Minister Luns bracht verslag uit aan de Raad van Europa Winst Rijn-Schelde f 1,2 miljoen hoger Met verkiezingsleus te water Inspraak bij benoeming burgemeester gering Geen hulpdienst voor vreemdelingen Burgemeesters krijgen hoger salaris Kritiek op jubilerende gistfabriek FORD-VERKOOPCENTRUM GRIEKSE MAATREGELEN WELKOM MAAR NIET VOLDOENDE" Gezondheidszorg moet worden gecoördineerd Vooruitzichten voor 1970 gunstig Kamerleden Van Thijn en Frans sen: IDEE DOOR MINISTER VERWORPEN Tentoonstelling Mooie Vrijheid? geopend Straks niet meer dan 40 leerlingen per klas V R IJ D A G 24 APRIL 1970 1 B. en W. Amsterdam: liet Midden-Oosten In kleine gemeenten Nederlandse padvinders fuseren 'SB Peuter vermist Houtplein - Haarlem - Tel.319265-315025 rW- dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30 -18.00 V rijblijvend - Slachtoffers Zedelijkheid In Amsterdam In lagere school AMSTERDAM. Om tot samenwer king en coördinatie van de gezondheids zorg te komen wil het Amsterdamse ge meentebestuur streven naar de totstand koming van een contact- en overlegor gaan. waarin alle instellingen van de ge zondheidszorg vertegenwoordigd zijn. Voorts wordt gedacht aan het orgaan dat de historische naam Collegium Me- dicum Amstelodamensem zou kunnen krijgen een informatie- en coördinatie centrum te verbinden, waar men zich van eikaars activiteiten en ervaringen op de hoogte kan stellen. Aldus B. en W. van Amsterdam in een gezondheidsnota, die vandaag is gepu bliceerd. Doel is situatie te verbeteren en „het peil van de voorzieningen te bren gen op het behoeftenniveau van deze tijd.' Andere nlannen zijn een onderzoek naar de gebruiksintensiteit van de zieken huisbedden alsmede naar de beddenbe hoefte, naar specialisme, en het voeren van besprekingen met de huisartsen-orga nisaties en de Vereniging van Amster damse Ziekenfondsen om tot verbetering van het huisvestingsbeleid voor huisart sen te komen. Ten aanzien van de klinische zorg wordt in de bijna 150 pagina's tellende beleidsnota opgemerkt, dat Amsterdam en omgeving (Amstelveen) 28 ziekenhui zen telt met in totaal ruim 6.500 bedden. Het aantal inwoners van de agglomeratie bedraagt ongeveer één miljoen. Volgens B. en W is de ziekenhuissituatie de af gelopen jaren zowel kwantitatief als kwa litatief in gunstige zin gewijzigd door de bouw van nieuwe ziekenhuizen. Maar de ze gunstige ontwikkeling heeft aldus de nota niet geleid tot een oplossing van alle vraagstukken bij de onname van pa tiënten. Zo is het vraagstuk van de „acute bedden" voor spoedgevallen nog steeds niet opgelost. STRAATSBURG. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donderdag in de assemblee van de Raad van Europa in Straatsburg gezegd dat enkele recente maatregelen van de Griekse regering weliswaar welkom zijn maar niet voldoende. De minister die als voorzitter van het ministerscomité van de Raad van Europa verslag uitbracht, zei te hopen dat die enkele maatregelen het be gin zijn van een herstel van de democra tie in Griekenland. Hij voegde eraan toe hiermee alleen een wens uit te spreken en geen uiting te geven aan optimisme of pessimisme. De minister maakte melding van de uitspraak van het ministerscomité vorige week volgens welke Griekenland ver scheidene artikelen van de Europese con ventie van de Rechten van de Mens had geschonden. Met name die over foltering en mishandeling van gevangenen, aldus minister Luns over Griekenland. De minister zei voorts, sprekend over 'n Europese aanpak van de milieuhygiëne dat de plaatsvervangers van de ministers opdracht hebben gekregen tot voorberei ding van de ministeriële bijeenkomst over het leefmilieu. Een datum is nog niet vastgesteld. In februari had de Raad van Europa daarover een niet-ministeriële conferentie in Straatsburg gehouden. De minister onderstreepte de noodzaak van een rationele taakverdeling op het terrein van de bescherming van het leefmilieu. Minister Luns zei voorts dat het aan vaarden van een aanbod van de Franse