VAN DAG TOT DAG Negeivopstand in Trinidad Lon Nol vraagt Verenigde Naties om hulp „VERENIGD INDOCHINEES FRONT TEGEN AGRESSIE" Paisley nu al terechtgewezen Opnieuw veldslagen in centrum Brussel BETOGING TEGEN MILIEUBEDERF r\ Servan Schreiber draagt taak over Griekse verzetsmachine lijkt wat beter op gang te komen Europa in actie voor politieke gevangenen sportieve mode SPOZJS Labour op kop in Engeland commentaar op actuele zaken POLITIE TREEDT HARDHANDIG OP TEGEN STUDENTEN Vier agenten in ruil voor 82 studenten De zoetmaker zonder bijsmaak zonder nasmaak Rojas Pinilla zou onder huisarrest staan DONDERDAG 23 APRIL 1970 Wapens Frankrijk Bij eerste optreden in Noordiers parlement Ontvoering in Bolivia (Door onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) PARIJS De namen van de Franse personen, aan wie de radicale voor man Jean-Jacques Servan-Schreiber vorige week de taak overdroeg te pogen alle politieke gevangenen in Griekenland te bevrijden, worden nog altijd geheim gehouden. Wel is intussen bekend geworden dat ze komende woensdag een eerste rapport zullen uitbrengen aan twee leden van de Europese Commissie in Straatsburg: de Engelsman Peter Kirk en de Nederlander Max van der Stoel. Kirk is de voorzitter van de commissie, terwijl de socialist Van der Stoel al eerder de aandacht trok als auteur van een uitvoerig rapport, waarin talrijke misdaden van het kolonelsregime in Athene geboekstaafd werden. Het tweede nieuwe gezicht van edego - sports is dat van Kruisstraat 25-27-29 Londense kranten Ex-dictator in Colombia In de republiek Trinidad en Tobago, behorende tot de Westindische archipel en verbonden met de Latijns-Amerikaan se politieke en economische organisaties, is een opstand van militante negers uit gebroken, die wordt aangeduid als een rebellie van de „Black Power". Aangezien in Trinidad met zijn veel soortig gemengde bevolking geen rassen discriminatie heerst, moet de negerop stand gericht zijn tegen de economische heerschappij van Amerikaanse en andere buitenlandse herkomst die door de hui dige regering volgzaam is aanvaard als bron van inkomsten. De economische structuur van Trinidad-Tobago is volko men in handen van Amerikaanse en Britse maatschappijen, zoals elders in La- tijns-Amerika ook het geval is. De in heemse bevolking deelt slechts voor een gering percentage in de daaruit voort vloeiende baten, leeft in sociaal achter lijke omstandigheden en vervult nog on geveer dezelfde rol als tijdens het voor malige Britse koloniale bewind: zij levert de arbeidskrachten voor de plantages, industrieën en toeristische bedrijvigheid. Het regeringsleger is niet meer dan een uitgebreid politiekorps. Volgens de be richten heeft een deel van de strijdkrach ten de zijde van de opstandelingen geko- ren. „Black Power", een ideële stroming die uit de Verenigde Staten is overge waaid, is actief in veel Latijns-Ameri kaanse staten, voornamelijk omdat daar de voedingsbodem aanwezig is voor een gewelddadig anti-Amerikanisme als reac tie op de economische heerschappij van de Amerikaanse trusts. In Trinidad wonen betrekkelijk grote aantallen buitenlanders, vooral Amerika nen. die op een of andere wijze met het bedrijfsleven verbonden zijn. Het is dus begrijpelijk dat in Washington grote be- xorgdheid voor de veiligheid van de Ame rikaanse kolonie is ontstaan en dat reeds gewapende bescherming voor deze Ame rikanen in Trinidad onderweg is. Ook zijn al Amerikaanse wapens aan de regering van Trinidad gezonden, maar de macht van deze regering is afhankelijk van de loyaliteit der troepen en deze is, zoals ge meld, bijzonder wankel. Het is duidelijk de bedoeling van de „Black Power"-beweging, een zo groot mogelijke onrust teweeg te brengen op die plaatsen waar grote Amerikaanse be langen in kwetsbare positie liggen. Men kan deze opstand dan ook rangschikken in de rij van onlusten, die in Latijns- Amerika steeds sterker de kop opsteken als reactie op datgene wat beschouwd wordt als een groter kwaad dan directe politieke onderdrukking, namelijk het economische imperialisme van de