Bikkelhard, boeiend gevecht van 120 minuten CHELSEA WON F. A. CUP Geen spelers Sir Alf geblesseerd Aalt Toersen mag op Jamathi blijven rijden „Stuur onze spelers niet naar Italië" BELGEN LIETEN HET AFWETEN Weinig buitenlandse renners in Olympia's nationale ronde Duyker snelste in vierde rit René Pijnen bleef leider GROEN Co. LMI Terug van weggeweest Happel passeert Eddy Treytel S ij brands won in Hengelo Van de Kerkhofs gaan niet naar Schotland Manchester City bedwong Gornik c DONDERDAG 30 APRIL 1970 17 Eddy P. G. weer in doel Europa Cup II BEROEP ZATERDAG VOETBAL OP KNVB: Okker uitgeschakeld in Bournemouth Nederlanders superieur in Ronde van België DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K a»: ovee, joh LONDEN In tweehonderd en veertig minuten voetbal heeft Chel sea voor de eerste maal in de ge schiedenis van het Engelse bekervoet bal de FA-cup gewonnen. In de replay" van de finale, noodzakelijk geworden omdat achttien dagen ge- eden op Wembley geen beslissing werd verkregen (22) won Chelsea woensdagavond op Old Trafford in de verlenging met 21 van Leeds United. De reglementaire negentig minuten speeltijd werd afgesloten met een gelijke stand: 1I. In de ROTTERDAM Fejjenoord-trainer Ernst Happel heeft doelman Eddy Pieters Graafland te kennen gegeven dat hij de wedstrijd van vanmiddag tegen DOS, waarin de 36-jarige keeper, na vrijwel het hele seizoen op de reservebank te hebben gezeten, weer het doel verdedigt, moet zien als een voorbereiding op de Europa- Cupfinale tegen Celtic. Pieters Graafland, die eerst het voornemen had om te wei geren. besloot toch om zowel tegen DOS als tegen Celtic onder de lat te gaan staan. HENGELO. In de eerste ronde van het open damkampioenschap van Neder land, dat van 29 april tot 10 mei te Hen gelo wordt gespeeld, behaalden Sijbrands, Roozenburg, Baba Sy en De Ruiter regel matige overwinningen. De laatste op een nogal eenvoudige wijze door een be kende type-zet tegen de Zeeuw Blom. De Haitiaan Germain kwam eveneens tot een zege, maar had hiervoor wel de me dewerking nodig van zijn tegenstander, de studentenkampioen Ilermelink, die een winnende combinatie verprutste door een van zijn eigen stukken van het bord te nemen. Hierna was het voor Germain vrij eenvoudig om de volle punten te be halen. De Amerikaanse kampioen Smith be haalde tegen de Surinamer Sadiek nog juist remise. Hij was kort voor de tijd- controle tot de ontdekking gekomen dat hij bij het afgeven van een zet vergeten had zijn klok in te drukken. Maar door snel spelen bereikte hij toch het vereiste aantal zetten. (Van onze sportredactie) FORTE DEI MARMI. Voorzover het nu, voor het begin van de transferperiode, mogeljjk is bestaat er al een bindende af spraak tussen de F.C. Twente en de twee lingbroers Willy en René van de Kerkhof, vleugelspelers in het Nederlands amateur elftal. Na besprekingen met o.a. F.C. Den Bosch. Sparta, Helmond Sport en Waes Maas heeft de Hclmondse tweeling in principe beslo ten een contract aan te gaan met Twente. Op 11 mei beginnen de Brabantse broers een driedaagse training bij F.C. Twente. Dat is op de dag dat de UEFA-jeugd naar Schotland vertrekt naar de eindronde van het Europees toernooi. Hiervoor waren de op 16 september 19 jaar wordende broers ook uitgenodigd, maar Rijvers, trainer van F.C. Twente, maakte bezwaar tegen deel name aan dit- toernooi door zijn toekom stige pupillen. De jonge vleugelspelers zouden dan over belast raken. Willy van de Kerkhof zal in juni trouwen en een woning betrekken in de Oldenzaalse „Hof van Olijve", waar ook veel andere Twente-vedettes wonen. René van de Kerkhof overweegt dan bij zijn broer en schoonzuster in te trekken. