Hoogovenpersoneel koos zijn vertegenwoordigers In nieuwe ondernemingsraad komen weinig verschuivingen Toenemende ruimtenood in Vissering-scholengemeenschap J eugdharmonie in het nieuw naar België Velsens Bejaardentoneel met gezellig blijspel Slechte opkomst Carillonklanken Conciërgewoning krijgt andere bestemming IN DE VISHAL Onderzoek naar structuur van bedrijfsleven HCK start met tenminste twee rugbyteams Zuidbroek wil bij Heemskerk blijven Kamerlid wil van minister een prijsverhoging VRTJDAG 24 APRIL 1970 IJMUIDER COURANT 5 m 's>' Buitenlanders Wethouder Van Herpen toch herkiesbaar ,VOOR BEJAARDENDOOR BEJAARDEN Kamer van Koophandel VELSEN Onder het motto „Voor bejaarden, door bejaarden", is de toneelclub van de federatie „Be jaardenzorg" uit Velsen opnieuw be gonnen aan een serie toneelvoorstel lingen, waarmee in enkele zalen in deze omgeving voor leeftijdsgenoten zal worden opgetreden. Woensdag- en donderdagavond zijn de bejaarde ac teurs en actrices, geassisteerd door enige jongere krachten met deze op voeringen gestart in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost en het succes dat hier met het gespeelde stuk mocht worden behaald, stelt dit ensemble waarschijnlijk nog een plezierig klein tournee in het vooruitzicht. Schoten-VSV zaterdag ANDERE INGANG SPORTVELDEN Graan, melk en vlees V,' Vaneen onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De verkiezingen voor de Ondernemingsraad bij Hoogovens zijn achter de rug. Veertien dagen van inten sieve propaganda op het terrein van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken en in de fabrieken zelve zijn gehonoreerd met de uitgebrachte stemmen. Zo althans zou het geweest zijn, indien er een massale opkomst geweest ware. Echter hebben de verkiezingen voor de Ondernemingsraad hetzelfde beeld ge geven ais die voor Provinciale Staten onlangs: er was een slechte opkomst. Slechts 46,9 percent van de kiesgerech tigden heeft een stem uitgebracht, te gen 79,7 percent bij de vorige ().R.-ver kiezingen drie jaar geleden. Niettemin zijn er nagenoeg geen verschuivingen ge weest. De Metaalbedrijfsbond van het NVV kreeg er één zetel bij; de katholie ke bond St. Eloy verloor een zetel. De huidige secretaris van de Onderne mingsraad de heer W. Bunte onthulde ons, dat er een intensieve propaganda is gevoerd, geheel volgens afgesproken en door de directie goedgekeurde spelregels. Tot die spelregels behoorde onder meer het afschaffen van het pos ten bij de ingangen van het fabriekscom plex in verband met de verkeersvei ligheid en het uitsluitend plakken van affiches op de allerwegen op het terrein geplaatste aanplakborden. Circus Toni Boltini heeft overigens na bij de hoofdingang van Hoogovens dank baar gebruik gemaakt van zulk een bord, door er breed-uit reclame op te plakken bij de hoofdingang van Hoogovens dank baar gebruik gemaakt van zulk een bord, door er breed-uit reclame op te plakken voor dit circus. Tot de afspraken behoorde voorts het maken van propaganda in alle fabrieks gebouwen een propaganda, welke voor iedere partij op 8 april startte. En het heeft gegonsd in die afgelopen twee we ken! Men had dan ook de volste verwachtin gen ten aanzien van de opkomst. Niet minder dan 45 stembureaus waren gedu rende de afgelopen twee dagen bezet, met daarbij nog een extra stembureau voor degenen, die gebruik wensten te maken van de gelegenheid om schriftelijk te stemmen. Daarvan is echter zeer gering gebruik gemaakt, namelijk door slechts 200 personen. Op de overige 45 stembu reaus heeft men het evenmin druk ge had, want slechts 46,9 percent is komen opdagen. Er waren 8167 van de 17399 stemgerechtigden, die een geldige stem hebben uitgebracht. De vorige maal, drie jaar geleden, brachten 10.797 van de 15.808 stemgerechtigden een stem uit. De kiesdeler kwam dientengevolgde op afgerond 303. Een aardige bijzonderheid is, dat Lijst „De Schakel" naar men mededeelde uit pure democratische overwegingen twee Spanjaarden en een Italiaan op de lijst had geplaatst, zij het niet op een verkiesbare plaats, doch niettemin met de mogelijkheid voorkeursstemmen te be halen. Zij hebben echter geen van drieën de eindstreep gehaald. VELSEN Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag 25 april van vier tot vijf uur op het stadhuiscarillon in IJmuiden luidt als volgt. 