Ver enigde Staten. Wat indertijd in Cuba is gebeurd, geldt altijd nog als een Hluster voorbeeld voor de situatie in Latijns-Amerika: zelfs als een politieke machtsovememing door een linksgerichte anti-Amerikaanse groepe ring slaagt, loopt zo'n bewind de kans te stranden op de klippen van economische sancties, die de Verenigde Staten in staat stellen de maatschappelijke welvaart van zo'n afvallige satelliet te fnuiken. Fidel Castro heeft meer moeite gehad de eco nomie van Cuba op de been te houden dan hij zich had moeten getroosten om de politieke en militaire macht te veroveren. De opstand in Trinidad lijkt geen lang leven beschoren, omdat de bevolking van deze kleine republiek er weinig voor zal voelen de economische dienstbaarheid aan de Verenigde Staten te ruilen voor een dictatuur van de negerbeweging. Het is echter mogelijk dat andere opstandige bewegingen zich geroepen voelen, met de „Black Power" op te trekken tegen de Amerikaanse en Britse belangen in het land. De gebeurtenissen in het Caraïbische gebied zijn niet onbelangrijk voor Suri name en de Antillen, die huns ondanks kunnen worden meegesleept in een her oriëntatie van dit voormalig koloniale werelddeel. Daarbij dringt zich de vraag op of in Europa, met name in Nederland wel voldoende begrip aanwezig is voor de veranderingen die daar plaatsgrijpen. Latijns-Amerika is in het algemeen een vergeten gebied, waarover men in Europa weinig of niets wenst te weten. De ge schiedenis van Latijns-Amerika is voor Europese scholieren een gesloten boek dat nooit wordt opengeslagen. Men weet nauwelijks dat het hier gaat om een ontzaglijk rijk stuk wereld, dat eertijds volledig was gekoloniseerd en dat, ondanks de geleidelijk verkregen po litieke onafhankelijkheid, nooit heeft op gehouden koloniaal gebied te zijn, omdat het economisch volledig in handen van buitenlandse machten is gebleven. In Latijns-Amerika met zijn twintig souvereine republieken en ver over de 200 miljoen inwoners, waar de rassen zich vrijelijk vermengden en het voormalige absolutisme van het koloniale bewind vaak onveranderd door inheemse regerin gen werd overgenomen, is de strijd om verheffing van de massa en de socialise ring der samenleving nauwelijks begon nen. Latijns-Amerika, waarvan de Mexi caanse schrijver Orlando Martinez zegt dat het onveranderlijke refrein kan wor den gezongen: „Hier sterven vrome bede laars op stapels goud", is echter de laat ste jaren steeds heftiger in beroering ge raakt. Europa schenkt daar nauwelijks aandacht aan. Weet men hier misschien nog vaag iets van Che Guevara, zeker heeft men nooit gehoord van Toussaint L'Ouverture, de neger die Haïti bevrijdde uit de slavernij, Benito Juarez, een In diaan die president van Mexico werd, of van andere vrijheidshelden uit de La tijns-Amerikaanse historie. Men kent ook de volksaard en tradities van dit wereld deel niet. en beschouwt het liever als een van nature voor uitbuiting geschapen ge bied, waar rebellie een zondags tijdver drijf is en op maandagmorgen de orde terecht met krachtige hand door buiten landse heersers moet worden hersteld HONGKONG/NEW YORK/PARIJS (Reuter en AFP) „De volken van Vietnam, Cambodja en Laos zullen hun solidariteit verstevigen en een verenigd Indochinees front vormen om verzet te bieden tegen de Ameri kaanse imperialisten en hun lakeien". Dit heeft de voorzitter van het Noord- vietnamese parlement, Troeong Tsjinh, dinsdag op een bijeenkomst in Hanoi gezegd. De verklaring werd gisteren in Hongkong ontvangen. Troeong Tsjinh beschuldigde de Verenigde Staten ervan de solidariteit tussen Laos, Cambodja en Vietnam te ondermijnen. „Hoe meer zjj dit doen !ioe meer het Indochinese volk zijn rijen tegenover de gemeenschappelijke vijand zal sluiten", aldus de voorzitter. Cambodja heeft zich gisteren tot de Verenigde Naties gewend met een drin gend verzoek om hulp voor de strijd te gen de Noordvietnamese en Vietcong- troepen op Cambodjaans gebied. In een brief aan de Veiligheidsraad klaagde de Cambodjaanse gedelegeerde Khim Tit over ontelbare aanvallen van communis