Mao en Sihanoek bij vuurwerk in Peking MEI-VIERINGEN ZONDER GROTE INCIDENTEN MILJOENSTE m „Egypte verdere bereid tot offers Britse regering dringt aan op een vredesconferentie voor Indochina Hoop op medewerking van Sovjet-Unie Malik: Geen Russische piloten in Egypte Veel arrestaties I in Tsjechië Speurtocht naar wapens in Ulster Weer Portugese deserteur toegang geweigerd Jeugdconferentie YN in gevaar door geldgebrek Roeien over de Stille Oceaan NASSER IN MEI- TOESPRAAK: ENGELAND GESCHOKT OVER AMERIKAANSE ACTIE IN CAMBODJA Beslissing over Kanaaltunnel pas over twee jaar 2 ZATERDAG 2 MEI 1970 I T r aangas Protest Protest Angolacomité AVI A r 'haha® JX piülÉ I 99 (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De eerste reactie in Engeland op de dramatische Ameri kaanse „dolkstoot" tegen het grensgebied van Cambodja en vooral op presi dent Nixons totaal onverzoenlijke speech is er een van een schok, omdat de nieuwe militaire actie, waarvan het einde niet is te voorzien, en daarom een uitbreiding van de oorlog in Zuid-Vietnam kan betekenen, in volkomen tegenspraak is met de door de president zelf sinds zijn verkiezing gedane belofte, namelijk dat de Verenigde Staten bij nieuwe tegenslagen hun kalmte zouden bewaren en hun politiek van confrontatie zouden vervangen door een van onderhandelingen. Londen heeft hoop Sombere toon Resolutie MOSKOU (Reuter en AFP) Tij dens de 1-mei-viering in Moskou heb ben voor het tweede achtereenvol gende jaar alleen burgers en geen militaire formaties aan de traditio nele parade deelgenomen. Partijleider Brezjnev legde de nadruk op de soli dariteit met het Arabische volk en met de „heroïsche patriotten van Vietnam", maar hij sprak niet over de Amerikaanse invasie in Cambodja en evenmin over de Israëlische be schuldiging dat Russische piloten deelnemen aan vluchten boven Egypte. In Peking was Mao Tse Toeng gister avond aanwezig bii een vuurwerk op het „Plein van de Hemelse Vrede". Het af gezette Cambodjaanse staatshoofd prins Sihanoek bezette de ereplaats naast voor zitter Mao. Na afloop van de plechtigheid, waarbij het geroep „leve voorzitter Mao" niet van de lucht was, begroette de Chi nese partijleider de hoofden van de diplo matieke missies in Peking. Drie Amerikaanse diplomaten liepen weg van een 1-mei-parade in Warschau toen partijleider Gomoelka de „nieuwe brute gewapende interventie van het Ameri kaanse imperialisme in Cambodja" veroor deelde. In Zürich werd de Spaanse vlag van het Spaanse consulaat-generaal afgerukt en door een rode vlag vervangen. In Spanje zelf werden 200 leden van illegale vak bonden, die demonstreerden voor vrije vakverenigingen en vrijlating van poli tieke gevangenen, door de politie ver spreid. In Parijs verspreidde de politie studen ten met traangas, nadat arbeiders in heel Frankrijk optochten hadden gehouden waarbij zij protesteerden tegen een wets ontwerp, waarin strenge bepalingen tegen betogers zijn opgenomen. In Stockholm demonstreerden rond 5.000 mensen met de leuze „USA uit Cambodia' Op een andere plaats in de stad kwamen 11.000 mensen bijeen voor een afzonderlijke 1-mei-viering. De Westduitse Bondskanselier, Willy Brandt, liep gisteren aan het hoofd van een stoet metaalarbeiders in Dortmund. In West-Berlijn werd dit jaar voor het eerst niet de traditionele anti-communistische „vrijheidsbijeenkomst" gehouden. Tijdens de parade in Oost-Berlijn werd voorname- lijk de Oostduitse militaire macht ver toond. I De commandanten van de drie Weste lijke mogendheden in Berlijn hebben gis teren geprotesteerd tegen het houden van een militair défilé in Oost-Berlijn ter ge legenheid van 1 mei, dat „een nieuwe schending van het statuut" van deze stad betekent. De vertegenwoordigers van de drie mogendheden zeiden op een pers conferentie het te betreuren dat de Rus sische autoriteiten toestemming tot mili taire manifestaties hebben gegeven terwijl PRAAG (DPA). Het Praagse ministe I rie van Binnenlandse Zaken heeft in de laatste dagen van april op het gebied van de republiek Tsjechië „met medewerking van burgers" meer dan 6700 misdrijven en overtredingen geregistreerd. Het Tsj echoslowaakse persbureau Ceteka meldt dat 4100 mensen zijn aangehouden, van wie 478 in arrest zijn gesteld. De mees ten hadden gewelddaden of diefstallen ge pleegd. Alleen al in een streek in het noor den