1. Preludium III, Matthias van den Gheyn. 2a. Zeg koezelken. 2b. Daar was laatst een meisje loos. 2c. Wel Annemarieke. 3. He Sonate, Baldassare Galuppi. 4. Im provisatie, H. de Ligt. 5a. Komt vrienden in den ronde. 5b. Als de grote klokke luidt. 5c. Daar boven uit het vensterke. 6. Suite voor beiaard, Staf Nees. 7. Intermezzo II, Leen 't Hart. 8. Studie in re klein. Staf Nees. Over het algemeen is de opkomst bij de verkiezing van de leden voor de Ondernemingsraad van Hoogovens slecht geweest. Op deze foto enkele kiezers, die hun stem uitbrengen in het stembureau bij Blokwalserij III. De uitslag van de stemmen, met tussen haakjes de resultaten van -drie jaar gele den, was donderdagavond na enige uren van ingespannen tellen in het Ontvangst centrum als volgt: Lijst 1. Metaalbedrijfsbond NW 2580 (3052) stemmen, 31,71 percent (28,65 per cent) en 9 (8) zetels. Lijst 2. St. Eloy 1564 (2326) stemmen, 19,33 percent (21,83 percent) 5 (6) ze tels. Lijst 3. CMB (Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Electrotech- nische industrie): 1035 (1420) stemmen, 12,72 percent (13,33 percent) en 3 (3) ze tels. Lijst 4. AVH (Algemene Vereniging van Hoogovenpersoneel: 949 (1204) stem men, 11,67 percent (11,30 percent) en 3 3zetels Lijst 5.' Unie BHP/KLP/NBT (Geza menlijke beambtenorganisaties van het NKV): 784 (1097) stemmen, 9,64 percent (10.29 percent) en 3 (3) zetels. Lijst 6. De Schakel 760 (828) stemmen, 9,34 percent (7,77 percent) en 2 (2) ze tels. Lijst 7. Eenheidslijst: 463 (725) stem men, 5,69 percent (6,80 percent) en 2 (2) zetels. Hierbij zijn inbegrepen de drie restze tels, waarvan er elk één ging naar de lijs ten van de Metaalbedrijfsbond van het NVV; de Unie BHP/KLP/NBT en de Eenheidslijst. De namen van de gekozenen in de On dernemingsraad zijn: Lijst 1. Metaalbedrijfsbond NW: 1. J. Ham, Velsen-Noord, 2. D. Ter Wisscha, Beverwijk, 3. W. Bunte, Santpoort, 4. H. v. Wijk, Beverwijk, 5. mejuffrouw A. E. van Harselaar, Beverwijk, 6. J. v. d. Pol, Castricum, 7. A. Mulder, Heems kerk, 8. W. Wenning, Haarlem en 9. P. J. Over, Beverwijk. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De aanzienlijke toeneming gedurende de afgelopen jaren van het aantal leerlingen van de Prof. Mr. S. Vis seringscholengemeenschap en de daarmee samenhangende uitbreiding van het aan tal leraren heeft geleid tot huisvestings moeilijkheden. In de ergste nood aan leslokalen heeft het gemeentebestuur voorlopig kunnen voorzien door het ter beschikking komen van een tweetal mavemgebouwen in de omgeving van het hoofdgebouw aan de Briniostraat en door uitbreiding van de dependance aan de Minister van Houten laan. Maar het tekort aan ruimte blijft 1 groot als men de accommodatie van de 1 school zoveel mogelijk in overeenstem- 1 ming wil brengen met de eisen van de 1 zich ontwikkelende scholengemeenschap. Een van de vereisten is, dat de conrec- toren hun eigen kamer krijgen. Boven- dien dienen de leraren de beschikking te krijgen over een studievertrek. De lera- i renkamer welke herhaaldelijk gebruikt moet worden als lesruimte en voorts be- schikbaar dient te blijven voor conver- satie en kleine vergaderingen, komt als zodanig niet meer in aanmerking. Ook moeten de oudere leerlingen met tussen- Ljjst 2. St. Eloy: 1. J. C. Sturk, Bever wijk, 2. H. N. Rijs, Velsen-Noord, 3. J. H. Koopmanschap, Beverwijk, 4. C. Dekker, Velsen-Noord en 5. J. J. M. Hendriks, Velsen-Noord. HJst 3. CMB: 1. J. J. C. Geluk, Alk maar, 2. P. Vermeulen, IJmuiden en 3. J. v.d. Berge, Heemskerk