Koninginnedag in Amsterdam in ontaard oproer Gevechten tot middernacht Kabouters het bos in... Milieu niet bepalend voor staken studie X, m 1 Intercity-plan NS moet snellere reistijden geven „Mirabel" Historicus die persoonlijk stelling nam v-# BALANS: 20 ARRESTATIES, 8 GEWONDEN Proefschrift mevr. Saenger: \SVA-congres over Midden-Oosten Samenwerking bepleit bij audio-visueel onderwijs Treinen moeten schoner worden99 PROF. DR. J. PRESSER (ONDERGANG) OVERLEDEN Vijf mensen door brand dakloos yHiyEIDO 1 VRIJDAG 1 MEI 1970 AMSTERDAM Koninginnedag, dat in Amsterdam zo vredig was be gonnen is rond drie uur 's middags op de Dam ontaard in een enorme strijd tussen voornamelijk jeugdige oproerkraaiers en politie, die tot na midder nacht heeft geduurd. Balans van de gevechten: twintig arrestaties, acht gewonden onder wie vier burgers en vier politiemannen en tal van vernie lingen op en om de Dam. Onder de arrestanten bevonden zich twee Ita lianen en één Fransman. De schade wordt op enkele duizenden guldens geschat. Shiseido cosmetica heeft fijne geschenken voor iedere moeder Vlag verbrand Niet gemakkelijk as.-*»* 4 Inhaalstations Boutique Getuigenis Meer personeel SUÈDE-PANTALONS NU slechts 98.- NAPPA- en VISTRAM- JASJES r Omstreeks drie uur toen de winkels ongeveer twee uur gesloten waren, liep de binnenstad vol goedbedoelend publiek. Er voegden zich echter grote groepen jongelui bij die uit waren op een rel. De jongelui begonnen het verkeer te hinderen. Trams werden tegengehouden en de vlaggetjes werden van het front gerukt. Bü een enkel gebouw klommen raddraaiers tegen de gevel op en posteerden zich op een balkon en zwaaiden triomfantelijk met hun vuisten. AMSTERDAM De kabouters van Oranje Vrijstaat hebben de rel in de Amsterdamse binnenstad kennelijk zien aankomen. Om niet als aanstich ters ervan te worden aangemerkt waren ze al vroeg naar het Amster damse Bos getogen om de dag er ludiek, zoals kabouters betaamt, door te brengen. Zij deden spelletjes, schommelden of zaten op de wip. Dat was allemaal erg vreedzaam van deze Al spoedig werden de trams via een andere route naar het Centraal Station gestuurd. De politie hield aanvankelijk zoveel mogelijk de trambaan vrij. De maat bij de politie was evenwel vol toen jongeren een wissel omlegden en zich trachtten te vergrijpen aan op het Dam rak geparkeerde auto's. De knapen pro beerden ze omver te gooien. Inmiddels was de Dam volgestroomd met publiek. Al gauw was toen letterlijk het „hek van de Dam". Raddraaiers bekogelden de po litieagenten met fietsbellen, de straat werd opengebroken en naar de hoofden van de politiemannen regende het trot toirtegels. Zelfs het asfalt werd kapotge maakt om de oproerlingen munitie te verschaffen. Dat was ook het moment dat commis- (Van onze correspondent) GRONINGEN Eigenschappen als gebrek aan zelfvertrouwen, zelfstandigheid, ■elfdiscipline of doorzettingsvermogen waren voor een groot aantal studenten aan de Groninger universiteit van invloed op het afbreken van hun studie. Andere fac toren: ouders die teveel „bemoederen", domineren of zeer sterk de nadruk leggen op Intellectuele prestaties van hun kinderen. Deze resultaten springen eruit in het proef schrift „Psychologische en sociale factoren bü studiestaking", waarop mevrouw M. M. Th. Saenger-Ceha vrijdag promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen san de Groningse universiteit. In 1966-'67 interviewde mevrouw Saen ger zestig studiestakers, verdeeld over zes faculteiten, die het cursusjaar 1963- 1964 voor het eerst aan de Groninger universiteit waren ingeschreven. Het bleek dat bijna eenderde deel aan het eind van het eerste jaar met de studie was opgehouden. Ongeveer de helft had de universiteit na twee jaar verlaten. De mening dat studiestakers veelal uit een lagere sociaal-economische klasse af komstig