Voor een kwartje onderdak en een bord soep Beverwijk was opvangcentrum voor duizenden mensen op voedseltocht ZOEKLICHTBUNKER IN HEEMSKERK Spinazieweek op de veiling Rode Kruis-colonne organisatie, die alles kon POSTZEGELS (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Dit is niet de 25ste, maar de 26ste Dodenherdenking in Beverwijk. De eerste vond plaats en kele weken na de bevrijding toen in Wijk aan Zee een krans werd gelegd op het grat van een onbekende sol daat, een gesneuvelde vlieger. Het was een eenvoudige plechtigheid waaraan werd deelgenomen door een groep Canadezen onder bevel van de leider van de Transportcolonne van het Rode Kruis. Het is een in tussen vergeten activiteit van de Beverwijkse colonne, welke ongeloof lijk veel meer heeft gedaan in het laatste oorlogsjaar, zóveel dat de plaats er nationale vermaardheid mee verwierf. EEN GROTE MATRAS PAPIEREN EVACUATIE DRIE MENSEN sHh RAZZIA'S TAAK OOK MENSEN - G. BAKKER BURGER EÏJKE STAND BEVERWIJK Het is al vele malen verteld en het zal nog vele malen verteld worden hoe Beverwijk opvangcentrum werd voor mensen op voedseltocht. Van eind sep tember 1944 tot 5 mei 1945 hebben 8.699 doortrekkers" hier de nacht doorge bracht. Zij betaalden één kwartje, waar voor ze ook nog een bord erwtensoep kre gen. Ze kwamen uit het hele hongerende westen, uit Haarlem, Leiden, Den Haag, zelfs uit Rotterdam, op weg naar „de noord" en ze keerden vandaar weer te rug naar huis, hun handwagen beladen met enkele zakken aardappelen, wat bie ten wat boter of kaas. In beide gevallen kregen ze onderdak bij het Rode Kruis in Beverwijk, dat zich een hulpverlenings- anparaat toonde van een weergaloos ka liber, dat met 48 mannen en vrouwen 24 uur per etmaal in touw was. Na de oor log hield die hulpverlening niet op. De colonne zorgde toen voor het lichamelijke welzijn van gevangen collaborateurs, maar reed ook kris-kras door Nederland om repatrianten, al dan niet gewond, thuis te brengen. De heer W. Rademaker, toen en nu commandant van de Rode Kruispost, heeft het verhaal op schrift staan. Hij vertelt het, bijgestaan door de heer G. Wagter, toen en nu een van de actieve Rode Kruismensen. Zij willen alles ver tellen, maar hun foto's hoeven er niet bij te staan, ook niet zonder meer ter illustratie, want zij menen dat dit een scheef beeld zou opleveren omdat alle 48 mensen evenveel en misschien nog wel meer hebben gedaan. De heer Ra- demaker w©et veel, niet alleen omdat nij een soort dagboek heeft bijgehouden, maar ook omdat hij commandant was van de post, die was ingericht in de Raadhuisstraat. genomen toen ze in Beverwijk aankwa men. Zelfs het Rode Kruis moest er na verloop van tijd mee ophouden. Alles scheen tegelijkertijd te gebeuren in die dagen. De stroom mensen die, door de honger gedreven, naar het noorden trok, werd steeds groter. Handwagen na handwagen trok door de Breestraat, waar iedereen „hoe ze het zo gauw wisten is onbegrijpelijk" de veiling wist te vinden. Daar had men houten bladen ge legd over de kopersstoeltjes en daarover heen matrassen. De hele afmijnzaal van de bollen veiling op de eerste verdieping was één grote matras. Men kon hier 126 mensen tegelijk onderdak geven en er wa ren heel wat nachten dat de hal vol lag. Wie om onderdak (en een bord erwten soep) vroeg, kon beneden zijn karretje zetten. Hij moest zijn persoonsbewijs in leveren, zodat er 's morgens enige con trole kon worden uitgeoefend in verband met diefstal. „Had je nachtdienst, dan