Directeur Dille van haardenfabriek geeft opening van zaken: „Wat hebben we fout g edaan als we van schuld op winst zijl i gekomen?" in plaats van 77 BIJGESCHAAFD LANDBOUWF MANSHOLT 1980 INGEDIEND 113 weken Haarlems dagbladB 0 m 3 weken ijmuider courantB 0 ül3 weken Bevemijkse Coaranl= 0 CORRUPTIE RESTANT LEUGEN GOEDKOPER VOORUIT 'RIJDAO 1 M BI 1970 BERGEN OP ZOOM „Dit bedrijf was een paar jaar geleden net een vergiet. Het geld werd er met kruiwagens uit gereden. En nou het goed gaat, moeten we ermee stoppen. We hadden een hele nieuwe organisatie opgebouwd. Er was afgerekend met het chaotische beleid van de vorige di rectie Er is een hele nieuwe staf gekomen. Stuk voor stuk mensen die wis ten dat ze in een failliete boedel gingen beginnen. Samen hebben we een unieke prestatie geleverd. Dat hebben we gedaan op eigen kracht. Iedereen die hier aan de slag is gegaan, deed dat omdat hij na het eerste grote debacle geloofde in de toekomstmogelijkheden. We brachten het verlies met enkele miljoenen terug. Dit jaar zouden we zelfs winst hebben gemaakt. En nou krijgen we geen kans meer. Wat hebben we fout gedaan, als we van 4,8.miljoen schuld op bijna 1 miljoen winst zijn gekomen? Dat zou de mi nister van Economische Zaken ons eens moeten vertellen Reken er maar op, dat we op 6 mei bij het Kamerdebat op de tribune zullen zitten Ikzelf en de hele staf". Dat zegt een fysiek duidelijk vermoeide directeur A. Dille (pas 35) van de verenigde haardenfabrieken Beckers, Becking en Bongers in zijn werkkamer te Bergen op Zoom. Er zitten al hangsloten op de fa- brieksdeuren. Wat lege sherryglazen herinneren aan de bdterenasmaak van de dramatische dag, dat goed zevenhonderd mensen te horen kregen, het is voorbij, je hoeft niet meer terug te komen of of Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. I bedrijf dicht zou moeten. „Nou hoeft het niet meer", heeft directeur Dille m dat telefoongesprek tegen burgemeester van de Laar gezegd." Directeur Dille heeft zijn hele staf op getrommeld om opening van zaken te ge ven. Hij zegt: „Daar hebben wij behoefte aan. De zaak moet duidelijk overkomen bij het Nederlandse publiek. Laat ieder een maar weten dat ik weiger mij te Ij1" ten mangelen door een politieke club. Ik wil niet voor de kar worden gespannen. Tot het laatst toe zal ik blijven vechten voor onze mensen. Verdomd goeie kerels 'HilllÉIII I li. li De heer Dille was directeur van een werkmaatschappij Lips en Gispen i n Dordrecht, toen een van de aandeelhou- rgewertóSn totórt erbij neer ders hem'vroeg de vastgelopen haarden- iel en. Mensen die we zorgvuldig hadden fabrieken weer goed aan het draaien te uitgezocht Ik blijf zeggen dat er met brengen. Hij werd op 28 november IS bekwame krachten en geld iets bereikt gebeld en op 5 december kwam hi] voor moet kunnen worden. Dat waren we nou het eerst m het Bergen op Zoomse be- net aan het waar maken, ook al zat de drijf binnen. Zijn eerste conclusie was liouiditeitspositie ons tegen. Iedereen nier toen: hier moet drie miljoen m worden van de staf heeft met minder genoegen gepompt. Dan kan er weer iets construc- genomen dan hem eigenlijk toekwam, tiefs gebeuren. De hele raad van com- :i_ j„mrsoman." I missarissen stond meteen achter heia Vooral mr. Paul van Boven (inmiddels voorzitter geworden van de Christelijke Zelf ben ik daarin voorgegaan. „Toen ik hier kwam, in die janboel, kreeg ik er bij de commissarissen niet door dat er een representatieve woning voor de directeur kwam. Ik woonde m een krot, met naast me de hele dag het lawaai van heimachines. Als ik vooruit geweten had dat het zo zou lopen, dan was ik nooit naar mijn bungalow gegaan. Als je goed luistert, dan hoor je hem kraken van de hypotheek. En wat moeten we nou? Moet ik tegen mijn schoonmoe- der in Rotterdam zeggen: daar ben ik het na de fusje", aldus direc- weer en ik ga maar in de Rotterdamse teur Dil)e haven werken? Straks kan ik misschien I Werkgevers Vereniging), die als con tactman