tische troepen op Cambodjaanse strijd krachten tussen 2 en 15 april. Cambodja richtte „om deze reden een dringend beroep tot alle vrede en recht minnende landen, de hulp te verschaffen die het nodig heeft voor de strijd tegen deze buitenlandse agressietroepen, die de soevereiniteit van zijn nationaal erfgoed en alle internationale wetten schenden", aldus de brief. Amerika heeft van Cambodja een apart verzoek om militaire hulp ontvangen, het tweede binnen een week. Premier Lon Nol heeft daarover president Nixon een brief gestuurd. Het verzoek zal „naar waarde worden bestudeerd in samenhang met het onderzoek waaraan het eerste momenteel wordt onderworpen", aldus een woordvoerder van het Witte Huis. Hij gaf te kennen dat Nixon het Congres zou raadplegen alvorens een besluit te nemen. Op de gesloten internationale luchtha ven van Pnom Penh zijn gisteravond drie gecamoufleerde militaire vliegtuigen ge land. Na ongeveer een uur vertrokken ze weer. Het waren vrachttoestellen van het type Caribou. De Cambodjaanse lucht macht beschikt alleen maar over Dakota's en Russische Antonov-vrachtvliegtuigen. Volgens het Engelse persbureau Reuter heeft deze geheimzinnige actie aanleiding gegeven tot geruchten dat Cambodja bui tenlandse wapenhulp heeft ontvangen. Van officiële zijde werd over deze vluch ten geen verklaring gegeven. Premier Lon Nol heeft op 14 april in een radio-toespraak gezegd, dat Cambod ja oorlogsmateriaal zal aanvaarden van een ieder die bereid is het te geven. Twee dagen later deelde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken mee, dat Cambodja om wa pens had verzocht. Het verzoek werd in Washington bestudeerd. Het is nooit be kend geworden of de Verenigde Staten er op zijn ingegaan. Frankrijk heeft de nieuwe Cambod jaanse leiders dringend verzocht, de no dige maatregelen te nemen om een einde te maken aan „de beproevingen van de Vietnamese bevolking in Cambodja". Dit is gisteren na een kabinetsvergadering in Parijs bekendgemaakt. Frankrijk zou, zo lang de toestand dat wenselijk maakte, stappen blijven doen om verbetering te brengen in het lot van de Vietnamezen daar. Minister van Buitenlandse Zaken Schu mann verklaarde dat het Franse voorstel voor een uitgebreide conferentie over Indochina van sommige kanten critiek had gekregen. De gedachte leefde echter nog bij de grote mogendheden en talrijke Aziatische landen, en overal werd met het oog op de recente verslechtering van de situatie de behoefte gevoeld aan bre der overleg, zei hij. Het voorstel is door de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam van de hand gewezen, en ook door Hanoi gecritiseerd. BELFAST (Reuter) De militante Noordierse predikant Ian Paisley is gis teren bij zijn eerste optreden in het par lement direct al terechtgewezen. In een debat over begrotingszaken deed de pas gekozen afgevaardigde een felle persoonlijke aanval op de minister van handel, Roy Bradford. De plaatsvervan gend voorzitter verzocht hem echter ter zake te blijven. Ds. Paisley verklaarde hierop: „Ik zal mijn eerste preek kort houden, maar de volgende zal fel zijn". Hij beklaagde zich ei over, dat minis ter Bradford hem onlangs „een dolle hond" had genoemd en zijn godsdienst had bestempeld als „religieuze hondsdol heid". (Door onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De onrust die de laatste dagen onder een deel van de studenten aan de vrije universiteit van Brussel heerste is ook gisteren weer tot uiting gekomen in betogingen en gevechten met de politie. Ze hebben van 's middags tot 's avonds laat geduurd Gisteravond rond tien uur hebben de agenten en de rijks wachters in een gezamenlijke aanval de studenten die zich achter een uit straat stenen en planken en een bulldozer op geworpen barricade hadden verschanst, verdreven van de terreinen van de uni versiteit. Er is daarbij door de politie onbarmhartig met gummistokken en knuppels losgeranseld op de betogers. Aan de basis van een en ander ligt LA PAZ (Reuter). Studenten in de Boliviaanse hoofdstad La Paz hebben vier politiemannen gegijzeld, die