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Kreidler-importeur Van Veen uit Amsterdam zal motorcou reur Aalt Toersen niets meer in de weg leggen, wanneer hij dit seizoen voor Jamathi in wedstrijden uitkomt. Met dit ruime gebaar heeft Van Veen een einde gemaakt aan een langdurig geschil met ex-werknemer Toersen. Na de bekendma king, dat Toersen, in de 125 cc-klasse voor Henk Viscaal (Almelo) op Suzuki rijdend, in de lichtste klasse (50_cc) voor Jamathi zou uitkomen, beschuldigde Van Veen de man uit Staphorst van contract breuk. In een overeenkomst tussen Kreidler en Toersen stond, dat hij als monteurcou reur dit seizoen niet bij een concurrerend merk of bedrijf werk mocht zoeken. Het concurrentiebeding, wat betreft het ri, den, heeft Van Veen nu laten vallen. „Dat betekent", aldus een woordvoer der van Van Veen, „dat hij zich uitsluitend als rijder voor Jamathi (Bruinsma) mag bewegen. Nu hebben die sleutelaars ge noeg, dus dat zal wel geen problemen op leveren. (Mijwaart. Tiel en de nog niet herstelde Paul Lodewijkx. red.). De „monteurs"-clausule blijft onverminderd van kracht. We hebben lang nagedacht en besloten, dat Aalt Toersen van de hem ge geven kansen gebruik moet kunnen ma ken". Toersen werd duidelijk winnaar in de afgelopen zondag verreden Olof-weg races te Hi!varenbeek. Kreidler-man Van Veen blijft bij zijn mening, dat zijn voor malige teammanager Leferink zich schuldig heeft gemaakt aan contract breuk. WENEN Door een uitstekende licha melijke conditie is Manchester City na Tottenham Hotspur (1963) en Westham United (1965) de derde Engelse club ge worden, die het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars heeft gewonnen. Van af de 35e minuut heeft het in Wenen constant geregend en veranderde het veld in een modderpoel, die alles van de spelers vergde. Deze omstandigheid woog vooral na de rust, toen Gornik steeds beter in zijn spel begon te komen, zeer zwaar en het is aan kracht en het uithoudingsvermogen van Manchester City te danken dat het tenslotte zegevierde. De eerste 45 minuten stonden in het teken van international Francis Lee, die met en zonder de bal een constante bron van gevaar was voor de Polen. Zo was het Lee, die in de elfde minuut een hard schot op doelman Kostka afvuurde, dat de bal van diens borst afstuitte en een prooi werd van Neil Young. Deze liet Kostka geen kans: 1-0. Het was eveneens Francis Lee aan wie Manchester City zijn tweede doelpunt te danken had. Hij benutte in de 43e minuut de penalty, die de Oostenrijkse scheids rechter Schiller toekende wegens het on deruithalen van Young. Stanislaw Oslizlo zorgde voor het enige Poolse doelpunt in ie 68e minuut. Er waren 12.000 toeschou wers. 35ste minuut gal' Mick Jones Leeds de leiding, Osgood scoorde in de 78ste minuut de gelijkmaker. In de veer tiende minuut van de verlenging ten slotte maakte David Webb met een kopbal het winnende doelpunt. De driefrontenoorlog, die Leeds United maandenlang heeft moeten voeren, is met het verlies in de eindstrijd van de Engelse beker geëindigd in een fiasco. Eerst ontglipte de club de kans op titel- prolongatie, daarna maakte Celtic een einde aan de Europa-cupdromen en deze woensdag tenslotte greep Chelsea de be ker. Leeds United ging tenonder aan de overspanning, die dit al te ambitieuze streven met zich meebracht: door regel rechte uitputting. Op snelheid, vlotheid van combineren en de individuele acties had Leeds deze tweede finale moeten winnen. Maar toen al deze kwaliteiten niet voldoende bleken voor verdere uit bouw van de wankele voorsprong van 1-0 bij rust, kwam de club in moeilijkheden en na de gelijkmaker van Osgood in de 78ste minuut kreeg Chelsea zelfs de bes te kansen. Het was dan ook niet bij toe val dat uitgerekend een achterspeler van de Londenaren, David Webb, bij een door Baldwin doorgekopte ingooi van Hutchin son klaar stond om met een ferme