Lijst 4. AVH: 1. P. C. Tolk, Driehuis, 2. D. v.d. Kroef, Beverwijk en 3. F. van Arenthals, Beverwijk. Lijst 5. Unie BHP/KLP/NBT: 1. B M. Roozekrans, Beverwijk, 2. H. J. Peekei. Heemskerk en 3. J. Poen, Heemskerk. Lijst 6. De Schakel: 1. A. Burghout Haarlem, 2. J. A. Westerhuis, Heemskerk Lijst 7. Eenheidslijst: 1. J. Muskee Heemskerk en 2. J. A. Eggermont, IJ muiden. uren gelegenheid hebben deze uren in de school te gebruiken voor studie. Om enigszins aan deze wensen tege moet te kunnen komen, willen burge meester en wethouders de naast het schoolgebouw gelegen conciërgewoning aan haar bestemming onttrekken en de kamers inrichten tot tweede conrectors kamer, studievertrek voor leraren, studie vertrek voor leerlingen en de berging van schoolboeken. De kosten worden geraamd op 16.400,Gelijktijdig met deze werkzaamheden moeten op korte termijn in het hoofdgebouw maatregelen ter ver betering van de brandveiligheid worden uitgevoerd en daarmee zal een bedrag van/ 2.710,gemoeid zijn. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De KVP-wethouder A. F. M. van Herpen heeft zich alsnog her kiesbaar gesteld in deze functie. Zoals bekend was het niet de bedoeling van de heer Van Herpen om terug te ko men als wethouder in verband met zijn drukke werkzaamheden als directeur van het vormingscentrum Alfons Ariëns in Velsen-Noord. Wel was hij kandidaat voor de gemeenteraad. Nadat er van diverse zijden op was aangedrongen dat hij zich bij een eventuele verkiezing beschikbaar zou stellen en ook het bestuur van het vor mingscentrum om medewerking was ver zocht, bleek het mogelijk dat hij zich weer kandidaat stelde voor deze functie, die hij nu bijna acht jaar vervult. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Op invitatie van de orga nisatoren zal het jeugdorkest van de IJ- muider Harmonie met het tamboer- en trompetterkorps medewerking verlenen aan het internationaal muziekfestival voor jeugdorkesten, dat zondag 10 mei in het stadion van Brasschaat bij Antwerpen wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling de jeugdige muzikanten een speciale show te laten verzorgen. Dit betekent voor de j eugdharmonie het eerste optreden in het buitenland in een geheel nieuwe uitmonstering, omdat zij dan inmiddels andere uniformen zul len hebben ontvangen. De overdracht en de presentatie hiervan vinden maandag avond 27 april plaats in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost, waar tevens een gezamen lijk optreden van jeugdorkest met drum band aan zal zijn verbonden. Na de pauze volgt een vrolijk programma, uit te voe ren door de boerenkapel „De Noten bouwers" en het danscombo „De U.H.- Boys" van de IJmuider Harmonie. Een vrolijk tafereeltje uit het tweede bedrijf van het blijspel „Het huis houden van de kolonel", met J. Gor ter (de kolonel), mevrouw G. Her brink-van Baar (Marion), mevrouw E. ter Haar-Kruiswijk (juffrouw Van Heuvel) en regisseur J. van Baar (Karei). OPGEVOERD werd „Het huishouden van de kolonel", een allereenvoudigst bdijspel- letje in vier bedrijven door J. Schouten, waarvan het schrijven de auteur slechts weinig moeite moet hebben gekost. Hij beperkte zich immers tot de bekende ver- .vikkelingetjes rond een nogal zonderlinge estamentsbepaling, waarvan de lieftallige ileegdochter van een gepensioneerde kolo- el de dupe dreigt te worden, doordat de erflater meende haar een echtgenoot te moeten voorschrijven. Daarnaast is het publiek dan nog getuige van een ontlui kende romance tussen een eveneens ge pensioneerde oud-militair en een ook al niet meer zo „piepe" huishoudster, een en ander gelardeerd met het komisch-brutale optreden van een astrante dienstmaagd. ALLEMAAL nogal simpel dus, evenals de dialogen. Een der tekstgrapjes luidt bijvoorbeeld. De dienstmaagd wordt door de huishoudster geïnstrueerd in het ont vangen van gasten, die zij moet begroeten met een „Neemt u even plaats, ik