Op eerste lentedag, HOTELS EN PENSIONS AL VOL BUITENLANDERS Keukenhof en zee grootste trekpleisters Nieuwe flats in Bijlmermeer bezet Dolle Min in actie in Utrecht Jongeman doodgestoken Vuurzee verwoestte winkelcentrum Volkssterren wach t vergroot werkterrein weerwolf In 1973 automatisch bellen met V.S. de beste hekken komen uit Best B. en W. Amsterdam veroordelen rellen Politieman op overweg omgekomen In maart bijna 8400 nieuwe woningen Nieuwbouw Simon Stevin officieel geopend Huldebetoon aan Canadese bevrijders Tegen uitbreiding Hoechst bezwaren Grondstation voor satelliet kost 19 miljoen Tussen Haarlem en Santpoort-Noord kwartierdienst Regering heeft begrip voor actie VS in Cambodja ZATERDAG 2 MEI 1970 B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. „Er was geen aanleiding Centrale verwarming Thermo Techniek Tensen 1Z Al Éfi Een weerwolf hief bij alle winden Op alle maagden en beminden Het weer- en het jeneverglas. Maar telkens als hij thuiskwam, was Zijn weerwólvin, die trouwe Trui, In weersverwachting van een bui. Trijntje Fop „Liberation'-sluit ze gels Nieuwe NS-dienstregeling Nieuwe curatoren voor ournalistenschool ft (Van onze correspondent) DEN HAAG Door het onverwacht mooie weer zjjn reeds gisteren zeer veel buitenlanders onze landsgrenzen overgekomen. Het was gisteravond al heel moeilijk om in de kuststreek nog een plaatsje te bemachtigen. De VVV's moesten zelfs de reserves aanspreken. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Utrecht en Haarlem waren bijzondere trekpleisters voor de vreemdelingen, onder wie de Duitsers ver in de meerderheid waren. In de hotels waren gisteravond zo goed ais alle bedden bezet. ADVERTENTIE HEKWERK Industrieweg 71-75 Tel. 04998-2710 BEST (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Amsterdam veroordelen „ten scherpste het wangedrag van hen die de ongeregeldheden zonder enige re den of aanleiding hebben veroorzaakt", Aldus B. en W. in hun commentaar op de rellen op koninginnedag. Zij waarderen het beheerste en deskun dige optreden van de politie. B. en W. zeggen dat in een oproep „aan de voor avond van de nationale herdenking op 4 mei en van de daarop volgende bevrij dingsdag". „Amsterdammers stonden altijd pal voor de vrijheid; ook voor die van ande ren wanneer dezen zeer afwijkende me ningen verkondigden en in hun gedrag tot uiting brachten dat zij zich distan tieerden van wat gangbaar was, zo zeg gen B .en W. „Maar wij mogen niet de ogen sluiten voor het feit, dat onze goede naam „een verdraagzame stad te zijn" soms wordt bedreigd. Ook in deze dagen". Verder merkt het college op dat er ruimte is voor elke beschouwing waardoor het mo gelijk is aan anderen de ruimte en het recht te geven op eigen wijze te herden ken en feest te vieren. Alleen zo kunnen herdenking en feestviering een werkelij ke ervaring van vrijheid voor een ieder inhouden", aldus B. en W. De Amsterdamse officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker heeft vrijdag mee gedeeld dat het zijn bedoeling is de don derdag aangehouden relschoppers, die in arrest blijven, zo spoedig mogelijk te doen berechten. De politie heeft tijdens de rellen totaal 22 jongelui gearresteerd, variërend in de leeftijd van 15 tot 28 jaar. Drie zijn in middels naar huis gestuurd. Tien zijn vandaag voor de officier van Justitie ge leid. De regering betreurt in hoge mate dat zich op koninginnedag in Amsterdam onlusten hebben voorgedaan. Aldus heeft premier De Jong vrijdag na afloop van de wekelijkse kabinetszitting meegedeeld. Het kabinet ziet niet df- minste aanlei ding om critiek te leveren op het beleid dat burgemeester Samkalden heeft ge volgd. De regering zou het eveneens betreuren indien zich op 4 en 5 mei opnieuw on geregeldheden zouden voordoen, aldus de premier. UTRECHT Een wachtmeester van de rijkspolitie uit Scherpenzeel is vrijdag met z(jn auto onder een trein gekomen en daarbjj gedood. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg tussen Veenendaal en Maarsbergen. De wachtmeester zou volgens een getui ge, die vóór de overweg stond te wachten, met zeer hoge snelheid om hem heen zijn gereden. Hij zat alleen in de auto. ADVERTENTIE is f 25,— per m3 te duur? Beslist! ZELFBOUW bespaart u 1 2300,U wordt gesteund door een erkende vak man die de gasaansluiting inregelinp en garantie-service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij i toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44 De grootste belangstelling van de toe risten ging uit naar de duin- en bollen streek, de Keukenhof en de zee. De res taurants maakten reeds goede zaken. In de bollenstreekgemeenten Sassen- heim, Lisse en Hillegom was gisteravond laat geen plaatsje meer onbezet. De gas ten die gekomen waren om kleurige bol- bloemen te zien, komen volop aan hun trek in de Keukenhof. Directeur Wim van der Lee verwachtte een zeer druk weekeinde. Gistermorgen vroeg was het op de we gen die van de grens naar de kust lei den al erg druk. Om zeven uur 's mor gens kwamen aan de Duits-Nederlandse grens bij Bergh ongeveer 2500 auto's per uur ons land binnen en naarmate het la ter werd groeide dit aantal tot ongeveer 3500. Er waren onder die vakantiegan gers ook veel Amerikaanse en Engelse militairen die in Duitsland gelegerd zijn. Aan de andere grensposten kwamen iets minder Duitsers binnen, doch hun aantal was niet onaanzienlijk. Aan de Belgi sche grens was het iets minder druk dan vorig jaar. Toch kwamen er heel wat Fransen ons land binnen. Vandaag wordt nog een grote stroom toeristen verwacht, maar het ziet er wel naar uit dat dan in AMSTERDAM. Een groep van 17 leden van de Socialistische Jeugd in Am sterdam heeft vrijdagavond twee bijna gereed zijnde flats in de Bijlmermeer „gekraakt". Deze actie is volgens een SJ- woordvoerster het begin van de nationale kraakactie, die op 5 mei zal starten. De „bezetting" van de flats is een on derdeel daarvan en een protest tegen de hoge huren, die de bewoners van te sa neren wijken in Amsterdam moeten be talen als zij deze flats, waarheen ze wor den verwezen, zouden betrekken. De jon gelui, dié slaapzakken bij zich hadden, zijn niet van plan vrijwillig de flats te verlaten. Van het balkon van de flats heb ben zij rode vlaggen gehangen. De SJ- woordvoerster zei, dat de SJ deze actie alvast was begonnen, omdat men aan neemt, dat op 5 mei op de actie voorbe reide politie maatregelen tegen de voor genomen kraakacties zal ondernemen. Vermoed wordt dat de politie de jongelui uit de flat zal verwijderen. DEN HAAG. In maart werd vol gens definitieve gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 11.952 woningen begonnen en werden 8391 woningen voltooid. In maart 1969 waren deze aantallen resp. 9986 en 9237. Eind maart waren er 152.433 woningen in aanbouw tegen 151.732 eind maart 1969. In het gedurende het eerste kwartaal m 1970 begonnen aantal woningen zijn begrepen 2617 (3426) bijzondere woon eenheden (voornamelijk bejaardenwonin- en in het aantal voltooide wonin- 1925 (1781). Het aantal begonnen woningen in het irste kwartaal bestond uit 10546 (11062) woningwetwoningen, 12508 (12464) pre miewoningen en 4939 (4197) ongesubsi dieerde woningen. Wat het aantal vol tooide woningen betreft waren deze cij fers respectievelijk 8008 (10670), 9345 (9810) en 3634 (4163). In de periode april 1969maart 1970 werden 121.498 woningen in aanbouw ge nomen en 119.461 woningen voltooid. gen) gen de kuststreek alleen nog maar plaats is voor hen die hebben gereserveerd. Dat er minder logiesruimte is dan an dere jaren wijt het Nationaal Bureau voor het Toerisme aan het feit, dat een groot aantal Nederlanders, dat andere jaren kamers ter beschikking had, thans zelf op reis is gegaan op deze reeks vrije dagen. Ook zijn er, die als gevolg van de toenemende welvaart thans geen ka mers meer willen verhuren en tenslotte zijn er ook mensen, die van plan waren thuis te blijven, maar hun plannen wij zigden als gevolg van de gisteren wat laat begonnen lente. De rijkspolitie had het druk, maar nergens deden zich ernstige