25jaargéléden VERTROUWEN OLIEVLEK REIZEN IN ARREST ZATERDAG 1 MEI 1970 Hitler toont Mussolini (links) de ravage in zijn hoofdkwartier na de homaanslag. De Duitsers rukken het hart van Amsterdam binnen. kosten. Overal waar hij kon helpen hielp hij. Zijn huis in Berlijn was een toevluchtsoord voor vele joden, vervolgde Duitsers, Neder landers en vele anderen. Pas vorig jaar haalde de Arnhemse historicus Ger van Roon Staehle uit de anonimiteit door het publiceren van een levensbeschrijving die ook in Duitsland de aandacht trok. Binnenkort zal Staehle ook in Nederland worden geëerd. Op initiatief van de oud-commissaris der koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer, en de ex-burgemeester van Coevorden, de heer Wolters, nu burge meester van Middelburg, is pas geleden een plaquette ter herdenking van Staehle in Coe vorden onthuld. (Van een onzer redacteuren) ZIJN NAAM IS SLECHTS bü een paar Nederlanders bekend maar degenen die hem hebben gekend getuigen nu nog van de groot heid van Wilhelm Staehle, kolonel van de Duitse Weermacht. Ondanks zijn hoge functie en Pruisisch verleden riep hij in 1933, toen Hitier en rijkspresident Von Hindenburg in Berlijn een parade afnamen, al uit: „Ich sehe das Ende". Terwijl zijn volk juichte voor de nieuwe machtshebbers zag Staehle toen al dat zijn land overgeleverd was aan een waanzin nige. Tot aan het einde van de oorlog zou hij blijven strijden tegen het nationaal-socialisme, een strijd die hem uiteindelijk het leven zou me*-** viKAtm Kolonel Staehle schaamde zich over nazi-barbarij Nomy milie Duinkerken verzocht hun vriend Arnold Brill uit Bentheim of deze iets voor Piet Duinkerken kon doen. Brill ook in het Duitse verzet, waarschuw de zijn jeugdvriend Staehle die in ja nuari 1942 Piet Duinkerken uit Buchen- wald wist te halen Uit dankbaarheid zond Piet Duinkerken Staehle een paar zilveren lepeltjes met het wapen van Meppel en een begeleidend briefje dat eindigde met de woorden „tot tegen- dienst bereid". Sneller dan verwacht reageerde Staehle op Duinkerkens aanbod. Hij drong aan op nauwere contacten met het Nederlandse verzet. Duinkerken nam de zaak op met zijn vriend Cra mer die op zijn beurt de heer Van Heuven Goedhardt op de hoogte stel de. Uiteindelijk werd besloten Staehle te ontvangen. Men wist niet wie hij was, wat zou deze hoge Duitse offi cier willen? DE HEER CRAMER: „Wij hadden afgesproken in het schipperscafé van de familie van Duinkerken in Coevor den. Om drie uur stopte er een auto met militair chauffeur. Toen Staehle binnenkwam was er meteen vertrou wen. Zonder omwegen vertelde hij wat hij wilde en niemand van ons koester de ook maar enig wantrouwen tegen deze man wiens hele figuur vertrou wen uitdrukte. Aan het eind van het gesprek, toen ter sprake kwam of na het verdwijnen van Hitier alle Nederlanders in Duits land meteen naar huis konden terugke ren, stelde ik de on-Nederlandse vraag of dit ook de Nederlandse Joden zou betreffen. Staehle antwoordde niet. WILHELM STAEHLE. De man wiens foto nu nog steeds een ereplaats inneemt in de werkkamer van mr. J. Cramer werd op 20 november 1879 in het akkerbouw stadje Neuenhaus bij Bentheim geboren. Zijn vader August was daar directeur van de Rektorat- schule en in hart en nieren een echte Pruis. Op feestdagen trok hij zijn officiers uniform weer aan om trots met alle erekruisen op de borst door de straten te stappen als een symbool van het Pruisische