Kamercommissie levert felle critiek op nota oefenterreinen Verslag nog niet gepubliceerd LIKDOORNS Bedosari Bevolkingsgroei moet worden ingeperkt FACULTEIT BEZET Dolle Mina's bezetten De Witte" in Den Haag U bent op mijn stoel gaan zitten TROEF VAN DE WEEK GROTE WEERSTAND TEGEN PLANNEN MET KUINDERBOS, HARSKAMP EN OIRSCHOT Grosheide sprak met curatorium Rapport Londens symposium: IN BINNENHOF PLEIDOOI VOOR GOEDKOPERE CRÈCHES Journalisten uiten verontwaardiging over fusies RECHTER VERBAASD OVER GEDRAG ZENUWARTS: Hoogleraar lucht zijn hart over Tilburg ZILVEREN SUIKERSCHEP DONDERDAG 23 APRIL 1970 of eelt? voor slechts f2.85 weer lopen zonder pijn! School v. d. Journalistiek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uit het voorlopig verslag van de vaste Kamercommissie voor Defensie, dat binnenkort zal verschijnen, blijkt dat een meerderheid van deze commissie eigenlijk niet te spreken is over de nota-Oefenterreinen van minister Den Toom van Defensie en minister Schut van Ruimtelijke Ordening. Van P.v.d.A.-zijde werd opgemerkt dat de nota in geen enkel opzicht had voldaan, terwijl de K.V.P.-Kamerleden de bewindslieden vragen of zij geen aanleiding zien om hun nota grondig te herzien. Zelfs hebben enkele leden gevraagd de inmiddels genomen beslissingen over de oefenterreinen maar ongedaan te maken en de nota in zijn geheel in te trekken. I llusie Lauwerszee Harskamp Kuinderbos Troefprijs.. 10.- (ƒ15.-) 'T SILVER-STOEPKE 99 Telegram aan ministers 11 11 ADVERTENTIE DEN HAAG. Het curatorium van de School voor de Journalistiek heeft, al vorens zijn voornemen het komende cur susjaar geen eerstejaarsstudenten toe te laten definitief ten uitvoer te leggen, met staatssecretaris mr. Grosheide overleg ge pleegd over de gevolgen van een zodanig besluit voor de positie van het aan de school verbonden personeel. De staatssecretaris heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen vanuit de Kamer. Uit dit antwoord blijkt, dat de onder minister zich bij het overleg niet uit drukkelijk voor of tegen de voorgestelde maatregel heeft uitgesproken. Slechts is toegezegd, dat als het besluit zou worden genomen van zijn kant zo veel mogelijk soepelheid zou worden betoond bij het veiligstellen van de positie van het perso neel, aldus het antwoord. Daarin wordt voorgesteld, dat de op merking als zou het op de school een rotzooitje" zijn niet vanwege het minis terie is gebezigd, althans voor zover kon worden nagegaan. Wel is op het ministe rie tegenover verslaggevers verklaard, al dus mr. Grosheide, dat het curatorium, als bevoegd gezag van de school, de on derhavige beslissing rechtens kon nemen en is voorts tegenover één verslaggever verklaard, dat bij de school voor de jour nalistiek „veel problemen bestaan". Bjj een volledige inventarisering van alle opvattingen blijkt dat op dit moment alleen voor het project Lauwerszee als oefenterrein een (grote) meerderheid in de Kamer zal kunnen worden gevonden. Tegen alle andere concrete plannen (Kuinder- bos. de Harskamp, Oirschot, Oldebroek) bljjkt min of meer grote weerstand te bestaan. Alleen voor het zogenoemde „divisieproject Ter Apel" wilden de meeste commissie leden nog geen concrete uitspraak doen. omdat zij eerst de sociaal-economische onder zoekingen wilden afwachten. Het ziet er echter naar uit dat dit pro ject wel geaccepteerd zal worden, maar dan met aanzienlijke toezeggingen voor dit gebied van de zijde van de regering. Op deze wijze zal de Kamer slechts akkoord gaan met twee grote oefengebieden in het noorden waarbij sterke voorkeur is voor inschakeling van het Waddengebied een oefenterrein in West-Duitsland voor één brigade en