kop stoot de wedstrijd te beslissen. Het treffen in deze eerste replay van de Engelse cupfinale sinds 58 jaar was van bikkelharde makelij. Twee markan te punten. Onder de veel te lankmoedige leiding van de scheidende scheidsrechter Jenninger viel van de beroemde Engelse sportiviteit niet veel te bespeuren. Er werd vastgehouden, als het even kon na getrapt. Maar aan de andere kant werd die drang tot „geven" gecompenseerd door een enorm incasseringsvermogen en een meedogenloze inzet. Het waren de ze factoren, die de tamelijk grove eind strijd voor de toeschouwers boeiend maakte. Boeiend tot de allerlaatste minuten. Voor de tweede maal in de 99-jarige ge schiedenis van de FA Cup werd de be slissing bereikt in de extra tijd van de „replay". Toen David Webb vlak voor het wisselen van speelhelft scoorde, was het de eerste keer dat Chelsea een voor sprong nam in beide wedstrijden. Tot grote opluchting waarschijnlijk van sir Alf Ramsey kwam het niet tot een derde duel, want de nieuwe ontmoeting was twee dagen voor het vertrek van het nationale elftal naar Mexico Stad. Na af loop toonde sir Alf zich nog meer opge lucht. Bij een vluchtige inspectie was hem gebleken, dat geen van de zes spe lers, die hij meeneemt naar Mexico: Ter ry Cooper, Norman Hunter, Charlton en Clarke van Leeds en Chelsea's Bonetti en Osgood niet al te beschadigd uit de strijd tevoorschijn waren gekomen. (Van onze sportredactie) LEIDEN. De sectie zaterdag-ama- teurvoetbal heeft gemeend in een giste ren officieel uitgegeven communiqué hel bondsbestuur van de KNVB nogmaals dringend te moeten verzoeken geen za terdagspelers voor de op 3 mei in Italië te spelen wedstrijd in de eindronde van het toernooi om de Europese beker op te stellen. De zaterdagsectie, die gistermiddag in Den Haag urenlang heeft vergaderd, ba seert haar besluit op het feit dat het bondsbestuur haar herroeping van het eerder bekrachtigde standpunt „nooit op zondag" in strijd met artikel 18 van het algemene reglement van de KNVB heeft genomen. Naar de geest van het reglement kan volgens het sectiebestuur zaterdag-ama- teurvoetbal de uitvoering van een sectie- besluit namelijk slechts worden tenietge daan door toepassing van artikel 18 van (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Zestien ploegen van zes man hebben reeds definitief ingeschreven voor de negentiende uit gave van Olympia's Toer, die dit jaar voor de eerste maal uit zakelijke overwegingen als Olympia's Ronde van Nederland voor amateurs van start zal gaan. Mogelijk zal dit aantal nog worden uitgebreid vóór de ren ners op vrijdag 8 mei in Amsterdam aan de eerste etappe beginnen. De or ganisatoren wachten namelijk nog op de toezeggingen van Polen en Tsjecho-Slowakije. Als ook deze twee landen positief reageren komt het aantal buitenlandse teams in de ron de op zes. West-Duitsland, Engeland, Noorwegen en Italië hebben reeds in geschreven. Aanvankelijk was er ook sprake van dat landen als Frankrijk en Rusland mee zouden doen, maar of door het late tijd stip waarop bekend werd dat de ronde door kon gaan, of door de angst voor de stevige Hollandse wind, zagen deze ploegen van deelname af. De Russen, die in eerste instantie veel belangstelling toonden, lieten weten dat zij hun équipe FEDOR DEN HERTOG kanshebber al voor een grote koers in eigen land hadden ingeschreven. Oorzaak van de onzekerheid over het wel of niet doorgaan van de koers, was de afwijkende beschikking van het minis terie en de rijkspolitie op het verzoek om toestemming. Als reden voor deze nega tieve reactie werd personeelstekort bij de rijkspolitie in de week van de toer opgegeven. Juist op het moment dat de zaak verloren bleek toonde het Tweede- Kamerlid Vonhoff (V.V.D.) belangstel ling en via een telefoongesprek met de minister