Zwenking in ZnidLAfrika Met medeweten en goedvinden van VS ZUID-VIETNAM LEVERT WAPENS AAN CAMBODJA Scheel sprak met leiders oppositie Conventie ter bescherming toeristen OVERSTEKENDE KIKKERS Interne spanningen Israëlisch kabinet Vietnamisering staat voor bankroet spons commentaar op actuele zaken In Madrid Griekse ambassade mag niet feesten in Brussel Tohn Kennis Delegatieleiders naar huis Weer aardbeving in Turkije HEROETH-PARTIJ DREIGT MET REGERINGSCRISIS VLAGGEN VLAGGESTOKKEN VRIJDAG 24 APRIL 1970 r trouwkostuums voor ParijsVietnamgesprek Mansfield Huurlingen Jac. v. d. Noord Zn. n.v. (Van een speciale medewerker) HAARLEM President Nixon heeft zich de laatste weken van ver scheidene kanten laten voorlichten over de manier waarop Amerika zich moet ontworstelen aan de weinig benijdenswaardige positie, waarin het in Zuidoost-Azië is geraakt. De rede die hij vanuit zijn „tweede Witte Huis" in San Clemente via radio en televisie de wereld in heeft gestuurd draagt daarvan dan ook duidelijk de sporen. Het plan binnen een jaar 150.000 militairen uit Vietnam terug te trekken, lijkt meer een poging tussen alle klippen door te varen, dan een reële bijdrage tot oplossing van het steeds nijpender wordende probleem. „Zwijgende meerderheid' Argumenten Keuze Het derde nieuwe gezicht van edego - sports is nog een verrassing (en blijft dat tot september) Kruisstraat 25 - 27 - 29 In Zuid-Afrika is, te oordelen naar de uitslag van de algemene verkiezingen van woensdag, iets bezig te veranderen. Er heeft een verschuiving in het (blanke) kiezerskorps plaats gehad naar een tole ranter opvatting ten aanzien van de huids kleur- en rasverschillen en zelfs is het extremisme van de super-Apartheids apostel Hertzog ondubbelzinnig afge wezen. Premier Vorsters partij, „De Nasionale", heeft haar overheersende positie niet ver loren en deze partij is altijd nog het hechte bolwerk van de Apartheid, maar de oppositiepartij van De Villiers boekte een forse winst van ongeveer tien zetels en dat betekent, in verband gebracht met de verpletterende nederlaag van Hertzog, een belangrijke kentering ten aanzien van de strafheid waarmee de Apartheid vol gens de openbare blanke mening moet worden doorgevoerd. Men wil blijkbaar af van de ergerniswekkende formalismen, die de Apartheidswetten hun onrechtma tige scherpte verlenen, al wil men dan niet (zoals de partij van mevrouw Helen Suzman predikt) van de Apartheid zelf af. Die mevrouw Suzman, een moedige en koppige voorvechtster van absolute rassengelijkheid, is in het parlement her kozen met een driemaal groter stemmen- aantal dan bij de vorige verkiezingen. Deze niet te identificeren maar veelbe tekenende steun uit het publiek voor het idealisme van mevrouw Suzman zal pre mier Vorster méér zorgen baren dan de «temmenwinst van De Villiers' partij. De toepassing van de Apartheidswetten is niet een kwestie die de principes van de Apartheid aantast. Een menselijker toe passing, een beter gecontroleerde zuiver heid in die toepassing, dat zijn nuances die Vorster zich gemakkelijk kan veroor loven als het erom gaat zijn partij boven de limiet van de absolute meerderheid te houden. Maar een aantasting van de Apartheids principes zelf, zoals mevrouw Suzman voorstaat, kan de gehele, zo zorgvuldig opgebouwde structuur van de Apartheids- maatschappij van Zuid-Afrika onder mijnen. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat het streven van de integrationisten een zodanig succes zal hebben, dat daar door de politieke instituties van Zuid- Afrika zouden moeten worden herzien. Maar wel is duidelijk gebleken dat de felle tegenstand tegen de uitzichtloze Apart heidspraktijken in dit land niet alleen in het buitenland bestaan en bij hen „die er nooit geweest zijn", maar ook bij de blanke burgers van de staat, althans bij een groeiend deel van hen. Het is waar schijnlijk vooral de jongere, in opkomst zijnde generatie, die deze zwenking'be werkstelligt en het valt te verwachten dat de resultaten van deze beginnende ruk naar meer gelijkheid voor alle in woners van Zuid-Afrika in de komende jaren versneld zal doorwerken. Dat is iets waarover ook de buitenwereld zich slechts kan verheugen, omdat men het gevoel heeft dat Zuid-Afrika daardoor begint te werken aan eigen behoud op lange termijn. MuyinnnnnnnnfwiniWMVtfW)flfvifvvinfinfli*'**'**"*,*"""*A<>*A**<IJ>J>ll<><l<><llllll>il<MWUW>niwwwwwuwuw MADRID, (Reuter). De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel heeft gisteren in Madrid tot veler verrassing een gesprek gehad met vier Spaanse oppositieleiders, over het ont breken van diverse democratische vrijhe den in hun land. Dit zou volgens de laat- »ten een rol moeten spelen bij de onder handelingen over toelating van Spanje tot de EEG. De oppositieleiders pleitten voor am nestie voor politieke gevangenen, erken ning van politieke partijen, vrije vakver enigingen en een gekozen parlement in hun land. Ook vertelden zij Scheel dat ondanks vele beloften na de grote kabi netswijziging in oktober van het vorig jaar er nog geen democratische vooruit gang was geboekt. Het is zeer ongebruikelijk dat een bui tenlandse minister tijdens een officieel bezoek aan Franco-Madrid een ontmoe ting heeft met leiders van de illegale Spaanse oppositie. Volgens welingelichte kringen zou Scheel zeer tegen de zin van de Spaanse autoriteiten het gesprek door gang hebben doen vinden. Scheel zei later op een persconferentie dat de Spaanse regering van tevoren in kennis was gesteld van zijn plan en dat zij „volstrekt geen bezwaar hiertegen had". De Westduitse minister maakte voorts bekend dat er binnenkort een overeen komst tussen Spanje en West-Duitsland gesloten zal worden, op grond waarvan de Bondsrepubliek een krediet van 200 miljoen mark zal verstrekken voor de financiering van een bevloeiïngsproject voor gebieden langs de Taag. Onder het kabinet van Kiesinger was een verzoek van Spanje, om dit krediet van de hand gewezen. Volgens sommigen ls de huidige kredietverstrekking in feite bestemd om Spanje's aankoop van 200 tanks van Duits fabrikaat mogelijk te maken. Zoals bekend zal Spanje binnenkort waarschijnlijk een zesjarige handelsover eenkomst met de EEG sluiten, als eerste stap naar een volledige toelating tot de Gemeenschap. BRUSSEL. (DPA) De Belgische re gering heeft de Griekse ambassade in Brussel gevraagd alle festiviteiten, die voor de komende dagen zijn georgani seerd, af te gelasten. Tegelijkertijd heeft minister van Buitenlandse Zaken Pierre Harmei tegenover de Griekse ambassa deur verklaard te betreuren dat de Griek- »e ambassade ondanks de Belgische be rwaren toch een receptie heeft gehouden ter gelegenheid van de derde verjaardag van de militaire staatsgreep in Grieken land. Deze receptie heeft geleid tot talrijke demonstraties, voornamelijk van studen ten, waarbij het herhaaldelijk tot vech- parijen kwam tussen betogers en politie. In een communiqué zegt de ambassade deze voorvallen te betreuren, maar zi; wijst iedere verantwoordelijkheid voor de ongeregeldheden af. Het was een par ticuliere en vreedzame bijeenkomst, die tegen niemand was gericht, aldus het communiqué. De president-curator van de universi teit van Brussel heeft geëist dat de Griek- *e ambassadeur in Brussel tot persona non grata wordt verklaard. ADVERTENTIE Verhuur bruidegom, getuigen, vaders, enz. Ook donker- en lichtgrijze jacquets. Smoking- en rokkostuums, enz. Voor dames: bontverhuur l Vraagt gratis prospectus J OUTSTANDING QUALITY HAARLEM Gedempte Oude Gracht 51 31 1388 j AMSTERDAM SingeU62 233680 DEN HAAG Zoutmanstraat 24 335726 ROTTERDAM 1eMiddeHatidstraat78 231815 UTRECHT Voorstraat 58 1 00 53 ARNHEM looierstraat 14 436882 NIJMEGEN Stikke Hezelstraat IB 2083B EINDHOVEN leenderweg 108 14877 GRONINGEN Oude Ebbingestraat 49 33112 ANTWERPEN BRUSSEL LUIK GENT PARIJS. (AFP) De leiders van de delegaties van Hanoi en van de „Voorlo pige Revolutionaire Regering", minister Xoean Thoey en mevrouw Ngoeyen Thi Binh, zullen binnenkort de Parijse con ferentie over Vietnam verlaten en naar Vietnam terugkeren. Dit is door woord voerders van hun delegaties bekendge maakt. WASHINGTON (Reuter en AFP) Zuid-Vietnam heeft met mede weten en instemming van de Ver enigde Staten enkele duizenden lichte wapens aan Cambodja geleverd. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekend gemaakt. Deze leverantie stond los van de door Cambodja tot Amerika gerichte verzoeken om militaire hulp, die nog „in ernstige overweging" waren. De door Zuid-Vietnam naar Cambodja gezonden wapens waren buitgemaakt op de Vietcong en de Noordvietnamese troe pen. De perschef van het Witte Huis, Zjegler, wilde geen precieze aantallen noemen maar zei dat het hoofdzakelijk om AK-47-geweren ging, van Russisch mo del en in China gefabriceerd. Ziegler merkte op dat de Cambodjaan se leider Lom Nol, die pas nog een bood schap aan president Nixon stuurde,zich met een algemeen verzoek om hulp tot de wereld had gewend. De veronderstel ling was dat enkele andere landen dit ook zouden beantwoorden. De woordvoerder beschuldigde Noord- Vietnam en de Vietcong van agressie te gen het nieuwe bewind van generaal Lon Nol. „Ik geloof niet dat het een geheim is dat zich 40.000 communistische militai ren in Cambodja bevinden, van wie een deel uitgerust met de modernste wa pens naar Pnom Penh oprukt. Er be staat dus geen twijfel over wie in deze si tuatie de agressor is. Ik geloof dat niet over het hoofd mag worden gezien dat de acties van de communistische troepen in Cambodja een schending vormen van de Geneefse akkoorden van 1954. Dit is het zelfde als hun flagrante schending van de Geneefse akkoorden van 1962 in Laos", aldus Ziegler. overgeplaatst. Zo'n besluit zou echter grote risico's met zich meebrengen. Politieke kringen wijzen erop dat ook de uitbreiding van de oorlog in Laos en daarmee de directe verwikkeling van Amerika in dat conflict onder zulke om standigheden plaatsvond. In Laos vorm de de CIA zo'n leger met Amerikaanse adviseurs nit de Meo-stam. Inschakeling van heit „huurlingenleger" De Democratische fractieledder in de Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, zei later dat hij gekant bleef tegen Ame rikaanse hulp aan Cambodja. De Verenig de Staten hadden zo langzamerhand toch wel een les moeten leren in Vietnam. „Hoeveel fouten moeten worden gemaakt voordat wij leren?", vroeg hij zich af. In Pnom Penh is van gezaghebbende zijde meegedeeld, dat ook Indonesië op het verzoek om wapenhulp is ingegaan. Mogelijk hebben de drie militaire toestel len die woensdagavond op de voor alle overige verkeer gesloten luchthaven van Pnom Penh waren geland, de eerste In donesische zending afgeleverd. Het waren naar verluidt transportvlieg tuigen van de Australische luchtmacht. Die kunnen echter ook de door Zuid-Viet nam beschikbaar gestelde wapens heb ben gebracht. In Cambodjaanse militai re kringen is overigens opgemerkt, dat er aan vrijwel alles dringend behoefte bestaat, van schoeisel tot aan communi- catie-apparatuur, transportmiddelen, heli kopters en artillerie. Uit Hongkong is vernomen dat de Cam bodjaanse regering Washington ook heeft gevraagd of het ongeveer 10.000 man ster ke „Chmer-huurlingenleger", dat al en kele jaren als onderdeel van de Ameri kaanse „Special Forces" in Zuid-Vietnam vecht, niet in Cambodja kan worden in gezet. Deze „Chiners" staan bekend als uit stekende oerwoudstrijders. Woensdag zouden in Prom Penh enkele CIA-fumctiomarissen zijn aangekomen om daarover van gedachten te wisselen met de Cambodjaanse autoriteiten. Zou Wash ington gehoor geven aan het verzoek, dan zullen waarschijnlijk ook de Ameri kaanse qiilitaire adviseurs van de be wuste eenheden naar Cambodja worden in Cambodja zou zodoende precies dat gene kunnen bewerkstelligen wat Nixon