zijn is niet waar", zo zegt me vrouw Saenger, die thans in de Verenig de Staten woont en voor haar promotie naar Nederland was gekomen. AMSTERDAM. De Algemene Studen tenvereniging Amsterdam (ASVA) wil op 14, 15 en 16 mei een Midden-Oostencongres houden in een van de gebouwen van de universiteit van Amsterdam. Het presidium heeft echter afwijzend geantwoord op het verzoek van de studenten de aula en twee zalen op het Roeterseiland ter beschikking te stellen. Als reden wordt aangevoerd, dat het doel van het congres erop is gericht de gezichtspunten van Israël niet of uiterst onvolledig tot uiting te laten komen bü de behandeling van het onderwerp. Gezien het programma zullen slechts sprekers optre den, die het niet-Israëlische standpunt voorstaan. Volgens het presidium ontbreekt daar door een essentieel vereiste voor een we tenschappelijke behandeling van dit onder werp. Ook de president-curator, mr. I. Samkalden heeft in een brief de weigering op dezelfde gronden gemotiveerd. De ASVA is hierover erg ontstemd. Het onderzoek werd verricht, toen de term studentenprotest nog betrekkelijk nieuw was. Denkt mevrouw Saenger dat er inmiddels andere resultaten uit de bus zouden komen? Ze zegt: „Ik geloof het niet. Maar ik denk dat er op het ogenblik meer rede nen tot studiestaking zijn, omdat het bij na mode is geworden zich niet langer te onderwerpen aan een universiteit die beïnvloed wordt door politieke machten en industriële concerns. Daar staat te genover dat een aantal studenten, dat zich in het oude systeem aan zijn lot overgelaten voelde, mogelijk zal door studeren als de universiteit haar onder wijsmethoden gaat veranderen en de in dividuele begeleiding groter wordt". De studie van mevrouw Saenger geeft richtlijnen om in het vervolg te voorko men dat studenten op grond van persoon lijke problemen hun studie niet afmaken. „Men maakt te weinig gebruik van in stellingen voor geestelijke gezondheids zorg. Oorzaken: drempelvrees, onbekend heid op dit terrein en de hardnekkige mening dat geboden hulp geen waarde zal hebben, omdat men zichzelf moet helpen. Tot op zekere hoogte is dat waar, maar anderzijds kan een beetje steun van buiten een heleboel goed doen", al dus mevrouw Saenger. Zij is thans do cente aan de medische faculteit van de Union University in New York. ADVERTENTIES Shlseido-cosmetica zijn van een Oosterse schoonheid en zuiver heid. Shiseido heeft velerlei ar tikelen voor elke vrouw. Er is een Beauty-cake van Shiseido voor een mooie effen huid, Ho- ney-Cake-Soap In exclusieve ge schenkverpakking, diverse lip sticks en de verfijnde Koto-Par- fumserie. Maar er is meer, veel meer. Voor elke beurs. Ga naar uw Shiseldo-depositair. Daar heeft u keuze uit vele geschen ken en geschenkjes. Importrice: Ellen Ney NV, Paulue Buyslaan 27, Amersfoort, tel. 03490-16247. ^-jj saris H. Molendijk, die de Dam via een op een warenhuis geplaatste televisieca mera in het oog hield, een mobiele een heid van de politie tegen de jongelui in zette. Op de Dam verbrandden herrieschop pers een Nederlandse vlag. Al gauw ont ruimde een politiepeloton het nationale plein, dat voor feestdagen langzamerhand berucht is geworden. Het van de Dam verdreven publiek werd op de Nieuwe Zijds Voorburgwal en in de Paleisstraat, waarheen het was uitgeweken, opnieuw geconfronteerd met politie-eenheden, die van lange gummilatten, oproerhelmen en rieten schilden waren voorzien. Intussen namen de vernielingen door de herrie schoppers hand over hand toe. Parkeer- meters, verkeersborden en papierbakken werden uit de grond gerukt. Van dit ma teriaal werden barricades opgeworpen. Inmiddels was ook de gemeentereini gingsdienst in actie gekomen. Zoveel als zij kon, verwijderde ze uit de straten de stenen om te voorkomen dat de brokken gebruikt werden als projectielen. Burgemeester Samkalden