begon je om tien uur en dan ging je eerst de dekens goed leggen over de voeten van de men sen", vertelt de heer Wagter. Ze kregen voor een kwartje een bord erw tensoep, een ongekende weelde voor zo weinig geld. Hoe men er in slaagde die maar nadat het papier terugkwam van de Ortskommandant konden er (even eens in het handschrift van de heer Ra demaker) enkele plaatsnamen aan worden toegevoegd. Zo kwam men altijd wel door de dubbele doorlaatpost in Castricum, waarvan de spermuur („Mauer-muur") nog te zien is naast de weg. Belangrijk waren de doktersbriefjes, die iedere eva cué moest hebben en die na gebruik zui nig werden opgespaard voor voedseltrans- porten. Het ging allemaal zo goed dat de co lonnemensen wat brutaler werden en rustig met een kleine DKW en een aan- hangwagentje dagelijks duizend liter melk uit Lutjewinkel gingen halen voor het. Rode Kruis Ziekenhuis. Tot in april ging dat goed, maar toen werd het transport aangehouden in Alkmaar waar de chauf feur en twee begeleiders werden vastge houden. Er waren nogal wat moeilijkhe den, maar de redding kwam in de vorm van de beruchte opstand van de Geor- giërs, die op Texel gevangen zaten. Alle Duitse onderdelen moesten daar naar toe, ook uit Alkmaar, zodat de drie Bever wijkse Rode Kruis-mensen letterlijk de deur werden uitgetrapt. heerlijke soep te maken, vroegen ze zich niet af. De colonne moest daarvoor klan destien groene erwten uit de kop van Noord-Holland halen. Slager Van Leeu wen op de Breestraat maakte die soep met veel vrijwillige hulp van dames. „Hoe hij het klaarspeelde weten we niet, maar hij had altijd wel een varkenspoot - je of iets dergelijks over", vertelt de heer Rademaker. Het begon op 19 september 1944. 's Mor gens om zeven uur hoorde de heer Ra demaker dat Beverwijk en Velsen-Noord geëvacueerd moesten worden. Meteen ging hij naar het bestuurslid J. P. Mel- chers, die belast was met colonne-aangele genheden, want nu kon 't Rode Kruis echt aan de slag. De organisatie kwam dade lijk op gang. In de voorkamer van de heer Melchers aan de Prinsesselaan werd een aanmeldingskantoor gevestigd en al gauw liep het storm. Bewoners van de Westerburcht. Heliomare en het bejaar dentehuis Sint Jozef werden ondanks veel moeilijkheden vervoerd, veelal naar Amsterdam, per auto en per boot. De moeilijkheden waren nog groter omdat juist op zondag 17 september de spoor wegstaking was uitgebroken, zodat elk vervoermiddel goud waard was en dan ook elk ogenblik kon worden gevorderd. Er was grote verwarring en de enige in stantie waarbij men kon spreken van enige organisatie was het Rode Kruis. Veel particulieren trokken op eigen ge legenheid naar Castricum, Heiloo, de Zaanstreek en verder naar het noorden. Zij konden slechts het hoognodige mee nemen. Enkele dagen later kwamen er andere mensen uit die streken om bezit tingen van evacués op te halen. Ze kwa men met honderden handwagens en maakten dankbaar gebruik van de gele genheid om te eten in de centrale keu ken, die was ingericht in de Beverwijkse Conservenfabriek aan de Breestraat. Die gelegenheid werd geschapen door het Ro de Kruis, dat van het huis van de heer Melchers verhuisd was naar enkele loka len in de Raadhuisstraat. Men had toen ongeveer duizend mensen vervoerd met 21 auto's, drie ziekenauto's, vijf vracht wagens en een autobus, die veelal spon taan daarvoor werden aangeboden. De chaos werd compleet toen er men sen terug begonnen te komen, die aan het werk moesten op Hoogovens