van Bohemen werden bij overvallen 467 personen geregistreerd, die zich tijdens de werkuren in café's ophielden. er pogingen worden gedaan om de span ning rond Berlijn te verminderen. In Athene namen duizenden vakbonds leden deel aan door de regering georgani seerde bijeenkomsten. Er is geen melding gemaakt van incidenten. In Algiers en Damascus was het thema van de 1-mei-viering de solidariteit met het Palestijnse volk. Studenten in Engeland hielden een pro testmars tegen de „georganiseerde onder drukking van studenten". Op de Filippijnen demonstreerden 18.000 werknemers voor een loonsver hoging van 66 percent. BELFAST (Reuter). Britse troepen hebben donderdagnacht en gisterochtend een speurtocht in het grensgebied van Noord-Ierland gehouden naar verborgen wapens. Aan de actie namen behalve onge veer 2500 Britse militairen ook leden van het nieuwe „defensieregiment" van Ulster deel. Dit regiment is in de plaats gekomen van de omstreden speciale politiemacht, de zogenoemde „B-specials". In Belfast wil de men niet zeggen of er wapens zijn ge vonden. AMSTERDAM. Het Angolacomité heeft telegrafisch bij de minister van Jus titie geprotesteerd tegen het feit dat we derom een Portugese deserteur de toegang tot ons land werd geweigerd. De deserteur, José Leal, was als verstekeling meegeko men op de Zweedse tanker „Kungaland", die op weg was naar Rotterdam Europoort. Daar kreeg de kapitein vorige week zater dag van de Nederlandse vreemdelingenpo litie te horen dat de Portugees terug moest naar Lissabon omdat hij geen paspoort had De kapitein heeft er op gewezen dat het hier ging om een deserteur. José Leal heeft niet aan het verzoek van de Nederlandse autoriteiten willen voldoen en is in de eerst volgende haven, Zeebrugge in België, er in geslaagd 's nachts te ontsnappen en aan de wal te komen. Daarna is niets meer van hem vernomen, zo deelde het Angolacomité mede. ■f \'V Duizenden arbeiders marcheerden gisteren op het Wenceslasplein in Praag ter gelegenheid van de 1-mei- vieringen in Tsjecho-Slowakije. NEW YORK (Reuter). De interna tionale jeugdconferentie die de VN willen houden om de jongeren bij de gang van zaken in de wereld te betrekken, kan mis schien niet doorgaan bij gebrek aan geld. De conferentie, een van de hoogtepunten van de viering van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties, zou op 9 juli be ginnen op het VN-hoofdkwartier in New York. Er is naar schatting 700.000 dollar voor nodig, maar tot dusver hebben een paar regeringen en particulieren niet meer dan 29.000 dollar geschonken. Secretaris-generaal Oe Thant zal mis schien binnenkort via radio en televisie om bijdragen vragen. Er zijn 750 jongelui onder de 25 jaar uit alle delen van de wereld voor de conferen tie uitgenodigd. ONAGAWA (Reuter). Een 27-jarige Brit, Arthur Hornby uit Ossett in York shire, is gisteren aan een roeitocht van 6880 kilometer begonnen. Hij begon zijn reis in de Japanse plaats Onagawa. Er was sleephulp nodig om uit de baai in open zee te komen. Overigens had Hornby bij het roeien door de baai al blaren in zijn handen ge kregen. Hij hoopt dat hij al doende meer gehard zal worden. Het is de bedoeling dat de ruim zes meter lange boot „Hacker Helmsman" op onge veer 160 kilometer ten oosten van Onagawa gaat profiteren van stromingen, met behulp waarvan Hornby over 120 dagen de kust van Brits Columbia wil bereiken. CAIRO, (Reuter) Egypte is bereid zich nog grotere offers te getroosten, zo heeft president Nasser gisteren ver klaard op een massabijeenkomst ter ge legenheid van de eerste mei vlak bij de plaats waar 88 arbeiders zijn omgeko men bij een Israëlische luchtaanval. Nasser richtte zich voor het eerst sinds drie maanden weer tot het Egyp tische volk. In zijn toespraak tot 20.000 arbeiders in Aboe Zaabal, die ook via de radio werd uitgezonden, beschuldigde hij de Verenigde Staten van de levering van de Phantom-gevechtsvliegtuigen en de napalmbommen, die in februari de staalfabriek hadden verwoest. Toen vak bondsleiders om wraak vroegen op Is rael voor de aanvallers op burgers, rie pen verzamelde arbeiders: „Weg, weg, weg met Nixon". „Wij willen bouwen voor vrede en vrijheid", zo verklaarde Nasser. „Zij, de Israeli's, zijn uit op dood en vernietiging. Zo zijn de persoon lijkheid en de logica van de vijand. Onze De achttienjarige Marion Alewijnse uit Breda was gisteren de miljoenste passagiere die gebruik maakte van het unieke Victoria Air Terminal van de British bnited Airways in Londen. Dit station is in 1962 geopend en heeft ten doel de passagiers een gemakke lijke verbinding te geven met het vliegveld Gatwick bij Londen door een rechtstreekse treinverbinding vanuit de city. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De eindbeslissing of de Ka naaltunnel al of niet zal worden gebouwd valt pas over twee jaar, aldus mr. Fred Mulley, de Britse minister van verkeer. En zelfs wanneer de beslissing genomen is, zal J de bouw van de tunnel nog vijf jaar ver gen. Mr. Mulley sprak bij de opening van het nieuwe car ferry terminal in Dover dat ontworpen is om de haven in staat te stel len de snel groeiende stroom van passa giers, auto's en vrachtvoertuigen naar en van het vasteland te kunnen verwerken. Mr. Mulley zei, dat de legering een di recte subsidie van 320.000 pond had ver leend voor de kosten van het nieuwe ter minal, dat sneller dan ooit transitoverkeer zal kunnen verwerken voor het grote vo lume van rij-op/rij-af-vrachtverkeer dat thans reeds door Dover gaat. De verwachting is dat ongeveer een mil joen motorvoertuigen en ongeveer vijf mil joen passagiers dit jaar door Dover zullen passeren. Men voelt het als een tragische fout dat de Verenigde Staten op deze wijze blijkbaar proberen hun danig gehavende prestige te herstellen met het risico dat ze nog dieper in het militaire moeras zullen wegzinken. Ook degenen die zeggen dat Nixons be sluit in theorie logisch is, geloven dat het in de praktijk de moeilijkheden alleen maar zal vergroten. Het lijkt dat de Britse regering meer uit wanhoop dan uit overtuiging opnieuw de kreet heeft aangeheven dat er naar een vredelievende oplossing rond de con ferentietafel dient te worden gestreefd. Maar weinigen geloven dat zulks op dit moment psychologisch mogelijk is. Stewart ontbood gisteravond de heer Smirnovsky, de Russische ambassadeur in Londen, bij zich om hierover te pra ten, nadat hij bij afwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur eerst een ge sprek had gevoerd met de heer Stanley Cleveland, de hoogsta Amerikaanse diplo maat in Londen die beschikbaar was. Tot nu toe zijn de Britse pogingen om de Indo-China-conferentie van 1954, waar van Engeland en de Sovjet-Unie samen het voorzitterschap delen, te doen herleven afgestuit op Russische onwil. Londen heeft echter hoop geput uit de recente uitlating van Malik, de Russische vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, over de wenselijkheid van een bij eenroeping van een conferentie van het Genève-type, hoewel hij tevens geloofde dat dit nog niet mogelijk was. Engelands positie is moeilijk omdat het zichzelf als bemiddelaar in het Viet nam-conflict beschouwt en tegelijkertijd de Verenigde Staten die voor de Britten als een verzekeringspolis gelden ten op zichte van de Britse belangen in Zuid- oost-Azië, niet wil afvallen. In het Lagerhuis hield minister Ste- en wilde een spoeddebat. Dit laatste werd verworpen, maar maandag zal links waarschijnlijk opnieuw een poging in de ze richting doen. Minister Stewart verweet de linker vleugel dat deze nooit had geprotesteerd toen Cambodja's neutraliteit herhaalde lijk door de communistische troepen werd geschonden. Tegenover bittere aanvallen van de linkse groep bleef Stewart onbuigzaam, hoewel hij toegaf verstoord te zijn over het moeilijke parket waarin Engeland zich bevindt. Hij bevestigde ook dat de Britse regering niet was geraadpleegd over de aanval en er ook niet door Wash ington van in kennis was gesteld. MICHAEL STEWART wart zich gisteren wat de Verenigde Sta ten betreft grimmig op de vlakte. De koelheid waarmee hij over de Ameri kaanse beslissing sprak liet niemand in twijfel hoe hij er zelf over dacht. In zijn speech impliceerde hij dat een ver- oodeling van de VS in geen enkel op zicht zou baten bij het zoeken naar een vredelievende oplossing van het conflict. Labours opgewonden linkervleugel eis te dat Engeland zich openlijk van het Amerikaanse optreden zou distantiëren Stewarts sombere toon was duidelijk een weerspiegeling van de diepe bezorgd heid die zonder twijfel ook de andere le den van het Britse kabinet voelen over de Amerikaanse actie. Er heerste in Engeland trouwens reeds