optrad. Al die commissarissen was er veel aan gelegen zichzelf in hun positie als con cern-bestuurders te rehabiliteren. Ze had den tot dan toe niets ondernomen tegen de chaos, de corruptie, de prestigeconflict- ten, het bijna frauduleus aandoende ge sol met leningen en declaraties van top functionarissen, die tevoren kenmerkend waren geweest voor de gang van zaken bij de samenwerkende fabrieken. „Want goed Beckers had een goed industrieel I het hoog tijd werd orde op zaken te potentieel een gieterij en een plaatwer- stellen. De commissarissen vonden dat kerij Er waren kapitaalsinvesteringen ook. Dat waren Van Boven, Adnaansens, gedaan In Ulft lieten ze in een vrij pri- Diepen, De Gooyer, Buskes en mevrouw mitief gebouw toeleveren. Daar werd dan Beckers. Er waren te lang lopende con- geassembleerd. Ze maakten daar een goed tractuele verplichtingen aangegaan. Bo- produkt dat het best deed op de markt. vendien hadden de zeven academici die Maar toch liep het mis. Er werd geen buitenstaander aangetrokken om schoon schip te maken. Alle familie-invloeden en protecties bleven doorwerken. Het tijdstip voor de fusie was bovendien slecht gekozen. Beckers had pas Davo overgenomen en in Ulft was Velie erbij gekomen. De partners hadden gewoon te naven wein.cn: ----- - een vordering indienen voor achterstallig salaris. En dan moet ik nog maar afwach ten of ik iets krijg. Misschien lukt het ons als staf om helemaal compleet over te gaan naar een ander bedrijf dat aan de grond zit. We zijn daarvoor gevraagd Maar daar zijn onze fabrieken niet mee geholpen. En daar willen we van redden wat er te redden valt" „De bewindvoerder probeert een over- heidsgarantie voor de salarissen van het Hij haalt nog even een brok geschiede nis op uitde fusietijd: „Eerst waren Beckers in Bergen op Zoom en Becking en Bongers in Ulft eikaars concurrenten. In 1966 gingen de bedrijven samendoen. De nieuwe directie leden waren gelijk berechtigd. Dat gaf al meteen conflicten. Door die prestigeslag kwamen de bedrijven niet tot integratie De tweespalt maakte samenwerking on mogelijk. In die directie zaten toen drs. heiusgaramie voor uv mimi®»." - ---- M. v.d. Ven voor Beckers, Lips voor personeel te krijgen, nu het gevraagde Becking en Bongers en later kwam daar krediet van tweeëneenhalf miljoen er niet jr Webers nog bij. Er was een soort komt. Het zou het beste zijn dat we ge- federatieve organisatie ontstaan, waar- leideïijk liquideren. Dan kunnen we de binnen herhaaldelijk ongecoördineerde en lopende orders afwerken. Vooral voorde tegenstrijdige beslissingen werden geno- oudere werknemers, dat zijn er «o'n^lsO, m€n. Daardoor liep de hele zaak in de kan dat alleen maar gunstig zijn. war en voelden de mensen zich ge- ..I frustreerd." Aan welke voorwaarden hadden wij overwegingen voor de fusie waren nou moeten voldoen om dat krediet te krijgen. Goed, volgens de economische handboeken is de beslissing van de mi nister misschien wel juist geweest. Een eigen vermogen van 2.6 miljoen tegen over de 11 miljoen krediet die er al aan vreemd geld is ingestopt, is mager. En onze marktprognose voor de komende vijf jaar is mogelijk wat te optimistisch geweest. Maar een feit blijft, dat we met onze nieuwe haardmodellen m de markt waren gekomen. We hadden het hele apparaat weer volkomen rendabel kunnen opbouwen. En vanuit die positie zouden we dan nieuwe activiteiten heb ben kunnen aanpakken." geKomen. ue panners nauuen gcwuuu -- veel zorgen in eigen huis om met positief woord waren. Mijn beleid was erop ge- resultaat te kunnen samenwerken. Zo richt continuïteit in het bedrijf te krij- kwam het dat er eerst vier assortimenten gen. Ik concentreerde de hele staf m waren vier produktie-apparaten, vier Bergen op Zoom en trok daatvoor nieuwe commerciële afdelingen en ga zo maar mensen aan. Mijn uitgangspunt was: wie door De kostprijzen werden veel te hoog. niet voor mij is, is tegen mij. Ik liet het Vanaf het tijdstip van de fusie werd er aantal