Spanje (6-0) en Nederland (4-0) rolden tegenstand op ORANJE AL VOOR RUST ZEKER VAN FINALEPLAATS Guido Reybroeck won tijdrit SPRINTERS VOORAAN IN ACHTSTE RIT VUELTA Haarlem wacht voetbalgevecht tegen DOS Rab: „Telstar krijgt tegen Sparta kans om te voetballen HAARLEM NICOLS - STORKS lén verzoek van Ford om jasketbaltopper leverde schutter Olie Johnson op EDO - HEERENVEEN ><r Terug van weggeweest Cose in finale Van Olmen eerste in zesde etappe Belgische ploegen sterksten in Lions' toernooi c ZATERDAG 2 MEI 1970 17 Joop Zoetemelk tweede HONKBALWEDSTRIJD Engelse titelstrijd Ronde van België ZONDAG 14.30 UUR: Hoofdprijs loterij: super koelkast. DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K 1' (T^L Lmmmi FORTE DEI MARMI Terecht deelde De Vroet vannacht een groot compliment uit aan zijn nationale amateur-elf. „Nog nooit heb ik", sprak de trainer bewonderend, „een amateurelftal zo sterk zien spelen als vanavond. Wat deze jongens pres teerden, was grandioos. In een woord". Het Nederlands amateurelf tal verdiende die lof voor het berei ken van de finale om het Europees kampioenschap voor landenploegen gisteren in de late avondwedstrijd tegen Joegoslavië. Met liefst 40 werd de ploeg ingepakt, die leek voor bestemd om met Spanje samen te gaan duelleren om de fonkelende bo kaal. De Nederlandse amateurs lieten precies op tijd de bom ontploffen, „gekneed" van concentratie en agres sie. De het verschil in kracht overdreven aangevende 4—0 uitslag is, in feite, een felle aanklacht tegen de sectie zaterdag voetbal. De sectie die zijn spelers botweg verbood uit te komen in de zondagwed strijd in deze Europese eindronde en die zich in tweede en derde „zitting' halsstar rig bleef vasthouden aan dat besluit. Het bondsbestuur annuleerde, laat weliswaar, die eenzijdige „afspraak" nadat de spelers groep unaniem bij zijn eis was gebleven, zelf te willen beslissen over wel of niet spelen op zondag. De nukkige houding van het zaterdagvoetbal, de verliezer van het gevecht om inspraak, smeedde De Vroets selectiegroep tot een blok dat „uitpuilde" van agressie en geldingsdrang. De grote vraag was alleen of de druk psychisch en fysiek te verdragen was voor de voetbal liefhebbers die zich als eerste vertegen woordigend Nederlands elftal plaatsten voor een Europese eindronde. Het antwoord daarop kwam razendsnel gisteravond. Tegen de statische Joegosla- ven kwam de geprikkelde oranjeploeg al na 7 minuten tot scoren. Het was René v. d. Kerkhof, die een door de tegenstander knullig behandelde inworp van broer Wil lie langs de misgraaiende Gudzulic tikte De Nederlandse amateurs bluften de ge schrokken favorieten vol overtuiging af en polijstten hun op inzet en tempo rusten de spel iedere seconde. Alles lukte in die periode en steeds was iedereen weer aan speelbaar, verbaasde Gert Jan Hoek zich veel later nog. En hij ging verder: „Ik zit nu toch al bijna vier jaar in de selectie maar zo'n wedstrijd had ik nog nooit mee gemaakt". Hoek schitterde, vooral in de eerste helft met de rest van de ploeg, die in Van Kesteren, linkervleugelverdediger, en Abma de zwakste hoekstenen had. Van Kesteren verdedigde zich met „ik had toe vallig wel de gevaarlijkste Joegoslaaf te genover me" en ook Abma, kort voor tijd door Kamoen vervangen, verweerde zich met „het is vreselijk moeilijk spelen tussen de v. d. Kerkhof-tweeling. Ik ben gewend om zelf veel aangespeeld te worden, om zelf veel te schieten. Maar dat is er hier niet bij. De taktiek is volledig op die twee snelle buitenspelers afgestemd." Hoe efficiënt dat door De Vroet al vele maanden met succes gedicteerde spelpa troon wel is, bleek gisteren op die zwoele Italiaanse voorjaarsavond