nog een ander terrein of in Duitsland of in Frankrijk. De KVP heeft zelfs toegezegd een verhoging van de be groting met enkele miljoenen voor oefen gelegenheid in het buitenland te zullen aanvaarden. De meeste critiek werd geleverd op de motivering die door staatssecretaris Haex was gegeven voor de keuze van de grote oefenterreinen en voor het vaststellen van de minimale grootte op 3000 hectare van deze terreinen. De meeste fracties betwij felden of er wel vier grote terreinen van ongeveer 3000 hectare nodig zijn. De PvdA Kamerleden betoogden in de commissievergadering die op 7 april had plaatsgevonden, dat het een illusie is te menen dat er in Nederland oefenterreinen zouden kunnen worden gevonden waarop de landmacht de gelegenheid zou krijgen een grote vaardigheid in het beweeglijk op treden over grote afstanden te verwerven. „Oefenen met grote eenheden onder oor logsomstandigheden op overeenkomstige terreinen moet uitgesloten worden geacht", aldus de Pvd A-kamerleden. De WD-Kamerleden stelden zich in feite op hetzelfde standpunt dat oefeningen op grote schaal op speciale terreinen niet mo gelijk zouden zijn, tenzij men dit opvangt AMSTERDAM Drastische inperking van de bevolkingsgroei is één van de as pecten van mens en milieu, die van wereldomvattende betekenis worden geacht en waarin een aanpak uit sociaal-wetenschappeljjk oogpunt voorop dient te staan. Dit wordt opgemerkt in een rapport dat is samengesteld door de Nederlandse deelnemers aan een in september in Londen gehouden symposium over de „Veranderingen in het milieu door toedoen van de mens". Bezorgheid over het milieu waarin de mens thans leeft en dat in de laatste decennia aan snellere aantastingen on derhevig is dan ooit tevoren was de ach tergrond van het symposium, waaraan ruim driehonderd onderzoekers uit bijna dertig landen deelnamen. In het rapport wordt het onder controle krijgen van de bevolkingstoename als wereldprobleem nummer één beschouwd. Sluit men nucleaire oorlogen en grote rampen uit dan zal de wereldbevolking voor het einde van deze eeuw zijn ver dubbeld. Zelfs als men de mensheid geen verbetering van de levensstandaard toe staat zal het „bewoonde" deel van het aardoppervlak moeten worden verdub beld. dat wil zeggen vooral met krotten en achterbuurten. Vrijwel de hele kust lijn zal zijn geürbaniseerd. De voedsel voorziening voor deze mensheid zal waar schijnlijk van traditionele landbouw en veeteelt op nieuwe technische systemen zijn overgeschakeld, met in vele gevallen nieuwe voedingsbronnen. Zou men deze mensheid per volwassene één dagblad van twee vellen en drie velletjes toilet papier toestaan, dan moet nu reeds de hout produktie der bossen op de wereld tot het viervoudige worden opgevoerd. Overgaan op papierproduktie uit stro en riet verplaatst slechts de moeilijkheid naar een ander deel van de biosfeer, en lost niets wezenlijk op. Het rapport wijst verder op de nood zakelijkheid van goed oppervlaktewater. Wat de zee betreft merkt het rapport op dat deze minder onuitputtelijk is dan vaak word gedacht. Een voorzichtig be leid ten aanzien van dumping van (gif tige) afvalstoffen is daarom geboden. Ook luchtverontreiniging moet zoveel mo gelijk worden voorkomen. Het bestuur van de afdeling natuurkunde der Ko ninklijke Nederlandse Akademie voor We tenschappen, dat veel waarde hecht aan het rapport, zegt dat Nederland zich als klein en welvarend land zich op gelijke wijze zoals bijvoorbeeld Zweden geavan ceerd ten aanzien van milieuvragen zou kunnen opstellen. Enerzijds door een in tern krachtig beleid, anderzijds door di* beleid in internationale organen uit te dragen. Binnen TNO bestaan