typen haarden terugbrengen van geen winst meer gemaakt." liefst 269 tot 50. Voor het binnenwerk, Ieder bedrijf had z'n eigen modellen dat vroeger in allerlei variaties werd ge- ingebracht Er was geen sprake van produceerd, maakten we in het vervolg standaardisatie en normalisatie. Er ont- gebruik van één standaard. Mijn stafle- brak een doelgericht management en een I den moesten de mensen discipline bij - bekwame staf, die de problemen zou aan- brengen. Daarvoor speelden ze soms voor kunnen Toen ik kwam, ben ik gaan wer- dominee en soms voor lector. We moesten ken op herovering van het marktaandeel, af van die ambachtelijke werkwijze. Dat We waren van 28 percent teruggevallen lukte en we hadden de afnemers mee. „En wat zeggen ze nou? Dat ik de zaak naar de donder heb gedraaid. Dat is een leugen. De hele staf weet dat. Er is op ergerlijke wijze demagogie bedre- ven. Maar wat er ook van ons gezegd wordt, wij menen dat we niet verloren hebben." „Als het ministerie vindt dat het in het arbeidsmarktbeleid past om ons kre- diet te weigeren omdat er toch I banen worden aangeboden, dan had het ons niet zo lang moeten laten doormod deren. Vorig jaar november heb ik het eerste alarm al in Den Haag gegeven. Als ze deze hele bedrijfstak willen sane ren om de concurrentie te verminderen, best. Maar dat daarmee een zeldzaam stuk ondernemingsgeest ontijdig wordt beëindigd, dat een enthousiaste staf en een uitstekend personeelsbestand er on derdoor moeten, dat wringt ons. Directeur Dille en personeelschef W. Kosters vragen zich af, welke spelletjes er achter de schermen zijn gespeeld. Ze constateren dat de directeur van net Ge- westelijke Arbeidsbureau in Bergen op Zoom. de heer J. Spronk, kennelijk over voor-informatie beschikte. Die zou hem langs de achterdeuren van het ministerie van Economische Zaken hebben bereikt, toen directeur Dille de beslissing zelf nog niet eens kende. Personeelschef Kosters: „De GAB-directeur wist het al tweeen- eenhalve dag eerder dan wij. Dat heeft-ie me zelf verteld. Er zijn bovendien meer mensen geweest, die kennelijk de bui voelden aankomen. Ze hadden__al een an- dere baan zo omstreeks de tijd^ dat de afwijzende beslissing van het ministerie bekend werd. Er gingen al maanden ge ruchten door Bergen op Zoom: jullie red- den het niet. Let maar eens op. voor j koninginnedag valt de klap. De top van Beckers. Becking en Bongers in Bergen op Zoom zou bovendien wel eens willen weten in hoeverre burgemeester drs. L. van de Laar lont geroken heeft. Een week of vier geleden heeft directeur Dille hem alle stukken toegestuurd, waaruit de wan kele positie van het concern bleek. Al die l tijd hoorde hij niets van de burgemees ter. Tot het afgelopen weekeind. Toen wist de directie inmiddels zelf dat het Directeur Dille zal met zijn staf naar het Kamerdebat gaan. het bedrijf 'in die dagen telde, niets ge daan aan het a-sociale beleid, om van kostenbewaking dan nog maar niet te spreken. Alle afdelingen waren dubbel vertegenwoordigd, de administratie ram melde aan alle kanten. Het kwam vaak voor, dat er zomaar partijen haarden zoek raakten, die nergens in de boeken verant hele verhaal van die man op de expedi tie, die een dag tevoren nog was aange nomen. Volkomen onwaar. De man kwam op 13 april in dienst, kreeg de dag daar op een handverwonding en meldde zich afgelopen maandag weer, nog steeds ar- beids-ongeschikt, om in te werken. Daarna zou de fabriek in verband met die vrije dagen dichtgaan tot 11 mei. Wij hebben wel geadverteerd voor nieuw personeel, maar in feite is er drie maanden lang niemand aangenomen. We wachtten met het in dienst nemen van mensen omdat we nog geen zekerheid hadden over het krediet. Intussen wilden we wel gedekt zijn, mochten we verder hebben kunnen draaien. Als we dat krediet hadden gekregen, was de regering overigens heel wat goed- naar 10. Er was in 1968 en 1969 veel te lang doorgedraaid op de oude modellen, omdat niemand ertoe was gekomen aan marktanalyse