opstoppin gen voor. In de middaguren vormden zich wel files bij het verkeersplein Ou denrijn en bij Vianen. UTRECHT Dolle Mina's hebben gisteren bij een wasserij en bij het hoofdkantoor van het NKV in Utrecht gedemonstreerd tegen de ongelijke belo ning van mannen en vrouwen. Bij de wasserij werden voor de deur twee grote teilen met schuimend sop neergezet en een manlijke en een vrou welijke Dolle Mina gingen de was doen. Enkele Dolle Mina's liepen het bedrijf binnen, maar werden er onmiddelijk uit gezet door een woedende personeelschef. De dames hieven toen een lied aan over ongelijke beloning op de wijs van ,,'t Is de schuld van 't kapitaal". Eén van *de meisjes was vorige week naar de wasserij gegaan, zogenaamd om te solliciteren. Zo kwam zij erachter dat meisjes van 17 jaar ƒ62,13 per week ver dienen en jongens van 17 jaar ƒ71,75 Op 23-jarige leeftijd krijgen vrouwen ƒ112,44 per week en mannen ƒ125,13. De personeelschef zei dat men niet bij hem moest zijn maar bij de regering en de vakbonden, omdat de ongelijke lonen in een CAO zijn vastgelegd. Maar goede personeelsleden krijgen een extraatje en dan wordt geen onderscheid gemaakt tus sen mannen en vrouwen. De dames gin gen vervolgens naar het NKV-gebouw waar voorzitter J. Mertens niet aanwe zig bleek te zijn. De Mina's namen in de entreehal plaats en zongen een lied en deelden aan het personeel stencils uit. Op hun vraag waarom zo weinig vrou wen in de top van de vakbond zitten kre gen zij ten antwoord: „Dan moeten de vrouwen lid worden en hun mond open doen op de vergaderingen. Slechts drie percent van de NKV-leden wen". zijn vrou- ROTTERDAM. In een cafetaria aan het Noordplein in Rotterdam is vanmorgen vroeg een jongeman van tussen de twintig en dertig jaar met een mes doodgestoken. De recherche hield vier mannen aan die van dit misdrijf worden verdacht. Onder hen bevindt zich vrijwel zeker de man die het mes hanteerde. Over de toedracht valt nog weinig met zekerheid te zeggen. Vast staat, dat in de cafetaria, vooral in de vroege morgenuren een druk bezocht etablissement, een ruzie is ontstaan die leidde tot de steekpartij. HOEVEN Vanmiddag is de nieuwbouw van de volkssterrenwacht „Simon Stevin" in Hoeven (Noord-Brabant) officieel in gebruik gesteld. In de negen jaar van haar bestaan hebben de activiteiten een zo grote omvang genomen dat het huidig onder komen, het jongensinternaat Saint Louis in Oudenbosch, de sterrenwacht niet langer kon huisvesten. Dank zij f 150.000 subsidie van het ministerie van CRM kon het werk echter worden voortgezet. Als er genoeg belangstelling voor de activiteiten van de volkssterrenwacht blijft bestaan, kan over vijf jaar een permanent gebouw van steen en beton worden opgetrokken op het voorplein van de houten nieuwbouw. Het belangrijkste doel van de volkster renwacht blijft het populariseren van de sterrenkunde, aldus directeur Th. Ver- meesch. Daartoe zijn rondleidingen en avondbezoeken ingesteld, waarop men een indruk kan krijgen van de activiteiten van de sterrenwacht. Uniek is de aanwe zigheid van een Copernicus planetarium waarvan er slechts dertien zijn vervaar digd. De overige twaalf bevinden zich in de Verenigde Staten, voornamelijk in ruimtevaartcentra voor instructie van as tronauten. Bezoekers kunnen na afloop van een rondleiding de sterrenhemel bekijken door middel van de in de koepel opgestelde Maksutow-telescoop, die een spiegel heeft van 30 cm doorsnede. De volksterrenwacht verricht in op dracht van de NASA maanobservaties tij dens bemande vluchten, observeert en fotografeert voorts kunstmanen evenals kometen. De activiteiten in het kader van de ruimtevaart zullen verder worden uitge breid. In samenwerking met de hts in Breda wordt thans gewerkt aan een ont vanger die, door weersatellieten uitgezon den, foto's op een tv-scherm zichtbaar kan maken. Dit werk is van directe be tekenis voor de activiteiten van de ster renwacht. Men weet dan tijdig of er goe de waarnemingsdagen te verwachten zijn. Daarnaast heeft de