militarisme. Wilhelms moeder was een Nederlandse uit Mep pel wiens meisjesnaam Wildeboer was. Natuurlijk werd Wilhelm door zijn vader naar een officiersopleiding ge stuwd en in 1897 maakt hij dan ook deel uit van het fusiliersregiment van prins Heinrich van Pruisen. In 1900 meldde Wilhelm Staehle zich als vrijwilliger om in China dé „Bo xers-opstand" te bestrijden. In de Eer ste Wereldoorlog maakte Staehle vele veldslagen mee in Frankrijk, maar na zijn viervoudige beenbreuk, opgelopen in 1915, werd hij ingedeeld bij de in lichtingendienst. In 1928 trad hij in het huwelijk met Hildegard Stille-Luther, een geschei den vrouw. De Duitse officierscode kon een gescheiden vrouw niet accep teren en via allerlei baantjes in de niet-aktieve officierssektor werd Staehle eindelijk directeur van het grote Oorlogsinvalidentehuis in Ber lijn. Duinkerken daar bekend was. Nog uit de gevangenis wist hij via Brill Duin kerken te waarschuwen die prompt on derdook. Op 12 juni 1944 ging Staehle voorgoed de gevangenis in. Het Duitse verzet vreesde dat hij zou doorslaan, misschien versnelde het daardoor wel de aanslag op Hitier op 20 juli 1944. IN DE TEGELER gevangenis werd Staehle opgesloten, geboeid aan han den en voeten. Ondanks zware mis- Toen ik het een tweede keer vroeg deed hij alsof hij mij niet hoorde. Pas na de derde keer draaide hij zich met een ruk om en met het gezicht naar de grond gericht, zei hij vlug: „Ze zijn er niet meer" Ook van het erg ste was Staehle dus op de hoogte. Toen begreep ik waarom hij de vraag eerst niet wilde beantwoorden, zo diep schaamde hij zich over deze barbarij van zijn volk. Het is voor mij een van de verschrikkelijkste dingen dat ik hem nadien nooit meer heb gezien en hij van mij misschien een nare indruk heeft gekregen omdat ik hem deze voor hem zo diep pijnlijke vraag stel- Ook vele Nederlanders die al jaren in Duitsland woonden en opgeroepen konden worden door dienstplicht in het Duitse leger wisten via het huis van Staehle te ontsnappen. ALS EEN olievlek breidde de ken nissenkring van Staehle zich uit. Hij nam nergens een blad voor de mond, verloor de voorzichtigheid vaak uit het oog maar ging recht op zijn doel af, het bevrijden van het Duitse volk van het juk van het nationaal- socialisme. Hij genoot het vertrouwen van de vroegere burgemeester van Leipzig, Carl Goerdeler, later de grote leider van het Duitse verzet, admiraal Canaris en generaal Oster, de man die de Nederlandse autoriteiten waar schuwde voor de Duitse inval in ons land. Zowel Oster als de voormalige chef staf van het Duitse leger Ludwig Beek, hadden in de kelders van het huis van Staehle koffers met compro mitterende documenten verborgen. Omdat zijn moeder Nederlandse was koesterde Staehle vooral belangstelling voor ons land. Op zijn reizen naar Ne derland nam hij tientallen brieven mee van Nederlandse krijgsgevange nen in Duitse kampen. Tijdens zijn eerste bezoek aan Ne derland in bezettingstijd, in de zomer van 1940, stak hij zijn gezindheid met onder stoelen of banken. In het kan toor van de Amsterdamse Ballast Maatschappij in Amsterdam had hij een gesprek met oud-premier Colijn die hij zonder omwegen zijn diensten aanbood. Daarna volgden besprekin gen met A. C. de Bruyn, voorzitter van de Katholieke Arbeidsbewegmg, die hij in 1940 uit handen van de Ges tapo wist te bevrijden. Met de heer Stikker, voorzitter van de Nederlandse werkgevers besprak hij de plannen