VOORLICHTING OVER NOVITEITEN 25ste Huishoudbeurs Wegwerp- meubelen VISIONA 2: woonmodellen voor de verre toekomst Modeshow PRUIKEN Rust Roest Electrische apparaten Haute Couture Saunadouchecabine SCHOENSMEER Instant kinderjurkje ENZYMEN <J£ouure KIPRECEPTEN Verzending zeepost BOEKEN BOETIEK UNIEKE COLLECTIE BRUIDS - JAPONNEN v.a. 195,- De Huishoudbeurs weet u nog, van andere jaren? Het verdwalen tussen de stands met alle mogelijke nieuwe snufjes, het proeven van toast jes en kleine bekertjes limonade uit de „aller nieuwste" mixer? En dan thuiskomen met tassen vol foldertjes? De 10e bezoeker zijn en een toilet tas krijgen? Kijken naar modeshows? Weet u het nog? SUÈDE-PANTALONS NAPPA- en VISTRAM- JASJES De mens is het leven in zijn hokje, precies identiek aan dat van zijn buurman zat. Hij, en met hem de plannenmakers voor huizen en inte rieurs zoeken naar nieuwe vormen. Een dankbaar object voor de huis houdbeurs. Vloerbedekking, gewone en hoeslakens, gordijnen, bedden, meubelen alles is er. VRIJDAG 24 APRIL 1970 Het begint weer, vanaf vandaag tot en met zondag S mei, in de RAI in Amsterdam. Nog meer ruimte als vorige jaren nu de Amstelhal ook klaar is. Een klein stukje huishoudbeursgeschiedenis: dit is de vijfen- twingste beurs in twintig jaar tijds. De eerste werd in het najaar van 1950 in de Houtrusthallen in Den Haag gehouden. In het begin waren er ook nog diverse plaat selijke beurzen. De Huishoudbeurs nü is voornamelijk gericht op de voorlichting. Veel minder verkoop en meer informatie. De voornaamste exposanten (er zijn er in totaal 325) zijn dan ook niet de detaillisten zoals vroeger, maar fabrikanten, importeurs en dergelijke. Ook niet-commerciële instellingen zijn vertegen woordigd, zoals voorlichtingstands van de Consumen tenbond en diverse produktschappen, het Rode Kruis, de contactlenzen. En: het ministerie van CRM dat zal pogen mensen te werven voor de bejaardenzorg. Op dinsdag 28 april is er nog een bijzonder evenement; dan houdt de Contactgroep Exportdeskundigen een congres. Na een inleiding over „de verhouding produ centconsument" wordt door een forum gediscussieerd. De beurs is op werkdagen geopend van 10 tot 5 uur, 's avonds van zeven tot half elf. Op zondag kan men er alleen overdag terecht. De N.S. verkoopt weer spe ciale gecombineerde reis/toegangsbiljetten. De eerste dag, vandaag dus, is weer bestemd voor de gehandicapten. Voor hen worden speciale voorzienin gen getroffen, zoals extra stoelen en transport door de hallen. Ter informatie, ter inspiratie tot bezoek misschien, hieronder enkele van de talloze huishoudartikelen die er in de RAI te zien zijn. met FRANJE slanke maten NU slechts 98.- Grote sortering in Natuurlijk veel voordeliger bij De grootste Speciaalzaak in NAPPA en SUEDE KLEDING. Zijlstraa 29 Haarlerr Telefoon 0 23- 31 07 66 ADVERTENTIE 110 graden Celcius bereiken. De douchecabine is voorzien van een pomp waarmee het afvalwater kan worden weggepompt. De Nederlandse saunavereniging heeft overigens een voorlichtingsstand op de beurs want al is het saunabad zelf al tweeduizend!jaar oud, hier in Nederland maakt hij pas sinds en kele jaren enige opgang. En zo maalt u nooit te veeel koffie. Een half pond koffie gaat bovenin, met een knop stelt u in voor hoeveel koppen u ge malen koffie wilt hebben en de molen doet de rest. Royale voorlichting valt te krijgen over saunabaden en wat er zo alle maal bijhoort. Nieuw voor Nederland zijn de Tylatt-saunacabine en de Tylo-saunadouchecabine. De saunacabine kan men in een paar minuten in elkaar zetten. Stek ker in het stopcontact en in twintig minuten is hij gebruiksklaar. Hij is groot genoeg voor twee personen en kan desgewenst een temperatuur van UNIEKE COLLEKTIE Seks maand weekbladen ook films Kijkt U vrijblijvend Ruime parkeergelegenheid Amsterdamsevaart 70 Haarlem Een duur grapje is natuurlijk de stereo fauteuil met een bedieningspaneel in de armleuningen en luidsprekers op oorhoog te, te gebruiken met een audio-visuele unit waarin een stereocombinatie van televisie, radio en bandrecorder. Of het polyester