC- KIJK VERGELIJK EN ONTDEK Voordeel voor onze abonnees Reductie-coupon: waarde 1 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het contactorgaan detail handel Velsen adviseert de zaken in deze gemeente over te gaan tot de volgende sluitingstijden: Donderdag 30 april (Koninginnedag), 13 uur. Dinsdag 5 mei (Bevrijdingsdag) de ge hele dag. Donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag), de gehele dag. In verband met moederdag mogen de taken vrijdag 8 mei tot 21 uur zijn ge opend. AERDENHOUT Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven N.V. deelt mede, dat de resultaten over het jaar 1969 we derom bevredigend zijn geweest. Voorge steld wordt over het verhoogde aandelen kapitaal een dividend uit te keren van 24 pet. waarvan 4 pet in aandelen uit de agio-resetve. Hierop zal in mindering komen het reeds uitgekeerde interimdivi dend van 10 pet. (Vorig jaar werd 22 pet. waarvan 4 pet aandelen uitgekeerd). Het werkbezoek, dat de Zweedse mi nister van Landbouw en Visserij, de heer Ingemund Bengtsson, vanmorgen aan IJmuiden heeft gebracht is voor de burgerij vrij onopvallend verlopen. Het enige, dat men heeft kunnen zien, was een politieauto met blauw zwaai licht, die aan het hoofd reed van enige zwarte personenauto's met een „C.D."-nummerbord. De minister en zijn gevolg arriveerden vanmorgen omstreeks kwart over tien bij het Rijksinstituut voor Visserij, waar zij werden ontvangen door ir. Th. J. Tienstra, directeur Visserij; professor P. Korringa, directeur van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek en de heer J. G. de Wit, hoofd afdeling technisch onderzoek visserij, waarna het gezelschap in de bibliotheek de koffie gebruikte en nader over het werk van het Rijksinstituut werd in gelicht. Omstreeks elf uur werd een bezoek gebracht aan het Instituut voor Visserijprodukten T.N.O. Op de foto de ontvangst in de bibliotheek van het gebouw aan de Haringkade. Van links naar rechts ir. Th, J. Tien stra, professor P. Korringa, de Zweed se minister I. Bengtsson en enige leden van het gezelschap. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De bemanning van een surveillancewagen van de Velsense poli- tie zag in de nacht van maandag op dms- dag twee jongens, elk op een dames fiets in de Van de Vondellaan rijden. Zij werden staande gehouden en konden geen aannemelijke verklaring geven voor de herkomst van de fietsen. In het hoofd bureau bekenden zij de fietsen in Haai- lem te hebben weggenomen, omdat zij geen geld meer hadden voor bus of trein. Beide jongens, respectievelijk twintig en zeventien jaar, zijn overgegeven aan ae Haarlemse politie. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De definitieve kandidaten lijst van de Katholieke Volkspartij, afde ling Velsen, voor de gemeenteraadsverkie zingen op 3 juni is als volgt samengesteld. 1. J. van Leeuwen, IJmuiden; 2. Th. C. Wit te, IJmuiden; 3. drs. J. v. d. Geijn, Drie huis; 4. W. N. Koopman, Driehuis; 5. A. P. Derriks, Velsen-Noord; 6. drs. N. B. A. M. Kraetzer, Santpoort; 7. drs. A. H. M. Kruytzer, Santpoort; J. N. Hin, IJmuiden; 9. mevrouw G. A. M. Smit-Hendriks, Vel sen-Noord; 10. F. J. M. Sinnema, Velsen- Noord; 11. A. H. van Kilsdonk, Santpoort; 12. dr. J. J. M. Grootjans, Santpoort; 13. A. W. H. Hijnen, Santpoort; 14. C. N. Mer- ten, IJmuiden; 15. W. M. Wilms Floet, IJmuiden; 16. W. N. A. M. de Munnik, Velsen-Noord; 17. P. M. van den Bos, Sant poort; 18. N. F. van Noort, Santpoort; 19. A. W. F. Stals, IJmuiden. HEEMSTEDE. De 43-jarige recep tionist J. F. Coppens uit Heemstede is vanmorgen dodelijk gewond toen hij met zijn bromfiets vanuit de Prinsenlaan de Herenweg wilde oversteken, en aangere den werd door een vrachtwagen. De man laat een gezin met vier kinde ren achter. trap zijn bivak moet opslaan. Het gegeven leent zich op het eerste gezicht bijzonder aardig voor een avond licht amusement, maai helaas heelt de auteur bij het onderhavige stuk toch op het verkeerde paard gewed. Wanneer de ->.s. ikM (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Op koninginnedag zal in alle delen van de gemeente weer een uit gebreid programma worden afgewerkt van optochten, demonstraties, filmvoorstellin