na de ondergang van Hitier om de terugkeer van de Duitse troepen uit Nederland ordelijk te doen laten verlopen. De eerste OD-groep in ons land waarschuwde hij dat een zekere J. F. C. Hoosemans geen verzetsmans was maar zich als Duitse spion in de groep had binnengedrongen. In Den Haag onthulde hij in hotel Central tegenover een Haags electro- IN HET GESPREK met Cramer en Van Heuven Goedhardt noemde Staeh le alle namen van degenen die de re gering zouden overnemen na het ver dwijnen van Hitier. Hij beloofde bei de mannen te laten weten wanneer de aanslag op Hitier zou plaatsvinden terwijl Van Heuven Goedhardt con tact zou opnemen met de Nederlandse regering. De Nederlandse regering in Londen toonde geen belangstelling voor het contact met Staehle. De heer Cramer: „Ik denk dat ze er niet in geloofden dat een Duits offi cier dat zomaar zou meedelen aan Ne derlandse verzetsmensen. Het was na tuurlijk een groot onverstand van de regering. Ergens was het de tragiek van Staehle dat hij in het buitenland nergens gehoor kreeg, men geloofde hem niet. Van Heuven Goedhardt ver trok via de Pyreneeën toch naar En geland om de zaak te bepleiten. Hij vond er gesloten deuren. Pas na de aanslag op Hitier werd hij uitgehoord over zijn contact met Staehle, pas toen toonde men wel degelijk belang stelling. OMDAT HIJ ook in de bezette ge bieden moest uitzien naar herstellings oorden voor Duitse soldaten had Staehle veel gelegenheid te reizen. Reizen die tevens als dekmantel dien den voor zijn steeds uitbreidende ver- zetsaktiviteiten. Staehle kon niet passief blijven te genover het nationaal-socialisme. Na de Kristallnacht in 1938 verborg hij de eerste Joden bij zich thuis. Met zijn dienstauto bezocht zijn vrouw de Jo den die zij bij gelijkgezinden hadden ondergebracht om hen te voorzien van levensmiddelen en medische hulp. handelingen liet Staehle niets los. Het gerecht kon hem daardoor niet langer veroordelen dan tot twee jaar gevan genisstraf wegens hulp aan vluchte lingen. ZIJN VROUW werd naar Ravens- brück weggevoerd. Terwijl het kanon gebulder van de Russen reeds in Ber lijn was te horen verdween Staehle in de gevangenis. Toen de eerste Russen reeds in Berlijn waren zouden de ge vangenen worden vrijgelaten. Bege leid door SS'ers verlieten de 66-jarige Staehle en zeven anderen de gevange nis. Op het moment dat hij dacht weer vrijgelaten te zijn maakten de SS'ers de gevangenen met een nekschot af. Een van hen overleefde het en kon vertellen hoe een der grootste Duitse verzetsmensen was omgekomen. Vele Joden redde Staehle het leven in een land waar minstens 95 percent van de bevolking tot zijn tegenstan ders behoorde. Een van hen is de Pool se mevrouw Soeteman uit Rotterdam die in de biografie van Wilhelm Staeh le zegt: „Ik was te werkgesteld bij Siemens maar toen de transporten toenamen wilde ik weg voordat ze me kwamen halen. Ik besprak het met de heer en mevrouw Staehle. Zij moedig den mij aan onder te duiken en hiel pen mij met de voorbereidingen. Ver scheidene weken heb ik in een klein kamertje in zijn dienstwoning op het terrein van het invalidentehuis ge woond." STAEHLE'S bezoöcen aan Neder land bleven niet onopgemerkt voor de Gestapo in Den Haag. Op 4 januari 1944 werd de naam van Staehle bij een ge arresteerde verzetsman in Den Haag gevonden. Staehle werd in Berlijn ver hoord waar hem bleek dat de naam

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 31