mandbed, dat met televisie, radio, stereo, pick-up, telefoon, verlichting en schuim rubberen stoffering en kussens een garan tie moet zijn voor lekker liggen. Meer op de praktijk afgestemd zijn de wegwerpmeubelen. Ze zijn gemaakt van stevig ribbelkarton en doen zich voor in allerlei verschijningsvormen: krukjes, ta feltjes, kastjes, rekjes noem maar op. Voor de kamer van de kleintjes misschien min der geschikt (tja, ze kunnen ze slopen) maar handig voor feestjes, als bijzettafel tjes, of in de tienerkamer. De „zit-zakken" die zó flexibel zijn, dat ze zich naar uw lichaam vormen kende u waarschijnlijk al. Ze worden nu op de markt gebracht in 1, 2, 3 en 4-zits uitvoe ring. Op de beurs wordt u dagelijks volle dig „bjj"gehouden op het gebied van de mode. In de Amstelhal is zelfs een spe ciaal modetheater ingericht waar u alle denkbare soorten mode kunt terugvin den: lente- en zomerkleding, sportief, gekleed, hip en ga zo maar door. Boven dien wordt er aandacht besteed aan de haarmode, make-up en accessoires als kousen, panties en schoenen. Ook in de verzorgingsstand „Van Top tot Teen" kunt u over deze onderwerpen heel wat charme wijsheid opdoen. Op weekdagen zijn de shows om elf uur. half een, twee uur, half vier, acht uur en kwart over negen. Op zondagen om een uur, kwart over twee en half De pruik is nu zo in dat hij met meer mag en kan ontbreken op een huishoudbeurs. U kunt er uw hart aan ophalen maar houdt wel uw hoofd erbij, want we schreven het al: uw onwetend heid is een kolfje naar de hand van de verkopers. Maar mis schien dat deze beurs zijn steen tje kan bijdragen tot de informa tie over „de pruik". In de ruimte tussen Europahal en Am stclhal vindt u het waarschijnlijk meest attractieve object van de beurs: „Visiona 2". Een modelwoning, een woonmodel voor de verre toekomst. Maar ook: een voorbeeld wat u allemaal kunt doen met een woning, hoe u ruimte, kleur, meubels belichting kunt laten samenspelen en com poneren tot een leefruimte voor ieder in dividu. „Visiona 2" een woonvorm waarbij afgezien werd van conventionele vloeren plafond en wanden. De „omgeving" an ders kunt je het niet noemen is gemaakt van synthetische vezels, als draion en vestan. Opgedeeld in verschillende woon- en leefbereiken worden zones gevormd voor discussie en conversatie, ontspanning spel en dans, voor het eten (zittend, staand liggend) en voor verschillende vormen van het slapen. Er is een wasbak, ligbad, een ruimte om je af te reageren, televisie slaapvellen, zitrotsen die steeds weer an ders kunnen worden opgebouwd alles te regelen naar de individuele wensen van de bewoner. „Rust roest" zal de Amerikaanse auto bouwer-uitvinder-racer Arthur Arfons gedacht hebben toen hij een auto ont wierp om er de geluidsbarrière rijdend mee te doorbreken. Hij haalde er op de zoutvlakte van Utah 927 km per uur mee. Niet genoeg hij moet 1200 km halen. Eén keer ging hij iets harder, maar sloeg toen ook prompt over de kop. Om nu aan te tonen dat rust niet roest en dat dit groene monster tegen alles, zeker tegen roest op de zoutvlakte be stand is, staat hij nu als afschrikwek kende reclame voor een anti-roestmid- del op de beurs. Uit Zwitserland komt een schoencrème die met een depper wordt aangebracht. Dat spat niet en daarom zouden kinderen zelf hun schoenen kunnen poetsen. De fa briek laat daarom mensen de Nederlandse kleuterscholen langs gaan om de kindertjes het schoenenpoetsen te leren. Om de groten ook het onderricht te geven, is er ook een stand op de huishoudbeurs. Vrouwen die zelf geen kinderkleren dur ven maken omdat ze bang zijn een lap stof te verknippen, worden uit de nood ge holpen. De oplossing, het instant-kinder jurkje. Je moet wel kleine dochters heb ben, want het instant-procédé is er (nog) niet voor jongens. De zaak is eenvoudig op een grote lap staat precies wat uitge knipt moet worden en met stippellijntjes is aangegeven waar de stof aan elkaar ge hecht moet worden. Er zijn drie maten: 2-3, 4-5, 6-7 jaar. Ook zijn er lapjes voor poppejurkjes. Deze total-look" van woonvisioenen werd in 1969 