regering voor een lening van ongeveer 45 miljoen gulden voor nieuwe gebouwen van de Raad van Europa een begin bete kent van het proces tot vervanging van het huidige gebouw in Straatsburg. In antwoord op vragen zei de minister dat Straatsburg op grond van zijn Europees verleden recht heeft op die gebouwen waaraan hij als persoonliike mening toe voegde, dat hij aannam dat het Europese parlement ook wel in Straatsburg zal blij ven vergaderen. Minister Luns bracht ook een kort ver slag uit van zijn recente bezoeken aan Beiroet, Amman en Cairo en zei dat de ROTTERDAM. In 1969 heeft Rijn- Schelde machinefabrieken en scheepswer ven N.V. een bruto resultaat behaald van 40 min. (in 1968 bedroeg dit 34,6 min, exclusief Wilton Tijenoord Bronswerk, P. Smit jr., en Waalhaven). Na aftrek van afschrijvingen en belastingen resteert een winstsaldo van ƒ10.1 miljoen (ƒ8,9 min.), aldus het jaarverslag. Zoals bekend wordt voorgesteld een onveranderd dividend van 13 pet. uit te keren. Gezien de grote om vang en de kwaliteit van de orderporte feuille ziet de raad van bestuur de komen de jaren met gematigd optimisme tege moet. Dit vertrouwen is mede gebaseerd op de voordelen van de toenemende integratie en diversificatie binnen de Rijn-Schelde groep. De totale waarde van de opdrachten in portefeuille bedroeg afgezien van de reparatieopdrachten per ultimo 1969 rond f 1,3 miljard. Het is Rijn-Schelde gelukt in 1969 o.a. acht reactorvaten in opdracht te krijgen. In de nieuwe reactorvatenfabriek te Rot terdam zal het mogelijk zijn vaten voor centrales van 1500 MW te bouwen. Deze zeer grote hal kwam in 1969 nagenoeg ge reed en is met de huidige orderportefuille tot eind 1972 goed van werk voorzien. Ondanks de verscherpte concurrentie is Rijn-Schelde erin geslaagd een aanzien lijke toeneming te realiseren van het aan tal opdrachten voor zuigercompressoren, terwijl ook de orders voor roterende ma chines een bevredigende stijging te zien geven. In 1969 lagen de activiteiten op het gebied van stoomketels op een hoog ni veau. Gelet op de toenemende vraag naar elektrische energie voor de openbare elek- UTRECHT. De huidige salarisrege ling voor burgemeesters van gemeenten tot 8000 inwoners zal met terugwerkende kracht tot 1 januari 1969 belangrijk wor den verbetprd. Een »n ander hebben de centrales van rijkspersonee' weten te be reiken in hpt georganiseerd overleg bur gemeesters. Dit heeft de voorzitter van de groep bestuursambtenaren var de Nederlandse Christelijke Bond van Dverheidsperso neel, mr. P van Drie. <dRtpren meege deeld tijdens en 'andeTïkr vergadering in Utrecht. De burgemeesters in deze ge meenten gaan 35 tot 144 per maand meer verdienen. triciteitsvoorziening werd op het gebied van de stoomturbines ten behoeve van elektrische centrales veel activiteit ont plooid Voor 1970 mag van gunstige voor uitzichten worden gesproken. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Nederlandse padvin ders en de katholieke verkenners gaan een fusie aan. De beide bonden, met respec tievelijk 30.000 en 40.000 leden, zijn tot de conclusie gekomen dat de efficiency en de verbetering van de image het meest bevorderd worden door voortaan in ^én organisatie te werken. De fusie moet vóór 1 januari 1972 ver wezenlijkt worden. toestand in het Midden-Oosten, zowel mi litair-politiek als psychologisch slechter was geworden. In toenemende mate twij felen de Arabieren aan de bereidheid van Israel tot terugtrekking van de troepen uit de bezette gebieden. Hij bepleitte een Israëlische beginsel verklaring daarover. Hij herhaalde eerdere uitlatingen dat het verontrustend was dat in de Arabische landen de radikale groe pen de overheid krijgen. Meer dan ooit is het noodzakelijk dat de westelijke landen zich inspannen om mogelijkheden te zoeken voor een oplos sing van het conflict in het Midden-Oos ten. Hij wees daarbij speciaal op het ge vaar voor een groot conflict dat uit de toestand zou kunnen voortvloeien. Zonder de Sovjet-Unie