of bij de papierfabriek Van Gelder. Het verzet had belang bij een chaos. Zowel van het gemeentebestuur als van de politie kwa men orders en tegenorders. Het was in de tweede week, dat het gebrek aan eten in de grote steden zich ging manifesteren. Met de brandweer had het Rode Kruis een vaste post in de voormalige groente veiling aan de Breestraat (waar nu C. en A. is). Daar konden de eerste nacht drie mensen overnachten die op door tocht waren om eten te halen. Al gauw werden het er meer en dokter M. A. de Ruiter, die colonnecommandant was, gaf opdracht de ongemerkt tot opvangcentrum gepromoveerde veilinghal 24 uur per et maal te bezetten. Het was nog maar het begin. Het Rode Kruis werd kennelijk be schouwd als een organisatie die alles kon. Er was niet aan vervoer te komen, maar de colonne had twee vrachtwagens en kreeg dientengevolge van de distribu- tiedienst het verzoek om levensmiddelen van fabrieken aan de Zaan naar Bever wijk te vervoeren. De Rode Kruis-men sen sprongen er in en haalden heel wat eten, ondanks de ondenkbare moeilijkhe den. Soms liep het mis, zoals die keer toen tachtig baaltjes zout uit Muiden wer den gehaald, die prompt in beslag werden De bureaucratie vormt eigenlijk een apart hoofdstuk. De colonne heeft tonnen voedsel naar Beverwijk gehaald, maar dat ging niet eenvoudig. Het werd zo in gericht, dat zogenaamd evacués naar het noorden moesten worden gebracht. Daar voor kreeg men van de Ortskommandan- tur (gevestigd in hotel De Prins bij de pont in Velsen-Noord) de nodige papie ren. Omdat er vaak transporten waren, liet de heer Rademaker op het gemeen tehuis de officiële verklaringen stencil len, een service die door de Ortskomman dant op hoge prijs werd gesteld. Het eni ge wat hij hoefde te doen was zijn hand tekening te zetten, nadat de heer Rade maker de plaatsnaam had ingevuld. Als er bijvoorbeeld een transport voor Alk maar was, werd er Alkmaar ingevuld. Wat de colonne ook deed was waar schuwen voor razzia's. In de actieve tijd van de colonne zijn er drie geweest. Via een officier van de Sicherheitsdienst, die achteraf aan de goede kant bleek te staan, werd de brandweer gewaarschuwd, die onmiddellijk het Rode Kruis inlicht te, waarna dit zijn maatregelen kon ne men. Niet alleen werd er voor mensen in Beverwijk gezorgd, maar men moest ook denken aan de doortrekkers die in de veiling sliepen. Bij de grootste razzia, even voor Kerstmis, kwam de melding om ongeveer vier uur 's nachts. Prompt werden alle mensen gewekt en de straat op gestuurd, zodat ze tijdig een goed heen komen konden vinden. Het was hun red ding. Aan de veiling had men intussen lang niet genoeg om alle doortrekkende men sen onderdak te verlenen. De foyer van het Kennemer Theater werd er ook voor beschikbaar gesteld en de dansschool, die in de Graaf Janstraat was gevestigd, waar nu de vleeswarenfabriek van Pie- lage is. Zo kon er aan ruim 325 mensen onderdak verleend worden. Er waren heel wat nachten dat men driehonderd man „in huis" had. v. - Ook bij de optocht na de bevrijding was het Rode Kruis actief. Op de foto de colonne tijdens de mars door de Breestraat. de Beverwijkse colonne zijn diensten aan. Men had wel auto's, maar geen benzine vlak na de oorlog. In het zuiden was er gebrek aan vervoermiddelen en zo trok ken de Beverwijkse mensen dagelijks vanuit Roosendaal, Tegelen, Nijmegen en Maastricht het hele land door om men sen thuis te brengen. ADVERTENTIE Vele moeilijkheden werden opgelost en het 