te doen. Etna en DRU pro fiteerden daar als concurrenten van. In 196.7 was het in Ulft nog goed gegaan. Daar werd toen vier miljoen winst ge maakt. Maar dat geld werd er hier bij Beckers weer even hard uitgesmeten." „Om de toestand te illustreren: in Ber gen op Zoom zowel als in Ulft waren steeds vijf topfunctionarissen naar el- kaars bedrijven onderweg. Ze reden ieder Bel ze stuk voor stuk maar op. Ze hadden vertrouwen in ons." „We gingen opnieuw de markt onder zoeken. Er kwamen nieuwe modellen, die het uitstekend bleken te doen. De hele administratie kwam in een computer. Iedere periode kwamen er tussentijdse balansen. Zo liepen onze fabrieken vol. Op 11 mei zouden we zes ploegen aan het werk hebben gehad. Er was een reële kaars oeanjven onuerweg. reuen .cue. ..c .cv.,., in een eigen auto. En niet zomaar een, marktverwachting voor gashaarden. On- maar een liele dure. De kilometervergoe- danks de nieuwbouw met centrale ver dingen waren schrikwekkend hoog en er warming en de krotopruiming zouden we werd dik gegeten en gedronken. In 1968 de eerste jaren goed vooruit hebben ge- kwam er nog bij dat er 140.000 verkeerde kund. Ik had al contacten voor andere apparaten in de fabrieken bleken te activiteiten: geïntegreerde bouwelemen- staan omdat de modellen klaarblijkelijk ten met airconditioning. Maar toen we niet gewild waren. De voorraden liepen op volle toeren aan het draaien waren, onrustbarend op, de produktie moest wor- liepen we vast met onze liquiditeit. Er den teruggedraaid en vierhonderd mensen zat te veel geld in de voorraad. Daar in Ulft en Bergen op Zoom werden op door konden we onze crediteuren niet op straat gezet. Er hing een faillissement tijd betalen. Vanaf vorig jaar november in de lucht, waardoor de directieleden hebben we gezocht naar samenwerkings- fysiek afknapten" mogelijkheden. Door onze schuldenpositie „Eerst vertrok Weebers, toen de overi- vonden we die niet. We hadden een ge twee. Ik moet zeggen dat de regering schuld van 5,4 miljoen. Als ik er 2,5 fich toen van haar beste kant heeft laten miljoen bij had kunnen krijgen hadden zien. De voorraden moesten gefinancierd ™e het gered. Op eigen kracht. Want ik worden en de druk moest van de credi- ben zonder protectie aan het werk ge- teurenpositie af. Er waren geweldige on- gaan Mijn vader was een eenvoudig derbezettingsverliezen geweest in de laat- ambtenaaren ons gezin telde zeven kui ste vier maanden, voordat ik kwam. Er deren. Ik heb het nooit gepresteerd, zo- was toen tien miljoen in gestopt, waar- fis een van mijn voorgangers, vijf hec- van de staat 4,5 miljoen had gegaran- tare bebost terrein te hebben bij een villa. deerd. De vorige directie had tiendui zend haarden met een miljoen verlies moeten spuien om betalingen te kunnen doen. Zo ben ik daar begonnen. We geven u alle zegen, zeiden de commissarissen, maar geen hoop." Directeur Dille is direct begonnen de zaak te saneren. „Ik moest daartoe auto cratisch optreden. Er waren aan protégés van de familie zoveel aanzienlijke lenin gen verstrekt en kwijt gescholden, dat die op een heuvel ligt en over de Zeeuwse dreven uitkijkt." Personeelschef Kosters: „En dan dat koper uit geweest dan nu. Tel maar op: 7,5 ton aan vakantiegeld, 2 miljoen aan opzegtermijnen, 1 miljoen voor het uit betalen van 80 percent gedurende een half jaar, daarbij nog eens 30 percent voor de pensioenen en verzekeringen. Dan zijn er nog de kosten die andere bedrijven moeten maken om vrijgekomen personeel aan te trekken en in te werken. Denk maar aan verhuis- en inrichtings kosten en aan de inlooptijden." Is er nog iets van het bedrijf te redden? Enkele mensen van het hoger personeel, die buiten medeweten van directie en staf de zaak in Den Haag zijn gaan be pleiten, vinden van wel. Directeur Dille zegt: „Als de gieterij tijdig was afgesto ten, dan zou er voor 200 mensen werk gebleven zijn. Maar alles was al ver- hypotheekt. En op dit moment is het zelfs de vraag of ik mijn auto kan