met name te noemen, maakte de minister melding van het vraagstuk van de maritieme middelen in de Middellandse Zee. Na de jongste bijeenkomst van de mi nisterraad van de Europese Gemeenschap pen in Luxemburg ziet het ernaar uit dat de onderhandelingen met Groot-Brittan- nië en de andere drie kandidaatlanden (alle vier lid van de Raad van Europa) op tijd zullen kunnen beginnen, dat wil zeggen vóór juli aanstaande, aldus de mi nister. DELFT Leden van de onlangs in Delft opgerichte afdeling van de bond van we tenschappelijke arbeiders, hebben donder dag aan alle werknemers van de jubileren de Koninklijke Nederlandse Gist- en spiritusfabrieken in Delft een pamflet uit gereikt, waarin wordt gezegd dat naast alle door het bedrijf georganiseerde feest vreugde ter gelegenheid van het eeuwfeest ook de vraag behoort of er soms redenen zijn om minder gelukkig te zijn. Hoe gelukkig zijn de Nederlandse zieken fondsen en patiënten met de prijzen van de geneesmiddelen? Hoe gelukkig zijn de art sen met de standaardpreparaten, de weten schappelijke onderzoekers met hun pogin gen om buitenlandse patenten te omzeilen, de negers in Angola met de goede betrek kingen tussen het Portugese moederland en de gistfabriek, de mensen die in de buurt van de Delftse gistfabriek moeten wonen, de jonge regulisten met hun beperkte op leiding die ze voor goed aan de proces industrie bindt? Hoe gelukkig zijn de bad gasten met de Haagse persleiding, de mensen van het waterschap en de huis vrouwen met hun twintig biologische was middelen? De bond critiseert vervolgens de lucht verontreiniging. Hij vindt dat bezinning op deze aspecten van de gistfabriek ertoe zou bijdragen aan deze viering van het hon derdjarig bestaan meer inhoud te geven. De Amsterdamse beeldhouwer Jutte heeft gisteren zijn verkiezingspro gramma letterlijk te water gelaten. Om zijn pleidooi voor kinderstem recht bij de komende gemeenteraads verkiezingen kracht bij te zetten sprong hij in het nog winters koude water van de Oude Schans waar hij enige tijd ronddreef, zich vastklem mend aan zijn verkiezingsbord. De heer Jutte voor zijn koene duik (boven) en kort daarop (onder). X AALST. Sinds woensdagmiddag wordt in Aalst de 3-jarige Julia Devenij vermist. Militairen uit de legerplaats Oir- schot hebben grote bosterreinen in de omgeving afgezocht. Duikers doorzochten het riviertje De Tongelreep. Er is tot dusver geen spoor van het kind gevonden. ADVERTENTIE - - 'V *...v DEN HAAG Nog te weinig gemeenten hebben inspraak bij de benoeming van een burgemeester. Dat is de conclusie van een onderzoek dat de Tweede-Kamerleden Van Thijn en Franssen (beiden P.v.d.A.) over deze kwestie hebben ingesteld. Zij zijn de initiatiefnemers van de wet tot herziening van de Gemeente- en Provinciewet. Van 132 onderzochte gemeenten is van 99 gemeenten een rapport binnengeko- men. De Kamerleden zeggen dat daarbij is gebleken dat in 38 gemeenten geen gebruik is gemaakt van de inspraakpro cedure. In 23 ervan is dat ook niet over wogen; in tien gemeenten heeft een min derheid op gebruikmaking aangedrongen maar 't hoofd gestoten bij de meerderheid. In 61 gemeenten werd wél gebruik ge maakt van de inspraakprocedure. De wijze waarop in deze 61 gemeenten de procedure werd gehanteerd loopt sterk uiteen. In 19 gemeenten is de raad voltallig bij de inspraak betrokken ge weest, terwijl in acht gemeenten de com missaris der koningin de raad bijeenriep, met name in Zuid-Holland. In 28 gemeen ten is de inspraak verzorgd door de frac tievoorzitters en in zes gemeenten waren het de wethouders die het initiatief tot de inspraak namen. In enkele gemeenten beperkte het over leg zich tot enkele fracties in de raad, in één gemeente ten slotte las de loco burgemeester tijdens het „.gesprek" met de commissaris een stuk voor, dat de raadsleden daarvoor niet onder ogen had den gehad. Van de 47 gemeenten die er in slaag den een gemeenschappelijk wensenpakket op tafel te brengen, zijn er zes geweest