'meeste is waarschijnlijk allemaal al vergeten. Maar het Rode Kruis vergat zijn „gewone" taak niet, met name het behandelen van doorgelopen voeten. Ook moesten mensen naar het ziekenhuis wor den gebracht, waarvoor men de beschik king had over een ouderwetse raderbran card, een brancard op twee grote wielen, waarmee soms hardlopend naar het zie kenhuis moest worden gereden met een kraamvrouw. Er is te veel gebeurd om in het korte Dit zijn twee van de wagens, waar mee de colonne-mensen duizenden kilometers hebben afgelegd met voedsel en mensen. U ziet de auto's hier bij de spoorwegovergang aan de Schulpweg, op weg naar de pont in Velsen-Noord. bestek van een krante-artikel te vertel len. Er zijn onderduikers naar veiliger oorden gebracht, er zijn jonge mensen uit het kamp in Amersfoort naar huis ge bracht, er is op de meest onwaarschijn lijke manier voor eten gezorgd. En dit allemaal terwijl het Rode Kruis in Bever wijk in feite een onofficiële instantie was. Het hoofdbestuur was namelijk afgetre den toen het Rode Kruis werd overgeno men door de bezetters. Het gevolg was; dat elke colonne zijn armbanden op moest sturen naar Den Haag voor een stempel. De Beverwijkse colonne heeft dat nooit gedaan, doch heeft niettemin allerlei werk kunnen doen, waarbij de plaatselijke erkenning (ook door de be zetters) meer een morele dan een offi ciële kwestie was. Na de oorlog was het Rode Kruis ook present in Duin en Bosch te Castricum, waar de colonnemensen zorgden voor de NSB-ers, die juist hen tijdens de oorlog de grootste moeilijkheden hadden be zorgd. Ze deden het niettemin „want het waren toch ook mensen" en zorgden er zelfs voor dat er niet geranseld werd, onbegrijpelijk voor de andere mensen die een uitlaatklep moesten vinden voor hun vijf jaar lang opgekropte haat. Maar het Rode Kruis bleef het Rode Kruis, ook in die situatie. Een andere opvallende activiteit was het helpen met de repatriëring vanuit de opvangcentra in het zuiden. Ook hier bood maar wat>, WCIU Cl mninaai urguvuiw, io v~ O We letten er niet meer zo op, maar realiseren we ons dat Nederland nog vol bunkers zit? Her en der verspreid liggen ze te vloeken in het landschap, zoals dit exemplaar, dat al meer dan 25 jaar het agrarisch gebied rond de Noordermaatweg in Heemskerk ont- installatie. Tussen de beide delen, die geheel onder zand bedolven waren voor camouflage, liep een soort be tonnen brug, waarover de installatie konr rijden. Wanneer de zoeklichten niet gebruikt werden, konden ze langs een soort glijbaan naar beneden ge reden worden en verborgen in een siert. Hij staat bekend ais „ae bun ker van Hendriks", omdat diens boerderij, thans een onbewoonbaar verklaarde woning, aan de overkant van de weg ligt. De nestor van de gemeenteraad, de heer T. Wentink, weet zich nog goed te herinneren dat de bunker diende als zoeklicht- van ae iwev uuriKKiuKLKio. uk rcci Wentink herinnert zich nog een bom bardement op tweede paasdag in 1945, dat ook gericht was op de meteorolo gische dienst van de bezetter in kas teel Marquette. Daarbij kwamen en kele paarden om het leven. vandaag besproken in de ERBIJ Postzegelrubriek zijn verkrijgbaar bij POSTZEGEL-, SIGA REN- en MUNTEN- HANDEL Snelliusstraat 53, IJmuiden s Telefoon 15053 VWWWWVWWWVWWWWWVWWVWMWWWWVWWWVWWWWWWWWWlAn. (Van onze medewerker) BEVERWIJK. De veiling Kennemer- land heeft deze week heel wat spinazie te verwerken gekregen. Men mag wel van de drukste week spreken, want men kon maar nauwelijks aan