ongerustheid over het eerdere Amerikaanse besluit om Amerikaanse bijstand in de lucht en technische steun te verlenen aan de Zuid- vietnamese strijdkrachten in Cambodja. Stewart onderstreepte in zijn antwoor den op vragen herhaaldelijk dat het doel van de Britse regering nog altijd is dat alle vreemde troepen het gebied van het voormalig Indo-China zullen verlaten Dit druist op het ogenblik kennelijk recht in tegen de Amerikaanse strategie. Maar namens de oppositie stond Sir Alec Douglas Home geheel achter Stewart. Sir Alec zei dat er maar één Brits doel is, namelijk de volledige neutraliteit van Cambodja, die in de eerste plaats door de communisten is geschonden. Hen treft daarom eerder blaam dan de Ame rikanen. offers zijn groot geweest in het verleden, zij zullen in de toekomst nog groter zijn". De Egyptische president voer uit tegen de Verenigde Staten. De militaire en po litieke steun wordt geleverd omdat de Verenigde Staten willen dat Israel zich uitbreidt ten koste van de Arabische landen en het Palestijnse volk. Egypte had volgens Nasser de resolu tie van de Veiligheidsraad van novem ber 1967 met betrekking tot het Midden- Oosten geaccepteerd op de voorwaarde dat deze zou worden nagekomen „naar de letter en naar de geest" en dat de rechten van de Palestijnen zouden wor den geëerbiedigd. Israel had echter de resolutie verworpen, zo voegde hij er aan toe. President Nasser beschuldigde de wes terse pers ervan een echo te zijn van Is rael en het te beschrijven als een „slacht offer van agressie". Hij wees er op dat Egypte niet kan onderhandelen met Is rael zolang Arabisch gebied bezet blijft. Onder zulke omstandigheden gaan wij aan een tafel zitten niet om te onderhan- dlen, maar om ons over te geven". De Arabische natie heeft een neder laag verworpen en noch Israel, noch de Verenigde Staten kunnen haar bedwingen, omdat dit de krachten van beide landen te boven gaat. Israel misleidt de wereld door te zeg gen dat het een „veilige en erkende grens" wil. Nasser beschuldigde Israel ervan dat het geen vrede wil en hij zei dat een „veilige en erkende grens voor Israel betekent dat het nog meer Arabi sch grondgebied wil hebben. Het bete kent, aldus president Nasser, dat Israel wil dat de Jordaan de grensrivier wordt. Israel is er volgens het Egyptische staatshoofd niet ingeslaagd antwoord te geven op de vragen die zijn gesteld door de VN-bemiddelaar Gunnar Jarring tij dens zijn pogingen die achttien maanden duurden. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft even na de rede van president Nasser gezegd dat deze de wereld bang wil maken om te bëreiken dat Israël geen steun meer krijgt. Dezelfde president Nasser die Israël in 1967 bedreigde wil zijn plannen van die tijd nog steeds met Russische hulp uitvoe ren. Nassers woorden doen blijken dat hij verantwoordelijk is voor het voortduren van het conflict in het Midden-Oosten. Hij heeft geen woord gezegd over het Israëlische verlangen met het Egyptische volk over een vredesregeling te spreken. Zijn beweringen dat Israël de Arabische landen zoals Saoedi-Arabië en Koeweit wil veroveren is absurd. Deze beschuldi ging wordt alleen geuit om zijn verlangen, Israël te vernietigen, te rechtvaardigen. Maar Israël zal aan de huidige grenzen blijven totdat een echte vrede met erkende grenzen is verzekerd. De huidige bestands lijnen zijn het gevolg van de Arabische agressie van het verleden, aldus Eban. NEW YORK (Rtr.). De Russische on derminister van buitenlandse zaken Jacob Malik heeft volgens een VN-woord voerder ontkend dat Russische piloten van Egypte uit gevechtsvluchten tegen Israël uitvoeren. Malik heeft dit tegen Thant gezegd. Meer was hem daar niet over bekend, aldus de woordvoerder. Secretaris-generaal Thant had woensdag verklaard dat de toestand in het Midden- Oosten steeds slechter zal worden en dat buitenlandse deelneming onvermijdelijk zou worden wanneer de betrokken partijen de VN-resoluties niet uitvoeren. Deze op merking werd door de Israëlische ambas sadeur Tekoah scherp beantwoord. Tekoah zei dat de secretaris-generaal blijkbaar be rust in buitenlandse inmenging in het Mid den-Oosten. De VN zijn blijkbaar niet in staat de toestand objectief te zien en con structief mee te werken aan een oplossing, aldus Tekoah. ft

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3