radio-astronomische afdeling plannen radiosignalen van de zon hoorbaar te maken. Na de officiële opening door mr. L. B. van Ommen namens de minister van CRM werd de Simon Stevin-kijker uitgereikt aan de heren H. de Meyer, voorzitter van de Belgische Vereniging voor Sterren kunde, meteorologie, geofysica en aan Gerton van Wageningen, journalist en tv-commentator. Deze prijs die jaarlijks wordt verstrekt, is bestemd voor dege nen die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de popularisering van astro nomie en ruimtevaart. De „Simon Stevin- kijker" is een verguld kijkertje van 7 cm dat tweemaal vergroot. DEN HAAG. De vereniging Neder land-Canada geeft, zoals reeds is bericht, „Liberation"-sluitzegeIs uit, waarmee zi; uiting wil geven aan haar dankbaarheid jegens de Canadese militairen, die 25 jaar geleden een belangrjjk aandeel hebben gehad in de bevrijding van Nederland. Het batig saldo komt ten goede aan het Nederlandse Oorlogsgraven-Comité, als bijdrage in de komst naar Nederland van familieleden van hier te lande begraven Canadese militairen. De zegels zijn in vellen van 25 stuks 2,50 per vel verkrijgbaar bij de Ne- derlands-Canadese Kamer van Koophan del, Prinses Beatrixlaan 7, Den Haag, waar ze ook besteld kunnen worden; tele foon 070-836196, Betalingen kunnen ge schieden op postgironummer 518204 van de Nederlands-Canadese Kamer van Koophandel in Den Haag. MIDDELBURG. De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland heeft de bewoners van de dorpen Borssele en Nieuwdorp opgeroe pen om bezwaar te maken tegen een nieu we uitbreiding van de chemische fabriek Hoechst N.V. in het Sloegebied. Hoechst wil een fabriek bouwen waarin fosfor, fosforzuur en natriumtripolyfosfaat geproduceerd zullen worden. De vereniging vreest een teveel aan zwaveldioxyde in de lucht. Volgens het rapport van TNO zou men in het Sloegebied al tegen de grens van het toelaatbare aanzitten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In Burum (Noord- Friesland) gaat Nederland een 16 miljoen gulden kostend grondstation voor satel lietverkeer bouwen, dat in het voorjaar van 1973 in werking moet treden. Hier door zal het mogelijk zijn, dat men van uit Nederland automatisch met de Ver enigde Staten zal kunnen telefoneren. Men kan dat ook doen via een kabel verbinding. Het grondstation, dat voorlopig één an tenne krijgt voor verkeer via de Intel sat IV-satelliet, die in 1971 wordt gelan ceerd, zal een schakel zijn in het wereld stelsel van communicatiesatellieten voor intercontinentale verbindingen. De Intelsat-IV zal geschikt zijn voor het gelijktijdig overbrengen van onge veer 6000 telefoongesprekken of twaalf tv-uitzendingen of een combinatie van beide. Een belangrijk verschil tussen een ver binding via een satelliet, een kabelverbin ding of een straalzendernet is dat bij de satellietverbinding de kwaliteit van de signalen bijna niet afhankelijk is van de afstand op aarde. Dat komt omdat de afstand tussen grondstations via de satelliet (tweemaal 36.000 km) groot is ten opzichte van de afstanden op aarde. Dit stelt wèl zware eisen aan de kwaliteit: er is een uit gangsvermogen nodig van 1 tot 10 kw. De ontvanger moet uitgerust zijn met een zeer gevoelige ingangsversterker. De antenne, die op een zware betonnen plaat komt te rusten, krijgt een door snede van 27,5 meter en wordt de groot ste van Nederland. Het grondstation zal in eerste aanleg bestemd zijn voor maximaal twee keer 132 kanalen telefonie, maar kan worden uitgebreid. In 1973 zullen naar verwach ting ongeveer zestig grondstations op de wereld in bedrijf zijn. In Burum wondt plaats gereserveerd voor een tweede grote antenne voor ver keer via een satelliet boven de Indische Oceaan en voor een aantal kleinere an tennes voor verkeer via toekomstige Europese satellietsystemen. Philips levert de technische apparatuur, PTT exploiteert het grondstation. Het mi nisterie van Economische Zaken verleen de een subsidie van vier miljoen gulden. Het station zal door dertig man PTT- personeel