gen, puzzeltochten, kinderspelen, rol- schaatswedstrijden en dergelijke. In de Stadsschouwburg treden 's avonds op Henk Elsink en Tonny Huurdeman met „Een avond in de Koopermolen". In „De Schouw" in Velsen-Noord komen onder meer Ab Hofstee als boer Voorthuizen. Anneke Grnönloh, Marion Wardenaar, Al Preston en Valerie en Nico Scheffers. - .V AN... - i f® Als de plannen worden goedgekeurd I rooms-kathoheke pastorie uitgebouwd wordt hel rechter gedeelte van de 1 op een wijze zoals op deze tekening staat aangegeven. IJMUIDEN Niet geheel ten onrechte grijpt het amateurstoneel in Nederland weer altijd terug op het werk van onze ge renommeerde toneelschrijver Jan Fabrieiiis wiens stukken door de stevige dialogen en dikwijls met veel energie opgeladen fi guren al tientallen jaren in staat zijn ge bleken, zowel het publiek als de spelers een dankbare toneelavond te bezorgen. Dit geldt ook voor zijn spel in drie bedrijven ..Loods aan boord", hoewel dit toeh al lerminst tot Fabricius' sterkste stukken be hoort. Daarvoor is de intrige met een moe- ADVERTENTIE de grote en moderne voorraad, voor de prijs en kwaliteitsbewuste klantenkring der Maree. die zelfs een hartkwaal en blindheid simuleert teneinde haar machts positie in het gezin te kunnen handhaven, te geforceerd en onwaarschijnlijk, evenals de bijna belachelijk onderdanige houdin gen van zoon Jan en de eeuwig vissende vader Andries. Maar hier staan dan geluk kig de forse en onverzettelijke karakters weer tegenover van kapitein Koos Fabian en Louise Vincent, die telkens voor de noodzakelijke conflicten mogen zorgen, waardoor de gewenste spanning en aan dacht in de zaal voortdurend op peil kan worden gehouden. DIT IS OOK zaterdag- en maandag avond het geval geweest in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost bij de opvoeringen, welke de Hervormde Toneelgroep hier van dit stuk heeft gegeven. Onder regie van Paul van Ginkel zijn dit bijzonder goede voor stellingen geworden zodat, wanneer uw recensent voor de spelprestaties cijfers had mogen uitdelen, het zevens en achten zou hebben geregend. ZO WAS F.R een prima vertolking van de stoere Koos Fabian door Theo Keirsgie- ter. die voldoende overwicht bezat om zich als een der centrale figuren te handhaven. Ook Gré de Haan liet als Louise Vineent een echt Fabricius-karakter zien. waarbij Ton de Heer als de levendige Tom het trio voltooide, dat de listig intrigerende moeder Maree van Rie Everink voortdurend goed partij wist te geven. MAAR OOK DE bijrollen waren uitste kend bezet, waarbij wij denken aan de spontane Paultje van Annemieke Baard, de bruuske Martha van Geertje Schrieven, de navrante Janneke van Wil Baard en de guitige Cato van Janny van Weelderen. Zelfs de nogal onwaarschijnlijk getekende figuren van Jan en vader Andries werden door Willem Mol en Engel Gravemaker nog zeer acceptabel uitgebeeld, hetgeen vooral bij laatstgenoemde het geval is geweest. Tenslotte zorgden Chris van der Plas en Piet Kalkhoven als de brievenbesteller en de dorpsdokter voor een specifieke lokale sfeer, zodat de spelende vereniging in haar totaliteit met „Loods aan boord" een prima voorstelling kan worden nagegeven. Het geen gelet op de enthousiaste reacties in de zaal, ook de conclusie van het publiek is geweest. JAN VAN DAM •VtAJVWWWWWWVW in de nacht van vrijdag 24 op zaterdag 25 april om 0.30 uur. WIE TREDEN DAAR OP? een zes man sterke underground-formatie. Bekend door de dubbel-elpee „And it came to pass In het voorprogramma: De Bergense groep „TURQUOISE die ook „free music" speelt. Een unieke kans voor alle progressieve lieden om pop van hoog niveau te horen Voor de lezers van IJmuider Courant/Beverwijkse Courant is er een extra voordeel. Bij inlevering van onderstaande coupon krijgt u één plaats van f 5.-voor de gereduceerde prijs van f 4.- 1.- voordeel dus!) Voorverkoop Concertgebouw, Lange Begijnestraat, Haarlem, dagelijks van 10.00—16 00 uur. Tegen inlevering van deze bon ontvangt u 1 plaats voor het popconcert in de nacht van 24 op 25 april 1970 van f 5.- voor f 4.