vergevorderde plannen voor een organisatorische grond slag voor gecoördineerd milieubeheer. Het bestuur van de afdeling natuurkunde verwacht dat de structuur die TNO na streeft een actief beleid inzake milieube heer mogelijk zal maken. door oefeningen buiten deze terreinen, „in het land", zoals reeds enkele malen in West-Duitsland is toegepast. De ervarin gen daar hebben geleerd dat de schade kleiner is dan in het algemeen bij huur van grote oefenterreinen. Ook op de wijze waarop de kosten op de begroting zijn berekend was critiek. De meeste commissieleden konden zich verenigen met het plan om in de voorma lige Lauwerszee militaire oefenterreinen te scheppen, ofschoon z(j daarover nog vele vragen te stellen hadden aan de regering. Zo vroeg de woordvoerder van de PvdA- fractie zich af of de regering nog wel be hoefte zal hebben aan het plan-Ter Apel als de Lauwerszee wordt geaccepteerd. Bo vendien bleek bij de bespreking over de Waddenzee ten noorden van Friesland en Groningen dat veel Kamerleden er voor voelen om dit gebied samen met de Lau werszee tot een groot oefenterrein te ma ken, wat het voordeel zou hebben dat ook de marine en de luchtmacht effectief kun nen worden ingeschakeld. Hoewel de generaals Van Rijn en IJssel- stein reeds eerder in een (besloten) com missievergadering hadden verklaard dat de bodem van de Waddenzee na inpolde ring ongeschikt zal zijn voor oefenterrein, blijken toch de meeste defensiespecialisten uit de Tweede Kamer voor de inpoldering te voelen. Er zijn in de commissie zelfs stemmen op gegaan om dit uitgebreide Lauwerszeegebied tot centraal oefengebied aan te wijzen, omdat in tijden van span ning men toch eerder zal moeten trekken naar het oosten en noorden dan naar het zuiden van ons land. Geen kans maakt het plan om het mili taire terrein de Harskamp uit te breiden tot een oefenterrein. Er werd in de kamercom missie vooral op gewezen dat er een groot recreatief belang is, terwijl ook de natuur wetenschappelijke en archeologische bete kenis van dit gebied groot wordt geacht. De WD-Kamerleden wijzen erop dat Defensie al bijna 9000 hectare op en nabij het Veluwemassief in gebruik heeft voor militaire doeleinden, het overige deel zou behouden moeten blijven als één van de weinige in ons land nog aanwezige grote aaneengesloten natuurgebieden. Het verslag van de commissie zal ver melden dat de keuze van het in de Noord oostpolder gelegen Kuinderbos als vesti gingsplaats van een schietkamp van geen enkele zijde steun ondervond. Zou het schietkamp Oldenbroek verplaatst moeten worden, dan nog zou niemand in de kamer het naar het Kuinderbos verplaatst willen zien „wegens de natuurwetenschappelijke waarde ervan en zijn toekomstfunctie, ge heel passend in de streekplannen van de AMSTERDAM. De studenten die thans het instituut voor de wetenschap der politiek van de universiteit van Am sterdam bezet houden, hebben besloten de bezetting in ieder geval tot donder dagavond te handhaven. In een vergade ring van de sociale faculteit in het uni versiteitscomplex Oudemanhuispoort zal dan worden beslist wat er verder moet gebeuren. Volgens een woordvoerder zullen de studenten het instituut niet vrijwillig verlaten in geval de politie opdracht zal krijgen het gebouw te ontruimen. Er wordt overigens niet verwacht dat het zover zal komen omdat het presidium van de universiteit de actie voorlopig als een interne aangelegenheid van de fa culteit beschouwt. Voorts werd meegedeeld, dat de bezet ters zich in groepen bezighouden met de voorbereiding van enkele acties onder meer tegen de wet-Veringa en de „anti- stakinswet" en de wet op de onderne mingsraden van minister Roolvink. Bij