zij pas willen vrijlaten in ruil voor 82 studenten die eergisteren waren gearresteerd tij dens een botsing met de politie bij het gebouw van de Amerikaanse voolichtings- dienst. De regering heeft de studenten gelast, de agenten vrij te laten maar de gijze laars werden gisteravond nog vastge houden. ADVERTENTIE Suerosa Suerosa, kaloriebesparend zoet voor wie geen suiker mag gebruiken. De Griekse componist Miki Theodora- kis, die als eerste politieke gevangene door Servan Schreiber in Athene werd „losgepraat", heeft op zijn ziekbed in Parijs nu een lijst van tien andere slacht offers opgesteld, die vanwege hun fysieke of morele toestand in z(jn ogen zouden voor bevrijding in aanmerking zouden moeten komen. De bereidheid van de Griekse kolonels de eis van de leden van de Franse com missie, die zich onder de Duitse bezetting reeds in het verzet hadden onderscheiden, al of niet in overweging te nemen, zal bepalend zijn voor de verdere acties die men in Europa tegen Athene wil orga niseren. Het minimum-programma, dat Servan Schreiber met de commissie heeft opge steld, omvat bevrijding van alle politieke gevangenen, sluiting der concentratie kampen, absoluut verbod van alle martel methodes door de politie en opheffing van de censuur. De Griekse verzetsorganisaties in het buitenland zijn van plan in alle Europese landen hun acties te verscherpen om via een verhoogde druk op Athene de demo cratie in hun land te herstellen. Griekse anti-fascisten in Parijs weten te vertellen dat de kolonels onderling verdeeld zijn over de houding die zij nu tegenover die pressie zouden moeten aan nemen. Premier Papadopoulos moet van andere ministers, die nog feller zijn dan hij, al te horen hebben gekregen dat hij met de bevrijding van Theodorakis het verzet heeft aangemoedigd, omdat de be roemde toondichter zeker niet zal nalaten een scherpe propagandacampagne tegen de kolonels te ontketenen. Bij de bevrijding van Theodorakis zouden de steenrijke Griekse reder OnaS' sis en zijn vrouw Jacqueline ex-Kenne dy naast Servan Schreiber eveneens een belangrijke rol hebben gespeeld. Onassis, die in Griekenland economisch nog altijd veel in de melk te brokkelen heeft, zou de kolonels hebben gewezen op de funeste invloed die hun bestialiteiten op de han delsbetrekkingen met het buitenland heb ben. Servan Schreiber had van zijn kant in datzelfde verband in het bijzonder al ge zinspeeld op de tienduizenden Europese toeristen die, uit afschuw van het kolo nelsregime, in de komende vakantie Griekenland zouden willen boycotten. Een ander dreigement waarmee de ver zetsorganisaties de kolonels nu denken te bestoken, is een actie die ze op touw willen zetten om ook alle banden tussen Athene en de Euromarkt te verbreken. Via een verhoogde druk op de Europese regeringen hoopt men de Amerikanen eindelijk aan het verstand te brengen dat Europa van hun protectie der fascistische Griekse kolonels niet langer gediend is. Het succes, dat in december vorig jaar werd geboekt, toen Griekenland uit de Europese Raad werd gestoten, beschouwt men uiteraard als een aanmoediing op de ingeslagen weg door te gaan. De eerste uitingen van die verhoogde Europese solidariteitsbetuigingen aan het adres van het Griekse volk hebben zich de afgelopen dagen al afgetekend. In Brussel hebben de afgelopen dagen hon derden studenten en allerlei organisaties voor de Griekse ambassade gemanifes teerd, waarbij een vijftigtal manifestan ten werd gewond. In de Italiaanse havens werden dezer dagen vijftien Griekse schepen geblok keerd, die de dokwerkers weigerden te lossen. Een voorbeeld, dat door de mach tige Franse vakcentrale CGT al is ge volgd door een oproep in diezelfde rich ting tot de havenarbeiders te richten. Fifth Avenue in New York was gis teren gevuld met duizenden mensen nadat de belangrijke verkeersader voor het verkeer was afgesloten ter gelegenheid van „De Dag der Aarde" in de Verenigde Staten. Dit was een nationale demonstratie voor het be houd van onze planeet met al zijn levensvormen en tegen de milieu verontreiniging. In