de vraag naar lege kisten voldoen. Hoewel de prijzen niet hoog waren ging toch alles weg en draaide er geen kistje van deze bladgroenten door. Dat is al een belangrijk winstpunt. Naast de binnenlandse handel nam ook de fabriek een belangrijk kwantum af. De prijzen lagen tussen de 10 en 37 cent per kilo. Andijvie is nog steeds bij een matig aanbod goed te verkopen voor een prijs van 82 tot 116 cent per kilo. Sla varieerde van 12 tot 22 cent per krop. De eerste bos- peen vond een Vlotte afname voor een prijs van 125 tot 132 cent per bos. Ook de tomatenhandel verloopt vlot; men betaalde tot 210 cent per kilo. Door het vrij ruime aanbod liep de rabarber iets in prijs terug en werd er van 12 tot 36 cent per bos be taald. Radijs gaat nog steeds goed weg tot 38 cent per bosje. Er is nog steeds witlof aan de markt, waarvoor tot 110 cent per kilo betaald werd. Prei is gewild en kan bij een ruim aanbod vlot verkocht worden tot 64 cent per kilo. De prijzen waren vrijdag: andijvie 82-116, bospeen 125-132, spinazie 10-37, radijs 18- 38, rabarber 12-36, prei 25 64, witlof 56-110, tomaten 160-210. GEBOREN: Dionisio z. v. J. Vera Her nandez en D. Garcia Cerdan; Alexander G. G. z. v. G. A. Geerdink en S. H. Olde Monnikhof; Eric z. v. J. P. Sminia en G. S. Boonstra; Milagrita H. d. v. F. M. van Schaeck Mathon en S. W. Kleber; Anne- Marie L. d. v. W. C. Smit en H. I. Frede- rik; Casper P. J. A. z. v. A. J. J. Houben en J. L. A. Weijers; Martin z. v. F. Half en M. Ochqué; Ronals S. P. z. v. C. P. Schotten en J. M. Limmen; Cathalina d. v. H. de Jong en C.. N. Westerweele; Monique P. H. d. v. J. W. Hoogmoed en A. H. J. I Prins. ONDERTROUWD: P. J. Warnink en N. L. Acda; J. A. J. Struijlaart en M. A. A. Bleeker; J. N. C. de Jong en A. M. H. Schellevis; P. Paz Benitez en M. Vinke; R. Jones en J. E. Heming; J. H. M. Koop man en M. J. Rijs; M. P. Andringa en J. Stellingwerf; C. W. A. Bosman en T. M. Broek; L. P. van der Waal en H. S. Toxo- peus; W. Klein Meulekamp en Y. Duin; R. I G. Köppler en C. M. E. Reitsma. GEHUWD; L. M. Koopman en M. E. Hoitinga; J. C. Valk en W. J. Christoofels; N. J. Kater en C. Hofland; A. Schierbeek en A. Friso; C. A. Konijn en M. L. J. van [Elewoud; N. G. Kosman en J. H. E. Telle- man; J. Colijn en L. M. Luikinga; A. J. Stiefer en M. J. C. Mulders; C. F. Burg- I graeve en C. J. Duin: G. A. Kiekebos en J. Hulzebos; S. G. B. Nuijen en M. C. I Baltus. OVERLEDEN: J. F. Lodder, 83 jaar; P. J. J. Haanen, 91 jaar; M. J. Otte, 63 jaar; J. G. Schelvis, 38 jaar; H. Kiekebos, |78 jaar, gehuwd geweest met G. M. Bee- nerikamp; C. G. Koelwijn, 75 jaar, gehuwd met P. Vellekoop; J. Nijssen, 70 jaar; S. Bos, 77 jaar; T. Heintjes, 77 jaar, gehuwd I geweest met T. C. de Jong; W. van Zut- I phen, 61 jaar. iet mij p nabi it stoon men kwair och het Ai t. s zeve Duits ling vï in en a- rden af ïen w! «aren ii ia, Prii itrix ei lar en 1 op he ebract e avoBi aatrege sluis ti le Roya de Prii ord vai n veilij lei, vet de ha afkon ;d, doct t in de: hadde: 'aren a omen i >ot uai :hts ee: /an ha te kc e politi van he "tig per de Vis leze zijl tie ge ren hoe iken. D- rij gro en deer itulatie eld, da nen he zou la r ondei en Oost te over- de dui- ntpooit itiemen- eze me- werder. n. Maai nden tt verlich- ist weei stoom- enmonj e door- is hel rarmeds g heeft !i-dagei ïoeveel- •e voor- - laatste ilitairen egen en hebben momen, zouden >ud zijn bekend. toom- tot heep- )p de i toe-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7