begonnen met „Visiona 1 ontworpen door de Italiaanse architect Joe Colombo. Verner Panton, een Deense arehi tect, heeft deze combinatie van fantasie en functie voortgezet in „Visiona 2". Jammer genoeg is maar een deel van het hele woonmodel op de beurs aanwezig, Een film laat de rest zien. Op de foto ziet u een deel van dit landschap van weivin gen, wulpse bobbels en rondingen. Bedoe ling is niet een regelrechte imitatie door u. Dat zou trouwens voor het budget en de woonruimte die de meeste Nederlanders ter beschikking staat een onbegonnen zaak zijn. Visiona 2 laat echter wél duidelijk zien dat u niet hoeft vast te zitten aan de zogenaamde ideale woonoplossing van bankstellen en salontafels, stoelen rond de eettafel en dergelijke conventionele, opge legde interieurvormen. Ook wat de kleur betreft trouwens. Wie spreekt er nog van rustgevende" en „actieve" kleuren als al lang bewezen is dat het felste rood rust geeft aan degene die rood prefereert, waar braaf blauw hem zou irriteren. Het syn thetische vezel waaruit deze droomwoning is opgebouwd lijkt bovendien door zijn on eindig rekbare toepassingsmogelijkheden een ideale stof voor de toekomst. Kleine snufjes bij de elektrische huis houdelijke apparaten: een stofzuiger met een 5 meter lang snoer dat zich zelf oprolt een strijkijzer die door een druk op een knop voor zich uit sproeit en zo strijkgoed invocht; een elektrisch verwarmingsele ment voor op het balkon op wel mooie maar toch kille momenten; elektrische for nuizen met zelfreinigende oven. Het sy steem daarvan: de temperatuur in de oven stijgt na het omdraaien van een be paalde knop tot om en nabij vijfhonderd graden. Vet- en bakresten verbranden, de dampen en sporen van fijne as die over blijven, worden door een speciaal ontwik kelde katalysator geëlimineerd. Dit is nu een afwasmachine die nooit uit de toon hoeft te vallen bij uw interieur of zelfs uw eigen kle ding. Als een kameleon kan deze haute couture"-machine namelijk de kleur en het dessin van allerlei wil lekeurige jurken, meubelen of gordij nen aannemen. U hoeft er slechts één schroef voor los te draaien.Bo vendien kunt u er 132 stuks vaatwerk in kwijt, dat gespoeld wordt en ge droogd. Van biologisch wassen krijgen we ook weer massa's te horen, zowel van de strijd van de enzymen tegen de vervuilers in de wasautomaat als in het afwasapparaat. U zult het zo langzamerhand wel weten: en zymen zijn gecompliceerd opgebouwde eiwitlichaampjes die het organische vuil (bloed, chocolade, melk, mayonaise, ei, vet) „verteren", als zij zich althans in hun ele ment bevinden. Dat wil zeggen: in veel water bij een temperatuur van maximaal zestig graden. Dr. Otto Bohm had dat trou wens vijftig jaar geleden al door. „Burnus heette het eerste biologische inweekmiddel dat hij toen ontwikkelde. De huishoudbeurs verkondigt in vele toonaarden de nieuwe triomf van het enzym. ADVERTENTIE MAISON - v Kalverstraat 134, Amsterdam. tel.(020) 24 43 64 Ook de vrijetijdsbesteding en eigen crea tiviteit zijn niet vergeten. 30 april worden de finalisten van een „Kipreceptenwed- strijd", gehouden door de beurs en een grote winkelorganisatie, in de RAI ver wacht. Het origineelste recept was van de heer H. Frederiksz uit Nieuw Beijerland. Een ander resultaat van eigen inventivi teit: de expositie van een aantal mozaïek werkstukken gemaakt in een wedstrijd on der jongeren. De verplichte onderwerpen waren de vier jaargetijden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk per post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Eemhaven" (28/4). Bra zilië ms „Altenburg" (27/4); ms „Kenne- merland" (29/4). Canada: ms „Hother Isle" (28/4). Chili: ms „Ares" (27/4). Indonesië: ms „Eumaeus" (29/4). Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Prignitz" (29/4). Ned. An tillen: ms „Ares" (27/4). Suriname: ms „Ganymedes" (27/4). Verenigde Staten van Amerika: ms „Atlantic Champagne" (27/4); ms „Atlantic Crown" (1/5). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Simons- kerk" (28/4). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19