de discussies over laatstgenoemde wetten zou ook het NW-jongerencontact wor den betrokken. Behalve de ASVA heb ben, aldus een woordvoerder, inmiddels ook de Nederlandse Studentenraad, Oran je Vrijstaat, de sociologen en de Neer landici zich met de actie op het instituut solidair verklaard. ADVERTENTIE 14 gemaakt van massief zilver, met motieven bewerkte steel. (Deze aanbieding is 1 week geldig) JUWEUERSBEDRIfF Grote Houtstraat 49 Haarlem tel. 321915 Noordoostpolder en omgeving, en als recre atiegebied. De militaire plannen met Noord-Brabant vonden evenmin genade bij het overgrote deel van de defensiespecialisten. De KVP meent dat Noord-Brabant volledig haar deel ten behoeve van de strijdkrachten bij draagt met ongeveer 40 percent van de mi litaire vliegvelden en ongeveer 25 percent van de oefenterreinen en aanverwante be drijven. Ook de PvdA-Kamerleden zeiden veel begrip te hebben voor de bezwaren die uit Noord-Brabant zijn aangebracht tegen de uitbreiding van het oefenterrein in Oir schot. Toch had de PvdA-woordvoerder een alternatief plan opgesteld: een terrein in Oirschot van ongeveer 1200 hectare, een terrein rond de vliegbasis De Peel, of ten westen van Overloon, dat bodemkundig weinig geschikt blijkt te zjjn, maar wel ge schikt is te maken. (Van onze correspondent) DEN HAAG Twintig Haagse Dolle Mina's hebben gistermiddag tijdens het borrel uur de uiterst plechtige herensociëteit „De Witte" aan Het Plein in Den Haag bezet. In maxi en met grote brillen met gekleurde glazen stapten de meisjes rustig het bol werk van de Haagse society binnen en zaaiden verwarring onder de aanwezigen. Pittig discussiërend maakten de Mina's duidelijk het niet eens te zijn met de voor waarden, waarop een vrouw lid kan worden en met het feit dat een dameslid van bestuursfuncties is uitgesloten. Na een half uur werd de „bezetting" opgeheven. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. In telegrammen aan de minister-president, de minister van werk en de voorzitter van de Tweede Kamer, spreken Amsterdamse journa listen hun verontwaardiging uit over het feit dat zich in de krantewereld weer fu sies voordoen, zonder dat de betrokken .journalisten daarover tijdig zijn gein formeerd en zonder dat zij gelegenheid hebben gehad om er over mee te praten. De journalisten waren voor een spoed vergadering bij elkaar geroepen door de vereniging „De Amsterdamse Pers", de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. De journalisten wijzen op de bestaans- onzekerheid, die veel van hun collega's voelen. Zij wijzen voorts op de ver schraling van informatie die door fusies van kranten optreedt. Zij constateren ook een aantasting van de onafhanke lijkheid door de steeds groter wordende invloed van de commercie. Zij verlangen van de regering maatregelen om „de fa tale ontwikkeling te stuiten". Zij vragen tenslotte om overleg tussen regering en parlement met de Nederlandse Vereni ging van Journalisten. (Van onze correspondent) GRONINGEN. De Groninger politie rechter mr. H. J. H. Tielens, heeft giste ren een bijzonder felle aanval gedaan op een Groninger zenuwarts. Deze zenuw arts heeft een man, die ervan werd ver dacht onder invloed van alcohol een auto te hebben bestuurd, op vordering van de politie aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Resultaat van dit onder zoek: de arts achtte de verdachte alleen geschikt tot het besturen van een motor voertuig als hij aan drie door hem vast gestelde voorwaarden voldeed. Van het CBR waaraan de zenuwarts verslag uit bracht van zijn bevindingen, kreeg de verdachte te horen dat zijn rijbewijs on geldig zou worden verklaard als hij niet met