opnieuw. Het was alleskunner Kiel („ik heb een van mijn beste wedstrijden gespeeld, maar dat moest ook wel na alles wat gepasseerd is") die voordeed wat De Vroet beoogde. Hij schoot de bal na ruim een kwartier de ruimte in voor Willie v. d. Kerkhof, die de Joegosla vische doelman met een strak schot ver raste: 20. De toen al radeloze Joegoslavische oefen meester Vuchurevic wisselde nota bene bij een hoekschop, zijn gekwelde laatste man in voor de 30-jarige routinier Babic. Maar ook die sluitpost was ondeugdelijk. Kiel toonde dat al na drie tellen aan met een lakoniek tikje: 30. De tomeloze aanvals drift van de oranjemannen leidde zelfs ver voor rust tot een vierde treffer. Het was opnieuw Henk Kiel, die het handjevol Ne derlanders en de Italianen de laatste hadden al snel partij gekozen uitnodigde voor applaus. Hij rondde een puntgave een twee-combinatie met René van de Kerkhof vdekkeloos af (40). Kiel was ook gisteravond weer de gran- dioze kopman van de oranjeploeg. Aan zijn „wiel" bereikte de groep een top in deze Europese competitie. Kiel streed vooral gis teren uiterst geconcentreerd. Hij was in alle hoeken van het terrein. Hij verkwistte zelfs nog energie na de veilige 30. De aanvoerder later: „Ik voelde dat het zo kon vanavond. Ik heb even gedacht: moet ik me soms sparen voor zondag? Maar er is voor de finale tegen Spanje nog genoeg over." Zo praat ook De Vroet, die Spanje eerder op de dag in de andere halve eindstrijd met 60 over Italië zag stappen. „De accu is beslist nog niet leeg. Daar ben ik zeker BARCELONA Het eerste gedeelte van de achtste etappe van de ronde van Spanje, een rit over 101 kilometer van Tarragona naar Barcelona is gewonnen door Ramon Saez. De Spaanse sprinter versloeg het vrijwel complete peloton, Peelmans (Bel.) werd tweede en Cuevas (Spa.) derde. Rini Wagtmans legde beslag op de vierde plaats. Aangezien vrijwel alle renners in de zelfde tijd over de finish kwamen, behield René Pijnen de eerste plaats in het klasse ment. De uitslag luidt: 1. Saez (Spa.), 101 kilometer in 2 uur 18 minuten en 36 se conden (met tijdsvergoeding 2.18.26); 2. Peelmans (Bel.), 2.18.36 (2.18.31); 3. Cuevas (Spa.), 2.18.36 (2.18.34); 4. Wagtmans (Ned.), 2.18.36. Na Wagtmans ging de grote groep in dezelfde tijd als de winnaar over de streep. Het tweede gedeelte van de achtste etappe leverde een overwinning op voor de Belg Guido Reybroeck. Op het circuit FRANKFORT. De 33-jarige Westduit- se wielrenner Rudi Altig heeft in Frank fort de negende „Rund um den Henniger turm" gewonnen. Hij had voor de 225 kilo meter lange wedstrijd die meetelt voor de officieuze wereldbeker een tijd nodig van 6 uur 1 minuut en 22 seconden. Dat was precies negen seconden sneller dan de Ne derlander Joop Zoetemelk (2e) en 12 sneller dan de Italiaan Crepaldi, met welke twee renners Altig na 145 km koers ontsnapt Moment uit de strijd „Rond de Hen- ninger Toren". Joop Zoetemelk (rechts) achter Altig. van", was de mening van de trainer. De Vroet schilderde het debuut van midden velder Den Rooyen overigens met „verras send" uiterst zwak af. Den Rooyen heette een noodgreep te zijn voor de geblesseerde Leget, maar hij groeide in de laatste pe riode waarin niet meer werd gescoord tot eerste regie-assistent van Kiel uit. Den Rooyen later: ,.Ik zag verschrikkelijk tegen deze wedstrijd op. Het was vooral in de eerste helft nog wel erg wennen. Daarna kreeg ik meer lef." Lef bleken ook alle anderen in de oranje baadjes bezitten. Lef zullen zij ook hebben zondag tegen de avond in de finale. De te genstander, Spanje, met Real Madrid's Be nito als aanvoerder, bewees in Viareggio tegen Ithlië tot veel in staat te zijn. Gertjan Hoek: „Ons elftal is mentaal niet meer stuk te krijgen, sinds vorige week al niet, en sinds vanavond helemaal niet". En de Vroet: „Het wordt vreselijk zwaar tegen Spanje, maar een hecht team als dit is tot alles in staat. Ik zal de opstelling dan ook beslist niet veranderen. Alleen Kok moet ik buiten de ploeg laten, omdat hij op zon dag uit principe niet wil spelen. Mei zal op zijn plaats staan." (Van onze sportredactie) HAARLEM-IJMOND. Telstar en met name middenvelder Paul van Egmond hebben het weer geweten dat er tegen Holland Sport gevoetbald is. De bikkel harde gevechten tussen Van Egmond en zijn directe opponent Boskamp leverde de Haarlemmer een kuitbeenblessure op, waardoor het nog onzeker is of Van Eg mond morgen op Schoonenberg tegen Sparta van de partij zal zijn. De neder laag op Houtrust kwam voor trainer Rab niet als een bijster grote verrassing. Rab: „Wij wisten dat het een moeilijke wedstrijd zou worden. Holland Sport speelt krachtvoetbal en dat is iets waar Telstar nog steeds geen afdoend antwoord op heeft. Sparta is ook wel hard, maar op een heel andere manier. Daar kun je ook nog tegen voetballen." Ook Hughes wacht met zijn elftal in het stadion „Galgenwaard" in Utrecht tegen DOS bepaald geen zachtzinnige wedstrijd. Hughes: „Je kunt er verzekerd van zijn dat het erg hard wordt. Dat vind ik geen nadeel. Wij kunnen vrijuit voetballen want in moeilijkheden komen wij niet meer". Hij krijgt onmiddellijk gelijk van DOS-trainer Zalai. „Haarlem is veilig. Misschien spelen zij daardoor ongeïnteresseerder en kunnen wij daar van profiteren. Het blijft echter voor al in uitwedstrijden een moeilijke te genstander. Het heeft een uitstekende verdediger en gevaarlijke spitsspelers. Couperus maakt toch steeds weer een diepe indruk op mij." RCH prijkt na Koninginnedag triest on deraan de ranglijst. Misschien bestaat één van de weinige positieve punten morgen in het Heem- steedse Sportpark uit het feit dat en voor Heracles één van de middenmoters weinig meer op het spel staat, waardoor een voor zijn laatste kans vechtend RCH wellicht de winst kan grijpen. EDO moet morgen onder leiding van trainer ad-in terim Laan optornen tegen koploper Hee renveen. Een inspirerende tegenstander maar waarschijnlijk ook een te zware opgave voor de Haarlemmers. Het elftal van Telstar zal na de wed strijd tegen Holland Sport waarschijn lijk geen ingrijpende wijzigingen onder gaan. Als Van Egmond mee kan spelen dan luidt de vermoedelijke opstelling Van der Meeren De Vries, André, Zwaan, Verschoor Kort, Theunissen, Van Egmond Bond, Beek, Clement. Sparta: Van Beveren Walbeek, Eij kenbroek, Ter Horst, Visser Van de Veen, De Quant, Venneker r Kowalik, Kleinjan, Kristensen. Lefering tegen SW vervangen door De Jong is ook tegen DOS niet van de partij. Haarlem voetbalt morgen in de volgende formatie: Paternotte Wen- tink, Burgers, De Haan, Koopman Peijs, Van Duffelen, Fransz Bosz- hardt, Couperus ,De Jong. DOS is zeldzaam gehavend uit de strijd met Feijenoord gekomen. Het op treden van Hildebrand (enkelblessure), Van Oudenallen (kniebandblessure), doel man Van Ledden (enkelblessure), Nieu- wenhuizen (enkelblessure) is derhalve nog onzeker. Aangezien ook Maiwald en Adelaar niet beschikbaar zijn, kon Za lai nog geen zinnig woord over zijn op stelling meedelen. RCH gaat onverdroten door. Het elftal is na het ongelukkige verlies tegen Blauw Wit niet gewijzigd. RCH: Bes Driesen, Van Eijden, Van Doesselaar. Van Ramselaar Neeskens, Smit en Koster Van Tongeren, Van den Berg en Meijer. Trainer Theunissen van He racles geeft zijn opstelling niet voor morgen prijs. EDO-voorzitter Laan heeft dertien spe lers geselecteerd waaruit morgen het