hou den. Als er beslag wondt gelegd en hij staat op het terrein, ben ik hem kwijt." Aan het einde van het gesprek ligt het splinternieuwe embleem van de haarden- fabrieken voor hem op tafel. Drie in el kaar verstrengelde B's van Beckers, Becking en Bongers. Die verstrengeling is in de praktijk een wurggreep gebleken. De plant waaraan een kaartje hing met „proficiat van uw staf" erop staat niet meer in de directiekamer. „Zo cynisch zijn we niet", zegt directeur Dille, „die was voor m'n verjaardag. JOHN BINDELS ADVERTENTIE IRISH UP" WITH S U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement ven 3 weken voer ƒ1.13 opA B C. NAAM ADRES t WOONPLAATS i Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Voortbouwend op het plan landbouw 1980 dat in de wandeling het plan Mansholt wordt genoemd heeft de EEG-commissie thans aan de rege ringen van de zes landen voorstellen voor structuurhervormingen van de land- bouwproduktie in de gemeenschappelijke markt voorgelegd. Bij de voorstellen heeft de commissie rekening gehouden met een deel van de kritiek die op het plan landbouw 1980 allerwegen is uitge oefend. Zo wordt er over de grote coöperatieve bedrijven, de zogenaamde Mansholt-kolchozen niet meer gesproken. Wel hebben de voorstellen het over „het I tot stand brengen van een moderne on derneming die een redelijk inkomen aan j de exploitanten kan verzekeren". Het nuttige van de thans ingediende I voorstellen is dat zij t enminste basis van discussie moeten zijn voor de mi- I nisters van landbouw die er in ieder ge val over zullen moeten praten. Er zijn zes voorstellen, te weten: l. Modernisering van het landbouwbe drijf. De EEG-commissie is van oor deel dat alle aandacht dient te wor den besteed aan de landbouwbedrij ven die voor uitbreiding vatbaar zijn, zodat zij een rationele produktie en een redelijk inkomen aan de exploi tanten kunnen waarborgen. In finan ciële hulp wordt voorzien. Deze zaj echter zijn voorbehouden aan de land bouwers die een ontwikkelingsplan zul len kunnen voorleggen. Dat plan moet er toe strekken een moderne onderne ming tot stand te brengen. 2. Aanvullende vergoeding voor derving van inkomsten. Deze wordt voorzien voor diegenen die het landbouwbedrijl willen opgeven. Zij moeten tenminste 55 jaar oud zijn en hun hoofdberoep moet dat van landbouwer zijn. De land bouwers die jonger zijn dan 55 jaar zouden een „structuurpremie" ten be drage van de huurwaarde voor acht maal de bebouwde opervlakte van hun grond kunnen krijgen in de veronder stelling dat zij deze oppervlakte zou den vrijgeven. Om van dit voordeel te genieten moeten ze eveneens alle an dere landbouwaktivitèiten staken. 3. Voorlichting en opleiding. De commis sie voorziet in het oprichten van een sociaal-economisch inform ati en et ten dienste van de landbouwers. Zii stelt eveneens het invoeren voor van een aanvullend opleidingsstelsel voor die genen die in de landbouw werkzaam zijn. 4. Beperking van het landbouwareaal. Volgens de commissie dient de moge lijkheid nieuwe grondoppervlakten voor de landbouwproduktie te bestem men te worden beperkt. Bovendien stel de de EEG-commissie voor hulp te verlenen tot aanmoediging van de her bebossing van de gronden die tot dus ver voor de landbouwproduktie wor den benut. 5. Vleesproduktie. De commissie stelt voor bepaalde aanvullende maatrege len te nemen om deze t,e bevorderen. 6. Groepering van producenten. De com missie stelt voor de tekst van de re gering betreffende deze groepering die van 1967 dateert te wijzigen. Het reg lement dat voordelig is voor de pro ducenten die zich „groeperen" dient te worden uitgebreid tot een groter aantal produkties. Voor het ogenblik profiteren alleen de producenten van fruit en groenten van deze bepalingen. De financiering van deze maatregelen zou voor de helft door de nationale schatkisten en voor de helft door het Europees Landbouwfonds moeten wor den gewaarborgd. K<

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19