van justitie mr. Polak bleek het toch nog mogelijk de onontbeerlijke handtekeningen te krijgen. De wedstrijd was gered, maar de be schikbare tijd voor de voorbereiding was teruggebracht tot negen weken. Het had onder meer tot gevolg dat de Russen reeds voor een andere koers hadden ge kozen. Nu ook de Belgen het af hebben laten weten lijkt het erop dat de Ronde van Nederland een zaak van de Neder landse renners gaat worden. De sponsors hebben in ieder geval hun sterkste troe pen opgesteld. Trico Noble-Acifit is zelfs bij wijze van experiment in de ge legenheid gesteld om met twee volledig onafhankelijke teams te starten. Bravenboer, Van den Burg, Priem en Van den Donk zijn renners die voor dit merkenteam in de voorste gelederen kun nen strijden. Favoriete ploegen zijn ver der: Amstel, met de gebroeders Vlot, Nanno Bakker, en Den Hertog; Peugeot, met Duijker, Nederlands kampioen Jan broers en Westrus; de militaire ploeg, met Tabak, De Koning en Aling; Mars Flandria, met Legierse, winnaar van vo rig jaar. Koeken, Spetgens en Prinsen; Caballero met Aldershof, Blom, Ron Bak ker, Rink Cornelisse, John Cornelissen en Harings en Ketting met Balk, Schür, Kui per en Stam. Oosterhof, kopman van Lo- motief-Vredestein, moet eveneens tot de kanshebbers gerekend worden. Voor de eerste maal ontbreekt op de deelnemerslijst een team van de organi serende vereniging Olympia. De Amster dammers hebben, evenals alle andere wielerclubs, te kampen met een tekort aan sterke renners. Voorzitter Harting: „Wij hebben voldoende kanshebbers in de club, maar zij moeten allemaal voor hun sponsors rijden. Wij hebben er alles aan gedaan om ze los te krijgen, maar het is niet gelukt. De enige coureur van formaat waarover wij konden beschikken was De Vos. Hem hebben wij nu bij Lokomotief- Vredestein ondergebracht. Wij zagen er weinig in om rond De Vos een ploeg op te bouwen die alleen aan de staart van het peloton kan rijden". Het etappeschema dat de coureurs af moeten werken, ziet er als volgt uit: vrij dag 8 mei: AmsterdamBladel 180 km, zaterdag 9 mei: eerste gedeelte, een ploe gentijdrit over 26 km in de omgeving van Bladel; tweede gedeelte BladelRosma len 135 km, zondag 10 mei: Rosmalen Elsloo 147 km, maandag 11 mei: Elsloo Oploo 165 km. Dinsdag 12 mei worden de renners met bussen naar Doetinchem ge bracht, waar de vijfde etappe naar As sen (156 km.) begint. Woensdag 13 mei: AssenWieringen (over de Afsluitdijk) 143 km, donderdag 14 mei: eerste gedeel te, een individuele tijdrit in de buurt van Wieringen over 16 km; tweede gedeelte, WieringenAmsterdam 95 km. In tegenstelling tot vorig jaar wordt de meute nu wel over de Afsluitdijk geleid. Dit heeft onder meer tot gevolg dat de traditionele „bergetappe" in Zuid-Lim burg achterwege moet blijven. De enige heuvels in de koers zullen de coureurs nu te verwerken krijgen in de derde rit, als bij Elsloo vijf maal een heuvelachtig par cours van zeven kilometer afgelegd moet worden. Wedstrijdleider Bram Koop mans: „Wij hebben geen andere keus. Door de nieuwe bepalingen van de wie lerbond is het verboden om etappes van meer dan 170 kilometer uit te zetten, ter wijl de gemiddelde lengte maximaal 140 kilometer mag zijn. Wij waren daardoor verplicht om van Elsloo weer direct naar het noorden te gaan, anders konden wi, de Afsluitdijk niet halen". het algemene reglement van de KNVB. In de eerste alinea van artikel 18 staat vermeld dat het bondsbestuur bevoegd is de uitvoering van een besluit dat het in strijd acht met de belangen van de KNVB op te schorten binnen twee maanden na dat het te zijner kennis is gebracht. Aangezien het bondsbestuur deze proce dure niet heeft gevolgd verklaarde het sectiebestuur zaterdagvoetbal zijn besluit van 2 april te handhaven. Dientengevolge verzoekt het