de gestelde voorwaarden akkoord zou gaan. Met het stellen van deze voorwaarden is de zenuwarts volgens de politierechter ver buiten zijn boekje gegaan. Mr. Tie lens: „Ik erger me gewoon. Die zenuw arts verstaat zijn taak niet. Hij heeft geen voorwaarden te stellen. Hij heeft alleen maar een medisch onderzoek in te stellen. Hij is op mijn stoel gaan zitten. Ik vind dat een hele gevaarlijke kant uit gaan". De feiten waren als volgt: Een Gronin ger musicus reed onder invloed van alco hol. De politierechter achtte dit trouwens gisteren bewezen. Hij werd aangehouden door de politie, die kort daarna een ge neeskundig onderzoek van de verdachte vorderde. De waarnemend geneeskundige van het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen in Rijswijk, dr. P. van Braam van Vloten, belastte de Groninger zenuwarts met het onder zoek. Deze zenuwarts stelde na zijn onder zoek: „Ik acht de verdachte alleen ge schikt tot het besturen van motorvoertui gen onder de volgende voorwaarden: 1. Dat hij regelmatig contact onderhoudt met het consultatiebureau voor alco holisten te Groningen. 2. Dat hij erin toestemt dat de CBR-arts zich elk half jaar laat voorlichten over zijn toestand 3. Dat hij de CBR-arts elk jaar een rap port van een zenuwarts doet toeko men". In de brief waarin dr. Van Braam van Vloten de verdachte van een en ander op de hoogte bracht stond verder onder meer: „Deze voorwaarden zijn gesteld in uw eigen belang. Mocht ik geen bericht van uw verschijning bij een consultatiebureau ontvangen, dan zal ik dit als een wei gering uwerzijds opvatten, hetgeen tenge volge zal hebben dat uw rijbewijs ongel dig zal worden verklaard". De zenuwarts die als getuige-deskundi- ge was opgeroepen, liet gisteren verstek gaan. De politierechter, die van hem had willen horen op welke gronden hij ge meend had zijn voorwaarden te kunnen stellen, wilde het wegblijven van de ze nuwarts niet accepteren. Hij overwoog diens medebrenging te gelasten. Een te lefoontje van de deurwaarder met de ze nuwarts leerde, dat deze was weggebleven omdat hij „in verband met zijn gezond heidstoestand opwinding moest vermij den". De politierechter besloot toen de zaak af te doen zonder hem te horen. Deze zenuwarts, aldus de politierech ter, „is in plaats van een onderzoek in te stellen gaan fungeren als een soort controleapparaat voor de politie". Ver bazingwekkend noemde mr. Tielens het dat bij het stellen van de voorwaarden van geen enkel tijdslimiet is gerept. „Op deze manier zou iemand voor levenslang zijn rijbewijs kwijt kunnen raken", al- éus mr. Tielens. Dat de medische des kundige van het CBR. dr. Van Braam van Vloten, de hele gang van zaken kennelijk goedkeurt, vond de politie rechter een griezelige zaak. Dit kan er volgens hem op duiden, dat deze maat regelen in het hele land worden geno men. De politierechter achtte dan ook een landelijk onderzoek gewenst naar de vraag of rijbewijzen ongeldig worden verklaard als de houders daarvan één of twee keer onder invloed achter het stuur hebben gezeten, en of wel vaker voorwaarden worden gesteld, zoals in dit geval is ge beurd. Als mocht blijken, dat dit het ge val is, dient volgens mr. Tielens de mi nister van Verkeer en Waterstaat ervan op de hoogte te worden gesteld. ,Dat er sprake is van uitwassen bij het on geldig verklaren van rijbewijzen, dat er een soort geheim apparaat in werking is gesteld, dat de taak van de rechter overneemt". Mr. Tielens liet de verdachte weten, dat deze zich, behoudens het oordeel van een hogere rechter, niet hoeft te houden aan de aan hem gestelde „onrechtmati ge" voorwaarden. De politierechter ver oordeelde daarop de verdachte die het