toog als hoofd van de politie naar het hoofdbureau om er met de korpsleiding de steeds grimmi ger wordende vechtpartijen te volgen. Te gen de vooravond nam de Amsterdamse officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker de situatie op de Dam zelf in ogenschouw. Ook hij ging later naar het hoofdbureau. De politie had het niet gemakkelijk. Een enkele keer doorbraken de onrust stokers het politiekordon door een regen v N t' r»? AMSTERDAM. In een brief aan de besturen van de Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT), NIAM (de vroegere Ne derlandse Onderwijs Film), de stichting Film en Wetenschap (SFW) en Teleac heeft de Academische Omroep ACRO aange drongen op nauwere samenwerking tussen deze organisaties. De ACRO meent dat op het gebied van de audio-visuele middelen voor het onderwijs (inclusief het omroep- onderwijs) nog teveel langs elkaar wordt heengewerkt. Ter voorkoming van nog grotere versnippering is op korte termijn samenwerking noodzakelijk, aldus de ACRO. Op verzoek van" minister Veringa van Onderwijs heeft de ACRO een memoran dum samengesteld, waarin een nadere op zet voor deze samenwerkingsvorm wordt aangegeven. Gepleit wordt voor een cen trale overkoepelende organisatie. Ook op het gebied van studie en onderzoek is bun deling gewenst, waarbij gespecialiseerde instellingen kunnen worden ingeschakeld. In tegenstelling tot de toestanden op de Dam verliep de verjaardag op pa leis Soestdijk een stuk plezieriger. Aan een groot défilé van féliciteren- den, dat inmiddels een sterke traditie is geworden, namen ook vertegen woordigingen van de in Nederland werkende gastarbeiders deel. Hier op het bordes de jarige koningin met haar dochter Beatrix en kleinkind Willem-Alexander. De rellen begonnen pas goed toen een groepje raddraaiers een vlag (de na tionale driekleur) van zijn vlaggemast rukte en er de brand in stak. van stenen op de politiemannen te laten neerkomen. Een andere keer werd de steeds harder chargerende politie in de rug aangevallen. Toen werd ook de mo torbrigade ingezet. Ondertussen waren door de politie wa terkanonnen ingezet om het publiek weg te spuiten. De jongelui werden in de ste gen teruggedrongen maar telkehs kwa men zij weer te voorschijn. Ook politie wagens werden door stenen bekogeld. Rond negen uur braken de eerste brand jes uit. De waterwerpwagens werden toen ook als blusauto's gebruikt. De politiemacht, waaronder ruiters en politiehondengeleiders, die de orde tracht te te herstellen, bedroeg ruim 440 man. Rond elf uur 's avonds was zij de situatie meester. Een jongeman werd bloedig aan zijn hoofd gewond. Een 55-jarige vrouw die over een barricade was gevallen, liep eveneens verwondingen op. Een 11-jarig jongetje werd in het tumult onder de voet gelopen. Een politieman troostte het jochie. Na middernacht veegden jeeps van de marine de trottoirs van de uitgedunde menigte schoon. De rust keerde toen spoe- (jig wG6r, Wjm yy (Van onze correspondent) UTRECHT. „Spoorslag 70" kan be ginnen. Dat zei mr. M. G. de Bruin, pre sident-directeur van de Nederlandse spoorwegen, in een toelichting op de NS- plannen, die over een maand werkelijk heid worden. De dienstregeling, die 31 mei ingaat, brengt een totaal nieuw treinpatroon, waarvan de kern gevormd wordt door het „intercity-net": snelle langeafstandstreinen tussen veertig sta tions, aangevuld door een snel- en stop- treinennet, dat in de randstad het karak ter krijgt van een regionaal metrobedrijf. Het NS-intercity-net wordt bereden door treinen waarvan de rijsnelheid is opge voerd tot gemiddeld ongeveer 90 kilome ter per uur, voor sommige nog iets ho ger. De intercity-lijnen, uitwaaierend van de randstad naar noord, oost en zuid, ver korten ten opzichte van de huidige dienst regeling sommige reistijden met 10 tot 15 minuten. Voor veel reizigers zal de