PHILIPS NIET IN ZEER GROTE COMPUTERS De weg naar succes: Buil General Electric A.B.P. wil Nervi-plati Federatieven halen 20 ABN Spaarbiljet 1970176 Algemene Bank Nederland Kamercommissie heeft critiek op plannen voor Breedb EMS vraagt 12 miljoen f100.- groeit naar f155.- in vijf jaar en acht maanden Dit jaar eerste voertuigen met Stirlingmotor Jhr. v. Riemsdijk opvolger van r. Philips Uitzendbureau „CENTRAAL" VRIJDAG 24 APRIL 1970 23 Time-Sharing Verwerkingsbureaus BULL GENERAL^ ELECTRIC Stirlingmotor Vertrek NS koos eerste ondernemingsraad dat is een samengestelde Interest van 8% per Jaar! de Inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76 U bent welkom bij de Centrale verwarmings- monteurs Loodgieters Elektriciens Bankwerkers enz. Circustheater Wij willen graag voorkomen dat u tevergeefs bij ons aanklopt. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle banken op donderdag 30 april gesloten zullen zijn. En datzelfde geldt ook op dinsdag 5 mei (Bevrijdingsdag) donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) maandag 18 mei (Tweede Pinksterdag). De gezamenlijke banken in Nederland. ADVERTENTIE EINDHOVEN Het ligt niet in de bedoeling van Philips om zich te gaan begeven in de vervaardiging van de bijzonder grote computers. Dit werd geantwoord op een vraag in de jaarvergadering. Deze allergrootste computers vormen een betrekkelijk bescheiden deel van de totale com- putermarkt. Philips stelt zich voorzichtig tegenover dit project op en laat voorshands deze zeer grote computers liever aan de Amerikaanse fabri kanten over. Wat de kleurentelevisie-apparaten be treft, heeft Philips er in feite te weinig en kan het bedrijf niet aan alle aanvra gen voldoen. Komt er een minder om vangrijk kleurentelevisie-apparaat? al dus werd vanuit de vergadering ge vraagd: Men bedoelde hiermee een toe stel dat gemakkelijker in de huiskamer past. Hierover konden nog weinig bij zonderheden worden meegedeeld. Men beperkte zich tot de opmerking, dat er nieuwe t.v.-buizen op komst zijn. Men hoopt alsdan bij Philips een minder diep toestel te kunnen maken, maar hiermee moet men wel nog even geduld hebben. In Indonesië heeft Philips samen met de Indonesische regering een vennoot schap opgericht met een 60 pet Philips- belang en een 40 pet Indonesisch belang. Het bedrijf ontwikkelt zich vrij aardig, maar het is nog pionierswerk. ADVERTENTIE B-GE hanteert de formule „calcu latie, efficiency en slagvaardig heid". En levert daarom compu ters in series. Voor gemakkelijke overschakeling naar een grotere machine met hetzelfde program ma. Serie GE-50 (53/55/58). Op twee manieren te gebruiken. Postgewijs: voor onmiddellijke verwerking. Seriegewijs: voor verwerking van verzamelde gege vens. GE-100 (105/115/120/130). In verschillende configuraties. Met een zeer uitgebreid pakket software. GE-400 (415/425/427/ 435/437). Voor middelgrote on dernemingen. GE-600 (615/635/ 655). Voor centraal en decen traal gebruik. Voor zeer omvang rijke concerns en instellingen. Aantal B-GE installaties in ons land: ca. 600, o.a. bij Overheid, grootwinkelbedrijven, banken en verzekeringsmaatschappijen, ziekenhuizen, fabrieken, utiliteits - en transportbedrijven. Hèt antwoord op veel rekenwerk: GE Time-Sharing. Gemeenschap pelijk computergebruik op afstand. Per - voordelig - maandabonne ment. De .abonnee krijgt een termi nal in huis. Voor bliksemsnel gebruik - via de telefoon, op ieder moment-van de centrale computer. Mijlpalen op een rechte weg naar succes.Voorde verwerking van vele soorten informatie, die uitmondt in beleidsinformatie en boekhou dingen. Zoals voortgangscontrole, kostenbewaking, planning, Ionen en salarissen, enquêtes, statistie ken, recepturen en exploitatie infor matie. De verwerkingsbureaus fun geren ook als centra waar men u alles over B-GE kan vertellen. Daarom hieronder de adressen en telefoonnummers:* Amersfoort, Zonnehof. 