verscheidene Amerikaanse steden voerden studen ten rituele vernielingen van oude auto's uit. Zij protesteerden hiermee tegen de verbrandingsmotor, een van de grote boosdoeners die de atmosfeer vergiftigen. ADVERTENTIE een receptie die maandagavond zou wor den gehouden in het gebouw van de So ciëteit van de Naties dat tegenover het grote complex van de universiteit aan de Franklin D. Rooseveltlaan in de buurt van het Ter Kamerenbos ligt. Die recep tie was georganiseerd door de Griekse ambassade te Brussel ter gelegenheid van het drie jaar aan de macht zijn van de kolonelsregering in Athene. Nadat eerst maandagavond was betoogd hebben de studentenmanifestaties zich thans al twee dagen herhaald. Ongeveer 000 tot 1.500 studenten die aan de beto ging deelnamen, hebben met molotov cocktails en stenen naar de politie en de rijkswacht gegooid. Ook waren studenten op de daken van de gebouwen van de universiteit geklommen en wierpen met stukken hout en stenen. Zoals gebruikelijk werden de waterkanonnen van de politie gebruikt om de studenten te verspreiden. Tenslotte was er dinsdagavond een soort godsvrede tussen studenten en po litie tot stand gekomen. De eerstgenoem- den mochten op het terrein van de VUB blijven of naar huis gaan. De politie en de rijkswacht zouden hen niet hinderen. Gisterochtend om een uur of elf is de strijd echter weer opnieuw losgebroken. Nadat er eerst een vergadering was ge houden, waar werd geprotesteerd tegen het optreden van de zogeheten ordestrijd krachten, trokken ongeveer 1.000 studen ten naar het kantoor van de Olympic Airways bij de Avenue Louise en van daar naar het niet ver afgelegen ministe rie van Buitenlandse Zaken. Daar gin gen zij op straat zitten hetgeen een grote verkeersopstopping tot gevolg had. De agenten en de rijkswachters hebben hen toen nogal hardhandig verwijderd. Later heeft een deel van de betogers zich weer gegroepeerd rondom de universiteit. Het is daar toen hard tegen hard gegaan. Alle universitaire organisaties hebben hun sympathie met de betogers betuigd. Toch krijgt men de indruk dat het vooral om een kleine kern linksgerichte jonge ren gaat die van hun afkeer tegen het fascistische schrikbewind in Griekenland willen getuigen en die van oordeel zijn dat met name de Belgische regering zich van de Griekse regering moet distantië ren. Minister Harmei van Buitenlandse Za ken heeft gistermiddag de Griekse am bassadeur in Brussel ontvangen. LONDEN, (Reuter). De Londense Times weet op grond van een onderzoek van de publieke opinie te melden dat La bour 0,8 percent meer stemmen zou krijgen dan de Conservatieven, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. In april van het vorig jaar kende de Times de Conservatiever nog een meer derheid van 26,8 percent toe. Dit percen tage liep drie maanden geleden terug tot 12,7 op grond van een toen door de Times verricht onderzoek. De aartsconservatieve Daily Express meent zelfs dat Labour nu twee percent meer stemmen zal krijgen dan de Con servatieven. Alleen de rechtse Daily Te legraph houdt het nog op een overwin ning van de Conservatieven. De voorspellingen van de Times en de Daily Express geven nieuw voedsel aan de speculaties dat premier Wilson zal be sluiten in juni algemene verkiezingen te laten houden. BOGOTA (AFP). De voormalige Co lombiaanse dictator generaal Rojas Pi nilla heeft gisteren per telefoon aan jour nalisten verteld dat hij zich onder huis arrest in zijn woning bevindt samen met zijn dochter Maria Eugenia en zijn schoon zoon. Vertegenwoordigers van de pers mo gen hem niet bezoeken. Het blok wonin gen waar hij woont is omringd door po litie en militairen met pantserwagens. Ook zijn andere kinderen hebben geen toestemming gekregen zich bij hun va der te voegen. Een woordvoerder van de opperbevelhebber van het leger heeft ver klaard, dat de ex-generaal en zijn doch ter zich niet in staat van arrest bevin den. Zij staan bij wijze van voorzorgs maatregel onder bescherming van de or detroepen, aldus deze woordvoerder.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3