die, ondanks de beperkende bepalingen, toch een persoon hebben aanbevolen. Deze is in vier van de zes gevallen ook benoemd. In de 41 overige gemeenten is het wensenpakket beperkt gebleven tot het noemen van vereisten, kwaliteiten en zovoort. Daarbij is het opvallend, aldus de heren Van Thijn en Franssen, dat men in de meeste aanbevelingen de na druk heeft gelegd op bestuurlijke kwalitei ten en dat factoren als politieke kleur, kerkelijke gezindte, plaatselijke bekend heid nauwelijks aandacht krijgen. De vrijblijvendheid van de huidige pro- (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Minister Polak van Ju stitie en met hem een meerderheid in de Tweede Kamer heeft geen enkele behoef te aan de oprichting van een centrale hulpdienst voor vreemdelingen zoals door mej. Goudsmit (D '66) gisteren in een vergadering van de commissie voor Ju stitie werd gevraagd. De vreemdelingen die zich om welke reden Jan ook in ons land willen vestigen zijn met voldoende rechtszekerheden omringd. Indien het tot niet-toelaten van één van hen wordt be slist dan is dit weloverwogen gedaan en zijn alle facetten uitvoerig bekeken, al dus minister Polak. Bij alle grenskantoren zal binnenkort een folder in tien talen beschikbaar zijn waarin ook de niet toegelaten vreemde ling kan lezen welke zijn rechten en plichten zijn en op welke manier hij als nog kan proberen in ons land te worden toegelaten Dit alles bleek donderdagmiddag in de openbare vergadering van de commissie van Justitie van de Tweede Kamer waar in voor het eerst sinds zijn benoeming aanwezig was de nieuwe staatssecretaris van Justitie, prof. mr K. Wiersma. De kwestie van de toelating van vreemdelin gen werd uitvoerig besproken, vooral naar aanleiding en ten bate van televi sie-uitzendingen van de VARA in de ru briek van „ombudsman" Marcel van Dam. Vooral D '66 alsmede P v.ü.A. en P.S.P blijken van oordeel te zijn dat het in Ne derland met de toelating van vreemdelin gen niet gaat zoals het behoort, althans dat er niet voldoende rechtszekerheid is voor de vreemdeling, die zich voor toe- PROF MR K WIERSMA lating meldt. Ter sprake kwam tijdens het debat een mededeling van Marcel van Dam in zijn rubriek dat de grenspos ten helemaal niet weten dat er een fol der bestaat of bestaan heeft waarin de rechten van de zich voor toelating aan meldende vreemdeling zijn omschreven. Minister Polak gaf toe dat er momente"1 inderdaad niet zo'n folde' beschikbar is. Dat komt, volgens de minister, om dat sinds eind vorig jaar de sinds 1954 bestaande folder niet meer voorradig is De mededeling van Marcel van Dam was volgens de minister, gebaseerd op onvol doende en onduidelijke informatie bij een viertal grensposten. Men had daar de ,vage vragen" niet goed begrepen. Dit werd nog eens bevestigd door freule Wttewaall die meedeede ook bij enkele grensposten te hebben geïnformeerd en wel een duidelijk antwoord te hebben ont vangen. Hoe het ook zij, binnenkort is er een nieuwe folder beschikbaar in tien talen. Het Tweede-Kamerlid Wierenga (P.v.d.A.) heeft de ministers van Justi tie en van Buitenlandse Zaken gevraagd Griekse arbeiders, wier paspoort door de Griekse consulaire autoriteiten niet wordt verlengd omdat zij de inzichten van het huidige regime in Athene niet delen, als nolitieke vluchtelingen te beschouwen. Op grond van het feit dat personeel van het Griekse consulaat in Rotterdam zaterdag foto's heeft gemaakt van de monstranten tegen Het kolonelsbewind, kan men verwachten dat nog meer pas- ooorten niet zullen worden verlengd, of dat de Griekse deelnemers aan de demonstratie bij terugkeer in hun land moeilijkheden zullen ondervinden. Indien dergelijke .spionage" door con sulair personeel niet geoorloofd is dienen de ministers maatregelen te nemen, al dus het Kamerlid Een andei puni was de vergoeding 'D ji'de Kwam ilact-toffers van misdaden. Minister Polak stond positief tegenover een derge'tjke vergoeding. maar hij wilde dit onderwerp eerst be spreken met zijn