-. IJMUIDER CRT./BEV. COUR Laat deze unieke kans niet voorbijgaan T"p door elkaar rennende familie namelijk de I 1-^ Z\ L' I rf „nachtelijke rust scène" gehad heeft, is het JJVJLJlA. eJ verder voorbij met de grappenmakerij. Maar ja, het stuk is dan pas op de helft en dat houdt in dat er met man en macht VELSEN. Wanneer je in een wat k em reeks van doorzichtige grapjes moet uitgevallen landhuis woont waar mat bi, leurd om het geheel overeind twee met al te grote slaapkamers hebt. dan hmiden ,)a( ,uk( dan ook niet en het kan het wel eens moeilijkheden geven als „evaI _aal uit ais de bekende nacht je plotseling op één en dezelfde dag je vol- tallige familie te logeren krijgt. Levert een dergelijke situatie nauwelijks of geen pro- Omdat ik echter vorig jaar van dit zelf- blemen op. dan is ze toeh nog altijd een de toneelgroepen-trio opmerkelijke pres- dankbaar onderwerp voor een blijspel -1 laties mocht bewonderen in „Zachtjes met schrijver, die er dan volgens beproefd re- de deuren", ging ik toch met de beste ver- eept met enige handigheid altijd wel iets wachtingen naar de schouwburg en keerde van weet te maken. I helaas met enige teleurstelling huiswaarts. Vooreerst dient er gezegd te worden dat Met een soortgelijk familieavontuui I hard moet zjjn gewerkt om toch met traden maandagavond de gezamenlijke enig resultaat te v00rschijn te komen. Wat toneelverenigingen „De Plankeniers „Pal- dp voorstelling toch nog op enigerlei wijze vu" en „KZOS voor het voetlicht van de I gered beeft is de geestdrift van de spelers stadsschouwburg. Zij speelden onder regie I enn dg regie yan Bert pypers. Door tal van Bert Pijpers het vlinderlichte blijspel van klejne regievondsten en een beweeg- „Welterusten" van de Engelse auteur A.P. ljjke mise_en.scène verliep het spel in Dearsley in de vertaling van Gerard Re- egn vlot tempo Jammer genoeg was het kers- allemaal een betere zaak waardig. In „Welterusten" denkt een pas gepen- Dg gepensioneerde vader was in sioneerd heer samen met zijn echtgenote I handell van Jan wijker en hij maakte er eindlijk eens te gaan genieten van een wel- een rustige en beheerste typering van, met verdiende rust. Zij hebben juist samen een oe] voor humor op de planken gezet, bescheiden landhuisje betrokken met als Nolda dijker stond hem terzijde als echt- logé een schoondochter en haar baby, als ote en was soms Wat te dramatisch, de bel gaat en de eerste van de rest van Mijra> jy[ary Geels een wat onbenullig aan- de kinderen zich aankondigt. Zij is de Tin v£m der Laan speeide een schattige voorloopster van een hele serie rust- en doende Loes-je. will Mooy was bijzonder landhuisminnenden, zodat het ware „stil komjsch als sproet, Theo Nierop liet een leven" er voor de ouders voorlopig bij in geagitPerde Ted zien en Hen Zwanenburg moet schieten. Het is weldra een gekibbel gaf op uitstekende wijze de sympathieke van jewelste in het kleine huisje en üe Arthur gestalte. Verder speelden mee: Jo pret begint pas goed als iedereen een Bejfrojd a]s weggelopen Miep en Cor Peet slaapplaats moet vinden voor de nacht en aJg terughaler John. Als vreemde eend in arme pa in de stoffer-en-blikkast onder de dg familiebijt deed wout Booy het grap pig als de zeeman Karei. Het publiek beloonde het gezelschap na afloop royaal met applaus. K. VAN LEEUWEN (Van onze correspondent) UTRECHT. In een open brief heeft de protestants-christelijke bond van ver- voerspersoneel (PCB) vanmorgen de di- j rectie van de Nederlandse Spoorwegen I een klachtenboek overhandigd. De belangrijkste grief is het perso- neelstekort bij de NS. waardoor het per soneel moeilijk verlof kan krijgen en in onzekerheid verkeert of het vakantieda gen of -weken wel kan krijgen. Bovendien heeft een aantal spoormensen nog verlof tegoed over het afgeloüen iaar. „Weet de directie wel", zo vraagt de PCB zich af, „dat bij het spoorwegper soneel de maal vol is; dat de ontevre- I denheid hand over hand toeneemt en dat dit fatale gevolgen zou kunnen hebben?" De nieuwe manier waarop de directie het bedrijf leidt, maakl op de bond de in- I druk van onophoudelijk reorganiseren. Het wordt ervaren als iets nieuws begin nen voor het oude nog uit de verf is ge komen. De open brief, gedrukt op oranje pa pier. is vannacht op alle NS-gebouwen I aangeplakt SPAARNDAM. Op het veld van Spaarndam speelde