zal de kolonel van uw komst verwittigen", waarop de gedienstige herhaalt: „Gaat u effe sitte .ik zal de kolonel witte'. DIT NEEMT niet weg dat het onder regie van de heer J. van Baar zeer ver dienstelijke voorstellingen zijn geworden, waarin J. Gorter een grappig-geëmotio- neerde ijzervreter speelde en de regisseur zelf een glundere vriend en oud-wapen broeder. Tot de besten van de avond be hoorde ook mevrSuw N. N. Voorhout- Drijver, die als de honds-brutale Greetje verscheidene grappige scènes voor haar rekening nam. Mevrouw E. ter Haar- Kruiswijk behaalde met de beheerst ge speelde huishoudster eveneens ruim vol doende, terwijl mevrouw G. Herbrink- van Baar en J. Herbrink als Marion en Johan met veel flair een jongere generatie vertegenwoordigden. En tenslotte bleek G. F. Schilling door zijn karakteristieke no taris het typeren evenmin verleerd. ALDUS- resulteerden deze succesvolle voorstellingen in enige ouderwets-gezel lige uitgaansavonden voor het overwegend bejaarde publiek, met bij de lage entree prijs nog inbegrepen een kopje koffie in de pauze en onderhoudende entre-acte muziek aan de piano door mevrouw J. J. E. van Kampen-Kossen. JAN VAN DAM (Van een medewerker) (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Kamer van Koop handel wil een enquête instellen door het Sociografische Bureau De Meerlan den in Hoofddorp naar de structuur van het bedrijfsleven in Kennemerland en de daarmee samenhangende behoefte aan arbeidskrachten en huisvesting in de ko mende tien jaar Hierbij gaat men uit van de gedachte, dat tegenover de provinciale en gemeente lijke prognoses door het bedrijfsleven ge gevens dienen te worden verstrekt over de uitbreidingsmogelijkheden, teneinde te komen tot een planning voor de toe komst. Dit staat mede in verband met het hoofdstuk „overloop" in het streek plan voor Zuid-Kennemerland. Het onderzoek zal 8000,- tot 15.000,- gaan kosten. De leden van de Kamer zul len zich dinsdagavond uitspreken over het instellen van de enquête. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Zoals de zaken er mo menteel voor staan zal HCK tenminste met twee rugbvteams deelnemen aan de rugbycompetitie die in september aan vangt. De initiatiefnemers voor toevoeging van een rugbyafdeling aan de Haarlemse vereniging hebben het juist gezien wat betreft de behoefte aan deze sport, want nauwelijks één dag na de eerstverschenen publikatie hadden zich al twintig deelne mers aangemeld In het Ontvangstcentrum van Hoog ovens was donderdagavond een zaal ingeruimd om de stemmen te tellen. Een flinke groep is hier uren achter een bezig geweest met tellen en con troleren, alvorens men tot een eind uitslag kwam. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Namens de bewoners van de wijk Zuidbroek heeft de coöpera tieve belangengemeenschap „Zuidbroek" u.a. een brief gezonden aan het college van B. en W. van Heemskerk. In deze brief protesteert de belangengroep tegen een voorstel van het college aan de raad over een eventuele grenswijziging. Volgens de briefschrijvers spreekt uit het voorstel de intentie om de wijken Zuid broek en Oosterwijk aan de gemeente Be verwijk toe te wijzen en de gemeentegrens met het Coentunneltracé gelijk te trekken. Met het desbetreffende voorstel wordt naar het oordeel van de belangengroep voorbi; gegaan aan de belangen van de bewoners van deze wijken. Bovendien menen de briefschrijvers dat een en ander geheel in tegenspraak is met de mededelingen en toezeggingen van burgemeester H. Nielen en wethouder H. J. M. Roozen op de hear ing in De Lichtboei op 22 oktober 1968. „Tot nu toe hebben de bewoners van Zuidbroek zich volwaardig gemeentenaar gevoeld van Heemskerk en hieraan wordt nu afbreuk gedaan", zo besluit de brief. (Van onze sportredactie) HAARLEM De competitiewedstrijd SchotenVSV voor de vierde klas KNVB wordt zaterdagmiddag op h et EHS-ter- rein gespeeld. Aanvang 16.00 