verhoging van de frequentie nog belangrijker zijn dan de verhoging van de rijsnelheid: juist die verhoogde frequentie kan de to tale reistijd aanzienlijk bekorten. Ook in dat opzicht brengt „Spoorslag 70" grote vooruitgang, want op een groot aantal trajecten worden halfuurdiensten en kwartierdiensten gereden en waar die al waren kan men zelfs nog vaker weg. Maatregelen tot frequentieverhoging, verkorting van stationnementen en derge lijke zijn de afgelopen anderhalf jaar al ingevoerd. Bij het publiek blijken deze maatregelen goed aangeslagen te zijn: de cijfers van het afgelopen jaar geven groeiende aantallen treinreizigers te zien, niet alleen in het toeristische ver voer maar ook in het zakelijke- en in het woonwerkverkeer. Zo zijn ondanks een tariefverhoging van gemiddels 3 percent per eind decem ber de totale ontvangsten in de eerste maanden van dit jaar 8 percent hoger vergeleken bij dezelfde periode van 1969, een vervoersstijging van 5 percent. In tegenstelling tot vroegere dienstrege lingen met snelle stoptreinen en betrek kelijk trage sneltreinen kenmerkt de nieuwe dienstregeling zich door snellere sneltreinen en vaker stoppende stoptrei nen. Daardoor gaan de reissnelheden meer uiteenlopen en er ontstaan voor het eerst in het binnenlandse reizigersver keer inhaalstations. Voor het schoonmaken van het steeds intensiever gebruikte reizigersmaterieel is een systeem ontworpen waarvan NS hoopt dat het zo effectief zal gaan werken dat het ook in dit opzicht een onverdeeld genoegen zal worden met de trein te rei zen. Met het oog op de frequentieverho ging is de spanning op de bovenleiding verhoogd van 1500 tot 1600 volt, hetgeen een snellere aanzet van de treinen mo gelijk maakt. ADVERTENTIE Deze week uit LONDEN: JURKJE met mouwloos vest 89,75 Extra aanbieding ROKJE14,75 Maten 34 t.m. 44 Barteljorisstraat 33 - Haarlem Telefoon 31 08 73 (Van een medewerker) AMSTERDAM. Prof. dr. J. Presser, tot vorig jaar hoogleraar in de geschiede nis te Amsterdam, is gisteravond op 71- jarige leeftijd overleden. Zijn dood zal velen die zyn boeken kennen, hebben aan gegrepen. Prof Presser was de man die brak met de „koele objectiviteit" van de historicus. Hij schreef tegen tirannie, waar die voorkwam. Historisch (Napo leon) of actueel (de Tweede Wereld oorlog). Daarmee ging hij in tegen de geheiligde opvattingen van menig vak historicus. Zijn bevindingen waren echter niet minder „waar". Uit zijn werken bleek dat neutrale objectiviteit in grote geschiedkundige zaken als rassenmoord, in wezen toch partü kiezen is. Hü koos dan maar liever openlijk partij. Hij ging er tegen in. Het is wellicht een troost voor hem ge weest te sterven in het 25-jarig jubileum van die periode '40-'45 die nu herdacht selijkheid. Immers juist hij was vervuld van die periode 40-45 die nu herdacht wordt. Juist hij ook kreeg in bredere kring dan die van vakgenoten, bekendheid met een werk dat zich bezighield met die geschiedenis van de jaren '40-'45. Hij hield zich met name bezig met de jo denvervolging. Zijn boek daarover heet „Ondergang" en heeft velen voor het eerst bewust doen worden van een stukje menselijke on-beschavingsgeschiedenis. Ook zij die „het allemaal niet hebben meegemaakt", kunnen het hier met feil loze precisie te weten komen. Vorig jaar in een interview ter gele genheid van zijn afscheid als hoogleraar heeft hij iets losgelaten over het moeilij ke proces waardoor Ondergang tot stand kwam. Op lichte toon converserend en voortdurend zijn eigen woorden scherp ironisch omspelend, vertelde hij toen van de jarenlange worsteling met het verle den. Ook van zijn eigen worsteling omdat ook hijzelf had ondervonden, wat joden vervolging getuigenis af in twee delen vrouw, die omkwam in een concentratie kamp. Hij legt van het drama der joden vervolging getuigenis af i n twee delen „Ondergang". Rekenschap, geen afreke ning, want het historisch proces zet zich voort. Ook de taak van de historicus. Wat toen gebeurde, gebeurt ook nu. Amerika toonde (nog voor de Vietnam- crisis) een reeks onplezierige kanten van In het vak wist men uiteraard, dat prof. Presser nooit probeerde zijn persoonlijk heid onder stoelen of banken te steken Zijn boeken over Napoleon en Amerika hadden daarvan ook getuigenis afge legd. In het boek over Napoleon was mei een hartveroverende inzet het tegendeel van een verheerlijking van „de dictator" onder woorden gebracht. Het boek over PROF. DR. J. PRESSER een samenleving die in ons land rlak na de tweede wereldoorlog om overigens respectabele redenen slechts verheer lijkt werd. Vooral dat boek, met een kri tiek die ook nu nog allerminst verouderd aandoet, heeft prof. Presser veel tegen wind bezorgd. Maar zijn „subjectieve' (eventueel intuïtieve), benadering van de Amerikaanse politiek, lijkt thans „objec tief" te zijn, nu steeds meer bekend wordt over de krachten in die samenleving Door deze stellingname werd hij aan het eind van de jaren veertig en in de jaren vijftig de periode van de koude >orlog vooral een omstreden figuur. De be noeming van deze als tp links beschouw de geleerde tot hoogleraar in Amsterdam ondervond zacht gezegd veel te genkanting. Trouwe en conservatieve so cialisten zelfs waren bevreesd voor de schadelijke invloed van -deze linkse intel lectueel op de ontvankelijke geesten van zijn studenten. In de daarop vogende ja ren tot nu toe heeft Presser wel bpwezen dat zijn kritische visies op de westerse waarden vruchtbaar zijn geweest. Zijn colleges waren meesterstukjes en zijn '°erlingen getuigen daar graag van. Vorig jaar was zijn officiële taak als locent afgelopen. Nu, na zijn dood, kun nen we een ding met stelligheid vaststel len: Zijn boeken zullen velen in de toe komst een blijvende les en een bijvende bron van inspiratie zijn. Meer treinen, arbeidstijdverkorting, de eis om de reeds bestaande verlofmoeilij- heden tot een oplossing te brengen en het personeelreservepercentage op te voeren* leidden tot de noodzaak in 1970 meer per soneel in te zetten dan in de laatste ja ren het geval was. In 1969 kwamen, in tegenstelling tot de twee voorafgaande jaren, meer mensen in dienst dan er de NS verlieten. Dat zal ook in 1970 het ge val zijn. De toeneming is geconcentreerd op het rijdend personeel (250 man) en op het werkplaatspersoneel (100 man), groepen die het intensieve materieelge- bruik mogelijk maken. Intussen gaan de spoorwegen door met voorbereidingen voor verdere verbeterin gen in de treindienst. De directie is zich ervan bewust dat de grotere treinfrequen- tie voor enkele drukke overwegen knel punten zal gaan vormen voor plaatse lijke en regionaal verkeer. Nauw overleg met de wegbeheerders zal voor een oplos sing moeten zorgen. In een levenspatroon waarin verplaatsing voor alle mogelijke doeleinden een steeds grotere rol gaat spelen, staan trein en auto niet tegen over maar naast elkaar, aldus de presi dent-directeur van de NS. Het is geen kwestie van of of, maar van en en. „Wat wij willen is als bedrijf, vernieuwd en ver jongd, niet langer „patiënt" te zijn maar een „remedie" om mee te helpen ons land leefbaar te houden". AMSTERDAM. Donderdagmiddag heeft eèn felle uitslaande brand de derde verdieping van het perceel Jan Hansen straat 111 in Amsterdam verwoest. De vijf bewoners van het huis werden dakloos. De Gemeentelijke Rampendienst zorgde voor voorlopige huisvesting en kleding. Over de oorzaak van de brand kon de politie nog geen mededelingen doen. ADVERTENTIE met FRANJE slanke maten Grote sortering in Natuurlijk veel voordeliger bij Zijlstraa 29 Haarlem Telefoon 0 23- 31 07 66 De grootste Speciaalzaak in NAPPA en SUEDE KLEDING.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2