sectiebestuur aan het bonds bestuur geen spelers van hun sectie za terdagvoetbal in de wedstrijd op 3 mei op te stellen. Het sectiebestuur zaterdag-amateur- voetbal heeft voorts besloten zijn stand punt ter kennis te brengen aan de alge mene vergadering zaterdag-amateurvoet- bal vastgesteld op 9 mei. Voorzitter-zaterdagvoetbal Fokke Rem mers lichtte nog nader toe: „Het is een volledig organisatorische kwestie gewor den. Het gaat o.ns er niet om de jongens alsnog te dwarsbomen. Maar via de re glementscommissie zal deze hele kwestie nader dienen te worden onderzocht." Dan kunnen wij, als sectiebestuur, op onze bijzondere algemene vergadering in Zeist op 9 mei naar voren brengen dat het bondsbestuur wel of niet conform de reglementen heeft gehandeld door het eerder bekrachtigde standpunt te herroe pen." Tom Okker is gis- in het internationaal BOURNEMOUTH teren uitgeschakeld tennistoernooi van Bournemouth. In de derde ronde van het heren-enkelspel ver loor hij van de Zuidslaviër Nikki Pilic. De Engelsman Mark Cox won met 61 64, 62 van de Egyptenaar Ismael el Shafei. de Engelsman Gerald Battrick won met 6—3, 5—7, 6—4, 4—6, 8—6 van de Fransman Georges Goven en de Zuidafri kaan Bod Hewitt versloeg de Fransman Francois Jauffret met 61, 75, 57, 64 Het winnende doelpunt gescoord door David Webb. BRUSSEL. De Beverwijker Duyker heeft gisteren de vierde etappe van de ronde van België voor amateurs gewon nen. Hij liet over de 156 kilometer van Oostende naar Ledegem 3 uur en 40 se conden afdrukken. Popke Oosterhof (tweede) legde nog eens de nadruk op de sterfte van de Ne derlandse ploeg in deze ronde. Oosterhof had een achterstand van 15 seconden en werd gevolgd door de Belg Van der Lin den, die 59 seconden na Duyker binnen kwam. In het algemeen klassement heeft Ma thijs de Koning de leiding met een to- taaltijd van 14 uur, 2 minuten en 15 seconden. Wim Bravenboer is op 2 se conden tweede en Duyker bezet met een marge van 23 seconden de derde positie. BITRRIANA. Door als derde binnen te komen bij de massasprint van de zes de etappe beeft de Ned~r nder René Pijnen de leidin» behouden ,n het alge meen klassement van de ronde van Spanje. De rit over 177 km van Calpe naar Burriana werd gewonnen door de Belg Eddy Peelman voor zijn landge noot Ronsmans. Het was de tweede etappe-overwin ning voor de jonge Belg Eddy Peelman na een vlakke, maar bijzonder hard ge reden rit. Ondanks de stevige tegenwind lag het gemiddelde ver boven de veertig kilometer. Dat hoge tempo werkte ont snappingen bepaald niet in de hand. Wel deden zich enkele valpartijen voor zon der ernstige gevolgen. Na 103 km. waag den de Nederlander Van Midden, de Ita liaan Adriano Pella, de Belg in 't Ven en de Spanjaarden Joaquin Gelera en Man- zaneque een poging het peloton in stuk ken uiteen te rijden. Het lukte niet. De hergroepering kwam tot stand en met een voorsprong van tien minuten op het snelste tijdschema kwamen de renners Burriana binnen, waar René Pijnen via een derde plaats zijn leidende positie in de algemene rangschikking versterkte. ADVERTENTIE Aan de Forelstraat in Schalkwijk-Zuid zijn 92 gezinnen druk bezig zich te installeren in een zojuist gereedgekomen Flatgebouw. Wat men ook mag aanvoeren tegen het wonen in een flat, één ding heeft elke nieuwkomer voor n.l. een heerlijk verwarmde leefruimte en onbeperkt warmwater voor de keuken en bad of douche. Vergeleken bij 35 jaren geleden, toen wij ons bedrijf vestigden, is dit een grote vooruitgang in de sociale woningbouw. Geen koude donkere vochtige kamertjes, doch ruime lichte goed verwarmde ruimten waarin het goed is te leven. Centrale Verwarming Overveen - Julianalaan 33 - Ovrveen WE.. JE A/oo/r a/ooi r Moet t A/OOtT. U/AAOOW? V ij"

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17