vermoedelijk gaarne wil vermijden: dat Amerika steeds meer bij de strijd in Cambodja betrokken raakt. Anderzijds is de militaire toestand in Cambodja voor de regeringstroepen zozeer verslechterd, dat Amerika misschien ondanks alle ri sico's toch het Cambodjaanse verzoek zal inwilligen. BRUSSEL (Reuter). Afgevaardig den uit 53 landen zijn het in Brussel eens geworden over een internationale conven tie tot bescherming van toeristen die via reisbureaus een reis laten verzorgen. De overeenkomst is gericht tegen reisorga nisaties die niet waar maken wat zij hebben toegezegd. Volgens de conventie die in 1972 van kracht moet worden, moeten reisbureaus voldoende verzekerd zijn om aan scha devorderingen van klanten te kunnen vol doen. Voorts worden genoemde bureaus verplicht tot het betalen van schade vergoedingen tot 7.000 pond (ruim 60.000 gulden) ingeval een cliënt door hun toe doen letsel of materiële schade lijdt. Dit ongewone verkeersbord in Zwit serland waarschuwt automobilisten voor overstekende kikkers. Vooral op natte wegen vormen de kikvorsen een groot gevaar voor het verkeer. ISTANBOEL, (AFP). Bij een aard beving in het Turkse dorpje Demirci, 60 kilometer ten westen van Gediz, zijn gis teren volgens een voorlopige telling 30 mensen gewond geraakt. Ongeveer 400 huizen zijn verwoest Het aantal slachtoffers is beperkt gebleven omdat het merendeel van de bevolking buitenshuis de nationale feestdag vi Turkije vierde. Een kwart van Demirci, met inbegrip van drie oude moskeeën, is vrijwel met de grond gelijk gemaakt. De stad Gediz is enige weken geleden door een aardbeving verwoest. TEL AVTV, (AFP), „Wij zullen niet aarzelen, de regering te verlaten, als de voorstellen, die door zekere ministers zijn gedaan, worden aangenomen". Dit heeft gisteren voor 400 afgevaardigden van de nationalistische partij Heroeth, de ADVERTENTIE 30 APRIL 5 MEI SPAARNE 60 - TEL.32 1104 Nixons Vietnamiserings-programma, zijn plan de Amerikaanse bemoeienis in Zuidoost-Azië geleidelijk terug te schroeven en de strijd tegen het Zuid- vietnamese Bevrijdingsfront en de Noordvietnamese troepen tenslotte ge heel door het Zuidvietnamese regerings leger te laten opknappen, leek in het begin succes op te leveren. De critiek in Amerika nam af. De Amerikanen zagen „hun jongens" terug komen, er vielen steeds minder slachtoffers, de oorlog in Vietnam raakte uit de belangstelling. In juni vorig jaar werd de eerste groep teruggehaald, een tweede con tingent werd eind vorig jaar afgevoerd en vorige week werd de derde fase in de terugtrekking afgesloten. Het aantal Amerikaanse militairen in Vietnam ligt nu volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie rond de 434.000. De Amerikaanse zwijgende meerder heid, die Nixon maar vooral zjjn vice-president Agnew zo graag als getuige oproept, begint de laatste maanden wakker te worden. Naakte cijfers geven aan, dat de Amerikaanse verliezen in Zuidoost-Azië weer aan zienlijk stijgen. In de week van 5 tot 11 april sneuvelden 141 Amerikanen; de week daarvoor 138. De oorzaak daar van wordt officieel gezocht in de ver hoogde activiteit van de tegenstander in Zuid-Vietnam. Aangenomen mag wor den dat de Amerikaanse inmenging in Laos, die na zes jaar pas deze week in het volle licht is komen te staan, en misschien ook wel die in Cambodja, steeds meer slachtoffers eist. Het geduld van de Amerikanen be gint op te raken. De critiek neemt toe en opiniepeilingen, waar Nixon uiterst gevoelig voor is, geven sinds januari een regelmatige daling te zien van de populariteit van Nixons Vietnam-poli- tiek. Minder dan de helft van de Ameri kanen staat nu nog achter de president. Van een heel andere kant komt een voor Nixon misschien nog groter ge vaar: zijn machtige adviseurs in het Pentagon. Het is bekend, dat daar niet erg vriendelijk over de Amerikaanse Vietnamiseringsplannen wordt gedacht. De terugtrekking van de troepen wordt dan ook regelmatig