uur. IJMUIDEN. De aanvoer voor IJmui den werd hedenmorgen verzorgd door dertien vaartuigen en bestond uit 935 kisten en 236 kleine kisten vis, 13.500 ki logram tong en 260 stuks stijve kabel jauw. Bij deze aanvoer waren 82 kleine kisten schelvis, 10 kisten wijting, 92 kleine kisten wijting, 10 kisten gul en ka beljauw, 62 kleine kisten haring, 550 kis ten schol, 15 kisten tarbot en 80 kisten varia. Prijzen. Per kilogram werd in guldens be taald voor: tarbot 9,50-8,50; grote tong 4.92-4,85; grootmiddel tong 5,44-5,32; kleinmiddel tong 6,39-6,12; tong een 8,09- 7,57; tong twee 7,46-6,91 Per 125 kilogram: grote kabeljauw 166- 156; middel kabeljauw 222-186. Per tien stuks: grote kabeljauw 162- 154; middel kabeljauw 112-96. Per 50 kilogram: schelvis een 110-82; schelvis twee 70-62; kabeljauw een 110- 100; kabeljauw twee 100; kabeljauw drie 70; grote schol 50-43; schol een en schol twee 60-55; schol drie 46-37; schar 55-35; wijting gestript 70-62; wijting dicht 12; tarbot 400-190; haring 24-22; poon 16,50. Besommingen van donderdag: K W130 7 5400; 178 2200; 211 1260; SCH 101 8740; 248 8080; 10 2580; 67 630; 74 ƒ680; GO 24 4950; HD 65 15.300; TX 8 6070; 10 6510; 34 7830; 37 5490; 48 7290; vl 6700; 73 7600; IJM 3 2840; 4 12.000; 8 2270; 44 5990. Sclieveningen. In Scheveningen werd hedenmorgen aangevoerd: 80 kisten en 115 kleine kis ten schelvis, 10 kisten en 155 kleine kis ten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw, 500 kisten koolvis, 5 kisten heek, 30 kis ten schol en 750 kilogram tong. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Met ingang van zater dag 25 april wordt de hoofdingag tot de sportvelden aan de Hoogdorperweg ti. dens de weekends afgesloten voor spelers en publiek. Vanaf die dag zal gebruik moeten wor den gemaakt van de achteringang aan de Beneluxlaan Burgemeester en wet houders hebben hiertoe besloten om aan de gevaarlijke situatie met geparkeerde auto's aan de Hoogdorperweg tijdens de wedstrijden een einde te maken. Dit getal is inmiddels uitgegroeid tot dertig (voldoende voor twee vijftientallen). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Om tegemoet te komen aan de wensen die leefden bij agrariërs, stelde gisteen het Tweede-Kamerlid drs. R. Zijlstra (A.R.P.) aan minister Lardi- nois (Landbouw) voor om mee te werken aan een voorstel in de Europese minister raad tot prijsverhoging van de voeder- granen, consumptiemelk en rundvlees. „De rekening van de inflatiebestrijding mag immers niet gepresenteerd worden aan de zwakste groepen", verklaarde drs. Zijl stra naar aanleiding van het werkbezoek van minister Lardinois onlangs aan het noorden. De bewindsman zelf zag wél mogelijk heden voor het bedingen in de Europese ministerraad, van een prijsverhoging van het rundvlees maar over verhoging van de graanprijzen was hij veel minder po sitief. Daartegen bestaan in de EEG, met name bij Italië, grote weerstanden. Ver der beloofde de bewindsman, dat als na onderzoek mocht blijken dat een verho ging van de standaardmelkprijs met één cent met ingang van 1 juli onvoldoende mocht blijken te zijn voor de opvang van de gestegen kosten, de regering dan zal meewerken aan een oplossing hiervoor. De minister kon ichter niet zeggen of dat opnieuw een verhoging van de melkprijs zou betekenen of een verhoging van de prijzen van andere melkprodukten. Minister Lardinois deelde voorts mee dat zeer binnenkort een commissie bijeen zal komen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een doorstro ming te laten plaatsvinden van het lagere landbouwonderwijs naar het andere be roepsonderwijs. De minister voelde er niets voor om het landbouwonderwijs onder te laten bren gen bij het ministerie van Onderwijs, om dat hij niet overtuigd is van de nadelen van de bestaande toestand. Ditzelfde standpunt neemt hij ook in voor de Land bouwhogeschool in Wageningen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5