sinds 20 december van het vorig jaar zonder rijbewijs heeft moeten stellen, tot een gevangenisstraf van 14 dagen en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. „Ik zal", zei mr. Tielens, „er geen bijzondere voor waarde aan verbinden, in tegenstelling tot mijn „collega". De zenuwarts zei ons toen wij hem om commentaar vroegen- „Ik heb er geen enkele behoefte aan commentaar te leveren. Het laat me al lemaal steenkoud. Als deze man (en bedoeld werd de politierechter) meent, dat hij deskundiger is dan ik mag hij het in het vervolg zelf doen". Andere, voor een deel uit Amsterdam afkomstige Dolle Mina's waren eerder op de middag met kleuters en peuters aan de hand het gebouw van de Tweede Ka mer binnengedrongen, om te pleiten voor méér en vooral goedkopere crèches. „Nu zijn in Amsterdam de kosten per kind 65 gulden per week. Het vorig jaar was dat nog maar 13 gulden Wij willen de oude toestand terug", eiste een woord voerster. Het bij verrassing aangeklamp te Tweede-Kamer-lid G A. Kieft (A.R.P.) gaf toe dat het crèche-beleid inderdaad wat beter uit de verf moet komen. Andere Mina's, die de fractiekamer van de P.v.d.A. waren binnengewandeld, hoor den dat de gemeente Amsterdam van de overheid een standje heeft gehad omdat rijksgelden werden gebruikt, teneinde de lage prijs van 13 gulden per week te kun nen handhaven. „De regering zou de be drijven moeten dwingen, de vrouwelijke employés een „crèche-compensatie-toe lage" uit te keren" was een van de sug gesties. Na deze acties gingen de Dolle Min's weer huiswaarts. TILBURG. „De sociale faculteit heeft de afgelopen maanden vele pogin gen gedaan om met de studenten tot een reëel en vruchtbaar overleg te komen. Pogingen die steeds op niets uitliepen. Altijd als er over bepaalde concrete za ken overeenstemming was, trokken de studentenvertegenwoordigers zich weer terug, liepen ze uit overlegorganen weg of zochten ze nieuwe geschilpunten". Dat stelde de voorzitter van de sociale facul teit van de Tilburgse hogeschool, prof. dr. Ph. C. Stouthard. woensdagmiddag op een persconferentie Hij gaf een uitvoerige opsomming van die pogingen. De studieraad is eenzijdig opgeheven door de studenten. De part ners in die raad werden daarin gewoon niet gekend. Een voorstel om een raad van gedelegeerden in te stellen was voor de faculteit onaanvaardbaar. De opposi tionele studenten wilden in feite alleen hun eigen aanhang *aten kiezen voor die raad van gedelegeerden. Studenten die niet aan werkgroepen deelnamen zouden geen stemrecht hebben. De overgrote meerderheid van de sociologiestudenten in Tilburg zou daardoor onmondig zijn gemaakt. Daarentegen hebben, aldus prof. Stouthard de faculteit, hoogleraren en wetenschappelijke medewerkers ern stig en oprecht gewerkt aan een verbe tering van de sfeer. De faculteit ging daartoe akkoord met de instelling van een stuurgroep die het gesprek binnen de faculteit weer op gang moest bren gen. Dat was in overeenstemming met het advies van de voorzitter van de structuurcommissie, mr P. Kuyper, die stelde bij de opheffing van die commis sie dat eerst de sfeer op de hoge school moest worden verbeterd, alvorens men tot concrete andere verbeteringen kon komen. Maar toen die stuurgroep er een maal was, aldus prof. Stouthard, kwa men de studenten weer met hun eis van one man one vote, ook voor benoemin gen, terwijl ze ook volledige vrijheid wensen tot onderwijsexperimenten. Dat was en is onaanvaardbaar, aldus de hoogleraar. Het is voor mij duidelijk, zo zei nij, dat het een kleine groep studenten er ge woon om te doen is de normale gang van zaken te verstoren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2