collega's van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk en Sociale Zaken en Volksgezondheid, om dat welzijnszorg meer bij die departe menten thuishoort. De heer Van Schaik (K.V.P.) die al eerder heeft laten blijken desnoods een mitiatiefwetsontwerp te willen indienen over deze kwestie bracht gisteren de zaak opnieuw aan de orde in de commis sievergadering van Justitie. Hij liet blij ken bij zijn naspeuringen bij net depa- tement van Justitie een uit 1950 date rend Koninklijk Besluit te hebben gevon den, waardoor het nu al mogelijk zou zijn vergoedingen aan slachtoffers van misdaden te verstrekken. Ook toepassing en noodzakelijke wijzi ging van de zedelijkheidswetgeving kwa men gistermiddag in de commissiever- gadering aan de orde. Mej. Haars van de C.H.U. vroeg zich af of er in ons land nog wel zedelijke normen zijn. „Ik heb er geen behoefte aan dat Nederland een naam krijgt een land te zijn waar op het gebied van sex -alles kan" zo merk te zij op. Verscheidene andere sprekers distan tieerden zich uitdrukkelijk van de uit spraken van mej. Haars door erop fe wij zen dat het belangrijkste punt is dal ai grote vrijheid in eigen beoordeline moei zijn, vaarbij erbij vooi gewaakt noet worden dat niemand iets tegen zijn wil krijgt opgedrongen. cedure komt echter, zo menen de inita- tiefnemers, op schrille wijze tot uitdruk king in de vaagheid van de meeste aan duidingen: een „dynamisch bestuurder", stimulator-coördinator een schaap met vijf poten, een goede koopman een goede burgemeester. Op -ulke aanduidingen mag de minister zijn benoemingsbeleid baseren, als hij aan de inspraak enige betekenis wil toekennen. Aan speelruimte ontbreekt het hem dus niet. Toch blijkt men in 9 van de 41 gemeenten, die tot een gemeenschappelijk wensenpakket wa ren gekomen, van mening te zijn dat in het geheel niet met de inspraak rekening is gehouden. Opvallend is het hoe zwaar het leef tijdsargument bij de wensen blijkt te wegen: de meest genoemde hoedanigheid is een „jonge burgemeester" (9 maal genoemd). AMSTERDAM. „Laten we er alle maal nog maar eens heel goed over na denken." Deze tekst schreef koningin Ju liana vanochtend op een schoolbord na dat zij de nationale tentoonstelling „Mooie Vrijheid?" in de Nieuwe Kerk >n Amsterdam in ogenschouw had genomen. Zij gaf hiermee gevolg aan de uitnodi ging aan de bezoekers „vrij je eigen me ning" te geven op het bord dat aan het einde van de tentoonstelling hangt. De bezichtiging door de vorstin was tevens de officiële opening van de expositie, die ter gelegenheid van de 25ste herdenking van onze bevrijding wordt gehouden. Hoofdzakelijk in foto's worden er drie tijdvakken in beeld gebracht: 1930-1940 (de crisisjaren, het voorspel), 1940-1945 (oorlog en bezetting, de illegaliteit) en 1945-1970, waarbij centraal de vraag staat, wat we met onze herwonnen vrij heid hebben gedaan. De koningin arriveerde om elf uur bij de kerk, waar zij werd ontvangen door burgemeester Samkalden en wethouder Bootsma, voorzitter van de stichting „Na- rionale tentoonstelling 5 mei 1970." Nadat onder meer de overige leden van het stichtingsbestuur aan haar waren voorgesteld begon de rondgang, die ruim drie kwartier duurde. Blikvanger op de expositie is een goudkleurige auto met het kenteken Exodus 34-21, die geplaatst is op een voetstuk met de tekst: „En op de zevende dag zult gij uw auto poet sen." „Mooie Vrijheid' 'is tot 20 juni te be zichtigen. DEN HAAG. Hel kabinet heeft be sloten het maximum aantal leerlingen per lokaal bij het basisonderwijs van 48 tot 40 te verlagen. Naar schatting zijn er in Nederland rono <onr klassen met meer dan 10 leerlinge. Aldus nei antw«>r ris Grosheidp var D». schappen op vragen r„ merlid Laban (P v.d.A niet alleen verantwoord ih i tssecreta i ->n Weten- ifweede-Ka- 'df verlaging is naar zal ook eer betere spreiding van de teerlingen over de school kunnen bevorderen, aldus de staatssecretaris.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2