elftal voor de zware strijd met Heeren veen wordt samengesteld, het zijn: Oos- terbaan, Laan, Breeuwer, Nijssen, Kos ter, Van Haaien, Kroonsberg, Van der Putten, Bosdijk. Van Polanen, Koene koop, Blum en Van de Mey. Heerenveen: Van der Heide De Jong, Weide, Zwart, Lippolt Zoeten- dal, Kist, Joustra Haan, Lacroix, Hof- stra. ADVERTENTIE ZONDAG 3 MEI A.S. Aanvang 14.30 uur. Toegangsprijs Volw. ƒ2,—, Jeugd t.m. 15 jr. ƒ1,— PIM MUL1ER Honkbal Stadion. van Monthuich bij Barcelona, waar 38 kilometer moest worden afgelegd, was Reybroeck de snelste sprinter uit het com plete veld. Onmiddellijk na hem gingen de andere sprinters uit de Vuelta, Rons- mans, Pijnen en Saez over de streep. René Pijnen behield zijn leiderstrui. De uitslag van het tweede gedeelte van de achtste etappe is: 1. Guido Reybroeck (Bel.), 53 minuten 38 seconden (met tijds vergoeding 53.18); 2. Ronsmans (Bel.), 53.38 53.35); 3. Pijnen (Ned.), 53.38 (53.36); 4. Saez (Spa.), 53.38 en vervolgens het pe loton. Algemeen klassement: 1. Pijnen (Ned.), 38 uur 1 min. 15 sec.; 2. Saez (Spa) op sec.; 3. Reybroeck (Bel.) op 9 sec.; 4. Santamarina (Spa.) op 10 sec.; 5. Ocana (Spa.) z. t.; 6. Van Springel (Bel.) op 12 sec.; 7. Cuevas (Spa.) op 13 sec.; 8. J. Lasa (Spa.) op 15 sec.; 9. Errandonea (Spa.) op 16 sec.; 10. M. Lasa (Spa.) op 18 sec.; 13. Van der Vleuten (Ned.) op 21 sec.; 17. Hid- dinga (Ned.) op 25 sec.; 37. Dolman op 43 sec.: 41. Wagtmans op 45 sec.; 63. Ser- penti op 1.18; 76. Van Katwijk op 8.03; 91. Hoogerheide op 42.17; 92. Van Midden ip 51.33. BOURNEMOUTH. De Engelsman Mark Cox zal de tegenstander zjjn van Bob Hewitt in de finale van de open Engel se kampioenschappen op verharde banen, die in Bournemouth worden gehouden. Cox versloeg zijn landgenoot Gerald Battrick in drie sets: 7—5 6—3 6—4. Het gemengd dubbel Hewitt (ZAf)/Billi Jean King (VS) versloeg in de halve finale Coombes (Aus.)/Karen Krantzske (Aus.) met 60 61. De andere halve finale gemengd dubbel werd gewonnen door Maud (ZAf.)/Virginia Wade (GB). Zij versloegen Mc Millan (ZAf.)/Judy Dalton Tegart met 8—6 46 6—1. De finale van het dames enkelspel zal gaan tussen de Australisch Margaret Court en Virginia Wade. Nadat Margaret Court haar zo succesvolle jonge landgenote Evon- ne Goolagong had uitgeschakeld, verhin derde de Britse dat de eindstrijd een puur Australische aangelegenheid wordt. Zij ver sloeg de 32-jarige Judy Dalton-Tegart, twee iaar geleden Wimbledonfinaliste, met 6—2 6—4. TERALFENE De Belg Van Olmen is winnaar geworden van de zesde etappe van de ronde van België voor amateur wielrenners. Hij had 2 uur 49 min. en 30 sec. nodig voor de rit van Berlare naar Teralfene (121 km). Matthijs de Koning behoudt de leiding in het alg. klassement. Uitslag: 1. Van Olmen (Belg.) 2.49.30 (met bon. 2.49.00), 2. Hoegh (W.-Dl.) 2.49.30, 3. Huysmans (Belg.) z.t., 4. Peersman (Bel.) z.t., 5. Verstraeten (Belg.) z.t., 6. Verschue- ren (Belg.) z.t., 18. Vonck (Ned.) z.t., 23. Bravenboer (Ned.) 2.50.00, 32. Van der Kruis (Ned.) z.t., 33. Oosterhof (Ned.) z.t., 39. De Koning (Ned.) z.t. Alg. klassement: 1. De Koning (Ned.) 19.45.26, 2. Bravenboer (Ned.) 19.45.28, 3. Duiker (Ned.) 19.45.36. ZAND VOORT. Vrijdagavond zijn er in het internationale basketbaltoemooi dat door The Lions georganiseerd wordt twee wedstrijden gespeeld. Het Belgische Bus Lier versloeg het Utrechtse SVE met 98-61 (rust 52-29) en Racing Ford, eveneens uit België, ver sloeg The Lions (Zandvoort) met 101-95 (rust 47-41). ADVERTENTIE De roodzwarten hebben het voornemen het de koplopers van de 2e divisie zeer moeilijk te maken, ook omdat Bosdijk weer van de partij zal zijn. VOSTBfiLLÉP duttie D6" SR3RT- dOMóesJS-WORC&J MET