het voorlopig Haar lems elftal ter voorbereiding op het Vier- bondentoernooi een oefenwedstrijd tegen het in de vierde klas zaterdagvoetbal lei dende VEW. Het Haarlems elftal bleef in dit duel met een score van 4-1 aan de winnende hand. Aanvankelijk was het krachtsverschil Driehnis ontbreekt nog steeds een ver- tussen VEW en het heterogene Haarlems enigingsgebouvv. Het plan van de stichting I elftal niet groot. De Heemstedenaiep kre- gen een goede kans om uit een penaltv „Onderdak' om in het centrum een houten d£> ]eiding maa| Drayer schoot vanaf de witte stip naast. Het succes kwam na twintig minuten aan de andere kant, waar Schrama (DIOS) raak schoot; 1-0. In de tweede helft konden Vrouwe (Waterloo) en Bosdijk (Spaamestad) door nonchalant spel in de achterhoede van VEW de winst tot 3-0 opvoeren. Heemstra scoorde toen weliswaar te gen, maar kort voor het eindsignaal uit een corner het verschil weer op drie bracht Schrama met een fraaie kopbal punten; 4-1. Het was voor het Haarlems De stichting „Onderdak" kan namelijk elftal voor het eerst met. spelers uit binnenkort op aantrekkelijke voorwaarden zaterdag- en zondagvoetbal onererend beschikken over de rooms-katholieke pas- een nuttige oefenwedstrijd, torie. Dit grote pand biedt goede mogelijk- Het jeugdelftal van de afdeling Haar- heden, vooral als de thans voorgenomen lem KNVB nam zaterdag in Heiloo deel verbouwing kan worden gerealiseerd, aan het Vierbondentoemooi en eindigde Dan wordt de pastorie, die van binnen daarin op de derde plaats. De Haarlem- een andere indeling krijgt, nog uitgebreid mers verloren hun eerste wedstrijd met met een ruime uitbouw van de rechtse 1-0 van Noord-Holland. Doelman Kok hoek van de voorgevel en de rechter zij- (KIC) wist een hogere score te voorKO- geve] I men. Voor de strijd om de derde plaats I moest Haarlem aantreden tegen Utrecht, Ook het voorterrein wordt enigszins dat met 4-2 door Amsterdam was ge- gewijzigd. In het rechtse gedeelte van de klopt. De jonge Haarlemmers kwamen in pastorie ontstaat dan volgens de plannen hun tweede treffen tot aardig voetbal en van binnenhuisarchitect Heilig uit Sant- namen door Van Langeraar (RCH1. HoeJ- poort een flinke sociëteitsruimte met een scherf Zand voortmeeuwen) en %menk goede dansvloer en een gezellige bar. In (TYBB) een 3-0 voorsprong. Utrecht^red- het linker gedeelte ontstaan kleinere zaal tjes voor gespreksgroepen, vergaderingen en dergelijke. Voor het realiseren van deze plannen zal de stichting „Onderdak" in de naaste toekomst stellig een beroep moeten doen op de bewoners van Driehuis. Voor he' I iTjrp/n CAU C7I7 NT verkrijgen van subsidies zijn al verschil- (J I I vï L» W V^Lu LL1\ lende contacten gelegd, maar voor sub sidies komt men in het algemeen alleen (Van een onzer verslaggevers) in aanmerking als de bevolking zelf ook UITGEEST. Twee 17-jarige 'Duitse een flink bedrag op tafel legt. jongens zijn maandag door de politie aan- I gehouden en via de vreemdelingendienst De stichting „Onderdak" vraagt de ver- van de rijkspolitie op transport gesteld enigingsbesturen nu reeds contact mei naar de grensovergang Berg om daar het bestuur op te nemen vis de secretaris, als ongewenste vreemdeling over de de heer VV. v. d. Brink, 3. M. van Nassan- grens te worden gezet, laan 13 te Santpoort, opdat met de uil De jongelui, die als woonplaatsen So- voering van het plan nog zoveel mogelijk lingen en Ubach opgaven, hadden geen met de wensen van de verenigingen reke- geldige papieren en beschikten bovendien ning kan worden gehouden. niet over geld. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS In het dorpscentrum van gebouw te plaatsen stuitte bij de gemeen lelijke autoriteiten op onoverkomelijke bezwaren. Maar er is een nieuw plan en als dit tot uitvoering kan worden ge bracht, beschikt Driehuis binnen afzien bare tijd over een goed reoutilleerd ver enigingsgebouw. waarin allerlei activitei- :en en verenigingen tot ontplooiing en ontwikkeling kunnen komen. de daarna de eer: 3-1. In de finale bleef Noord-Holland met 2-0 de meerdere van Amsterdam. Eindstand: 1. Noord-Holland. 2. Amsterdam. 3 Haarlem. 4. Utrecht.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5