worden bediend. Tot nu toe liepen de Nederlandse verbindingen met de andere zijde van de oceaan via een Frans en een Duits grondstation, maar de contracten met deze stations zullen worden gecontinueerd wegens de verbin dingen van ons land met het Verre Oos ten via de bestaande satelliet boven de Indische Oceaan. Dit zijn de trieste overblijfselen van het winkelcentrum in Alphen aan d» Rijn, dat gisteren na een gasexplosie in een supermarkt in vlammen op ging. De eigenaar van deze zaak, de 47-jarige heer F. A. Zwetsloot, kwam daarbij om het leven. Daar de tien winkelpanden van hout waren opge trokken stond de brandweer vrijwel machteloos tegen de vuurzee. UTRECHT. Met ingang van de nieu we NS-dienstregeling, die 31 mei van kracht wordt, gaan de treinen sneller en frequenter rijden. Noord-Holland krijgt een halfuurdienst Amsterdam CS - Zaandam - Castricum - Heilo - Alkmaar. Hiervan gaat één trein als stoptrein door naar Den Helder. Er komt ook een halfuurdienst Amsterdam CS-SIoterdijk - Haarlem - Beverwijk - Alkmaar, Eén van beide treinen gaat eveneens als stoptrein door naar Den Helder. Behalve deze beide treinen gaan er twee treinen per uur rijden tussen Alk maar en Haarlem. Met de halfuurdienst uit IJmuiden wordt tussen Santpoort- Noord en Haarlem hierdoor een kwartier- dienst gevormd. Wat betreft de internationale verbin dingen komt er een nieuwe trein, een maal per week, naar Joegoslavië: heen van Hoek van Holland-Den Bosch op don derdagen, terug van Ljubljana op zon dagen. De reeds bestaande trein naar Oos tenrijk, heen van Hoek van Holland op woensdagen, terug van Villach-Salzburg op maandagen, blijft rijden. Er gaan voorts twee treinen per week naar Nar- bonne in plaats van één: De nieuwe trein (alleen middenzomer) rijdt heen van Amsterdam-Amstel op woensdagen en te rug van Narbonne op dinsdagen. De „oude" trein blijft ook rijden. De nachtverbinding naar Parijs, vorig jaar als proef begonnen tussen Parijs en Roosendaal, kreeg vooral in de zomer maanden veel belangstelling. In de nieu we dienstregeling gaat hij dagelijks rij den tussen Amsterdam en Parijs. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft begrip voor het optreden van de Verenigde Staten in Cambodja. Dit heeft premier De Jong vrijdagavond na al loop van de wekelijkse ministerraad meegedeeld. Het Nederlandse kabinet heeft vrijdag uitvoerig gesproken over de rede van president Nixon en over het binnenvallen van Amerikaanse troepen op Cambodjaans grondgebied. Premier De Jong verklaarde door de rede van president Nixon ervan over tuigd te zijn dat de inval in Cambodja noodzakelijk is om vermindering van de Amerikaanse troepenmacht in het strijd gebied in en rondom Vietnam mogelijk te maken. De Nederlandse regering heeft dan ook begrip voor dit besluit en deze daad alhoewel minister-president De Jong het blijken op deze afstand de militaire merites van de zaak niet te kunnen be oordelen. Uit het standpunt van de Nederlandse regering mag dan ook wel worden afge leid dat de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer drs. J. den Uyl een negatief antwoord zal krijgen op vragen die hij aan minister Luns van Buiten landse Zaken heeft gesteld. De heer Den Uyl wil namelijk dat minister Luns na mens de Nederlandse regering zijn ver ontrusting over de gang van zaken aan de Amerikaanse regering laat blijken. AMSTERDAM. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalis- ten heeft besloten in twee van de drie vacatures in het curatorium van de School voor de Journalistiek, waarin door de NVJ voorzien moest worden, te benoe men de heren J. v. Roon en J. Th. M. Bank, 1 respectievelijk redacteuren van Het Vrije Volk en de Volkskrant. Een derde curator zal na medio mei door het NVJ-bestuur worden benoemd. Het NVK-bestuur heeft bovendien beslo ten een contactcommissie in te stellen, j die de samenspraak dient te bevorderen tussen de curatoren, de schoolgemeenschap en het bestuur van de NVJ.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2