ceT3A2> •BQUTAUetZ. (KV/tOP POMPVOTIEK VeRPlbUMT (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Toen het bestuur van de Belgische basketbalclub Ra cing Ford drie jaar geleden, in over leg met de sponsor (Ford) besloot om een Amerikaanse speler aan te trek ken, leverde dat weinig moeilijkhe den op. In het Amerikaanse moeder bedrijf van de Belgische Fordfabrie ken, beschikt men namelijk over een eigen arsenaal van basketbalspelers, die onder de naam van de Mustangs aan de competitie deelnemen. Een verzoekje van de Belgen aan de fa brieken in Detroit was voldoende om de Amerikaanse partners aan het se lecteren te zetten. De keus viel ten slotte op Ollie Johnson, een toen 24- jarige speler, die zich in 1965 reeds onderscheiden had door zich bij de tien beste „amateur" spelers van de V.S. (AU American) te plaatsen. Johnson, op dat moment als werk nemer bij Ford en speler in het Mus- tnag-team, had wel zin in een verblijf in de Oude Wereld, waar hij reeds kennis mee had gemaakt tijdens een trip van de Amerikaanse ploeg in '65 naar de Universiade (Boedapest), en vestigde zich met zijn vrouw in Ant werpen. Nu, drie jaar later, is de naam Ollie Johnson in België en ver daarbuiten een begrip geworden. Wel ke match de Racing ook speelt, John son is altijd goed voor enkele tiental len punten. Simon Sermeus, coach van de Belgische bekerhouder ,moet dan ook erkennen: „Als Johnson bij ons weg zou gaan, betekent dat een enorme verzwakking. Wij zouden weer naar het buitenland moeten om een waardige vervanger voor hem te vinden". Aan belangstelling heeft de Ameri kaan, die met zijn landgenoot Hey- woud Edwards het buitenlandse con tinent bij Ford vormt, niet te klagen. Sermeus: „Standard Luik zou John son graag over willen nemen, maar het zit er voorlopig niet in dat hij ver trekt". Ollie Johnson geeft de Ford- coach overigens geen aanleiding tot ongerustheid. „Ik heb mij in die drie jaar goed bij Racing Ford aan kun nen passen. Het verschil tussen het Amerikaanse en het Belgische spel is voor mij niet zo moeilijk te overbrug gen geweest. Hoe lang ik nog in Bel gië zal blijven weet ik niet. Elk jaar wordt mijn contract vernieuwd", al dus de 202 centimeter lange Johnson. Het sterkste wapen van de Ameri kaan, de rebound, springt direct in het oog als de resultaten van het afge lopen seizoen ter tafel komen. In de 32 competitiewedstrijden scoorde John son 853 (58 percent) punten. Daarvan ontstonden er 117 uit vrije worpen en niet minder dan 548 uit rebounds. Dit record was voldoende voor een tweede plaats op de Belgische rang lijst, direct achter Willy Steveniers, die 12 punten meer op zijn naam schreef. Ondanks de schotvaardigheid van Johnson is Racing Ford er de laat ste jaren niet in geslaagd om het na- tionale kampioenschap te behalen. De laatste maal dat de Antwerpse club j de titel veroverde was in het seizoen '63/ 64. Daarmee kwam tevens een einde aan een ononderbroken reeks van zeven kampioenschappen. In het afgelopen seizoen werd de schamele vijfde plaats in de competitie enigs zins gecompenseerd door het winnen van de beker. Vorig jaar trok de Racing Simon Sermeus aan als coach van de ploeg, die in de komende jaren weer voor een beter aanzien moet gaan zorgen. Behalve Johnson en Edwards, kan de Brusselse basketbalkenner, bij zijn poging rekenen op steun van ervaren Belgische internationals als Etiènne Geerts en Willy d'Hondt. Het toer nooi van The Lions, waarin Ford gis teravond in de eerste wedstrijd uit kwam tegen de organiserende vereni ging, komt de Belgen goed van pas als voorbereiding op het Europese toernooi voor bekerwinnaars. nmiw»

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17