1, tel. 03490-11545. Amsterdam, Vliegtuigstraat 26, tel. 020-15 89 55. Groningen, Kwinken- plein49,tel.050-21044. Den Haag, Fruitweg 9, tel. 070-650950. Til burg, Stadhuisplein 18, tel. 04250- 36050. Meer over Buil-General Electric elders in dit blad. Buil General Electric (Nederland) N.V., Vliegtuigstraat 26, Amster dam-W. Tel. 020-158955. Hoewel men niet ontevreden is over 1969, had men bij Philips feitelijk nog iets betere resultaten verwacht, maar als gevolg van het vele nieuw aangeno men personeel, dat nog moest worden ingewerkt, kon dit doel n iet geheel be reikt worden. Men neemt bij Philips aan dat de vele nog hangende problemen in 1970 beter kunnen worden opgelost dan in 1969. Een van de nieuwe projecten is de Stirlingmotor, waarmee men sterke voor uitgang heeft geboekt. Men hoopt dit „aar de eerste voertuigen met deze mo tor te kunnen laten rijden. „We hebben (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds voert onderhandelin gen met de gemeente Den Haag, met Zwolsmans EMS en met de architecten prof. Nervi en prof. Lucas over de rea lisering van het door prof. Lucas ont worpen plan „De Nieuw Hout", waarin het Nervi-plan is opgenomen. Het ABP zou deze plannen willen fi nancieren mits de vier andere partijen met een aantal voorwaarden akkoord gaan. Voorwaarden, die zowel de over dracht van de grond aan het ABP be treffen als bepaalde onderdelen van de schetsplannen. De onderhandelingen moeten uiterlijk begin mei worden afgerond, omdat de ABP-directie half mei met voorstellen in de beleggingsraad van het pensioenfonds op tafel wil komen. Naar verluidt zou met de beide architecten al tot overeen stemming gekomen zijn. Van de kant van het Haagse gemeentebestuur wordt aan het bereiken van overeenstemming niet getwijfeld. de wind mee want deze motor draagt bij tot bestrijding van de luchtverontreini ging", aldus ir. Philips. Een Duitse aandeelhouder sprak na mens de Vereniging Effecten-bescher ming in West-Duitsland. Hij vroeg zich af hoe de omzet van Philips nog kan stij gen in het licht van de toenemende Ja panse concurrentie. Hierop antwoordde ir. Philips: wij zijn ons van de concur rentie wel bewust, maar wij hebben al tijd concurrentie gehad. De Japanners hebben een sterk beschutte markt, en zullen die op den duur niet kunnen hou den. Ook de lage lonen in Japan zullen t.z.t. tot het verleden behoren. Ir. Phi lips gaf deze Duitse aandeelhouder ge lijk, dat de winst in percenten van de om zet is gedaald van 8,2 pet in '60 tot 4,1 nu. Ir. Philips vond dit nogal laag, en zei dat men er naar zal streven dit per centage te verbeteren. Op de vraag waarom dit jaar niet een keuzedividend is gegeven, werd van be stuurszijde geantwoord, dat men ge meend heeft hiermee het beste te heb ben gehandeld. Ir. Philips zie. dat hij de effectenmarkt op het ogenblik niet zo sterk acht. Bovendien nam hij in aan merking dat Philips een bod heeft uitge bracht op de aandelen van de Neder landse Kabelfabrieken. Indien men weer een bonusaandeel had beschikbaar ge steld, bestond de kans dat hierdoor een druk op de aandelenkoers zou wonden gelegd. Ir. Philips zei te geloven, dat er voor de komende jaren wel wat in zit. Sommige aandeelhouders uitten hun teleurstelling over het rendement op de aandelen. Ir. Philips stelde met nadruk: „Philips is een groeifonds. Men moet be denken dat de onderneming in 1952 een omzet behaalde van 1,5 miljard gulden maar dat thans per jaar VA miljard gul den aan de omzet wordt toegevoegd". De voorzitter, mr. Ph. C. M. van Cam- pen, maakte bekend, dat ir. F. J. Phi lips wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, in de volgende» jaarvergadering in 1971 afscheid zal nemen als president van de raad van bestuur, en dat het in het voornemen ligt dat jhr. H. A. C. van Riemsdijk, thans vice-president, hem als zodanig zal opvolgen. Voorgesteld zal dan worden om ir. F. J. Philips te benoemen tot lid van het college van commissarissen en hem daarin de functie toe te wijzen van voor zitter en gedelegeerd commissaris. De jaarvergadering werd bijgewoond door ruim 1150 aandeelhouders. UTRECHT De Federatieve Spoorweg vakvereniging krjjgt vijf zetels in de on dernemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen. De bij het NVV aangesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel wordt daarin met acht zetels de grootste fractie, gevolgd door de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel die zes zetels krijgt. De Protestants Christelijke Bond van Ver voerspersoneel verwierf vier zetels. De vrije Hjst en de vereniging van hoger spoorwegpersoneel krijgen elk één zetel in de ondernemingsraad. Het is voor het eerst, dat het spoorweg personeel (ruim 27.000 mannen en vrou wen) een ondernemingsraad heeft gekozen. De verkiezingen werden gisteren in het hele land gehouden. De opkomst bedroeg 64%. DEN HAAG. Het plan van de rege ring, de ruim 120 miljoen gulden die af komstig zijn van de verkoop van staats- aandelen in de NV Breedband aan de Hoogovens, te bestemmen voor het ver lenen van faciliteiten voor het kopen van spaareffecten en het kopen van een door de eigenaar te bewonen woning, heeft niet de onverdeelde instemming gekregen van de Tweede Kamercommissie die de behandeling van het voorstel voorbereidt. Veel leden meenden dat het aflossen van een renteloze lening van ten hoog ste f 2000 binnen vijf jaar neerkomt op het opleggen van een spaarplicht achter af. Wellicht zou deze renteloze lening kun nen worden omgezet in een kapitaalbij - drage om niet, of zou een keus kunnen worden gedaan tussen een renteloze le ning en een jaarlijks aflopende bijdrage. Voor de lagere inkomensgroepen en jeug digen zou het percentage eigen geld wel licht van tien tot vijf kunnen worden verlaagd. Veel andere leden suggereerden groter prioriteit toe te kennen aan investeringen in het onderwijs of de ontwikkelingslan den, aan bevordering van de industriali satie van het noorden of krotopruiming dan aan investeringen in duurzaam per soonlijk bezit van kleine spaarders. Deze leden hadden de indruk dat bevordering van het effectenbezit het hoofddoel van het wetsontwerp is, en dat bevordering van het eigen woningbezit er aan is toe gevoegd omdat anders de middelen van het fonds niet dadelijk aan de bezitsvor ming ten goede zouden komen. Nog andere leden zagen als voornaam ste bezwaar dat de bevordering van eigen woningbezit niet is gecombineerd met bevorderen van krotopruiming, een zaak die volgens hen de hoogste prioriteit dient te hebben. Een voorschot voor de aankoop van een huis zou alleen moeten worden verstrekt aan hen die een krot ontruimen. Verscheidene leden gaven de voorkeur aan bevordering van eigen woningbezit boven premiëring van spaareffecten. Verschillende leden meenden dat onge veer 12 miljoen gulden zouden moeten worden gebruikt voor het reactiveren van het staatsbezit, met name om de werk gelegenheid in Oost-Groningen te bevor deren. ADVERTENTIE voor Technisch personeel o.a.: en ongeschoolde krachten. Geweerstraat 45 Haarlem Tel. 24 48 72 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. De heer R. Zwolsman heeft via een bemiddelaar het circus theater in Scheveningen voor een bedrag van 12 miljoen te koop aangeboden aan de gemeente Den Haag. In deze prijs is begrepen de strook grond rond het theater waarop de EMS een „schil" van kantoren rond het thea ter wilde zetten. De gemeente zou deze grond voor hetzelfde doel aan een ande re belegger kunnen verkopen en daarmee een deel van de koopsom van 12 mil joen terug te verdienen. Insiders houden er echter sterk reke ning mee, dat de door de EMS gevraag de som de gemeente veel te hoog zal zijn. Men acht het echter van belang dat een basis voor onderhandelingen tot stand is gekomen. De heer Zwolsman heeft voor zijn aan bod gebruik gemaakt van een interme diair. omdat sedert de scherpe briefwis selingen tussen gemeente en EMS de verhoudingen nog steeds te gespannen bleken voor een rechtstreeks contact. Zoals bekend heeft de EMS enige tijd geleden aangekondigd het circustheater met ingang van 1 juni 1970 te zullen slui ten wegens de voortdurend slechte ex ploitatie-resultaten. Uwbankis op Koninginnedag gesloten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23