gedwarsboomd. De laatste maanden krijgen de ha viken in het Pentagon bovendien steeds meer argumenten in handen. De ver liezen onder de Zuidvietnamese re geringstroepen overtreffen die van de Amerikanen ver. De stormbal vloog in Saigon omhoog: president Thieu vroeg vertraging bij de terugtrekking van troepen, daarbij niet zuinig gesteund door het Amerikaanse opperbevel in Vietnam en in laatste instantie het Pentagon. Vorige week leek het er op dat Nixon weerstand zou weten te bie den aan de druk van de Pentagon- haviken en zijn Vietnamiseringspro- gramma zou opvoeren. Er was de presi dent alles aan gelegen de rust thuis te herstellen. Zijn televisietoespraak wees op het eerste gezicht ook in die richting. Het feit dat Nixon een termijn van een jaar heeft gesteld voor de terug trekking van 150.000 man doet evenwel geloven dat hij toch gezwicht is voor de argumenten van zijn militaire advi seurs. Op papier gaat de terugtrekking gewoon door, maar in zijn toespraak heeft Nixon al duidelijk laten blijken, dat de eerste maanden van een terug keer weinig te merken zal zijn. Uit alles wordt duidelijk, dat de Amerikaanse Vietnamisering langzaam maar zeker doodbloedt. De activiteiten van de Amerikaanse troepen in Zuid oost-Azië zullen de komende tijd eerder toe dan afnemen. De strijd in Vietnam gaat door, de inmenging in Laos breidt zich uit en de opdringende troepen van Sihanoek-aanhangers en het Zuidviet namese Bevrijdingsfront in Cambodja zullen naar verwachting de regering- Lon Nol zodanig gaan bedreigen, dat Amerika zich genoodzaakt zal voelen ook daar in te grijpen. Het is trouwens moeilijk erg veel verschil te zien in daadwerkelijke militaire hulp en het vervangen van Zuidvietnamese troepen die de Cambodjaanse grens over trekken. President Nixon gaat moeilijke tijden tegemoet. Een bankroet van zijn Viet- namiseringspolitiek stelt hem voor een benauwende keuze: of de Amerikaanse bemoeienissen in Zuidoost-Azië opvoe ren en het kiezersvolk grotendeels tegen krijgen, of de eerste president worden in de Amerikaanse geschiedenis die een oorlog verloor. Dat laatste vooral schijnt hij, gezien de forse uitlatingen in zijn toespraak, ver van zich af te gooien. Nixon blijft geloven in een militaire oplossing van het conflict. Hij heeft nog steeds geen opvolger aangewezen voor Cabot Lodge die in Parijs voor de Verenigde Staten de vredesonderhande lingen voerde. Er zijn evenwel aan wijzingen, dat Washington nog ergens anders een gaatje ziet. Minister van Buitenlandse Zaken Rogers is druk bezig uit te zoeken wat de Russische V.N.-vertegenwoordiger Malik precies voor had met zijn opmerking (overi gens weer gauw ingeslikt) dat een nieuw Geneefs overleg over Zuidoost- Azië de enige uitweg uit de impasse is. leider van deze partij, minister staat Menahem Begin, gezegd. van Begin heeft niet met zoveel woorden ge zegd, wat voor voorstellen hij bedoelt, maar hij liet er in elk geval geen twijfel over bestaan, dat het om voorstellen gaat, waarin van de Israëlische regering wordt geéist, dat zij duidelijk verklaart voornemens te zijn, een groot deel van de bezette gebieden te ontruimen, in het kader van een vredesakkoord. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Sisco, zou tijdens zijn recente bezoek aan Israel er herhaalde lijk op hebben aangedrongen, dat de Is raëliërs het woord „terugtrekken" bezi gen. Begin heeft zijn verklaring afgelegd na afloop van een gisteren op zijn ver zoek belegde ministerraad die gewijd wal aan de besprekingen van Sisco met Is raëlische leiders. Begin heeft voorts scherpe critiek ge oefend op de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, omdat Eban gezegd had, dat het nodig was het joodse karakter van de staat Israel te bewaren, en dat daarom de gebieden met een grote Arabische bevolking niet inge lijfd dienden te worden. ADVERTENTIE juuuuinnnnnnnnr

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3